10 najlepších okuliarov proti modrému svetlu – recenzie

Čo sú okuliare proti modrému svetlu? Môžu byť dioptrické alebo nedioptrické? A ktoré sú najlepšie? Recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

Okuliare Meller
Blue light

Orientačná cena: 40 €
Percento blokácie: 35 %

Vynikajúce okuliare, pomáhajú pri bolestiach hlavy, zaspávaní a podobne. Nižšie blokovanie, vhodné na prácu s počítačom a hranie hier.

2. miesto

BrainMax okuliare
s vysokou blokáciou

Orientačná cena: 23 €
Percento blokácie: 98 %

Kvalitné okuliare s takmer 100 % blokáciou, vhodné na nosenie tesne pred spaním na lepšie zaspávanie. Majú silne zafarbené šošovky.

3. miesto

Izipizi okuliare blokujúce modré svetlo

Orientačná cena: 40 €
Percento blokácie: 40 %

Vysokokvalitné okuliare s blokovaním približne 40 %, vhodné na celodenné nosenie alebo na večerné upokojenie očí od modrého svetla.

Desať najlepších okuliarov proti modrému svetlu

Čo je to modré svetlo?

Toľko skloňované modré svetlo. Čo to je? Je jednou z troch zložiek takzvaného klasického bieleho svetla, známeho aj ako „denné svetlo“. Vlnová dĺžka modrej časti spektra zodpovedá frekvencii 606-668 THz. Táto zložka svetla potláča produkciu melatonínu (spánkového hormónu) v tele. V ideálnom prípade by všetko malo fungovať tak, že akonáhle sa vonku zotmie, v priebehu niekoľkých desiatok minút je v tele toľko melatonínu, že telo chce spať. Modré svetlo však tento účel do istej miery znemožňuje.

Typickými zdrojmi modrého svetla sú obrazovky telefónov, monitorov, televízorov alebo LED svetiel. Vo väčšine prípadov sa na tieto obrazovky pozeráme z malej vzdialenosti. A ak sa tak stane tesne po zotmení, potlačíme nástup melatonínu. Ak sa pozrieme na telefón po tom, čo sme si ľahli do postele a pred zaspaním ho položíme na nočný stolík, neznamená to, že zaspávame pokojným a prirodzeným spôsobom.

V tomto prípade melatonín „nastupuje“ až hodinu po tom, čo ste prestali vystavovať oči modrému svetlu. Telo a mozog zaspávajú, ale veľmi často je to spôsobené najmä fyzickým vyčerpaním. Výsledné fázy spánku, ktoré môžete analyzovať pomocou inteligentných hodiniek, vyzerajú inak ako pri zaspávaní po čítaní knihy. Výsledkom je, samozrejme, únava, stres a podráždenosť.

Ekologická domácnosť je v poslednom čase trendom – a má to svoj dôvod: ekologické správanie pomáha nášmu životu aj našej planéte. Ak potrebujete inšpiráciu pre svoj domov alebo zdravie, pozrite si jeden z nasledujúcich článkov:

Čo sú to okuliare proti modrému svetlu (počítačové okuliare)

Ide o ochranu pred modrým svetlom. Majú špeciálny filter, ktorý obmedzuje vstup modrých lúčov do oka. Môžu byť v dioptrickej aj nedioptrickej verzii.

Tieto okuliare teda eliminujú odlesky na obrazovke počítača na rôznych úrovniach. Obrazovka je jasnejšia a ostrejšia, čo môže pomôcť znížiť bolesti hlavy a únavu.

Počítačové okuliare zvyčajne korigujú aj astigmatizmus (do určitej úrovne), čo je typ refrakčnej chyby, ktorá spôsobuje rozmazané videnie.

Výhody používania počítačových okuliarov sú:

  • Môžu zabrániť bolestiam hlavy spôsobeným častým sledovaním počítača
  • Zlepšujú fariebný kontrast
  • Objekty na obrazovke vyzerajú väčšie
  • Zabraňujú suchosti a únave očí
  • Zabraňujú syndrómu počítačového videnia

Aké % blokovania modrého svetla je najlepšie?

Je dôležité spomenúť, že modré svetlo samo o sebe nepredstavuje riziko. Problémom je jeho nadmernosť. Ak by sme napríklad chceli toto svetlo blokovať na 100 % a po celý deň, nebolo by to pre nás dobré, práve naopak. Modrá farba by zmizla z dohľadu a to nie je dobré z mnohých dôvodov. Preto sa predávajú okuliare s rôznym blokovaním svetla. Napríklad okuliare Meller Blue Light, ktoré blokujú 30-36 % modrého svetla, Gunnar s až 100 % blokovaním, Ray-Ban Everglasses s 20 % blokovaním a mnohé ďalšie.

