TOP 10: najlepšie opaľovacie krémy pre deti a dojčatá – recenzie

Aké sú najlepšie opaľovacie krémy pre našich najmenších? Ako a prečo chrániť detskú pokožku pred slnkom? Ktorý opaľovací krém si vybrať?

TOP  1. miesto

Wooden Spoon Baby & Family Spf 30

Orientačná cena: 20 €
Organické telové mlieko s minerálnym UV filtrom a SPF 30
2. miesto

Weleda Sun Spf 50 Sensitive

Orientačná cena: 13,5 €
Detský opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom SPF (50)
3. miesto

Nobilis Tilia Josefínka Spf 30

Orientačná cena: 23 €
Krém na opaľovanie s ochranným faktorom SPF 30 vhodný pre citlivú detskú pokožku

Desať najlepších opaľovacích krémov pre deti

Čo je opaľovací krém, ako funguje a na čo slúži?

V lete, na dovolenke, ale aj v zime na horách alebo každý deň ako preventívna ochrana pokožky – hoci sa o tom veľa nehovorí, opaľovacie krémy sú dôležité po celý rok.

Slnko je súčasťou nášho každodenného života. Či už ho vidíme, cítime alebo nie, je stále s nami. Preto je dôležité zaradiť opaľovací krém do každodennej rutiny. Naša pokožka nám to mnohonásobne vráti.

Slnečné lúče sú najvyšším a najprirodzenejším zdrojom energie, sú tiež zásobárňou dôležitého vitamínu D, ale aj napriek tomu je dôležité byť ostražitý.

Opaľovacie krémy sa môžu veľmi líšiť. Rôzni výrobcovia, značky a predovšetkým zložky. Existuje množstvo prírodných „opaľovacích krémov“, ale aj takých, ktoré vyzerajú ako z chemického laboratória. Preto je dôležité dávať pozor na to, čo kupujete, a neváhajte sa poradiť s odborníkom.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že tieto krémy obsahujú veľké množstvo dôležitých látok. Niektoré z nich môžu ultrafialové žiarenie absorbovať, iné ho odrážajú. Tie, ktoré môžu toto svetlo absorbovať, sú rôzne aromatické zlúčeniny a tie, ktoré ho odrážajú, sú anorganické materiály, ako napríklad oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý. Zjednodušene povedané, ide o látky, ktoré môžu odrážať dopadajúce žiarenie ako zrkadlá.

Proč je důležité chránit dětskou kůži před spálením od slunce?

De facto je dôležité chrániť všetku pokožku a považovať starostlivosť o ňu za automatickú činnosť – niečo ako ranné vstávanie a čistenie zubov. Je to rovnaké.

Ale zastavme sa pri tých najmenších, našich deťoch. Deti majú oveľa tenšiu pokožku ako dospelí, čo znamená, že je citlivejšia na UV žiarenie a voľné radikály. Prvým krokom by malo byť poskytnutie tieňa vášmu dieťaťu. Je to naozaj jednoduché. Tienidlo, baldachýn, stan, klobúk – nevystavujte dieťa priamemu slnečnému žiareniu.

A potom použite vhodný krém. Aj keď je dieťa v tieni, prenikajú k nemu škodlivé silné svetelné lúče. Vyberte si taký krém, ktorý čo najmenej zaťaží jeho pokožku. Vyberte si čo najprirodzenejšie zloženie.

Aké krémy vybrať pre deti?

Môžete sa poradiť s dermatológom, lekárnikom alebo aj s homeopatom. Všetci títo ľudia budú mať predstavu o tom, ktorý liek je vhodný a ktorému sa treba vyhnúť.

Opaľovacie krémy pre dojčatá a batoľatá, ako aj staršie deti by mali obsahovať minerálne filtre, ktoré, ako je uvedené vyššie, poskytujú ochrannú bariéru pred UV žiarením a zároveň ho odrážajú. Tieto minerály sú drobné kryštáliky oxidu titaničitého a oxidu zinočnatého. Kryštáliky zostávajú na povrchu pokožky – sú veľmi šetrné k telu aj k prírode.

