10 najlepších hydratačných krémov na pleť – recenzie

Aký je najlepší hydratačný krém na pleť? Aký hydratačný krém použiť na tvár alebo pod make-up? Recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

MÁDARA Time Miracle Intenzívny gél

Orientačná cena: 33 €

Vynikajúce hydratačné želé bez oleja, ktoré účinne vyživuje, hydratuje a omladzuje pokožku.

2. miesto

Lavera Basis Hydratačný krém Q10

Orientačná cena: 15 €

Veľmi príjemný hydratačný krém, ktorý sa rýchlo vstrebáva a zanecháva pokožku krásne hydratovanú.

3. miesto

MÁDARA SOS Hydra Hydratačný krém

Orientačná cena: 37 €
Krém SOS od Mádary zmierňuje pnutie suchej pokožky, aktívne ju upokojuje a vysoko hydratuje.

Desať najlepších hydratačných krémov

Aký je rozdiel medzi suchou a dehydrovanou pleťou?

Možno sa to nezdá, ale je naozaj veľký. Niekedy si ľudia mylne myslia, že majú suchú pleť, ale opak je pravdou a pleť priam volá po hydratácii.

Problémy s pokožkou môžu byť rôzne a suchá alebo dehydrovaná pokožka je jedným z mnohých. Aký je teda rozdiel medzi týmito pojmami? Keď hovoríme, že naša pleť je suchá, definujeme tým jej typ. Ak tvrdíme, že je pokožka dehydrovaná, hovoríme len o jej stave, ktorý môže byť dočasný.

Tento typ pokožky neprodukuje dostatok kožného mazu v dôsledku narušenej kožnej bariéry. V dôsledku tohto defektu sa môže vytvoriť ekzém alebo rôzne ložiská vo forme šupín so sklonom k svrbeniu. Po celý rok je pokožka viac-menej rovnaká alebo takmer rovnaká.

Ako bolo uvedené vyššie, ide o dočasný stav – samozrejme, ak sa problém rieši. Pokožke chýba voda. Ak je vaša pleť dehydrovaná, môžete pociťovať napätie, viditeľnejšie póry a viac mazu.

Prečo používať hydratačný krém

Asi sa naskytá otázka, prečo nepoužívať jeden krém na deň a noc. Prečo, keď to robili naše staré mamy, možno aj matky.

To, že naša pleť potrebuje inú starostlivosť cez deň a inú v noci, nie je marketingový ťah, ale výsledok dlhoročného výskumu. Počas dňa je pokožka vystavená slnečnému žiareniu, nepriaznivému počasiu, rôznym teplotám a prostrediu. V noci pleť odpočíva, ale funguje ako akýsi lapač prachu. Usadzujú sa v nej všetky nečistoty. Preto je dôležité čistiť pleť aj po prebudení.

Ak sa vrátime na začiatok otázky, teda prečo používať hydratačný krém, prídeme k záveru, že denné krémy majú oveľa ľahšiu konzistenciu ako nočné krémy. Skutočne kvalitné denné krémy by mali predovšetkým chrániť pokožku a dodávať jej potrebné živiny vrátane hydratácie. Je takmer samozrejmé, že by mal obsahovať faktor SPF aspoň 10. Ak ho neobsahuje, použite po nanesení akéhokoľvek denného krému samostatný faktor SPF.

Krém by teda mal pokožku hydratovať a poskytovať bunkám potrebnú vonkajšiu výživu.

Ako konkrétne fungujú hydratačné produkty?

Ich funkciu môžeme rozdeliť na dva hlavné princípy. Prvým je lokálna aplikácia hygroskopických zložiek, ktoré nahrádzajú chýbajúce hydratačné faktory v pokožke. Druhým, rovnako dôležitým princípom je aplikácia látok, ktoré na pokožke vytvárajú nepriepustnú vrstvu, ktorá simuluje funkciu lipidovej dvojvrstvy a zabraňuje strate vody z epidermy.

Prečo zvoliť prírodné hydratačné krémy na rozdiel od chemických

Táto otázka sa netýka len hydratačných krémov, ale celého kozmetického sortimentu. Ak sa na túto problematiku pozrieme globálne, hlavným zmyslom prírodnej kozmetiky je, že sa pri jej výrobe nepoužívajú látky, ktoré sú viac či menej škodlivé pre naše zdravie, prírodu a životné prostredie. V súčasnosti by mala prírodná kozmetika fungovať rovnako dobre, ak nie lepšie, ako tá klasická, konvenčná kozmetika.

