10 najlepších kondicionérov – recenzie skúsenosti

Čo je kondicionér na vlasy a ako si vybrať ten najlepší? Porovnanie najlepších kondicionérov na vlasy – recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

Mádara Grow kondicionér pre objem a rast vlasov

Orientačná cena: 20 €
Hydratačný kondicionér na podporu rastu a pevnosti vlasov.
2. miesto

laSaponaria Kondicionér s moringou a slnečnicou

Orientačná cena: 9 €
Prírodný kondicionér na suché, lámavé a farbené vlasy.
3. miesto

Urtekram Kondicionér v spreji Nordic Berries

Orientačná cena: 8 €
Stará sa o vlasy, dodáva im hydratáciu a zdravý lesk.

Desať najlepších kondicionérov

Čo je to kondicionér?

Starostlivosť o vlasy je veľmi dôležitá. Myslite na to, že je to súčasť našej osobnosti, našej telesnej schránky. Zdravé a krásne vlasy dokážu prijímať nervové impulzy z okolia, a preto sú silným nástrojom intuície.

Kondicionér by mal byť súčasťou vašej základnej výbavy starostlivosti o vlasy spolu so šampónom a maskou. Tento výrobok by mal obsahovať zložky, ktoré hydratujú a posilňujú vlasy v jednom ťahu.

Hovorí sa, že šampóny môžu narušiť vrchnú šupinatú vrstvu vlasov. Preto je potrebné použiť kondicionér, ktorý vlasy následne obalí a uhladí.

A čo vlastne znamená slovo „kondicionér“? Doslova to znamená „navrátenie do riadneho stavu“. Skrátka, po použití kondicionéru sa vlasy oveľa ľahšie rozčesávajú. Ak použijete len šampón, môže sa stať, že vám v ruke alebo na hrebeni zostane veľa vlasov, čo určite nechcete.

Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.

Preto sme pre vás pripravili zoznam článkov zameraných na vlasovú kozmetiku a starostlivosť o vlasy:

Aké druhy kondicionérov poznáme?

V závislosti od typu vlasov si môžete vybrať aj kondicionér alebo šampón. Ak presne neviete, aký typ vlasov máte, opýtajte sa svojho kaderníka. Existujú teda priamo určené kondicionéry pre suché, mastné alebo normálne vlasy. Okrem toho si stále môžete vybrať z rôznych foriem tohto produktu:

Základné kondicionéry môžu vlasy pokryť jemnou vrstvou, uhladiť ich, dodať im lesk a uľahčiť ich rozčesávanie. Môžete ich používať na všetky typy vlasov.

Používajú sa pred úpravou vlasov a môžu vytvoriť ochrannú bariéru proti škodlivým účinkom tepla.

Môžete ich použiť ako klasický kondicionér, ale bez problémov ich môžete použiť aj samostatne, na vlhké vlasy, napríklad do končekov. Intenzívne a hĺbkovo ošetrujú vlasy.

Pomáhajú vlasom udržať si prirodzený obsah vody tým, že ju v prípade potreby dopĺňajú. Tento typ kondicionéru sa odporúča pre kučeravé, suché alebo nepoddajné vlasy.

Pozor, aj keď nie sú umývateľné, stále ide o kondicionéry. Sú veľmi vhodné pre jemné a spľasnuté vlasy. Dokážu zachovať vláčnosť a zároveň znižujú statickú elektrinu.

Ako sa kondicionér používa?

Kondicionér sa dáva ako druhý v poradí, hneď po šampóne. Na vlasoch sa nechá chvíľu, asi minútu, hoci účinky sú takmer okamžité. Kvalitný kondicionér by mal byť súčasťou vašej vlasovej rutiny. Príjemne hydratuje vlasy, zanecháva ich jemné, pružné a uľahčuje rozčesávanie. Po vmasírovaní kondicionéru do umytých, mokrých vlasov ho opláchnite a môžete ešte použiť buď prípravok na úpravu vlasov, alebo prípravok na ochranu pred teplom, alebo inú následnú starostlivosť.

Možno ste o tom nepočuli, ale kondicionér chráni vlasy pred poškodením uterákom. A to nie je omyl, to je fakt. Mechanické sušenie vlasov uterákom ich môže skutočne poškodiť. Buďte preto opatrní a jemne vlasy vyžmýkajte, aby ste z nich dostali prebytočnú vodu. Používanie kondicionéra môže toto riziko eliminovať.

Nezabudnite, že kondicionér je naozaj pre každého, aj keď máte krátke vlasy, pretože je absolútne nevyhnutným produktom na udržanie zdravia a kvality vašich vlasov.