Čo je to SPF?

SPF je skratka, ktorá sa v poslednom čase často používa. Môžete ho vidieť na krémoch a iných kozmetických výrobkoch. A to je dobre! SPF (Sun Protection Factor) je číslo, ktoré udáva stupeň ochrany pred UVB žiarením. Čím vyššie číslo, tým viac blokuje toto žiarenie. V praxi to vyzerá takto:

 • SPF 10 1/10 ultrafialového žiarenia,
 • SPF 20 1/20 ultrafialového žiarenia
 • SPF 30 1/30 ultrafialového žiarenia atď.

Čím vyššie je číslo SPF, tým vyššia je ochrana – klasická priama úmera. Pri klasickom vystavení sa slnku, ktoré zahŕňa každodennú chôdzu a podobne, údajne postačuje aspoň SPF 15.

Aké sú typy opaľovacích prípravkov pre deti?

Opaľovacie krémy pre deti by mali mať v ideálnom prípade ochranný faktor SPF 15, ale pri pobyte vo vode, v mori alebo kdekoľvek na priamom slnku určite siahnite po ochrannom faktore SPF 50.

Keď sa rozhodujete, čo je najlepšie, nezabudnite si podrobne prečítať zloženie a pozrite sa na minerálne filtre, ktoré sme spomenuli vyššie. Ďalšou položkou na pomyselnom zozname výhod a nevýhod by mal byť čo najprirodzenejší vzorec. A čerešničkou na torte je certifikácia. Za zmienku stojí napríklad EcoCert Organic Cosmetic alebo COSMOS Organic a mnoho ďalších.

Pre deti si môžete zakúpiť:

 • Krémy
 • Oleje
 • Peny
 • Tyčinky (tyčinky)

Čo môže poškodiť nechránenú pokožku?

Alergia na slnko môže byť veľmi nepríjemná. Nie je to však alergia v pravom zmysle slova, ako ju poznáte napríklad v súvislosti s určitou potravinou alebo rastlinou. Zvyčajne sa prejavuje tak, že normálna, zdravá pokožka sa po opaľovaní začne správať ako alergická. Je červený, svrbí, niekedy až páli a môžu sa objaviť pľuzgiere.

K úpalu dôjde skôr, ako poviete „švec“. V dôsledku toho nemusí byť ani horúci letný deň. Môže ju spôsobiť aj hodina na zimnom svahu. Nepodceňujte ho.

A ktoré miesta sú najviac náchylné na spálenie?

 • Nechty
 • Čelo
 • Krk
 • Ramená
 • Nos
 • Lýtka

A rada? Mazanie, mazanie, mazanie.

Pigmentové škvrny nie sú estetické. Ako sa tvoria? Okrem genetiky a veku zohráva svoju úlohu aj UV žiarenie. A verte mi, je to veľký problém. Môžete mu predísť výberom kvalitného opaľovacieho krému.

Slnečné pľuzgiere patria do druhého stupňa spálenia. Tento nepríjemný jav nezriedka sprevádza zvýšená teplota. Nemusíte sa ničoho obávať. Vyžaduje si len odpočinok a mazanie napríklad panthenolom.

Ako sa starať o pokožku po opaľovaní?

Ak je pokožka vystavená slnku a nie je chránená, UV lúče prenikajú do pokožky a uvoľňujú do nej voľné radikály, ktoré môžu mať negatívny vplyv na DNA.

Buďte opatrní a vždy si pokožku namažte. Je však dôležité starať sa o pokožku aj po opaľovaní. Pokožka je zvyčajne červená a môže mierne svrbieť.Najlepšie je siahnuť po hydratačnom kréme s panthenolom, aloe vera alebo mentolom.

Kožu môžete ochladiť aj tvarohom alebo jogurtom.

