10 najlepších vitamínov na pleť a kožu – recenzie

Aké sú najlepšie vitamíny pre pleť a kožu? Čo našej koži prospieva? Ako si vybrať tie najlepšie doplnky? Recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

VENIRA premium

Orientačná cena: 33 €

Prémiové vitamíny pre rast, objem a kvalitu vlasov, silné a nelámavé nechty a krásnu pokožku. Vylepšené zloženie s 20 účinnými látkami v každej kapsule je vhodné pre ženy aj mužov.

2. miesto

Coloxio

Orientačná cena: 58 €

Hydrolyzovaný kolagén, kyselina hyalurónová, vitamín C, zinok a selén – kombinácia, ktorá maximalizuje mladistvé účinky na pleť. Dobre sa vstrebáva a používa. Balenie je vhodné aj na cesty.

3. miesto

HillVital Kolagén

Orientačná cena: 30 €

Tekutý kolagén slúži na zlepšenie kvality vlasov a pokožky, pretože obsahuje kyselinu hyalurónovú a vitamíny ako B5, B6 a C. Zároveň znižuje bolesť kĺbov a zlepšuje kvalitu nechtov a zubov.

Desať najlepších vitamínov na pleť, kožu a vlasy

Aké sú najlepšie vitamíny na pleť a kožu alebo nechty či vlasy?

Kto by nechcel mať krásne a zdravé vlasy, pokožku a nechty? Je to skrátka taká naša vizitka. To, aby sme mali všetky tieto tri elementy v poriadku, nie je len tak. Často je na vine stres alebo zlý životný štýl, ktorý spôsobuje, že sa vlasy lámu, padajú a sú bez života. Následkom môžu byť aj rozštiepené a tenké nechty alebo zapálená pokožka. Preto je v prvom rade veľmi dôležité byť čo v pohode a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu.

Ako podporný prostriedok môžete vyskúšať aj vitamíny na podporu týchto troch oblastí:

 • Vitamín A – áčko preukázateľne zlepšuje stav nechtov, vlasov a kože, lieči akné a povrchové kožné poranenia, kožné zápaly a spáleniny.
 • Vitamín C – céčko je známy všeliek. Ak je ho dostatok, dokáže krásne uviesť telo do rovnováhy a zabezpečiť správne fungovanie tam, kde je to potrebné. Ide napríklad o prirodzenú produkciu kolagénu.
 • Vitamín E – tento vitamín je známy antioxidant, ktorý potláča oxidačné procesy v bunkách, zlepšuje vzhľad pokožky, je účinný pri liečbe akné, zabraňuje tvorbe škaredých jaziev, urýchľuje hojenie pokožky a pôsobí aj ako anti aging faktor.
 • B-komplex – všetky vitamíny z kategórie B-komplex dokážu zabrániť predčasnému vypadávaniu a šediveniu vlasov, udržiavajú pokožku, nechty a vlasy v dobrom stave.
 • Omega 3 – udržuje pokožku, vlasy a nechty v dobrom stave.
 • Zinok a selén – tieto dva minerály sú súčasťou takmer všetkých doplnkov stravy, ktoré sa zameriavajú na podporu zdravej pokožky, vlasov a nechtov. A právom, pretože v tejto oblasti fungujú ako skvelý nástroj prevencie aj liečby.
 • Kolagén – hoci sa kolagén v tele vytvára prirodzene, jeho produkcia s vekom klesá. Je dôležité ho dopĺňať, pretože posilňuje a zlepšuje stav pokožky, vlasov a nechtov a pomáha predchádzať vráskam.

Čo podporuje zdravú kožu a aké sú dôležité vitamíny pre pleť?

Ako sme už spomenuli, zdravý životný štýl je nevyhnutnou súčasťou cesty ku krásnym vlasom, nechtom a pokožke. Jedlo a nápoje sú na prvom mieste. Ktoré potraviny môžu pomôcť?

 • ovocie a zelenina (repa, avokádo, paprika),
 • celozrnné výrobky,
 • orechy,
 • semená,
 • vitamín B, C, A a E,
 • beta-karotén,
 • rastlinné oleje.

Čo je to kolagén a ako pomáha pleti?

Kolagén je základná stavebná bielkovina rozpustná vo vode. Nachádza sa de facto všade v našom tele – v kostiach, svaloch, šľachách, zuboch, nechtoch, kĺboch a podobne. Aby všetko správne fungovalo, musí ho byť dostatok.

Telo vytvára aktívny kolagén približne do 25. roku života a potom jeho produkcia, bohužiaľ, prirodzene klesá.

Kolagén dodáva pokožke pružnosť a hydratáciu a vyživuje vlasy a nechty. Preto je dobré ho v určitej fáze života doplniť.

Ako vybrať najlepšie vitamíny na pleť?

