10 najlepších prípravkov na podporu rastu vlasov – recenzie a skúsenosti

Ako obnoviť a urýchliť rast vlasov? Aké sú najlepšie prípravky a šampóny na podporu rastu vlasov? Čo pomáha rastu vlasov a je možné to vyskúšať aj doma?

TOP  1. miesto

Natucain Natural Hair Activator

Orientačná cena: 125 €

Prémiové 100 % prírodné vlasové tonikum, ktoré vďaka prelomovej účinnej látke MKMS24 zlepšuje rast vlasov a znižuje ich vypadávanie.

2. miesto

MÁDARA Boost 3-minútové sérum

Orientačná cena: 25 €

Vynikajúce sérum Mádara vyživuje pokožku hlavy, stimuluje rast zdravých a silných vlasov a spomaľuje ich vypadávanie.

3. miesto

Wooden Spoon Sérum na rast vlasov

Orientačná cena: 23 €

Sérum s obsahom ricínového oleja, oleja z čierneho korenia a rozmarínu podporuje rast vlasov dodávaním živín do pokožky hlavy.

Desať najlepších produktov na podporu rastu vlasov

Ako funguje rast vlasov?

Uvádza sa, že každý človek má v priemere asi 300-tisíc vlasov. Z toho každý deň vypadne 50 – 200 vlasov. Je to taký nekonečný kolobeh. Vlasy vypadávajú úplne bežne, dokonca aj u úplne zdravých ľudí, takže sa nezľaknite, ak na hrebeni nájdete niekoľko vlasových suvenírov.

Rast vlasov má v skutočnosti tri fázy:

Známa aj ako fáza rastu, je to prvá fáza, ktorou sa všetko začína. V nej je vlas ako na maratóne – rastie nepretržite a bez prestávky. Ak sa náhodou stane, že odumrie, okamžite ho nahradí iný. Počas tejto fázy je vlas pevne usadený vo vlasovom folikule a jeho vytrhnutie je bolestivé a vyžaduje si silu.

Druhá, katagénna fáza, trvá v priemere dva až tri týždne. V tomto prípade je vlasová cibuľka odpojená od krvného obehu. Krvný obeh dodáva vlasom živiny a všetky potrebné látky pre ich rast. Táto fáza je de facto prechodom medzi zrodom a smrťou vlasu.

Počas katagénnej fázy sa odstránia staré vlasy, aby bol vlasový folikul pripravený na začiatok nového rastového cyklu.

Toto je posledná fáza, keď vlasy vypadávajú. Trvá približne 3-4 mesiace a nachádza sa v nej 14 % všetkých vlasov.

Ako podporiť rast vlasov?

Aj keď ide do veľkej miery o genetickú predispozíciu, určite môžeme pre kvalitu a rast vlasov urobiť maximum.

Ak je naša strava pestrá a vyvážená, má vplyv na celé naše telo, vlasy nevynímajúc. Strava by mala obsahovať vitamíny A, C a H. Rovnako dôležité pre rast vlasov sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v orechoch a rybách. Nezabudnite na železo, omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny.

Poraďte sa so svojím kaderníkom o tom, aké produkty starostlivosti o vlasy sú pre vás najvhodnejšie. Snažte sa ísť prirodzenou cestou a príliš neexperimentujte. Najčastejšími chybami, ktorých sa môžete dopustiť, je časté striedanie alebo používanie viacerých značiek naraz. Najlepšie je nájsť najvhodnejšiu značku a zaobstarať si celý sortiment, od šampónu až po masku.

Do B komplexu sa radia:

 • B1 (tiamín)
 • B2 (riboflavín)
 • B3 (niacín)
 • B5 (kyselina pantoténová)
 • B6
 • B7 (biotín)
 • B9 (kyselina listová)
 • B12 (kobalamín)

 

Všetky druhy tohto vitamínu, okrem biotínu, si v tele dokážeme doplniť sami. Ak máte problém s vypadávaním vlasov, zamerajte sa najmä na príjem vitamínov B2, B7, B9 a B12.

Bolo vedecky dokázané, že hlavnou príčinou vypadávania vlasov môže byť nedostatok biotínu, ktorý je potrebné dopĺňať.

Môže sa to zdať nezmyselné, ale opak je pravdou, aj vlasy potrebujú kvalitný spánok a odpočinok. Aby ste si udržali duševnú a telesnú pohodu, snažte sa cielene si dopriať 7-8 hodín spánku.

Skúste masáž prevádzať každý večer pred spaním jemnými krúživými pohybmi po dobu 1-3 minút. Pokožka hlavy sa príjemne prekrví, čo zabezpečí, že sa do vlasových folikulov dostanú živiny.

