Najlepšie keto diéty 2023 – porovnanie, skúsenosti a recenzie

Zhrnutie: Keto diéta je naozaj účinná diéta, ktorá podľa štúdií skutočne funguje.[1][2][6]

V dnešnom článku som vybrala 9 najlepších keto diét dostupných na Slovensku, otestovala ich a zoradila od tých najlepších.

 • Na prvom mieste sa umiestnil KetoDiet. Zvíťazil najmä vďaka širokej ponuke chutných kvalitných jedál.
 • Tesne za ním je KetoMix, ktorý ma oslovil kvôli svojmu pomeru cena/výkon.
 • Na tretie miesto som musela dať Chia Shake, pretože majú naozaj chutné koktaily (aj keď výber potravín je o niečo menší).

Ale to nie je všetko! V tomto článku nájdete aj skutočné skúsenosti s keto diétou. Oslovila som pre vás 13 ľudí, ktorí majú s keto diétou vlastné skúsenosti.

A samozrejme, v tomto článku sa dozviete aj všetko, čo potrebujete vedieť na začiatku keto diéty (napríklad čo je to ketóza, aké potraviny vlastne jesť alebo koľko môžete schudnúť). Zaujíma vás to? Čítajte ďalej.

TOP  1. miesto

Keto Diet

Cena za porciu: 1,85-2,09 €
Výber jedál: 10/10
Chuť jedál: 10/10
Zákazn. podpora: 9/10
Doba dodania: 2-3 dni
Prehľadnosť webu: 9/10
Vegánske produkty: ✅
Celkové hodnotenie: 99%
2. miesto

Keto Mix

Cena za porciu: 1,50-1,60 €
Výber jedál: 9/10
Chuť jedál: 9/10
Zákazn. podpora: 10/10
Doba dodání: 3 – 4 dni
Prehľadnosť webu: 9/10
Vegánske produkty: ✅
Celkové hodnotenie: 98%
3. miesto

Chia Shake

Cena za porciu: 1,35-1,85 €
Výber jedál: 8/10
Chuť jedál: 10/10
Zákazn. podpora: 8/10
Doba dodania: 2-3 dni
Prehľadnosť webu: 10/10
Vegánske produkty: ✅
Celkové hodnotenie: 97%
4. miesto

Prodietix

Cena za porciu: 1,65-1,85 €
Výber jedál: 10/10
Chuť jedál: 8/10
Zákazn. podpora: 8/10
Doba dodania:  3-4 dní
Prehľadnosť webu: 7/10
Vegánske produkty: ❌
Celkové hodnotenie: 94%

Deväť najlepších keto diét

 1. Keto Diet 260 € (4 týždne)
 2. Keto Mix 212 € (4 týždne)
 3. Chia Shake 199 € (4 týždne)
 4. Prodietix 320 € (6 týždňov)
 5. DailyMix (nemajú týždenné balíčky)
 6. Express Diet 47 € (5 dní)
 7. Slim Pasta (nemajú týždenné balíčky)
 8. Protein & Co. (nemajú týždenné balíčky)
 9. Profidiet 220 € (4 týždne)

Keto diéta je pravdepodobne jedným z najlepších spôsobov, ako schudnúť.

To, že tento štýl stravovania pomáha chudnúť, dokazujú aj mnohé štúdie.[1]

Je to preto, že vďaka špeciálnemu stavu nazývanému ketóza[2] začne naše telo spaľovať mnohonásobne rýchlejšie ako za normálnych okolností.

Keto diéta môže dokonca pomôcť v boji proti cukrovke[3], rakovine[4], epilepsii[5] alebo Alzheimerovej chorobe[6].

Ale, samozrejme, nemusí byť vhodná pre každého. Ak máte napríklad problém s určitou potravinou, s tukmi alebo bielkovinami, alebo ak sa stravujete špeciálne, napríklad vegetariánsky, vegánsky a podobne, je dobré si premyslieť, či je keto diéta pre vás tá pravá. A pokiaľ máte napríklad zdravotné problémy, nezabudnite sa pred začiatkom poradiť so svojím lekárom.

Ketogénna diéta je diéta, ktorá je založená na rapídnom znížení príjmu sacharidov vo vašom jedálničku. Následne sa sacharidy nahrádzajú inými potravinami a cieľom je dosiahnutie ketózy – efektu rýchleho schudnutia.

Okrem iného je to jeden z najrýchlejších zdravých spôsobov ako schudnúť.

Ide o diétu vhodnú takmer pre každého. Je vhodná pre veľkú a strednú nadváhu, alebo dokonca pre tých, ktorí chcú schudnúť „posledných pár kíl“. Je totiž prispôsobená na väčšinu váhových kategórií. Samozrejme, nesmieme zabúdať – keto diéta je vhodná aj pre mužov.

Ako sme už písali, rýchlosť chudnutia pri keto stravovaní je až prekvapivo veľká a ešte ku všetkému sa keto diéty pýšia vlastnosťou, že sa nemusíte potiť v posilňovni.

Ak by ste sa chceli do keto diéty pustiť na vlastnú päsť, je veľmi dôležité pamätať na to, že sa aj po skončení diéty musíte zaujímať o to čo jete, aby nenastal jojo efekt. Späť k pôvodnej strave by ste sa teda mali vracať pomaly a s prehľadom o tom, čo za potraviny prijímate.

Pri rôznych diétach je tiež problém, že okrem tukov strácate často aj svalovú hmotu. A to je práve niečo, čoho sa u keto diét nemusíte báť. Keďže je to diéta, pri ktorej prijímate dostatok bielkovín – proteínov – proteínová diéta, máte vďaka nej dostatok aminokyselín na udržanie svalov, a tak idú kilá hravo dole, ale svaly na tele vám stále zostávajú.

Keto diéta môže niesť hŕbu názvov či už ketónová, ketogénna alebo keto diéta. Tiež býva označovaná ako diéta proteínová, alebo nízkosacharidová. Kedykoľvek budete počuť tieto termíny, ide teda o keto diétu.

