10 najlepších okuliarov proti modrému svetlu – porovnanie a recenzie

Zhrnutie: Premýšľate o kúpe okuliarov s modrým svetlom, ale neviete, ktoré si vybrať? Potom ste na správnom mieste. Porovnala som pre vás 10 takýchto okuliarov. Ktoré z nich sa ukázali ako najlepšie?

 • 1. miesto som udelila dizajnovým okuliarom Meller Blue Light, ktoré pohlcujú 30 – 36 % modrého svetla.
 • Na 2. miesto som vybrala okuliare Brainmax, ktoré blokujú celých 100 % a sú vhodné najmä na večerné nosenie.
 • A 3. priečku som udelila počítačovým okuliarom Lentiamo, ktoré blokujú modré svetlo vďaka technológii Blue420 a sú antistatické.

Čo všetko sa tu ešte dozviete?

Čo presne sú okuliare proti modrému svetlu?[4] Ako nám môžu byť prospešné?[6][7][8]

TOP  1. miesto

Meller Blue Light

Orientačná cena: 40 €
Prečo 1. miesto?

Pretože sú nielen funkčné a pohlcujú 30 – 36 % modrého svetla, ale tiež sú zaujímavé svojím dizajnom. Do týchto okuliarov sa dajú vložiť aj dioptrie. 

2. miesto

BrainMax okuliare

Orientačná cena: 17 – 23 €
Prečo 2. miesto?

Blokujú plných 100 % modrého svetla, čo sa v dnešnej dobe oplatí. A pretože táto značka ponúka veľa okuliarov, z ktorých si môžete vybrať.

3. miesto

Okuliare Lentiamo

Orientačná cena: 49 €
Prečo 3. miesto?

Pretože účinne blokujú modré svetlo pomocou technológie Blue420. Sú ľahké, odolné a nelepí sa na ne prach ani iné nečistoty.

Desať najlepších okuliarov proti modrému svetlu

Čo je to modré svetlo?

Toľko skloňované modré svetlo.[1] Čo to je? Je jednou z troch zložiek takzvaného klasického bieleho svetla, známeho aj ako „denné svetlo“. Vlnová dĺžka modrej časti spektra zodpovedá frekvencii 606 – 668 THz. Táto zložka svetla potláča produkciu melatonínu (spánkového hormónu) v tele. V ideálnom prípade by všetko malo fungovať tak, že akonáhle sa vonku zotmie, v priebehu niekoľkých desiatok minút je v tele toľko melatonínu, že telo chce spať. Modré svetlo však tento účel do istej miery znemožňuje.

 • Typickými zdrojmi modrého svetla[2]  sú obrazovky telefónov, monitorov, televízorov alebo LED svetiel. Vo väčšine prípadov sa na tieto obrazovky pozeráme z malej vzdialenosti. A ak sa tak stane tesne po zotmení, potlačíme nástup melatonínu.[3] Ak sa pozrieme na telefón po tom, čo sme si ľahli do postele a pred zaspaním ho položíme na nočný stolík, neznamená to, že zaspávame pokojným a prirodzeným spôsobom.
 • V tomto prípade melatonín „nastupuje“ až hodinu po tom, čo ste prestali vystavovať oči modrému svetlu. Telo a mozog zaspávajú, ale veľmi často je to spôsobené najmä fyzickým vyčerpaním. Výsledné fázy spánku, ktoré môžete analyzovať pomocou inteligentných hodiniek, vyzerajú inak ako pri zaspávaní po čítaní knihy. Výsledkom je, samozrejme, únava, stres a podráždenosť.

Čo sú to okuliare proti modrému svetlu (počítačové okuliare)

Tento typ okuliarov poskytuje ochranu pred modrým svetlom.[4] Majú špeciálny filter, ktorý obmedzuje vstup modrých lúčov do oka. Môžu byť v dioptrickej aj nedioptrickej verzii.

Tieto okuliare teda eliminujú odlesky na obrazovke počítača na rôznych úrovniach. Obrazovka je jasnejšia a ostrejšia, čo môže pomôcť znížiť bolesti hlavy a únavu.

