TOP 14: Najlepší kolagén – porovnanie a recenzie

Kolagén je bielkovina potrebná pre nesmierne množstvo funkcií nášho tela. Aký kolagénový doplnok stravy vybrať? Ktorý je najlepší?

TOP  1. miesto

Collalloc

Orientační cena: 24 €

100 % bioaktívny morský kolagén pre zdravý životný štýl.

2. miesto

Power Collagen

Orientační cena: 24 €

Výborný kolagén s pridanými vitamínmi a minerálmi.

3. miesto

Bionutrian

Orientační cena: 44 €

Prémiový hydrolyzovaný kolagén švajčiarskeho pôvodu.

Čtrnáct nejlepších produktů kolagenu

Čo je to kolagén

Kolagén je bielkovina a dokonca najrozšírenejšia bielkovina v našom tele. Je jedným z hlavných stavebných prvkov kostí, kože, svalov, šliach a väzov. Kolagén sa nachádza aj v mnohých iných častiach tela vrátane ciev, rohovky, zubov a ďalších. Môžete si ho predstaviť ako akési „lepidlo“, ktoré drží všetky tieto časti pohromade. Slovo pochádza z gréckeho „kólla“, čo znamená práve lepidlo.

Existuje mnoho typov kolagénov, najmenej 16. Existujú však 4 hlavné typy – typ I, typ II, typ III a typ IV. Typ I tvorí 90 % kolagénu v tele a je zložený z hustých vlákien. Vytvára štruktúru kože, kostí, šliach, vláknitých chrupaviek, spojivového tkaniva a zubov. Typ II sa skladá z voľnejších vlákien a nachádza sa v elastickej chrupavke, ktorá vypĺňa kĺby. Typ III podporuje štruktúru svalov, orgánov a tepien a typ IV pomáha pri filtrácii a nachádza sa vo vrstvách kože.

S pribúdajúcim vekom naše telo produkuje čoraz menej kvalitného kolagénu. Jedným z viditeľných znakov je menej pevná a pružná pokožka – napríklad vrásky.

Na čo sa používa kolagén

Kolagén je jednou z hlavných zložiek pokožky. Zohráva úlohu pri posilňovaní pokožky a môže prispieť k jej pružnosti a hydratácii. S pribúdajúcim vekom naše telo produkuje menej kolagénu, čo vedie k vysušovaniu pokožky a tvorbe vrások. Mnohé štúdie potvrdili, že doplnenie a podpora kolagénu prispievajú k zlepšeniu zdravia pokožky a k zníženiu počtu vrások.

Kolagén pomáha udržiavať integritu chrupavky, ktorá je gumovitým tkanivom chrániacim kĺby. Keďže množstvo kolagénu v tele s vekom klesá, zvyšuje sa riziko vzniku degeneratívnych ochorení kĺbov, ako je napríklad osteoartróza. Niektoré štúdie ukázali, že užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť zlepšiť príznaky osteoartrózy a celkovo znížiť bolesť kĺbov.

Kosti sa skladajú prevažne z kolagénu, ktorý im dodáva štruktúru a pomáha udržiavať ich pevnosť. Rovnako ako kolagén v tele sa vekom zhoršuje aj kostná hmota. To môže viesť k ochoreniam spojeným s nízkou hustotou kostí alebo k vyššiemu riziku zlomenín kostí. Štúdie ukázali, že užívanie kolagénových doplnkov môže mať v tele určité účinky, ktoré pomáhajú brzdiť odbúravanie kostí a podporovať zdravie kostí.

Približne 1-10 % svalového tkaniva tvorí kolagén. Tento proteín je nevyhnutný na udržanie silnej a správnej funkcie svalov. Štúdie naznačujú, že kolagénové doplnky pomáhajú zvyšovať svalovú hmotu u ľudí so sarkopéniou, teda úbytkom svalovej hmoty, ku ktorému dochádza s vekom. Vedci ďalej naznačujú, že užívanie kolagénu môže podporovať syntézu svalových bielkovín, ako je kreatín, a tiež stimulovať rast svalov po cvičení.

Vlasy a nechty – užívanie kolagénu môže pomôcť zvýšiť pevnosť vašich nechtov. Okrem toho môže stimulovať rast vlasov a nechtov.

Zdravie srdca – Vedci sa domnievajú, že užívanie kolagénových doplnkov môže pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení.

Zdravie čriev – Hoci neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by toto tvrdenie potvrdzoval, niektorí lekári podporujú používanie kolagénových doplnkov na liečbu črevnej priepustnosti alebo syndrómu deravého čreva .

