10 najlepších sér na mihalnice – recenzie a skúsenosti

Aké je najlepšie sérum na rast mihalnic? Ako vlastne podporiť rast rias? Ako rýchlo rastú mihalnice a ako sa o ne najlepšie starať?

TOP  1. miesto

GigaLash sérum

Orientačná cena: 35 €

Vynikajúce sérum na obočie a riasy na podporu rastu, objemu, vitality a zdravia rias a obočia.

2. miesto

Mádara Grow & Fix

Orientačná cena: 17 €

Sérum podporuje rýchlejší rast obočia a rias a dodáva plnší, výraznejší a zdravší vzhľad.

3. miesto

Original ATOK sérum

Orientačná cena: 11 €
Výborné olejové sérum, ktoré spevňuje riasy a podporuje ich rast. Neobsahuje parfumáciu.

Desať najlepších sér na rast mihalníc a obočia

Čo je to sérum na riasy a obočie?

Kto by nechcel mať krásne dlhé riasy a husté obočie, však? V súčasnosti je trendom vracať  sa k prirodzenosti. Očné tiene, linky a ťažké líčenie ustupujú do úzadia a namiesto toho sa zvýrazňuje to, čo nám dala príroda. Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. A keď sú tieto oči ešte ozdobené bujnými riasami a lemované zdravo vyzerajúcim obočím, pohľad je ešte krajší.

Najprv si povedzme niečo o biológii. Horné viečko by malo mať 80 až 150 rias, zatiaľ čo na dolnom viečku zvyčajne rastie 70 až 80 rias. Jedna riasa rastie 3 až 6 mesiacov, prvých 30 až 45 dní riasa rastie, neskôr sa rast zastaví a približne po 100 dňoch riasa vypadne a na jej mieste vyrastie nová.

Sérum na riasy a obočie je kozmetický prípravok na podporu rastu, hustoty, zdravia a plnosti rias a obočia. Sérum je vyvinuté tak, aby pôsobilo vo vlasových folikuloch, kde vyživuje vlasové korienky aktívnymi zložkami, ktoré stimulujú ich rast.

Odozva na séra na riasy je všeobecne veľmi pozitívna. Hovorí sa, že na prvý pohľad viditeľné výsledky séra na rast rias sa nedostavia takmer okamžite. Je to preto, že zložky séra pracujú s prirodzeným rastovým cyklom chĺpkov, a tak sa to prejaví približne po jednom až dvoch mesiacoch.

Samozrejme, nemožno zovšeobecňovať a hádzať séra do jedného vreca. Na trhu ich nájdete veľké množstvo a rovnako veľké je aj cenové rozpätie. Vždy záleží na jeho kvalite a množstve. Na internete nájdete výrobky s objemom 3 až 6 ml v cene od približne 40 do 120 eur, no môžete natrafiť aj na lacnejšie produkty. 

Aj v tomto prípade to závisí od konkrétneho výrobku. Vždy záleží na veľkosti balenia, pravidelnosti aplikácie a množstve, ktoré použijete. Napríklad 5 ml sérum na riasy vám pri pravidelnom používaní vydrží približne 10 mesiacov.

Samozrejme, že prestávka vašim riasam neublíži, ale časom sa vrátia na svoju geneticky danú dĺžku, teda tú, ktorú mali pred začatím používania séra.

Sú nejaké riziká pri aplikácii séra na riasy?

Séra na rast mihalníc a obočia by mali obsahovať kvalitné zložky a nemali by spôsobovať žiadne komplikácie. Ak vám niečo v zozname zložiek nesedí, poraďte sa so svojou kozmetičkou, ktorá vám rada povie, čo to je a či je výrobok kvalitný alebo nie.

Ak máte citlivé oči, najlepšie sérum na riasy pre vás bude také, ktoré je prispôsobené veľmi citlivej pokožke.