Vzhľadom na to možno konštatovať, že v priemere 30-40 % blokovanie je ideálnou úľavou pre celodenné nosenie a pred spaním sa odporúčajú okuliare so 100 % blokovaním (viac o týchto dvoch typoch sa dočítate nižšie), ale, samozrejme, je to individuálne.

Okuliare s nižším blokovaním (35-40 %)

Okuliare proti modrému svetlu s blokovaním približne 30-40 % sú ideálne na celodenné nosenie a používanie, napríklad pri práci na počítači, sledovaní televízie, pozeraní na telefón a mnohých podobných činnostiach. Vďaka tomu sú naše oči vystavené menšiemu množstvu modrého svetla a z dlhodobého hľadiska nás napríklad menej bolí hlava.

Ak napríklad pracujete na počítači, hráte veľa videohier alebo ste aktívni na sociálnych sieťach, a preto často pozeráte na mobilný telefón, tieto okuliare sa vám budú pravdepodobne veľmi hodiť.

Okuliare s vyšším blokovaním (približne 100 %)

Na rozdiel od okuliarov s približne 35 % blokovaním majú okuliare so 100 % blokovaním úplne iné využitie. Tieto okuliare nie sú ani zďaleka vhodné na celodenné nosenie, pretože majú silne zafarbené šošovky, čo nie je ani pohodlné, ani nejako zdravé, a navyše v nich nevidíte žiadnu modrú farbu.

Okuliare so 100 % blokovaním je najlepšie nasadiť si večer, približne 2 hodiny pred spaním, aby ste sa nevystavovali „dennému“ modrému svetlu a aby ste mohli lepšie zaspať, a dať ich dole až vo chvíli, keď idete spať. Okuliare s 35-40 % blokádou majú, samozrejme, tiež tento uspávací účinok, ale je slabší ako pri okuliaroch so 100% blokádou.

Ako a prečo nám môže modré svetlo škodiť

Aby sme na modré svetlo nehádzali zbytočnú špinu, je potrebné vysvetliť, prečo nám vlastne škodí. Poďme sa pozrieť do minulosti. Naši predkovia trávili väčšinu dňa vonku. Či už na poli alebo s rodinou. Keď prišli domov, svietili si ohňom a išli spať veľmi skoro.

Dnes je to však úplne inak. Počas dňa sedíme v kanceláriách s umelým osvetlením. Ak nám to čas dovolí, popoludní sa prejdeme vonku a potom sa opäť zatvoríme do svojich domovov s množstvom obrazoviek, displejov a svetiel. Pracujeme po nociach, surfujeme po sociálnych sieťach, pozeráme televíziu a tak ďalej. Veľmi často zaspávame takmer s telefónom v ruke.

Vzniká tak nekonečný cyklus, v ktorom je len veľmi malý rozdiel medzi dňom a večerom, čo narúša náš cirkadiánny rytmus a môže mať veľký vplyv na naše zdravie.

Nadmerné „používanie“ modrého svetla nie je pre človeka fyziologické a musí s ním zvádzať veľké boje.

Ak sa nepoužije žiadna ochrana, zasiahne sietnicu na 100 %. Riešením môže byť obmedzenie času stráveného na počítači, pred televízorom a s mobilným telefónom v ruke. Snažte sa prestať používať všetky technológie produkujúce modré svetlo, ideálne 2 až 3 hodiny pred spaním.

 

Ako sme už spomenuli, modré svetlo na nás môže pôsobiť aj hodinu po odložení telefónu. Ak ste večer vystavení modrému svetlu, ťažšie zaspávate a kvalita vášho spánku je nižšia. Skúste do svojho života večer zaradiť „neelektronické“ rituály, ktoré vás povzbudia k pokojnému a hlavne kvalitnému spánku. Môže to byť meditácia, čítanie knihy, prechádzka alebo rozhovor s rodinou.

Modré svetlo je pre vás v rámci možností dobré, ale všetkého veľa škodí. Pri práci sa preto riaďte pravidlom 20-20-20. Čo tým myslíme? Po 20 minútach na počítači sa pozerajte 20 sekúnd na bod vzdialený 20 stôp (6 metrov). Najmenej 2 hodiny pred spaním sa nepozerajte na digitálne zariadenia alebo si zaobstarajte špeciálne okuliare.

Modré svetlo môže viesť k takzvanej únave digitálnych očí a následne k suchosti očí. Ako sa to prejavuje? Pálenie a podráždenie očí a ťažkosti so zaostrovaním.