Keto diéta je efektívna a rýchla z veľmi jednoduchého dôvodu. Pri tejto diéte dostávate vaše telo do takzvaného stavu ketózy.

Ketóza je prirodzený stav organizmu, pri ktorom je pre telo najväčší zdroj energie tuk (hlavne ten telesný) a nie glukóza obsiahnutá v sacharidoch.

Ak neviete, čo je glukóza – ide o cukor – okrem iného náš najväčší zdroj energie. Tento cukor telo vytvára práve zo sacharidov, no a ak ho máme prebytok, telo ho ukladá do zásob. Nie sú to teda tuky, z ktorých telo priberá, naopak sú to prevažne sacharidy.

Práve pri ketóze sa stáva to, že si telo odvykne na príjem sacharidov, zistí, že musí brať energiu inde, a tak siahne po telesných tukových zásobách.

Stáva sa tak preto, že dôjde k prudkému nárastu uvoľňovania mastných kyselín v tele a tým pádom k rýchlemu úbytku telesného tuku.

Štúdie tvrdia, že ľudia na ketogénnej diéte môžu spočiatku zaznamenať úbytok hmotnosti až 4,5 kg v priebehu dvoch týždňov.[6] 

Táto otázka by mohla byť špekulatívna – každé telo totiž funguje inak, a tak sa na túto otázku nedá dať úplne presná odpoveď.

Samozrejme, záleží na tom, ako dlho sa budete keto diétou stravovať a ktoré plány si vyberiete. Čo sa týka čísiel: ľudia so skúsenosťou s keto diétou schudli väčšinou 5 – 20 kg. Záleží na tom, akú veľkú máte nadváhu, koľko chcete schudnúť a ako už sme spomenuli – ako dlho sa takto budete stravovať. Ak si vyberiete kratší program, schudnete napríklad 5 kg a ak dlhší, môže to byť aj 25.

Zaujíma vás, aké majú s keto diétou skúsenosti ostatní? Zaujíma vás názor ľudí, ktorí s keto diétou schudli, alebo ktorí s ňou naopak majú zlú skúsenosť? Prichystali sme pre vás veľký prehľad trinástich osobných skúseností – 13 skvelých keto dietárov sa nám zverilo so svojím keto príbehom, či už diétu držali s pomocou balíčkov, alebo len tak po domácky. Všetky tieto skúsenosti nájdete nižšie v článku.

Pozrite na skúsenosti →

✅ Mäso v akejkoľvek podobe
✅ Vajcia
✅ Mliečne výrobky
✅ Niektorá zelenina
✅ Ovocie s nízkym obsahom cukru
✅ Tuky
✅ Orechy a semienka
✅ Korenie
✅ Niektoré čokolády (bez cukru)

❌ Obilniny
❌ Cukry
❌ Niektorá zelenina
❌ Ovocie s vysokým obsahom cukru

❌ Alkohol

Keto diéta je vlastne celkom prísna diéta. Ak totiž povieme, že vyraďujeme sacharidy, nie je to len pečivo alebo cestoviny. Čo pri keto diéte jesť môžeme a čo by sme naopak pri proteínovej diéte jesť nemali?

Kompletný zoznam potravín →

Najväčšou výhodou je rýchlosť schudnutia. Vďaka vysadeniu sacharidov sa prvé výsledky dostavujú už po pár týždňoch na keto diéte.[6]

Ďalšou úplnou výhrou, ak keto diétu pojmete správne a budete dodržiavať, je to, že vďaka nízkemu obsahu cukru v tele a v dennom príjme po nejakej dobe zmizne aj vaša chuť na sladké, naučíte sa korigovať svoj jedálniček, jesť správne, zbavíte sa závislosti na cukre a nebudú sa vám zbiehať sliny pri každom pohľade na tortu. A to aj po skončení diéty.[2]

Vďaka tomu, že vyradíte sacharidy sa tiež budete cítiť lepšie, budete zdravší a lepší bude aj váš psychický stav. Vďaka rýchlemu chudnutiu sa budete cítiť viac sebavedome a budete mať menej stresu.

Výhodou keto diéty je aj to, že popri ketodiéte nemusíte robiť športové aktivity. Vaše telo bude chudnúť, či už sa budete potiť v posilňovni, alebo nie. Ketóza skrátka funguje.[2]

A v neposlednom rade je skvelé, že si váhu väčšinou udržíte aj po skončení diéty, čo býva, bohužiaľ, niekedy problém. Ak, samozrejme, potom začnete znova maškrtiť, nie je sa čomu diviť, že vaše telo bude priberať, avšak klasického jojo efektu sa netreba báť, nakoľko pri keto diéte rozhodne nehladujeme.

Nevýhodami pri keto diéte môže byť, hlavne zo začiatku, napríklad bolesť hlavy, únava, zápcha, alebo napríklad akné. Tieto reakcie sú však dočasné a nie sú nejako závažné, hlavne sa objavujú ak ste závislí na cukre – často ide o abstinenčné príznaky alebo keď sa čerstvo dostanete do ketózy. Po niekoľkých dňoch prakticky vymiznú.

Potenciálne by si na keto diétu mali dávať pozor ľudia, ktorí trpia ochorením srdca alebo ciev[7]. Okrem toho by sa keto diéte mali vyhýbať, ak je to možné, tehotné a dojčiace ženy[8].

Ketóza je totiž prirodzený stav organizmu, nie umelo vyvolaný stav chemickými látkami. Môžeme teda povedať, že ketóza nie je nič zlé, ale pravdepodobne nebude vyhovovať úplne každému.

Keto diéta nie je diéta, v ktorej by ste boli stále hladní. Práve naopak. Jesť by ste mali klasicky 5 – 6 menších porcií denne.

Pri keto diéte (a aj normálne) by ste mali dodržiavať pitný režim – aspoň 2,5 litrov vody denne.

Ďalej sa tiež snažte držať jedálnička. Pokiaľ si keto diétu zaplatíte, neporušujte predpisy. Keto diéta netrvá až tak dlho a uvidíte, že sa budete cítiť skvele aj z toho dôvodu, že nad sladkým vyhrávate.

