10 najlepších šampónov proti lupinám vo vlasoch – recenzie

Ako sa zbaviť lupín vo vlasoch? Čo spôsobuje lupiny? Pomáhajú proti lupinám nejaké babské rady? Recenzie, skúsenosti a diskusie

TOP  1. miesto

VOONO Hair of Gaurí

Orientačná cena: 13 €

Maska pomáha čistiť pokožku hlavy a bojuje proti lupinám a nadmernej mastnote. Posilňuje vlasy a podporuje ich zdravý rast.

2. miesto

CARPATHIA Šampón

Orientačná cena: 4 €

Šampón účinne čistí pokožku hlavy, zbavuje ju lupín a mastnoty, dodáva hydratáciu a zmierňuje začervenanie a svrbenie.

3. miesto

Urtekram Šampón Aloe

Orientačná cena: 8 €

Skvelý šampón s vôňou pomaranča sa stará o pokožku hlavy, glycerín a aloe vera dodávajú vlasom potrebnú hydratáciu.

Desať najlepších prípravkov proti lupinám

Čo sú to lupiny?

S týmito nežiaducimi „kamarátmi“ sme mali tú česť takmer všetci. Existujú rôzne etapy života, ktoré sa nejakým spôsobom odrážajú na našom vnútornom a vonkajšom stave. Lupiny sa u nás môžu zdržať dočasne, zostať s nami po celý život alebo sa nám úplne vyhnúť. Ide o šupinky odumretej kože, ktoré sa z nejakého špecifického dôvodu hromadia vo väčšej ako optimálnej miere. Tieto šupinky sa logicky tvoria a hromadia na pokožke hlavy, potom odpadávajú a usadzujú sa najrôznejšími spôsobmi v okolitých vlasoch aj na oblečení. Lupiny sa môžu objaviť na celej hlave alebo len na určitých miestach. Postihnuté oblasti môžu nepríjemne svrbieť.

Nemusíte sa ale báť, nejde o vážne ochorenie. Lupiny sú nepríjemné, ale nie sú neriešiteľné. Problém sa dá vyriešiť pomerne rýchlo.

Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.

Preto sme pre vás pripravili zoznam článkov zameraných na vlasovú kozmetiku a starostlivosť o vlasy:

Aké sú príčiny vzniku lupín?

Ľudská pokožka sa bežne obnovuje v intervale štyroch dní. Ak sa však vyskytujú lupiny, proces obnovy je kratší aj o polovicu.

Existujú dva typy lupín – suché a mastné. Suché lupiny sa sypú ako cukor z cukorničky, sú menšie a zvyčajne ich nájdete spadnuté na pleciach. Mastné lupiny sú žltkasté, ťažšie sa odlupujú a lepia sa na pokožku, ktorú dráždia.

Nakoniec však nezáleží na tom, ktorými lupinami trpíte, pretože obe majú v podstate rovnaké príčiny. Veľmi často ide o reakciu na kvasinky, ktoré sú prirodzenou súčasťou pokožky hlavy. Tieto kvasinky sa živia kožným mazom a zanechávajú na pokožke vedľajší produkt. Nie je to však jediný faktor, je ich viac. Faktormi môžu byť napríklad stres, používanie nevhodných prípravkov na hygienu vlasov, puberta, tehotenstvo alebo menopauza.

Lupiny môžu byť sprievodným javom napríklad dermatomykózy, niektorých neurologických ochorení alebo psoriázy. Problém môže byť spôsobený aj nesprávnou stravou s nedostatkom vitamínov a minerálov.

Aké sú rizikové faktory pre vznik lupín?

Môže ich byť niekoľko. Pravdepodobne najčastejším rizikom je používanie agresívnych vlasových prípravkov, nedostatočné oplachovanie prípravkov z vlasov alebo časté umývanie.

Ďalším problémom sú výrazné zmeny teploty. To sa často stáva v zime, keď prechádzame z izbovej teploty do mrazu.

Lupiny môžu signalizovať aj nedostatok minerálov alebo vitamínov.

Ďalšou príčinou môže byť plesňové ochorenie alebo vyššie uvedené celkové ochorenie kože.

Prevencia lupín

Keď sa objavia lupiny, prirodzene sa ich chceme zbaviť. Je to nielen veľmi neestetický problém, ale aj nepríjemný. Vlasová pokožka svrbí a je v napätí.

