TOP 11: Najlepšia kozmetika pre novorodencov – recenzie

Aká je najlepšia prírodná kozmetika pre deti, bábätká a novorodencov? Akú kozmetiku používať tesne po narodení? Recenzie a skúsenosti.

TOP  1. miesto

Nobilis Tilia Mandľový olej jemný

Orientačná cena: 8 €
Mandľový olej v lekárenskej kvalite predstavuje všestrannú a jemnú starostlivosť o pokožku celej rodiny. Je vhodný pre suchú, citlivú a ekzematickú pokožku vrátane tej detskej.
2. miesto

Purity Vision Detské telové maslo

Orientačná cena: 10 €
Detské telové maslo obsahuje kombináciu kvalitných rastlinných olejov a masiel na starostlivosť o citlivú pokožku. Vďaka svojmu čistému zloženiu sa môže používať aj pri precitlivenej pokožke dospelých.
3. miesto

Kvitok Zinkový balzam proti zapareninám

Orientačná cena: 9 €
Balzam proti zapareninám, ktorý je vhodný pre všetky deti od narodenia
a od hmotnosti 3 kg a vyššie. Neobsahuje žiadne konzervačné látky, syntetické parfumy
ani ropné deriváty.

Jedenásť najlepších kozmetických produktov pre deti a bábätká

Čo je to kozmetika pre bábätká?

Kozmetika pre bábätká by mala byť čo najšetrnejšia. Niektorí odborníci radia, že novorodenci nepotrebujú vôbec žiadnu. Na ich telách sa nachádza prirodzený maz, ktorý im počas obdobia šestonedelia bohato stačí.

Pokožka dieťatka je veľmi citlivá, a preto je potrebné odstrániť zdroje podráždenia. Ideálnou voľbou je úplne prírodná kozmetika bez alergénov. Mamičky často používajú len prírodné oleje, ktoré pridávajú do kúpeľa po kvapkách. Za zmienku stojí napríklad levanduľový, ktorý upokojuje, alebo kvalitný olivový olej.

Materstvo a tehotenstvo je čarovné obdobie. Čo je najlepšie pre mamičku alebo dieťa? Aké vitamíny alebo možno kozmetika ovplyvňujú vaše zdravie? Aké zdravotné doplnky sú vhodné pre mamičku alebo dieťa? Tu nájdete zoznam článkov na túto tému: 

Ako sa líši od klasickej kozmetiky?

Kozmetika pre bábätká je špeciálnym druhom výrobkov, ktoré ponúkajú najlepšiu starostlivosť o citlivú detskú pokožku, respektíve by mali. Vždy je veľmi dôležité starostlivo preskúmať zloženie a prípadne aj recenzie iných používateľov.

Detská kozmetika sa od bežnej, teda „dospeláckej“ kozmetiky líši najmä svojím zložením. Platí nepísané pravidlo, že kozmetika pre novorodencov alebo batoľatá by mala mať veľmi strohý zoznam látok obsiahnutých vo výrobku. Čím menej, tým lepšie.

Čo by detská kozmetika nemala obsahovať?

Parabény patria medzi 20 najčastejších alergénov, a to nielen u detí. Hlavným problémom je, že zasahujú do prirodzenej činnosti pokožky. Spoznáte ich podľa toho, že sa najčastejšie skrývajú pod označením: fenyl-, metyl-, otyl- a iné.

Triklozán je zlúčenina chlóru a je to toxická konzervačná látka.

Táto látka a jej zlúčeniny (DMDM hydantoín, glutaral a iné) sú pre organizmus úplne toxické.

Ide o klasické konzervačné látky na syntetickej báze, ktoré bežne nájdete napríklad v sprchovom géle. Označujú sa ako kontaktné alergény a môžu spôsobiť rôzne zápaly.

Tieto štyri látky sú tiež konzervačnými látkami, ktoré sa objavujú v telovej kozmetike, ale poškodzujú bunky a ničia dobré kožné baktérie.