Stres je nepriateľom číslo jeden. Môže nás dostať do problémov, a to nielen v oblasti vlasov. Odborníci tvrdia, že psychické otrasy môžu poškodiť vlasy oveľa viac ako dočasný nedostatok vitamínov a minerálov. Psychický stres je zodpovedný za produkciu stresového hormónu kortizolu. Keď sa dostane do krvného obehu, cievy sa zúžia, čo vedie k nedostatočnému prekrveniu tela vrátane vlasových korienkov.

Kolagén tvorí veľkú časť všetkých bielkovín v tele. Obsahuje veľké množstvo aminokyselín, ktoré sú pre telo nevyhnutné na tvorbu vlasových proteínov. Pôsobí tiež ako veľmi účinný antioxidant. Bojuje proti zlúčeninám, ktoré sa v tele objavujú v dôsledku stresu, fajčenia, konzumácie nekvalitných potravín alebo alkoholu. A predovšetkým pomáha pokožke hlavy. Prispieva k pružnosti a pevnosti pokožky hlavy, ktorá je jednou z častí kože.

Ide o veľmi dôležitý prvok, ktorý je prospešný pre celé telo. Zohráva tiež dôležitú úlohu v metabolizme makroživín. Jeho nedostatok sa často spája so zlou kvalitou nechtov, pokožky a vlasov.

Áno, samozrejme, je krásne mať upravené vlasy, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a najlepším spôsobom je zlatá stredná cesta. Nadmerný styling môže vašim vlasom naozaj uškodiť. Hlavnou vecou je, že niektoré výrobky s určitým chemickým zložením môžu spôsobiť rednutie vlasov, lámanie a nakoniec aj ich padanie, ak ich používate denne.

Snažte sa obmedziť časté mechanické narovnávanie vlasov. Nečešte si vlasy nasilu, netrhajte ich. Jemne a zľahka ich prečesávajte. Ak chcete vlasy rozčesať, počkajte, kým úplne vyschnú. Vlasy sú najzraniteľnejšie, keď sú mokré, preto buďte trpezliví a zbytočne ich nepoškodzujte česaním po sprche.

Čo ovplyvňuje rýchlosť rastu vlasov?

Pravdepodobne ste si všimli, že niektorým ľuďom rastú vlasy rýchlosťou blesku a iní ani nedosahujú vytúženú dĺžku. Prečo? Nanešťastie za to môže väčšinou genetika. Prvá, rastová fáza, ktorá ovplyvňuje konečnú dĺžku vlasov, je individuálna. Niektorým ľuďom rastú vlasy maximálne 2 roky, niektorým 5 rokov a niektorým dokonca 10 rokov. Preto sú na svete ľudia, ktorí majú vlasy nanajvýš po plecia, a ľudia, ktorým hriva siaha po kolená. Je to nespravodlivé, ale pravdivé. Hovorí sa, že maximálna dĺžka, ktorá vám môže narásť, je dĺžka, ktorá vám najviac vyhovuje.

V každom prípade sa počas života mení štruktúra a vlastnosti vlasov. Je to dané prostredím, v ktorom žijeme, cyklom, v ktorom sa nachádzame, a naším duševným stavom. Vplyv na kvalitu a rast vlasov môžu mať:

 • Hormonálne výkyvy (puberta, tehotenstvo, pôrod, menopauza, hormonálna liečba)
 • Stres
 • Nedostatok živín v tele
 • Zlá starostlivosť
 • Choroby (od kožných problémov po autoimunitné ochorenia)

Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.

Preto sme pre vás pripravili zoznam článkov zameraných na vlasovú kozmetiku a starostlivosť o vlasy:

Domáce recepty pre urýchlenie rastu vlasov

Ide o rady a domáce recepty našich starých mám, ktoré mali liek na každý problém. Tieto rady môžete uplatniť v praxi a možno si všimnete zmenu k lepšiemu.

Budete potrebovať 2 – 3 bielky, ktoré jemne vyšľahajte a naneste na celú dĺžku vlasov. Po niekoľkých minútach vlasy umyte a upravte ich bežným spôsobom.

Z približne dvoch cibúľ pripravte čistý cibuľový vývar. Po vychladnutí opláchnite vlasy touto vodou. Potom si vlasy dôkladne umyte čistou vodou.

Použite čistú zemiakovú šťavu, ktorú môžete zmiešať napríklad s medom a vajíčkom a vytvoriť si tak jedinečnú masku na vlasy, ktorú môžete aplikovať niekoľkokrát týždenne.

Hovorí sa, že žihľava môže urýchliť rast vlasov. Vyskúšajte klasický žihľavový odvar. Aplikáciu môžete opakovať každý deň.

1. miesto

Natucain Natural Hair Activator

Orientačná cena: 125 €

Britská značka Natucain používa vo svojich výrobkoch prírodné zložky v spojení s vedeckým výskumom. Jej spoluzakladateľkou je MUDr. Stefanie Seyda, medzinárodne uznávaná lekárka, ktorej alma mater je prestížna Oxfordská univerzita.

