TOP 11: Najlepší kolagén na vlasy – recenzie

Aký je najlepší kolagén na vlasy? Na čo kolagén slúži? Ako si ho vybrať? Recenzie, diskusie, skúsenosti, opis a porovnanie.

TOP  1. miesto

VENIRA kolagénový drink

Orientačná cena: 26 €

Prémiový instantný kolagénový nápoj s jahodovou príchuťou obsahuje 100 % bioaktívny hydrolyzovaný kolagén a 8 ďalších účinných látok pre krásne vlasy, nechty a pokožku.

2. miesto

Inca Collagen

Orientačná cena: 54 €

Jedinečnosť hydrolyzovaného morského kolagénu značky Inca spočíva v tom, že je najviac podobný tomu ľudskému, takže dokonale regeneruje vlasy a nechty.

3. miesto

Hillvital Kolagén na vlasy

Orientačná cena: 24 €

Tento produkt okrem kolagénu obsahuje aj vitamín C a kyselinu hyalurónovú, takže ide o dokonalú kombináciu pre krásny vzhľad vlasov a pokožky. 

Jedenásť najlepších kolagénových doplnkov na vlasy

Čo je to kolagén?

Kolagén je vo vode rozpustná bielkovina, ktorú možno označiť za základný stavebný prvok celého ľudského tela. Nachádza sa v našom tele „v každom rohu“ – v kostiach, svaloch, zuboch, nechtoch a kĺboch. A preto je veľmi dôležité, aby ho bolo dostatok a telo ho nepostrádalo.

Uvádza sa, že telo tvorí aktívny kolagén približne do 25. roku života a potom, bohužiaľ, dochádza k prirodzenému úbytku, ktorý je prakticky nemožné ovplyvniť.

Okrem toho, že pokožke dodáva pružnosť a hydratáciu, vo veľkej miere vyživuje aj vlasy, aby boli silné, husté, zdravé a nevypadávali.

Kolagén dodáva tkanivám pevnosť a pružnosť. To isté platí aj pre vlasy. Kolagén ich môže posilniť a dodať im zdravý lesk. Vlasy by tiež mali byť oveľa pružnejšie, čo výrazne zníži ich lámavosť.

Pozrime sa však na toto duo kolagén verzus vlasy trochu podrobnejšie. Aby sme boli úplne presní, vlasy nie sú tvorené kolagénom. Najväčšiu časť vlasov tvorí keratín. Existuje však aj teória, že keratín si môže požičiavať rastový materiál z kolagénu, čo znamená, že keď ho máte dostatok, keratínu sa darí a vašim vlasom tiež.

Existuje niekoľko typov kolagénu, približne okolo 30, ktoré sa nachádzajú v rôznych živočíšnych tkanivách. Ak sa však budeme držať oblasti ľudského tela, budeme hovoriť o troch typoch.

Aké typy kolagénu existujú?

Tento typ obsahuje najväčší podiel kolagénu v ľudskom tele. Jeho podiel sa pohybuje okolo 90 %. Skladá sa z hustých vlákien, ktoré sú zodpovedné za štruktúru kostí, šliach, kože, vláknitých chrupaviek, spojivových vlákien a zubov.

Kolagén typu II pozostáva z voľnejších vlákien, ktoré sa nachádzajú v elastickej chrupavke.

Tento kolagén tvorí štruktúru svalov, orgánov a tepien a nachádza sa v rýchlo rastúcich tkanivách.

Prečo a ako pomáha vlasom?

Vedeli ste, že vlasy sú zveličene povedané vlastne „mŕtve bunky“? Ako je to možné? Ide o to, že v okamihu, keď vlas vyrastie z kože, stáva sa neživým tkanivom. A to, ako vlasy nakoniec vyzerajú, závisí predovšetkým od ich štruktúry.

Ako sme už opísali vyššie, vlasy sa skladajú prevažne z keratínu. Zvyšok, niekoľko percent, tvoria aminokyseliny, minerály, stopové prvky, voda a melanín, ktorý určuje odtieň vlasov.

