10 najlepších sér na pleť – recenzie & ako vybrať

Čo je sérum na tvár a aké je najlepšie? Ako používať pleťové sérum a ako si vybrať to správne? Recenzie, diskusie a skúsenosti.

TOP  1. miesto

SALOOS Hyalurónové sérum

Orientačná cena: 15 €

Skvelé sérum, ktoré aktívne regeneruje a chráni pred vysúšaním a známkami starnutia.

2. miesto

Original ATOK Hyalurónový fluid

Orientačná cena: 18 €

Ľahký fluid, ktorý podporuje hydratáciu, zlepšuje pevnosť, pružnosť a celkovo vypína pokožku.

3. miesto

MÁDARA Time Miracle Obnovujúce sérum

Orientačná cena: 50 €
Vynikajúce obnovujúce sérum, ktoré posilňuje nielen zrelú pokožku a dodáva jej pružnosť a pevnosť.

Desať najlepších pleťových sér

Čo sú to pleťové séra?

V súčasnosti sú vo svete starostlivosti o pleť pleťové séra pomerne horúcou témou. A niet divu! Ich priaznivé účinky sú preukázané. Dávajte pozor, aby ste si nezamieňali sérum s krémom, pretože ide o dve odlišné veci. Najprv sa použije sérum a potom hydratačný krém alebo iný krém. Je to hustejšia tekutá látka, ktorá neupcháva póry, a preto sa môže používať aj na problematickú pleť. Dávkuje sa po kvapkách.

Sérum je produkt s mimoriadne vysokým obsahom účinných látok. V čom spočíva jeho čaro? Môže takmer okamžite zlepšiť stav vašej pokožky a urýchliť jej regeneráciu. Séra intenzívne vypínajú pleť, redukujú vrásky a farebnú pigmentáciu v oblasti tváre.

Séra majú dve hlavné vlastnosti – rýchlosť a funkčnosť. V skutočnosti hovoríme o kozmetických výrobkoch a nie o softvéri alebo aplikáciách.

V drvivej väčšine sér nie sú obsiahnuté oleje ani vazelína, pretože, ako už bolo spomenuté, nie sú to krémy. Dobre zvolené sérum urobí veľa práce. Jeho tajomstvo spočíva v ľahkej štruktúre, ktorá mu umožňuje pojať obrovské množstvo účinných látok. Séra sú doslova preplnené antioxidantmi, peptidmi, hydratačnými kyselinami, rozjasňujúcimi zložkami a vitamínmi. Skvelé je, že sa dajú bez problémov používať po celý rok.

Prečo sérum používať?

Pretože robí niečo navyše. Niečo, čo vám nemôže poskytnúť žiadny iný produkt. V jednej kvapke je toho obsiahnuté toľko, že sa to dá ťažko vyčísliť. Pleťové sérum má neuveriteľnú koncentráciu účinných látok. V porovnaní s krémami má napríklad menšie molekuly, takže môže preniknúť hlbšie do pokožky a veľmi aktívne tam pôsobiť. Účinky sú často viditeľné už po niekoľkých dňoch používania.

Na trhu je, samozrejme, veľké množstvo sér, z ktorých si môžete vybrať. Ak si neviete dať rady, poraďte sa s kozmetičkou alebo dermatológom.

Môžeme spomenúť napríklad séra s účinkom proti starnutiu, ktoré pomáhajú bojovať proti vráskam, redukujú ich a spomaľujú ich tvorbu. Liftingové séra vypínajú pokožku, zlepšujú kontúry tváre a podporujú pružnosť a elasticitu pokožky. Upokojujúce séra sú vhodné pre precitlivenú a podráždenú pleť, zatiaľ čo hydratačné séra zlepšujú obsah vlhkosti v pleti a zabraňujú jej vysušovaniu.

Ako sérum používať?

Najdôležitejší je výber. Trh je preplnený kozmetickými výrobkami rôznych značiek, preto buďte pri výbere dôslední, čítajte recenzie a skúmajte. Výber je pravdepodobne najdôležitejšia časť. Aby mal výrobok účinok, musí obsahovať dostatočnú koncentráciu vysokokvalitné účinné látky, ako je napríklad kyselina hyalurónová. Žiaľ, nie vždy je to tak.