 • Podľa zloženia – v ideálnom prípade by mal byť produkt čo najviac prírodný.
 • Podľa pomeru vitamínov a minerálov v zložení.

1. miesto

VENIRA premium pre vlasy, nechty a pleť

Orientačná cena: 33 €

Kapsule s množstvom vitamínov, to je Venira. Ide o prírodný doplnok stravy, ktorý je na trhu od roku 2017. Venira má čisto prírodné zloženie s 18 látkami v každej dávke. Od svojho vzniku prešla Venira inováciami a skúsenosťami, vďaka ktorým sa teraz môže pochváliť 20 účinnými látkami v každej kapsule.

A čo je typické pre kapsule Venira? Ich pôsobenie na spojivové tkanivá je veľmi komplexné, čo sa priamo odráža na stave a vzhľade pokožky, vlasov a nechtov.

A ako môžu pomôcť?

 • Podporujú rast a kvalitu vlasov.
 • Podporujú rast a kvalitu nechtov.
 • Vyživujú pokožku a dokážu aktívne pôsobiť na nedokonalosti pleti.
 • Sú vhodné na podporu dojčiacich matiek.

 

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 2 kapsuly denne, ráno a večer, zapiť dostatočným množstvom vody.

A cena? 40-dňová kúra vás vyjde približne 33 eur. 

2. miesto

Coloxio

Orientačná cena: 58 €

Coloxio je prášok s hydrolyzovaným kolagénom, kyselinou hyalurónovou, vitamínom C, zinkom a selénom, ktorý stačí rozpustiť vo vode a vypiť. Obsiahnutá kyselina hyalurónová maximalizuje mladistvé účinky na pokožku a vitamín C je kľúčovou zložkou pre syntézu kolagénu v tele.

Coloxio má vysokú absorpciu a použiteľnosť. Obsahuje nadmerné množstvo kolagénových peptidov (3 000 miligramov vo vrecúšku) a 160 mg vitamínu C spolu s 50 mg kyseliny hyalurónovej.

Balenie obsahuje 30 vrecúšok, ktoré si môžete ľahko vziať so sebou do práce alebo na cesty. A môžete si ho dať kedykoľvek počas dňa.

A ako dávkovať? Rozmiešajte 1 vrecúško v 250 ml vody alebo vášho obľúbeného nápoja.

A cena? Približne 58 eur. 

3. miesto

Kolagén pre zdravé vlasy, nechty, pokožku

Orientačná cena: 30 €

Ide o tekutý kolagén, ktorý je navrhnutý presne tak, aby zachoval zdravie a pružnosť pokožky, nechtov a vlasov. Je dokázané, že v priebehu rokov telo stráca schopnosť produkovať kolagén, v dôsledku čoho sa začínajú objavovať vrásky, klesá pevnosť pokožky, vlasy strácajú svoju kvalitu a dokonca ani kĺby neposlúchajú tak dobre.

Jeho zloženie sa zameriava na:

 • zlepšenie kvality vlasov a pokožky,
 • zníženie bolesti kĺbov,
 • zlepšenie kvality nechtov a zubov.

Okrem toho je kolagén obohatený o kyselinu hyalurónovú, esenciálne oleje a vitamíny, ako sú B5, B6, kremík alebo vitamín C.

A ako dávkovať? Pred začatím konzumácie fľašu poriadne pretrepte. Vypite jednu odmerku hneď ráno. V prípade potreby kolagén zapite čistou vodou.

Cena 500 ml balenia sa pohybuje okolo 30 eur.

4. miesto

VIACOLLAGEN pre krásu zvnútra (príchuť acai)

Orientačná cena: 35 €

Viacollagen s príchuťou acai obsahuje anti aging receptúru, ktorej základom je kyselina hyalurónová, biotín, zinok, selén a vitamín E. Kyselina hyalurónová má vysoké hydratačné a regeneračné účinky, vďaka ktorým dodáva pleti to najlepšie, čo potrebuje.

Prípravok zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov.

Viacollagen môžete vyskúšať v piatich rôznych príchutiach – ananás, zázvor, acai, višňa alebo kiwi.

Ako ho dávkovať?

Odporúčaná denná dávka sa líši v závislosti od príchute: pre ananás je to 7,43 g, pre acai 7,53 g, pre zázvor 7,40 g a pre čerešňu 7,66 g. Raz denne naplňte odmerku po rysku 20 ml. Nasypte 1 priloženú odmerku do 200 ml pohára a zalejte vodou.

A aká je cena? Približne 35 eur.

5. miesto

Nature´s finest Nail Vitamins

Orientačná cena: 24 €

Nápoj Nail Vitamins obsahuje aktívne látky, ktoré dodajú vašim nechtom, vlasom a pokožke všetko, čo potrebujú, aby vyzerali a fungovali čo najlepšie.

