Ako si vybrať najlepší menštruačný kalíšok? Ako kalíšok zaviesť, ako ho používať a stojí za to ho vyskúšať? Recenzie, skúsenosti a diskusie.
Ladycup
Jedny z najlepších kalíškov v našej vysokokvalitnej ponuke v mnohých veľkostiach a farbách.
Me Luna
Skvelý variabilný kalíšok 3 veľkostí a rôznymi koncovými stopkami na jednoduché použitie.
Yuuki
Vynikajúce a cenovo dostupné kalíšky v niekoľkých veľkostiach, pevnostiach a farbách.
Dvanásť najlepších menštruačných kalíškov
Čo je to menštruačný kalíšok?
Možno vás to prekvapí, ale menštruačný kalíšok má naozaj bohatú históriu a nie je to vynález 21. storočia. Je to veľmi úspešný vynález ženskej intímnej hygieny, ktorý sa začal používať okolo roku 1867. Je však pravda, že skutočný „boom“ zažíva až v posledných rokoch.
Prvým ekvivalentom kalíška bola nádoba, ktorá sa umiestňovala do ženského tela, aby sa v nej zachytávala krv počas menštruácie. Potom prišla ďalšia, modernejšia verzia okolo roku 1937. Tento kalíšok navrhla a patentovala umelkyňa Leona Chalmers v Amerike. O 50 rokov neskôr sa na trhu objavil v takmer rovnakej podobe, ako ho poznáme dnes. Vylepšená latexová verzia, ktorá mala bohužiaľ jednu chybu – latex je silný alergén. Dnešný najnovší model je vyrábaný z antialergénneho silikónu.
Kalíšok je teda hygienická menštruačná pomôcka na opakované použitie vyrobená z odolného materiálu a jeho tvar môže na prvý pohľad pripomínať zvonček.
Ekologická domácnosť je v poslednom čase trendom – a má to svoj dôvod: ekologické správanie pomáha nášmu životu aj našej planéte. Ak potrebujete inšpiráciu pre svoj domov alebo zdravie, pozrite si jeden z nasledujúcich článkov:
- TOP 11: Najlepšia kozmetika pre novorodencov – recenzie
- TOP 10: najlepšie opaľovacie krémy pre deti a dojčatá – recenzie
- TOP 10: Najlepšie ekologické pracie prášky a gély – recenzie a ako vybrať
- 10 najlepších zinkových mastí – recenzie a účinky
- 10 najlepších vitamínov pre tehotné – recenzie
- 10 najlepších okuliarov proti modrému svetlu – porovnanie a recenzie
- 10 najlepších menštruačných nohavičiek – recenzie
- 10 najlepších lubrikačných gélov – recenzie a skúsenosti
Čo je dobré vedieť o menštruácii?
Príchod „mesiačikov“ je veľmi individuálny. Niektoré dievčatá zažívajú prvú menštruáciu už okolo deviateho roku života, iné napríklad až v štrnástich rokoch. Všeobecne sa však uvádza, že súčasný priemerný vek prvej menštruácie je približne 12 rokov a 6 mesiacov.
Menštruačný cyklus spôsobujú ženské pohlavné hormóny estrogén a progesterón, ktoré sa produkujú vo vaječníkoch. Tieto hormóny spôsobujú, že sliznica maternice sa začne zväčšovať a čakať na oplodnené vajíčko. Ak však nedôjde k oplodneniu vajíčka, ktoré sa neuchytí v sliznici, určité vrstvy sliznice sa začnú odlupovať a spolu s krvou a hlienom opúšťajú telo.
PMS alebo tiež predmenštruačný syndróm je súbor emocionálnych, psychických a fyzických príznakov, ktoré sa objavujú pred samotnou menštruáciou približne 1 až 2 týždne. Typickými príznakmi PMS sú podráždenosť, náladovosť, precitlivenosť, bolesti prsníkov a podbruška, kŕče, ako aj bolesti kĺbov a svalov alebo zhoršenie akné.