Počítačové okuliare zvyčajne korigujú aj astigmatizmus[3] (do určitej úrovne), čo je typ refrakčnej chyby, ktorá spôsobuje rozmazané videnie.

Výhody používania počítačových okuliarov sú:

 • Môžu zabrániť bolestiam hlavy spôsobeným častým sledovaním počítača.
 • Zlepšujú farebný kontrast.
 • Objekty na obrazovke vyzerajú väčšie.
 • Zabraňujú suchým očiam[6] a únave očí.
 • Zabraňujú syndrómu počítačového videnia.[7]
 • Môžu pomôcť pri problémoch so spánkom.[8]

Aké % blokovania modrého svetla je najlepšie?

Je dôležité spomenúť, že modré svetlo samo o sebe nepredstavuje riziko. Problémom je jeho nadmernosť. Ak by sme napríklad chceli toto svetlo blokovať na 100 % a po celý deň, nebolo by to pre nás dobré, práve naopak. Modrá farba by zmizla z dohľadu a to nie je dobré z mnohých dôvodov. Preto sa predávajú okuliare s rôznym blokovaním svetla. Napríklad okuliare Meller Blue Light, ktoré blokujú 30 – 36 % modrého svetla, Gunnar s až 100 % blokovaním, Ray-Ban Everglasses s 20 % blokovaním a mnohé ďalšie.

Vzhľadom na to možno konštatovať, že v priemere 30 –40 % blokovanie je ideálnou úľavou pre celodenné nosenie a pred spaním sa odporúčajú okuliare so 100 % blokovaním (viac o týchto dvoch typoch sa dočítate nižšie), ale, samozrejme, je to individuálne.

Okuliare s nižším blokovaním (35 – 40 %)

Okuliare proti modrému svetlu s blokovaním približne 30 – 40 % sú ideálne na celodenné nosenie a používanie, napríklad pri práci na počítači, sledovaní televízie, pozeraní na telefón a mnohých podobných činnostiach. Vďaka tomu sú naše oči vystavené menšiemu množstvu modrého svetla a z dlhodobého hľadiska nás napríklad menej bolí hlava a podobne.

Ak napríklad pracujete na počítači, alebo prípadne hráte veľa videohier alebo ste aktívni na sociálnych sieťach, a preto často pozeráte na mobilný telefón, tieto okuliare sa vám budú pravdepodobne veľmi hodiť.

Okuliare s vyšším blokovaním (približne 100 %)

Na rozdiel od okuliarov s približne 35 % blokovaním majú okuliare so 100 % blokovaním úplne iné využitie. Nie sú ani zďaleka vhodné na celodenné nosenie, pretože majú silne zafarbené šošovky, čo nie je ani pohodlné, ani nejako zdravé, a navyše v nich nevidíte žiadnu modrú farbu.

Okuliare so 100 % blokáciou je vhodné nasadiť si večer, cca 2 hodiny pred spaním, aby ste sa vyhli „dennému“ modrému svetlu a aby ste mohli lepšie zaspať. Dajte ich dole až vo chvíli, keď idete spať. Okuliare s 35 – 40 % blokádou majú tiež tento uspávací účinok, ale je slabší.

Ako a prečo nám môže modré svetlo škodiť

Aby sme na modré svetlo nehádzali zbytočnú špinu, je potrebné vysvetliť, prečo nám vlastne škodí. Poďme sa pozrieť do minulosti. Naši predkovia trávili väčšinu dňa vonku. Či už na poli alebo s rodinou. Keď prišli domov, svietili si ohňom a išli spať veľmi skoro.

 • V dnešnej dobe je to však úplne inak. Počas dňa sedíme v kanceláriách s umelým osvetlením. Ak nám to čas dovolí, popoludní sa prejdeme vonku a potom sa opäť zatvoríme do svojich domovov s množstvom obrazoviek, displejov a svetiel. Pracujeme po nociach, surfujeme po sociálnych sieťach, pozeráme televíziu a tak ďalej. Veľmi často zaspávame takmer s telefónom v ruke.
 • Vzniká tak nekonečný cyklus, v ktorom je len veľmi malý rozdiel medzi dňom a večerom, čo narúša náš cirkadiánny rytmus a môže mať veľký vplyv na naše zdravie.

