10 najlepších menštruačných nohavičiek – recenzie

Čo sú menštruačné nohavičky, ktoré sú najlepšie a ako si ich vybrať? Fungujú a sú naozaj spoľahlivé? Recenzie, skúsenosti a diskusia.

TOP  1. miesto

Snuggs

Orientačná cena: 26 – 30 €

Pohodlné, spoľahlivé, kvalitné a dostupné nohavičky vo veľkostiach XS – XXL a 2 typoch – pre ľahkú až strednú a pre silnú menštruáciu.

2. miesto

SAYU

Orientačná cena: 37 €

Vynikajúce, kvalitné a dizajnové menštruačné nohavičky dostupné v rôznych farbách, typoch a veľkostiach S – L.

3. miesto

Pinke Welle

Orientačná cena: 27 – 37 €

Originálne, farebné, spoľahlivé a pekné menštruačné nohavičky dostupné vo veľkostiach S – L. Na výber je veľa vzorov.

Desať najlepších menštruačných nohavičiek

Čo sú to menštruačné nohavičky?

Menštruačné nohavičky sú skvelým produktom modernej doby. Veľkou výhodou menštruačných nohavičiek je, že na prvý pohľad nerozoznáte žiadny rozdiel od klasickej spodnej bielizne. Dodávajú sa v rôznych štýloch od klasických až po brazílske alebo s vysokým pásom.

Nohavičky fungujú na princípe vrstvenia. Je tu niekoľko vrstiev a ich úloha je jasná – absorbovať vlhkosť. Nie je možné jednoznačne povedať, čo jednotlivé vrstvy obsahujú, pretože sa líšia – každý výrobca má svoje vlastné know-how.

Záleží len na vás, ako sa rozhodnete nohavičky používať – buď samostatne, alebo ako bezpečnostnú pomôcku, napríklad v kombinácii s kalíškom. Vymieňajú sa približne raz za 8 – 10 hodín v závislosti od intenzity menštruácie.

Čo je to menštruácia?

Každá žena to pozná. Menštruácia sprevádza život ženy od puberty až po menopauzu, a preto je veľmi dôležité prijímať tieto chvíle s pokorou a starať sa o svoje telo, ako najlepšie viete.

Menštruácia je jednoducho povedané krvácanie. Krvácanie, ktoré sa vyskytuje počas menštruačného cyklu ženy. Príchod prvej menštruácie sa môže veľmi líšiť, ale lekári uvádzajú rozmedzie od 8 do 15 rokov dievčat. Koniec cyklu je tiež úplne individuálny, avšak opäť je stanovené vekové rozpätie, ktoré je medzi 45 a 55 rokmi.

Menštruácia je taký pomyselný prechod, keď sa z dievčaťa stáva žena, a niektoré kultúry považujú tento akt za obrovské požehnanie a vždy ho sprevádzajú bujaré oslavy.

Príznaky menštruácie

Každá žena má iné príznaky. Niektorí trpia obrovskými bolesťami a iní prežívajú „svoje dni“ bez najmenšieho náznaku nepohodlia.

Vo všeobecnosti však menštruáciu môžu sprevádzať fyzické aj psychické príznaky, ktoré sa spoločne označujú ako predmenštruačný syndróm. Uvádza sa, že ním trpí viac ako polovica žien. Problémy zvyčajne ustúpia čoskoro po dostavení sa krvácania.

Odborníci sa zhodujú, že predmenštruačný syndróm môže sprevádzať až 300 rôznych príznakov. Patria sem napríklad:

 • Podráždenosť, úzkosť a plačlivosť
 • Výkyvy nálad
 • Bolesti hlavy
 • Zvýšená citlivosť prsníkov
 • Bolesť v podbrušku
 • Nadúvanie
 • Zmena chuti do jedla
 • Zmena libida
 • Poruchy spánku

Menštruačné pomôcky

Ak sa pozrieme niekoľko rokov do minulosti, de facto nebolo z čoho vyberať. K dispozícii bola len jedna obrovská veľkosť vložiek a kvôli nízkej dostupnosti sa na ne tvorili obrovské rady. V súčasnosti si ženy môžu vybrať z naozaj širokej ponuky produktov, ktoré im spríjemnia „ich dni“:

Počet nohavičiek za rok: 4 ks
Cena nohavičiek: približne 30 €
Cena za nohavičky na rok: 120 € na dva roky
Ako dlho vydržia: výrobcovia uvádzajú približne dva roky, ale podľa recenzií fungujú ešte dlhšie.