Ďalším dôsledkom dlhodobého vystavenia modrému svetlu môže byť poškodenie buniek sietnice.

Ako znížiť vplyv modrého svetla?

Ide o jednoduchú otázku, ktorá má však zložitejšiu odpoveď. Súčasný svet je plný rôznych obrazoviek, ktoré nás doslova sprevádzajú na každom kroku. Existujú však odporúčania, ktoré možno začleniť do každodenného života, alebo aspoň sčasti.

  • Počas dňa trávte čo najviac času vonku alebo aspoň buďte často pri okne.
  • 90 minút pred spaním, respektíve 9,5 hodiny pred vstávaním by sme si mali nasadiť červené okuliare alebo zapnúť červený filter, ktorý úplne blokuje modré a zelené zložky našich zariadení.
  • Doma svieťte tak, ako svieti slnko, teda 16 hodín svetla v lete a 8 hodín svetla v zime. Konkrétne, do 19.00 h svieťte jasným bielym svetlom, potom teplým bielym svetlom (môže to byť svetlo s teplotou 2 700 kelvinov a CRI vyšším ako 95) a 1,5 hodiny pred spaním si zapáľte sviečku alebo svieťte svetlom s teplotou 1 200-1 800 kelvinov. Týmto svetlom môžeme svietiť, až kým sa nám nebude chcieť spať.

Typy okuliarov (dioptrické aj nedioptrické)

Najdôležitejšou požiadavkou, ktorú musia počítačové okuliare spĺňať, je, aby boli prispôsobené na presnú vzdialenosť potrebnú na prácu s obrazovkou alebo displejom. To sa môže u jednotlivých ľudí značne líšiť.

Počítačové okuliare môžu byť dioptrické aj nedioptrické. Dôležité sú tieto kritériá:

Maximálna vzdialenosť jasného videnia pre tieto okuliare je dva metre. Tento objektív je ideálny pre tých, ktorí pracujú prevažne na počítači alebo veľa čítajú.

Tieto okuliare majú maximálnu vzdialenosť jasného videnia štyri metre. Táto šošovka poskytuje veľmi pohodlné videnie od vzdialenosti na čítanie až po vzdialenosť v miestnosti, čo sú spomínané štyri metre. Je určená pre tých, ktorí pracujú napríklad striedavo so zákazníkmi a na obrazovke počítača.

„Book“ silnejšie zaostruje na rozsah čítania s maximálnou vzdialenosťou jeden meter. Vo všeobecnosti sú určené na fixnú a osobnú vzdialenosť na čítanie.

Tieto sú „šité na mieru“, aby vyhovovali potrebám každého jednotlivca. Optimálna maximálna vzdialenosť videnia do miestnosti sa pre každého používateľa určuje s presnosťou na centimetre.

Ako vyberať okuliare?

Vždy je vhodné poradiť sa s odborníkom, ktorého nájdete v každej optike, alebo môžete napísať na podporu vybraného e-shopu. Radi vám poradia a oboznámia vás s problematikou.

Je dôležité, aby optik presne vedel, kde a na aké úlohy budete svoje nové počítačové okuliare používať. Ako bolo uvedené vyššie, existuje niekoľko typov a parametrov počítačových okuliarov. Netreba zabúdať na refrakciu, nastavenie a následné vycentrovanie šošoviek v okuliarovom ráme. Môžete si tiež vybrať z rôznych vzorov, farieb a značiek.

1. miesto

Meller Blue light (30 - 36 % blokácia)

Orientačná cena: 40 €

Okuliare od barcelonskej značky Meller Blue Light pomáhajú potláčať modré svetlo a zároveň znižujú jas, aby bolo naše videnie pohodlnejšie a kontrast jasnejší.
Značka ponúka nedioptrické okuliare, ktoré sa prispôsobia dioptriám, a ponúka širokú škálu farieb a tvarov rámov. Predstavujú kombináciu moderného dizajnu a exotického vzhľadu. Inšpiráciou pre názov a logo spoločnosti bol najväčší chameleón v Afrike – Meller. Farby okuliarov majú ľuďom pripomínať farby chameleónov a najkrajších miest afrického kontinentu.

Uvádza sa, že okuliare by mali absorbovať približne 30-36 % modrého svetla. Pomáhajú znižovať únavu, bolesti hlavy a pálenie očí, poskytujú ochranu očí a optimálny zrakový komfort. Okuliare môžete nosiť kedykoľvek počas dňa alebo večer pred spaním. Sú vhodné najmä na nosenie pri práci na počítači, sledovaní mobilného telefónu alebo dokonca pri hraní hier.