Nadmerné „používanie“ modrého svetla nie je pre človeka fyziologické a musí s ním zvádzať veľké boje.

Ak sa nepoužije žiadna ochrana, zasiahne sietnicu na 100 %. Riešením môže byť obmedzenie času stráveného na počítači, pred televízorom a s mobilným telefónom v ruke. Snažte sa prestať používať všetky technológie produkujúce modré svetlo, ideálne 2 až 3 hodiny pred spaním.

 

Ako sme už spomenuli, modré svetlo na nás môže pôsobiť aj hodinu po odložení telefónu. Ak ste večer vystavení modrému svetlu, ťažšie zaspávate a kvalita vášho spánku je nižšia. Skúste do svojho života večer zaradiť „neelektronické“ rituály, ktoré vás povzbudia k pokojnému a hlavne kvalitnému spánku. Môže to byť meditácia, čítanie knihy, prechádzka alebo rozhovor s rodinou.

Modré svetlo je pre vás v rámci možností dobré, ale všetkého veľa škodí. Pri práci sa preto riaďte pravidlom 20-20-20. Čo tým myslíme? Po 20 minútach na počítači sa pozerajte 20 sekúnd na bod vzdialený 20 stôp (6 metrov). Najmenej 2 hodiny pred spaním sa nepozerajte na digitálne zariadenia alebo si zaobstarajte špeciálne okuliare blokujúce 100 % modrého svetla.[9] 

Modré svetlo môže viesť k takzvanej únave digitálnych očí[10]  a následne k suchosti očí. Ako sa to prejavuje? Pálenie a podráždenie očí a ťažkosti so zaostrovaním.

Ďalším dôsledkom dlhodobého vystavenia modrému svetlu môže byť poškodenie buniek sietnice.

Ako znížiť vplyv modrého svetla?

Ide o jednoduchú otázku, ktorá má však zložitejšiu odpoveď. Súčasný svet je plný rôznych obrazoviek, ktoré nás doslova sprevádzajú na každom kroku. Existujú však odporúčania, ktoré možno začleniť do každodenného života, alebo aspoň sčasti.

 • Počas dňa trávte čo najviac času vonku alebo aspoň buďte často pri okne.
 • 90 minút pred spaním, respektíve 9,5 hodiny pred vstávaním by sme si mali nasadiť červené okuliare alebo zapnúť červený filter, ktorý úplne blokuje modré a zelené zložky našich zariadení.
 • Doma svieťte tak, ako svieti slnko, teda 16 hodín svetla v lete a 8 hodín svetla v zime. Konkrétne, do 19.00 h svieťte jasným bielym svetlom, potom teplým bielym svetlom (môže to byť svetlo s teplotou 2 700 kelvinov a CRI vyšším ako 95) a 1,5 hodiny pred spaním si zapáľte sviečku alebo svieťte svetlom s teplotou 1 200-1 800 kelvinov. Týmto svetlom môžeme svietiť, až kým sa nám nebude chcieť spať.

Typy okuliarov (dioptrické aj nedioptrické)

Najdôležitejšou požiadavkou, ktorú musia počítačové okuliare spĺňať, je, aby boli prispôsobené na presnú vzdialenosť potrebnú na prácu s obrazovkou alebo displejom. To sa môže u jednotlivých ľudí značne líšiť.

Počítačové okuliare môžu byť dioptrické aj nedioptrické. Dôležité sú tieto kritériá:

Maximálna vzdialenosť jasného videnia pre tieto okuliare je dva metre. Tento objektív je ideálny pre tých, ktorí pracujú prevažne na počítači alebo veľa čítajú.