Krása, to je v podstate taká kúzelníčka. Pre každého znamená niečo trochu iné a každý ju vnímame inak. Jedno je však jasné – všetci sa radi cítime krásni. Či už sme vychudnuti na kosť alebo krásne bacuľatí, či sme opálení alebo bieli ako stena, či máme blond, tmavé alebo dokonca ružové vlasy. 

Aby ste získali inšpiráciu pre krásu, tu je zoznam podobných článkov: 

Ako často používať sérum na riasy?

Každý výrobca uvádza na svojom výrobku odporúčanú frekvenciu aplikácie. Vo výsledku je to dosť podobné pri všetkých a aj tu platí zlaté pravidlo, že nič netreba preháňať. Zvyčajne sa odporúča nanášať prípravok raz denne po odlíčení očí ku korienkom rias, podobne ako očnú linku, a to ideálne večer.

Koľko séra je potrebné?

Opäť to závisí produkt od produktu, avšak po vytiahnutí aplikátora máte v podstate pripravené presné množstvo séra pre obe oči na jednu dennú dávku. Nanášajte z jednej a potom z druhej strany aplikátora celou jeho plochou.

Pre koho je sérum na mihalnice a obočie určené?

Pre všetkých, ktorí nie sú spokojní so svojím súčasným stavom. Mužov aj ženy. Sérum je vhodné pre ľudí, ktorí nosia kontaktné šošovky, umelé mihalnice alebo majú citlivé oči. Pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, je vždy dobré prečítať si tieto informácie o konkrétnom výrobku. Niektoré séra sa neodporúčajú, iné sú v poriadku.

Dôležitú rolu zohráva aj vek

Bohužiaľ, čas zatiaľ nedokážeme zastaviť, preto je dôležité si uvedomiť, že s pribúdajúcimi rokmi sa prejavujú známky starnutia, pleť stráca iskru a pevnosť, sem-tam sa objavujú vrásky a pigmentové škvrny, dokonca aj riasy rastú pomalšie, viac sa lámu, sú kratšie a tie, ktoré vypadnú, už nenarastú tak rýchlo ako pred niekoľkými rokmi.

Prečo? Pretože naše telá už majú niečo za sebou a sú krehkejšie ako kedysi. V dôsledku jednotvárnej stravy môžu telu chýbať niektoré minerály a vitamíny. Napríklad kolagén, ktorý je zodpovedný za pevnosť a pružnosť pokožky, vlasov a rias, tiež klesá. Ďalšou dôležitou látkou je keratín, ktorý pomáha riasam udržiavať vlhkosť. Vplyv majú aj peptidy, vápnik a ďalšie látky. Je dobré snažiť sa zmierniť príznaky, ale nie ich zastaviť.

Účinné látky v sérach na riasy

Najbežnejšou účinnou zložkou sér na riasy je biotín, ktorý je typom vitamínu B a zlepšuje zdravie rias posilňovaním keratínu, bielkoviny, ktorá tvorí riasy.

V sérach sa často objavuje aj ricínový olej, ktorý môže stimulovať tvorbu chĺpkov a posilňovať ich.

Ricínový olej – čo je to?

Je to bežne dostupný olej, ktorý nájdete v každej drogérii, obchode so zdravou výživou a lekárni. Je to olej zo semien ricínu alebo ricínový olej.

Tento malý veľký zázrak sa prvýkrát použil na kozmetické účely v starovekom Egypte. V súčasnosti sa okrem kozmetiky používa aj v potravinárstve a farmaceutických výrobkoch.

Olej sa používa na vlasy, pokožku, celulitídu, strie, bradavice, nechty, fúzy, jazvy, pigmentové škvrny a riasy. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ako je vitamín E, mastné kyseliny, minerály, proteíny a ďalšie látky, ktoré mu dodávajú silný regeneračný a hydratačný účinok.