Ako často si umývať vlasy?

V skutočnosti je to veľmi individuálne. Je to podobné ako s jedlom. Niektorí ľudia jedia každé dve hodiny, iní držia prerušovaný pôst a ďalší jedia tri veľké jedlá denne. Každé telo je jedinečné. To isté platí aj pre starostlivosť o vlasy.

Všeobecne však platí akési pravidlo zlatej strednej cesty – ani príliš málo, ani príliš veľa.

Každodenné umývanie vlasov je presne ten druh intenzívneho umývania, ktorý vlasovému vláknu viac škodí ako prospieva. Zbytočne zbavujete vlasy prirodzeného mazu, čo vedie k vysušovaniu pokožky.

To by mohlo byť málo. Hoci pre niektorých ľudí je to taký kritický bod, keď si idú umyť vlasy. Siedmy deň by mal byť naozaj limitom. Ak si totiž vlasy neumývate dostatočne, hromadí sa v nich veľa mazu, ktorý spôsobuje zápach, tvorbu lupín a môže spôsobiť aj ich vypadávanie.

To je taký pekný kompromis. Je to interval, ktorý by mal vyhovovať väčšine ľudí. Vlasy môžu dýchať, tvoriť prirodzené množstvo mazu, ale zároveň sa nemastia.

Ako sa starať o vlasy a čo podporuje ich zdravý rast?

Opýtajte sa svojho kaderníka, aký výrobok je vhodný pre váš typ vlasov. Je lepšie, keď vás odborník nasmeruje správnym smerom, než aby ste skúšali produkty a zaťažovali si vlasy. Pri umývaní vlasov používajte šampón šetrne. Množstvo veľkosti hrášku by malo stačiť. Vlasy umývajte v smere rastu vlasov od korienkov ku končekom, najprv krúživými pohybmi pri pokožke hlavy a potom jemne umývajte dĺžky vlasov. Vlasy vždy udržiavajte v smere rastu, aby sa nezamotali.

Po dôkladnom umytí vlasov šampónom nezabudnite použiť kondicionér. O jeho výhodách sme písali vyššie. Ďalšou možnosťou môže byť maska. Odborníci tvrdia, že maska vlasy hĺbkovo vyživuje, ale nezapečatí vlasové vlákno, preto ju používajte pred kondicionérom.

Nenechávajte vlasy voľne schnúť na vzduchu, pretože by mohla začať vznikať pleseň. Ak máte napríklad málo času, vysušte ich aspoň pri korienkoch a konce nechajte voľne uschnúť. Je dôležité pokožku hlavy dokonale vysušiť, aby ste zabránili vzniku plesní.

Po umytí si vlasy zabaľte do uteráka a nechajte ho nasiaknuť vodou. Potom ho jemne postláčajte. Fén držte ďalej od pokožky hlavy a úplne stačí použiť studený vzduch.

Vlasy vždy rozčesávajte jemne a netrhajte ich. Buďte trpezliví. Hlavnou zásadou je česanie od končekov ku korienkom, nie naopak, ako je to zvykom. Ak ich budete česať zhora, stiahnete prípadné „chuchvalce“ dole, odkiaľ je veľký problém ich vyčesať.

Zamerajte sa na prírodné materiály, ako je drevo alebo diviačie štetiny.

Vitamíny, minerály a živiny zohrávajú veľkú úlohu v celom ľudskom tele a nie je to inak ani v prípade vlasov. Aby boli krásne a zdravé, musíte mať dostatok týchto látok:

 • Zinok
 • Bielkoviny
 • Železo
 • Vitamín D
 • Vitamíny skupiny B
 • Meď

Ako vybrať správny kondicionér?

Ideálne podľa typu vašich vlasov a potom podľa formy, v ktorej sa kondicionér nachádza (sprej, „krém“ a podobne). A ak vám vyhovuje, používajte ho bez problémov celé roky, pretože vaše vlasy si na kondicionér „nezvyknú“. Ak máte pocit, že váš kondicionér už nefunguje, je to pravdepodobne preto, že sa zmenil typ vašich vlasov. V takom prípade sa poraďte so svojím kaderníkom o inej možnosti.

Nezanedbávajte ani štúdium zložiek vybraného produktu. Čím viac prírodných zložiek, tým lepšie.

Čo škodí vlasom?