2. miesto

BrainMax okuliare s blokáciou 100 %

Orientačná cena: 23 €

Ďalšou značkou, ktorá ponúka 100 % blokovanie modrého svetla, je Brainmax. Ponúkajú veľa okuliarov a veľa typov rámov.

Okuliare so 100 % blokovaním modrého svetla je vhodné používať približne 2 hodiny pred spaním, keď si okuliare nasadíte a zložíte ich, keď idete spať. Váš mozog si tak zvykne na absenciu modrého denného svetla, čo vám môže uľahčiť zaspávanie.

Nosenie týchto okuliarov počas dňa sa v skutočnosti neodporúča. Po prvé, modré svetlo počas dňa ničomu neprekáža, práve naopak, a po druhé, okuliare sú silne zafarbené a celý svet sa zdá byť žltý, čo nie je vhodné pre mnohé veci. V neposlednom rade v nich nevidíte žiadne modré svetlo, čo môže byť tiež dosť mätúce.

3. miesto

Izipizi okuliare s blokáciou 40 %

Orientačná cena: 40 €

Okuliare francúzskej značky Izipizi ponúkajú rôzne rámy, do ktorých je vložená šošovka s blokovaním modrého svetla približne 40 %. Okuliare sú vhodné pre ženy aj mužov.

„Šošovky sú vybavené filtrom modrého svetla, ktorý zabraňuje prenikaniu modrých vĺn do očí. Predchádza sa tak zdravotným problémom, ako je digitálna únava očí, bolesti hlavy a makulárna degenerácia. Okuliare blokujúce modré svetlo poskytujú ochranu očí a optimálny zrakový komfort. Okuliare s filtrom modrého svetla poskytujú vynikajúcu ochranu očí pred škodlivým modrým svetlom digitálnych zariadení, ako sú počítače, televízory, tablety alebo mobilné telefóny. Pomáhajú znižovať únavu a pálenie očí, znižujú jas pre pohodlnejšie videnie a zlepšujú kontrast pre prirodzenejšie farby.“ – z e-shopu.

4. miesto

Gunnar okuliare s blokáciou 35 %

Orientačná cena: 36 – 45€

Okuliare značky Gunnar prepúšťajú približne 35 %, rovnako ako okuliare Meller Blue Light.

Výber rámov je pomerne pestrý. Okuliare pre hráčov sa od bežných líšia len konštrukciou. Líšia sa šírkou nožičiek (kvôli slúchadlám) a väčšou plochou okuliarov. Okuliare majú na oboch stranách antireflexné filtre na odstránenie oslnenia a povrchovú úpravu proti zahmlievaniu.

Okuliare sú skvelé na každodenné nosenie, či už do práce, alebo len na rekreačné sledovanie monitora, mobilného telefónu, alebo dokonca na hranie hier.

Blokovanie modrého svetla pomáha znižovať bolesti hlavy, pálenie očí a únavu. Okuliare majú len mierne zažltnuté šošovky, takže neskresľujú farby a môžete s nimi normálne fungovať.

5. miesto

Hawkers okuliare proti modrému svetlu

Orientačná cena: 36 €

Ďalšou značkou, ktorá ponúka šošovky blokujúce modré svetlo, je Hawkers.

„Šošovky sú vybavené filtrom modrého svetla, ktorý zabraňuje prenikaniu modrých vĺn do očí. Predchádza sa tak zdravotným problémom, ako je digitálna únava očí, bolesti hlavy a makulárna degenerácia. Okuliare blokujúce modré svetlo poskytujú ochranu očí a optimálny zrakový komfort. Okuliare s filtrom modrého svetla poskytujú vynikajúcu ochranu očí pred škodlivým modrým svetlom digitálnych zariadení, ako sú počítače, televízory, tablety alebo mobilné telefóny. Pomáhajú znižovať únavu a pálenie očí, znižujú jas pre pohodlnejšie videnie a zlepšujú kontrast pre prirodzenejšie farby.“ – z e-shopu.

6. miesto

Brainmax okuliare s blokáciou 40 %

Orientačná cena: 16 – 21 €

Rovnako ako v prípade predchádzajúcich okuliarov – ide o okuliare Brainmax, ktoré však blokujú len 40 % modrého svetla. Vďaka tomu nemajú také tónované okuliare a môžeme ich nosiť cez deň aj večer, pri práci na PC, hraní hier, pozeraní na mobilný telefón a podobne.

Okuliare blokujúce modré svetlo prinášajú úľavu očiam, pomáhajú pri bolestiach hlavy, únave a mnohom inom.

