Aké sú najlepšie farby na vlasy? Ako vybrať ideálnu farbu na vlasy? Recenzie, skúsenosti, diskusie a popis.
Voono Henna
Logona
Henna plus
Desať najlepších značiek prírodných farieb na vlasy
Čo sú presne vlasy?
Pre niektorých ľudí sú vlasy len pokrývkou hlavy, niečím, čo nás robí zaujímavými, ale v skutočnosti sú oveľa viac.
Každý vlas sa skladá z troch vrstiev – kutikula, kortex a medulla. Kutikula chráni vlasy pred vonkajším prostredím. Je to ako ochranný múr proti nepriateľom. Kortex dodáva vlasom pružnosť, pevnosť a silu. A napokon medulla. Medulla je centrálnou časťou vlasu a má veľmi dôležitú úlohu – vyživovať vlasy po celej ich dĺžke.
To, koľko vlasov má každý z nás, je veľmi individuálne. Uvádza sa však, že množstvo sa pohybuje od 80 do 140-tisíc. Samozrejme, svoju úlohu zohráva genetika, životný štýl a starostlivosť.
Ak sa pozrieme do minulosti, krásne a najmä dlhé vlasy zohrávali veľkú úlohu. Čím dlhšie vlasy, tým vyššie spoločenské postavenie. Ženy si napríklad takmer nikdy nestrihali vlasy, pretože bujné kadere sa považovali za symbol materstva, plodnosti a intuície.
Hovorí sa, že vlasy sú predĺžením nervových centier, vďaka ktorým môžeme vnímať situáciu oveľa lepšie a na vyššej úrovni, ako keď sú úplne ostrihané.
Vďaka vlasom nás človek môže upútať na prvý pohľad, a to v každom zmysle slova. Vlasy sú skrátka korunou, ktorá nám ukazuje kúsok nás samých. Vďaka vede dnes vieme, že z DNA vlasov možno získať množstvo informácií, napríklad o zdraví a životnom štýle.
Hovorí sa, že krásne dlhé a prirodzene zdravé vlasy skrývajú duševnú silu. Na druhej strane krátke vlasy symbolizujú určitú oddanosť viere a mužskú energiu. Zapletené vlasy znamenajú usporiadané myšlienky, chránia pred energiou zlých démonov a nepúšťajú k nášmu telu stres. Budhistickí mnísi majú vyholené hlavy, aby ukázali, že sa vzdávajú hmotného sveta. Vlasy sú jednoducho symbolom a každý človek si môže sám povedať, čo jeho vlasy symbolizujú.
V minulosti mali vlasy, podobne ako ochlpenie, termoregulačnú funkciu. Vďaka modernej dobe sa dnes táto funkcia dostala do úzadia. Z chemického hľadiska sú vlasy zmesou mnohých prvkov a látok vrátane aminokyselín, bielkovín, tukov a vody, ktorá tvorí približne desatinu hmotnosti vlasov. Medzi ďalšie zložky vlasov patria uhlík, vodík, kyslík, dusík, jód, zinok, meď alebo železo. Práve tieto látky by malo vaše telo dostávať, aby si udržalo vlasy v dobrom stave.
Je zdravé farbiť si vlasy?
Hovorí sa, že každý chce to, čo nemá. Blondínka ticho závidí ryšavke a brunetka si želá zažiť, aké je to byť blondínkou. Ale na druhej strane príroda veľmi dobre vedela, čo nám dala, a skôr či neskôr sa ženy vrátia k svojej pôvodnej farbe, pretože im to najviac vyhovuje.
O tom, či je farbenie vlasov zdravé alebo nie, sa dá polemizovať. Všetko závisí od značky, ktorú na vlasy nanesiete. Samozrejme, je rozdiel, či používate bežnú farbu z drogérie, alebo chodíte do profesionálneho salónu, prípadne používate produkt na prírodnej báze.
Vo všeobecnosti je veľkým problémom to, že mnohé farby vlasy vysušujú, oslabujú a strapkajú ich končeky. Preto je dobré zvážiť, čo od farby na vlasy očakávate. Ak sa chystáte na veľké zmeny, navštívte radšej salón. Ak chcete len oživiť svoju farbu, zamerajte sa na farby bez chemických prísad. Lacné farby na vlasy radšej vynechajte.