Cieľom cyklov, ktoré prebiehajú v ľudskom tele, je de facto tehotenstvo. Cyklicita sa začína, ako už bolo spomenuté, počas puberty a končí sa medzi 40. a 50. rokom ženy. Počas tohto obdobia sa dozrievanie vajíčok zastaví a menštruačný cyklus sa predlžuje, až nakoniec vymizne. Podľa lekárov existujú v rámci cyklickosti 4 hlavné cykly – ovariálny, endometriálny, vaginálny a cyklus mliečnej žľazy.
Menštruačné pomôcky
V súčasnosti si ženy môžu vybrať z rôznych menštruačných pomôcok, ktoré im môžu uľahčiť „ich dni“.
Hoci tieto pomôcky strácajú na popularite, čiastočne aj vďaka environmentalizmu, stále ich môžete kúpiť takmer v každom obchode alebo drogérii. Záleží od dĺžky a sily menštruácie každej ženy, ale priemerná denná spotreba na jednu ženu je 4 – 5 vložiek alebo tampónov za deň.
Pojem látková vložka sa začína pekne šíriť, a tak už nie je raritou, že ich používa veľa mladých dievčat. Látkové vložky majú podobný tvar ako jednorazové vložky, ale namiesto jednorazových lepidiel sa zapínajú na patentku. Sú vyrobené z rôznych materiálov – napríklad z bambusu, bavlny alebo konope. Všeobecne sa uvádza, že žena spotrebuje 5 vložiek denne (pri menštruácii trvajúcej 5 dní).
Menštruačná hubka je relatívne novinkou na trhu. Respektíve, je k dispozícii už dlhší čas, ale len nedávno sa stala dostupnou pre širokú verejnosť.
Počas jednej menštruácie stačí použiť jednu hubku. Jedna huba vydrží v priemere pol roka.
Nohavičky fungujú na princípe vrstvenia. Majú niekoľko vrstiev a ich úloha je jasná – absorbovať vlhkosť. Rôzni výrobcovia menštruačných nohavičiek uvádzajú rôznu životnosť, približne 1 – 2,5 roka.
Menštruačný kalíšok je pomôcka, ktorá sa čoraz viac dostáva do popredia nielen kvôli vynikajúcim ekologickým aspektom, ale aj kvôli zdravotnej bezpečnosti a pohodliu používateľky.
Výhody a nevýhody menštruačného kalíšku
✅ Výhody:
- Výrazne znižuje riziko množenia nežiaducich baktérií.
- Nevysušuje sliznicu.
- Neobsahuje žiadne chemické látky, ako sú BPA, ftaláty, superabsorpčné látky alebo dezodoranty.
- Môže pomôcť pri mykózach.
- Pri kúpaní nenasiakne vodu.
- Je vhodný na šport.
- Je šetrný k životnému prostrediu.
- Je to najlacnejšia možnosť menštruačných hygienických potrieb.
- Nevylučuje žiadny zápach.
❌ Nevýhody:
- Počiatočný strach používateliek.
- Počiatočné ťažkosti pri zavádzaní a odstraňovaní.
- Pri výmene je dôležité mať pri sebe vodu alebo obrúsok.
- Potreba starostlivosti, ako je umývanie alebo vyváranie.
- Manipulácia s krvou.
- Nedostatočné výskumy ohľadom zdravotnej bezpečnosti.
Ako sa kalíšok používa?
Princíp zavedenia kalíška je naozaj jednoduchý. Najdôležitejšie zo všetkého je zahodiť strach a obavy, pretože tie sú najväčšími nepriateľmi pri zavádzaní a vyberaní kalíšku.
Ako teda na to?
Kalíšok sa za pomoci asistencie niekoľkých prstov vloží priamo do pošvy, kde sa doň zhromažďuje menštruačná krv. Veľmi rýchlo sa prichytí na stenu pošvovej sliznice a zabraňuje tak pretekaniu. Po určitom čase (ktorý sa líši v závislosti od sily menštruácie) sa obsah kalíška vyleje, opláchne a môže sa ihneď opakovane použiť.
Ak sa zavedenie alebo odstránenie nepodarí na prvýkrát, nenechajte sa odradiť a predovšetkým nepanikárte. Najdôležitejšie je upokojiť sa a všetko pôjde samo.