Natucain Hair Activator je revolučné vlasové tonikum s aktívnou technológiou MKMS24, ktorá kombinuje čisto prírodné zložky, ako je bambus, tymián a šošovica, ktoré účinne stimulujú korienky vlasov.

Prípravok sa dodáva v balení v spreji a počas prvého mesiaca sa odporúča aplikovať 6 pumpičiek na miesta postihnuté vypadávaním vlasov ráno aj večer. Od druhého mesiaca sa prípravok aplikuje len raz denne. Prvé výsledky by mali byť viditeľné od 6. do 8. týždňa. Prípravok sľubuje zníženie vypadávania vlasov až o 90 % a zlepšenie rastu vlasov o neuveriteľných 93 %. Neobsahuje žiadne hormóny, silikóny, parabény ani sulfáty, je 100 % prírodný a nemal by sa používať v kombinácii so šampónom, ktorý obsahuje silikóny.

Cena tohto vlasového tonika je približne 125 eur za 100 ml, čo by vám malo vydržať až na 3 mesiace používania.

2. miesto

MÁDARA Boost 3-minútové sérum pre rast vlasov

Orientačná cena: 25 €

3-minútové sérum na rast vlasov od lotyšskej značky Mádara vyživuje pokožku hlavy vďaka výťažku z huby kuriatka obyčajného. Vlasy získajú objem a silu. Sérum obsahuje kofeín a zinok spolu s aminokyselinami.

Extrakt z kuriatka obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B a polysacharidov, ktoré vyživujú pokožku hlavy a korienky, a beta-glukánov, ktoré posilňujú vlasové vlákna. Žihľava pôsobí proti padaniu vlasov a zároveň zmierňuje svrbenie pokožky hlavy a tvorbu lupín. Zinok pomáha vyrovnávať tvorbu kožného mazu a má antibakteriálne vlastnosti. Kofeín podporuje rýchlejší rast nových vlasov.

Cena tohto séra je približne 25 eur za 100 ml.

3. miesto

Wooden Spoon Sérum na rast vlasov s čiernym korením

Orientačná cena: 23 €

Sérum na rast vlasov od bulharskej značky WOODEN SPOON obsahuje rastlinné oleje z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré sú vybrané na stimuláciu rastu vlasov a výživu pokožky hlavy.

Sérum obsahuje ricínový, jojobový, nimbový, baobabový, arganový a mätový esenciálny olej.

Cena séra je približne 23 eur za 30 ml.

4. miesto

Kérastase Resistance Fondant Extentioniste

Orientačná cena: 30 €

Kondicionér na rast a posilnenie vlasov Kérastase Resistance Fondant Extentioniste preniká hlboko do vlasového vlákna a posilňuje vlasy od korienkov až po končeky. Kondicionér posilňuje vnútornú štruktúru vlasov od korienkov po končeky, zjednocuje nerovný povrch vlasového vlákna a uľahčuje rozčesávanie vlasov.

Cena kondicionéru je necelých 30 eur za 200 ml.

5. miesto

MÁDARA Grow Šampón pre objem a rast vlasov

Orientačná cena: 20 €

Na našom zozname nesmie chýbať popri vyššie uvedenom 3-minútovom sére od Mádara ani ich šampón na objem a rast vlasov, ktoré sa odporúča používať spoločne.

Tento šampón sa má použiť ako druhý krok po umytí séra.

Výrobok má príjemnú bylinkovú vôňu a hoci neobsahuje syntetické penivé látky, silikóny ani parabény, veľmi pekne pení. Pokiaľ ide o účinné látky, ktoré šampón využíva na posilnenie, zväčšenie objemu a rast vlasov, sú to vitamíny skupiny B, antibakteriálny zinok, energizujúci kofeín a extrakt z kuriatka, ktorý sa stará o výživu pokožky hlavy.

Je vhodný pre všetky typy vlasov vrátane farbených, nevysušuje a môžete ho bez problémov používať každý deň.

250 ml tohto produktu vás vyjde na približne 20 eur.

6. miesto

Bione Cosmetics Keratin Kofein sérum pre rast vlasov

Orientačná cena: 7 €

Sérum na rast vlasov a posilnenie korienkov Bione Cosmetics Keratin Caffeine obsahuje spomínaný kofeín, ktorý dokáže vlasy nielen regenerovať, ale aj podporiť ich rast. Sérum tiež zlepšuje kvalitu vlasov, posilňuje ich a chráni končeky vlasov pred rozštiepením.

Cena séra je približne 7 eur za 215 ml.