Zdravie mozgu – Žiadne štúdie neskúmali úlohu kolagénových doplnkov pre zdravie mozgu. Niektorí ľudia však tvrdia, že kolagén zlepšuje ich náladu a znižuje príznaky úzkosti.

Nadváha – Niektorí sa domnievajú, že užívanie kolagénových doplnkov môže podporiť chudnutie a zrýchliť metabolizmus. Na podporu týchto tvrdení neboli vykonané žiadne štúdie.

Ako zvýšiť produkciu kolagénu?

Všetok kolagén začína ako prokolagén. Telo si ho vytvára kombináciou dvoch aminokyselín – glycínu a prolínu. Tento proces využíva vitamín C a ďalšie živiny. Ak ich teda telu dodáte, pravdepodobne podporíte produkciu kolagénu.

Vitamín C – veľké množstvo sa nachádza v citrusových plodoch, paprike, jahodách a ďalších.

Prolín – nachádza sa vo vaječných bielkoch, pšeničných klíčkoch, mliečnych výrobkoch, kapuste, špargli a hubách.

Glycín – nachádza sa napríklad v kuracej koži, bravčovej koži a želatíne, ale aj v rôznych potravinách bohatých na bielkoviny.

Meď – veľké množstvo medi sa nachádza v sezamových semienkach, kakaovom prášku, kešu orechoch a šošovici alebo v orgánoch.

Naše telo potrebuje kvalitné bielkoviny, ktoré obsahujú aminokyseliny potrebné na tvorbu bielkovín. Mäso, hydina, morské plody, mliečne výrobky, strukoviny a tofu sú vynikajúcimi zdrojmi týchto aminokyselín.

Čo môže poškodiť produkciu kolagénu

Existujú aj potraviny a návyky, ktoré môžu kolagén poškodiť. Patrí medzi ne:

Konzumácia veľkého množstva cukru a rafinovaných sacharidov. Cukor narúša schopnosť kolagénu regenerovať sa. Preto minimalizujte spotrebu pridaného cukru a rafinovaných sacharidov.

Ďalším škodlivým faktorom môže byť príliš veľa slnečného svetla. Ultrafialové žiarenie môže znížiť tvorbu kolagénu. Chráňte sa preto pred nadmerným slnečným žiarením.

Fajčenie. Fajčenie znižuje tvorbu kolagénu. To môže zhoršiť hojenie rán a viesť k tvorbe vrások.

Niektoré autoimunitné poruchy, ako napríklad lupus, môžu tiež poškodiť kolagén.

1. miesto

Collalloc

Orientačná cena: 24 €

Collalloc je jedným z najlepších kolagénových doplnkov v našej krajine. Je to 100 % čistý, vysoko kvalitný a účinný morský kolagén bez akýchkoľvek ďalších prísad. Naše telo ho dokáže dokonale absorbovať, čo zaručuje vysokú účinnosť. Nemá žiadne vedľajšie účinky a je vhodný aj pre rôzne diéty. Je dostupný vo forme prášku, ktorý sa konzumuje rozpustený vo vode, je bez chuti alebo farby, takže neobsahuje žiadne pridané cukry ani iné nežiaduce látky – len čistý kolagén. Obsahuje najdôležitejšie typy kolagénu – typy I, II a III. Jedno balenie obsahuje kôru na jeden mesiac. Keďže nemá žiadnu chuť ani farbu, môžeme ho pridávať aj do receptov, smoothies a ďalších. Výrobok je samozrejme testovaný a certifikovaný.

2. miesto

Power Collagen

Orientačná cena: 24 €

Ďalším skvelým kolagénovým doplnkom je Power Collagen od výrobcu Werbea. Je to zmes hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu, kyseliny hyalurónovej, glukozamínu, chondroitínu, metylsulfonylmetánu (MSM), komplexu vitamínov a minerálov. Werbea má dva typy kolagénu – Power Collagen, ktorý sa používa na regeneráciu a obnovu chrupaviek, pre silné kosti a zdravé kĺby, a Beauty Collagen – na spomalenie starnutia pokožky, hydratáciu pleti, redukciu vrások a zlepšenie kvality vlasov a nechtov. Ide o vynikajúce vysokokvalitné kolagénové doplnky stravy. Okrem kolagénu obsahuje doplnok aj ďalšie prospešné látky, ako sú vitamíny a minerály. Je vo forme prášku príjemnej chuti, ktorý sa zmieša s vodou a môže sa piť.