Počet menštruačných kalíškov za rok: 1 kus
Cena za kalíšok: Veľmi individuálne. Dá sa kúpiť v rozmedzí od 8 do 50 €.
Ako dlho vydrží: 5-10 rokov

Počet vložiek za mesiac: 25 ks
Počet podložiek za rok: 300
Cena za balenie po 10 ks: 2 €
Priemerná cena za vložky ročne: 60 €

Počet tampónov na mesiac: 25 ks
Počet tampónov za rok: 300 ks
Jedno balenie po 16 ks: 2 €
Priemerná cena za tampóny na rok: 38 €

Počet morských húb za rok: 4 ks
Cena za jednu hubu: 6 €
Priemerná cena za rok: 24 €

Počet látkových vložiek za rok: 15 ks
Cena za látkovú vložku: približne 4 €
Cena látkových podložiek na rok: 60 €
Ako dlho vydržia: 3 – 5 rokov (kým sa neopotrebujú)

Ako sa menštruačné nohavičky používajú?

Ako bolo opísané vyššie, menštruačné nohavičky sa môžu používať buď úplne samostatne, ako komplexné riešenie menštruácie, alebo ako druh poistky v kombinácii s kalíškom alebo tampónom.

Nohavičky sa vymieňajú podľa sily menštruácie. Výrobcovia zvyčajne odporúčajú 8 – 10 hodín, niektorí dokonca 12 hodín. Následná starostlivosť o nohavičky je veľmi jednoduchá – stačí ich opláchnuť v studenej vode a potom vyprať, najlepšie v práčke, na program ručného prania s jemným pracím gélom.

Výhody menštruačných nohavičiek

Ak sa pozriete na kúpnu cenu z dlhodobého hľadiska, môže z nej vyplynúť len jeden výsledok, a to priaznivá cena. Áno, samozrejme, bežná spodná bielizeň stojí zvyčajne menej peňazí ako tieto nohavičky, ale na druhej strane ide z hľadiska funkcie o úplne iný druh tovaru.

Ak si spočítate, koľko vás stoja klasické menštruačné hygienické pomôcky za rok, môžete sa dopracovať k sume, ktorá je niekoľko desiatok eur, neraz aj 80 €. Ženy menštruujú v priemere približne 35 rokov, keďže nastávajú prestávky aj v tehotenstve, dojčení a podobne, celková suma sa môže vyšplhať až na 3 000 €.

Naproti tomu jeden pár menštruačných nohavičiek stojí približne 30 € a vydrží minimálne 50 pracích cyklov, čo zodpovedá 1 až 2 rokom.

Ako je uvedené vyššie, nohavičky sú navrhnuté tak, aby vydržali najmenej 50 pracích cyklov. Obsahujú funkčnú vrstvu z high-tech materiálu, ktorá zaručuje, že dokážu absorbovať až dvakrát viac ako bežné vložky.

Nohavičky sú veľmi pohodlné vďaka príjemnému materiálu, ktorý je tvorený zväčša z 93 % polyamidu a 7 % elastanu. Funkčná vrstva je vyrobená z polyesteru, bavlny, elastanu a polyuretánu.

Hoci je funkčná vrstva nohavičiek naozaj tenká, je zároveň veľmi účinná. Na vrchnej strane je absorpčná vrstva, ktorá je navrhnutá tak, aby veľmi rýchlo odvádzala tekutiny dovnútra a z tela von a zároveň udržiavala telesnú teplotu. Materiál nohavičiek je založený na športových materiáloch. Pod funkčnou vrstvou sa nachádza laminát z bavlny a nanovlákien, ktorý má za úlohu zadržiavať tekutinu. Vďaka týmto materiálom a technológiám im môžete skutočne dôverovať.

