TOP 15: najlepšia kĺbová výživa – porovnanie a recenzie

Čo je to kĺbová výživa, aké má účinky a ktorá je najlepšia? Akú kĺbovú výživu vybrať? Ako a prečo kĺbovú výživu užívať?

TOP  1. miesto

Kloubus

Orientační cena: 26 €

Jedna z najlepších kĺbových výživ s príjemnou grepovou chuťou, parádnym zložením a jednoduchou prípravou.

2. miesto

Power Collagen

Orientační cena: 24 €

Power collagen od Werbea – veľmi silná kolagénová kĺbová výživa s pridanými vitamínmi a minerálmi pre lepší efekt.

3. miesto

Alavis

Orientační cena: 45 €

Parádna kĺbová výživa s úžasným zložením vyvinutým pôvodne pre kone. Pokrivkáva len ľahko na chuti.

Pätnásť najlepších produktov kĺbovej výživy

Veľa ľudí bojuje s chronickou bolesťou kĺbov v kolenách, rukách, lakťoch, ramenách a na mnohých ďalších miestach. Ide o veľmi častý problém s mnohými možnými príčinami, ale zvyčajne je to dôsledok zranenia, námahy alebo choroby.

Lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofén, sú zvyčajne prvou voľbou na zmiernenie bolesti kĺbov. Existujú však aj desiatky výživových doplnkov, ktoré tvrdia, že liečia bolesť kĺbov. Poďme sa spoločne pozrieť na tie, ktoré považujeme za najvhodnejšie.

Ak máte dlhodobé problémy s kĺbmi, určite navštívte svojho lekára. Informácie a rady na tejto stránke nepoužívajte na vlastnú diagnostiku. Tu uvedené informácie vám môžu pomôcť zistiť, čo môže byť príčinou vašej bolesti, alebo vám poradia, aké výživové doplnky môžete vyskúšať.

Ako si vybrať kĺbovú výživu

Výber doplnku proti bolesti kĺbov môže byť vzhľadom na množstvo dostupných produktov ohromujúci. Mnohé z týchto produktov obsahujú viacero zložiek a potom je ťažké vybrať si, ktorý z nich je skutočne najlepší. Nezabudnite tiež, že dlhý zoznam zložiek nemusí vždy znamenať lepší výrobok. 

Rozhodne si vyberte osvedčené produkty, ktoré sú testované a schválené. Je tiež vhodné vybrať si doplnky, ktoré už boli testované niekým iným, aby ste si mohli byť istí, že vám prinesú pozitívne výsledky. V neposlednom rade je dokonca vhodné vyskúšať viac ako jeden, než sa pre jeden rozhodnete. Možno zistíte, že vám jedno vyhovuje viac ako druhé, aj keď sú obe kvalitné.

Pred výberom doplnku je možné a dobré informovať sa u svojho lekára alebo lekárnika o iných liekoch, ktoré užívate, aby mohli skontrolovať možné interakcie. Niektoré kĺbové doplnky sa môžu vzájomne ovplyvňovať s určitými liekmi, napríklad liekmi na riedenie krvi.

8 látok, ktoré pomáhajú pri bolestiach kĺbov:

Kolagén je najrozšírenejšou bielkovinou v tele a tvorí približne jednu tretinu všetkých bielkovín. Je jedným z hlavných stavebných prvkov kostí, kože, svalov, šliach a väzov. Kolagén sa nachádza aj v mnohých iných častiach tela vrátane ciev, rohovky a zubov. Môžete si ho predstaviť ako „lepidlo“, ktoré drží všetky tieto časti pohromade. Slovo kolagén pochádza z gréckeho slova „kólla“, čo znamená lepidlo. Kolagén pomáha udržiavať celistvosť chrupavky, ktorá je gumovitým tkanivom chrániacim kĺby. S pribúdajúcim vekom sa množstvo kolagénu v tele znižuje, čo zvyšuje riziko ochorení kĺbov, ako je napríklad artritída. Štúdie ukázali, že užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť zlepšiť príznaky artritídy a celkovo znížiť bolesť kĺbov.