Nezabúdajte, že výsledok nemusí byť taký, aký očakávate. Ak je vo vašom záujme dosiahnuť čo najlepší výsledok, navštívte salón alebo si kúpte kvalitnú prírodnú farbu.
Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.
- TOP 11: Najlepší kolagén na vlasy – recenzie
- TOP 10: Najlepšia vlasová kozmetika – porovnanie a recenzie
- 13 najlepších prípravkov na podporu rastu vlasov – recenzie a skúsenosti
- 10 najlepších vitamínov na vlasy – recenzie a skúsenosti
- 10 najlepších šampónov proti vypadávaniu vlasov – recenzie
- 10 najlepších šampónov proti lupinám vo vlasoch – recenzie
- 10 najlepších šampónov a prípravkov proti všiam – recenzie
- 10 najlepších kondicionérov – recenzie skúsenosti
- 10 najlepších a najúčinnejších masiek na vlasy – recenzie
Prečo používať prírodné farby na vlasy?
Príroda je jednoducho príroda. Ľudia sú v nej zakorenení a vždy je lepšie zvoliť menej chemickú možnosť, ak vám záleží na vašom zdraví a čo najväčšej harmónii so životným prostredím.
Na rozdiel od chemických farieb prírodné farby neprenikajú do štruktúry vlasov a nepoškodzujú ich. Neotvárajú vlasovú pokožku, ale namiesto toho vlasy obaľujú, čo znamená, že vlasy nijako nepoškodzujú, naopak, pôsobia blahodarne. Pri dlhodobom používaní je výsledná farba intenzívnejšia a vlasy sú lesklé a zdravé.
História prírodných farieb
Ako už bolo napísané vyššie, vlasy sú pýchou celého zovňajšku už odpradávna. Ženy vždy chceli, chcú a budú chcieť byť krásne.
Všetko sa to začalo v Egypte. Vďaka archeológom to môžeme tvrdiť s veľkou istotou, pretože objav 5 000 rokov starej ženskej múmie odhalil, že farebné vlasy boli už vtedy pomerne stálou normou. V skutočnosti mala táto múmia zvyšky vlasov dokázateľne farbené henou.
Pre starých Egypťanov boli vlasy symbolom krásy a čím tmavšie a sýtejšie, tým lepšie. Ženy to dosiahli pomocou rastliny Lawsonia inermis alebo bielej henny. Prášok z tejto zázračnej rastliny nielenže vyčaril krásny tmavý odtieň s medenými odleskami, ale zároveň vlasy vyživoval a zvyšoval ich kvalitu.
V Turecku a na Blízkom východe boli tiež veľmi vynaliezaví a začali miešať hennu s inými prírodnými materiálmi, ako sú rôzne korene, dubová miazga alebo cukor. Zistili, že sa dajú dosiahnuť rôzne odtiene. Tieto zmesi sa potom predávali na pouličných trhoch ako vzácnosť. Recepty boli prísne stráženým tajomstvom samotných výrobcov.
Benefity prírodných farieb
Prírodné farby majú oproti chemickým rôzne výhody:
Keďže prírodné farby neobsahujú parabény, P-fenylendiamín (PPD), aminofenol O&P, tetrahydro-6-nitrochinoxalín, chlórrezorcinol, umelé parfumy, ftaláty ani pižmo, sú pre vaše vlasy ako pohladenie a zbytočne ich nezaťažujú.
Alergie bývajú hlavným dôvodom, prečo čoraz viac žien hľadá iné možnosti. Veľmi skoro sa stretnú s množstvom rôznych alternatívnych farieb, ktoré sa prezentujú ako prírodné alebo nesú nápis Henna. Aj tu však musíte byť na pozore a mať oči otvorené. Vždy si pozorne prečítajte zloženie a príbalové letáky. Ak sa chcete úplne vyhnúť alergickým reakciám, môžete použiť čisto prírodné farby.
Niektorí výrobcovia sa tvária „ekologicky“ a bezpečne, ale nemusí to byť vždy pravda. Vždy dbajte predovšetkým na presné zloženie. V okamihu, keď zistíte, že ide o niečo iné ako čisté rastlinné zložky (rozdrvené rastliny, niekto pridáva rôzne oleje alebo kakaové maslo), nejde o „eco friendly“ výrobok a musíte hľadať ďalej.
