10 najlepších vitamínov pre tehotné – recenzie

Aké sú najlepšie vitamíny pre tehotné? Ako vytvoriť najlepšie prostredie pre dieťatko a čomu sa vyhnúť? Recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

Vitamin Code Raw Prenatal

Orientačná cena: 58 €

Komplexná multivitamínová výživa špeciálne vyvinutá na podporu tehotenstva.

2. miesto

Inteligentné bábätko superfolin

Orientačná cena: 20 €

Výživový doplnok pre tehotné ženy v druhom a treťom trimestri a dojčiace ženy. Obsahuje foláty, jód a DHA.

3. miesto

Viridian Pregnancy Complex

Orientačná cena: 33 €

Vyvážený komplex na podporu organizmu počas tehotenstva a dojčenia.

Desať najlepších vitamínov pre tehotné

Čo sú to vitamíny pre tehotné?

Vitamíny sú látky, ktoré potrebujeme k životu. Bez nich sa nezaobídeme, pretože sa podieľajú na mnohých biochemických reakciách v tele, podporujú metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín, posilňujú imunitu a mnoho ďalšieho.

Vitamíny možno rozdeliť podľa toho, či sú rozpustné vo vode alebo v tukoch. Tie, ktoré sú rozpustné v tukoch, to majú o niečo jednoduchšie, pretože telo si ich môže „uložiť“ do svojich zásob a nemusí ich tak často dopĺňať. Patria sem A, D, E, K.

Vo vode rozpustný je B komplex a vitamín C.

V tehotenstve je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým starať sa o svoje komplexné zdravie. Hlavným zdrojom vitamínov by mala byť pestrá a čerstvá strava. Prvé týždne sú totiž najdôležitejšie pre zdravý vývoj dieťaťa.

Materstvo a tehotenstvo je čarovné obdobie. Čo je najlepšie pre mamičku alebo dieťa? Aké vitamíny alebo možno kozmetika ovplyvňujú vaše zdravie? Aké zdravotné doplnky sú vhodné pre mamičku alebo dieťa? Tu nájdete zoznam článkov na túto tému: 

Kyselina listová – čo to je a prečo je potrebné ju v tehotenstve dopĺňať?

Kyselina listová je vitamín, ktorý patrí do B komplexu. Jeho úloha je celkom zásadná. Podporuje tvorbu nových buniek, preto je v tehotenstve absolútne nevyhnutný. Pomáha dieťaťu pri správnom vývoji mozgu a ďalších orgánov. Zároveň pôsobí ako prevencia rôznych chýb, ako je defekt neurálnej trubice, rázštep chrbtice a iné.

Mala by sa užívať počas prvého trimestra, pokiaľ lekár neurčí inak.

Pestrá strava je prvým zdrojom kvalitnej kyseliny listovej. Do svojho jedálnička zaraďte čerstvé ovocie a zeleninu, napríklad melóny, pomaranče, brokolicu, artičoky, orechy, semienka alebo strukoviny. Pokiaľ ale viete, že ju nemôžete doplniť stravou, vyskúšajte doplnky stravy, ktoré vám odporučí gynekológ, všeobecný lekár alebo pracovník v lekárni.

Vitamíny a minerály, ktoré sú pre vývoj dieťatka v tehotenstve dôležité

D3 je jednou z foriem vitamínu D a je dôležitý pre vstrebávanie a následné využitie vápnika. V tehotenstve je nevyhnutný pre matku aj dieťa. Vďaka jeho dostatku má telo správnu imunitu a vyvíjajú sa zuby aj kosti.

Počas tehotenstva je preto vhodné užívať ho vo forme doplnkov stravy.

Buďte však opatrní a vždy sa poraďte s lekárom, pretože vysoké dávky sú toxické. Predávkovanie týmto vitamínom sa prejavuje srdcovou arytmiou alebo kŕčmi. Buďte opatrní.