Glukozamín je prirodzenou súčasťou chrupavky, látky, ktorá zabraňuje vzájomnému treniu kostí. Trenie kostí o seba môže spôsobiť mnoho problémov, medzi ktoré patria najmä bolesť a zápal. Glukosamín môže tiež pomôcť zabrániť rozpadu chrupavky, ku ktorému niekedy dochádza pri artritíde.

Mnohé výživové doplnky zamerané na bolesť kĺbov obsahujú glukozamín. Je tiež jedným z najštudovanejších doplnkov pri artritíde.

V doplnkoch stravy sa nachádzajú dva typy glukozamínu: glukozamín hydrochlorid a glukozamín sulfát.

Podľa niektorých štúdií je glukozamín sulfát pomerne veľkým pomocníkom, zatiaľ čo glukozamín hydrochlorid je skôr menej užitočný.

Pri dlhodobom užívaní môže glukozamín sulfát tiež pomôcť spomaliť progresiu artritídy. Štúdie naznačujú, že pri dlhodobom užívaní spomaľuje zužovanie kĺbového priestoru (znak zhoršovania stavu).

Podobne ako glukozamín, aj chondroitín je stavebným prvkom chrupavky a môže tiež pomôcť proti rozpadu chrupavky v dôsledku artritídy.

Mnohé štúdie zistili, že chondroitín môže znížiť bolesť a stuhnutosť kĺbov. Chondroitín sulfát môže pri dlhodobom užívaní spomaliť progresiu osteoartrózy. Podobne ako v prípade glukozamínu štúdie naznačujú, že pri dlhodobom užívaní spomaľuje zužovanie kĺbového priestoru. Výživové doplnky veľmi často kombinujú práve chondroitín s glukozamínom. Stále však nie je jasné, či je najúčinnejšie užívať tieto doplnky spoločne alebo oddelene.

Metylsulfonylmetán (MSM) je ďalšou bežnou zložkou výživových doplnkov, o ktorej sa tvrdí, že pomáha pri bolestiach kĺbov. Je to síra v organickej forme. Podieľa sa na tvorbe spojivových tkanív, ako sú väzy, chrupavky alebo kosti, a preto je nevyhnutný pre zdravé kĺby a šľachy. Nachádza sa aj vo vlasoch, nechtoch a koži.

S-adenozyl-L-metionín (SAMe) je doplnok, ktorý sa bežne používa na liečbu príznakov depresie a artritídy. Vaša pečeň prirodzene produkuje SAMe z aminokyseliny nazývanej metionín. Má mnoho funkcií vrátane podpory, výroby a opravy chrupavky. Keď sa teda SAMe užíva ako doplnok, môže pomôcť pri bolestiach kĺbov.

Kurkuma je jedným z najobľúbenejších doplnkov na liečbu bolesti vrátane bolesti kĺbov spôsobenej osteoartrózou. Jej účinky na zmiernenie bolesti sa pripisujú chemickej zlúčenine kurkumy nazývanej kurkumín. Predpokladá sa, že kurkumín má protizápalové účinky.

Hoci výskum kurkumy v súvislosti s bolesťou kĺbov je riadne obmedzený, analýza zistila, že môže zlepšiť bolesť kĺbov a môže byť porovnateľná s ibuprofénom.

Rybí olej obsahuje vitamín D a omega-3 mastné kyseliny kyselinu dokozahexaénovú a kyselinu eikosapentaénovú, ktoré majú protizápalové účinky.

Analýza klinického výskumu ukazuje, že užívanie rybieho oleja znižuje príznaky, ako je bolesť kĺbov u pacientov s reumatoidnou artritídou. Zdá sa však, že neznižuje príznaky artritídy.