7. miesto

Lobey Šampón na podporu rastu vlasov

Orientačná cena: 16 €

Česká značka funkčnej prírodnej kozmetiky, ktorú v roku 2018 založili traja priatelia z Brna, pri vývoji svojich produktov využíva klinické štúdie a certifikované ingrediencie pochádzajúce z ekologického poľnohospodárstva. Nie je to inak ani v prípade tohto šampónu na podporu rastu vlasov, ktorý je veľmi komplexným produktom. Pôsobí na vlasy zvonka aj zvnútra, ale nezabúda ani na pokožku hlavy, ktorej stav tiež výrazne ovplyvňuje kvalitu rastu.

Prípravok je priamo „nabitý“ aktívnymi zložkami na podporu rastu vlasov vrátane kopexilu, hotfluxu, komplexu KERASCALP™ s indickým egrešom a panthenolom. Ďalšou účinnou zložkou je prírodný vlasový komplex LOBEX, ktorý je kombináciou výťažkov z brezy, žihľavy, lipy, prasličky, rozmarínu, rebríčka a šalvie.

Šampón je veľmi jemný, nedráždi a je vhodný pre mužov, ženy a deti od 3 rokov, ktoré majú mastné alebo normálne vlasy.

200 ml balenie stojí približne 16 eur.

8. miesto

RYOR Urýchľovač rastu vlasov

Orientačná cena: 20 €

Sprej na rast vlasov od českej značky Ryor obsahuje komplex aminokyselín, vitamínov a prírodných výťažkov a vďaka tomu intenzívne podporuje aktívny rast vlasov.

Prípravok pomáha viditeľne zahusťovať, posilňovať a spevňovať vlasy a najmä intenzívne podporuje ich rast.

Cena výrobku je menej ako 20 eur za 250 ml.

9. miesto

REVALID Regrowth Serum

Orientačná cena: 24 €

Sérum na rast vlasov značky Revalid pôsobí priamo na kmeňové bunky vlasového folikulu, ktoré tvoria základ každého nového vlasu. Obsahuje 3 % Redensyl, ktorý je zložený z dvoch patentovaných molekúl získaných zo stromu smrekovca a z listov zeleného čaju. Táto zložka má vplyv na obnovu rastu vlasov, zvyšuje ich hustotu a znižuje vypadávanie. 

Revalid Regrowth Serum tiež obsahuje rastlinný extrakt z paliny s antioxidačnými esenciálnymi olejmi, ktoré dopĺňajú a podporujú účinnosť Redensylu. Aminokyseliny a panthenol zase hydratujú vlasy a suchú pokožku hlavy.

Podľa klinickej štúdie dokáže toto sérum aktivovať až 28-tisíc nových vlasov po troch mesiacoch každodenného a pravidelného používania. 

Veľkosť balenia je 50 ml a malo by vám vydržať približne pre 14-dňovú kúru. Cena za jedno sérum je približne 24 eur.

10. miesto

Bloom Hair Vitamíny na vlasy

Orientačná cena: 25 – 30 €

Vitamíny na vlasy značky Bloom Hair sľubujú zdravý vzhľad vlasov kvôli bohatému obsahu kvalitných ingrediencií. Rast vlasov podporuje kombinácia biotínu, extraktu zo žihľavy, zeleného čaju, kolagénu a aminokyselín. Zdravie vlasov je podporené obsahom selénu, zinku, vitamínu B, vitamínu D a vápnika. Znižovanie vypadávania vlasov je spôsobené obsahom biotínu či kyseliny hyalurónovej. Výživu vlasov dokopy podporuje až 26 prémiových ingrediencií. 

Vitamíny na vlasy značky Bloom hair sú dostupné v dvoch verziách – ako kapsuly alebo ako gumové cukríky, ktoré zároveň potešia aj chuťové poháriky. 

Balenie na 1 mesiac sa pohybuje od 25 do 30 eur, no k dispozícii sú aj rôzne cenovo výhodnejšie balíčky na viac mesiacov. K tým dostanete aj rôzne darčeky zadarmo.

Záverom

Nielen my, ale aj naše vlasy prežívajú rôzne životné etapy. Niekedy sú silné a prekypujú životom, inokedy sú unavené, poškodené a začínajú vypadávať. Najdôležitejšie je nestresovať sa a začať hľadať vhodné, komplexné riešenia.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vlas (hlava)

[2] Wikiskripta (CZ): Chlupy a vlasy

[3] Healthline (ENG): 10 Best Ways to Boost Hair Growth

[4] Healthline (ENG): How to Grow Hair Faster: 6 Tips for Growth

[5] PubMed Central (ENG): Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue

[6] PubMed Central (ENG): Differential effects of caffeine on hair shaft elongation, matrix and outer root sheath keratinocyte proliferation, and transforming growth factor-β2/insulin-like growth factor-1-mediated regulation of the hair cycle in male and female human hair follicles in vitro

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».