Otázky a odpovede
Táto úloha spôsobuje ženám pravdepodobne najväčšie obavy, ale v skutočnosti sa jej nemusíte obávať. Kalíšok nemôže nikam „odísť“ a vždy ho vyberiete. Do jedného kalíška sa zmestí približne 30 ml tekutiny. Všeobecne sa preto odporúča, aby ste ho vyberali každé 4 až 12 hodín.
Na vybratie samotného kalíška potrebujete len svoje ruky, prípadne stopku, ktorá je na spodnej časti kalíška a vždy zostáva vonku. Najdôležitejšie je narušiť podtlak, ktorý sa vo vnútri vytvára. Potom musíte prstom odlepiť kalíšok od steny sliznice a potom ho jednoducho vybrať ako tampón.
Pri bežnom používaní stačí počas dňa vyliať nahromadenú tekutinu a pred opätovným vložením ho opláchnuť čistou vodou. Je však dôležité, aby ste ho po každej menštruácii vyvarili. Ideálne je mať dva kalíšky, ktoré počas menštruácie striedate, aby ste mohli druhý kalíšok medzitým ľahko vyvariť. Je to veľmi jednoduché. Vložte kalíšok do vriacej vody a nechajte 5 minút bublať pri miernom vare.
Medzi ďalšie možnosti údržby kalíška patria rôzne druhy čistiacich prostriedkov. Existuje množstvo čistiacich práškov bez chemických prísad, ktoré dáte do vody a opäť klasicky vyvaríte.
Prevažná väčšina kalíškov je vyrobená z mäkkého silikónu. Iné sú vyrobené z latexu alebo termoplastu. Silikón je asi najvýhodnejší, pretože tento materiál sa už roky používa v medicíne. Naopak, latex často spôsobuje alergie. Nový materiál TPE má zdravotné schválenia a zdá sa, že je na výrobu kalíškov rovnako vhodný ako silikón.
Vždy záleží na konkrétnom výrobcovi, ktorý môže ponúkať rôzne designy a veľkosti. Väčšina menštruačných kalíškov sa však dodáva v dvoch alebo troch veľkostiach. Väčšie veľkosti sú vo všeobecnosti určené pre ženy po pôrode, ženy v zrelom veku a ženy so silnejšou menštruáciou. Menšie veľkosti kalíškov sú určené pre mladé dievčatá a aktívne ženy a pre ženy so slabšou alebo normálne silnou menštruáciou.
Samozrejme, táto otázka je opäť veľmi individuálna. Mnohé ženy však tvrdia, že keď začali používať kalíšok počas menštruácie, akoby si prestali všímať, že ju vôbec majú. Kalíšok zvyčajne nikde nedrie, môžete s ním bez problémov športovať a pri bežnom pohybe vám neprekáža. Tento komfort je spôsobený najmä materiálmi, z ktorých je vyrobený.
V bežných prípadoch áno. Existuje veľa teórií o kalíškoch, ale len málo z nich je skutočne lekársky alebo vedecky podložených.
Ak bol kalíšok z niečoho obvinený, tak najčastejšie z toho, že spôsobuje zápal maternice. Je to však trochu slepá ulička, pretože aj samotní lekári sú niekedy pri diagnostike zápalu maternice bezradní, pretože príčin môže byť veľmi veľa. Okrem toho neexistuje žiadny lekársky dôkaz o súvislosti medzi kalíškom a zápalom.
Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne preukázateľné štúdie, či je kalíšok stopercentne bezpečný. Na druhej strane však neexistuje ani žiadny dôkaz o opaku.
Kalíšok verzus tampón
- Líšia sa povrchom. Kalíšok má hladký povrch a baktérie sa naň nemôžu tak ľahko prichytiť ako na tampón. Riziko vzniku mykóz alebo nebezpečného syndrómu toxického šoku (TSS) sa tak rapídne znižuje.
- Tampón je vyrobený z absorpčných materiálov, ktoré vysušujú pošvovú sliznicu, a tým narúšajú prirodzené vaginálne prostredie.