Zinok je kov, ktorý sa v našom tele nachádza vo veľmi malom množstve. Po železe je druhým najrozšírenejším stopovým prvkom v tele. Nedostatok zinku môže viesť k úbytku kolagénu z ciev a kĺbov, ako aj k úbytku svalovej hmoty. Je to preto, lebo je dôležitý pri syntéze kolagénu a bielkovín.

1. miesto

Kloubus

Orientačná cena: 26 €

Kloubus je jedným z najlepších doplnkov stravy na trhu. Jeho obrovskou výhodou je sladšia grapefruitová príchuť, ktorá je rozhodne najlepšia z dostupných kĺbových výživ. V porovnaní s konkurenciou nemusíte prehĺtať veľa tabletiek alebo práškov s nepríjemnou chuťou. Stačí zmiešať joint s vodou a môžete ho okamžite vypiť. Príprava je veľmi jednoduchá a chuť je lákavá. Kloubus dostanete v peknom balení s vrecúškami podobnými čaju. Jedno vrecko = jedna dávka. Užívajte raz denne.

Zložky

Kloubus má bohaté a kvalitné zloženie, aj vďaka tomu je jedným z najlepších na trhu. Obsahuje kolagén, glukosamín, MSM, chondroitín, zinok a vitamín D, ktoré prispievajú k zdraviu kĺbov a úľave od bolesti. Okrem toho obsahuje mnoho prospešných vitamínov, ktoré prispievajú k imunite, zdraviu a pohode. Kompletný zoznam je nasledovný: kolagén, glukosamín, MSM, chondroitín, vitamín C, horčík, bromelaín, L-leucín, kyselina hyalurónová, zinok, biotín a vitamín D3.

2. miesto

Power Collagen

Orientačná cena: 24 €

Power Collagen od Werbea je jedným z najlepších kolagénových doplnkov u nás. Je zmesou hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu, kyseliny hyalurónovej, glukozamínu, chondroitínu, metylsulfonylmetánu (MSM), komplexu vitamínov a minerálov. Werbea má dva druhy kolagénu – Power Collagen, ktorý sa používa na regeneráciu a obnovu chrupaviek, pre silné kosti a zdravé kĺby, a Beauty Collagen – na spomalenie starnutia pokožky, hydratáciu pleti, redukciu vrások a zlepšenie kvality vlasov a nechtov. Ide o vynikajúce vysokokvalitné kolagénové doplnky stravy. Okrem kolagénu obsahuje doplnok aj ďalšie prospešné látky, ako sú vitamíny a minerály. Je vo forme prášku príjemnej chuti, ktorý sa zmieša s vodou a môže sa piť.

Zložky:

Werbea Power Collagen je zmes hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu, kyseliny hyalurónovej, glukozamínu, chondroitínu, metylsulfonylmetánu (MSM) a komplexu vitamínov a minerálov.

3. miesto

Alavis

Orientačná cena: 45 €

Alavis je predovšetkým kĺbové krmivo pre kone, ale v súčasnosti je známe aj ako kĺbové krmivo pre ľudí. Je špecifická a jedinečná svojou naozaj nepríjemnou chuťou. Požívanie Alavisu je preto hotovým zážitkom, ktorý si môžete vychutnávať každý deň, keď sa rozhodnete pre Alavis. Je k dispozícii vo forme prášku, ktorý môžete zmiešať s vodou alebo ho zjesť na lyžičke a rýchlo zapiť napríklad džúsom, aby ste zmyli chuť. Kvalita a účinky spoločnosti Alavis sú však skutočne jedny z najlepších. Vzhľadom na to, že pomáha aj koňom, ktoré potrebujú naozaj silné kĺby, je jasné, že tento prášok bez chuti nám môže veľmi pomôcť.