Obsahuje napríklad extrakt zo žihľavy, selén, kolagén, MSM a vitamín C.

V nápoji nie je žiadny cukor a obsahuje prírodné zložky na ľahšie vstrebávanie.

A ako ho dávkovať? Odporúčaná denná dávka je 1 odmerka denne. Rozmiešajte v pohári vody a vypite.

A cena? Približne 24 eur.

6. miesto

Vitamíny pre zdravé vlasy s biotínom Ah-mazing

Orientačná cena: 27 €

Kto by nemal rád gumové medvedíky, že? Sú plné vitamínov a prispievajú k zdraviu vlasov, nechtov a pokožky. Každý gumový medvedík obsahuje 5 000 mg biotínu, čo je dvojnásobok v porovnaní s podobnými produktmi na trhu.

Zloženie medvedíkov je ďalej obohatené o celý komplex cenných vitamínov, ako sú A, B6, B8, C, E, ďalej o zinok, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú a kvalitný kokosový olej. Medvedíky sú vhodné na pravidelné používanie.

Tento výrobok neobsahuje cukor a je sladený prírodnou stéviou.

Ako dávkovať? Doprajte si jeden „cukrík“ denne.

Cena 60 ks balenia je necelých 27 eur.

7. miesto

NOW Hair, Skin & Nails

Orientačná cena: 24 €

Tento výživový doplnok na podporu vlasov, nechtov a pokožky obsahuje Cynatine® HNS, revolučnú patentovanú a biologicky dostupnú formu rozpusteného keratínu.

Okrem toho tento doplnok obsahuje aj MSM, niacín, zinok, vitamín B12 a ďalšie telu prospešné látky.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 3 kapsuly denne s jedlom.

A aká je cena? Približne 24 eur. 

8. miesto

Solgar formula pre zdravú pleť, nechty a vlasy

Orientačná cena: 20 €

Tieto tablety podporujú zdravé vlasy, nechty a pokožku. Obsahujú napríklad MSM, vitamín C, zinok a aminokyseliny získané z najlepších zdrojov.

Solgar Fomula podporuje:

 • Posilňuje štruktúru pokožky, vlasov a nechtov.
 • Prevencia vzniku vrások.
 • Prevencia predčasného šedivenia vlasov.
 • Ochrana pred škodlivými účinkami voľných kyslíkových radikálov.
 • Hojenie kožných problémov.

A ako dávkovať? Konzumujte 2 kapsule denne s jedlom.

Cena jedného balenia je približne 20 eur.

9. miesto

Viridian Ultimate Beauty Complex

Orientačná cena: 17 €

Ide o skvelú kombináciu vitamínov, minerálov a fytonutrientov rastlinného pôvodu, ktoré podporujú zdravie a pružnosť pokožky, vlasov a nechtov. Tento výrobok svojou čistotou a zložením spĺňa parametre kategórie Kosher a všetky obsiahnuté zložky sú 100 % aktívne.

Kapsuly sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov.

A ako dávkovať? Užívajte 2 kapsuly denne počas jedla alebo podľa odporúčania lekára.

A aká je cena? Menej ako 17 eur.

10. miesto

Dermavit pre krásnu a zdravú pleť

Orientačná cena: 14 €

Dermavit je prémiový produkt vyrobený v Českej republike, ktorý na výrobu používa len certifikované suroviny a podlieha kontrole HACCP. Je určený predovšetkým na zdravú a krásnu pleť, tvorbu kolagénu, prečistenie a detoxikáciu.

Unikátne zloženie 11 prírodných látok v sebe ukrýva silu a účinky kolagénu, kyseliny hyalurónovej, aloe vera, rakytníka rešetliakového, koenzýmu Q10, L-meionínu, niacínu, zinku, vitamínu E, betakaroténu a vitamínu C.

Dermavit neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu. Odporúčané dávkovanie je 1 až 2 kapsuly denne, najlepšie po jedle. Výživový doplnok je vhodný na dlhodobé užívanie a odporúča sa užívať aspoň jeden mesiac na dosiahnutie výsledkov.

Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl a jeho cena je menej ako 14 eur.

Záver

Hovorí sa, že „vlasy sú korunou krásy“, ale to isté alebo podobné určite platí aj pre nechty a pokožku. Starajte sa o svoje telo, vráti sa vám to mnohonásobne! Snažte sa žiť zdravo, piť veľa vody a mať dostatok pokoja, pretože stres je faktor, ktorý môže narobiť veľa neplechy.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kolagén

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): The 4 Best Vitamins for Your Skin

[4] PubMed Central (ENG): The Roles of Vitamin C in Skin Health

[5] PubMed Central (ENG): Role of Vitamins in Skin Health: a Systematic Review

Ohodnoťte post

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Kam ďalej?