1. miesto

Wooden Spoon Baby & Family Spf 30

Orientačná cena: 20 €

Baby & Family opaľovacie mlieko SPF 30 od bulharskej značky Wooden Spoon chráni pokožku pred UVA a UVB žiarením vďaka minerálnemu filtru v nenano forme. Obsahuje aj rastlinné oleje, napríklad slnečnicový alebo kokosový, a maslá z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva. Prípravok pokožku príjemne zvláčňuje a zároveň vyživuje. Okrem olejov obsahuje aj včelí vosk alebo kakaové maslo a neviditeľný oxid zinočnatý, ktorý nezanecháva na pokožke biele stopy a veľmi ľahko sa nanáša.

Všetky výrobky tejto značky sú 100 % prírodné.

Ako sa prihlásiť? Odporúča sa pomaly vmasírovať krúživými pohybmi do pokožky. Aplikujte aspoň 20 minút pred pobytom na slnku. Aplikujte opakovane každé 2 – 3 hodiny.

2. miesto

Weleda Sun Spf 50 Sensitive

Orientačná cena: 13,5 €

Opaľovací krém sensitive od švajčiarskej značky Weleda je vhodný pre veľmi citlivú pokožku malých detí a dospelých. Výrobok má minerálne filtre s ochranným faktorom SPF 50. Krém si dokonale poradí s UVB a UVA žiarením, je vodoodolný, neobsahuje parfumy ani škodlivé nanočastice.

Krém je obohatený o bambucké maslo, slnečnicový a kokosový olej a výťažky z alpského prosa. Veľmi dobre sa rozotiera a pomáha udržiavať pokožku krásne hydratovanú a pružnú.

Ako používať? Výrobca odporúča naniesť krém v tenkej vrstve na pokožku celého tela a dôkladne ho rozotrieť.

3. miesto

Nobilis Tilia Josefínka Spf 30

Orientačná cena: 23 €

Detské mlieko na opaľovanie Josefínka od českej značky Nobilis Tilia vám poskytne vysoký stupeň ochrany s ochranným faktorom SPF 30. Obsahuje tiež prírodný minerálny filter, oxid titaničitý v nenano forme, vitamín E a D-panthenol.

Spoločnosť je držiteľom certifikátov CPK a CPK BIO a mnohé výrobky sú vhodné pre vegánov.

Ako používať? Asi pol hodiny pred pobytom na slnku si krém votrite do pokožky.

4. miesto

Officina Naturae Spf 50

Orientačná cena: 12 €

Opaľovací krém od talianskej značky Officina Naturae má vysokú ochranu SPF 50 a je vhodný pre deti aj dospelých. Obsahuje prírodné minerálne filtre, ako je oxid titaničitý a oxid zinočnatý, ktoré chránia pred UVA aj UVB žiarením, čím zabraňujú spáleniu a predčasnému starnutiu pokožky. Prípravok obsahuje aj organické výťažky z talianskej kdoule, argánu, ľanového semienka, slezovca, nechtíka a jojoby.

Okrem toho má krém certifikát kvality ICEA a neobsahuje žiadne chemické filtre, nanočastice ani vonné látky.

5. miesto

Lavera Sensitive Spf 50 Bio

Orientačná cena: 16 €

Opaľovacie mlieko Lavera je 100 % prírodné a vhodné pre deti aj dospelých. Má faktor SPF 50, jedinečnú kombináciu minerálnych filtrov slnečnicového a kokosového oleja v organickej kvalite a ďalšie účinné zložky.

Všetky výrobky sú v ekologickej kvalite a majú prísnu európsku certifikáciu NaTrue. Žiadne výrobky Lavera neobsahujú živočíšne zložky ani neboli testované na zvieratách.