Zložky:

Alavis je určený špeciálne pre kĺby, a preto má trochu užšie zloženie – čo vôbec nie je na škodu. Obsahuje glukosamín sulfát, chondroitín sulfát, MSM – metylsulfonylmetán, collyss (kolagén typu I najvyššej kvality) a cartidyss (purifikovaný hydrolyzát kolagénu získaný z chrupavky raja).

4. miesto

Prom-in Joint Care

Orientačná cena: 27 €

Ďalšou z najlepších kĺbových výživ je Prom-in Joint Care. Skvelé na ňom je, že je k dispozícii v dvoch príchutiach – grapefruitovej a neochutenej. Podobne ako v prípade Kĺbusu, aj tu nájdeme grapefruitový prášok, ale relatívne sladší, ktorý zmiešame s vodou. Alebo si môžeme vybrať neochutenú verziu a zmiešať ju s prípravkom Prom-in Joint Care, prípadne s inými doplnkami.

Zložky:

Zloženie doplnku je naozaj vynikajúce. Nachádzame tu: hydrolyzovaný kolagén fortigel, hydrolyzovaný kolagén tendoforte, glukozamín sulfát, MSM (metylsulfonylmetán), chondroitín sulfát (pomáha pri obnove a výstavbe tkanív), extrakt z boswellie serraty (obsahuje protizápalové látky, ktoré pomáhajú pri bolestiach kĺbov), kyselina hyalurónová (používa sa na správne mazanie kĺbov), kapsaicín (pomáha znižovať bolesti kĺbov a svalov) a vitamín C.

5. miesto

Czech Virus Joint

Orientačná cena: 31 €

Czech virus je v našom zozname na štvrtom mieste. A štvrté miesto je naozaj skvelé. Samotný výrobok je rovnako skvelý. Je to jeden z najlepších produktov kĺbovej výživy na trhu. Skutočne vyniká zložením a chuťou. Je k dispozícii v jednej príchuti, a to v príchuti sladkého tropického ovocia. Produkt sa zmieša s vodou, premieša v šejkri a môže sa piť.

Zložky:

Peptan (hovädzie kolagénové peptidy), metylsulfonylmetán (MSM), glukozamín sulfát (z mäkkýšov), aróma, chondroitín sulfát, kyselina citrónová, kyselina jablčná, sušené maslo, xantánová guma, sladidlo: Sukralóza, kyselina askorbová, farbivo: extrakt z papriky; kurkuma, hyaluronát sodný.

6. miesto

Animal Flex

Orientačná cena: 45 €

Animal Flex je jednou z najpredávanejších a najznámejších kĺbových výživ v Slovenskej republike. Preto, a samozrejme aj vďaka svojmu zloženiu, je na piatom mieste. Je to jedinečný produkt plný aktívnych zložiek, ktoré pomáhajú pri liečbe kĺbov. Zloženie je preto naozaj prvotriedne. Čo však treba Animal Flexu vytknúť, je jeho dávkovanie. Obsah jednej dávky je v skutočnosti celých 8 väčších tabliet a musíte ich prehltnúť každý deň. Po krátkom čase vás to omrzí. Ale čo by sme neurobili pre zdravé kĺby? Odhliadnuc od tohto „nedostatku“ je Animal Flex rozhodne jednou z najlepších možností.

Zložky:

Zloženie skupiny Animal Flex je veľmi rôznorodé. Nie je to tak, keď prehltnete 8 tabliet denne. Nájdeme tu glukosamín, metylsulfonylmetán (MSM), chondroitín sulfát, žraločiu chrupavku, rohovník (svätojánsky chlieb), želatínu (kolagén), glycerín, sójový olej, čistenú vodu, stearan horečnatý, kyselinu stearovú, vitamín C, vitamín E, zinok, selén a mangán.

7. miesto

Barny’s Triple Blend

Orientačná cena: 52 €

Ako spoločný doplnok bol Barny's Triple Blend vyvinutý v spolupráci s sesterskou spoločnosťou Alavis. Je to ďalší z účinných produktov na trhu. Prispieva k celkovému zlepšeniu pohybového aparátu a pomáha pri bolestiach kĺbov, šliach alebo svalov. Je k dispozícii vo forme prášku, ktorý sa zmieša s vodou a vypije.