Prírodné farby, ako už názov napovedá, dodávajú vlasom prirodzený vzhľad. Tón v tóne. Výsledný odtieň vždy závisí aj od vašej prirodzenej farby vlasov. Všetci sme originály, a preto výsledok nikdy nebude úplne rovnaký. Rastlinná farba sa obalí okolo vlasov a zmieša sa s ich prirodzenou pigmentáciou. To sa stáva akousi ďalšou tajnou prísadou.
Akým zložkám sa vo farbách vyvarovať?
- PPD (para-fenyléndiamín) – jeden z najbežnejších alergénov. Vo farbách sa vyskytuje ako PPDA, 1,4-benzéndiamín alebo P-fenylendiamín.
- PTD (toluene-2,5-diamine) – druhý najčastejší alergén. Často sa používa vo farbách ako „menej škodlivá“ náhrada PPD. Je tiež známy ako 1,4-benzéndiamín, 2-metyl-, 2,5-diaminotoluén, ale aj ako BRN 0774521 alebo CCRIS 7693.
- p-aminofenol a m-aminofenol – organické zlúčeniny, ktoré sa tiež používajú pri vyvolávaní fotografií.
- Rezorcinol alebo rezorciol ľ je to 1,3-izomér benzéndiolu a je známy pod rôznymi názvami, ako napríklad m-dihydroxybenzén, 1,3-benzéndiol, 1,3-dihydroxybenzén, 3-hydroxyfenol alebo m-hydrochinón.
- Peroxid vodíka – sám o sebe nie je klasifikovaný ako alergén, ale môže spôsobiť podráždenie a vysušenie pokožky hlavy.
- Amoniak alebo čpavok – je to štipľavý toxický plyn, ktorý pri vdýchnutí poškodzuje sliznice. Keďže amoniak je zodpovedný za otvorenie vlasovej kutikuly a prenos pigmentácie, v prípade jeho neprítomnosti je zvyčajne potrebná prítomnosť aspoň PPD.
Ako je to s blond prírodnými farbami?
Ste tmavovláska a túžite sa stať blondínkou? Bohužiaľ, taký veľký zásah ako odfarbenie vám príroda nedovolí, nie je to pre ňu prirodzené. Rastliny nemôžu výrazne zosvetliť vlasy. Musíte byť trpezliví a počúvať svoje vlastné vlasy. Čím viac vrstiev sa okolo vlasov nabalí, tým intenzívnejší bude nový odtieň.
Ako používať prírodné farby na vlasy?
Prírodná farba na vlasy sa zvyčajne predáva vo forme prášku, ktorý sa zmieša s horúcou vodou a vytvorí pastu, ktorá sa potom nanesie na vlasy pomocou špeciálnej kefy na farbenie vlasov.
Čo sa týka časovej náročnosti, je to veľmi individuálne. Čas pôsobenia je u prírodných farieb najmenej jedna hodina. Odporúča sa však hodina a pol až dve hodiny. Skvelé na tejto „procedúre“ je, že môžete robiť takmer čokoľvek.
Samozrejme, postup sa môže mierne líšiť v závislosti od značky. Vždy si prečítajte príbalový leták, kde je všetko podrobne vysvetlené.
1. miesto
Voono Henna
Voono je česká značka vlasovej kozmetiky. Okrem henny obsahujú farby aj ďalšie indické byliny, napríklad indigo, amlu a shikakai. Značka vyrába veľmi kvalitné farby, ktoré sú skvelé na väčšinu vlasov a ponúkajú intenzívne odtiene. Ich výhodou je aj to, že nedráždia pokožku hlavy, ale práve naopak, podporujú jej regeneráciu.
V rade Voono nájdete deväť odtieňov farby na vlasy vhodných pre všetky typy vlasov. K dispozícii sú aj ošetrujúce masky, šampóny a kondicionéry. Výrobky na starostlivosť, rovnako ako farby, majú veľmi jemné zloženie. Sú plné rastlinných olejov a prírodných výťažkov.
Výrobky nie sú testované na zvieratách a sú čisto vegánske.
Cena farieb sa pohybuje okolo 10 eur.
2. miesto
Logona
Nemecká značka Logona bola založená v roku 1978. Založil ju vtedy dvadsaťšesťročný liečiteľ Hans Hansel s jasným cieľom – výrobky bez chémie. Spoločnosť Logona je spolu s firmami Weleda a Dr. Hauschka považovaná za priekopníkov skutočne prírodnej kozmetiky. A skutočne, Logona ponúka prísne kontrolovanú prírodnú kozmetiku pre ženy a mužov, doslova od hlavy až po päty.
