10 najlepších matcha tea – recenzie, účinky a skúsenosti

Čo je to matcha tea, aké sú jeho účinky a na čo je dobrý? Kde kúpiť matchu a ktorý matcha čaj je ten najlepší? Prečo si ho zaobstarať?

TOP  1. miesto

Bio Matcha Tea Premium

Orientačná cena: 14 €

Prémiový čaj matcha s vyšším obsahom kofeínu. Praktické balenie s 20 jednotlivými vrecúškami, takže čaj zostane stále čerstvý a nie je potrebné odmeriavať jednotlivé porcie.

2. miesto

Bio Matcha Tea Delicacy

Orientačná cena: 35 €

Japonský čaj matcha najvyššej kvality pre tradičnú prípravu v štýle japonského čajového obradu zaujme svojou sladkou chuťou a sýtozelenou farbou.

3. miesto

Bio Matcha Tea Harmony

Orientačná cena: 12 €

Veľmi silný matcha čaj, ktorý môžete využiť aj ako prísadu do potravín. Praktické balenie 30 sáčkov zabezpečuje čerstvosť a ľahkú manipuláciu a prenos. 

Desať najlepších matcha čajov

Čo je matcha tea?

Viac a viac známy, viac a viac žiadaný. To je matcha tea. Ide o druh zeleného čaju, ktorý vznikol pred viac ako 800 rokmi. Ako prví ho objavili budhistickí majstri a samuraji. Neskôr sa postupne začal dostávať aj k nám do Európy. Najpopulárnejším sa však stal len relatívne nedávno, približne pred 2 rokmi.

Čajové lístky tohto životodarného zázraku sa musia pred hlavným zberom zatieniť, aby sa k nim dostalo čo najmenej slnečného svetla. Po zbere sa čajové lístky vysušia a potom sa rozomelú na jemný prášok. Výsledkom je zelený nápoj s výraznou chuťou a originálnou vôňou.

Zaujímavé fakty o matcha tea

  • Za jednu hodinu je možné zomlieť len 30 gramov matcha
  • 1 šálka čaju matcha zodpovedá 10 šálkam bežného zeleného čaju
  • Pri pití matcha spotrebujete celý čajový list, nielen vylúh z neho
  • Pravý čaj matcha sa vyrába len z čaju tencha
  • Koncentrácia antioxidantov v čaji matcha je až 137-krát vyššia ako v bežnom zelenom čaji
  • L-Theanín obsiahnutý v tomto čaji prispieva k upokojeniu organizmu a celkovej sústredenosti

Existuje nesmierne množstvo superpotravín, vitamínov, minerálov, nootropík, adaptogénov, bylín a mnohých ďalších látok, ktoré určitým spôsobom ovplyvňujú naše telo. Mnohé z nich možno doplniť a pridať do tela zvonka. Každá takáto bylina alebo superpotravina má svoje špecifické účinky na organizmus, niektoré sú zložité, iné jednoduché, ale všetky sú zaujímavé a stojí za to si o nich prečítať. 

Tu je zoznam superpotravín, bylín a mikroživín, ktoré prospievajú nášmu telu: 

Ako sa matcha tea pestuje?

Čaj Matcha potrebuje na svoj rast špecifické podmienky. Rastie len na zatienených poliach. Ako už bolo spomenuté, pred zberom musí byť štyri týždne úplne zatienený. Používa sa špeciálna technika tienenia, ktorá odvádza až 90 % slnečného svetla. Čaj, ktorý je v tomto okamihu takmer úplne v tme, kompenzuje nedostatok svetla intenzívnou produkciou chlorofylu, vďaka čomu sú listy bohatšie na aminokyseliny a získavajú typickú smaragdovo zelenú farbu. Kvalitnú matchu spoznáte nielen podľa farby, ale aj podľa sladkej a jemnej chuti.

Čaj sa zvyčajne zbiera začiatkom mája. Listy sa trhajú ručne, pretože akákoľvek mechanika by ich mohla poškodiť. Hneď po zbere sa listy spracujú.