Počas keto diéty sa snažte na tento režim zvyknúť. A potom, čo ju úspešne absolvujete, sa už držte podobného jedálnička. Keď nad maškrtením úplne vyhráte, budete sa cítiť oveľa lepšie a nielen to – budete vyzerať úžasne.

Veľmi spomínaná téma je aj cena keto diéty. Či už ste za, alebo proti, ľudia ktorí keto diétu úspešne absolvovali sú spokojní a hlavne – cena keto diéty spočiatku vyzerá desivo, ale ak si všetko spočítate, zistíte, že keto diéta vám vlastne nahradí jedálniček, teda po dobu keto diéty neutrácate za jedlo – financie sa tým vykompenzujú. Jedno jedlo pri keto balíčkoch vás vyjde tak na 1,20 – 2€, podľa výberu výrobcu. Ďalej si nemusíte platiť permanentky do fitka a zložito vymýšľať čo si uvariť na obed. Prepočítajte si to, oplatí sa.

Pri keto diéte športovať nemusíte. Tak bola keto diéta navrhnutá a tak tiež funguje. Pokiaľ však športovať budete, nič tým nepokazíte. Pre vás, ktorí na šport máte čas a chuť, je určite výhodné, keď vyrazíte na prechádzku do parku, zájdete si zabehať, zaplávať, alebo sa preveziete na bicykli. Keto diéta vás v ničom neobmedzuje. To, že nebudete prijímať cukor a škrob – sacharidy, neznamená že by vaše telo bolo slabšie. Naopak, vaše telo bude zdravšie, silnejšie a možno sa vám bude aj do športu viac chcieť. Uvidíte sami!

Keto diétu si korigujete sami. Môžete k nej napríklad konzumovať povolenú zeleninu a podobne. Jednoducho povedané – síce si keto diétu kúpite, avšak jej dodržiavanie je na vás. Preto sa naozaj pokúste vyvarovať tomu, že si poviete „aaale, raz si tú žemľu dám“. Vaše telo by sa pri takýchto výkyvoch nemuselo neustále udržiavať v stave ketózy a diéta by potom nemusela mať taký efekt.

Ďalšie, čomu sa vyvarujte, je sladenie čajov, alebo kávy – vydržte to tých pár týždňov a ak budete mať stále chuť na cukor, dajte si ho až potom. Pri keto diéte nakoniec aj tak pravdepodobne prídete na to, ako je život bez nadbytku cukru lepší.

Vyvarujte sa i alkoholu – sú to totiž také isté sacharidy a tie sú to, čoho sa pri keto diéte snažíte zbaviť. Opäť ako pri prvom bode by ketóza nemala taký efekt a ešte okrem toho – alkohol ovplyvňuje aj váš fyzický a psychický stav.

Robíte to len pre seba a svoju krásnu postavu. Preto sa, ako sme už spomínali, do štandardného jedálnička vracajte postupne. Keto diéta samotná by vám v tom mala veľmi pomôcť. Napriek tomu sa strážte a nezačnite znova maškrtiť. Po niekoľkých týždňoch keto diéty by vám mala zmiznúť chuť na sladké. A snažte sa to využiť. Nepodľahnite dobrôtkam znova. Na svete je oveľa viac potešenia.

A čo urobíte keď vás začne lákať chuť na sladké? Zájdite si pred zrkadlo a pozrite sa na seba. Páčite sa sami sebe? Tak to nemeňte nadmierou cukru a radšej si dajte napríklad kávu, ktorá chuť na sladké zaháňa, alebo zamestnajte myšlienky niečím, čo vás baví.

Akú ketodiétu vybrať?

Keto diétu ponúka mnoho spoločností. A ak si nie ste istí, ktorú keto diétu si vybrať a ktorá je najlepšia, môžete sa inšpirovať mojím zoznamom. Čo je podľa mňa najdôležitejšie zvážiť pri keto diétach?

 1. Cena za 1 porciu – pretože mnohokrát keto diéty ponúkajú ceny za celkový balík – a práve tu sa môžete nechať oklamať cenou, ktorá niekde vyzerá lacnejšie, ako v skutočnosti je. To, na čo sa naozaj pozerajte, je cena za 1 porciu – tá určuje, koľko v skutočnosti zaplatíte za jedno jedlo a ako výhodný je vlastne keto balíček.
 2. Rozmanitosť jedál – myslím si, že nebudete chcieť celý mesiac piť len koktaily. Preto sa pozrite aj na to, aký veľký výber z hľadiska jedál spoločnosť ponúka. Berte do úvahy aj to, že vám nemusí chutiť každé jedlo, preto sa snažte vybrať spoločnosť, ktorá ponúka to, čo vám chutí. Podľa môjho názoru majú víťazi porovnania KetoDiet a KetoMix veľký výber.
 3. Na kvalitu a chuť jedál – jasné, to je ťažké zistiť, ak ste diétu ešte nevyskúšali. Ale môžete sa pozrieť na zloženie, alebo na množstvo recenzií na internete, alebo možno najprv vyskúšať testovací keto balíček, ktorý ponúka väčšina spoločností.
 4. Na kvalitu zákazníckej podpory – ja, ak mám po kúpe výrobku problém, mám rada, keď môžem napísať na zákaznícku podporu a spýtať sa, či mi s tým môžu pomôcť. Preto si myslím, že je fajn vybrať si takú diétu, ktorá má dobrú zákaznícku podporu, ochotnú a kde vám radi pomôžu.
 5. Zvážte osobné preferencie – len nezabudnite zvážiť, čo je pre vás v prvom rade dôležité. Ak ste napríklad vegetarián, určite si vyberte diétu, ktorá ponúka váš štýl stravovania. Napríklad Chia Shake je čisto vegetariánska strava.

1. miesto

Keto Diet

Cena za porciu: 1,85 – 2,09 €
Celkové hodnotenie: 99 %

Prečo je KetoDiet na 1. mieste?