- Z kalíška sa neuvoľňujú žiadne syntetické vlákna. Z tampónu áno, pretože sú jeho bežnou súčasťou.
- Pri použití kalíška dochádza k menšiemu mechanickému poškodeniu sliznice ako pri použití tampónov.
Môže kalíšok pretekať?
Áno, môže. Nikto nie je dokonalý, dokonca ani kalíšok. Môže sa to stať hneď z niekoľkých dôvodov:
Je to jedna z hlavných príčin pretekajúceho kalíška. Funguje totiž len vtedy, keď priľne zo všetkých strán, čo znamená, že sa celý rozvinie. Jediná rada je vybrať a opätovne kalíšok vložiť dnu. Po zavedení uchopte stopku kalíška a skúste ju potiahnuť smerom nadol. Týmto trikom ľahko vytvoríte potrebný podtlak. Druhou možnosťou je obkrúžiť prstom okolo kalíška a zistiť, či je úplne otvorený.
Môže sa ľahko stať, že ste si vybrali malú veľkosť kalíška. Vždy si pozorne prečítajte informácie a rady výrobcu, aby ste sa vyhli týmto problémom.
Niekedy je menštruácia taká silná, že kalíšok jednoducho pretečie. Preto je potrebné tekutinu častejšie vylievať alebo ho používať napríklad v kombinácii s menštruačnými nohavičkami.
Počas menštruácie klesá hladina estrogénu, čo uvoľňuje krčok maternice a ten je o niečo nižší ako zvyčajne. Aj krčok maternice je otvorenejší a každý mesiac môže byť mierne inak umiestnený. Ak však kalíšok začne pretekať, je dobré ho znovu zaviesť a dať ho o niečo nižšie.
Ak vznikli pri pôrode nejaké jazvy, čo je veľmi pravdepodobné, kalíšok môže práve okolo nich presakovať. Skúste teda dať kalíšok nižšie alebo vyššie. Ak môžete, vyskúšajte všetky možnosti umiestnenia kalíška. Druhou možnosťou je zaobstarať si mäkší kalíšok, ktorý sa čo najviac prispôsobí jazve.
1. miesto
Ladycup
Orientačná cena: 24 €
Značka LadyCup je na trhu od roku 2007. Nevyrába len menštruačné kalíšky, ale hygienické výrobky všeobecne. Patria medzi ne látkové vložky LadyPad, pomôcka na močenie LadyP, intímne mydlo LadyGel, antibakteriálny gél LadySanitizer, lubrikačný gél LadyLube a ďalšie. Všetky výrobky majú vysoké medzinárodné štandardy kvality a bezpečnosti, používajú BIO materiály a vysokokvalitný lekársky silikón. Všetky použité materiály boli testované na prítomnosť škodlivých látok podľa normy Oeko-Tex Standard 100.
Menštruačný kalíšok tejto českej značky je ekologický, 100 % bezpečný a vyrobený z najkvalitnejšieho lekárskeho silikónu. Každé balenie obsahuje látkové vrecko, v ktorom môžete kalíšok prenášať alebo uložiť, keď ho nepotrebujete.
Môžete si vybrať z niekoľkých pestrých farieb a cena sa pohybuje okolo 24 eur.
2. miesto
Me Luna
Orientačná cena: 17 €
MeLuna je prvý menštruačný kalíšok nemeckej výroby. Je vysoko kvalitný, vyrobený z hypoalergénneho materiálu a vhodný pre každú ženu. Kalíšok tejto značky sa vyváža do celého sveta. Vďaka svojmu kvalitnému zloženiu a jednoduchej manipulácii je veľmi spoľahlivý a obľúbený medzi mnohými zákazníčkami. Je ekologický, ľahko sa používa a jeho nosenie je príjemné.
Kalíšok MeLuna je vyrobený z termoplastu, ktorý bol certifikovaný na použitie v nemocniciach a na výrobu výrobkov pre deti. Kalíšok nespôsobuje alergie a neobsahuje PVC, silikón, latex, proteíny, dezodoranty, absorpčné gély ani bieliace látky.
Cena tohto kalíška sa pohybuje okolo 17 eur.