Typy hydratačných krémov

Zorientovať sa v kozmetike môže byť zložité. Na trhu je obrovské množstvo produktov na prírodnej alebo syntetickej báze. Najlepšie bude, ak si prečítate recenzie alebo si ich jednoducho vyskúšate sami na vlastnej koži.

Správny hydratačný krém je kľúčom ku krásnej a zdravej pleti. Dokáže nielen doplniť chýbajúce živiny, ale aj udržať prirodzenú vlhkosť pokožky. Na druhej strane tu však bliká pomyselný výkričník, pretože nevhodne zvolený krém môže upchať póry a podráždiť pokožku.

Pred zakúpením konkrétneho výrobku je určite dobré poradiť sa s kozmetičkou, ktorá určí typ vašej pleti, a potom sa môžete lepšie rozhodnúť, čo si vybrať. Nájsť správny krém pre váš typ pleti je oveľa jednoduchšie. Na správnu hydratáciu potrebujete dva rôzne krémy. Jeden ľahší krém na mastnejšiu oblasť a ťažší krém na suchšiu oblasť.

Kvalitný hydratačný krém by mal obsahovať rastlinné oleje, ktoré zabraňujú strate vody v pokožke a udržujú ju hydratovanú počas 24 hodín. „Čím drahšie, tým lepšie“ tu neplatí. Hydratačné prípravky by mali vo všeobecnosti pokožku hydratovať, čo znamená dodávať jej dostatok vody zvonku, aby ju chránili pred vysúšaním a nepriaznivými vplyvmi počasia.

Môžete si vybrať:

  1. Denný hydratačný krém
  2. Nočný hydratačný krém
  3. Ochranný hydratačný krém s faktorom SPF

Ako používať hydratačný krém

Možno si hovoríte niečo ako „jednoducho ho nanesiem a je to“, ale nanášanie krému si vyžaduje dôslednosť a starostlivosť. Ideálny čas na hydratáciu je ráno po prebudení a večer pred spaním. V oboch prípadoch, samozrejme, po dôkladnom vyčistení pleti. Hydratačný krém by mal byť úplným koncom vašej každodennej starostlivosti o pleť. Ak používate SPF faktor samostatne, hydratácia je predposledným krokom.

Hydratačný krém by sa mal aplikovať po pleťovom toniku, ktoré môže byť aj vo forme kvetinovej vody. A aké množstvo aplikovať? Veľkosť hrášku by mala byť plne postačujúca. Krém krúživými pohybmi rozotrite aj na lícne kosti a krk, aby sa rozprúdila lymfa, a masírujte všetky časti tváre.

Nezabudnite na dekolt. Väčšina žien sa s pribúdajúcim vekom stretáva predovšetkým s ochabnutou pokožkou a vráskami na tvári. Pokožke krku a dekoltu venujeme málo pozornosti, a pritom je táto oblasť veľmi namáhaná a pomerne skoro sa na nej prejavujú známky starnutia. Preto je vhodné venovať týmto oblastiam dostatočnú starostlivosť.

Aké vlastnosti by mal mať správny hydratačný krém

Kvalitný pleťový krém by mal byť základným kozmetickým produktom v každej kúpeľni. A pozor, netýka sa to len žien, ale aj mužov. Odborníci tvrdia, že by mal byť súčasťou každodennej starostlivosti o pleť približne od 20. roku života alebo skôr.

Poďme si však povedať niečo viac o vode. Ako vieme, je dôležitá pre úplne všetky orgány, a to vrátane kože, ktorá sa skladá z niekoľkých vrstiev. Najvrchnejšia vrstva obsahuje približne 20 % vody a chráni hlbšie vrstvy pokožky. Jej hlavnou úlohou je zadržiavať vodu. Keď obsah vody v tejto vrchnej vrstve pokožky klesne pod 10 %, pokožka je matná, ochabnutá a drsná na dotyk. Postupne stráca svoju celistvosť, čo často spôsobuje svrbenie, nepríjemné ťahanie alebo odlupovanie šupiniek. Takýto narušený povrch sa stáva vstupnou bránou pre všetky druhy škodlivín a infekcií.