Tieto okuliare majú maximálnu vzdialenosť jasného videnia štyri metre. Táto šošovka poskytuje veľmi pohodlné videnie od vzdialenosti na čítanie až po vzdialenosť v miestnosti, čo sú spomínané štyri metre. Je určená pre tých, ktorí pracujú napríklad striedavo so zákazníkmi a na obrazovke počítača.

„Book“ silnejšie zaostruje na rozsah čítania s maximálnou vzdialenosťou jeden meter. Vo všeobecnosti sú určené na fixnú a osobnú vzdialenosť na čítanie.

Tieto sú „šité na mieru“, aby vyhovovali potrebám každého jednotlivca. Optimálna maximálna vzdialenosť videnia do miestnosti sa pre každého používateľa určuje s presnosťou na centimetre.

Ako vyberať okuliare?

Vždy je vhodné poradiť sa s odborníkom, ktorého nájdete v každej optike, alebo môžete napísať na podporu vybraného e-shopu. Radi vám poradia a oboznámia vás s problematikou.

Je dôležité, aby optik presne vedel, kde a na aké úlohy budete svoje nové počítačové okuliare používať. Ako bolo uvedené vyššie, existuje niekoľko typov a parametrov počítačových okuliarov. Netreba zabúdať na refrakciu, nastavenie a následné vycentrovanie šošoviek v okuliarovom ráme. Môžete si tiež vybrať z rôznych vzorov, farieb a značiek.

1. miesto

Meller Blue light (30 - 36 % blokácia)

Dizajnovo zaujímavé okuliare s 30-36% blokáciou modrého svetla.

Orientačná cena: 40 €

Prečo sú okuliare Meller Blue Light na 1. mieste?

Okuliare Meller Blue Light od barcelonskej značky som zaradila na prvé miesto, pretože sú jednak funkčné (pohlcujú až 36 % nežiaduceho modrého svetla) a taktiež sú zaujímavé svojím exotickým dizajnom. Navyše sú tieto okuliare k dispozícii v širokej škále farebných variantov a líšia sa aj tvary rámikov.

Za seba by som vyzdvihla aj skutočnosť, že pomáhajú nielen blokovať modré svetlo, ale aj znižovať jas takým spôsobom, aby bolo naše videnie kontrastnejšie a jasnejšie. To určite prispieva k väčšiemu pohodliu. Ďalšou nespornou výhodou týchto optických pomôcok je, že v prípade potreby sa do nich dajú vložiť aj dioptrie.

Užívateľské recenzie

Podľa recenzií na Heureke ľudia oceňujú pekné balenie, puzdro na okuliare spolu s handričkou a zaujímavý dizajn. Veľmi dobre hodnotia aj celkový obchod Lentiamo. Napríklad na zbozi.cz, ale aj na Heureke vyzdvihujú rýchlosť doručenia, výber tovaru, prehľadný web, ceny a komunikáciu s obchodom.

Ďalej o produkte

Uvádza sa, že okuliare by mali absorbovať približne 30 až 36 % modrého svetla. Pomáhajú znižovať únavu, bolesti hlavy a pálenie očí. Okuliare je možné nosiť kedykoľvek počas dňa alebo večer pred spaním. Sú vhodné najmä na nosenie pri práci na počítači, pri pozeraní do mobilného telefónu alebo dokonca pri hraní hier.

Jedna zaujímavosť na záver: inšpiráciou pre názov a logo spoločnosti bol najväčší chameleón v Afrike – Meller. V súlade s filozofiou značky sú farby okuliarov navrhnuté tak, aby ľuďom pripomínali farby chameleónov a najkrajších miest afrického kontinentu.

2. miesto

BrainMax okuliare s blokáciou 100 %

Okuliare blokujúce 100% modrého svetla, ktoré prispievajú ku kvalitnejšiemu spánku.

Orientačná cena: 17 – 23 €

Prečo sú BrainMax okuliare na 2. mieste?