Prvý proces je prechod listov cez paru. Robí sa to preto, lebo horúca para zabraňuje kvaseniu, udržiava lístky čerstvé a zabezpečuje, že všetky živiny v čaji zostanú zachované. Druhým krokom je sušenie. Potom sa listy vysušia. Keď listy prejdú týmto krokom, ich hmotnosť sa zníži takmer o pätinu. V tejto fáze sa tento čaj nazýva „aracha“, čo možno voľne preložiť ako surový čaj.

Potom nasleduje selekcia čaju aracha, pri ktorej odborníci posudzujú farbu, kvalitu a chuť čaju.

Výsledný čaj je zmesou rôznych odrôd. Nakoniec sa odstránia stonky, vetvičky a iné nežiaduce časti, aby bol konečný produkt čo najjemnejšou a najčistejšou dužinou z čajovej rastliny. Tá sa potom nakrája na rovnaké kúsky a vyrába sa z nej čaj „tencha“.

Japonská alebo čínska matcha?

Existuje mnoho táborov, zástancov aj odporcov dvoch miest, kde sa matcha cielene pestuje.

Čínska aj japonská matcha majú určite priaznivé účinky na náš organizmus. Obe majú aj špecifickú zelenú farbu, hoci sa hovorí, že čínska odroda má tmavšiu zelenú farbu a japonská odroda má svetlejšiu zelenú farbu. Napriek tomu je japonská odroda oveľa drahšia. Prečo? Môže to byť spôsobené tradíciou niekoľkých storočí, počas ktorých sa príprava matcha doviedla takmer k dokonalosti, alebo obmedzeným množstvom, ktoré sa každoročne uvádza na trh. Kvalita čínskej matchy však tiež prudko stúpa a snaží sa nadviazať na svoj ušľachtilý pôvod.

Čo matcha tea obsahuje?

Matcha obsahuje množstvo látok, ktoré sú pre telo veľmi prospešné:

Ide o katechín, ktorý je skvelým pomocníkom pri vstrebávaní tukov. Jeho hlavnou funkciou je, že urýchľuje metabolizmus a uľahčuje spaľovanie tukových zásob.

Obsahuje 5-krát viac L-theanínu ako iné čaje. Táto aminokyselina prispieva k duševnému zdraviu a podporuje činnosť mozgu. L-Theanín navyše zlepšuje pamäť, pomáha uvoľniť myseľ a zároveň umožňuje plné sústredenie.

Inými slovami, bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami všetkých buniek živých organizmov. Sú zodpovedné za budovanie svalovej hmoty, podporu zdravej imunity, reguláciu produkcie hormónov a enzýmov a mnoho ďalších kľúčových procesov v našom tele.

Ide o alkaloid, ktorý stimuluje centrálny nervový systém a činnosť srdca.

Vláknina je nestráviteľný zvyšok potravy a delí sa na rozpustnú a nerozpustnú. Oba typy sú pre náš organizmus de facto nevyhnutné. Vo väčšine ovocia a zeleniny sa vyskytujú súčasne, ale jeden typ zvyčajne prevažuje.

Rozpustná vláknina absorbuje vodu v tráviacom trakte a mení sa na gélovú konzistenciu, ktorá spomaľuje trávenie. Pomôže zmäkčiť stolicu zriedením obsahu čriev. Je to skvelý pomocník pri zápche.

Nerozpustná vláknina pomáha udržiavať hrubé črevo zdravé, pretože pomáha odvádzať zvyšky potravy. To pomáha predchádzať poruchám trávenia.

Jeho hlavnou funkciou je chrániť organizmus pred voľnými radikálmi, a tak zvyšuje jeho obranyschopnosť. Je tiež nevyhnutný pri tvorbe zrakového pigmentu, ktorý zabraňuje vzniku šerosleposti. Okrem toho má pozitívny vplyv na imunitu a celkovú kondíciu.