Zložky:

MSM – LIGNISUL (metylsulfonylmetán, protihrudkujúca látka: oxid kremičitý), glukosamín sulfát 2KCl (z kôrovcov), chondroitín sulfát, regulátor kyslosti: kyselina citrónová, aróma (aróma a prírodné aromatické látky, maltodextrín, stabilizátor: arabská guma – akáciová živica, zvýrazňovače chuti: cukor), vitamín C NUTRA-C (L-askorbát vápenatý, L-askorbát horečnatý, L-treonát vápenatý, 24 % RHP) 19,3 mg, extrakt z chrupavky – kolagén II. typ CARTIDYSS (z rýb), hydrolyzovaný kolagén typu I COLLYSS (z rýb), sladidlo: glykozidy steviolu z rastliny stevia.

8. miesto

Extrifit Gela Gelatine

Orientačná cena: 12 €

Gela 1000 je ďalším z mnohých produktov na slabé a bolestivé kĺby. Dávkuje sa vo forme kapsúl a odporúčajú sa dve kapsuly denne, najlepšie nalačno. Zložky Gela 1000 sú vysoko kvalitné a plné želatíny (kolagénu). Recenzie na tento produkt sú veľmi pozitívne, a preto určite stojí za to vyskúšať.

Zložky:

Nájdeme tu hydrolyzát želatíny, želatínu, oxid titaničitý (prírodné farbivo), oxid železitý (minerálne farbivo), šelak (prírodné leštiace činidlo), stearan horečnatý (protihrudkujúca látka).

9. miesto

Flexit Drink

Orientačná cena: 22 €

Ďalším produktom v rade kĺbovej výživy je Flexit Drink. Jeden z lepších produktov na trhu obsahuje veľa účinných látok a je vhodný pre tých, ktorí trpia bolesťami kĺbov alebo chcú preventívne chrániť svoje kĺby v dôsledku záťaže pri športe alebo nadváhy. Rovnako ako všetky výrobky tu. Výrobok má veľmi komplexné zloženie a je k dispozícii v niekoľkých práškových formách. Prášok sa zmieša s vodou a vypije. Na výber sú príchute broskyňa, jahoda, pomaranč a grapefruit.

Zložky:

Hydrolyzát želatíny, maltodextrín, glukonát vápenatý, glukonát horečnatý, aróma, L – prolín, glukozamín sulfát (draselná soľ), regulátor kyslosti kyselina citrónová, MSM (metylsulfonylmetán), chondroitín sulfát, vitamín C (kyselina L-askorbová), regulátor kyslosti kyselina jablčná, farbivo beta-karotén, protihrudkujúce látky fosforečnan vápenatý a oxid kremičitý, sladidlá acesulfam K a sukralóza, kyselina hyalurónová (sodná soľ), farbivo karmín, vitamín B6 (pyridoxín hydrochlorid), vitamín D3 (cholekalciferol). Výrobok obsahuje alergén mäkkýše. Môže obsahovať stopy sójových a mliečnych bielkovín.

10. miesto

Flextor

Orientačná cena: 18 €

Flextor je ďalšou kĺbovou výživou na slovenskom trhu. Je to určite jeden z tých lepších.Je k dispozícii vo forme tabliet a dávkuje sa buď jednou tabletou denne, alebo dvoma. Odporúča sa piť veľa vody a užívať ju po jedle. Určite je kvalitný, takže stojí za to ho vyskúšať.

Zložky:

Glukosamín sulfát 2KCl (z kôrovcov), protihrudkujúca látka: mikrokryštalická celulóza, chondroitín sulfát, MSM (metylsulfonylmetán), extrakt z boswellie serraty, bromelaín, kolagén (hydrolyzát kolagénu), vitamín C (kyselina L-askorbová), protihrudkujúca látka: stearan horečnatý. Bez lepku.