Okuliare Brainmax som dala na druhé miesto, pretože majú dve kľúčové výhody:

Po prvé, blokujú 100 % modrého svetla a ak ich budete nosiť približne dve hodiny pred spaním, úplne sa ochránite pred pôsobením modrého svetla. V dôsledku toho budete oveľa lepšie zaspávať a aj váš spánok by mal byť oveľa lepší. Ja osobne toto 100 % blokovanie veľmi oceňujem, pretože z vlastnej skúsenosti viem, aké negatívne dopady môže mať večerné scrollovanie na telefóne.

Druhou výhodou potom je, že táto značka má v ponuke široký výber rámikov a dizajnových variácií, takže si z nich určite vyberiete.

Užívateľské recenzie​

Okuliare Braimax nemajú veľa recenzií na porovnávačoch heureka.cz a zbozi.cz, ale tie, ktoré sa objavili, sú veľmi pochvalné. Ľudia vyzdvihujú dizajn okuliarov a ich funkčnosť. A jeden zo zákazníkov dokonca spomenul, že model, ktorý si vybral, je veľmi pohodlný na nosenie.

Na slovenskej Heureke ľudia pozitívne hodnotia e-shop Brainmarket, ktorý tieto okuliare predáva. Najviac sa im páči rýchlosť doručenia, kvalita a výber tovaru, ale tiež ceny a zákaznícka podpora.

Ďalej o produkte

Okuliare Brainmax sú teda skvelou pomôckou vo večerných hodinách. Ale pozor – ich nosenie počas dňa sa neodporúča. V prvom rade by modré svetlo počas dňa nemalo nikomu vadiť, práve naopak. Po druhé, okuliare sú silne zafarbené a celý svet sa zdá byť žltý, čo nie je prirodzený pocit. A po tretie, v skutočnosti v nich vôbec nevidíte modré svetlo, takže sa miestami môžete cítiť zmätene.

3. miesto

Lentiamo okuliare proti modrému svetlu

Ľahké a odolné okuliare s nadpriemernou ochranou proti modrému svetlu.

Orientačná cena: 49 €

Prečo sú okuliare Lentiamo na 3. mieste?

Na tretie miesto som umiestnila okuliare Lentiamo, pretože poskytujú nadpriemernú ochranu pred modrým svetlom. Aj tieto optické pomôcky sa oplatí nosiť hlavne pred spaním, ale môžete ich nosiť aj počas dňa pri používaní digitálnych zariadení, ktoré vyžarujú modré svetlo (notebooky, smartfóny, tablety…).

Na okuliaroch Lentiamo sa mi páči aj to, že majú antireflexný, hydrofóbny a antistatický povrch. Vďaka tomu sa nezašpinia a „nezapackajú“. Ako vieme, odtlačky prstov na okuliaroch dokážu poriadne znepríjemniť život. Preto je skvelé, že sa v tomto prípade neobjavujú len tak pred našimi očami.

Rámy týchto okuliarov sú ľahké, odolné a nájdete ich v zaujímavých farbách (napríklad v čiernej, zlatej, rose gold alebo transparentnej).

Užívateľské recenzie​

Okuliare Lentiamo zoženiete v e-shope Lentiamo.sk, s ktorým sú zákazníci evidentne spokojní (súdiac podľa pozitívnych recenzií na heureka.sk a zbozi.cz). Ľudia si pochvaľujú najmä rýchlosť dodania, široký ponuku tovaru, ale tiež prehľadný web a ceny. Páči sa im aj rýchla komunikácia s obchodom a taktiež rýchle riešenie problémov s objednávkou. 

Ďalej o produkte

Okuliare Lentiamo sú teda dobrou prevenciou pred nekvalitným spánkom, digitálnou únavou očí alebo napríklad bolesťami hlavy. A ako bonus dostanete puzdro, ktoré je vyrobené z vegánskej kože, a mäkkú handričku na čistenie.

4. miesto

Izipizi okuliare s blokáciou 40 %

Orientačná cena: 40 €

Prečo som vybrala okuliare značky Izipizi?

Okuliare francúzskej značky Izipizi ponúkajú rôzne rámy, do ktorých je vložená šošovka s blokovaním modrého svetla približne 40 %. Okuliare sú vhodné pre ženy aj mužov.