Tenzidy sú povrchovo aktívne látky, ktoré síce pomáhajú rozpúšťať nečistoty na pokožke, ale môžu spôsobiť aj neplechu. Tenzidy sú dvojaké – prívetivé a škodlivé. Medzi tie, ktoré nie sú škodlivé pre detskú pokožku, patrí napríklad Sodium Coco Sulfate.

Čím je kozmetika nižšej kvality, tým je pravdepodobnejšie, že obsahuje silikóny. Môžete ich rozpoznať podľa týchto koncoviek: silicon, -cone, -silanol, -silane, -siloxane a ďalšie.

Ďalšou vecou, ktorá odlišuje detskú kozmetiku od bežnej, je certifikácia. V súčasnosti existuje pomerne veľké množstvo certifikátov, s ktorými sa môžete stretnúť. Medzi najznámejšie patria:

 • ECARF – táto skratka ubezpečuje spotrebiteľa o tom, že výrobok je vhodný pre alergikov.
 • ICEA – ide o bio certifikáciu.

Ako sa kozmetika pre najmenších delí?

Je dôležité spomenúť, že čím menej kozmetiky mamička na dieťatko používa, tým lepšie. Hovorí sa, že 60 % toho, čo nanesiete na telo vášho dieťaťa, sa môže dostať cez pokožku.

A ako rozdeľujeme kozmetiku pre najmenších?

 • Krémy
 • Olejčeky
 • Gély
 • Peny
 • Masti
 • Šampóny
 • Mydlá
 • Mlieka

Prečo vyberať kvalitnú a šetrnú kozmetiku?

Kto iný ako bábätká si zaslúži naozaj kvalitnú kozmetiku? Len čo prídu na svet, všetko je pre nich nové. Sú vystavené vonkajšiemu prostrediu a vnemy, ktoré musia absorbovať, sú takmer nekonečné. Poďme im uľaviť aspoň tým, že budeme používať kozmetiku, ktorá im neuškodí.

Detská pokožka je až päťkrát tenšia ako pokožka dospelého človeka. Okrem toho v prvej fáze života neplní ochrannú funkciu, a tak prepúšťa do tela naozaj veľké množstvo zložiek. Tento proces veľmi zaťažuje detský organizmus, a preto je dôležité eliminovať ho výberom kvalitnej kozmetiky.

Ako sa starať o pokožku novorodeného bábätka?

 1. Je dobré vedieť, že práve koža má schopnosť čistiť sa sama. Čo presne si pod tým predstaviť? Funguje to tak, že vrchné časti pokožky sa neustále odlupujú, čím sa odstraňujú nečistoty. Pravidelný kúpeľ alebo sprcha tomu, samozrejme, napomáha. A to znamená, že nemusíte mať množstvo výrobkov, ale bábätko si dobre vystačí s vodou. V prvých týždňoch a mesiacoch života určite.
 2. Nekúpte svoje bábätko každý deň, stačí každý druhý deň.
 3. Lokálnu hygienu, t. j. v oblasti zadku, genitálií, pod bradou, na krku a podobne, pokojne vykonávajte navlhčenou hubkou niekoľkokrát denne podľa potreby, pri výmene plienky zakaždým.
 4. Nechajte pokožku dieťaťa často vetrať. Napríklad v domácom prostredí medzi prebaľovaním.
 5. Ak na dieťa použijete mydlo alebo gél, dbajte na to, aby ste ho prehnane nedrhli, ale iba zľahka naneste a hneď opláchnite.
 6. Detské vlasy sa nemastia, takže ich stačí umývať raz týždenne.
 7. Ak používate mydlo, vždy po kúpaní pokožku dieťaťa navlhčite, pretože umývacie prostriedky môžu pokožku vysušovať. Prírodné oleje sú ideálne, ale mali by sa vždy nanášať na vlhkú pokožku, nikdy nie na suchú.

Na čo si dať pozor?

Pri starostlivosti o bábätká je dôležité zachovať pokoj. Môže sa stať, že nebudete vedieť, ako riešiť niektoré situácie, ale to je v poriadku, nič sa nedeje. Najdôležitejšie je zachovať si chladnú hlavu.

Čomu predchádzať a na čo si dať pozor?

