Kalkulačka ideálnej váhy – BMI (index telesnej hmotnosti)

Kalkulačka BMI alebo kalkulačka indexu telesnej hmotnosti.

Index telesnej hmotnosti (BMI) je číslo, ktoré udáva pomer vašej hmotnosti a vašej výšky.

Získaný výsledok môžete zapísať do tabuľky a potom pomocou nej zistiť, či máte ideálnu hmotnosť, nadváhu, podváhu atď.

Index telesnej hmotnosti sa u jednotlivých osôb líši.

Ovplyvňujú ho dva základné faktory.

  1. Vaša výška
  2. A vaša hmotnosť
 

Je zrejmé, že index telesnej hmotnosti nie je úplne presný, môže tu vzniknúť malá odchýlka najmä preto, že index telesnej hmotnosti nemeria pomer tuku a svalov, ale len hmotnosť. Preto klasické kalkulačky BM neplatia pre výkonnostných športovcov alebo napríklad pre Aziatov a iných ľudí s odlišnou stavbou tela.

ZADAJTE SVOJE HODNOTY

ZADAJTE VÁHU V KILOGRAMOCH

ZADAJTE VÝŠKU V CENTIMETROCH
ťažká podvýživa 16.5 a menej viac info
podváha 16.5 – 18.5 viac info
ideálna (zdravá) váha 18.5 – 25 viac info
nadváha 25 – 30 viac info
obezita prvého stupňa 30 – 35 viac info
obezita druhého stupňa 35 – 40 viac info
obezita tretieho stupňa (morbídna obezita) 40 a viac viac info

Ťažká podvýživa

Závažná podvýživa je stav, keď vaše telo nedostáva dostatok živín. Je to stav, ktorý môže byť život a zdravie ohrozujúci.

Ak trpíte závažnou podvýživou, znamená to, že by ste mali čo najskôr vyhľadať lekársku starostlivosť, navštíviť lekára, kontaktovať nutričného terapeuta a zmeniť svoje stravovacie návyky a životný štýl.

Dôvodov závažnej podvýživy môže byť niekoľko

Zdravotné problémy
Ak trpíte závažnou podvýživou v dôsledku zdravotného stavu, choroby atď. Môže sa to stať, ak trpíte chronickým ochorením, ako je rakovina, chronické ochorenie srdca, obličiek, pečene alebo dokonca pľúc, prípadne sa tieto typy podvýživy môžu vyskytnúť u chorých ľudí v pokročilom veku.

V takejto situácii však pravdepodobne viete o svojich problémoch a pravdepodobne ste už v kontakte s lekárom. Ak nie, určite ho vyhľadajte.

Anorexia, bulímia
Ďalšou príčinou tejto podvýživy môžu byť poruchy príjmu potravy. Anorexia je stav, keď trpíte odporom k jedlu, a bulímia je nekontrolované prejedanie sa, po ktorom nasleduje strach z priberania, čo vedie k tomu, že človek jedlo vyvrhuje.

V oboch prípadoch ide o problém, ktorý by ste mali konzultovať s odborníkmi.

Ekonomické dôvody podvýživy

Podvýživa sa vyskytuje aj v niektorých rozvojových krajinách z dôvodu nedostatku financií a nízkeho rozvoja. V súčasnosti už existujú snahy o riešenie týchto globálnych hospodárskych problémov.


Podrobnejšie články o podvýžive:

Odbornejší pohľad na podvýživu, popis, rizikové faktory, ako si pomôcť – https://nemoci.vitalion.cz/podvyziva/

Príčiny, dopady, prečo a ako podvýživu riešiť – http://www.rozvojovka.cz/pet-veci-rozhoduje

Dôsledky podvýživy – https://lepsipece.cz/podvyziva/

Podváha

Ak máte podváhu, znamená to, že vaše telo nie je stopercentne zdravé.

Podváha je stav, keď vaše telo nedostáva dostatok živín. Podobne ako podvýživa, ale menej riziková. Ak teda trpíte podváhou, nie ste v ohrození života, ale môžete začať ohrozovať svoje zdravie.