„Šošovky sú vybavené filtrom modrého svetla, ktorý zabraňuje prenikaniu modrých vĺn do očí. Predchádza sa tak zdravotným problémom, ako je digitálna únava očí, bolesti hlavy a makulárna degenerácia. Okuliare blokujúce modré svetlo poskytujú ochranu očí a optimálny zrakový komfort. Okuliare s filtrom modrého svetla poskytujú vynikajúcu ochranu očí pred škodlivým modrým svetlom digitálnych zariadení, ako sú počítače, televízory, tablety alebo mobilné telefóny. Pomáhajú znižovať únavu a pálenie očí, znižujú jas pre pohodlnejšie videnie a zlepšujú kontrast pre prirodzenejšie farby.“ – citácia z e-shopu.

5. miesto

Hawkers okuliare proti modrému svetlu

Orientačná cena: 36 €

Prečo sú v zozname okuliare Hawkers?

Ďalšou značkou, ktorá ponúka šošovky blokujúce modré svetlo, je Hawkers.

„Šošovky sú vybavené filtrom modrého svetla, ktorý zabraňuje prenikaniu modrých vĺn do očí. Predchádza sa tak zdravotným problémom, ako je digitálna únava očí, bolesti hlavy a makulárna degenerácia. Okuliare blokujúce modré svetlo poskytujú ochranu očí a optimálny zrakový komfort. Okuliare s filtrom modrého svetla poskytujú vynikajúcu ochranu očí pred škodlivým modrým svetlom digitálnych zariadení, ako sú počítače, televízory, tablety alebo mobilné telefóny. Pomáhajú znižovať únavu a pálenie očí, znižujú jas pre pohodlnejšie videnie a zlepšujú kontrast pre prirodzenejšie farby.“ – citácia z e-shopu.

6. miesto

Brainmax okuliare s blokáciou 40 %

Orientačná cena: 17 €

Z akého dôvodu sem sem zaradila BrainMax okuliare s blokáciou 40 %?

Rovnako ako v prípade predchádzajúcich okuliarov – ide o okuliare Brainmax, ktoré však blokujú len 40 % modrého svetla. Vďaka tomu nemajú také tónované okuliare a môžeme ich nosiť cez deň aj večer, pri práci na PC, hraní hier, pozeraní na mobilný telefón a podobne.

Okuliare blokujúce modré svetlo prinášajú úľavu očiam, pomáhajú pri bolestiach hlavy, únave a mnohom inom.

7. miesto

Infield okuliare s blokáciou 50 – 100 %

Orientačná cena: 21 €

Prečo som vybrala okuliare od značky Infield?

Ďalšou vhodnou značkou okuliarov blokujúcich modré svetlo je Infield. Môžete si vybrať medzi okuliarmi s 50 % blokovaním modrého svetla a okuliarmi so 100 % blokovaním modrého svetla.

Okuliare s 50 % blokovaním modrého svetla sú akýmsi stredom medzi okuliarmi s vysokým a nízkym blokovaním, preto sa odporúča nosiť ich popoludní, aby sa podporila neskoršia tvorba melatonínu.

Okuliare so 100 % blokovaním modrého svetla by ste mali nosiť večer, tesne pred spaním, aby si vaše oči a myseľ zvykli na absenciu denného modrého svetla a aby ste mohli lepšie zaspať.

8. miesto

David Beckham okuliare s blokáciou

Orientačná cena: 113 €

Prečo som sem zaradila okuliare značky David Beckham?

Ak chcete ochrániť svoj zrak pred modrým svetlom, no zároveň vám záleží aj na kvalite či dizajne, okuliare značky David Beckham budú pre vás najlepšou voľbou. Modely tejto značky sú vhodné najmä pre mužov, pretože majú tmavý a širší rám, za ktorým vaše oči vyniknú. Okuliare DB Eyewear sú dokonalým doplnkom pre milovníkov vintage a módy. 