Na prvé miesto som vybrala pravdepodobne najznámejší, alebo aspoň jeden z najznámejších priekopníkov keto diéty na Slovensku – KetoDiet, a to hlavne vďaka svojej účinnosti, kvalite a chuti jedál. Podľa mňa ide o osvedčený a obľúbený e-shop plný pozitívnych recenzií.

V porovnaní s KetoMix má síce o čosi vyššiu cenu v prepočte na 1 porciu, avšak páči sa mi, že na webe majú rôzne recepty a magazín plný tipov a odporúčaní. Taktiež majú naozaj veľký výber jedál všetkého druhu. Patria medzi ne napríklad polievky, omelety, palacinky, nápoje, chlieb a ďalšie – všetky bez sacharidov. Príprava jedál je rýchla.

Užívateľské recenzie​

Na Heureke je množstvo recenzií od ľudí, ktorí si túto diétu vyskúšali. Avšak, každý jeden produkt má svoje vlastné recenzie. Napríklad 4-týždňový balíček výborne chutí, naozaj funguje a rýchlo sa pripravuje. Pri ochutnávkovom balíčku zákazníčka vyzdvihla chuť v porovnaní s konkurenčnými produktmi.

Ľudia si pochvaľujú výber jedál a rovnako pozitívne hodnotia aj samotný e-shop, ktorý odporúča až 98 % zákazníkov. Medzi najväčšie klady patrí rýchlosť doručenia, prehľadný web, komunikácia obchodu a široký výber produktov. 

Ďalej o KetoDiet

KetoDiet ponúka tri základné plány pre rôzne skupiny nadváhy, ktoré si stačí objednať a nemusíte sa starať o nič iné. Po začatí diéty sa dostanete do ketózy a potom už len zostáva schudnúť. Diétne plány sú nasledovné:

 • Diétny plán BASIC – trvá len 4 týždne a je určený pre ľudí s nadváhou
 • Diétny plán MEDIUM – trvá približne 9 týždňov a je určený pre ľudí s miernou nadváhou
 • Diétny plán INTENSE – trvá 12 týždňov a je určený pre ľudí s veľkou nadváhou

V rámci diéty sa môžete v pracovných dňoch obrátiť na zákaznícku podporu – na podpore sú výživoví poradcovia, ktorí vám môžu odpovedať na všetky otázky.

2. miesto

Keto Mix

Cena za porciu: 1,50 – 1,60 €
Celkové hodnotenie: 98 %

Prečo som zaradila KetoMix na 2. miesto?

KetoMix podľa mňa ponúka vynikajúci pomer cena/výkon, a to je jeden z dôvodov, prečo je v našom porovnaní medzi tými najlepšími. Jedlá sú chutné, ľahko sa pripravujú a ich výber je veľký. Ich ceny sú v porovnaní s konkurenciou prekvapivo nižšie.

Hlavnou výhodou tejto diéty je, že nemusíte premýšľať nad tým, čo jesť. Namiesto toho vám je diéta servírovaná doslova pod nos. To tiež uľahčuje dodržiavanie diéty a skutočné chudnutie. Tu sa do ketózy dostanete v priebehu 3 dní a potom už môžete len spokojne chudnúť.

Užívateľské recenzie​

Ketónová diéta na 4 týždne patrí na Heureke k produktom roka 2022. Prevládajú pozitívne recenzie, pričom zákazníci najviac vyzdvihujú rýchle chudnutie bez problémov, vzorový jedálniček, rýchlu prípravu jedál a ochotnú zákaznícku podporu, ktorá bez problémov odpovedá na všetky vaše otázky. V negatívnych recenziách sa objavilo, že niektorým ľuďom produkty až tak nechutili, no nedá sa vyhovieť každému. 

E-shop KetoMix odporúča podľa Heureky až 97 % zákazníkov, pričom najviac sa im páči rýchlosť doručenia, zľavové akcie a komunikácia s obchodom. 

Ďalej o KetoMix

Ketomix má niekoľko diétnych plánov, snáď pre všetky hmotnostné kategórie. Plány majú veľmi pekne a jasne popísané a čo je najdôležitejšie, všetky plány sú zdravé, jednoduché a bez hladovania. Môžete si vybrať z nasledujúcich možností:

 • Plán ľahkej nadváhy = plán na zhodenie „posledných pár kíl“, ktorý trvá len asi 3 – 4 týždne.
 • Plán so strednou nadváhou = plán pre osoby so strednou nadváhou, ktorý trvá približne 6 týždňov.
 • Plán pre osoby s vyššou nadváhou = plán na zníženie hmotnosti, ktorý trvá dlhšie, až 10 týždňov, ale prináša veľký úbytok hmotnosti.
 • Plán pre ľudí s veľmi vysokou nadváhou = posledný plán pre ľudí s veľmi vysokou nadváhou, ktorý trvá celých 14 týždňov = čo je približne 3 a pol mesiaca a pomáha ľuďom s veľmi vysokou nadváhou schudnúť.


Po objednaní dostanete všetky jedlá do 3 – 4 pracovných dní a vaša diéta sa môže začať. Okrem iného majú online zákaznícku podporu (kde sú k dispozícii odborníci na výživu), na ktorú môžete zavolať s akýmikoľvek otázkami, ktorýkoľvek deň v týždni, a dokonca od nich dostanete príručku keto receptov, ktorých nikdy nie je dosť! Jedlá, ktoré KetoMix ponúka, sú: palacinky, polievky, buchty, kaše, smoothies, omelety, pudingy, cestoviny a ďalšie. Ako darček k objednávke dostanete aj šejker.

3. miesto

Chia Shake

Cena za porciu: 1,35 – 1,85 €
Celkové hodnotenie: 97 %

Prečo sa ChiaShake umiestnil na 3. mieste?