Súhrnne povedané, vlasy potrebujú pre svoju krásu a zdravie dostatok živín a kolagén je jednou z nich. Človek má na pokožke hlavy v priemere niekoľko tisíc vlasov a spomínané živiny sa čerpajú cez pokožku hlavy a krvný obeh, kde sa nachádza aj kolagén.

Čo presne kolagén vlasom zaistí?

 • Dodáva im výživu.
 • Posilňuje vlasové vlákno.
 • Redukuje vypadávanie vlasov.
 • Urýchľuje rast vlasov.

Aké sú ďalšie účinky kolagénu?

 • Pomáha pokožke, aby bola viditeľne mladšia, zvyšuje jej pružnosť a podporuje hydratáciu.
 • Aktívne pôsobí na dobré zdravie čriev.
 • Podporuje správnu funkciu kĺbov.
 • Podporuje pamäť.
 • Znižuje hladinu zlého cholesterolu.
 • Reguluje hladiny hormónov v tele.
 • Vyhladzuje vrásky.
 • Posilňuje nechty.

Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.

Preto sme pre vás pripravili zoznam článkov zameraných na vlasovú kozmetiku a starostlivosť o vlasy:

V akých potravinách sa kolagén údajne prirodzene vyskytuje?

Uvádza sa, že kolagén môžete získať z týchto potravín:

 • vývar z hovädzích a hydinových kostí;
 • želatína;
 • aspik;
 • mäso. 

Čo znižuje produkciu kolagénu?

Konzumácia jednoduchých a rafinovaných cukrov, polotovarov, jedál z rýchleho občerstvenia a iných nezdravých potravín môže výrazne obmedziť, ba dokonca eliminovať tvorbu kolagénu.

Opálená pokožka je nepochybne krásna, avšak buďte opatrní a všetko s mierou. Nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez SPF je rozhodne škodlivé. Vždy používajte faktor SPF.

Fajčenie alebo alkohol môžu obmedziť prirodzenú tvorbu kolagénu, preto je lepšie sa týmto zlozvykom vyhnúť.

Ako vybrať najlepší kolagén na vlasy?

Prečítajte si recenzie, preskúmajte značky a ich filozofiu. Nenechajte sa zviesť prvým kolagénovým produktom, ktorý uvidíte, ale nechajte si svoje rozhodnutie rozležať v hlave. Dôležité je zloženie a celková skladba výrobku.

Na čo si dať pozor?

 • Pozor na chuť kolagénu, pretože niektorým ľuďom nemusí doslova chutiť, a potom je asi najlepšie siahnuť po kapsulách alebo tabletách.
 • U ľudí precitlivených na morské plody existuje možnosť alergickej reakcie.
 • Dávajte pozor, aby ste užívali typ kolagénu, ktorý potrebujete.

1. miesto

VENIRA kolagénový drink pre vlasy, nechty a pleť

Orientačná cena: 26 €

Kolagénový nápoj od spoločnosti VENIRA predstavuje nový variant, starostlivo vyvinutú receptúru pre vlasy, pokožku a nechty. Ide o instantný kolagénový nápoj s jahodovou príchuťou, ktorý je sladený stéviou.

Práškový nápoj sa pripravuje veľmi rýchlo a jednoducho – obsah vrecúška sa rozpustí vo vode alebo inej vhodnej tekutine a pije sa počas dňa.

A aké sú výhody tohto produktu?

 • Má unikátne zloženie s vysokým obsahom kolagénu a 8 ďalších látok.
 • Prispieva k prirodzenému stavu vlasov.
 • Má priaznivý účinok proti starnutiu organizmu.
 • Chráni bunky pred oxidačným stresom.
 • Pomáha zlepšovať imunitu a obranyschopnosť organizmu.
 • Je vhodný aj pri redukčných diétach.