Keď ste si vybrali a zakúpili sérum, ako ho teda používať?

  1. Pred aplikáciou musí byť pleť dokonale vyčistená (čistiace mlieko, pena a tonikum).
  2. Potom nasleduje aplikácia séra.
  3. Po použití séra vždy naneste svoj obľúbený krém.

 

Ako sérum nanášať?
Najprv si prečítajte príbalový leták, pretože spôsob aplikácie sa môže líšiť podľa výrobcu a typu. Vo všeobecnosti však existujú dva typy aplikácií.

Z aplikátora

Z kvapkadla vytlačte 2-3 kvapky (nie väčšie množstvo) na brušká prstov, ktoré musia byť dokonale čisté. A jemne vklepte sérum na celú oblasť tváre.

S tonikom alebo pleťovou vodou

Najprv si navlhčite čistú dlaň tonikom alebo obľúbeným pleťovým mliekom, opäť do nej vytlačte 2-3 kvapky, jemne rozotrite medzi dlaňami a naneste na celú tvár.

Ako často sérum používať?

Opäť to závisí od značky a typu. Vo väčšine prípadov by ste však mali sérum používať raz denne, najlepšie večer pred spaním. Pri niektorých látkach, ako sú peptidy, je na dosiahnutie viditeľných účinkov dôležitá pravidelnosť, podobne ako pri antibiotikách, takže ak siahnete po sére raz týždenne alebo ho budete používať veľmi sporadicky, nemusíte vidieť výsledky.

Pri správnom a pravidelnom používaní kvalitného séra sa prvý viditeľný účinok dostaví približne po 3 dňoch. Uvádza sa, že približne po dvoch týždňoch sa vrásky zmenšia a pokožka sa stane pevnejšou a vypnutejšou.

Na čo pleťové sérum slúži?

Dokáže doslova omladiť pokožku. Krásne si poradí s unavenou, starnúcou a problematickou pleťou. Pravidelné používanie zanecháva pokožku jemnú, omladenú a vyživenú.

Skvelé je, že sérum môžete používať prakticky na každý typ pleti – pokiaľ netrpíte chronickými kožnými problémami, tu sa musíte poradiť s dermatológom.

Kedy ho začať používať? Čím skôr, tým lepšie. Odporúča sa začať s jeho používaním ideálne okolo 25. roku života, keď sa pomaly, ale isto objavujú prvé jemné vrásky a kolagénu v pokožke začína ubúdať. Prevencia je vždy vhodnejšia ako neskoršia náprava rozsiahlejších problémov.

Druhy pleťových sér

Môžete si vybrať z naozaj širokej ponuky. Najprv je dôležité poznať svoj typ pleti a potom už len hľadať to najvhodnejšie sérum.

Stres, znečistené ovzdušie, nedostatok spánku, zmeny teplôt, hluk, elektromagnetické znečistenie alebo hektický životný štýl môžu spôsobiť nedokonalosti vašej pleti.

Našťastie žijeme v modernej dobe a môžeme tomu aspoň čiastočne zabrániť. Najnovšie technológie ukryté vo fľaštičke detoxikačného pleťového séra dokážu obnoviť všetko, čo vašej pleti chýba. Pleť je potom rýchlo rozjasnená, spevnená a celkovo pôsobí sviežo a mladistvo.

Hydratačné sérum je v skutočnosti vždy tou správnou voľbou. Ak neviete, ktoré si vybrať, skúste na začiatok toto. Dodá vašej pleti potrebné látky pre jej harmonické fungovanie. Medzi kľúčové zložky tejto kategórie patrí kyselina hyalurónová, ktorá je známa svojimi vysoko hydratačnými účinkami na pokožku. Má veľké molekuly, ktoré zostávajú na povrchu pokožky, kde na seba viažu ďalšiu vodu.