Tento vitamín slúži ako dôležitý antioxidant, ktorý chráni bunkové membrány pred poškodením voľnými radikálmi.

Pomáha tiež bojovať proti oxidačnému stresu a zabraňuje vzniku niektorých ochorení, ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, infarkt myokardu a ateroskleróza. Vitamín E tiež pomáha spomaľovať starnutie buniek a preukázateľne pôsobí ako prevencia proti nádorovému ochoreniu. 

Vitamín C je jedným z najdôležitejších vitamínov, ktoré môžeme telu dopriať. Prispieva k dobrej funkcii imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Železo, nevyhnutný prvok pre rast a vývoj detí, imunitu, výkonnosť a termoreguláciu.

Tento prvok je dôležitou zložkou našich kostí a zubov, zodpovedá za ich tvrdosť a pevnosť.

Draslík je zodpovedný za pravidelný srdcový rytmus a nervové impulzy, umožňuje pohyb svalov, podporuje trávenie posilňuje energetickú hladinu. 

Optimálna hladina zinku v tele pomáha udržiavať rovnováhu imunitného systému a má pozitívny vplyv na metabolizmus bielkovín a sacharidov. Podporuje tiež zdravú funkciu a vzhľad pokožky, vlasov a nechtov.

Ako spoznáte kvalitný matcha tea?

Pravý, kvalitný čaj matcha je sýtozelený a má veľmi jemnú a sladkú chuť. V prípade horšej kvality sa farba mení skôr na žltohnedú. Spolu s horšou kvalitou sa výrazne mení aj chuť čaju.

Môžu piť matcha tea deti?

Áno, môžu, ale v obmedzenom množstve. Kanadská štúdia uverejnila tabuľku dávkovania pre deti do 12 rokov.

4 – 6 rokov: 45 mg = 1,5 g čaju matcha/deň

7 – 9 rokov: 63 mg = 2,1 g čaju matcha/deň

10 – 12 rokov: 85 mg = 3,2 g čaju matcha/deň

Môžu piť matcha tea tehotné a kojace ženy?

Je to podobné ako u detí. Tehotné ženy môžu tento čaj piť, ale tiež v obmedzenom množstve. Dávka by nemala presiahnuť 2 g denne, čo zodpovedá dvom šálkam. Vždy záleží na zvážení a, samozrejme, na konkrétnom stave a pocite. Ak máte radi matchu, neexistuje dôvod, prečo by ste si ju nemali dopriať v primeranom množstve. V prípade pochybností sa obráťte na svojho gynekológa.

Má pitie matcha tea nejaké riziká?

Pokiaľ neprekročíte 6 šálok denne, čo platí pre zdravých ľudí, nie sú známe žiadne vedľajšie účinky.

Ako sa pripravuje matcha tea?

  1. Najprv si pripravte širšiu misku, čajovú lyžičku, elektrický šľahač na mlieko alebo metličku, horúcu vodu a utierku.
  2. Potom odoberte z balenia ½ čajovej lyžičky čaju a preosejte ho cez sitko do misky.
  3. Matchu zalejte 1 decilitrom vody s teplotou 75 ⁰C.
  4. Ponorte šľahač alebo metličku a matchu napeňte.

1. miesto

Bio Matcha Tea Premium

Orientačná cena: 14 €

Bio Matcha Tea Premium je veľmi kvalitný japonský čaj matcha. Tento výrobok má certifikát Bio, ktorý spoločnosť Matcha Tea úspešne obhajuje od roku 2013, keď získala ako prvá v Česku certifikát pre čaj matcha.

Ďalším certifikátom, ktorý značka má, je Osvedčenie o zdravotnej bezpečnosti výrobku vydané Štátnym zdravotným ústavom.

Bio Matcha Tea Premium obsahuje 20 kusov 1,5 g matcha čajových vrecúšok a jeho cena je približne 14 eur.