Vitamín B je mimoriadne dôležitý vitamín, ktorý podporuje správne fungovanie celého nervového systému a psychiky, udržiava energiu v tele a znižuje pocit vyčerpania. Ak vám vypadávajú vlasy, pociťujete nadmernú únavu alebo máte kožné problémy, uistite sa, že máte dostatok tohto vitamínu.

Nielen v tehotenstve, ale všeobecne je vitamín C absolútne nevyhnutný pre správne fungovanie ľudského tela. Medzi jeho hlavné funkcie patrí napríklad tvorba kolagénu, podpora imunity, boj proti voľným radikálom a mnohé ďalšie.

Vitamín C je esenciálny, čo znamená, že telo si ho nedokáže vyrobiť samo, ale potrebuje na to vonkajšie zdroje. Následne ho môže na určitý čas uskladniť vo svojich rezervách. Tieto zásoby sú v tele nerovnomerne rozložené a sú zastúpené v rôznych tkanivách. Vitamínom C sa de facto nedá predávkovať, takže sa nemusíte obávať.

Jód je nevyhnutný pre produkciu hormónov štítnej žľazy, ktoré zohrávajú úplne kľúčovú úlohu pri vývoji organizmu, a to už od počatia.

Štítna žľaza dieťaťa sa začína vyvíjať okolo 12. týždňa tehotenstva a je priamo úmerná hladine jódu v krvi matky a toto pravidlo platí aj počas dojčenia. Ak sa hormóny v štítnej žľaze tvoria v zníženom množstve, môže to spôsobiť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť, poruchy zraku alebo sluchu alebo ADHD a ďalšie.

Hladina jódu by sa preto mala sledovať najmä počas tehotenstva.

Počas tehotenstva je dôležité sledovať hladinu železa a v prípade jeho nedostatku ho doplniť. Ak ho je málo, hrozí anémia, ktorá vedie k nedostatočnému okysličovaniu a väčšiemu riziku krvácania.

Nedostatok železa sa prejavuje bledosťou, nadmernou únavou, ospalosťou a bolesťami hlavy.

Prítomnosť horčíka, zinku a fosforu je potrebná na to, aby sa vápnik vstrebával do tela „v celej svojej kráse“. Vďaka týmto minerálom sa z vápnika vytvára tzv. kostný minerál, ktorého základnou zložkou je fosforečnan vápenatý. Ak telu tieto minerály chýbajú, vápnik odchádza z tela bez toho, aby sa využil.

Vápnik je zodpovedný za výstavbu a obnovu kostnej hmoty a ovplyvňuje mnohé regulačné procesy v tele, ako je zrážanie krvi, prenos impulzov v nervových bunkách, sťahovanie srdcového svalu a mnohé ďalšie.

Horčík ovplyvňuje vývoj dieťaťa, a preto je dôležité sledovať jeho hladinu počas tehotenstva. Je však nevyhnutný počas celého života, pretože sa podieľa na delení buniek, a to práve počas tehotenstva, kedy rastie dieťa aj maternica.

Omega 3 podporujú zdravé srdce, mozog a oči, navyše pôsobia skvele na psychiku. Posilňujú imunitu a regulujú zápalové procesy.

V akom prípade je vhodné ich dopĺňať?

Tehotenstvo je naozaj iný stav, pre ženu úplne nový a môže mať rôzne scenáre. Niekto pociťuje zmeny až v pokročilejšom štádiu a niekto vníma rozdiely už od prvého dňa. Preto je dôležité pristupovať ku všetkému individuálne a s pokorou.

Ak vám to žalúdok a hormóny dovolia, nezabúdajte na vyváženú a pestrú stravu. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale dobre zvolené potraviny dokážu zázraky. Niekedy to samozrejme nie je možné a vtedy je potrebné poradiť sa o vhodných doplnkoch s lekárom.

Pred počatím a počas prvého trimestra sa odporúča konzumovať vyššie uvedenú kyselinu listovú. Aj keď jete veľa zeleniny a produktov bohatých na túto kyselinu, telo dokáže absorbovať len určité množstvo, ktoré nemusí byť dostatočné. Denná dávka by mala byť 400 – 600 μg.