Ľudia môžu mať podváhu z dôvodu choroby, genetiky alebo možno, podobne ako pri podvýžive, z dôvodu bulímie (nutkavé prejedanie sa a následné zvracanie jedla zo strachu z priberania) alebo anorexie (odpor k jedlu a odmietanie jesť). Ani jedna z možností nie je ideálna. Ak trpíte zdravotnými problémami alebo chorobami, ktoré spôsobujú podváhu, bolo by vhodné navštíviť lekára.

Podváhu však môžu mať aj ľudia, ktorí nie sú chorí, nehladujú ani nemajú inú poruchu príjmu potravy, ale jednoducho nemôžu pribrať.

Nadmerná a častá únava, bolesti hlavy, slabosť atď. sú často spojené s podváhou. Vaše telo jednoducho nemá dostatok živín pre správny rast svalov a celkovú stabilitu tela.

Čo mám robiť, ak sa snažím pribrať, ale nedarí sa mi to?

Ak ste teda zdravý jedinec, ale nedarí sa vám pribrať, určite vám odporúčame zmeniť stravovacie návyky a jedálniček. Základom vašej stravy by mali byť zdravé potraviny a dostatok bielkovín (potraviny, ktoré sú nevyhnutné pre rast svalov). Odporúčame tiež zaradiť doplnky stravy, ako sú proteíny (bielkoviny) alebo vitamíny a minerály.

Je tiež dobré myslieť na zvýšenie fyzickej aktivity (kardio a silový tréning), aby ste rozhýbali svoj metabolizmus (rýchlejšie naberiete svalovú hmotu).


 

Podrobnejšie články o podváhe

Pohľad odborníka na podváhu – https://www.ordinace.cz/clanek/podvaha/

Štatistiky, podváha vs. podvýživa, riešenie – http://www.superzivotnistyl.cz/co-delat-kdyz-mate-podvahu/

 

Ideálna (zdravá) váha

Ak máte ideálnu hmotnosť, znamená to, že ste zdraví, a preto sa nemusíte trápiť s podváhou alebo nadváhou.

Buďte opatrní, ak je váš výsledok testu blízky hodnote 18,5 alebo podváhe, prípadne 25 alebo nadváhe.

Samozrejme, je pre vás dobré, ak sa udržiavate v tomto zdravom režime. Preto je veľmi výhodné naštudovať si všetko o výžive a spoznať ju.

Základom je vedieť, z čoho sa skladá naša strava, odporúča sa tiež zistiť, aké sú kilokalórie alebo metabolizmus. Odporúčame tiež našu kalkulačku bazálneho metabolizmu.

Nadváha

Ak test ukáže, že máte nadváhu, nezúfajte, nie je až také ťažké dostať sa do kategórie ideálnej zdravej hmotnosti.

Nadváha sa označuje ako predstupeň obezity. Takže akoby ste stáli na križovatke a mohli sa rozhodnúť, či tu niečo zmeníte, alebo pôjdete cestou obezity. Samozrejme, odporúčame prvú možnosť.

Nadváha ešte nie je život ohrozujúci stav. Je to však nadbytok telesného tuku a väčšina z nás by ho mala a chcela znížiť.

Ak máte nadváhu, môžete trpieť bolesťami hlavy, nevoľnosťou alebo tráviacimi problémami (tie sú často spôsobené nesprávnou stravou) a môžete mať aj problémy s cvičením, častým zadýchavaním alebo dokonca psychickými problémami.

Príčinou nadváhy je najčastejšie vyšší príjem energie ako jej výdaj. Môže byť spôsobená aj zlými stravovacími návykmi, nedostatočným pitným režimom, stresom a psychologickými faktormi, metabolickými poruchami, chorobami alebo dokonca užívaním niektorých liekov.

Čo robiť s nadváhou?

Určite odporúčame zmenu stravy a fyzickej aktivity.