6. miesto

Alphanova Sun Kids Spf 50

Orientačná cena: 22,5 €

Opaľovací krém v spreji pre deti od francúzskej značky Alphanova má SPF 50 a príjemnú, nevtieravú vanilkovo-marhuľovú vôňu. Obsahuje jojobový, slnečnicový a tamanu olej. Obsahuje aj extrakt z aloe vera. Má protizápalové, antiseptické a regeneračné vlastnosti. Tento krém je vodoodolný a neobsahuje nanočastice.

7. miesto

Ey! Opaľovací Krém V Spreji Spf 50+

Orientačná cena: 17 €

Opaľovací krém v spreji neobsahuje vodu, ale kvalitné rastlinné oleje, ako sú olivový, jojobový, pupalkový a repkový. Výrobok sa ľahko nanáša a rozotiera. Je vhodný aj na tvár.

Krém obsahuje 100 % prírodné minerálne filtre na okamžitú ochranu pred UVA aj UVB slnečným žiarením.

Pred použitím ho dôkladne pretrepte a dávajte pozor na oblečenie, pretože môže spôsobiť škvrny.

8. miesto

Lasaponaria Spf 50 Bio

Orientačná cena: 23,5 €

Mimoriadne jemný a účinný opaľovací krém od fair trade značky s prírodnými minerálnymi filtrami, ktorý chráni pokožku pred UVA aj UVB žiarením. Vďaka praktickému dávkovaču sa veľmi ľahko nanáša.

Výrobok naozaj pekne vonia a zároveň pomáha.

Krém môžu používať aj deti od 2 týždňov.

Ako sa prihlásiť? Pred vystavením pokožky slnečným lúčom ho rovnomerne naneste na pokožku. Opakujte niekoľkokrát počas dňa.

9. miesto

Eco Cosmetics Baby Neutral Spf 50+ Bio

Orientačná cena: 18 €

Ide o 100 % prírodný krém na opaľovanie bez parfumácie od nemeckej značky Eco Cosmetics. Výrobok má faktor SPF 50 a poskytuje maximálnu ochranu citlivej pokožky. Krém obsahuje minerálne filtre, ktoré chránia pokožku pred UVA aj UVB slnečným žiarením. Okrem toho obsahuje makadamiový olej, ktorý sa krásne stará o citlivú pokožku.

10. miesto

Prírodný opaľovací krém SPF 50 50 ml

Orientačná cena: 10 €

Skvelý prírodný krém s SPF 50 od Liebe die Natur ochráni pokožku vášho dieťaťa. Je vhodný aj pre bábätká. Obsahuje vitamín C – látku, ktorá je pre naše telo nevyhnutná. Obsahuje aj organický slnečnicový olej, ktorý je bohatý na vitamín E, takže vyživuje a hydratuje pokožku a zároveň ju chráni pred vonkajšími vplyvmi.

Používajte pred opaľovaním, naneste na pokožku hrubú vrstvu krému a pre dlhotrvajúci účinok aplikáciu opakujte.

Krém je vegánsky a prírodný, takže je vhodný pre všetky typy pleti a celú rodinu. Značka Liebe die Natur sa špecializuje na vegánske výrobky šetrné k prírode a všetky jej výrobky podliehajú certifikácii COSMOS pre prírodnú kozmetiku.

Záverom

Opálená pokožka je krásna, o tom niet sporu, ale zdravá pokožka je ešte krajšia, nemyslíte? A nebojte sa, že by ste vy alebo deti boli po použití opaľovacích prípravkov bieli ako stena. Nebude, ale určite bude proces opaľovania zdravší a s menším rizikom následných problémov. Vždy je dobré dvakrát merať a raz riešiť a uvedomiť si, že zdravie máme len jedno, prečo s ním hazardovať?

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (SK): Ochranný prípravok pred slnečným žiarením

[2] Wikipedie (CZ): Opalování

[3] Wikiskripta (CZ): Účinky ultrafialového záření

[4] Healthline (ENG): Every Sunscreen Question You Have, Answered

[5] PubMed Central (ENG): Sunscreening Agents

[6] PubMed Central (ENG): Sunscreen use optimized by two consecutive applications

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».