 

A ako dávkovať? Obsah vrecúška rozmiešajte v pohári vody, nechajte chvíľu rozpustiť a vypite. Užívajte 1 vrecúško denne.

A cena? Menej ako 26 eur. 

2. miesto

Inca Collagen

Orientačná cena: 54 €

Inca Collagen má pôvod v mori, preto je taký jedinečný pre zdravé vlasy. Aj po spracovaní si tento typ kolagénu zachováva trojitú špirálovú štruktúru, tzv. helix, ktorá je typická len pre bielkoviny živých organizmov. Kolagén BIO-Aktívny kolagén je najviac podobný tomu ľudskému. Spracúva sa tak, aby sa zachovala jeho vysoká biologická hodnota.

A ako dávkovať výrobok? Obsah jedného vrecúška rozmiešajte v 200 – 300 ml pitnej vody, ovocnej šťavy, mlieka alebo iného nápoja a vypite. Pri miešaní nasypte prášok do suchej nádoby a potom nalejte tekutinu.

A cena? Približne 54 eur. 

3. miesto

Kolagén pre vlasy a pokožku s kyselinou hyalurónovou

Orientačná cena: 24 €

Tento kolagén je obohatený o kyselinu hyalurónovú a spolu tvoria akýsi „dream team“.

A čo všetko tento výrobok obsahuje?

 • Vitamín C
 • Kyselinu hyalurónovú
 • Hydrolyzovaný rybí kolagén


Ide o vegetariánske kapsuly, ktoré sú vyrobené z hydroxypropylmetyl celulózy a vody.

A ako sa užíva? Odporúča sa užívať 2 kapsuly denne počas jedla.

A cena? Približne 24 eur.

4. miesto

Garden of Life Collagen Beauty

Orientačná cena: 37 €

Collagen Beauty obsahuje dva typy vysoko vstrebateľných kolagénových peptidov pre ľudské telo. Typ I sa nachádza vo vlasoch, koži a nechtoch. Typ II sa nachádza v koži, svaloch a cievach.

Výrobok obsahuje aj 1,5 miliardy CFU probiotík na podporu trávenia a je vhodný pre ľudí s intoleranciou na lepok.

A ako sa používa? Prášok nasypte napríklad do smoothie a rozmixujte.

A cena? Menej ako 37 eur. 

5. miesto

Collalloc 100 % Bioaktívny morský kolagén

Orientačná cena: 24 €

Collalloc je vysoko kvalitný, účinný a čistý morský kolagén. Je bioaktívny, čo znamená, že sa dobre vstrebáva do tela. Tento kolagén je vo forme prášku, ktorý sa konzumuje rozpustený vo vode. Nemá žiadnu chuť ani farbu, takže sa ho „neprepijete“. Môžete si ho kedykoľvek počas dňa rozpustiť v ktoromkoľvek obľúbenom nápoji.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 1 vrecúško denne.

A cena? Približne 24 eur. 

6. miesto

Kolagén pre zdravé vlasy, nechty, pokožku

Orientačná cena: 30 €

Tento tekutý kolagén obsahuje aj kyselinu hyalurónovú, esenciálne oleje, B komplex, kremík a vitamín C. Vďaka nemu budete mať krásne a zdravé vlasy, ale aj vaša pokožka a nechty prejdú viditeľnou zmenou.

A ako ho používať? Pred použitím fľašu kolagénu pretrepte a potom užite 25 ml nalačno. V prípade potreby môžete zapiť vodou.

A cena? Približne 30 eur. 

7. miesto

Ladylab Lady Collagen My Beauty

Orientačná cena: 34 €

Tento kolagén v prášku od spoločnosti Ladylab pochádza z morských rýb a môže sa pochváliť najvyššou možnou kvalitou. Aby vám chutil, môžete si ho vychutnať s príchuťou citrónu. V ponuke je aj jahodová príchuť.

Lady Collagen My Beauty je hydrolyzovaný kolagén, takže sa dokonale vstrebáva a priaznivo pôsobí presne tam, kde má. A pre ešte lepšiu vstrebateľnosť obsahuje vitamín C.