Chia Shake som zaradila na 3. miesto, a to najmä preto, že mi prídu naozaj kvalitné a ich koktaily mi veľmi chutili (úprimne povedané, chutili mi viac ako koktaily iných spoločností). Napriek tomu ich nemôžem dať na prvé miesto, a to preto, že neponúkajú taký veľký výber jedál ako predchádzajúce dve. Musím tiež spomenúť, že z hľadiska ceny tu stále vedie KetoMix.

Povedala by som, že Chia Shake začínal len s kokteilmi – preto sú také dobré. Takže ak by som mala hodnotiť len koktaily, povedala by som, že Chia Shake vyhráva. Ale ako som už povedala (a opakujem sa), na prvé miesto mi to zatiaľ nestačí.

Užívateľské recenzie

Na Heureke nie sú k dispozícii recenzie jednotlivých produktov, no zato sú tu pozitívne ohlasy na celkový e-shop. Odporúča ho až 95 % zákazníkov, ktorí vyzdvihujú rýchlosť doručenia, zľavy na ďalšie objednávky a prehľadnú stránku. Na Facebooku ľudia kladne hodnotia príchute jednotlivých koktejlov, no na druhej strane niektorým až tak nechutili niektoré iné jedlá. 

Ďalej o Chia Shake

Chia Shake ponúka 4 diétne plány pre keto diétu a okrem toho môžete ich produkty zaradiť do 5 ďalších podobných diét (Dukanova, Atkinsonova, proteínová, nízkosacharidová a anglická).

Ide teda o trochu voľnejší štýl stravovania. Môžete si vybrať, či chcete schudnúť pomocou vopred nastavenej diéty a diétneho plánu, alebo či si chcete len na deň dopriať diétny kokteil, prípadne či chcete dodržiavať trochu inú diétu (napríklad Dukan) a do svojho jedálnička pridať len vhodné produkty Chia Shake.

Môžete si viac-menej vytvoriť vlastnú diétu a Chia Shake vám v tom pomôže len do tej miery, do akej chcete. Alebo sa samozrejme môžete držať prednastavenej diéty ako kliešť a schudnúť s jej pomocou.

Chia Shake má tím zákazníckej podpory, ktorému môžete zavolať každý pracovný deň od 8:00 do 15:00 a opýtať sa na čokoľvek, čo by ste chceli vedieť o diéte.

Kvalitné jedlá Chia Shake si môžete vybrať z množstva chutných jedál: kokteily, smoothies, palacinky, müsli, kaše, muffiny, pudingy, tyčinky a ďalšie.

4. miesto

Prodietix

Cena za porciu: 1,65 – 1,85 €
Celkové hodnotenie: 94 %

Prečo je Prodietix na 4. mieste?

E-shop Prodietix ponúka veľmi prispôsobivý štýl francúzskej keto diéty – a nielen to, majú dokonca vlastnú kalkulačku, do ktorej zadáte parametre typu aktuálna váha, cieľová váha, pohlavie, vek a podobne – a vyjde vám podrobný plán prispôsobený presne vám! Takže je ideálny pre tých, ktorí chcú naozaj špeciálny plán.

Nevýhodou je mierna neprehľadnosť v e-shope a niekedy ťažká orientácia v diétnych plánoch, ale akonáhle sa so stránkami zoznámite, tento problém opadne. Pri Prodietix môžete využiť otázky a odpovede, čo sa zíde, ak máte problém. Okrem iného, samozrejme, disponujú zákazníckou linkou.

5. miesto

DailyMix

Prečo som vybrala DailyMix?

DailyMix je v podstate taký skvelý online supermarket, ktorý ponúka potraviny s nízkym obsahom sacharidov. Tie sa hodia, ak ste na nízkosacharidovej, ale aj keto diéte. Môžete si tu kúpiť akékoľvek nízkosacharidové potraviny od raňajok cez obed až po večeru, ale aj nízkosacharidové prísady na zdravé pečenie, varenie, občerstvenie a sú tu aj zmesi na prípravu hotových jedál, ako napríklad proteínová pizza so salsou, proteínová omeleta so syrom, proteínová polievka s hráškom a veľa veľa ďalších.

Na webovej stránke DailyMix nájdete aj najrôznejšie recepty s nízkym obsahom sacharidov a zákaznícka podpora je k dispozícii 7 dní v týždni.

6. miesto

Express Diet

Z akého dôvodu som sem zaradila Express Diet?

Express Diet je skôr než klasická keto diéta taká päťdňový rýchlovka. Ide totiž o keto balíček od značky Good Nature, ktorý obsahuje keto jedlá na 5 dní.

Cenovo tento balíček vychádza zhruba na 47 eur a obsahuje 20 jedál. Štyri jedlá denne. Balíček potom obsahuje: 3 porcie jablčno-škoricové kaše, 2 porcie vanilkovo-malinovej kaša, 3 porcie čokoládovo-malinového koktejlu, 2 porcie jahodového smoothie, 2 paradajkové polievky, 3 syrové polievky, 2 šampiňónové polievky a 3 kuracie polievky.

Produkty sú chuťovo dobré, diéta má pomôcť naštartovať chudnutie. Viac informácií si môžete prečítať na e-shope.

7. miesto

Slim Pasta

Prečo som sa rozhodla pre Slim Pasta?

Slim Pasta je e-shop, ktorý sa zameriava na predaj príloh vyrobených z ázijskej rastliny konjac, ktorá je vynikajúcou nízkokalorickou a nízko-sacharidovou alternatívou ryže alebo cestovín. Obsahuje veľa prírodnej vlákniny a jej skvelé účinky na chudnutie sú vedecky overené.

Konjakové prílohy Slim Pasta sú ideálne pre ketodiétu, pretože neobsahujú prakticky žiadne sacharidy, tuk ani soľ, majú takmer nulovú energetickú hodnotu a ich chuť je takmer na nerozoznanie od bežných príloh.

Na e-shope Slim Pasta si môžete kúpiť širokú škálu konjakových príloh – napríklad konjakovú ryžu, cestoviny, rezance, lasagne, ako aj rôzne hotové jedlá. Okrem toho sú tu rozpísané jedálničky pre rôzne diétne plány, ktoré obsahujú konkrétne výrobky Slim Pasta. Nechýbajú ani recepty, vernostný program a zákaznícka podpora každý deň v týždni.