2. miesto

Bio Matcha Tea Delicacy

Orientačná cena: 35 €

Čaj Matcha tejto značky je najvyššej kvality a je určený predovšetkým na tradičnú prípravu v štýle japonského čajového obradu, ktorý zvýrazňuje jeho arómu, sladkú chuť a sýtozelenú farbu.

Cena čaju je približne 35 eur.

3. miesto

Bio Matcha Tea Harmony

Orientačná cena: 12 €

Bio Matcha Tea Harmony obsahuje 30 vrecúšok, ktoré sú balené po 2 g. Bio Matcha Tea Harmony je produkt z radu All Day. Môžete si ho vychutnať kedykoľvek a použiť ho aj ako prísadu do jedla. Bio Matcha Tea sa neodporúča piť nalačno. Je to veľmi silný čaj a na prázdny žalúdok môže spôsobiť nevoľnosť.

Cena je menej ako 12 eur.

4. miesto

Matcha Chai Latté

Orientačná cena: 14 €

Hľadáte náhradu za svoje obľúbené cappuccino alebo latté? Potom vám nesmie chýbať tento produkt na prípravu lahodného Matcha Chai Latté, ktorý vám poskytne dlhotrvajúci prílev energie a rozmazná vás svojou brilantnou chuťou, ktorá vám zlepší náladu na celý deň. Výrobok obsahuje matchu, škoricu, zázvor, prírodné sladidlo mesquite a tiež ryžový prášok, takže nemusíte pridávať žiadny cukor ani mlieko.

A ako pripraviť matcha chai latté? Ak máte chuť na teplý nápoj, zalejte asi 10 g zmesi horúcou vodou. Ak máte chuť na ľadový nápoj, vymeňte horúcu vodu za studenú.

125 g balenie tejto matcha chai latté zmesi stojí približne 14 eur.

5. miesto

Matchaga Bio zelený čaj Matcha

Orientačná cena: 15 €

Tento čaj od českej značky Matchaga pochádza z japonskej oblasti Aichi. Obsahuje veľa chlorofylu a antioxidantov vďaka dômyselnej metóde spracovania, pri ktorej sú čajové rastliny 4 týždne pred zberom zatienené, čo tiež prispieva k jemnejšej a lahodnejšej chuti čaju. Potom sa šetrne zbierajú, čistia parou, starostlivo triedia a zbavujú stoniek, aby sa na špeciálnych kamenných mlynčekoch jemne mleli len tie najkvalitnejšie kúsky listov. Výrobok je označený ako bio podľa európskej a českej legislatívy a neobsahuje žiadne pridané látky.

Základná príprava je jednoduchá. Asi 2 g prášku zalejte vodou s maximálnou teplotou 70 stupňov, premiešajte a v prípade potreby ochuťte citrónom, medom alebo iným sirupom. Matchu môžete tiež rozšľahať s ľadom a studenou vodou, mliekom alebo džúsom a „ľadový matcha koktail“ je na svete. Fantázii sa medze nekladú a tento prášok sa dá použiť aj do iných dezertov, smoothies, palaciniek atď. Maximálna odporúčaná denná dávka je 4 – 6 gramov prášku.

Balenie obsahujúce 70 gramov prášku matcha stojí okolo 15 eur.

6. miesto

Bio Matcha Tea Gourmet

Orientačná cena: 16 €

Japonský matcha čaj tejto značky je 100-percentný a zomletý na jemný prášok. Pri jeho výrobe nedochádza k fermentácii. Neobsahuje farbivá, konzervačné látky ani žiadne iné prísady. Metabolizmus dokáže zrýchliť až o 30 – 40 % preto sa často používa aj v boji proti obezite.

Na prípravu teplého čaju zalejte jednu čajovú lyžičku matcha (2 g) približne 200 ml vody s teplotou 70 stupňov a poriadne rozmiešajte. Môžete použiť aj malý šľahač na získanie peny. Čaj môžete pripraviť aj v studenej verzii. Na dochutenie sa odporúča použiť med, citrón alebo limetka.