3. miesto

Bionutrian

Orientačná cena: 44 €

Ďalším skvelým kolagénovým doplnkom sú doplnky Bionutrian. Ide o slovenský eshop, čo by mohlo Čechom vadiť – nemajú českú lokalizáciu a ceny uvádzajú len v eurách. Z hľadiska kvality výrobkov je však spoločnosť Bionutrian na prvom mieste. Sú to kvalitné švajčiarske kolagénové produkty. Kolagén si môžete kúpiť buď vo forme kapsúl, alebo prášku, ktorý zalejete vodou a vypijete – môžete si teda vybrať, čo je pre vás príjemnejšie. Balenie kapsúl obsahuje 180 kapsúl, denná dávka je 6 kapsúl – balenie je teda na mesiac.

4. miesto

Marine Kolagen

Orientačná cena: 38 €

Ďalším doplnkom je nápoj Marine Collagen, ktorý obsahuje rybí kolagén, čo je výnimočná forma morského kolagénu. Výrobok je obohatený o vitamín C, ktorý prispieva k normálnej funkcii kostí, ciev, chrupaviek, ďasien, kože a zubov. Je tiež obohatený o sodnú soľ kyseliny hyalurónovej a zinok, ktorý prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí, vlasov, nechtov a pokožky. Mangán a meď prispievajú k udržaniu normálneho stavu spojivových tkanív. Tento výrobok s príchuťou marakuje je sladený glykozidmi steviolu z rastliny stévia. Je k dispozícii vo forme prášku, ktorý sa zmieša s vodou a vypije. Odporúčaná dávka je jedno vrecúško denne. Balíček je určený na jeden mesiac.

5. miesto

Collagen Hyaluro

Orientačná cena: 18 €

Kolagén Hyaluro obsahuje 4000 miligramov hydrolyzovaných kolagénových peptidov v 1 vrecúšku pre maximálne využitie naším telom. Pomáha podporovať zdravý vzhľad pokožky, spomaľuje proces starnutia a redukuje vrásky, strie a celulitídu. Ďalšou dôležitou zložkou je kyselina hyalurónová, ktorá má výnimočne silnú schopnosť viazať vodu, vďaka čomu skvele hydratuje pokožku. Obsahuje tiež kĺbový kolagén typu II, vysoko vstrebateľný vápnik, vitamín B7 (biotín), vitamín C, vitamín D3, extrakt z červenej repy a enzým bromelaín. Pre sviežu chuť sa pridáva prírodné sladidlo stévia s príchuťou granátového jablka. Balenie obsahuje 30 vrecúšok kolagénového prášku. Zmiešajte s vodou a pite ako nápoj. Balenie obsahuje 30-dňovú dávku.

6. miesto

Colafit

Orientačná cena: 13 €

Ďalším z nášho porovnania je Colafit. Je to 99,9 % čistý lyofilizovaný kolagén bez farbív a prísad. Colafit je určený najmä pre mladých ľudí v období rastu a dospievania, pre ľudí, ktorí preťažujú svoje kĺby (aktívni športovci, ťažká fyzická práca atď.), pre ľudí s pohybovými problémami a pre staršie osoby, tehotné a dojčiace ženy. Je vo forme kolagénových kociek, ktoré jednoducho prehltnete. Odporúča sa užívať 1 kocku denne ráno nalačno, aspoň 10 minút pred jedlom, u detí 1/2 kocky denne. Colafit sa dá ľahko prehltnúť aj bez prehĺtania, ale kvalita a účinnosť vody nie je narušená. Ak chcete dosiahnuť požadovaný účinok, užívajte Colafit 2-3 mesiace dvakrát ročne. V prípade potreby si ho môžete vziať natrvalo.

7. miesto

Venira Kolagen

Orientačná cena: 36 €

Je to instantný nápoj s malinovou príchuťou, ktorý dokáže posilniť vlasy, nechty a rozjasniť pokožku. Prípravok obsahuje 8000 mg bioaktívneho hydrolyzovaného kolagénu a 10 ďalších účinných látok, ako je selén, zinok a vitamín C. Nápoj má skvelú chuť a je bez pridaného cukru, takže ho môžete konzumovať aj pri redukčných režimoch.

Tento produkt, ako už bolo spomenuté, prispieva k prirodzenému stavu pokožky, nechtov a vlasov, prirodzene bojuje proti starnutiu a pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. Okrem týchto úžasných vlastností zlepšuje aj stav imunity a chráni telo.

Jedno balenie obsahuje 324 gramov, čo predstavuje 30 dávok.

8. miesto

Marine Collagen Nordic Naturals

Orientačná cena: 43 €

Instantný nápoj s jahodovou príchuťou od spoločnosti Nordic Naturals obsahuje nielen hydrolyzované kolagénové peptidy, ale aj vitamín C, ktorý pomáha chrániť bunky tela a pôsobí ako antioxidant.