11. miesto

Joint X

Orientačná cena: 14 €

Joint X je ďalší produkt vhodný na zlepšenie stavu kĺbov. Táto komplexná kĺbová výživa

podporuje mazanie kĺbov, regeneruje chrupavky, znižuje opuchy a zápaly, znižuje bolesti kĺbov a zvyšuje ich pružnosť. Je k dispozícii v tabletách a dávkovanie je trochu náročnejšie, pretože sa odporúča jesť 1 tabletu 4 krát denne.

Zložky:

Glukosamín sulfát 2KCL (z kôrovcov, mäkkýšov), dextróza, želatína, hovädzia želatína, chondroitín sulfát, metylsulfonylmetán (MSM), kypriace látky (stearan horečnatý, fosforečnan vápenatý), farbivá (oxid titaničitý, komplex meďnatého chlorofylínu).

12. miesto

Prom-IN Gelatine

Orientačná cena: 16 €

Prom-IN Gelatine+ je ďalší obľúbený produkt, ktorý nám pomáha zlepšiť kvalitu našich kĺbov a problémy s bolesťou. Je dostupný v kapsulách bez chuti a odporúčané dávkovanie je 3-krát denne, zapiť vodou.

Zložky

Hydrolyzát želatíny, želatínová kapsula, uhličitan vápenatý, stearan horečnatý.

13. miesto

Amix Osteo TriplePhase

Orientačná cena: 36 €

Amix Osteo TriplePhase Concentrate je spoľahlivá a kvalitná kĺbová výživa, ktorá sa skladá zo štyroch základných zložiek podporujúcich prípravu kĺbov. MSM, glukozamín, chondroitín a vitamín C. Je pomerne komplexný a pomáha nám pri bolestiach kĺbov a ich prevencii. Je k dispozícii v prášku, zmiešajte ho s vodou a vypite. Užívame ho raz denne. K dispozícii je buď bez príchute, alebo vo variante s citrónom.

Zložky

Bez príchute: metylsulfonylmetán (MSM), D-glukosamín sulfát 2 KCl /z kôrovcov/, chondroitín sulfát 90%, kyselina askorbová (vit. C)

Citrónová príchuť: metylsulfonylmetán (MSM), D-glukosamín sulfát 2 KCl /z kôrovcov/, chondroitín sulfát 90 %, kyselina askorbová (vit. C), regulátor kyslosti: kyselina citrónová; aróma, protihrudkujúca látka: oxid kremičitý; farbivo: extrakt z červenej repy, betakarotén a kurkumín (len v pomarančovej príchuti), kurkumín (len v citrónovej príchuti).

14. miesto

Czech Virus Joint Max

Orientačná cena: 13 €

Czech vírus sme už mali. Je to však skvelá značka doplnkov výživy, takže si tu zaslúži miesto aj ďalší z ich produktov kĺbovej výživy – Joint Max. Ide o podobnosť s predchádzajúcou zmesou Joint Max Ultimate Blend. Tento Joint Max je však menší a nedáva sa vo forme prášku, ale ako tableta. Pomáha pri bolestiach kĺbov a stojí za to ho vyskúšať.

Zložky

Glukosamín sulfát, MSM metylsulfonylmetán, chondroitín sulfát, Boswellia Serrata, vitamín C.

15. miesto

Apotex Colafit

Orientačná cena: 27 €

Posledným v našom zozname najlepšej kĺbovej výživy je Apotex Colafit. Ide o takmer čistý kolagén vo forme veľmi špecifických mäkkých kolagénových kociek. Skvelé recenzie a spokojnosť zákazníkov sú samozrejmosťou. Dávkuje sa jedna kocka denne, odporúča sa ráno.

Zložky

Čistý kryštalický kolagén typu I, čistota 99,9 %, v množstve 8 mg na kocku.