3. miesto
Yuuki
Orientačná cena: 16 €
Yuuki je česká značka, ktorá vyrába kalíšky v takzvanej „clean room“ na výrobu zdravotníckych výrobkov. Toto pracovisko je vybavené špeciálnym oddeleným vstupným priestorom, antistatickou podlahou a čističkou vzduchu s klimatizáciou. Preto nehrozí riziko kontaminácie. Všetky výrobné a kontrolné procesy sa vykonávajú v plnom súlade s požiadavkami normy ISO 9001.
Používajú silikónové materiály najvyššej kvality, ktoré sú schválené na použitie v lekárskom a potravinárskom priemysle.
Táto spoločnosť vyrába kalíšky v dvoch veľkostiach a súčasťou balenia je aj sterilizačný pohár. Cena kalíška sa pohybuje od 16 eur.
4. miesto
Gaia Cup
Orientačná cena: 23 €
Menštruačný kalíšok Gaia Cup od českej spoločnosti Tierra Verde má dokonalý nadčasový dizajn od špičkového českého štúdia ANFAS. Spoločnosť vyrába dve veľkosti kalíškov – veľký a malý. V balení okrem kalíška nájdete aj bavlnené vrecko na jeho uloženie, látkovú vložku a malé balenie (50 g) čistiaceho prášku.
Česko-slovenská spoločnosť Tierra Verde s.r.o. vyrába ekologické výrobky pod niekoľkými značkami. Všetky svoje drogériové výrobky vyrába v Brne a je držiteľom uznávaného certifikátu Eco Garantie, ktorým sa môže pochváliť ako jediná spoločnosť v Českej republike. Dbá na blaho spotrebiteľov, ako aj na minimalizáciu odpadu a recykláciu. Žiadne výrobky ani látky nie sú testované na zvieratách.
Kalíšky od tejto značky si môžete kúpiť za necelých 23 eur.
5. miesto
Organicup
Orientačná cena: 25 €
Dánska značka OrganiCup bola založená v roku 2012 v Kodani. Ponúka vysokokvalitné menštruačné kalíšky vyrobené z lekárskeho silikónu. Týmto bojujú proti nadmernému odpadu, ktorý produkujú bežné dámske hygienické potreby, a tiež proti zbytočnému vystaveniu chemickým látkam, ktoré môžu obsahovať vložky alebo tampóny.
Menštruačné kalíšky sa dajú kúpiť v niekoľkých veľkostiach a vo veľmi čistom, elegantnom a jednoduchom dizajne. Cena sa pohybuje okolo 25 eur.
6. miesto
Masmi
Orientačná cena: 24 €
Masmi je značka dámskych hygienických potrieb. Všetky výrobky majú certifikáty ICEA a GOTS a v testoch bolo preukázané, že sú hypoalergénne. Neobsahujú totiž žiadne potenciálne dráždivé látky.
Značka Masmi ponúka kalíšky v troch veľkostiach, ktoré sú vyrobené z hypoalergénneho materiálu TPE (termoplastický elastomér). Kalíšok je k dispozícii len v jednej farbe, ružovej. Má krátku, ale pevnú stopku na jednoduché vybratie.
Cena kalíška je zhruba 24 eur.
7. miesto
Fair Squared
Orientačná cena: 14 €
Značka Fair Squared je hrdá na to, že vo svojich výrobkoch používa fair trade suroviny. Na to odkazuje aj jej názov, ktorý vo voľnom preklade znamená „fér na druhú“. Fair Squared bola jednou z prvých značiek, ktoré sa mohli pochváliť certifikátom fair trade.
V jej sortimente si môžete vybrať zo širokej ponuky prírodnej kozmetiky a ekologickej drogérie a, samozrejme, hygienických potrieb vrátane menštruačných kalíškov. Výrobky Fair Squared nie sú testované na zvieratách. Majú certifikáty Natrue, FSC, Fair Rubber a Vegan. Kalíšky tejto značky sú vyrobené z prírodného latexu a ich cena je menej ako 14 eur.