Ďalšie vitamíny, ich doplnenie a suplementáciu zvážte po konzultácii s lekárom, než aby ste si samy niečo predpisovali.

Po akých potravinách je dobré v tehotenstve siahnuť?

Určite po tých prirodzene sa vyskytujúcich a čo najmenej spracovaných. Patria sem napríklad:

 • Ovocie
 • Zelenina
 • Celozrnné obilniny
 • Strukoviny
 • Oriešky
 • Semienka
 • Mäso od farmára
 • Kvalitné vajcia a neplesňový syr

Čomu sa naopak v tehotenstve vyhýbať?

 • Nezdravej strave
 • Nadbytku vitamínu A (môže spôsobiť vrodené chyby)
 • Surovému mäsu a surovým vajciam
 • Alkoholu
 • Fajčeniu

1. miesto

Vitamin Code Raw Prenatal

Orientačná cena: 58 €

Ide o komplexnú multivitamínovú výživu, ktorá je úplne vhodná pre ženy pred počatím, tak aj počas tehotenstva a dojčenia.

Produkt obsahuje 800 μg kyseliny listovej, čo dokonale pokrýva množstvo, ktoré telo potrebuje.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča 1 kapsulu 3-krát denne, ideálne s jedlom a dostatočným množstvom vody. Ďalšou možnosťou je otvoriť kapsule, vysypať ich a zmiešať napríklad s džúsom.

2. miesto

Inteligentné bábätko superfolin

Orientačná cena: 20 €

Vitamíny Inteligentné bábätko  superfolin 2 MAMA sú určené pre tehotné ženy v druhom a treťom trimestri a tiež pre dojčiace matky. Obsahuje veľa kyseliny listovej, jódu a DHA. Všetky tieto látky podporujú normálnu funkciu a vývoj mozgu.

Ako ich užívať? Tieto vitamíny sa odporúča užívať až od 4. mesiaca tehotenstva a tiež počas dojčenia, po pôrode. Užívajte 1 tabletu a 1 kapsulu denne spolu s dostatočným množstvom vody.

3. miesto

Viridian Pregnancy Complex

Orientačná cena: 33 €

Výživový doplnok pre tehotné ženy vo forme kapsúl Viridian Pregnancy obsahuje vyvážený komplex minerálov, vitamínov a esenciálnych aminokyselín. Matky ho môžu bez problémov užívať aj počas dojčenia.

Výrobok obsahuje napríklad:

 • Kyselinu listovú
 • Jód
 • Vitamín C
 • Železo
 • Vitamíny skupiny B

 

A ako dávkovať? Výrobca odporúča 2 kapsuly denne počas jedla alebo podľa odporúčania lekára.

4. miesto

Femibion 2 Tehotenstvo

Orientačná cena: 23 €

Tento produkt je špeciálne určený pre tehotné ženy od 13. týždňa tehotenstva a môže sa užívať až do pôrodu.

V zložení nájdete železo, vápnik, selén a horčík.

Ako dávkovať? Odporúča sa užívať 1 tabletu a 1 kapsulu počas dňa v rovnakom čase. Nezabudnite zapiť dostatočným množstvom vody.

5. miesto

GS Mamavit Prefolin + DHA

Orientačná cena: 45 €

GS Mamavit Prefolin®+DHA a EPA je kompletná kombinácia vitamínov a minerálov s vysokým obsahom kyseliny listovej, horčíka, esenciálnych mastných kyselín DHA a EPA. Všetky tieto zložky sú nevyhnutné pre zdravý vývoj dieťaťa a následné dojčenie.

Tento výrobok bol vyvinutý v spolupráci s Ústavom pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe – Podolí podľa najnovších poznatkov o výžive tehotných a dojčiacich žien.

Ako ho užívať?