Od určitého veku pokožka stráca schopnosť samovoľnej hydratácie a potrebuje malú pomoc v podobe hydratačných krémov. Výber krému by mal vychádzať z kvality a potrieb pleti, zohľadňovať vek, ročné obdobie a čas používania – deň alebo noc.

Hydratačný krém by sa mal ľahko vstrebávať, nezanechávať mastný film a neupchávať póry, ideálne bez chemických prísad a ropných derivátov a predovšetkým nedráždiť pokožku. Jeho aplikácia by mala byť príjemná a mali by sme sa na ňu tešiť.

1. miesto

MÁDARA Time Miracle Intenzívny hydratačný hyalurónový gél

Orientačná cena: 33 €

Mádara je značka, ktorá sa zrodila v Lotyšsku a predstavuje čisto prírodnú kozmetiku, ktorá sa dodáva takmer do celého sveta. Názov kozmetiky pochádza z lotyšského slova, ktoré sa prekladá ako názov byliny lipkavec. Lipkavec poznáme aj na Slovensku. Táto bylina je veľmi známa svojimi liečivými účinkami.

Kozmetika MÁDARA je typická svojím rastlinným zložením, ktoré je potvrdené medzinárodným certifikátom Ecocert. Výrobky neobsahujú syntetické látky, ropné deriváty ani chemické konzervačné látky a neboli testované na zvieratách.

Táto značka sa riadi filozofiou, ktorá reprezentuje čisto prírodné zložky, ktoré sú vo svojej jedinečnej podobe pre telo najprirodzenejšie a najpriaznivejšie. Okrem toho sú vďaka svojmu minimálnemu ekologickému vplyvu veľmi prospešné pre našu planétu.

Okrem toho MÁDARA obsahuje organické certifikované výťažky z rastlín, ktoré sa nachádzajú v severnej časti Lotyšska a vyznačujú sa výnimočne vysokým obsahom účinných látok. Značka je tiež držiteľom certifikátu Ecocert Cosmos a mnohé z jej výrobkov sú vhodné pre vegánov.

Hydratačné želé Hyaluronic Jelly Time od tejto značky obsahuje multimolekulárnu kyselinu hyalurónovú, ktorá dodá vašej pleti skutočne nadpriemernú dávku hydratácie a sviežosti. Bezolejové sérum intenzívne znižuje transepidermálnu stratu vody a udržiava pleť pevnú a pružnú.

Toto želé je vhodné najmä pre zrelú, suchú a problematickú pleť.

Cena gélu je približne 33 eur.

2. miesto

Lavera Basis Hydratačný krém Q10

Orientačná cena: 15 €

Lavera je bez preháňania značka, ktorá je v rôznych podobách známa takmer po celom svete. Svoje korene má v Nemecku, kde sa po malých krôčikoch dostala za hranice. Bola jednou z prvých značiek, ktoré sa stali súčasťou sietí drogérií, a stala sa tak vlajkovou loďou bežne dostupnej prírodnej kozmetiky.

Hydratačný krém Basis Sensitive s koenzýmom Q10 dokáže pomaly obnoviť mladistvý vzhľad pleti. Je to aj vďaka tomu, že obsahuje výživné rastlinné oleje a hydratačnú šťavu z aloe vera. Tento krém sa veľmi ľahko vstrebáva a nezanecháva na pokožke mastný film, naopak, zanecháva pokožku jemnú, vypnutú a krásne hladkú.

Súčasťou, ako je už uvedené v samotnom názve, je koenzým Q10, ktorý je silným antioxidantom, ktorý chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi a zvyšuje jej pevnosť, pružnosť a odolnosť. Regeneruje a pomáha predchádzať príznakom starnutia a redukuje výskyt už vzniknutých jemných vrások. Šťava z aloe vera má vynikajúce hydratačné vlastnosti, je mierne antibakteriálna a pomáha hojiť drobné rany, odreniny a zápaly.

Hydratačný krém Lavera Q10 kúpite za menej ako 15 eur.

3. miesto

MÁDARA SOS Hydra Hydratačný krém

Orientačná cena: 37 €

Hydratačný krém SOS Hydra od lotyšskej značky MÁDARA dokáže zbaviť suchú pokožku nepríjemného pnutia a svrbenia. Aktívne a cielene upokojuje a uzamyká potrebnú vlhkosť. Tento hydratačný krém je tiež obohatený o množstvo antioxidantov a vitamínov zo severských bobúľ a ovocia. Chráni suchú a dehydrovanú pokožku pred prejavmi starnutia a pred vznikom suchých šupín a podráždenia.