Žiaľ, na skládkach v celej Európe sa zhromažďuje až 10 miliárd bežných tampónov a vložiek. Vďaka životnosti nohavičiek je tak možné ušetriť až 240 jednorazových bežných vložiek na osobu, čím sa znižuje ekologický dopad.

Nevýhody menštruačných nohavičiek

Používanie menštruačných nohavičiek je veľmi individuálne, a preto je samozrejmé, že ak jednému človeku vyhovujú, inému vyhovovať nemusia a naopak. Vo všeobecnosti však tieto nohavičky majú skôr výhody ako nevýhody. Ak by sme však mali nejaké vymenovať, boli by to tieto:

Ak začínate používať tieto menštruačné pomôcky, na začiatok budete potrebovať dvoje alebo troje. Aj keď je to spočiatku nákladnejšie, v budúcnosti je to určite úspornejšie.

Keď si chcete vymeniť nohavičky, musíte si vyzliecť aj nohavice alebo pančuchy, čo celý proces predlžuje, napríklad v porovnaní s použitím kalíška.

Otázky a odpovede

Opäť je to veľmi individuálne a závisí to od sily menštruácie. Ak máte silnejšiu menštruáciu, musíte si nohavičky meniť častejšie, približne po 8 hodinách. V záverečných fázach cyklu nie je potrebné meniť nohavičky po menej ako 10 hodinách.

Áno, dajú. Zvládne to aj mladé dievča, ktoré nedávno začalo menštruovať. A ako to urobiť?

 • Po vyzlečení menštruačných nohavičiek ich najprv opláchnite pod tečúcou vodou.
 • Potom nohavičky vyperte v rukách s neinvazívnym pracím gélom alebo ich vložte do práčky na program ručného prania.
 • Nakoniec vložte nohavičky do sušičky alebo ich nechajte samovoľne uschnúť na vzduchu.

Opäť veľmi individuálne. Nebudeme klamať, samozrejme, niekedy sa to môže stať. Ak viete, že prvé dni máte naozaj silnú menštruáciu, podporte nohavičky kalíškom alebo iným produktom, ktorý vám vyhovuje.

Ak je však vaša menštruácia skôr normálna ako silná, postačia vám nohavičky. Funkčná vrstva je naozaj spoľahlivá. Funguje podobne ako športové oblečenie. Materiál dokonale nasáva a neprepúšťa nič, čo by nemal. Ten istý používajú napríklad hasiči, takže si predstavte, na akú záťaž je zvyknutý. Zároveň je paropriepustný a intímna oblasť môže „voľne dýchať“.

Nezapáchajú, a to vďaka naozaj kvalitnému materiálu a spracovaniu. Intímne partie môžu „dýchať“ a nedochádza k zaparovaniu, a teda ani k rozkladu baktérií a následnému zápachu.

Pre všetkých, ktorí ich chcú vyskúšať. Na trhu je veľké množstvo výrobcov, ktorí ponúkajú nohavičky pre ľahkú, strednú a silnú menštruáciu, ako aj rôzne varianty strihov, farieb a materiálov. Nohavičky používajú ženy všetkých vekových kategórií a sú vhodné aj pri slabom úniku moču a iných výtokoch.

1. miesto

Snuggs

Orientačná cena: 26 – 30 €

Snuggs je úžasná česká značka menštruačných nohavičiek, ktorú založili Linda Šejdová a Tomáš Zahradník. Značka sa stala takou úspešnou, že sa dostala do rebríčku časopisu Forbes 30 pod 30. Firma zarobila za posledný polrok 35 miliónov českých korún a spustila dokonca expanziu aj do Nemecka.