Odporúčaná denná dávka je 4 g Matcha Tea. 100-gramové balenie vás vyjde približne 16 eur.

7. miesto

Wolfberry Matcha tea Bio

Orientačná cena: 8 €

Matcha čaj značky Wolfberry sa vyrába v Číne a podlieha BIO kontrole a certifikácii. Nie je fermentovaný, takže sú v ňom zachované všetky vitamíny, minerály, aminokyseliny a vláknina.

Návod na prípravu: Jednu čajovú lyžičku zalejte 200 ml 80°C vody. Túto zmes by ste mali 3 minúty šľahať metličkou alebo mixérom. Takto napenený čaj sa pije celý bez cedenia.

Odporúčaná denná dávka sú 3 g čaju, čo zodpovedá jednej vrchovatej čajovej lyžičke.

Balenie s obsahom 200 g matcha čaju si môžete kúpiť za približne 8 eur.

8. miesto

Čajová kvetina Matcha Tea

Orientačná cena: 6 €

Jemne mletý zelený čaj Matcha je produktom kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Každá porcia je zabalená zvlášť a jedno balenie obsahuje 15 vrecúšok. Vďaka tomu bude čaj pri každej príprave čerstvý a ľahko sa tiež prenáša.

Čaj si môžete pripraviť so studenou aj teplou vodou. Jeden sáčok stačí zaliť 2 dl vody, dôkladne premiešať a prípadne dochutiť limetkou či medom. Pre ľahšiu prípravu môžete obsah vrecka vysypať do šejkra, zaliať vodou a premiešať.

Jedno balenie vás bude stáť približne 6 eur.

9. miesto

Matcha Japan Uguisu Bio

Orientačná cena: 51 €

Japonský Matcha čaj v BIO kvalite vás prekvapí svojou sladkastou, ale zároveň tajomnou chuťou. Matcha Japan Uguisu je výnimočná certifikátom BIO kvality, ktorý zabezpečuje, že čajovník ani čaj neprišli do kontaktu s priemyselnými hnojivami alebo chemickými postrekmi.

Postup prípravy: Na 100 ml vody použite ½ čajovej lyžičky čaju. Prášok nasypte do misky a zalejte ho 75°C vodou. Rozmiešajte a ideálne je, ak čaj rozšľaháte pomocou metličky alebo mixéra. Riedka našľahaná pena po chvíli zhustne. Konzumujte celý nápoj bez cedenia.

100 g balenie čaju vás vyjde na približne 51 eur. Objednať si môžete aj menšie 50 g balenie, ktoré stojí necelých 30 eur.

10. miesto

Matcha Tea Chef

Orientačná cena: 7 €

Matcha Tea Chef je pôvodom z Japonska a vyznačuje sa svojou BIO kvalitou. Je vhodný na prípravu studených a teplých nápojov, ale taktiež ho môžete použiť aj v kuchyni. Je ideálny na zafarbenie jedál, napríklad zákuskov či zmrzliny a pokrmom dodáva svoju špecifickú chuť.

Matcha prášok môžete zaliať 200 ml teplej (65°C) alebo studenej vody, prípadne nápoj rozmiešať v šejkri. Dochutiť ho môžete mliekom, medom alebo limetkou.

50-gramové praktické a atraktívne balenie vás vyjde na zhruba 7 eur.

Záver

Matcha čaj je produkt, ktorý stojí za vyskúšanie. Vaše telo sa vám poďakuje a čoskoro pocítite zmeny.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Mačča

[2] Bakalářská práce (CZ): Stanovení nutričních a biologicky aktivních
látek v Matcha čajích

[3] Healthline (ENG): 7 Proven Ways Matcha Tea Improves Your Health

[4] PubMed Central (ENG): Matcha, a powdered green tea, ameliorates the progression of renal and hepatic damage in type 2 diabetic OLETF rats

[5] PubMed Central (ENG): The effects of the aqueous extract and residue of Matcha on the antioxidant status and lipid and glucose levels in mice fed a high-fat diet

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».