 1. Zapareniny – často vetrajte miesta, ktoré sú náchylné na zapareniny. Ide o oblasti okolo plienky – napríklad genitálie a zadoček. Potom pod kolenamo alebo v podpazuší. Tieto miesta preventívne namažte vhodným prípravkom a nenechávajte bábätko spotiť sa.
 2. Chemické vlhčené obrúsky – existuje ich celý rad. Snažte sa im úplne vyhnúť a eliminovať tak riziko alergie. Úplne vám postačí obyčajná voda, bavlnené utierky a podobne.
 3. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu – bábätká by rozhodne nemali „chodiť“ na priame slnečné svetlo. Ako už bolo spomenuté, ich pokožka je oveľa citlivejšia a silné lúče by mohli spôsobiť veľké nepríjemnosti.
 4. Pozor na parfumáciu, konzervanty, alergény, parafínové oleje, alkohol a ďalšie.

 

Tipy pre čerstvé mamičky:

Pred použitím detskej kozmetiky vykonajte test. Vezmite malé množstvo prípravku a naneste ho na predlaktie dieťatka, potom počkajte, či sa objavia pupienky alebo vyrážka. Ak nie, môžete výrobok používať bez problémov.

1. miesto

Nobilis Tilia Mandľový olej jemný

Orientačná cena: 8 €

V priebehu rokov sa česká značka Nobilis Tilia stala takou známou a kvalitnou kozmetickou spoločnosťou, že z Česka expandovala do mnohých európskych krajín. Spoločnosť Nobilis Tilia sa zaoberá nielen výrobou aromaterapeutickej kozmetiky, ale kladie veľký dôraz aj na vzdelávanie a osvetu v tejto oblasti. Vo výrobkoch spoločnosti nenájdete žiadne živočíšne produkty, ani sa nepodieľa na testovaní na zvieratách. Suroviny, ktoré používajú vo svojich výrobkoch, pochádzajú v drvivej väčšine z ekologického poľnohospodárstva a sú hrdí na to, že ich výrobky sú 100 % prírodné.

Mandľový olej tejto značky je veľmi jemný, a preto je skvelý pre citlivú detskú pokožku. Olej má upokojujúce a regeneračné účinky, najmä vďaka tomu, že obsahuje nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E. Ďalšou výhodou mandľového oleja je, že krásne hydratuje pokožku – nezabudnite, že sa musí vždy nanášať na vlhkú pokožku, aby nedošlo k opačnému efektu.

Prípravok je výborný aj na podráždenú pokožku, napríklad od slnka. Krásne hojí poškodenú vrstvu pokožky a znižuje začervenanie a svrbenie.

Olej môžete používať na celé telo bábätka vrátane tváre.

A cena? Približne 8 eur.

2. miesto

Purity Vision Detské telové maslo

Orientačná cena: 10 €

Purity Vision je česká značka prírodnej kozmetiky, ktorá spája moderné metódy s tradičnými liečivými účinkami prírody. Cieľom spoločnosti Purity Vision je sprístupniť svoje výrobky všetkým bez rozdielu a zabezpečiť čo najlepšiu starostlivosť o pleť. Od bábätiek po seniorov. Výrobky sú vo väčšine prípadov certifikované v BIO kvalite a rešpektujú ekologické aspekty.

Toto telové maslo pre najmenších obsahuje vyváženú kombináciu starostlivo vybraných rastlinných olejov a masiel, ktoré sa veľmi jemne starajú o citlivú detskú pokožku. Výrobok obsahuje bambucké maslo, konopný a kokosový olej a mnoho ďalších vyživujúcich zložiek.

Toto telové maslo môžete používať po kúpaní dieťaťa, na masáž alebo pri prebaľovaní.

Koľko stojí toto maslo? Necelých 10 eur.

3. miesto

Kvitok Zinkový balzam proti zapareninám

Orientačná cena: 9 €

Slovenská značka prírodnej kozmetiky Kvitok pochádza z mesta Humenné a pýši sa prírodou a jej liečivými účinkami. Preto sa nazýva aj „Kvitok“.

Výrobky ani suroviny používané v tejto značke nie sú testované na zvieratách a zároveň neobsahujú živočíšne produkty a sú vhodné pre vegánov.

