10 najlepších opaľovacích krémov – recenzie a diskusie

Čo sú opaľovacie krémy, ako fungujú a ako si vybrať ten najlepší? Prečo, ako a kedy používať opaľovací krém? Recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

MÁDARA Opaľovací krém SPF 50

Orientačná cena: 33 €

Výborné SPF 50 na pleť s kyselinou hyalurónovou, resveratrolom a kmeňovými bunkami z včelníka chráni pleť pred UV žiarením, znečistením v meste a modrým svetlom.

2. miesto

WoodenSpoon opaľovacie mlieko SPF 50

Orientačná cena: 24 €

Bio telové mlieko s minerálnym UV filtrom a SPF 50 chráni pokožku pred slnečnými lúčmi a zároveň ju rozmaznáva vďaka svojmu zloženiu. Vhodné pre celú rodinu.

3. miesto

Eco Cosmetics Opaľovací krém SPF 50

Orientačná cena: 20 €

100 % prírodný opaľovací krém bez parfumácie s vysokým ochranným faktorom SPF 50 je určený pre veľmi citlivú a detskú pokožku. Obsahuje olivový olej, ktorý sa stará o pokožku.

Desať najlepších opaľovacích krémov

Čo je to opaľovací krém a na čo slúži?

Opaľovací krém pozná asi každý, ale ruku na srdce, nie každý mu prikladá takú dôležitosť, akú si naša pokožka zaslúži. Opaľovací krém nie je dôležitý len na dovolenke v prímorskom letovisku, práve naopak. V ideálnom prípade by sme ho mali používať celoročne a denne. Opaľovacie krémy môžu v skutočnosti slúžiť ako preventívna ochrana pokožky.

Aj keď je pod mrakom alebo dokonca zamračené, škodlivé lúče dopadajú na našu pokožku neustále. Preto je dôležité, aby ste do svojej rutiny zaradili opaľovací krém. Zdravšia pleť s minimom vrások bude nepochybne slúžiť ako dôkaz.

Slnečné lúče sú najvyšším a najprirodzenejším zdrojom energie, sú tiež zásobárňou dôležitého vitamínu D, ale aj napriek tomu je dôležité byť ostražitý. Koža je ochrannou bariérou nášho tela, ale to, čo sa cez ňu dostane, sa šíri celým telom.

Opaľovacie krémy sa môžu veľmi líšiť. Výrobcovia, značky, zložky a konzistencia. Skôr ako si ho vyberiete, venujte mu pozornosť. Pozorne si prečítajte zloženie, ale aj recenzie používateľov a nebojte sa opýtať napríklad svojho dermatológa.

Všeobecne povedané, opaľovacie krémy obsahujú naozaj široké spektrum dôležitých zložiek. Niektoré môžu ultrafialové žiarenie absorbovať, iné ho odrážajú. Látky, ktoré svetlo absorbujú, sú rôzne aromatické zlúčeniny a látky, ktoré ho odrážajú, sú anorganické materiály, ako napríklad oxid titaničitý alebo oxid zinočnatý. Zjednodušene povedané, ide o látky, ktoré môžu odrážať dopadajúce žiarenie ako zrkadlá.

Prečo je vhodné používať prírodné opaľovacie krémy namiesto syntetických?

Už sedliackym rozumom dôjdeme k záveru, že syntetické krémy môžu byť takým chemickým koktailom, ktorý môže našu pokožku dokonca poškodiť. Preto je dôležité zistiť, čo znamenajú skratky v zložení, a venovať im pozornosť.

Ktoré látky patria medzi najškodlivejšie?

 • Konzervačné látky (parabény)
 • Alkoholy
 • Silikóny
 • Syntetické parfumy
 • Oxybenzón – táto synteticky vytvorená zlúčenina sa podieľa na rozsiahlom ničení koralových útesov
 • Aktívna látka EHMC (etylhexylmetoxycinamát) – pri kontakte EHMC s ultrafialovým žiarením sa preukázalo, že poškodzuje ľudské bunky DNA

 

Skutočne venujte pozornosť zloženiu, pretože pokožka má oveľa väčšiu funkciu, ako by sa mohlo na prvý dojem zdať.

Čo je to SPF?

Mnohé kozmetičky a beauty blogerky často hovoria o pojme „SPF“. Ženám, dievčatám a mužom odporúčajú používať krémy s týmto faktorom ako posledný krok každodennej starostlivosti. Prečo? SPF alebo Sun Protection Factor je číslo, ktoré udáva stupeň ochrany pred UVB žiarením. Čím vyššie číslo, tým viac tohto žiarenia blokuje.