Okuliarové šošovky sú vybavené Blue Light filtrom, ktorý zabraňuje vstupu modrých vĺn do očí. Tým môžete predísť bolesti hlavy alebo únave zraku. Rám týchto okuliarov je vyrobený z vysoko kvalitného plastu, ktorý ponúka vyššiu odolnosť, pohodlné nosenie a výnimočný vzhľad.

9. miesto

Ray-Ban okuliare s blokáciou 20 %

Orientačná cena: 95 – 130 €

Z akého dôvodu som sem zaradila Ray-Ban okuliare?

Ide o nedioptrické okuliare s možnosťou vloženia dioptrií a uvádza sa, že priepustnosť modrého svetla je približne 20 %. Tieto okuliare sú dizajnové, môžete ich nosiť de facto každý deň a zároveň dokonale chránia vaše oči.

Ide o ikonickú značku, ktorá je v súčasnosti skutočne známa po celom svete. Okuliare sa dostali do povedomia ľudí aj vďaka tomu, že ich nosili a nosia svetové hviezdy ako Tom Cruise a Madonna. Táto americká značka ponúka obrovské množstvo dizajnov a typov okuliarov. Od klasických Ray-Ban Wayfarer s čiernymi rámami až po nekonečné množstvo farieb a kombinácií. Na výber sú dioptrické okuliare Ray-Ban s celorámovými rámami, polorámovými rámami a takzvané nosné okuliare bez rámov.

Slnečné a dioptrické okuliare Ray-Ban sú vyrobené z pevného prvotriedneho kovu, pevného a odolného plastu alebo karbónu.

Spoločnosť Ray-Ban bola založená v roku 1937 v USA firmou Bausch & Lomb. Od roku 1999 vlastní značku Ray-Ban talianska spoločnosť Luxottica.

10. miesto

Okuliare na počítač Barner

Orientačná cena: 50 €

Prečo som sa rozhodla pre okuliare značky Barner?

Poslednou značkou v tomto zozname je Barner, ktorá patrí k popredným výrobcom počítačových okuliarov. Ide o španielsku značku, ktorá si potrpí na kvalite, inovatívnom prístupe a vysokom užívateľskom komforte. 

Vo svojej ponuke majú okuliare proti modrému svetlu pre dospelých, ale taktiež pre deti. Väčšina modelov obsahuje okuliarové šošovky s filtrom Blue Light, ktorý zabraňuje vstupu modrých vĺn do očí. Pomáhajú tiež redukovať únavu a pálenie očí, znižujú jas pre pohodlnejšie videnie a zlepšujú kontrast pre prirodzenejši­e farby.

Vyberať si môžete z rôznych prevedení okuliarov a rámov. Rámy sú vyrobené z kvalitného a odolného plastu. Flexi pánt umožňuje roztvorenie stranice o viac ako 90 stupňov, vďaka čomu si ich ľahšie nasadíte. 

Záver

Na záver je dôležité si ešte raz pripomenúť, že modré svetlo samo o sebe nie je škodlivé, ale ubližuje nám jeho nadmerné množstvo. Dodržiavajte odporúčané pokyny a uvidíte, že sa vám zlepší spánok a zvýši energia.

Ak často pracujete na počítači alebo sa často pozeráte na obrazovku mobilného telefónu, určite vyskúšajte okuliare Meller Blue Light, ktoré blokujú 30 – 36 % modrého svetla a je možné do nich vložiť aj dioptrie. Ak chcete lepšie spať, skúste pred spaním nosiť okuliare Brainmax so 100 % blokovaním. Ďalšie kvalitné a značkové okuliare s nadpriemernou ochranou proti modrému svetlu ponúka značka Lentiamo.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[11] Wikipédia (SK): Zrak

[12] Wikipedie (CZ): Barevná teplota

[13] Wikiskripta (CZ): Zrak

[14] Bakalárska práca (CZ): Vliv dlouhodobého užívání počítače na zdravotní stav jedince.

[15] Healthline (ENG): What’s Blue Light, and How Does It Affect Our Eyes?

[16] Healthline (ENG): Blue Light and Sleep: What's the Connection?

4.6/5 - (27 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».