Lupinám možno predchádzať používaním šetrných a predovšetkým vhodných vlasových prípravkov. Ak si nie ste istí, čo je vhodné, poraďte sa so svojím kaderníkom alebo kaderníčkou.

Snažte sa pokožku hlavy zbytočne mechanicky nedráždiť – teda neškriabte sa viac, ako je potrebné.

 V zime môže pomôcť nosenie čiapky – hoci sa vlasy rýchlejšie mastia, riziko vzniku lupín sa znižuje.

Dôležitou prevenciou je zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály a cielené posilňovanie imunity.

Príznaky a prejavy lupín

Okrem toho, že ich vidíte, čo je asi hlavný prejav, existujú aj ďalšie sprievodné javy, ktoré vás upozornia na ich prítomnosť.

Pokožka hlavy je veľmi citlivá, podráždená a často problematická – buď suchá, alebo naopak príliš mastná. Na pokožke hlavy sa objavujú miesta odlupujúcich sa šupín. Tieto oblasti sú často začervenané, takže si ich všimnete, ak sa pozriete pozorne. Pokožka hlavy svrbí, čo prirodzene vedie k škrabaniu, škrabaniu a škrabaniu, ale tieto praktiky stav zhoršujú. Je to ako živná pôda pre lupiny, ktoré sa vďaka tomu tvoria stále viac.

Lupiny sú, bohužiaľ, na prvý pohľad viditeľné nielen na pleciach, ale aj vo vlasoch. Lupiny sa môžu objaviť kdekoľvek po ich dĺžke.

Suchá koža

Okrem nevhodnej starostlivosti môžu byť príčinou suchej pokožky aj niektoré kožné ochorenia.

Jednou z nich môže byť psoriáza, pri ktorej sa koža v určitých oblastiach tela príliš obnovuje a vytvára suchý a šupinatý povrch. Ide o neinfekčné vrodené ochorenie kože. Jeho liečba je zložitá a, bohužiaľ, sa zatiaľ nedá úplne vyliečiť.

Ďalším neinfekčným kožným ochorením je ekzém, ktorý je zápalovou reakciou na rôzne alergény a dráždivé látky. Má mnoho typov a prejavov a pre správnu diagnózu a liečbu je potrebné vyhľadať dermatológa.

Na bežnú suchú pokožku je dobré dodržiavať pitný režim a jesť dostatok minerálov.

Môžu sa lupiny vyskytovať aj u detí?

Nie, nemôžu. U novorodencov sa môže vyvinúť seboroická dermatitída alebo mliečna chrasta s mastnými a lepkavými šupinami. Toto tvorenie chrást je spôsobené vysokou produkciou kožného mazu v tomto období života.

Ovplyvňuje vznik lupín genetika?

Do určitej miery áno. Lupiny súvisia s osobnou náchylnosťou človeka na vonkajšie prostredie, ktorú sme najskôr zdedili po rodičoch. Nie je to však úplne vedecky podložené, takže sa to dá len predpokladať. Ľudia trpiaci lupinami sú však vo všeobecnosti náchylnejší na zápaly kože.

Sú lupiny nákazlivé?

Nemusíte sa obávať, nie sú. Lupiny sú vždy špecifickým problémom pokožky hlavy a nemožno ich preniesť na nikoho iného.

Tipy na domácu liečbu lupín

Biely jogurt naneste ako masku na celú dĺžku vlasov vrátane pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť približne 15 minút.

Potom ho opláchnite a umyte si vlasy ako zvyčajne. Prečo jogurt? Je vraj bohatý na vitamíny a okrem toho, že zbavuje vlasy lupín, ich aj hydratuje a vyrovnáva pH pokožky hlavy.

Bylinky sú zázrak. Považovali sa zaň už v dobách našich babičiek a prababičiek. Uvarte silný odvar z vybraných bylín, nechajte ho vychladnúť a potom si ním umyte vlasy a pokožku hlavy.

Prášok vmasírujte do vlhkých vlasov a opláchnite teplou vodou. Uvoľňujúci prášok by mal znížiť aktivitu húb, ktoré spôsobujú lupiny.

Vmasírujte približne 15 kvapiek olivového oleja do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno si hlavu opláchnite a umyte šampónom.

1. miesto

VOONO Hair of Gaurí maska na vlasy

Orientačná cena: 13 €

Maska na vlasy Voono je vhodná na celkovú regeneráciu vlasov a pokožky hlavy. Kombinácia amly, arniky, shikakai, henny, brahmi a okvetných lístkov ruže tvorí silnú skupinu v boji proti rôznym vlasovým ochoreniam vrátane lupín. Maska účinne detoxikuje pokožku hlavy a pomáha odstraňovať lupiny. Vďaka tomu podporuje zdravý rast vlasov.