A ako ho dávkovať? Rozmiešajte 1 odmerku v 250 ml vody alebo inej tekutiny a vypite.

A cena? Necelých 34 eur. 

8. miesto

LIFTEA Colagenova HA vanilka

Orientačná cena: 29 €

Vanilkový kolagénový prášok obsahuje skutočne vysokú dávku hydrolyzovaného kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Jeho zloženie prispieva k zdraviu a kráse vlasov a okrem iného aj k udržaniu kvality pevnosti a elasticity pokožky.

Obsahuje 18 aminokyselín vrátane 8 z 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť.

Aké je teda zloženie?

 • Hydrolyzovaný kolagén
 • Kyselina hyalurónová
 • Maltodextrín
 • Vanilková príchuť
 • Sukralóza

 

A ako dávkovať? Odporúča sa rozpustiť 2 odmerky v 2 dl vody, mlieka, jogurtu alebo v nesýtených nápojoch.

A cena? Približne 29 eur.

9. miesto

Natures´s finest HAIR VITAMINS

Orientačná cena: 25 €

Ide o kolagénový nápoj, ktorý podporuje zdravie a kvalitu vlasov. Produkt obsahuje až 450 ug biotínu v jednej dávke. A pre lepšie vstrebávanie je v tomto nápoji prítomný vitamín C.

Tento produkt obsahuje aj biotín a MSM, ktoré pomáhajú obnovovať vlasové vlákna a posilňujú ich.

A ako dávkovať? Odporúča sa zmiešať 1 odmerku denne s obľúbeným nápojom a vypiť.

A cena? Približne 25 eur.

10. miesto

VIACOLLAGEN pre krásu zvnútra

Orientačná cena: 35 €

Viacollagen obsahuje anti-aging receptúru, ktorá sa skladá z kyseliny hyalurónovej, biotínu, zinku, selénu a vitamínu E. Táto vyvážená kombinácia doslova oživí vaše vlasy – dodá im lesk, pevnosť a zdravie. A ako bonus sú krásne a zdravé nechty a pokožka.

Tento produkt si môžete vychutnať v štyroch rôznych príchutiach:

 • ananás,
 • acai,
 • zázvor,
 • višňa.

 

A ako dávkovať? Odporúčaná denná dávka je:

 • Ananás 7,43 g
 • Acai 7,53 g
 • Zázvor 7,40 g
 • Višňa 7,66 g

Raz denne naplňte 20 ml odmerku a vypite. Balenie obsahuje 30 denných dávok.

A cena? Okolo 35 eur.

11. miesto

Planet Paleo hydrolyzovaný morský kolagén

Orientačná cena: 41 €

Ide o vysoko biologicky dostupný hydrolyzovaný morský kolagén z morských rýb, ktorý je výnimočný svojím vysokým obsahom bielkovín a aminokyselín. Je lepšie vstrebateľný ako bežný kolagén z hovädzieho dobytka a ošípaných, a preto z neho telo získava maximum.

Ako ho dávkovať? Užívajte 1 – 1,5 polievkovej lyžice 1 až 2-krát denne s jedlom alebo medzi jedlami. Zmiešajte s najmenej 200 ml vody.

A cena? Cca 41 eur. 

Záver

Kolagén je pre telo veľmi dôležitý vo všetkých smeroch a oblastiach. Ak máte viac ako 25 rokov, určite by ste mali uvažovať o jeho doplnení – potešíte svoje telo, svoj odraz v zrkadle a hlavne sa budete cítiť lepšie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kolagén

[2] Wikiskripta (CZ): Kolagen

[3] Healthline (ENG): 5 Evidence-Based Ways Collagen May Improve Your Hair

[4] PubMed Central (ENG): Myths and media in oral collagen supplementation for the skin, nails, and hair: A review

[5] PubMed Central (ENG): A new method for culturing human hair follicle cells on floating mixed collagen membranes

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».