8. miesto

Protein & Co.

Prečo je v tomto zozname Protein & Co.?

E-shop Protein & Co. ponúka rôzne produkty športovej výživy, zdravé potraviny, no taktiež sa zameriava na keto diétu. K dispozícii je ochutnávkový balíček zložený z piatich rôznych jedál – ketoshake, keto proteínový puding, keto polievka, keto mash a keto proteínova palacinka.

Jednotlivé jedlá sú následne balené vo väčších baleniach, takže si môžete vybrať, čo vám bude najviac chutiť. Ceny sú celkom priaznivé a výhodu nájdu ľudia , ktorí sa neradi rozhodujú. Keďže je výber produktov obmedzený, ľahšie si kúpite to, čo potrebujete. 

9. miesto

Profidiet

Z akého dôvodu som vybrala Profidiet?

Ak vám vyššie uvedené keto diéty z nejakého dôvodu nevyhovujú, môžete vyskúšať aj Profidiet. Proteínové diéty sú k dispozícii v balíčkoch od jedného do štyroch týždňov, ku ktorému dostanete nápoj ako darček zadarmo. 

Taktiež si môžete vybrať z redukčných balíčkov na základe toho, koľko kilogramov by ste chceli zhodiť. Okrem hotových balíčkov nájdete na e-shope aj rôzne hotové jedlá a potraviny.

Pre viac informácií si môžete prečítať články v blogovej časti, prípadne príbehy ľudí, ktorí si takouto diétou prešli. Samozrejmosťou je aj zákaznícka podpora a poradňa. Ak si s niečím neviete dať rady, pokojne sa na nich obráťte. 

13 reálnych skúseností s keto diétou

Ako som spomínala na začiatku článku, oslovila som 13 ľudí, ktorí majú s keto diétou osobné skúsenosti. Pretože si myslím, že prečítať si osobné skúsenosti niekoho iného je vždy asi tá najlepšia voľba.

Takže týchto 13 statočníkov sa so mnou podelilo o svoje skúsenosti. Niektoré sú pozitívne, iné naopak negatívne.

Žiadny z týchto trinástich rozhovorov nepropaguje žiadnu konkrétnu značku, ide výlučne o skúsenosti s ketogénnou diétou ako štýlom stravovania, nie o konkrétne produkty!

Renča

S keto diétou má Renča pozitívnu skúsenosť. Podarilo sa jej s ňou schudnúť a celkovo zmeniť životný štýl k lepšiemu.

„Diétu som držala maximálne 2 mesiace v kuse. Vždy 2x do roka. Poctivo. To sa nedá oklamať, hlavne keď človek vidí prvé výsledky už po týždni, je to šialená motivácia!“

Lucka

Lucka celých 7 týždňov držala KetoMix diétu. Ako skúsenosť hodnotí?

„Za mňa keto diétu hodnotím určite kladne. Ale záleží na človeku, chce to disciplínu, dodržiavať pravidlá. A nie, že si sem tam dám niečo čo by som nemala, a potom sa chytať za hlavu, že to nefunguje.“

Danka

Danka vám naopak môže porozprávať svoju nie až tak pozitívnu skúsenosť. Keto diéta na ňu nemala najlepší vplyv.

„Pribrala som veľmi veľa. Nebolo to hneď, v priebehu 3 rokov. Bola som veľmi nešťastná, emocionálne na dne, trpela som depresiami a úzkosťami…“

Michal

Michal sa stravuje LCHF (Low carb high fat – v podstate keto diéta) a to po domácky. Nemôže byť viac spokojný.

„LCHF je stravovanie s viacerými bonusmi. Odstránenie cukru, bielej múky, rafinovaných olejov, margarínov a UZPP by som odporučil všetkým. Vynechanie sladených nápojov taktiež.“

Hanka

Hanka má skúsenosť s koktailmi od KetoDiet a domácim keto stravovaním. Hanka schudla aj naspäť pribrala a teraz začína znovu.

„KetoDiet je za mňa veľmi efektívne, extra motivujúce, pretože vidíte výsledky takmer každý deň, ale veľmi individuálne čo sa týka reakcie Vášho tela.“

Peťa Z.

Po 4 mesačnej keto diéte má Peťa viditeľné výsledky – a nielen to, otvorilo jej to dvere ku krásnej zmene životného štýlu.

„Odporučila by som keto na začiatok ako štart. Neužívať dlhodobo. Naučiť sa pravidelnosti, namotivuje veľkým a rýchlym úbytkom, potom plynule prejsť na LC.“

Peťa B.

Peťa má skúsenosť s diétou po domácky – žiadne vrecúška.

„Keto by som neodporučila. Za seba nie. Čakala som viac – väčší váhový úbytok za kratšiu dobu a bez zdravotných problémov. Neskutočne mi vypadávajú vlasy, vysychá pokožka a tak ďalej … Viem, že to môžem spájať s keto stravovaním.“

Marcela

Veľmi peknú skúsenosť má Marcela.

„Za dobu, kedy som na ketogénnej strave som schudla 19 kg a viac-menej sa s menšími odchýlkami držím stále na rovnakej váhe. Stravujem sa aj naďalej keto, len už nevyužívam sáčkové prípravky, ale varím. Fungovať v ketóze mi vyhovuje.“

Barča

Barča má skúsenosť s KetoDiet a Prodietix. Dostavil sa však jojo efekt. V keto diéte ale pokračuje, len si už nekupuje keto produkty, ale sama si varí.

„Odporučila by som keto, ale je potrebné nedržať to tak striktne, pretože potom hrozí jojo efekt. Je potrebné prehodnotiť štýl stravovania na zvyšok života.“

Honza

Honza je momentálne na keto diéte a zatiaľ je spokojný. Ketózu ľahko pocítil, ale okrem toho nezaznamenal žiadny problém.