Spevňujúce séra sa odporúčajú používať po 30. roku života, keď sa už objavujú prvé vrásky. Tieto séra obsahujú aktívne zložky, ktoré redukujú stopy času na tvári a zlepšujú celkovú pružnosť pokožky. Zložky môžu, ale nemusia byť rastlinného pôvodu.

Zdá sa vám vaša pleť matná, sivá a možno aj trochu bez života? Nevadí, existuje liek s názvom rozjasňujúce sérum. Látky ako vitamín C alebo výťažky zo vzácnych perál a zlata sa postarajú o to, aby vaša tvár vyzerala opäť dobre. Rozjasňujúce séra sa cielene zameriavajú na svetlo, ktoré sa odráža od pokožky, a často riešia aj pigmentové škvrny. Neexistuje prakticky žiadne vekové obmedzenie, môžete ich použiť, kedykoľvek budete cítiť potrebu.

Čas je neúprosný a každému z nás plynie rovnako. Postupom času pleť stráca jas, pevnosť, stenčuje sa, objavujú sa hlbšie a hlbšie vrásky, ktoré nezmiznú ani pri dostatočnom pitnom režime. Nevadí, opäť môže pomôcť vhodné sérum. Tieto pleťové koncentráty sa často vytvárajú dlhé roky, pričom dermatológovia a vedci testujú a hľadajú najúčinnejšie látky a ich zmesi pre skutočne viditeľné výsledky.

S ochrannými sérami sa nemusíte obávať slnka. Ľahké emulzie s vysokým ochranným faktorom SPF stačí naniesť na pleť pred krémom a vaša pleť bude dokonale chránená bez toho, aby ste na nej cítili ďalšiu vrstvu kozmetiky.

Tento typ séra je vhodný pre problematickú pleť so sklonom k akné. Vysoká koncentrácia čistiacich látok v kombinácii s upokojujúcimi zložkami dokáže na počkanie naozaj zázračne pôsobiť. Ak potrebujete rýchlo skrotiť mastnú pleť, zbaviť sa neustálych zápalov a čiernych bodiek, potom je táto kategória sér určená práve vám.

Čo je to kyselina hyaluronová?

Je to prípravok na regeneráciu a ochranu pokožky. Je veľmi blízka ľudskému telu, pretože sa prirodzene vyskytuje v jeho tkanivách, kde tvorí medzibunkovú výplň a podieľa sa na jeho štruktúre. Bohužiaľ, čím sme starší, tým menej jej máme a je dobré ju dopĺňať zvonka. Kyselina hyalurónová je látka, ktorá na seba dokáže viazať vodu, a to až tisíckrát viac, ako je jej vlastná hmotnosť.

Kyselinu hyalurónovú možno rozdeliť na vysokomolekulárnu a nízkomolekulárnu. Vysokomolekulárny sa používa najmä ako výplň v estetickej chirurgii. Nízkomolekulárna môže preniknúť hlbšie do vrstiev pokožky a vďaka „menším molekulám“ tam pôsobiť dôsledne.


Čo je hyalurónové sérum?

Je to produkt s prítomnosťou rovnomennej kyseliny. A čo dokáže? Hydratuje, regeneruje, omladzuje a vypína pokožku.

1. miesto

SALOOS Hyalurónové sérum

Orientačná cena: 15 €

Hyalurónové sérum od českej kozmetickej značky Saloos kombinuje komplex dvoch typov 100 % kyseliny hyalurónovej. Má vynikajúce hydratačné a vyhladzujúce účinky, aktívne regeneruje pokožku a chráni ju pred vysúšaním a známkami starnutia. Dokáže odstrániť viditeľnosť jemných vrások.

Má veľmi ľahkú konzistenciu, ktorá sa príjemne vstrebáva. Sérum je vhodné pre všetky typy pleti vrátane citlivej.

Toto sérum je k dispozícii za menej ako 15 eur.