Najlepšou voľbou pre človeka s nadváhou budú pravdepodobne rôzne redukčné diéty. Je veľmi ťažké zmeniť stravu z jedného dňa na druhý.

Najlepšia diéta na chudnutie: Keto diéta

KetoMix – výherca porovnania keto diét diét

Obezita prvého stupňa

Obezita prvého stupňa označuje stav, keď vaše telo už nie je zdravé a vaše zdravie je ohrozené.

Slovo „obezita“, dokonca aj klasifikácia vášho stavu obezity ako „stupeň“ vám pravdepodobne znie hrozne a jediné, čo si môžete myslieť, je „ale to je blbosť, ja nemám obezitu 1. stupňa“. Práve teraz sa nesústreďte na to, že som obézny a to je hrozné. Nedefinujte ju slovami, ale radšej sa zamyslite nad tým, čo s ňou môžete urobiť.

Ak trpíte obezitou prvého stupňa, určite vám odporúčame rôzne redukčné diéty, ktoré vám uľahčia zníženie hmotnosti.

Obezita, rovnako ako nadváha, môže byť spôsobená zlým pomerom príjmu a výdaja energie, nevhodnými stravovacími návykmi, genetikou, liekmi, chorobami atď.

Obezita môže spôsobovať bolesti hlavy, obmedzenie pohybu, nevoľnosť, tráviace ťažkosti, dýchavičnosť, ako aj vážne zdravotné problémy a ochorenia a zdravotné riziká.

Preto je vhodné buď pristúpiť k vyššie uvedeným zmenám v stravovaní a fyzickým aktivitám, alebo vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Obezita druhého a tretieho stupňa

Ak trpíte obezitou druhého alebo tretieho stupňa, ide už o vážny problém.

Obezita vám teraz môže spôsobiť nielen obmedzenie pohybu, nevoľnosť, tráviace problémy, dýchavičnosť, ale aj problémy v každodennom živote, ako je obmedzenie pohybu pri bežných činnostiach, napríklad pri chôdzi do schodov a celkovej chôdzi, nehovoriac o problémoch pri športe, a môžete sa stretnúť aj s neschopnosťou a obmedzením pri bežných činnostiach, ako je upratovanie, varenie a celková práca v domácnosti.

Okrem toho vás tento problém môže ovplyvniť zo zdravotného hľadiska, napríklad vysokým krvným tlakom, cukrovkou, srdcovými chorobami, metabolickými poruchami, poruchami močového mechúra atď. Nehovoriac o tom, že obezita vás môže ovplyvniť psychicky. Môžete trpieť stresom, depresiou a podobne.

Príčinami obezity sú najčastejšie zlé stravovacie návyky, zlý pomer medzi príjmom a výdajom energie, prejedanie sa, nedostatok pohybu, ale môžu ju spôsobiť aj choroby, lieky, vznik obezity ovplyvňuje dokonca aj genetika.

Čo teda robiť?

Obezita je vážny problém. Preto je vhodné vyhľadať lekársku pomoc, nutričných terapeutov alebo sa vrhnúť na zmenu stravovania a redukčné diéty.

Určite by bolo vhodné začať uvažovať o zvýšení športovej aktivity a celkovej zmene životného štýlu.

Verte však, že nič nie je nemožné. Samozrejme, chudnutie je beh na dlhú trať, ale nebudete prvý ani posledný, komu sa to podarí. A verte, že keď začnete pozorovať aj malé zmeny, zmeníte svoj postoj a stravovacie návyky, budete sa cítiť oveľa lepšie a vaša motivácia chudnúť sa zvýši. A kto vie, možno si zamilujete zdravé stravovanie a šport.


 

Podrobnejšie články o obezite

Odborný pohľad na obezitu – https://www.ordinace.cz/clanek/podvaha/

Liečba obezity – http://www.superzivotnistyl.cz/co-delat-kdyz-mate-podvahu/

Najlepšia diéta na chudnutie: Keto diéta

KetoMix – výherca porovnania keto diét diét

1/5 - (1 vote)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».