 • SPF 10 1/10 ultrafialového žiarenia
 • SPF 20 1/20 ultrafialového žiarenia
 • SPF 30 1/30 ultrafialového žiarenia atď.

Platí teda priama úmera – čím vyššie číslo SPF, tým väčšia ochrana.

Ako vybrať kvalitný opaľovací krém?

Skôr ako vstúpite do obchodu alebo e-shopu, urobte si prieskum trhu. Urobte aspoň malú analýzu produktu. Zistite, aké prírodné značky existujú, prečítajte si recenzie a zložky. Vyhľadajte minerálne filtre, ktorých funkciu sme spomenuli vyššie. Ďalšou položkou na pomyselnom zozname kladov a záporov by malo byť najprirodzenejšie zloženie. Ak je krém tiež certifikovaný, dobre pre vás! Za zmienku stojí napríklad EcoCert Organic Cosmetic alebo COSMOS Organic a mnoho ďalších.

Opaľovacie krémy pre deti by mali mať v ideálnom prípade ochranný faktor SPF 15, ale v blízkosti vody, mora alebo kdekoľvek na priamom slnku určite siahnite po ochrannom faktore SPF 50.

Je dôležité vedieť, že organické opaľovacie krémy sa vytvárajú zmiešaním minerálnych filtrov s rastlinnými olejmi alebo maslami. Po nanesení organického krému sa na vašej pokožke vytvorí veľmi jemná a ľahká vrstva tzv. mikrozrkadiel, ktoré odrážajú nebezpečné lúče a chránia vašu pokožku.

Opaľovacie krémy sa predávajú v týchto formách:

 • Krémy
 • Telové mlieka
 • Spreje
 • Oleje
 • Peny
 • Tyčinky (sticky)

Prečo je slnko pre zdravie dôležité?

Slnko potrebujeme k životu rovnako ako vzduch k dýchaniu. Bez teplých slnečných lúčov sa nezaobídeme. Ak sa pred ním budeme správne chrániť, všetko bude v rovnováhe a my z toho vyťažíme len benefity.

 • Slnečné svetlo nám dodáva pozitívnu energiu.
 • Vďaka slnku si naše telo vytvára dôležitý vitamín D, ktorý je potrebný na syntézu a vstrebávanie vápnika, fosforu a ďalších minerálov a podporuje aj činnosť kardiovaskulárneho systému.

Čo môže slnko spôsobiť nechránenej pokožke?

V skutočnosti toho nie je veľmi málo. Hlboké a predčasné vrásky sú určite prvé v pomyselnom rade a všetko môže vyústiť až do rakoviny kože. Ale nemaľujme čerta na stenu. Všetkému sa dá krásne predísť.

Medzi ďalšie problémy patria:

Počuli ste už o slnečnej alergii? Je rovnako bežná ako alergia na lepok alebo laktózu. Ide o veľmi nepríjemnú vec. A ako sa prejavuje? Tak, že sa pokožka po opaľovaní začne správať práve ako tá alergická – sčervená, svrbí, miestami pálí a môžu sa objaviť pľuzgiere.

Pravdepodobne sme to zažili všetci. Spálenie je takou vizitkou dovolenky v Egypte 🙂 Je naozaj dôležité nepodceniť ochranu svojej pokožky, pretože kvôli spáleniu môžete zažiť niekoľko nepríjemných dní. Okrem zvýšenej citlivosti kože môže pribudnúť aj únava alebo teplota.

A ktoré miesta sú najviac náchylné na spálenie?

 • Nechty
 • Čelo
 • Dekolt
 • Ramená
 • Nos
 • Lýtka

Asi nikto o ne nestojí, hoci v dnešnej dobe ich laser dokáže veľmi dobre odstrániť. Ako však vznikajú? Svoju úlohu tu určite zohráva genetika a vek, ale ďalším faktorom je nepochybne UV žiarenie. Môžete tomu zabrániť výberom kvalitného opaľovacieho krému.

Pľuzgiere od slnka patria medzi popáleniny druhého stupňa. Ich výskyt môže sprevádzať aj zvýšená teplota. Nemajte obavy. Stačí, ak si oddýchnete a natriete sa napríklad panthenolom.

Ako sa starať o pokožku po opaľovaní?