2. miesto

Original ATOK Hyalurónový fluid

Orientačná cena: 18 €

Česká značka Original Atok ponúka hyalurónový fluid s príjemnou levanduľovou vôňou, ktorý je vhodný pre všetky typy pleti. Má ľahké zloženie bez oleja a okrem kyseliny hyalurónovej obsahuje aj zložky, ako je perlový prášok, extrakt z granátového jablka a beta-glukán. Fluid dokonale podporuje hydratáciu a pevnosť pokožky a prispieva k regenerácii a obnove kožných buniek.

Táto tekutina pomáha pokožke udržať si potrebné množstvo hydratácie a chráni ju tak pred vysušením. Dodáva pokožke pevnosť a pružnosť. Beta-glukán spolu s pantenolom a výťažkami z vínnej révy alebo konjaku pokožku zjemňujú a zľahka vypĺňajú. Ovocné kyseliny vo výťažkoch a jemný perlový prášok sa potom postarajú o krásne rozjasnenie pleti.

Cena tohto fluidu je necelých 18 eur.

3. miesto

MÁDARA Time Miracle Obnovujúce sérum

Orientačná cena: 50 €

Obnovujúce sérum Time Miracle od MÁDARA posilňuje namáhanú zrelú pleť a zanecháva ju pevnejšiu a pružnejšiu. Účinné koncentrované zloženie s regeneračným bylinným zložením ľahko preniká do hlbších vrstiev pokožky, aby pomohlo spevniť pokožku a zároveň stimulovalo tvorbu kolagénu.

Toto sérum má príjemne ľahkú konzistenciu, ale je bohaté na množstvo ošetrujúcich výživných látok. Základom je brezová šťava plná antioxidantov a vitamínov, jojobový olej a kyselina hyalurónová.

Pravidelným používaním sa pleť stáva pružnejšou a viditeľnosť vrások a jemných liniek sa eliminuje. Vďaka bohatému zloženiu s minimálnym množstvom vody sa sérum rýchlo vstrebáva do pokožky, ale zároveň ju intenzívne ošetruje.

Cena séra je takmer 50 eur. 

4. miesto

Annemarie Börlind Revitalizačné hydratačné sérum

Orientačná cena: 37 €

Prírodná schwarzwaldská značka Annemarie Börlind uviedla na trh Revitalizačné hydratačné sérum, ktoré je určené na každodennú starostlivosť o suchú alebo zmiešanú pleť vo veku 30 a viac rokov. Sérum obsahuje zložky, ako je šťava z aloe vera, extrakt z morských rias a rastlinnú kyselinu hyalurónovú.

Sérum intenzívne hydratuje a rozjasňuje pleť. Vďaka výťažku z vrbovky je sérum vhodné aj pre zmiešanú pleť, pretože mierne sťahuje póry, a tým pôsobí proti nadmernej tvorbe kožného mazu.

Sérum stojí približne 37 eur.

5. miesto

NOBILIS TILIA Hyalurónové sérum

Orientačná cena: 12 €

Hyalurónové sérum od českej značky Nobilis Tilia aktívne regeneruje všetky typy pleti a zároveň im dodáva potrebnú hydratáciu. Sérum na báze vody obsahuje kyselinu hyalurónovú a výťažky z prasličky. Tieto dve látky sa starajú o pokožku, zjemňujú ju, pomáhajú ju regenerovať a tonizovať.

Sérum vyhladzuje, zjemňuje a dodáva pleti zdravý a vyživený vzhľad. Zároveň pokožku hydratuje, chráni ju pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, a tým aj pred prejavmi predčasného starnutia.

Cena séra je približne 12 eur.

6. miesto

KVITOK Pleťové sérum Kyselina Hyalurónová

Orientačná cena: 14 €

Sérum s kyselinou hyalurónovou od slovenskej značky Kvitok obsahuje kombináciu 2 typov kyseliny hyalurónovej, nízkomolekulárnej a vysokomolekulárnej, vo vysokej koncentrácii. Sérum je v skle s pipetou na jednoduchú aplikáciu. Okrem spomínanej kyseliny obsahuje aj vodu z kvetov damašskej ruže, ktorá udržiava správnu hodnotu pH pokožky, hydratuje ju, stimuluje regeneračné procesy a má protizápalové účinky. Osviežuje pokožku, upokojuje začervenanie a alergické príznaky pokožky.