Prípravok obsahuje špeciálny rybí kolagén z arktickej tresky, ktorý pomáha redukovať vrásky a prispieva k pružnosti pokožky. Tento kolagén z tresky obsahuje iba koncentrát acerolovej šťavy, prírodnú arómu, glykozidy stévie a extrakt z červenej repy na zafarbenie. Na druhej strane v nich nenájdete žiadne mliečne deriváty, lepok ani umelé farbivá či arómy.

9. miesto

Kolagen Original Premium

Orientačná cena: 10 €

Tento kolagénový nápoj od českej značky Allnature vám pomôže zabezpečiť pružnosť pokožky a nielen to, dokáže nahradiť aj odumreté bunky. Výrobok má neutrálnu chuť, takže ho môžete vypiť v akejkoľvek tekutine alebo pridať do svojho obľúbeného pokrmu.

Tento hydrolyzovaný kolagén typu I v prášku na seba výborne viaže vodu, a preto udržiava prirodzenú schopnosť pokožky hydratovať sa, čo oceníte s pribúdajúcim vekom, keď telo stráca vodu a jednoducho povedané, vysušuje sa.

Kolagénový prášok pôsobí zvnútra a dostáva sa do hlbokých vrstiev pokožky.

10. miesto

MyProtein Kolagen Beauty

Orientačná cena: 15 €

Tento produkt je možné zakúpiť vo forme tabliet a obsahuje až 400 mg kolagénu typu 1 a 3, ktorý pochádza z prírodných zdrojov. Výrobca odporúča užívať kolagén v kombinácii s vitamínom C, ktorý podporuje jeho tvorbu.

Užívajte 1 kapsulu denne a zapite dostatočným množstvom vody. Tento výrobok nie je vhodný pre vegetariánov a vegánov, pretože obsahuje zložky živočíšneho pôvodu.

11. miesto

MyProtein Marine Collagen

Orientačná cena: 32 €

Tento proteínový kolagénový prášok bez cukru si môžete kúpiť v nasledujúcom variante:

Ružový grapefruit

Pomaranč a mango

Tento prášok ponúka až 10 mg kolagénu v jednej dávke a zároveň vysokú dávku bielkovín, čo je ideálna kombinácia. Je vhodný napríklad po tréningu ako koktail alebo napríklad ráno nalačno ako prvé „jedlo“ dňa. Prášok môžete zmiešať s vodou, mliekom alebo inou obľúbenou tekutinou a pokojne vypiť.

12. miesto

BiotechUSA collagen

Orientačná cena: 18 €

Ide o instantný kolagénový nápoj s kyselinou hyalurónovou, ktorý si môžete kúpiť buď bez príchute, alebo vo verziách Lemonade alebo Black Raspberry.

Okrem vyššie uvedených látok nápoj obsahuje aj 75 mg vitamínu C a 7 mg vitamínu E. Kolagén, rovnako ako všetky ostatné produkty BioTechUSA, obsahuje bezpečné a starostlivo vybrané zložky.

13. miesto

RADIANT BEAUTY COLLAGYN

Orientačná cena: 40 €

RADIANT BEAUTY COLLAGYN® je rastlinný kolagén, ktorý je preto ideálnou voľbou pre vegánov alebo vegetariánov. Doplnok je optimalizovaný na konzumáciu na začiatku dňa, počas dňa, pred a po tréningu. Je preto na vás, kedy si nápoj doprajete.

Nápoj si môžete pripraviť s vodou, mliekom alebo dokonca s džúsom. Všetko podľa vlastnej chuti a nálady.

Tento 100 % rastlinný produkt obsahuje napríklad: L-glycín, L-prolín a L-hydroxyprolín, proteín z hnedej ryže, vitamín D3 alebo prášok z červenej repy a mnohé ďalšie.

14. miesto

Seagarden Marine Collagen

Orientačná cena: 22 €

Ide o čistý morský kolagén z tresky, ktorý je vraj v tele až 1,5-krát účinnejší ako kolagén z cicavcov. 

Produkt je 100 % prírodný, obsahuje až 95 % bielkovín a zároveň veľmi vysoký obsah bioaktívnych aminokyselín. V jednej dávke dostanete do tela približne 4300 mg kolagénu a vitamín C, ktorý je tu pridaný pre lepšie vstrebávanie.

Výrobok má prirodzenú jahodovú príchuť, takže si ho vychutnáte aj vy.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kolagén

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[4] Healthline (ENG): Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements

[5] PubMed Central (ENG): Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications

[6] PubMed Central (ENG): Beneficial effects of food supplements based on hydrolyzed collagen for skin care (Review)

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».