TOP 10: najlepšie probiotiká na trhu – porovnanie a recenzie

Probiotiká sú známe svojimi priaznivými účinkami na tráviaci trakt. Ktoré sú však najlepšie? A ktoré sú najsilnejšie? Podľa čoho vyberať?

TOP  1. miesto

Ecce Vita Probiomix

Orientační cena: 32 €

Komplexné probiotiká vysokej kvality.

2. miesto

NOW Probiotic-10

Orientační cena: 28 €

Silné a kvalitné probiotiká.

3. miesto

Super Acidophilus

Orientační cena: 22 €

Dobrá voľba 3 kmeňových probiotík.

Desať najlepších probiotík

Čo sú probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré majú pri užívaní množstvo zdravotných výhod. Zvyčajne sú to baktérie, ale môžu to byť aj niektoré druhy kvasiniek. Probiotiká možno získať z výživových doplnkov, ako aj z niektorých potravín (jogurt, kefír, kyslá kapusta, tempeh atď.). Probiotiká by sa nemali zamieňať s prebiotikami (vláknina, ktorá pomáha udržiavať priateľské baktérie, ktoré už v črevách máte).

Existujú desiatky rôznych probiotických baktérií, ktoré poskytujú rôzne zdravotné výhody. Medzi najbežnejšie skupiny patria Lactobacillus a Bifidobacterium. Je ich však oveľa viac. Rôzne probiotiká potom riešia rôzne zdravotné problémy. Preto je dôležité vybrať si správny typ probiotík. Niektoré doplnky (známe ako širokospektrálne probiotiká alebo multiprobiotiká) kombinujú rôzne druhy v jednom produkte. Tieto probiotiká majú potom prirodzene širšie spektrum účinkov.

Význam mikroorganizmov pre črevá

Komplexné spoločenstvo mikroorganizmov v črevách sa nazýva mikroflóra tráviaceho traktu alebo črevná mikroflóra. V črevách sa nachádzajú stovky rôznych druhov mikroorganizmov, medzi ktoré patria najmä baktérie, kvasinky a vírusy. Väčšina mikroflóry sa nachádza v hrubom čreve. Mikroflóra plní mnoho funkcií, ktoré sú dôležité pre zdravie. Produkuje vitamíny vrátane vitamínu K a niektorých vitamínov skupiny B. Okrem toho premieňa vlákniny na tuky s krátkym reťazcom, ako sú butyrát, propionát a acetát, ktoré vyživujú črevnú stenu a plnia mnohé metabolické funkcie.

Nie všetky organizmy v črevách sú však priateľské. Mikroflóra je veľmi citlivá na stravu a štúdie ukazujú, že nerovnováha mikroflóry súvisí s mnohými chorobami. Medzi tieto ochorenia patrí obezita, cukrovka 2. typu, metabolický syndróm, srdcové ochorenia, Alzheimerova choroba, depresia a iné. Probiotiká pomáhajú udržiavať a upravovať rovnováhu v črevách a pomáhajú im optimálne fungovať.

Účinky probiotík

Probiotiká majú mnoho účinkov na náš tráviaci trakt, trávenie a ďalšie. 

Jedným z mnohých účinkov probiotík je pomoc pri liečbe črevných problémov spojených s antibiotikami. Ľudia majú často problémy ešte nejaký čas po užívaní antibiotík. Tu prichádzajú na rad probiotiká. Antibiotiká zabíjajú mnohé prirodzené baktérie v črevách, čo narúša ich rovnováhu a pomáha škodlivým baktériám. Probiotiká môžu tiež bojovať proti syndrómu dráždivého čreva, bežným tráviacim ťažkostiam, plynatosti, nadúvaniu, zápche, hnačke a iným črevným ťažkostiam. Niektoré štúdie dokonca zaznamenali pomoc proti zápalovým ochoreniam čriev. Probiotiká sú okrem iného dobrou pomocou pri zápaloch močového mechúra. Okrem toho probiotiká dokážu bojovať proti infekciám Helicobacter pylori, čo sú baktérie, ktoré napádajú sliznice a sú jedným z hlavných zdrojov vredov a rakoviny žalúdka. Medzi ďalšie účinky probiotík patrí pomoc pri chudnutí. Hoci je tu potrebný ďalší výskum, zdá sa, že probiotiká pomáhajú obéznym ľuďom schudnúť. Okrem toho môžu probiotiká znižovať systémový zápal, ktorý je hlavnou príčinou mnohých ochorení. Môžu dokonca pomôcť pri depresii a úzkosti. Niektoré probiotiká tiež preukázateľne znižujú hladinu celkového a „zlého“ LDL cholesterolu. Môžu tiež spôsobiť mierne zníženie krvného tlaku, ale nezlepšujú imunitné funkcie organizmu, čo môže viesť k zníženiu rizika infekcií vrátane bežného prechladnutia. V neposlednom rade existujú dôkazy o tom, že pomáhajú zdraviu pokožky – probiotiká môžu byť užitočné pri akné, rosacei, ekzémoch a iných kožných ochoreniach.