Sérum chráni pokožku a minimalizuje tvorbu vrások. Neupcháva póry, a preto je vhodné aj pre problematickú pleť.

Cena séra je zhruba 14 eur.

7. miesto

KVITOK Pleťové sérum Kolagén

Orientačná cena: 10 €

Pleťové sérum s rastlinným kolagénom je ideálne na zjemnenie, vyhladenie a ochranu pleti. Sérum hĺbkovo hydratuje, vytvára na pokožke ochranný hydrofilný film, zvyšuje jej pružnosť a pevnosť.

Kvetová voda z damašskej ruže udržiava správnu hodnotu pH pokožky, stimuluje regeneračné procesy, osviežuje a upokojuje.

Cena kolagénového séra je cca 10 eur.

8. miesto

LAVERA Hydro Sensation Sérum

Orientačná cena: 13 €

Sérum Hydro Sensation nemeckej značky Lavera je určené pre všetky typy pleti. Obsahuje kyselinu hyalurónovú, extrakt z uhorky a extrakt z hrozna. Dokonale hydratujú pokožku, zmierňujú napätie alebo začervenanie. Vďaka komplexu cukrov podporuje hojenie nedokonalostí pleti. Extrakt z morských rias má vynikajúce hydratačné vlastnosti, spevňuje, regeneruje a dlhodobo zmierňuje podráždenie pokožky.

Cena je menej ako 13 eur.

9. miesto

VENIRA anti-aging sérum so skvalanom a peptidmi

Orientačná cena: 25 €

Anti-aging sérum je odporúčané predovšetkým pre zrelšiu pleť. Toto sérum je určené proti prejavom starnutia a pri pravidelnom používaní zmierňuje prejavy vrások až o 51 %. 

Ide o prírodný produkt s jemnou vôňou verbenovej kvetinovej vody. Neupcháva póry, spomaľuje proces starnutia pleti a slúži ako prevencia pred poškodením kožnej bariéry. Má hydratačný a antioxidačný účinok. 

Venira sérum obsahuje peptidy, ktoré pomáhajú opraviť viditeľné poškodenia kože a podporujú rast kožných kmeňových buniek. Skvalan zase zvyšuje elasticitu pokožky, zjemňuje jej drsosť a hydratuje. 

Sérum naneste večer na vyčistenú pleť. 15 ml balenie vás vyjde na menej ako 25 eur.

10. miesto

Alteya Vyživovacie pleťové sérum Bio Damascena

Orientačná cena: 45 €

Spoločnosť Alteya Organics prichádza s organicky certifikovaným sérom na báze komplexu Bio Damascena. Ide o kombináciu organických esenciálnych olejov, výťažkov a bulharského ružového oleja. Nájdete tu napríklad výťažok z rakytníka, organický ľubovníkový olej alebo olej z boráku lekárskeho.

Tento komplex zlepšuje odolnosť pokožky, spomaľuje proces starnutia, omladzuje a zjemňuje textúry pokožky. Sérum je odporúčané prevažne pre suchú, poškodenú, zrelú a starnúcu pokožku. 

Sérum sa odporúča používať ráno aj večer na vyčistenú pleť. Ide o 100 % organický výrobok, ktorý získal viacero certifikátov a ocenení .

Jedno 20 ml balenie séra vás vyjde na 45 eur.

Záver

Séra sú skvelé produkty, ktoré dokážu zázraky. Môžu pomôcť pokožke, uľaviť jej a vytvoriť zdravý a mladistvý vzhľad. Dôležité je dobre si vybrať podľa typu pleti a byť dôsledný pri aplikácii.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kozmetika

[2] Healthline (ENG): What Are the Benefits of Using a Face Serum?

[3] Healthline (ENG): 11 Reasons to Add Vitamin C Serum to Your Skin Care Routine

[4] PubMed Central (ENG): Skin anti-aging strategies

[5] PubMed Central (ENG): Efficacy and Tolerability of a Facial Serum for Fine Lines, Wrinkles, and Photodamaged Skin

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».