Vlasy sú regulárnou súčasťou organizmu. Živá časť. Vlasy si žijú vlastným životom a môžu vám dať najavo, že sa im niečo nepáči. Veľký vplyv na ich kvalitu môžu mať:

 • Nezdravá strava
 • Choroba
 • Stres
 • Zle zvolená vlasová kozmetika
 • Neopatrné zaobchádzanie s vlasmi, ako je odfarbovanie, sušenie horúcim fénom, žehlenie, gumičky atď.

Tipy na domáce masky na vlasy

Budete potrebovať:

 • 1/2 pohára kokosového mlieka
 • 3 polievkové lyžice olivového oleja
 • 1 avokádo

Z avokáda odstráňte šupku a roztlačte ho. Pridajte k nemu kokosové mlieko a olivový olej a dobre premiešajte. Masku nanášajte od korienkov smerom ku končekom a nechajte ju pôsobiť približne 30 minút, potom ju dôkladne opláchnite.

Budete potrebovať:

 • 1/2 avokáda
 • 2 čajové lyžičky tekutého medu
 • 1 polievková lyžica olivového oleja

Avokádo ošúpte a roztlačte. Pridajte dve čajové lyžičky tekutého medu a olivového oleja. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom zmyte. Aplikujte na vlasy 1 – 2-krát týždenne.

1. miesto

Mádara Grow kondicionér pre objem a rast vlasov

Orientačná cena: 20 €

Lotyšská značka Mádara prichádza s kondicionérom pre objem a rast vlasov vhodným pre všetky typy vlasov. Prípravok veľmi dobre vyživuje a posilňuje vlasy, navyše uľahčuje ich rozčesávanie a zanecháva ich hladké a lesklé.

Kondicionér obsahuje fosfolipidy, extrakt z kuriatka a výťažky zo žihľavy, ktoré posilňujú vlasové vlákno.

Ako používať tento kondicionér? Výrobca odporúča vmasírovať ho do umytých a uterákom vysušených vlasov. Nechajte pôsobiť 3-5 minút a potom dôkladne opláchnite.

Cena za 175 ml je približne 20 eur.

2. miesto

laSaponaria Kondicionér s moringou a slnečnicou

Orientačná cena: 9 €

Kondicionér s moringou a slnečnicou BIO od talianskej značky laSaponaria je vhodný pre suché, krehké alebo farbené vlasy. Kondicionér obsahuje rastlinné výťažky, ktoré pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Vyživuje vlasy do hĺbky, uľahčuje ich rozčesávanie, zabraňuje elektrizovaniu a navyše nádherne vonia.

Obsahuje zložky, ako je šťava z aloe vera, výťažky z ľanových semien, slnečnice, moringy a esenciálny olej z pomarančových kvetov a ylang ylang.

Ako používať? Kondicionér naneste na vlhké, šampónom umyté vlasy. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnite.

150 ml balenie stojí necelých 9 eur. 

3. miesto

Urtekram Kondicionér v spreji Nordic Berries

Orientačná cena: 8 €

Kondicionér v spreji od dánskej značky Urtekram obsahuje vitamíny zo severských plodov. Výrobok sa stará najmä o suché a poškodené vlasy. Uľahčuje rozčesávanie, dodáva vlasom vlhkosť a pomáha ich chrániť pred chuchvalcami.

Kondicionér obsahuje výťažok z listov aloe vera, rastlinný glycerín, výťažky z kanadských brusníc, čučoriedok, rakytníka alebo šípok a cukrovej trstiny. Vlasy budú po aplikácii jemné, lesklé a ľahšie sa budú rozčesávať.

A ako ho aplikovať? Pred použitím kondicionér pretrepte a nastriekajte do suchých alebo mokrých vlasov z diaľky. Kondicionér neoplachujte.

Cena za 250 ml je menej ako 8 eur.

4. miesto

Nobilis Tilia Výživný balzam na vlasy

Orientačná cena: 10 €

Kondicionér na vlasy od českej značky Nobilis Tilia obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré vlasy vyživujú, podporujú ich rozčesávanie a zabraňujú ich lámavosti. Obsahuje tiež jojobový olej, konopný olej, arganový olej na vlasy, olej z tekvicových semienok a olej z kukuričných klíčkov, ďalej extrakt z myrhy s antibakteriálnym a upokojujúcim účinkom.

Ako ho aplikovať? Naneste na umyté vlhké vlasy, nechajte pôsobiť niekoľko minút a zmyte vodou.

200 ml balenie stojí približne 10 eur.