Dôležitá nie je len časť pred opaľovaním. Nezanedbávajte ani starostlivosť po opaľovaní. Ak je pokožka vystavená slnku a nie je nijako chránená, UV lúče prenikajú do pokožky a uvoľňujú voľné radikály, ktoré môžu mať negatívny vplyv na DNA.

Najlepšie je siahnuť po hydratačnom kréme s panthenolom, aloe vera a mrkvový olej je tiež skvelý. Kožu môžete ochladiť aj tvarohom alebo jogurtom.

1. miesto

MÁDARA Opaľovací krém SPF 50

Orientačná cena: 33 €

Opaľovací krém SPF 50 od lotyšskej značky MÁDARA ochráni vašu pokožku pred UVB a UVA žiarením a voľnými radikálmi. Tento produkt je pokročilou emulziou s prírodným oxidom zinočnatým, resveratrolom, kyselinou hyalurónovou a antioxidačnými kmeňovými bunkami z včelníka.

Tento krém je certifikovaný a slúži ako prevencia všetkých typov poškodenia kožných buniek vrátane dehydratácie, vrások, pigmentácie a straty objemu. Je vhodný pre všetky typy pleti a okrem toho pleť jemne tónuje.

2. miesto

Wooden Spoon opaľovacie telové mlieko Baby & Family SPF 50

Orientačná cena: 24 €

Opaľovací krém Baby & Family SPF 50 od bulharskej značky Wooden Spoon chráni pokožku pred UVA aj UVB žiarením vďaka minerálnemu filtru v non nano forme. Výrobok obsahuje rastlinné oleje, ako je organický slnečnicový alebo kokosový olej, a bambucké alebo kakaové maslo z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré pokožku vyživujú, zjemňujú a obnovujú. Tento opaľovací krém je vhodný pre celú rodinu vrátane detí.

Mlieko obsahuje neviditeľný oxid zinočnatý, ktorý nezanecháva biele stopy na pokožke a veľmi ľahko sa nanáša.

3. miesto

Eco Cosmetics Opaľovací krém Neutral bez parfumácie SPF 50

Orientačná cena: 20 €

Tento opaľovací krém z Nemecka je 100 % prírodný, neobsahuje parfum a má mimoriadne vysoký ochranný faktor SPF 50. Je vhodný pre citlivú a detskú pokožku. Okrem iného obsahuje olivový olej, ktorý sa stará o pokožku a zabraňuje jej vysúšaniu.

Obsahuje tiež 100 % prírodné minerálne filtre, ktoré poskytujú veľmi rýchlu ochranu pred slnečným žiarením UVA aj UVB a je odolný voči vode.

Opaľovací krém Eco Cosmetics neobsahuje chemické filtre, umelé vône, deriváty z ropy, parafínu alebo silikónu, nanotechnológie, hliníkové soli, parabény, PEG ani GMO.

4. miesto

laSaponaria Opaľovací krém SPF 50

Orientačná cena: 24 €

Veľmi jemný opaľovací krém od talianskej značky laSaponaria obsahuje prírodné minerálne filtre, ktoré chránia pokožku pred UVA aj UVB žiarením. Vďaka dávkovaču sa veľmi ľahko nanáša, nezanecháva biely film a dokonale sa rozotiera. Krém je obzvlášť vhodný pre citlivú a alergickú pokožku. Výrobok je v ekologickej kvalite a je certifikovaný spoločnosťou Cosmetici Biologici.

Tento krém môžete pokojne používať aj u detí od 2 týždňov.

Výrobok obsahuje prírodné minerálne filtre oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré účinne chránia pred UVB aj UVA slnečným žiarením. Krém je tiež odolný voči vode a obsahuje zložky ako vitamín E, slnečnicový extrakt a vodu z granátového jablka.

5. miesto

Lavera opaľovací sprej Sun Sensitiv SPF 30

Orientačná cena: 16 €

Opaľovací krém od nemeckej značky Lavera s ochranným faktorom SPF 30 poskytuje veľmi intenzívnu ochranu a je vhodný aj pre citlivú pokožku. Obsahuje skvelú kombináciu minerálnych filtrov, ktoré chránia pokožku pred slnečnými lúčmi. V spreji nájdete napríklad slnečnicový a kokosový olej v bio kvalite, ktoré zabezpečia, že sa pokožka nevysuší. Tento výrobok neobsahuje syntetické UV filtre, silikóny, pevné ani tekuté mikroplasty, umelé farbivá ani konzervačné látky a jeho obal je z 97 % z recyklovaného materiálu.