Ak vám príroda nenadelila husté riasy, môžete najprv vyskúšať tohto pomocníka. Pravidelným nanášaním malého množstva oleja na riasy sa vraj dá dosiahnuť ich zhustenie a posilnenie. Pri nanášaní dávajte pozor, aby sa vám olej nedostal do očí, ak sa tak stane, vypláchnite si oči vodou.

1. miesto

GigaLash sérum na rast mihalníc

Orientačná cena: 35 €

GigaLash je účinné a kvalitné sérum na riasy podporujúce rastový cyklus rias a obočia od spoločnosti Augeri pharm s.r.o. a pravdepodobne jedno z najlepších sér na riasy u nás. Použitie tohto séra je jednoduché a bezpečné. Podľa webovej stránky GigaLash má sérum tieto účinky:

Predlžuje rastový cyklus rias a obočia, vďaka čomu riasy a obočie dorastajú do väčšej dĺžky, zabraňuje predčasnému vypadávaniu rias a obočia, urýchľuje ich rast a zvyšuje ich pružnosť.

Sérum sa používa dvakrát denne a čím dlhšie ho používate, tým je účinok väčší (zvyčajne od 7 do 30 dní). Sérum sa môže používať aj na obočie.

Cena jedného balenia je 35 eur, no pri kúpe viacerých balení je cena výrazne nižšia a výhodnejšia. 

2. miesto

Mádara Grow & Fix

Orientačná cena: 17 €

Sérum na riasy a obočie Grow & Fix od lotyšskej značky MÁDARA je bohaté na kofeín, peptidy, prírodné biopolyméry a extrakt z kuriatka s rastovými faktormi. Sérum dodá obočiu a riasam objem, dĺžku a lesk. Podporuje plnší, odvážnejší a zdravší vzhľad.

Cena za 4,25 ml je približne 17 eur.

3. miesto

Original ATOK Intenzívne olejové sérum na riasy

Orientačná cena: 11 €

Olejové sérum na riasy od českej značky Original ATOK používa čisté prírodné oleje a neobsahuje parfumy. Pomáha vyživovať a posilňovať riasy, podporuje ich zdravý rast a znižuje ich vypadávanie. Sérum obsahuje arganový a ricínový olej, čo je účinná kombinácia, ktorá dodáva riasam množstvo esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálov. Vyživuje riasy, posilňuje ich korienky a podporuje ich zdravý rast.

Cena za menej ako 8 ml je približne 11 eur.

4. miesto

Purity Vision Ricínový olej bio

Orientačná cena: 10 €

Organický ricínový olej od českej značky Purity Vision je čistý 100 % prírodný olej s obsahom kyseliny ricínovej, ktorá má silné antioxidačné a regeneračné účinky. Je vhodný na extrémne suchú a podráždenú pokožku, ako aj na podporu rastu vlasov, obočia a rias.

Cena za 100 ml je približne 10 eur.

5. miesto

Annemarie Börlind Tvarujúci riasenka Precision & Care

Orientačná cena: 20 €

Maskara Precision & Care s rovnou gumovou kefkou obsahuje bohaté prírodné pigmenty, ktoré dokonale pokryjú a zvýraznia aj tie najjemnejšie krátke riasy. Krásne ich prečeše, oddelí a zväčší ich objem. Obsahuje kaméliový olej a bambusový extrakt na posilnenie a podporu rastu rias. Obsahuje tiež vyživujúce oleje a vosky, ktoré zabezpečujú dokonalú priľnavosť pigmentov a zároveň sa starajú o riasy, aby ich chránili pred vysychaním alebo lámaním. Obsiahnutá šťava z aloe vera chráni oči pred podráždením.

Cena riasenky s obsahom 10 ml je približne 20 eur.

6. miesto

Lavera Ošetrujúce sérum na riasy

Orientačná cena: 7 €

Vyživujúce sérum na riasy Lavera je prírodné sérum na podporu regenerácie rias. Sérum sa aplikuje večer po úplnom odlíčení a nechá sa pôsobiť cez noc.

