Skúsenosti s keto diétou - Danka

Tak úprimne, štíhly a fit chce byť každý. A keto diéta je rozhodne z tých efektívnejších spôsobov, ako sa k tomuto cieľu dostať – pomohla už mnohým ľuďom – samozrejme ale, nemusí sedieť každému. Všade okolo nás v poslednej dobe koluje veľa keto e-shopov, produktov a tak ďalej. A veľa z nich je aj účinných. Čo si však o keto diéte myslia tí, ktorí ju skutočne absolvovali, či už s výživovými poradcami, produktami, alebo len tak po domácky? Ktorá z týchto možností sa im zdala najlepšia?

Danka nám poskytla nejaké informácie o svojom priebehu. Poďme sa pozrieť, ako sa keto diéta vyvíjala u nej:

Ako dlho ste držali keto diétu?

Veľmi ťažké povedať, bolo to niekoľko období počas viacerých rokov. Dohromady sa dá povedať že dva – tri.

Čo Vás najviac motivovalo začať keto diétu?

Nadváha a túžba po krásnom tele:)

Používali ste nejaké zakúpené diéty? (Tj. Ketomix, Ketofit, KetoDiet, atď.)

Áno, ja som začala s Cambridge dietou pod dohľadom ich vlastného lekára. Na podnet mojho teraz už bývalého priateľa, ktorý s tým schudol 40 kíl, som chcela schudnúť aj ja. Cambrigde bola pred 5 rokmi na Slovensku novinka, nikto o tom skoro nevedel, a hlavne mesačne to vyšlo pre jedneho ale 300e, na tú dobu skoro cela minimálna mzda. Ja som už predtým vedela, čo je keto a low carb, pred 11 rokmi som držala carnivore, keď ešte slovo keto v Európe asi ani neexistovalo 🙂 Z Cambridge, ktorá bola mimochodom extrémne drastická a mne veľmi odporná, sme časom prešli na Exante diet, ktorú sme si objednávali z Anglicka. Tá bola chutnejšia a mala oveľa väčší výber a hlavne oveľa lacnejšia.

Ako ťažké pre Vás bolo dostať sa do ketózy? Ako ste vnímali nárazový výpadok sacharidov?

U mňa veľmi ťažké. Ja som typ človeka, ktorému býva často zle, necíti sa dobre a je veľa faktorov, ktoré na mňa vplývajú. Hocijaký prechod do ketózy je u mňa utrpenie, vtedy, či teraz, veľmi ťažko to zvládam. Rovnako je moje telo nejaké pošahané 😀 veľmi ťažko sa do ketózy dostáva a trvá aj 4 – 5 dní kým sa do nej dostanem.

Schudli ste? Prípadne koľko.

Najprv som schudla 6 kíl. Potom som ich nabrala a k tomu ďalších 40 (zistili mi hormonálnu poruchu, ktorú som si buď privodila práve keto sáčikmi, alebo jej výrazne “pomohla”). Pred dvoma rokmi som s tým schudla 10 a odvtedy si to s menšími či väčšími odchýlkami držím (mínus 5-6 kíl, podľa toho, či mám práve diétne, alebo žracie obdobie). 

Držíte si váhu? Vyhli ste sa jojo efektu?

(zodpovedané v predošlej otázke) NIE:D pribrala som ako prasa, veľmi veľa. Nebolo to hneď, v priebehu 3 rokov. Bola som veľmi nešťastná, emocionálne na dne, trpela som depresiami a úzkosťami, rovnako som mala aj výraznú hormonálnu nerovnováhu. Všetky tieto faktory zapríčinili, že som nebola schopná začať cvičiť, starať sa o seba, dodržiavať jedálniček.. Len som ležala, jedla, pila a chcela aby sa to skončilo. Rovnako ale viem, že je to moja chyba, mala som nájsť tú silu niečo zmeniť. Ja som si ale vtedy ani neuvedomovala, že mám vlastne psychický problém.

Stravujete sa aj naďalej low carb?

Po keto som prešla na miernejšiu formu – low carb. Veľmi mi pomohla psychicky, aj fyzicky a aj zdravotne. Bohužiaľ som zase zišla z cesty – budem sa vyhovárať na novú, ťažkú prácu a život v rodine ktorá nie je low carb – pravdou však je, že som papáčik, hedonista a život si užívam prostredníctvom zážitkov, do ktorých vrcholne patria dobré jedlo a dobré pitie. 

Ako hodnotíte keto diétu, odporučili by ste ju ostatným, alebo skôr nie?

Keto v zložení ktoré zodpovedá telu a tomu, čo daná osoba potrebuje, je zázrak. Lieči nevyliečiteľné choroby, pomáha extrémne psychicky (true story), pre ľudí s poruchami mozgu, po haváriách, po porážkach, nenahraditeľný spôsob ako opäť žiť plnohodnotný život. Samozrejme myslím keto v plnohodnotných potravinách. Sáčiky sú veľké zlo a mne to pomohlo k viacerým zdravotným problémom, ktorých následky budem mať po celý život.

Máte nejaké tipy pre začiatočníkov, alebo napríklad nejaké špecifické zážitky týkajúce sa keto diéty?

Tipy – učiť sa, učiť sa, učiť sa. O tom, čo jeme, čo sa nám ako metabolizuje, čo obsahujú určité potraviny – to je najlepšia cesta pre nás a pre naše telo, potom budeme jednoducho vedieť, čo je vhodné si dať a čo nie. Keto nie je pre každého. Môj bývalý priateľ sa dostane do ketózy hneď, a aj keď zje kýbel cestovín, stále má aj na druhý deň veľmi silnú ketózu. Mne stačí dať si pohár vína a ketóza je preč. Odporúčala by som s postupným pomalým znižovaním sacharidov na týždenných dávkach, o 100 g týždenne menej a počúvať svoje telo. A ľúbiť sa a ľúbiť a ľúbiť stále viac. Z nenávidenie vlastného odrazu v zrkadle nikdy nič dobré nevzíde, z nenávisti sa stane iba zlo a choroba. Škoda, že som to nevedela skôr.

Ďalšie skúsenosti:

Michal

Michal sa stravuje LCHF (Low carb high fat – v podstate keto diéta) a to po domácky. Nemôže byť viac spokojný.

„LCHF je stravovanie s viacerými bonusmi. Odstránenie cukru, bielej múky, rafinovaných olejov, margarínov a UZPP by som rozhodne odporučil všetkým. Vynechanie sladených nápojov taktiež.“

Hanka

Hanka má skúsenosť s koktailmi od KetoDiet a domácim keto stravovaním. Hanka schudla aj naspäť pribrala a teraz začína znovu.

„KetoDiet je za mňa veľmi efektívne, extra motivujúce, pretože vidíte výsledky takmer každý deň, ale veľmi individuálne čo sa týka reakcie Vášho tela.“

Peťa Z.

Po 4 mesačnej keto diéte má Peťa viditeľné výsledky – a nielen to, otvorilo jej to dvere ku krásnej zmene životného štýlu.

„Odporučila by som keto na začiatok ako štart. Neužívať dlhodobo. Naučiť sa pravidelnosti, namotivuje veľkým a rýchlym úbytkom, potom plynule prejsť na LC.“

Ohodnoťte post