Zinkový balzam na zapareniny je vhodný pre deti, ktoré mali pri narodení hmotnosť aspoň 3 kg. Výrobok neobsahuje konzervačné látky, syntetické parfumy a ropné deriváty. Balzam krásne upokojuje pokožku aj na silne podráždených miestach. Zároveň vyživuje pokožku a zlepšuje jej pružnosť.

Koľko vás tento balzam bude stáť? Približne 9 eur.

4. miesto

laSaponaria Jemný čistiaci gél na prebaľovanie

Orientačná cena: 9 €

Talianska prírodná kozmetika laSaponaria ponúka všetky výrobky v ekologickej kvalite. Všetky výrobky veľmi príjemne a nevtieravo voňajú, sú vyrobené z miestnych surovín a neobsahujú žiadne živočíšne produkty ani nie sú testované na zvieratách.

Tento jemný čistiaci gél pre bábätká bez pridanej parfumácie obsahuje praktický dávkovač, takže na pokožku svojho dieťaťa nanesiete len potrebné množstvo. Gél obsahuje extra panenský olivový olej, výťažky z marhule, harmančeka a aloe vera, ktoré prirodzene upokojujú detskú pokožku. Okrem toho má výrobok aj certifikát Cosmetici Biologici.

Koľko tento gél stojí? Približne 9 eur.

5. miesto

Weleda Baby upokojujúci kojenecký krém

Orientačná cena: 11 €

Weleda je švajčiarska kozmetická značka, ktorá je založená na vedeckých a farmaceutických základoch. Spoločnosť má takmer storočnú tradíciu, na ktorú môže byť právom hrdá. Weleda sa snaží o ekologickú udržateľnosť v moderných podmienkach a treba poznamenať, že sa jej to darí.

Na výrobu svojich produktov používajú najčistejšie prírodné zložky.

Kojenecký upokojujúci krém chráni detskú pokožku pred podráždením, začervenaním a zapareninami. Obsahuje oxid zinočnatý a prírodné rastlinné oleje, ktoré pôsobia protizápalovo a hydratujú pokožku. Nájdete tu napríklad výťažky z ibiška, boráka a fialky trojfarebnej.

Koľko stojí krém Weleda? Približne 11 eur.

6. miesto

Dulcia Natural zinková liečivá mastička

Orientačná cena: 8 €

Slovenská značka DULCIA natural vyrába prírodnú kozmetiku na báze rastlinných a bylinných extraktov, kvalitných esenciálnych olejov, ružovej vody a aloe vera.

Zinková mastička je vhodná najmä pre bábätká a chráni ich pokožku pred vznikom zaparenín a podráždenia.

Krém obsahuje olejovú zložku, v ktorej je zastúpený kokosový, konopný, hroznový a olivový olej. Ich kombinácia krásne hydratuje a regeneruje pokožku. Hlavnou zložkou celého produktu je liečivý zinok, ktorý vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam potláča zápal a prípadné hnisanie.

Cena masti je približne 9 eur.

7. miesto

WoodenSpoon Opaľovacie telové mlieko Baby & Family

Orientačná cena: 24 €

Wooden Spoon je bulharská značka prírodnej kozmetiky, ktorá veľmi dbá na etický aspekt výroby a zodpovedný prístup k životnému prostrediu. Tým je tiež jasné, že všetky výrobky sú 100 % prírodné.

Toto opaľovacie mlieko pre dojčatá a deti chráni pokožku pred UVA a UVB žiarením vďaka minerálnemu filtru v non nano forme. Ďalej obsahuje oleje a maslá z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva. Patrí medzi ne napríklad bio slnečnicový alebo kokosový olej, bambucké alebo kakaové maslo.

Hlavnou zložkou je neviditeľný oxid zinočnatý, ktorý nezanecháva na pokožke biele stopy a navyše sa veľmi ľahko nanáša.

Cena tohto výrobku je približne 24 eur.