5. miesto

Onlybio Hydra Repair maska na suché a poškodené vlasy

Orientačná cena: 8 €

Regeneračná maska od poľskej značky OnlyBio dokáže reštartovať a prebudiť vlasy k životu. Dokáže ich hĺbkovo vyživiť a obnoviť. Obsahuje extrakt z aloe vera alebo ricínový olej. A ako príjemný bonus je tuba vyrobená z recyklovateľného bioplastu.

Maska zaručuje 99 % čisto prírodných zložiek a má vlastný certifikát EcoCert – Cosmos Natural.

Cena za 200 ml je približne 8 eur.

6. miesto

Lavera Basis Kondicionér Moisture & Care

Orientačná cena: 5 €

Jemný, 100 % prírodný kondicionér od nemeckej značky Lavera obsahuje organické mandľové mlieko, organické avokádo, organickú quinou alebo organické aloe vera. Kondicionér je vhodný najmä pre suché vlasy a citlivú pokožku hlavy.

A ako používať kondicionér? Umyte si vlasy obľúbeným šampónom a potom do vlhkých vlasov vmasírujte kondicionér. Použite približne veľkosť vlašského orecha a nechajte pôsobiť 2-3 minúty. Nakoniec vlasy dôkladne opláchnite a vysušte.

Kondicionér stojí približne 5 eur.

7. miesto

Faith in Nature Omladzujúci prírodný kondicionér

Orientačná cena: 8 €

Tento kondicionér je vhodný predovšetkým pre normálne a suché vlasy. Obnovuje ich ochranný film a dodáva im lesk a hydratáciu. Obsahuje šťavu z aloe vera, oleje z limetky, tea tree a citrónových jadierok. 

Vďaka prírodným esenciálnym olejom má príjemnú sviežu citrusovú vôňu.

Ako používať kondicionér? Naneste na šampónom umyté vlasy a jemne vmasírujte. Nechajte pôsobiť približne 3 – 5 minút a opláchnite.

Kondicionér stojí 8 eur.

8. miesto

Sante Hydratačný kondicionér BIO Mango & Aloe

Orientačná cena: 4 €

Tento kondicionér obsahuje organickú šťavu z aloe vera a organický výťažok z manga alebo provitamín B5, ktorý zabezpečuje pevnosť a pružnosť vlasov. Kondicionér má príjemnú ovocnú vôňu.

Ako ho aplikovať? Kondicionér naneste na umyté a vlhké vlasy, jemne a rovnomerne vmasírujte, nechajte pôsobiť 2 – 5 minút a opláchnite vlažnou vodou.

150 ml balenie vás vyjde približne 4 eurá.

9. miesto

Weleda Ovsený regeneračný kondicionér

Orientačná cena: 11 €

Kondicionér od švajčiarskej značky Weleda na suché a poškodené vlasy obsahuje BIO jojobový olej, BIO kokosový olej, výťažky z BIO ovsa a bieleho slezu. Neobsahuje silikóny, parabény, parfumy a konzervačné látky. Má certifikát NATRUE, ktorý zaručuje používanie prírodných zložiek a postupov.

A ako ho používať? Jemne ho vmasírujte do vlhkých vlasov, nechajte pôsobiť niekoľko minút a opláchnite teplou vodou.

A koľko stojí kondicionér? 200 ml vás vyjde na približne 11 eur.

10. miesto

Kvítok Tuhý Kondicionér

Orientačná cena: 10 €

Tuhý kondicionér od slovenskej značky Kvítok je vhodný najmä pre mastné vlasy. Prípravok uľahčuje rozčesávanie, chráni vlasy pred poškodením a zmierňuje štiepenie končekov.

Výrobok obsahuje emulgačný vosk z kokosového oleja, maslo murumuru, brokolicový olej a esenciálne oleje, ktoré dodávajú tuhému kondicionéru sviežu jemnú vôňu.

Ako používať tuhý kondicionér? Naneste ho na umyté mokré vlasy a na spodnú časť dĺžky. Stačí ho zľahka rozotrieť v dlaniach a aplikovať. Nechajte pôsobiť 3-5 minút a potom opláchnite.

1 kus stojí necelých 10 eur.

Záver

Kondicionér by sa mal stať pravidelnou súčasťou vašej starostlivosti o vlasy. Dokáže vlasy posilniť, hydratovať a uzdraviť.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Kondicionér

[2] Healthline (ENG): How to Use Hair Conditioner

[3] Healthline (ENG): What’s the Proper Order to Use Shampoo and Conditioner While Bathing?

[4] PubMed Central (ENG): Shampoo and Conditioners: What a Dermatologist Should Know?

[5] PubMed Central (ENG): Hair Cosmetics: An Overview

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».