Výživný krém je obohatený o výťažky z rakytníka, severskej pivonky a ľanu. Kombinácia týchto účinných látok chráni pleť pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a prejavmi starnutia.

Cena tohto výrobku sa pohybuje okolo 37 eur.

4. miesto

Original ATOK Hyaluronový fluid

Orientačná cena: 17 €

Česká spoločnosť Original ATOK ponúka originálne výrobky a s tým ide ruka v ruke aj starostlivosť o životné prostredie. Spoločnosť balí svoje výrobky do recyklovateľných materiálov a netestuje ich na zvieratách.

Hyalurónový fluid Original ATOK s levanduľovou vôňou je vhodný pre všetky typy pleti. Má ľahké zloženie bez oleja a okrem kyseliny hyalurónovej obsahuje aj perlový prášok, extrakt z granátového jablka a beta-glukán. Fluid dokonale podporuje hydratáciu a pevnosť pokožky a prispieva k regenerácii a obnove kožných buniek.

Vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej a rastlinného glycerínu pomáha ľahký gélový fluid udržiavať potrebnú úroveň hydratácie pokožky a chráni ju pred vysušením.

Cena za 30 ml tohto fluidu je približne 17 eur.

5. miesto

WELEDA Ružový hydratačný krém

Orientačná cena: 18 €

Spoločnosť Weleda má na trhu s kozmetikou dlhú tradíciu. Je tu s nami od roku 1921 a pôvodne bola založená ako farmaceutická spoločnosť vo Švajčiarsku. V súčasnosti pôsobí nielen v oblasti farmaceutických výrobkov, ale aj v oblasti kozmetiky. Je celosvetovo najväčším výrobcom liečiv prírodnej medicíny a čisto prírodnej organickej kozmetiky.

Značka Weleda disponuje vlastnou záhradou, ktorá je dôležitým zdrojom surovín pre ďalšiu výrobu a ktorá je ošetrovaná podľa zásad biodynamického poľnohospodárstva, čo v praxi znamená, že na výrobu produktov Weleda sa používajú len tie najčistejšie prírodné suroviny.

Ružový hydratačný krém, ktorý môžete používať cez deň aj na noc, sa tak stáva multifunkčným pomocníkom v každodennej starostlivosti o pleť. Weleda sa stará o normálnu a suchú pokožku. Obsiahnuté oleje stabilizujú funkciu mazových žliaz a podporujú prirodzenú regeneráciu pleti. Pokožka je tak vyživená, posilnená a chránená pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi. Ľahký hydratačný krém sa ľahko vstrebáva a zanecháva pokožku jemnú a zdravú.

Cena ružového krému je menej ako 18 eur.

6. miesto

SANTE 24h Hydratačný krém s inca inchi olejom

Orientačná cena: 12 €

Santé je certifikovaná nemecká prírodná kozmetika založená na vysokokvalitných rastlinných olejoch, extraktoch a výťažkoch z kvetov a ovocia, ako aj na 100 % esenciálnych olejoch. Všetky tieto zložky sú starostlivo vyberané tak, aby bol výsledný produkt nielen čisto prírodný, ale aj skutočne prospešný pre pokožku.

Všetky výrobky de facto spĺňajú prísne požiadavky na kvalitu pre certifikáciu BDIH a NaTrue.

24-hodinový hydratačný krém SANTE Bio Inca Inchi-Oil & Probiotics je vhodný pre suchú, citlivú a poškodenú pleť. Dokáže obnoviť poškodenú ochrannú bariéru, a tým podporuje zadržiavanie vlhkosti v pokožke. Krém obsahuje probiotiká a vzácny olej Inca Inchi.

Olej Inca Inchi je zo všetkých olejov najbohatší na omega 3 mastné kyseliny. Podporuje tvorbu ochrannej bariéry, navracia pokožke svieži a mladistvý vzhľad a priaznivo pôsobí na malé jazvy.

Cena tohto krému je približne 12 eur.

7. miesto

WELEDA Skin Food Light Univerzálny krém

Orientačná cena: 6 €

Možno ste už počuli o kréme Skin Food od spoločnosti Weleda. Vyznačuje sa veľmi ľahkou konzistenciou, príjemnou, mierne citrusovou vôňou, dokonalou absorpciou a multifunkčnosťou. Veľmi priaznivá je navyše jeho cena, ktorá je len niečo cez 6 eur. 