6. miesto

Ey! Opaľovací krém v spreji SPF 50 BIO

Orientačná cena: 17 €

100 % prírodný opaľovací krém v spreji od nemeckej značky Ey! obsahuje mimoriadne vysoký ochranný faktor SPF 50, ktorý chráni pokožku pred škodlivým slnečným žiarením a voľnými radikálmi. Neobsahuje vodu, ale kvalitné rastlinné oleje, ako napríklad olivový, jojobový alebo repkový. Krém sa ľahko nanáša a rozotiera. Je vhodný aj na tvár a je vodeodolný.

7. miesto

Alphanova Sun opaľovací krém v spreji SPF 50

Orientačná cena: 22 €

Opaľovací krém v spreji od francúzskej spoločnosti Alphanova s SPF 50 a minerálnym filtrom je vodeodolný krém s jojobovým, tamanu a slnečnicovým olejom. Obsahuje aj výťažok z aloe vera, ktorý regeneruje, chráni a zjemňuje pokožku.

Tento krém chráni pokožku pred UVB aj UVA žiarením a nezanecháva na pokožke biely film. Vhodný pre všetky typy pleti vrátane citlivej.

8. miesto

Liebe die Natur Prírodný opaľovací krém SPF 50

Orientačná cena: 10 €

Prírodný opaľovací krém značky Liebe die Natur má výlučne vegánske zloženie a neobsahuje žiadne zložky živočíšneho pôvodu. Podlieha certifikácii COSMOS pre prírodnú kozmetiku.

Je vhodný pre všetky typy pleti a taktiež aj pre deti. SPF 50 poskytuje ochranu v podobe minerálneho slnečného filtru, ktorý okrem toho pomáha udržiavať pokožku hydratovanú.

Krém je bez vône, preto je vhodný pre celú rodinu a aj osoby s citlivou pokožkou. Je vodeodolný, no aj napriek tomu je potrebné pravidelné nanášanie po pobyte vo vode. 

9. miesto

MCCosmetics Denný krém na opaľovanie SPF 50+ tónovaný

Orientačná cena: 24 €

Denný hydratačný a ochranný krém španielskej značky MCCosmetics ponúka vysokú ochranu v podobe faktora SPF 50+. Je vynikajúcou voľbou pre ľudí s pigmentovými škvrnami. Okrem ochrany hyperpigmentovanej pokožky predchádza tvorbe nových pigmentov. 

Tento opaľovací krém je tónovaný, preto nahrádza aj ľahký make-up. Vašu pleť nemusíte zaťažiť viacerými kozmetickými prípravkami. Tento krém vašu pleť krásne zjednotí do jedného tónu. 

Denný opaľovací krém je vhodný na používanie aj po estetických a laserových zákrokoch, prípadne po peelingu. Je vhodný pre všetky typy pleti. Chráni ju pred slnečným žiarením a predchádza poškodeniu pokožky.

10. miesto

TIP: Opaľovací olej ALOHA COCOSOLIS organic

Orientačná cena: 29 €

Opaľovací olej od bulharskej značky ALOHA COCOSOLIS kombinuje rastlinné oleje, ktoré podporujú zdravý tón pokožky pri opaľovaní. Výrobok neobsahuje žiadne UV filtre, a preto neposkytuje ochranu pred slnečným žiarením, ale slúži na podporu opálenia. Preto ho vždy kombinujte s klasickým opaľovacím krémom, ktorý zároveň chráni pokožku.

Výrobok obsahuje kokosový, jojobový, mandľový, avokádový a konopný olej, ktoré pokožku krásne zjemňujú a hydratujú. Olej môžete používať aj na každodennú starostlivosť alebo ako masážny olej s upokojujúcim účinkom.

Záver

Nepodceňujte výber opaľovacieho krému ani jeho používanie, vaša pokožka sa vám odvďačí.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Ochranný prípravok pred slnečným žiarením

[2] Diplomová práce (CZ): Informovanost veřejnosti o nebezpečných látkách v kosmetice

[3] Healthline (ENG): Every Sunscreen Question You Have, Answered

[4] Healthline (ENG): The Meaning of SPF and Everything Else You Need to Know About Sunscreen

[5] PubMed Central (ENG): Ensuring the Safety of Sunscreens, and Their Efficacy in Preventing Skin Cancers: Challenges and Controversies for Clinicians, Formulators, and Regulators

[6] PubMed Central (ENG): Sunscreen products: Rationale for use, formulation development and regulatory considerations

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».