Vo všeobecnosti teda môžeme povedať, že probiotiká pomáhajú pri väčšine črevných problémov – od zápchy a hnačky až po plynatosť a zápal močového mechúra. Sú tiež dobrým pomocníkom po antibiotikách, ktoré môžu narušiť náš organizmus a mikroflóru. Okrem iného majú väčšie zdravotné výhody, ako je prevencia niektorých chorôb, zápalov alebo dokonca pomáhajú pri chudnutí, depresii či zlepšovaní imunitného systému. Ak máte tráviace problémy, ktoré sa vám momentálne zdajú neprekonateľné, skúste zvážiť probiotiká, pretože vám môžu pomôcť.

Na aké problémy sa používajú

Probiotiká sa najčastejšie používajú, ak máte problémy s trávením. Môže ísť o zápchu, hnačku, plynatosť, bolesti brucha spojené s trávením, syndróm dráždivého čreva, poruchy trávenia a ďalšie. Tieto problémy sú nepríjemné a zasahujú do nášho bežného života. Preto sú probiotiká naozaj na mieste a čo je najdôležitejšie – môžu naozaj pomôcť.

Po užívaní antibiotík sa môžeme stretnúť s mnohými problémami, ktoré trvajú mnoho týždňov alebo mesiacov. Antibiotiká okrem iného narušujú našu mikroflóru. Preto je veľmi vhodné užívať probiotiká po antibiotikách – je veľmi pravdepodobné, že vám pomôžu rýchlejšie sa zotaviť z antibiotík.

Probiotiká sú užitočné aj pri zápale močového mechúra. Nielenže pomáhajú bojovať proti zápalom, ale prispievajú aj k vyváženej črevnej alebo vaginálnej mikroflóre, ktorá úzko súvisí so zápalom močového mechúra.

Medzi ďalšie problémy, pri ktorých sa môžu probiotiká odporúčať, patria črevné infekcie. Môžu tiež pomôcť pri chudnutí pri obezite, pretože črevná mikroflóra súvisí s telesnou hmotnosťou. V neposlednom rade môžu okrem iného ľahko pomôcť pri depresii alebo úzkosti, pretože črevné problémy súvisia so stresom. Majú aj množstvo ďalších zdravotných výhod.

Ktoré probiotiká si vybrať

Na trhu je množstvo probiotík a mnohé z nich sú kvalitné a účinné. Pri výbere sa zamerajte na počet kultúr (typov baktérií) obsiahnutých vo výrobku – vo všeobecnosti platí, že čím viac, tým lepšie, pretože každá kultúra pomáha s niečím iným. Čím viac kultúr, tým väčšie spektrum účinkov.

Vyberte si prírodné doplnky. Probiotiká sú prirodzené – sú to prírodné živé organizmy, baktérie a kvasinky. Preto by v probiotických výrobkoch nemali byť žiadne chemické látky. 

Ak máte konkrétny dlhodobý problém, môžete si urobiť podrobný prieskum a zistiť, ktoré baktérie vám najlepšie pomôžu. Potom si môžete kúpiť doplnok s vysokou koncentráciou týchto baktérií. V takom prípade je vhodné poradiť sa s lekárom.