8. miesto
Mooncup
Orientačná cena: 24 €
Menštruačný kalíšok Mooncup sa vyrába v Anglicku od roku 2002. Je to jeden z prvých menštruačných kalíškov na trhu vyrobených z lekárskeho silikónu. Jeho výroba je šetrná k životnému prostrediu, rovnako ako samotný výrobok. Spoločnosť Mooncup Ltd. zaručuje, že výroba menštruačného kalíška Mooncup je maximálne šetrná k životnému prostrediu. Továreň využíva elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov a bavlnené vrecko, do ktorého je kalíšok zabalený, je vyrobené zo 100 % organickej biobavlny.
Cena tohto kalíška je v priemere 24 eur.
9. miesto
Lunette
Orientačná cena: 27 €
Fínska značka Lunette je na trhu od roku 2005 a v súčasnosti ju možno kúpiť v mnohých krajinách Európy, USA, Austrálii a na Novom Zélande. Kalíšok má užší rozmer a úplne hladký povrch – vďaka tomu sa ľahšie udržiava a je pružnejší ako iné typy. Menštruačný kalíšok Lunette je hypoalergénny a ekologický, vydrží až 10 rokov. Môžete si vybrať z dvoch veľkostí a rôznych farieb.
Cena kalíška Lunette je približne 27 eur.
10. miesto
Intimina
Orientačná cena: 30 €
Pohár Lily Cup vyrába švédska spoločnosť Intimina v Číne. Je to mäkký a veľmi jemný kalíšok vyrobený z lekárskeho silikónu. Vyznačuje sa anatomickým tvarom a dvojitým okrajom proti spätnému vyliatiu. Pevnejší okraj navyše pomáha kalíšku správne sa rozvinúť.
Ak sa vám zdá, že pohár Lily Cup je pre vás príliš dlhý, môžete opatrne odrezať stopku pod treťou drážkou – jedna drážka na stopke zostane. Súčasťou balenia je aj antibakteriálne vrecko.
Kalíšok Lily Cup sa dodáva v dvoch veľkostiach, ktoré sa líšia veľkosťou a farbou. Cena sa pohybuje okolo 30 eur.
11. miesto
Merula
Orientačná cena: 26 €
Merula Cup je menštruačný kalíšok, ktorý sa vyrába v Nemecku od roku 2016. Môžete si vybrať z čírych alebo farebných variantov vyrobených z certifikovaného lekárskeho silikónu.
V porovnaní s inými menštruačnými kalíškami je kalíšok Merula Cup veľmi odlišný, pretože má guľovitý tvar. Vďaka veľkému objemu (38 ml) je kalíšok Merula Cup vhodný pri slabej aj silnej menštruácii. Kalíšok je veľmi nízky, iba 39 mm (dĺžka bez zakončenia) a vďaka svojmu tvaru je vynikajúcim riešením pre ženy s nízkym krčkom maternice.
Kalíšok Merula Cup je k dispozícii aj vo verzii XL. Kalíšok XL je vyšší ako tento a je vhodný pre ženy s veľmi silnou menštruáciou.
Priemerná cena kalíška je približne 26 eur.
12. miesto
Mami Cup
Orientačná cena: 17 €
Taliansky Mamicup je na trhu od roku 2013. Materiál, z ktorého je Mamicup vyrobený, je certifikovaný lekársky silikón najvyššej kvality. Mamicup je certifikovaný aj pre vegánky a vegetariánky.
Mamicup má na spodnej časti vonkajšej strany kalíška drážky, ktoré uľahčujú uchopenie a vybratie kalíška. Je to jeden z mäkších kalíškov.
Mamicup je k dispozícii v dvoch veľkostiach – M a L, v čírej verzii a v troch farebných variantoch (ružová, lila, tyrkysová).
Cena sa pohybuje okolo 17 eur.
Záver
Téma menštruačných kalíškov určite zaberie niekoľko dievčenských večerov. Ak máte strach z jeho používania, pokúste sa uvoľniť a uvidíte, že všetko pôjde ľahšie. Všetko na svete má svoje klady a zápory, a tak je to aj s kalíškom. Je teda na vašom uvážení, či vyskúšate jeho pozitíva.