8. miesto

Weleda Nechtíkový ochranný balzam

Orientačná cena: 9 €

O švajčiarskej značke Weleda sme vás už informovali a teraz vám predstavíme jej ďalší výrobok s názvom Weleda Calendula, ktorý chráni jemnú detskú pokožku pred dehydratáciou, podráždením a drobnými zápalmi. Tento veľmi príjemný balzam je bohatý na množstvo cenných a ošetrujúcich olejov a voskov, ktoré spoľahlivo chránia citlivú pokožku a zároveň ju zjemňujú a vyživujú. V zložení nenájdete žiadnu pridanú vodu, takže nevysušuje a je vhodný na každodennú starostlivosť, najmä v zime.

Krém zmierňuje nepríjemné svrbenie a napätie, čo je mimoriadne užitočné najmä v mrazivom počasí. Veľkou výhodou je, že balzam vytvára na pokožke dieťaťa ľahký film, ktorý spoľahlivo chráni pokožku aj pred ostrými slnečnými lúčmi.

Koľko eur vás bude tento krém stáť? Necelých 9 eur.

9. miesto

Attitude Baby leaves Detská pena do kúpeľa

Orientačná cena: 10 €

Attitude je kanadská značka prírodnej kozmetiky, ktorej hlavnou zásadou je rešpektovanie prírody a obnoviteľných zdrojov. Až 95 % zložiek je biologicky rozložiteľných. Všetky výrobky balia zamestnanci do recyklovateľných obalov s krásnym a jednoduchým dizajnom.

Táto detská pena do kúpeľa nádherne vonia po hruškách, takže si ju zamilujete nielen vy, ale najmä vaše dieťatko. Má veľmi jemné zloženie bez umelých parfumov, ftalátov a iných dráždivých látok. Nedráždi pokožku, nenarušuje jej pH a chráni ju pred dehydratáciou. Balenie obsahuje praktickú pumpičku, vďaka ktorej je dávkovanie rýchlejšie, než by ste si mysleli.

Výrobok je vhodný aj pre citlivú a alergickú pokožku alebo suché a rozštiepené vlasy.

Pena do kúpeľa je vhodná pre vegánov a má certifikát ECOLOGO.

A koľko vás bude stáť pena? Asi 10 eur.

10. miesto

Saloos Jemný detský kúpeľový olej

Orientačná cena: 6 €

Saloos je pôvodná česká spoločnosť z juhomoravského mesta Břeclav. Zaoberá sa výrobou a distribúciou 100 % prírodných esenciálnych olejov na aromaterapiu. Okrem týchto olejov značka rozšírila svoj sortiment o masti, balzamy a výrobky na tvár. Spoločnosť ako prvý výrobca v Českej republike získala v roku 2007 certifikát kvality pre svoje výrobky – CPK bio.

Kúpeľový olej pre najmenších je vhodný na každodennú starostlivosť. Je vynikajúci aj pre citlivú pokožku, ktorú veľmi príjemne upokojí harmanček či levanduľa. Olejový kúpeľ dôkladne vyčistí pokožku, takže po ňom nie je potrebné nanášať ďalší olej alebo krém.

Výrobok obsahuje napríklad aj slnečnicový, mandľový a sezamový olej, vitamíny A a E a antioxidanty.

A aká je cena? Približne 6 eur.

11. miesto

Urtekram BIO Detský šampón

Orientačná cena: 6 €

Urtekram je dánska spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1972 a ponúka naozaj široký sortiment prírodných produktov starostlivosti o telo.

Detský šampón je skvelý na jemné prvé vlásky. Obsahuje veľa rastlinných upokojujúcich výťažkov, takže je vhodný aj pre citlivejšiu pleť. Šampón obsahuje aj výťažky z nechtíka lekárskeho v kombinácii s magnóliou, aloe vera, množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Cena šampónu je približne 6 eur.

Záver

Starostlivosť o bábätko je veľmi dôležitá. Držte sa však zlatého pravidla, že menej je niekedy viac.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kozmetika

[2] Wikipedie (CZ): Kosmetická chemie

[3] Healthline (ENG): 8 Tips for Protecting Baby’s Skin

[4] PubMed Central (ENG): Cosmetics for neonates and infants: haptens in products’ composition

[5] PubMed Central (ENG): Skin care for healthy babies at term: A systematic review of the evidence

5/5 - (3 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».