Kalkulačka bazálneho metabolizmu

Bazálna rýchlosť metabolizmu znamená určitú číselnú hodnotu. Jednoducho povedané, bazálna rýchlosť metabolizmu je počet kilokalórií, ktoré vaše telo vydá za deň, keď je v úplnom pokoji. Ak by ste teda celý deň ležali na posteli a nič nerobili, vaše telo by stále spaľovalo určitý počet kalórií a využívalo ich na činnosť mozgu, orgánov, produkciu tepla atď. A tento počet spálených kalórií je len bazálny metabolizmus.

Bazálny metabolizmus (BM) je u každého človeka iný.

BM ovplyvňuje niekoľko základných faktorov:

  • Váš vek
  • Vaša výška
  • Vaša hmotnosť
  • A vaše pohlavie

Samozrejme, s pribúdajúcim vekom sa naša základná rýchlosť metabolizmu mení. Rovnako ako sa zmení, keď zrazu začneme viac športovať a narastú nám svaly. Zmení sa aj vtedy, ak náhle priberieme.

ZADAJTE SVOJE HODNOTY

ZADAJTE VEK V ROKOCH

UVEĎTE VÝŠKU V CENTIMETROCH

ZADAJTE VÁHU V KILOGRAMOCH

POHLAVIE
Ak vás zaujíma, aká je vaša bazálna rýchlosť metabolizmu, použite našu kalkulačku alebo si prečítajte článok o tom, ako si sami vypočítať BM.

Môžete si potvrdiť vzorec, ktorý naša kalkulačka používa v tejto štúdii, máte napríklad pekný popis toho, čo je energetický výdaj, alebo dokonca tipy, ako zvýšiť svoju športovú aktivitu bežnými činnosťami.

Prečo teda poznať svoju bazálnu rýchlosť metabolizmu?

Prečo sa vôbec staráte o to, aká je vaša bazálna rýchlosť metabolizmu? Z jednoduchého dôvodu. Ak chcete vedieť, koľko kilokalórií denne by ste mali zjesť, je nevyhnutné poznať svoj BM.

Keď poznáte svoj BM, ľahko vypočítate, koľko kilokalórií vaše telo denne spáli. Keď toto číslo poznáte, viete, koľko by ste mali zjesť. Ak chcete schudnúť, zjedzte menej kilokalórií, ako vaše telo vydá. Ak chcete nabrať svaly (alebo tuk), jedzte viac kilokalórií denne. A ak ste spokojní so svojou postavou, jedzte toľko kilokalórií, koľko sa vám podarí.

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».