Bezpečnosť a vedľajšie účinky

Probiotiká sú všeobecne dobre znášané a považujú sa za bezpečné. V prvých dňoch užívania sa však môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky súvisiace s trávením, ako sú plynatosť a mierne brušné ťažkosti – trvá určitý čas, kým začnú správne pôsobiť a kým si na ne telo zvykne. Po niekoľkých dňoch by ste však mali zaznamenať zlepšenie trávenia. U ľudí so zníženou imunitou, vrátane ľudí s HIV, AIDS a niekoľkými ďalšími chorobami, môžu probiotiká viesť k nebezpečným infekciám, preto ak máte zdravotné problémy, pred užívaním probiotického doplnku sa poraďte so svojím lekárom.

1. miesto

Ecce Vita Probiomix

Orientačná cena: 32 €

Ecce Vita Probiomix je vysoko kvalitná komplexná zmes obsahujúca aktívne probiotické baktérie s prebiotikami a podľa portálu zivotavyziva.sk ide o najlepšie probiotiká vzhľadom na pomer cena/kvalita. Probiomix obsahuje 10 kmeňov probiotických baktérií a 30 miliárd týchto živých kultúr v jednej dávke. Probiomix je dostupný vo forme kapsúl, jednu kapsulu denne, najlepšie ráno na lačno. Odporúča sa uchovávať ho v chladničke. 

Zloženie kultúr je nasledovné: Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Bacillus subtilis, Bifidobacterium longum, Bacillus coagulans, Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus thermophilus, Saccharomyces boulardii, inulín, FOS, esenciálny olej.

2. miesto

NOW Probiotic-10

Orientačná cena: 28 €

K ďalším probiotikám z radu Best-of-the-Best patrí Probiotic-10 – mimoriadne silné probiotikum so 100 miliardami živých kultúr v každej kapsule a 10 kmeňmi priateľských baktérií. Probiotiká sú dostupné vo forme kapsúl a odporúča sa užívať jednu kapsulu denne medzi jedlami alebo nalačno.

Probotics obsahujú tieto kultúry: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus caseik, Lacotbacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium longum.

3. miesto

Super Acidophilus

Orientačná cena: 22 €

Ďalším z účinných probiotík je Super Acidophilus plus od výrobcu Klas. Obsahuje 3 kultúry Lactobacillus acidophilus (50 %), Lactobacillus rhamnosus (30 %) a Bifidobacterium bifidum (20 %). Je obohatený o vitamín C. Acidofilus je kultúra prospešných baktérií, ktoré prirodzene žijú v čreve. Ak ich je z rôznych dôvodov nedostatok, v črevách sa množia hnilobné baktérie, vznikajú rôzne toxické látky, čo má negatívny vplyv na celý organizmus. Super Acidophilus plus sa vyznačuje mimoriadne silnou dávkou zdraviu prospešných baktérií (6 miliárd v 1 kapsule), ktorá zaručuje úspešnú kolonizáciu čreva. Balenie obsahuje 60 tabliet a užíva sa 1 – 3 tablety denne.

4. miesto

Probio24

Orientačná cena: 15 €

Probio24 je jedným z najlepších prírodných probiotických doplnkov stravy, ktoré sú u nás k dispozícii. Obsahuje komplex 11 rezistentných probiotických kmeňov, prebiotikum a 33 miliárd živých kultúr v dennej dávke. Ide o jedny z najsilnejších dostupných probiotík.

Nájdeme tu Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus a Lactobacillus paracasei.

Probiotické kultúry pochádzajú od výrobcu z USA, ktorý patrí k absolútnej svetovej špičke. To zaručuje vysokú kvalitu a trvanlivosť výrobku. Samozrejme, nechýba certifikácia. Balenie obsahuje 60 kapsúl a odporúčaná denná dávka je 1 – 3 kapsuly v závislosti od toho, aký silný má byť účinok.

5. miesto

OMX probiotika

Orientačná cena: 37 €

OMX probiotiká je probiotický produkt obsahujúci patentované prebiotiká (prebiotiká podporujú funkciu probiotík a pomáhajú baktériám rásť v črevách).

Výrobok obsahuje 12 kultúr: Biidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Enterococcus faecalis TH10, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum a Steptococcus thermoph.

Ide o prírodný doplnok, ktorý je vyrobený z najlepších zložiek. Neobsahuje umelé prísady, chemikálie, konzervačné látky, farbivá, arómy, chemické hnojivá, pesticídy a herbicídy ani lepok. Obsahuje 30 tabliet a užíva sa 1 – 2 tablety denne.