„K dnešnému dňu som schudol 18 kg. Či si váhu udržím zatiaľ nemôžem posúdiť, asi mesiac som na kombinovanej strave PROTIFAST s jedálničkom od výživovej poradkyne.“

Lenka

Lenka držala keto diétu dvakrát. V oboch prípadoch sa ale váha zľahka zvýšila. Keto by ale napriek tomu odporučila.

„Do diéty sa nejde nútiť. Človek musí tak nejako podvedome jednoducho chcieť. V začiatkoch tiež odporúčam (u mňa sa veľmi osvedčilo) nehovoriť si „toto jesť nesmiem“ ale „toto jesť nechcem.“

Soňa

Soňa je už 12 týždňov na keto. Počas toho mala aj pocit, že by to snáď mala vzdať. Soňa však nepoľavila a teraz dala dole už cez 12 kg.

„Chcela som to vzdať, ale veľa som o tom čítala, tak som vydržala. Od tej doby je mi veľmi fajn, mám energiu ako už dlho nie a kilá idú dole zhruba jedno týždenne.“

Renča Z.

Posledná skúsenosť našej keto dietárky je Renčina, ktorá má naozaj pekný príbeh.

„Odporúčam keto každému, kto sa pýta, ako som to dokázala. S obľubou hovorím, že by som pokojne robila reklamu na KetoDiet. Som si však istá, že nie každému táto strava môže vyhovovať a pomáhať.“

Čo si z toho odniesť?

Aby som nejak zhrnula, čo mi ukázali skúsenosti ostatných – väčšina sa zhoduje, že keto diéta funguje. Nemusí to však platiť vždy a pre všetkých – a čo je najdôležitejšie, keto diéta funguje, ak ju dodržiavate. Ak keto porušíte, výsledky sa, žiaľ, nedostavia.

Veľmi pekne to povedala Renča a tak ju teraz budeme citovať:

„Po ukončení diéty som už mala v hlave úplne iný životný štýl, takže som nešla späť ku knedliam a hamburgerom – to totiž urobí len idiot, ktorý to nepochopil a nepochopí, čo je jojo efekt. Môj jedálniček je už 3 roky nízkosacharidový. Jojo efekt neexistuje, ak nie si hlupák a nevrátiš sa tam, odkiaľ si prišiel. Jednoduché, logické. Samozrejme, že ak by som teraz začala piť alkohol, raňajkovať 4 krajce chleba s džemom, Vysočinou, alebo taveným syrom ako kedysi, garantujem Vám, že moje telo je späť na 110 kg do roka! Je to voľba.“

10 tipov, ktoré je dobré poznať, než sa pustíte do keto diéty

Tieto tipy sú najvhodnejšie pre tých, ktorí sa do diéty púšťajú sami. Tých z vás, ktorí si na začiatok kupujú KetoMix, KetoDiet a podobné vrecúška, budú tieto tipy, samozrejme, tiež zaujímať, ale veľa z nich využijete, keď prejdete späť na normálnu stravu.

Pri dodržiavaní keto diéty musíte výrazne obmedziť sacharidy. Preto sa uistite a naučte sa, aké potraviny by ste mali jesť a aké nie. Uistite sa, že viete, ktoré potraviny obsahujú sacharidy. Nenachádzajú sa totiž len v chlebe, cestovinách, čipsoch, sušienkach, sladkostiach alebo zmrzline. Napríklad fazuľa môže mať vysoký obsah bielkovín, ale má aj vysoký obsah sacharidov. Ovocie a zelenina tiež často obsahujú sacharidy. Jediné potraviny, ktoré sacharidy vôbec neobsahujú, sú mäso (bielkoviny) a čisté tuky, ako je maslo a oleje (vrátane olivového a kokosového oleja). To, samozrejme, neznamená, že by ste mali jesť snáď len tieto, ale jesť potraviny, ktoré obsahujú minimum sacharidov. Tu je zoznam potravín pre a proti keto diéte.

Keď začínate s keto diétou, jete aj málo tukov, ale neskôr, najmä ak sa chcete dlhodobo stravovať bez sacharidov, sa tukom jednoducho nevyhnete. Tuky nie sú zlá vec a ľudia sa ich zbytočne boja, pretože im niekto povedal, že od nich priberú. Pokiaľ sa stravujete zdravo, primerane a neprijímate nezdravé tuky, nemáte sa čoho obávať. Napriek tomu sa na to trochu pripravte. Extra tuky nemusia vyhovovať každému, niektorí ľudia sú skôr sacharidový typ.

Jedným z najčastejších omylov o keto diéte je, že môžete jesť toľko bielkovín, koľko chcete. Čo je úplne nepravdivé. Nie je to len diéta, pri ktorej si dávate pozor na sacharidy – ak sa do diéty pustíte sami, musíte dodržiavať aj mierny príjem bielkovín. Samozrejme, ak pri keto diéte nejete sacharidy, musíte ich nahradiť bielkovinami alebo tukmi, ale pozor, nenahrádzajte ich len bielkovinami, ale aj tukmi.

A pripravujte si čerstvé jedlo, pretože vopred spracované potraviny jednoducho nie sú v poriadku. Pozrite si rôzne keto receptáre alebo kuchárske knihy, aby ste našli keto recepty, ktoré si zamilujete. Nájdite si aspoň 5 receptov, ktoré budú rýchle, naučíte sa ich aj bez kuchárskej knihy a zamilujete si ich. Napríklad vajcia so zeleninou. Keď nebudete musieť príliš premýšľať nad tým, čo uvariť, keto diéta bude oveľa jednoduchšia.

Bulletproof káva je pravdepodobne jedným z najlepších keto nápojov a pri keto diéte máte tú výhodu, že si ju môžete dopriať bez výčitiek (samozrejme, v primeranom množstve). Tento lahodný nápoj, ktorý sa pripravuje zamiešaním masla do horúcej čiernej kávy, bude nielen skvele chutiť, ale pomôže vám aj udržať hlad na uzde a poskytne vám čas na naplánovanie ďalšieho jedla. Keďže nápoj obsahuje veľa tuku, zasýti vás na pomerne dlhý čas.