Nohavičky značky Snuggs sú kvalitné, pohodlné, príjemné na dotyk a skutočne chránia celú oblasť. Môžete ich nosiť počas dňa alebo na spanie. Na výber máte snáď všetky veľkosti – XS, S, M, L, XL a XXL. Snuggs ponúka naozaj široký sortiment nohavičiek. Na webovej stránke nájdete: bikiny, hugger, s vysokým pásom, nočné, klasické, pre slabú a strednú, silnú alebo extra silnú menštruáciu.

Značka dbá na ekologickú udržateľnosť a vo všeobecnosti kladie dôraz na ekológiu. Spolupracujú s najlepšími odborníkmi v celom spektre odvetvia. Hľadajú najlepšie hi-tech materiály a dbajú najmä na kvalitu vo všetkých ohľadoch.

Nohavičky pre slabšiu až strednú menštruáciu sa dajú kúpiť za približne 26 eur a pre silnejšiu menštruáciu za 30 eur.

2. miesto

SAYU

Orientačná cena: 37 €

SAYU je česká rodinná firma, ktorá je tu s nami od roku 2019. Spoločnosť ešte pred svojím spustením venovala veľa času vývoju technológií, navrhovaniu strihov, hľadaniu kvalitných materiálov a výrobcov. Ani teraz nezaspali na vavrínoch a neustále pracujú na nových modeloch a zdokonaľovaní technológie.

Menštruačné nohavičky tejto značky majú všitú funkčnú vložku, čo znamená, že krv prejde vnútorným úpletom z merino vlny, ktorá má antibakteriálne vlastnosti, je veľmi príjemná k pokožke a zaisťuje pocit sucha. Krv sa odvádza do absorpčnej vrstvy z bambusu, ktorý má výrazne vyššiu absorpčnú schopnosť ako bavlna a je tiež antibakteriálny, čím obmedzuje tvorbu zápachu. Pod absorpčnou vrstvou je vložená nepriepustná, ale priedušná membrána, ktorá chráni oblečenie.

Nohavičky SAYU si môžete kúpiť približne za 37 eur. 

3. miesto

Pinke Welle

Orientačná cena: 27 – 37 €

Značka Pinke Welle má sídlo uprostred prekrásnej krajiny v okolí Bodamského jazera. A možno práve tu vznikol nápad vyrábať a distribuovať menštruačné nohavičky. Zakladateľkami spoločnosti sú dve priateľky, Susanna a Katja, ktoré oživili návrhy nohavičiek a dali im zaujímavé a lákavé farby.

Menštruačné nohavičky Pinke Welle sú vyrobené z materiálov, ktoré neohrozujú citlivé intímne partie. Používajú najmä bambusovú viskózu a bavlnu. Štvorvrstvová technológia dokáže absorbovať veľké množstvo tekutiny, s nohavičkami budete v suchu dlhé hodiny. Nohavičky nešustia, sú príjemne tenké a výrazne sa nelíšia od klasickej spodnej bielizne.

Nohavičky Pinke Welle sú dostupné približne od 27 do 37 eur.

4. miesto

Saforelle

Orientačná cena: 40 – 45 €

Francúzska značka Saforelle bola založená v roku 1989. Je veľmi zaujímavé, že myšlienka na vznik tejto značky nevznikla v hlavách žien, ale v hlavách lekára a dvoch farmaceutov, expertov na fytoterapiu. Ich výskum najvhodnejších ingrediencií ich priviedol k vlastnostiam Arctium lappa (lopúchu). Kombináciou extraktuz jeho koreňa spolu s jemnými ingredienciami vznikol prvý produkt Saforelle. Pôvodne to bol len intímny gél na umývanie, nohavičky vznikli až o niečo neskôr. Jedno však ide ruka v ruke s druhým a teraz sú všetky produkty osobnej starostlivosti v sortimente Saforelle vytvorené s extraktom z koreňa Arctium lappa, ktorý upokojuje podráždenie a spríjemňuje každodennú intímnu hygienu.

Nohavičky tejto značky sa dajú kúpiť od 40 do 45 eur.