Dávkovanie sa líši v závislosti od toho, či sa žena snaží otehotnieť alebo či už je tehotná.

Pred otehotnením užívajte striedavo 1 kapsulu a 1 tabletu obdeň po hlavnom jedle alebo počas neho a zapite dostatočným množstvom vody.
Počas tehotenstva užívajte 1 tabletu a 1 kapsulu raz denne po hlavnom jedle alebo počas neho s dostatočným množstvom tekutiny.

6. miesto

Fertiprona Inositol a methylfolát

Orientačná cena: 15 €

Ide o vrecúška, ktorých náplň sa rozpustí vo vode a vypije. Obsahujú kyselinu listovú a metylfolát, ktoré podporujú správny vývoj dieťaťa. Okrem toho vitamín C, E, riboflavín a mnohé ďalšie.

Ako dávkovať? Obsah vrecka vysypte do tekutiny a pite dvakrát denne.

7. miesto

Jarrow Methyl Folate

Orientačná cena: 10 €

Tvrdí sa, že metylfolát ((6S)-5-metyltetrahydrofolát alebo (6S)-5-MTHF) je biologicky najúčinnejšia forma folátu, ktorá podporuje správny vývoj plodu a výživu matky. Na rozdiel od kyseliny listovej dokáže 5-MTHF prechádzať cez hematoencefalickú bariéru, takže zjednodušene povedané, ide o biologicky dostupnejšiu formu. Výrobok je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča 1 kapsulu denne s jedlom alebo podľa pokynov lekára.

8. miesto

Verra Komplex Plodnosť & Tehotenstvo

Orientačná cena: 33 €

Tento komplex vitamínov je určený na podporu plodnosti a pokojného a zdravého tehotenstva. Prípravok obsahuje vitamíny B1, B2, B5, B6, C a D2, kyselinu listovú vo forme L-metylfolátu vápenatého, železo, horčík, zinok a mnohé ďalšie potrebné vitamíny a minerály.

Kapsuly sú bez prídavných látok a obsahujú vysoko vstrebateľné formy živín.

Ako sa užíva? Odporúča sa užívať 2 kapsuly denne s jedlom a veľkým množstvom vody.

9. miesto

Once daily Prenatal

Orientačná cena: 27 €

Tento doplnok stravy je tiež obohatený o probiotiká a podporuje zdravý imunitný systém matky aj dieťaťa. Prenatálne probiotiká sú účinným spôsobom, ako prirodzenou cestou zvýšiť rozmanitosť a zdravie mikrobiómu tehotných žien.

Výrobok obsahuje 115 mg organickej prebiotickej zmesi.

Ako užívať? Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne.

10. miesto

Folic Acid Star

Orientačná cena: 5 €

Ide o tablety, ktoré obsahujú kyselinu listovú a ďalšie ftaláty, vitamín B9 , ktoré sú nevyhnutné pre obnovu a rast buniek.

A ako dávkovať? Odporúčaná dávka je 1 tableta denne. Ak lekár neurčí inak, neprekračujte dennú dávku.

Záverom

Či už plánujete tehotenstvo, alebo ste už tehotná či dojčíte, je dobré udržiavať svoje telo zdravé a fit. Dodržiavajte zdravý životný štýl, pite veľa vody, chodievajte na dlhé prechádzky a nestresujte sa. Ak sa cítite unavená a bez energie, nebojte sa poradiť so svojím lekárom a nechať si poradiť, aké výživové doplnky sú pre vás najvhodnejšie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Gravidita

[2] Wikiskripta (CZ): Těhotenství

[3] Healthline (ENG): Nutritional Needs During Pregnancy

[4] PubMed Central (ENG): Comparison and Characterization of Prenatal Nutrition Counseling among Large-for-Gestational Age Deliveries by Pre-Pregnancy BMI

[5] PubMed Central (ENG): Maternal Dietary Patterns during Pregnancy Are Associated with Child Growth in the First 3 Years of Life

 

4.7/5 - (3 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».