Cena masky je približne 13 eur za 100 g.

2. miesto

CARPATHIA Šampón proti lupinám

Orientačná cena: 4 €

Ak sa chcete zbaviť lupín a zastaviť ich tvorbu, môže vám pomôcť šampón Carpathia Herbarium s obsahom viacerých bylín. Ide o slovenský výrobok, ktorý nie je testovaný na zvieratách a má vegánske zloženie. Neobsahuje parabény, umelé farbivá ani silikóny, tým pádom nezaťažuje ani vlasy.

V šampóne nájdete extrakt z lopúcha, žihľavy a mäty. Kombinácia týchto účinných bylinných extraktov podporuje prekrvenie a osvieženie pokožky hlavy, obmedzuje tvorbu mazu, nadmernú tvorbu lupín a zmierňuje svrbenie.

350 ml balenie šampónu je dostupné za približne 4 eurá.

3. miesto

Urtekram Šampón Aloe vera proti lupinám

Orientačná cena: 8 €

Tento šampón proti lupinám od dánskej značky Urtekram obsahuje aloe vera, vďaka čomu nevysušuje vlasy ani pokožku hlavy, ale naopak vyživuje, upokojuje a lieči. Obsahuje tiež esenciálne oleje z medovky, mäty a citrusov, ktoré pôsobia protizápalovo a eliminujú tvorbu ďalších lupín. Okrem toho šampón zmierňuje napätie a svrbenie pokožky. Je jemný, krásne pení a spoľahlivo umýva vlasy a odstraňuje kožný maz a všetky zvyšky stylingu.

Výrobok neobsahuje parabény, silikóny, syntetickú parfumáciu, SLS, SLES, lepok a je vhodný pre vegánov, čo potvrdzuje certifikát Vegan.

Balenie s objemom 250 ml sa dá kúpiť za približne 8 eur.

4. miesto

Olivový kondicionér Mea Natura

Orientačná cena: 9 €

Tento olivový kondicionér Mea Natura od gréckej značky je vhodný pre suché až dehydrované vlasy s lupinami. Je ideálny aj pre suchú pokožku hlavy, ktorá trpí podráždením. Je určený pre ľahké rozčesávanie a žiarivý lesk vlasov. Je obohatený o organický panenský olivový olej z Kréty, extrakt proti lupinám a množstvo organických sacharidov, antioxidantov, proteínov a aminokyselín, ktoré pomáhajú udržiavať prirodzenú vlhkosť vlasov a zabraňujú tvorbe lupín. Pri pravidelnom používaní možno lupiny postupne úplne odstrániť. 

Kondicionér obsahuje 94 % prírodných zložiek bez pridaných syntetických látok, ako sú silikóny a farbivá, a je úplne bez alkoholu.

300 ml tohto kondicionéru stojí menej ako 9 eur.

5. miesto

Čistiaci peeling Kérastase Scrub Énergisant

Orientačná cena: 42 €

Peeling na vlasy Kérastase je špeciálne navrhnutý na boj proti mastnote a lupinám. Obsahuje morskú soľ, ktorá dokáže dôkladne odstrániť všetky nečistoty z vlasov a zároveň detoxikuje pokožku.

Tento peeling dokáže odstrániť 3-krát viac nahromadených nečistôt ako bežný šampón, dôkladne zbavuje vlasy nánosov stylingových prípravkov, detoxikuje pokožku hlavy a účinne bojuje proti kožnému mazu a lupinám. Dvíha vlasy od korienkov a zväčšuje ich objem, ľahko sa vymýva a necháva pokožku hlavy voľne dýchať.

325 g tohto výrobku stojí približne 42 eur.

6. miesto

Vichy Dercos Anti-Dandruff šampón proti lupinám

Orientačná cena: 18 €

Šampón proti lupinám Vichy Dercos s kyselinou salicylovou, pirocton olamínom a glycerínom s peelingovým účinkom veľmi šetrne odstraňuje odumreté kožné bunky z pokožky hlavy. Vďaka svojmu prirodzenému pH obnovuje rovnováhu kožného mikrobiómu a dodáva vlasom prirodzený lesk a krásu.