6. miesto

GS Superky probiotika

Orientačná cena: 13 €

GS Superky probiotiká je ďalší prírodný probiotický doplnok stravy. Obsahuje 21 miliárd probiotických mikroorganizmov a 9 rezistentných kmeňov probiotík z rodov Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobacterium. Tieto kmene odolávajú prostrediu žalúdka a dostávajú sa do tenkého čreva.Obsahuje aj prebiotiká, ktoré sú dôležité pre výživu probiotík, a selén, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému.

Obsah kultúr je: Pediococcus acidolactici, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei ssp paracasei, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium infantis a Bifidobacterium bifidum.

Obsahuje 80 kapsúl a užíva sa 2 kapsuly denne.

7. miesto

Natural Medicaments

Orientačná cena: 17 €

Probiotiká od Natural Medicaments sú ďalšie účinné probiotické doplnky stravy na prírodnej báze. Probiotiká sú jedinečnou a vyváženou kombináciou probiotických kultúr, ktoré udržiavajú rovnováhu obranného systému črevnej mikroflóry. Zloženie je doplnené rozpustnou vlákninou inulín, ktorá pôsobí ako prebiotikum. Prípravok obsahuje 6 kmeňov životne dôležitých mikroorganizmov v počte 10 miliárd v jednej kapsule.

6 kultúr: Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus (baktérie mliečneho kvasenia), Bifidobacterium bifidum (baktérie mliečneho kvasenia), Bifidobacterium longum, Lactobacillus casei

Prípravok obsahuje 60 kapsúl a užíva sa 1 – 2 kapsuly denne.

8. miesto

Colostrum Probio

Orientačná cena: 18 €

Ďalším doplnkom s probiotikami sú kapsule Colostrum Probio. Kapsuly sú obohatené o probiotické kmene Bacilus coagulans (1 miliarda v 1 kapsule), ktoré sú patentované pod názvom Lactospore.  Obsiahnuté kravské mledzivo dodávajú výlučne české farmy z ekologického poľnohospodárstva. Kolostrum sa vyrábalo z prvého kravského mlieka (mledziva). Prípravok obsahuje 90 kapsúl a dávkuje sa 1 – 3 kapsuly denne.

9. miesto

Imunit Swiss Laktobacily

Orientačná cena: 16 €

Imunit Swiss Lactobacilli od Simply You je jedným z ďalších probiotických výživových doplnkov. Je to doplnok stravy v kapsuliach, ktorý obsahuje kombináciu 5 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií (denná dávka = 2 kapsuly s celkovým obsahom 12 miliárd aktívnych probiotických organizmov), selén a prebiotickú vlákninu inulín. 

Kultúry sú Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum a Lactobacillus acidophilus

Obsahuje 60 kapsúl a denná dávka je 1 – 2 kapsuly.

10. miesto

Biopron Premium

Orientačná cena: 19 €

Posledným z nášho porovnania je Biopron, ktorý obsahuje jedinečnú kombináciu probiotických baktérií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasiniek Saccharomyces boulardii doplnených o prebiotiká inulín a fruktooligosacharidy. Obsahuje 60 kapsúl a dávkovanie je nasledovné: deti od 6 mesiacov do 3 rokov užívajú prázdny obsah 1 kapsuly denne s jedlom alebo nápojom. Dospelí a deti od 3 rokov užívajú 1 kapsulu 1-2x denne počas jedla.

Na záver

Probiotiká sú skvelým pomocníkom pri mnohých problémoch. Najlepšie na nich je, že sú úplne prirodzené a nemajú takmer žiadne vedľajšie účinky. Môžu nám pomôcť napríklad pri tráviacich problémoch, ale aj pri iných zdravotných komplikáciách, ako je zápal močového mechúra a iné. Ak teda trpíte niektorým z vyššie uvedených problémov, alebo ak jednoducho chcete vyskúšať probiotiká, určite to stojí za to.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kefír

[2] Wikiskripta (CZ): Probiotika, prebiotika, synbiotika

[3] Healthline (ENG): Probiotics 101: A Simple Beginner’s Guide

[4] PubMed Central (ENG): Impacts of Gut Bacteria on Human Health and Diseases

[5] PubMed Central (ENG): Probiotics: Versatile Bioactive Components in Promoting Human Health

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».