7. miesto

Ray-Ban okuliare s blokáciou 20 %

Orientačná cena: 92 – 117 €

Ide o nedioptrické okuliare s možnosťou vloženia dioptrií a uvádza sa, že priepustnosť modrého svetla je približne 20 %. Tieto okuliare sú dizajnové, môžete ich nosiť de facto každý deň a zároveň dokonale chránia vaše oči.

Ide o ikonickú značku, ktorá je v súčasnosti skutočne známa po celom svete. Okuliare sa dostali do povedomia ľudí aj vďaka tomu, že ich nosili a nosia svetové hviezdy ako Tom Cruise a Madonna. Táto americká značka ponúka obrovské množstvo dizajnov a typov okuliarov. Od klasických Ray-Ban Wayfarer s čiernymi rámami až po nekonečné množstvo farieb a kombinácií. Na výber sú dioptrické okuliare Ray-Ban s celorámovými rámami, polorámovými rámami a takzvané nosné okuliare bez rámov.

Slnečné a dioptrické okuliare Ray-Ban sú vyrobené z pevného prvotriedneho kovu, pevného a odolného plastu alebo karbónu.

Spoločnosť Ray-Ban bola založená v roku 1937 v USA firmou Bausch & Lomb. Od roku 1999 vlastní značku Ray-Ban talianska spoločnosť Luxottica.

8. miesto

Infield okuliare s blokáciou 50 - 100 %

Orientačná cena: 24 €

Ďalšou vhodnou značkou okuliarov blokujúcich modré svetlo je Infield. Môžete si vybrať medzi okuliarmi s 50 % blokovaním modrého svetla a okuliarmi so 100 % blokovaním modrého svetla.

Okuliare s 50 % blokovaním modrého svetla sú akýmsi stredom medzi okuliarmi s vysokým a nízkym blokovaním, preto sa odporúča nosiť ich popoludní, aby sa podporila neskoršia tvorba melatonínu.

Okuliare so 100 % blokovaním modrého svetla by ste mali nosiť večer, tesne pred spaním, aby si vaše oči a myseľ zvykli na absenciu denného modrého svetla a aby ste mohli lepšie zaspať.

9. miesto

Lentiamo okuliare proti modrému svetlu

Orientačná cena: 49 €

Okuliare proti modrému svetlu značky Lentiamo boli nadizajnované v Prahe tými najlepšími očnými špecialistovi. Ide o kombináciu špičkovej kvality, sofistikovaného dizajnu, prijateľnej ceny a dostatočnej ochrany očí. Okuliarové šošovky majú Blue Light filter, ktorý bráni vstupu modrých vĺn do očí. Znižujú pálenie očí, bolesť hlavy a tiež zvyšujú kontrast, ostrosť a detaily. Taktiež redukujú odlesky. 

Okuliare sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach a sú vhodné rovnako pre mužov aj pre ženy. Rám okuliarov je vyrobený z ultra ľahkého materiálu pre pohodlné každodenné nosenie.

10. miesto

David Beckham okuliare s blokáciou

Orientačná cena: 127 – 142 €

Ak chcete ochrániť svoj zrak pred modrým svetlom, no zároveň vám záleží aj na kvalite či dizajne, okuliare značky David Beckham budú pre vás najlepšou voľbou. Modely tejto značky sú vhodné najmä pre mužov, pretože majú tmavý a širší rám, za ktorým vaše oči vyniknú. Okuliare DB Eyewear sú dokonalým doplnkom pre milovníkov vintage a módy. 

Okuliarové šošovky sú vybavené Blue Light filtrom, ktorý zabraňuje vstupu modrých vĺn do očí. Tým môžete predísť bolesti hlavy alebo únave zraku. Rám týchto okuliarov je vyrobený z vysoko kvalitného plastu, ktorý ponúka vyššiu odolnosť, pohodlné nosenie a výnimočný vzhľad.

Záver

Na záver je dôležité ešte raz pripomenúť, že modré svetlo nie je samo o sebe škodlivé, ale jeho nadmerné množstvo nám škodí. Dodržiavajte odporúčané pokyny a uvidíte, že sa váš spánok zlepší a vaša energia sa zvýši.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Zrak

[2] Wikipedie (CZ): Barevná teplota

[3] Wikiskripta (CZ): Zrak

[4] Bakalárska práca (CZ): Vliv dlouhodobého užívání počítače na zdravotní stav jedince.

[5] Healthline (ENG): What’s Blue Light, and How Does It Affect Our Eyes?

[6] Healthline (ENG): Blue Light and Sleep: What's the Connection?

4.3/5 - (6 votes)

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Kam ďalej?