Pri výrobe sa používajú len prírodné zložky – rastlinné oleje, tuky, vosky, rastlinné výťažky, éterické oleje a arómy z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva (KEZ) alebo z kontrolovaného zberu v prírodných lokalitách. Dnes Logona ponúka komplexnú starostlivosť o pleť, vlasy a telo.
Farby na vlasy Logona neobsahujú syntetické konzervačné látky, farbivá a vonné látky, peroxidy a amoniak. Farba umožňuje 100 % prirodzené jemné farbenie bez poškodenia štruktúry vlasov alebo ich prirodzených pigmentov. Nenarušuje štruktúru vlasov ako chemické farby, ale obaľuje sa ako ochranný film okolo každého vlasu zvlášť.
Ceny farieb sa pohybujú približne okolo 13 až 14 eur.
3. miesto
Henna plus
Spoločnosť Henna Plus je na trhu od roku 1985, keď uviedla na trh svoj prvý výrobok, ktorým bola 100 % prírodná prášková farba henna. V priebehu veľmi krátkeho obdobia začala značka rozširovať svoj sortiment výrobkov o prírodné šampóny, kondicionéry, farbiace prípravky, vlasové kúry, styling a ďalšie.
Dnes v ponuke nájdete celý rad atraktívnych farieb na vlasy. Henna Plus je dostupná vo viac ako 30 krajinách sveta. Cieľom značky je vytvárať produkty, ktoré spĺňajú aj tie najnáročnejšie požiadavky spotrebiteľov, sú účinné, šetrné k vlasom a pokožke a zároveň čo najprirodzenejšie.
Cena týchto farieb sa pohybuje od 6 do 12 eur.
4. miesto
Hairwonder
Značka Hairwonder bola založená v roku 1985. Značka vyvíja svoje produkty tak, aby ich zloženie dlhodobo prospievalo vlasom, dodávalo im lesk, zdravie a vitalitu.
Tieto farby sa vyznačujú vysokým obsahom vzácnych bylinných a ovocných výťažkov a sú úplne bez amoniaku a parabénov. Prípravky obsahujú jedinečnú kombináciu fytokeratínu a provitamínu B5 na posilnenie a regeneráciu štruktúry vlasov. Výsledkom je dokonalá hydratácia a oslnivý lesk.
Každá farba obsahuje minimálne osem organických certifikovaných rastlinných zložiek, ktoré sú vyberané s osobitnou starostlivosťou, aby sa maximalizovali výhody pre vlasy. Spoločnosť používa iba kartón s certifikátom FSC, aby chránila lesný ekosystém.
Ceny farieb sa pohybujú okolo 13 eur.
5. miesto
Henné Color
Táto francúzska značka patrí medzi patriotov prírodných farieb na vlasy. Pre tých, ktorí sú so svojou farbou vlasov spokojní, ale potrebujú ich regenerovať a vyživiť, ponúka značka dva jedinečné produkty, ktoré boli inšpirované ošetrujúcim účinkom pravej henny na vlasy. Henna neutrálna, teda bezfarebná, je určená pre slabé vlasy. Vitamínová henna je zmes byliniek – tymiánu, brezy, žihľavy, henny a chinínovej kôry – ktoré pomáhajú regenerovať poškodené vlasy.
Henné Color farby stoja približne 6 eur.
6. miesto
laSaponaria
Značka laSaponaria ponúka čisto prírodné farby na vlasy v BIO kvalite. Ide o kombináciu henny z ekologického poľnohospodárstva a vybraných byliniek. Vlasom dodávajú medené odlesky, silu a vitalitu. Vďaka tomu vyzerajú zdravšie a krajšie.
Farby na vlasy tejto značky obsahujú napríklad eucalyptus, aloe vera, kurkumový prášok, cviklový prášok a mnohé ďalšie ekologické prísady. Naopak, nenájdete v nich amoniak, syntetické ani iné rizikové zložky.
Aby ste dosiahli želaný efekt, počkajte 24 až 48 hodín po farbení, než si vlasy umyjete šampónom a kondicionérom.
Cena týchto prírodných farieb sa pohybuje okolo 10 eur. Z rovnakej značky si môžete kúpiť aj šampón vhodný pred farbením vlasov, ktorým by ste si mali umyť vlasy pred nanesením farby.