5. miesto

Flux

Orientačná cena: 34 – 39 €

Spoločnosť Flux bola založená v roku 2017 v Londýne. Nohavičky značky Flux môžu absorbovať toľko tekutiny ako 4 tampóny, čo je približne 20 až 25 ml. Výrobca uvádza, že ich môžete pokojne nosiť až 12 hodín.

Značka distribuuje nohavičky mnohých strihov a farieb a môžete si ich kúpiť už od približne 34 do 39 eur.

6. miesto

Eco Moon

Orientačná cena: 30 €

Nemecká značka Dorina, ktorá vyrába nielen menštruačné nohavičky, ale spodnú bielizeň všeobecne, je na trhu od roku 1968. Môžete si u nich kúpiť naozaj širokú škálu produktov, farieb a strihov. Okrem toho používa inovatívne materiály a technológie ekologickej kvality, dodržiava zásady udržateľnosti a prevažná väčšina (99 %) jej výrobkov je certifikovaná značkou OEKO-TEX.

Duopack nohavičiek Eco Moon je k dispozícii za približne 30 eur.

7. miesto

Meracus

Orientačná cena: 23 – 30 €

Česká značka Meracus bola pôvodne založená ako značka látkových vložiek. O niečo neskôr sa do sortimentu pridali menštruačné nohavičky a ďalšie výrobky pre ženy. Značku založili v roku 2010 dve ženy – Ilona Bittnerová a Katka Šteflová. Výrobky sa šijú v dielni v Jablonci nad Nisou. Môžete si vybrať z mnohých rôznych typov a veľkostí.

Ceny nohavičiek sa pohybujú v priemere od 23 do 30 eur.

8. miesto

LaliPanties

Orientačná cena: 12 €

Nohavičky LaliPanties poskytujú ochranu počas menštruácie pred nežiaducim únikom menštruačnej krvi. Sú veľmi pohodlné, pretože sú vyrobené z kvalitných materiálov. Nohavičky sú vyrobené z 95 % z bavlny a 5 % zo spandexu. Vnútorná vrstva má 100 % polyesterovú lamináciu.

Nohavičky sú k dispozícii od približne 12 eur.

9. miesto

Love Luna

Orientačná cena: 15 – 23 €

MALUNA je e-shop, v ktorom nájdete obrovský sortiment dámskych potrieb. Tím e-shopu tvoria najmä ženy, pre ženy – ako samy hovoria.

Od roku 2017 môžete navštíviť aj kamennú predajňu, ktorá sa nachádza v Prahe v Holešoviciach.

Nohavičky značky Love Luna sú veľmi zaujímavé z finančného hľadiska, pretože sú k dispozícii už od 15 eur a sú dostupné aj v dievčenských veľkostiach.

10. miesto

Gentle Day

Orientačná cena: 30 €

Nohavičky majú špeciálny patentovaný dizajn, ktorý umožňuje skryť krídelká vložky tak, aby neboli zvonku viditeľné. Zároveň je zabezpečená lepšia priľnavosť vložky. Preto sú tieto menštruačné nohavičky vhodné aj ako poistka pre vložku s krídelkami. Ostatné menštruačné nohavičky je lepšie používať s vložkou bez krídel, aby krídelká neprekážali gumičkám.

Nohavičky sa dajú kúpiť za približne30 eur.

Záver

Menštruácia je veľmi intímna záležitosť a každá žena prežíva svoj cyklus úplne inak. Preto je dôležité pristupovať k celej veci s rešpektom a úctou. Len vy viete najlepšie, ktoré menštruačné pomôcky sú pre vás najlepšie. Menštruačné nohavičky sú skvelým krokom k udržateľnosti, pohodliu a krásnemu dizajnu zároveň.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Menštruácia

[2] Wikipedie (CZ): Menstruační kalhotky

[3] Wikiskripta (CZ): Menstruační cyklus

[4] Healthline (ENG): 17 Period Underwear Options for Any Situation

[5] Healthline (ENG): 13 Things to Know About Free Bleeding

Zaujíma vás viac informácií o nohavičkách alebo ste tu nejaké informácie nenašli? Prečítajte si článok o menštruačných nohavičkách na Entuzio.cz!

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».