Povedzte im svoj plán a uistite sa, že ho zohľadnia. Väčšinou nebudete môcť jesť to, čo bude jesť vaša rodina. A popravde, jesť všetko ostatné, čo jedáva zvyšok vašej domácnosti, je vždy trochu oriešok. Dajte im vedieť, ako sa budete stravovať, a možno ich aj požiadajte, aby vám nerobili zbytočné chute a namiesto toho vás v tom podporovali.

Pri všetkých atribútoch ketogénnej diéty (ako je úbytok hmotnosti) existuje jeden hlavný vedľajší účinok, na ktorý sa musíte pripraviť: keto chrípka. Keto chrípka označuje obdobie po začatí diéty, keď sa vaše telo prispôsobuje inému procesu spaľovania tukov – prechádzate do ketózy. Niektorí ľudia nemajú s keto chrípkou žiadne problémy, zatiaľ čo iní sa cítia naozaj pod psa. Keto chrípka je však len krátkodobý moment na začiatku celej diéty. Keď sa úspešne dostanete do ketózy, keto chrípka vás opustí. Zvyčajne trvá 2 až 10 dní.

Posilnite si imunitu, aby ste zmiernili nepríjemné vedľajšie účinky keto diéty. Zvýšte príjem vitamínov a minerálov, napríklad pomocou zeleniny a ovocia, prípadne doplnkami stravy a suplementmi. Zvýšte aj príjem vody, pitný režim je pri keto diéte veľmi dôležitý.

V súčasnosti, keď sa keto diéty tak rozrástli, že existujú rôzne hybridné keto diéty, ako napríklad vegetariánske keto diéty a podobne, je veľmi ťažké povedať, či je keto diéta pre vás vhodná alebo nie. Ak chcete schudnúť, keto diéta je dosť možno správnou voľbou, ale nezabúdajte, že ak ste napríklad vegetarián alebo máte problém s tukom a podobne, keto bude pre vás dosť náročné, a preto by bolo dobré pouvažovať o výbere inej diéty. Skrátka, ujasnite si, či je keto pre vás to pravé alebo nie.

Vopred si pripravte, ako sa budete stravovať po skončení keto diéty. Veľa ľudí po skončení keto diéty prejde na nízkokalorickú stravu. Ide o akúsi „ľahšiu keto diétu“ – je to dlhodobý štýl stravovania, pri ktorom jete veľmi málo sacharidov, ale nemusíte sa im úplne vyhýbať. Dbajte na to, aby ste sa po skončení keto diéty nevrátili k pôvodnému stravovaniu pred jej ukončením. To by znamenalo riziko jojo efektu.

Cieľom celej keto diéty by malo byť okrem schudnutia aj to, že zmeníte svoj jedálniček na zdravší a naučíte sa nejesť rýchle občerstvenie, jesť menej chleba, cestovín a jesť viac zeleniny. Premýšľajte o tom, ako bude váš jedálniček vyzerať po skončení keto diéty. Využijete túto niekoľkotýždňovú diétu ako odrazový mostík na zlepšenie svojho dlhodobého zdravia?

Záver

Máme pre vás 10 parádnych tipov od našej štrnástej keto dietárky Jarky. Zhrnula svoju skúsenosť s keto diétou do perfektných desiatich bodov:
 1. Berte to ako začiatok zmeny životného štýlu! Je dôležité, aby ste si to v hlave ujasnili – že ketodietka je len začiatok!
 2. Vydržte a nevzdávajte sa! Dodržiavajte pokyny a pravidlá keto diéty. Aj keď to môže byť pre niektorých spočiatku ťažšie, odmenou vám bude úbytok hmotnosti. Keď uvidíte výsledky – že váha klesá, nakopne vás to do ďalšieho týždňa a potom do ďalšieho a zrazu zistíte, že vám padajú nohavice. U mňa to tak bolo niekedy v 3. týždni… a to sa dá vydržať 🙂 Ľudia okolo vás si to začnú všímať a bude vás to hnať ešte viac. Keď pôjdete do obchodu s oblečením, oblečenie, ktoré sa vám páči už na vešiaku vám bude sedieť.
 3. Nenechajte sa odradiť neprajnými známymi a ľuďmi v práci.
 4. Nebojte sa priznať, že ste na keto diéte – znamenalo by to, že si nedôverujete. Potom vytriete oči neprajníkom.
 5. Budete sa cítiť šťastnejší, energickejší, veselší… a to naštve tých neprajníkov.
 6. Keď schudnete, budete iný človek – krajší a sebavedomejší.
 7. Teraz si musíte uvedomiť, že je to len začiatok a že je čas na skutočnú zmenu vášho života a životného štýlu.
 8. Začnite cvičiť a zdravo sa stravovať. Varte si jedlo do krabičiek a prineste si ich do práce. Už žiadne stravovanie vonku! Varenie doma je oveľa lacnejšie a zdravšie.
 9. Pridajte šport a cvičenie, inak sa váha časom vráti.
 10. Povedala by som, že nízky obsah sacharidov ako váš nový štýl stravovania je ideálny navždy. Na internete nájdete množstvo receptov, skupín na Facebooku a aplikácií na prípravu jedla.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[9] Wikipédia (SK): Ketóza (metabolizmus)

[10] Wikipédia (SK): Sacharid

[11] Wikipédia (SK): Chudnutie

[12] Wikipédia (SK): Spaľovanie tuku

[13] Bakalářská práca (SK): Redukčné diéty

[14] Diplomová práca (SK): Komparácia výživových hodnôt v rôznych diétach

[15] Healthline (ENG): The Ketogenic Diet: A Detailed Beginner’s Guide to Keto

[16] Healthline (ENG): 20 Foods to Eat on the Keto Diet

[17] PubMed Central (ENG): Advantages and Disadvantages of the Ketogenic Diet: A Review Article

[18] PubMed Central (ENG): Low Carbohydrate Diet

[19] PubMed Central (ENG): Ketogenic Diet

4.9/5 - (7 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».