7. miesto
Fitokosmetik
Značka Fitokosmetik už viac ako 15 rokov vyrába prírodnú kozmetiku. Firma vytvára špeciálne a jedinečné receptúry, ktoré v sebe kombinujú 100 % prírodné prísady. Vďaka týmto výrobkom si môžete dovoliť starostlivosť o svoje vlasy v kvalite salóna za prijateľnú cenu.
Spoločnosť sa špecializuje na krémovú hennu, ktorá je založená na najlepšej indickej henne na svete. Je obohatená o jojobový a arganový olej a tiež o bylinné extrakty.
Farba obaľuje každý jeden vlas a preniká do ich štruktúry, ktorú nielen že obnovuje, ale tiež vyživuje a hydratuje. Taktiež posilňuje korienky a stimuluje rast nových, silných a zdravších vlasov.
Cena je naozaj priaznivá, jedno balenie zoženiete za 3 až 4 eurá. Ak máte dlhšie vlasy, myslite na to, že na farbenie spotrebujete viac balení.
8. miesto
Indian Natural
Blahodarná indická henna značky Indian Natural je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú svojim vlasom dopriať prírodnú kúru a preferujú pri tom prírodné odtiene. K dispozícii máte rôzne odtiene medenej, hnedej (svetlohnedá, tmavohnedá) až po čiernu.
Táto prírodná farba na vlasy má priaznivý vplyv na pokožku hlavy, eliminuje mastenie vlasov, zabraňuje tvorbe lupín a iných chorôb pokožky hlavy. Okrem toho, že vlasy spevní, dodá im aj prirodzený lesk a prekryje tiež šediny.
Jedno balenie vás vyjde na necelých 8 eur a nachádza sa v ňom 200 g prášku. Pri krátkych vlasoch vám postačí 50 g farby, pri dlhých použite radšej 100 g.
9. miesto
Vitality´s Green Line
Talianska spoločnosť Vitality´s Green Line ponúka vysokú kvalitu svojich produktov už viac ako 20 rokov. Všetky procesy vo výrobe spĺňajú prísne medzinárodné štandardy ISO 9002.
Krémové farby na vlasy tejto značky sú s nízkym obsahom amoniaku a obsahujú výťažky z lúčnych bylín, konkrétne zo slezu, rebríčka a žihľavy. Ich kombinácia má protizápalový účinok a je veľmi účinná proti podráždeniu. Vlasy zároveň hydratuje a ochraňuje. Výťažok zo žihľavy pôsobí proti svrbeniu pokožky hlavy a podporuje regeneráciu poškodených a suchých vlasov.
K dispozícii sú rôzne odtiene farieb, pričom jedno balenie stojí približne 7 eur. Výrobca udáva, že tieto produkty sú odporúčané len pre profesionálne použitie.
10. miesto
Synergy Cosmetics
Synergy Cosmetics je tiež talianskou spoločnosťou, ktorá je šetrná k ekológii a k človeku. Vo svojich produktoch využíva organické, obnoviteľné, udržateľné a účinné látky z rastlín a kvetín certifikovaného ekologického poľnohospodárstva.
Žiadne z produktov tejto značky neobsahujú SLES, SLS, parabény, farbivá a PEG. Farby na vlasy sú bez obsahu amoniaku, rezorcinolu a PPD. Namiesto toho ide o kombináciu keratínu a rastlinných výťažkov, napríklad z kukurice, pšenice, ryže alebo jačmeňa.
Tieto farby dokonale regenerujú, obnovujú a vyživujú vlasy, pričom im dodávajú potrebnú hydratáciu. Sú šetrné k vlasom a pokožke hlavy. Jedno balenie vás vyjde na približne 10 eur.
Záver
Pokúsme sa nájsť lásku k sebe a k svojim vlasom. Dôležité je, aby sme sa o ne riadne starali a možno im prikladali väčšiu váhu ako doteraz.
Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:
[1] Wikipédia (SK): Vlas (hlava)
[2] Wikipedie (CZ): Barva na vlasy
[3] Healthline (ENG): 7 Natural Hair Dyes: How to Color Your Hair at Home
[4] Healthline (ENG): Does Dyeing Your Hair Damage It? Everything You Need to Know
[5] PubMed Central (ENG): Is There a True Concern Regarding the Use of Hair Dye and Malignancy Development?
[6] PubMed Central (ENG): Trends in Use of Hair Dye: A Cross-Sectional Study