Šampón jemne čistí vlasy od nečistôt, zbavuje vlasy lupín a upokojuje pokožku hlavy, redukuje nadmerný maz, pomáha obnoviť rovnováhu kožného mikrobiómu a je hypoalergénny.

Cena za 250 ml je približne 18 eur.

7. miesto

Šampón proti lupinám Kérastase Specifique Anti-pelliculaire

Orientačná cena: 23 €

Šampón proti lupinám Kérastase Specifique obsahuje zinok, ktorý eliminuje mikroorganizmy zodpovedné za tvorbu lupín, kyselinu salicylovú s exfoliačnými účinkami. A naopak, neobsahuje silikón.

Tento šampón odstraňuje suché a mastné šupinky a zabraňuje tvorbe nových.

Cena šampónu je približne 23 eur za 250 ml.

8. miesto

VENIRA prírodný šampón proti lupinám

Orientačná cena: 19 €

Ak vám záleží na kvalite produktov, siahnite po šampóne proti lupinám značky Venira. Ten obsahuje komplex špeciálne navrhnutých prírodných účinných látok. Až 98 % zložiek je prírodného charakteru.

Šampón značky Venira nielen že pomáha v boji proti lupinám a snaží sa obmedziť ich tvorbu, ale zároveň sa stará aj o podráždenú pokožku hlavy. Okrem toho hĺbkovo odstraňuje nečistoty z pokožky hlavy, posilňuje vlasy a zanecháva ich jemné, lesklé a vyživené. Je vhodný pre mužov a ženy a taktiež aj na každodenné použitie. 

300 ml balenie šampónu s vôňou kokosu vás vyjde na necelých 19 eur.

9. miesto

Saliks šampón proti lupinám

Orientačná cena: 9 €

V boji proti lupinám vsaďte na prírodu a konkrétne na prírodný šampón na vlasy Saliks značky Liqoil s obsahom bylinných extraktov. Napomáha udržiavať správnu mikroflóru pokožky hlavy, má silný antioxidačný účinok a účinne si poradí aj s lupinami.

Šampón obsahuje arganový olej na zabezpečenie hydratácia a ošetrenie pokožky hlavy. Extrakt zo žihľavy slúži na zdravý stav vlasov, pretože obsahuje vitamíny A, B, C, D a K. Na reguláciu potných žliaz je určený extrakt zo šalvie. 

Šampón neobsahuje parabény, silikóny a sulfáty, no zároveň nevymýva farbu. 200 ml balenie zoženiete za menej ako 9 eur. 

10. miesto

BIODERMA Nodé DS+ Šampón proti lupinám

Orientačná cena: 16 €

Overená a obľúbená značka kozmetiky Bioderma ponúka aj šampón proti lupinám. Vďaka kombinácii starostlivo vybraných účinných látok pôsobí na príčiny vzniku lupín, odstraňuje ich a zabraňuje ich ďalšej tvorbe. Zároveň šetrne čistí pokožku a zmierňuje jej svrbenie. Tento šampón je vhodný aj pre pacientov so seboroickou dermatitídou. 

Šampón sľubuje o 45 % menej lupín a o 66 % menej svrbenia a podráždenia už po prvej aplikácii. Pri dlhodobom používaní znižuje začervenanie pokožky, upokojuje nepríjemné pocity a trvalo redukuje lupiny. 

125 ml balenie šampónu si môžete kúpiť za približne 16 eur. 

Záver

Lupiny sú nepríjemné, ale dá sa s nimi pracovať. Zistením príčiny ich vzniku je možné tieto biele „parazity“ cielene odstrániť.

Upravte si stravu, dbajte na dostatok zinku, selénu a vitamínu B a častejšie zaraďte do jedálnička ryby, pivovarské kvasnice, fazuľu, celozrnné pečivo, vajcia a zeleninu, najmä zelenú listovú.

Buďte často vonku na čerstvom vzduchu. Slnečné lúče majú blahodarný vplyv na naše telo a pokožku hlavy. A rovnako aj na našu psychiku.

A v neposlednom rade si veľmi starostlivo vyberajte vlasovú kozmetiku.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Lupiny (koža)

[2] Wikiskripta (CZ): Dermatitis seborrhoica

[3] Healthline (ENG): What Type of Dandruff Is Causing Your Flaky Scalp?

[4] PubMed Central (ENG): [How I treat dandruff]

[5] PubMed Central (ENG): Novel Topical Treatment for Dandruff & Dry Scalp Through Sustained Balance in Skin Microbiome

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».