Sérum obsahuje kofeín, ktorý má antioxidačné vlastnosti a podporuje tvorbu nových kožných buniek. Je vhodný aj pre vegánov.

Cena jedného balenia je cca 7 eur. 

7. miesto

Saloos Ricínový olej lisovaný za studena

Orientačná cena: 7 €

Ricínový olej Saloos je ideálny na suchú pokožku, regeneruje a zjemňuje pokožku po zahojených jazvách. Je vhodný na teplé obklady alebo ako sérum na podporu rastu rias.

Cena 125 ml balenia sa pohybuje okolo 7 eur. Čím väčšie balenie, tým výhodnejšia cena.

8. miesto

Floresan Olej pre posilnenie obočia a rias

Orientačná cena: 6 €

Olej pre posilnenie obočia a rias ruskej značky Floresan posilňuje, vyživuje a zvlhčuje mihalnice a zároveň im vracia prirodzenú farbu. Obsahuje kombináciu prírodných látok, ktoré zabezpečujú želaný výsledok.

Olej z lopúchu veľkého pôsobí proti vypadávaniu a má hojivé účinky. Žihľava posilňuje vlasové cibuľky a podporuje ich rast. Olej tiež obsahuje vitamíny E a A, ktoré dodávajú riasam krásny lesk a zároveň ich chránia pred poškodením. Rakytník predchádza vypadávaniu a dodáva lesk a krajší vzhľad. 

8 ml sérum zoženiete za približne 6 eur.

9. miesto

Saloos Rastové sérum na mihalnice a obočie

Orientačná cena: 7 €

Vyššie spomínaná značka Saloos okrem ricínového oleja vyrába aj rastové sérum na mihalnice a obočie v bio kvalite. Obsahuje prírodné aktivátory rastu Growth Oleoactif®, ktoré zaručujú predĺženie a zahustenie horných aj dolných mihalníc a rovnako aj obočia. 

Sérum obsahuje okrem ricínového oleja aj extrakty z ibišteka. Riasy vyživuje a regenruje už od korienkov a zvyšuje ich odolnosť a lesk. Zároveň ich chráni proti lámaniu a vypadávaniu. 

Po jednom mesiaci používania je preukázateľné zlepšenie stavu rias a obočia až o 18 %. Odporúča sa používať dvakrát denne po dobu 4 týždňov, aby sa želaný efekt docielil.

Balenie 7 ml je dostupné za menej ako 8 eur.

10. miesto

SOS Lash Booster sérum na riasy s arganovým olejom

Orientačná cena: 5 €

Posledným na zozname je SOS Lash Booster sérum, ktoré obsahuje arganový olej. Ten zaisťuje silné regeneračné a vyživovacie vlastnosti. Ide o obnovovacie sérum, rastový aktivátor a podkladovú riasenku v jednom. 

V sére okrem iného nájdete aj kyselinu hyalurónovú, ktorá preniká do štruktúry riasy a intenzívne ju hydratuje a vyhladzuje. Veľmi prospešným je aj obsah D-panthenolu (provitamínu B5), ktorý zahusťuje vlasové vlákno, chráni a posilňuje celé riasy. 

Saténovú konzistenciu séra si nanášate pomocou profesionálnej flexibilnej kefky. Jedno balenie vás vyjde na menej ako 5 eur.

Záver

Bohaté a dlhé riasy sú symbolom prirodzenej krásy a pevného zdravia. Ak aj pre vás nastal čas prirodzeného vzhľadu, neváhajte vyskúšať séra, ktoré by mohli byť tým prvým krokom.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Riasnica

[2] Healthline (ENG): How to Get Longer Eyelashes

[3] Healthline (ENG): Eyelash Growth: Know the Facts

[4] PubMed Central (ENG): Enhanced Eyelashes: Prescription and Over-the-Counter Options

[5] PubMed Central (ENG): Eyelash Growth from Application of Bimatoprost in Gel Suspension to the Base of the Eyelashes

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».