9 potravín, ktoré podporujú zdravie kĺbov

Na záver sme pre vás pripravili zoznam deviatich užitočných potravín, ktoré môžete pridať do svojho jedálnička na podporu kĺbov. Nie sú to potraviny ani lieky nahrádzajúce kĺby, ale mohli by vám aspoň trochu pomôcť.

Toto žlté, štipľavé korenie obsahuje zlúčeninu nazývanú kurkumín, ktorá má silné protizápalové účinky. Kurkumín bol skúmaný pre svoj zdravotný potenciál a výskum naznačuje, že môže zmierniť príznaky spojené s artritídou. Kurkumu môžete pridať do všetkého, od miešaných vajec cez latte až po pečenú zeleninu.

Keďže vývar sa vyrába varením kostí, je bohatý na kolagén a bielkoviny. Mnohí ľudia ho používajú ako základ do polievok alebo omáčok a niektorí ho dokonca pijú ako horúci čaj. Vývar je teda určite skvelou alternatívou k domácim liekom na kĺby.

Tieto fialové drahokamy obsahujú draslík a horčík, ako aj vitamín K. „Výskum ukazuje, že konzumácia piatich až šiestich sušených sliviek denne môže pomôcť predchádzať strate kostnej hmoty,“ hovorí Amy Gorin – dietologička a odborníčka na výživu. Hoci sušené slivky nemusia byť súčasťou vašej každodennej stravy, skúste ich zaradiť napríklad ako občerstvenie alebo ich pridať do jedla.

Tofu je plné bielkovín a výživných látok. Preto nie je divu, že je to odporúčaná potravina ala domáca „kĺbová výživa“. Výskum dokonca naznačuje, že konzumácia sóje môže znížiť bolesť kĺbov. Tofu sa ľahko pripravuje a preberá chuť akejkoľvek omáčky alebo marinády, do ktorej ho pridáte.

Tieto tmavé, sladké bobule sú plné dvoch prospešných látok – polyfenolov a vitamínu C. Po prvé, výskum naznačuje, že polyfenoly v čučoriedkach môžu znížiť bolesť kĺbov pri artritíde. A jedna porcia (hrsť alebo šálka) čučoriedok poskytuje až 16 % dennej dávky vitamínu C, ktorý je potrebný na tvorbu kolagénu.

Hoci sa vitamín C zvyčajne spája s citrusmi, jedna stredne veľká paprika obsahuje tento vitamín viac ako jeden deň. Okrem stimulácie kolagénu je vitamín C aj antioxidantom, ktorý bojuje proti zápalom. Vďaka týmto dvom aspektom je táto vegetariánska zložka skvelá pre kĺby.

Sladké zemiaky obsahujú horčík a draslík – dve dôležité látky pre zdravie kostí. Horčík aktivuje vitamín D, ktorý môže ovplyvniť zdravie kostí. Okrem toho draslík pomáha neutralizovať kyseliny v tele, ktoré spôsobujú únik vápnika z kostí.

Huby sú jedným z mála potravinových zdrojov vitamínu D. Výskum naznačuje, že užívanie húb ako náhrady za mäso môže byť dobrým spôsobom, ako znížiť množstvo kalórií v strave.

Aj keď sardinky nepatria medzi vaše obľúbené potraviny, sú plné omega-3 mastných kyselín, ktoré pôsobia proti zápalom, vápnika a vitamínu D, ktoré posilňujú kosti. Vyskúšajte ich na chlebe alebo ich pridajte do šalátu. Ak naozaj neznášate sardinky, dobrou alternatívou je aj losos.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kĺb (anatómia)

[2] Wikiskripta (CZ): Pohyby v kloubu a jeho druhy

[3] Healthline (ENG): Understanding Cartilage, Joints, and the Aging Process

[4] PubMed Central (ENG): The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review

[5] Centers for Disease Control and Prevention (ENG): Arthritis Related Statistics

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».