Vďaka kombinácii lanolínu, bambuckého masla, slnečnicového oleja a včelieho vosku je krém naozaj veľmi ľahký a príjemne sa rozotiera. Nezanecháva pocit mastnoty a veľmi dobre sa vstrebáva. S týmto krémom si môžete vychutnať prirodzene jemnú, vyživenú a hydratovanú pokožku.

8. miesto

Natura Siberica Denný hydratačný krém na tvár

Orientačná cena: 10 €

Natura Siberica má ruské korene a bola založená v roku 1997. Táto značka ponúka jedinečnú prírodnú kozmetiku založenú na unikátnej sile sibírskych bylín. Spoločnosť je členom združenia Cosmos pre organickú a prírodnú kozmetiku a niektoré výrobky majú certifikát ICEA.

Spoločnosť Natura Siberica používa pri výrobe najmodernejšie technológie a všetky fázy výroby podliehajú prísnym kontrolám, aby sa zaručila vysoká kvalita.

Natura Siberica Denný krém na tvár pre zmiešanú a mastnú pleť poskytuje pleti potrebnú výživu a hydratáciu. Ako je už krásnym štandardom značky, obsahuje bylinné výťažky z ruskej tajgy a kyselinu hyalurónovú.

Veľkým bonusom je, že obsahuje prírodný ochranný faktor SPF 15, ktorý chráni pokožku pred slnečnými lúčmi a možným podráždením.

Cena krému je približne 10 eur.

9. miesto

VENIRA hydratačný denný krém

Orientačná cena: 31 €

Česká firma Venira ponúka špeciálne navrhnutý hydratačný krém pre potreby normálnej, suchej a dehydrovanej pleti. Chráni pleť pred stratou vlhkosti, dodáva pružnosť, hĺbkovo hydratuje, pomáha pokožke vytvárať vlastnú zásoby vody a chráni ju pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Hydratačný denný krém značky Venira je prírodný a obsahuje to najlepšie, čo svojej pleti môžete ponúknuť. Na hydratáciu a regeneráciu slúžia ružová voda, extrakt z orchidey, glycerín či kyselina hyalurónová. Nechýbajú ani vitamín E a zmes olejov ako jojobový, arganový, Inca Inchi olej, olej z ruže šípkovej a olej z ruže damašskej.

Výrobca uvádza, že viditeľný rozdiel zaznamenáte už po 14 dňoch pravidelného používania.

50 ml balenie krému vás vyjde približne 31 eur.

10. miesto

Havlíkova Apotéka Anjelska tvár

Orientačná cena: 20 €

Havlíková prírodná Apotéka je česká prírodná značka, ktorá čerpá z tradičných receptúr známeho českého lekárnika PhMr. Karla Havlíka. Filozofiou tejto značky je, že sila sa ukrýva v prírode, preto čerpá hlavne z byliniek pestovaných v ekozáhradkách. Veľký dôraz kladie aj na používanie BIO surovín.

Hydratačný krém s názvom Anjelska tvár je určený predovšetkým pre suchú a dehydrovanú, zrelú a mestom zaťaženú pleť. Je vhodný aj v prípade problematickej pleti, kde je potrebné nastoliť rovnováhu hydratácie pleti. Neodporúča sa pre aknóznu pleť.

V kréme sa nachádzajú účinné zložky ako materská kašička a extrakt z ľuľka zemiakového, ktoré podporujú schopnosť okamžitej bunkovej regenerácie. Nechýba tiež kyselina hyalurónová, bambucké maslo a extrakty z medovky a levandule. Tie majú protizápalový efekt.

30 ml balenie krému stojí menej ako 20 eur.

Záver

Pleť jednoducho potrebuje hydratáciu zvonku aj zvnútra. Nezabúdajte na kvalitný pitný režim, stravu a na výbere denného a nočného krému si dajte záležať. Vaša pokožka si zaslúži tú najlepšiu starostlivosť.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kozmetika

[2] Healthline (ENG): Choosing a Healthy Facial Moisturizer

[3] Healthline (ENG): The Best Face Moisturizers

[4] PubMed Central (ENG): Moisturizers: The Slippery Road

[5] PubMed Central (ENG): Moisturizers

[6] PubMed Central (ENG): The Role of Moisturizers in Addressing Various Kinds of Dermatitis: A Review

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».