10 najlepších šampónov proti vypadávaniu vlasov – recenzie

Ako sa zbaviť nadmerného vypadávania vlasov? Aké sú najlepšie produkty? Existujú nejaké babské rady? Recenzie, skúsenosti a diskusie.

TOP  1. miesto

Natucain Hair Activator

Orientačná cena: 85 €

Vynikajúce vlasové tonikum 100 % prírodného pôvodu, ktoré zlepšuje rast vlasov o 93 % a znižuje ich vypadávanie o 90 %.

2. miesto

WoodenSpoon sérum

Orientačná cena: 29 €

Skvelé sérum s obsahom ricínového oleja, oleja z čierneho korenia a rozmarínu podporuje rast vlasov a dodáva živiny vlasovej pokožke.

3. miesto

MÁDARA Boost

Orientačná cena: 25 €

Účinné sérum s kuriatkami čistí pokožku hlavy. Stimuluje rast zdravých a silných vlasov a spomaľuje ich vypadávanie.

Desať najlepších produktov proti vypadávaniu vlasov

Prečo vlasy vypadávajú?

Aj keď vás to možno prekvapí, vypadávanie vlasov je veľmi častý jav a viac-menej sa týka každého. Napríklad sezónne vypadávanie vlasov je úplne štandardné. So zmenami počasia sa menia aj potreby nášho tela, čo sa prejavuje na jeho vnútornom aj vonkajšom stave.

Stretávame sa s ním najmä na jeseň a na jar. Fyziologické vypadávanie vlasov nastáva vtedy, keď nám denne vypadne približne 50 až 100 vlasov. Ako bolo uvedené vyššie, v niektorých ročných obdobiach môžu byť straty mnohonásobne vyššie. Nemajte obavy. Ide o prirodzený proces, ktorý zvyčajne trvá 4 až 6 týždňov.

Ak sa padanie vlasov nezastaví, je dobré poradiť sa s odborníkom, aby ste nezanedbali vážnejšiu príčinu.

Je vedecky dokázané, že na jeseň padajú vlasy viac než je bežné z toho dôvodu, pretože v júli dochádza k intenzívnejšiemu rastu vlasov. Pravdepodobne preto, aby sme v lete ochránili vlasy pred UV žiarením. Začiatok jesene, október a november, sú mesiace, keď sa sezónne vypadávanie vlasov zvyšuje a stále ide o fyziologický proces.

Zima je obdobím, keď vlhkosť vzduchu prirodzene klesá, čo u väčšiny ľudí vedie k vysušovaniu pokožky hlavy. Môžete zaznamenať problémy s lupinami alebo celkové podráždenie pokožky pod vlasmi.

Podľa výskumov dochádza pri predlžovaní dní k znížení produkciu melanínu, teda hormónu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zdravej aktivite folikulov. Skúste na jar užívať výživové doplnky pre rast a zdravie vlasov, aby ste ich v tomto období posilnili a pripravili na leto.

Intenzívne slnečné žiarenie môže tiež podráždiť pokožku hlavy a vysušiť vlasovú pokožku. V lete je dobré chrániť si pokožku hlavy napríklad klobúkom, ktorý je 2 v 1 – chráni a zároveň je krásnym doplnkom.

Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.

Preto sme pre vás pripravili zoznam článkov zameraných na vlasovú kozmetiku a starostlivosť o vlasy:

Rastové fázy vlasov

Život vlasov má tri hlavné fázy, ktoré sa počas života neustále opakujú.

Alebo anagénna fáza. Ako už názov napovedá, ide o prvú fázu. V tejto fáze vlasy rastú nepretržite. Je to jej jediná úloha. Občas sa môže stať, že niektorý vlas odumrie, ale žiadna panika, okamžite ho nahradí iný.

V tejto fáze je vlasová cibuľka odpojená od krvného obehu, ktorý jej dodáva potrebné živiny a všetky látky potrebné pre jej rast.

Počas katagénnej fázy sa odstránia staré vlasy, aby bol vlasový folikul pripravený na začiatok nového rastového cyklu.

Finále. Telogénna fáza je posledným míľnikom. Tu vypadávajú vlasy. Trvá približne 3-4 mesiace a nachádza sa v nej 14 % všetkých vlasov.

Čo môže spôsobovať nadmerné vypadávanie vlasov?

Dôvodov môže byť mnoho a často ide o veľmi individuálne stavy, ktoré sa nemusia vzťahovať na všetkých z nás.

Všetci to poznáme – niekedy sa stane, ideme skrátka na doraz. Nevieme, nám hlava stojí a nedokážeme odpočívať. Bohužiaľ, skôr či neskôr nás to dobehne, pretože telo má pamäť. A veľmi dobrú. Ruku na srdce – niekedy nie je na škodu spomaliť, však?

Akékoľvek oslabenie môže byť spúšťačom dočasného vypadávania vlasov. Podľa dermatológov môže fyzická a psychická trauma spôsobiť šok a narušiť životný cyklus vlasov. Keď dôjde k tomuto oslabeniu, životný cyklus sa rapídne zrýchli a počet vlasov v telogénnej fáze sa zvýši, takže na hrebeni ich logicky nájdeme viac ako zvyčajne.

Tehotenstvo je jednoducho iný stav, bez ohľadu na to, či chceme, alebo nie. Každá žena ho prežíva inak. Jednej rastie bujná hriva a druhý oplakáva každý vypadnutý chumáč.

Tehotenstvo je vo všeobecnosti jedným z príkladov dlhodobého fyzického zaťaženia organizmu, ktoré môže spôsobiť nadmerné vypadávanie vlasov. Ide o hormonálne zmeny, ktoré po pôrode ustúpia.

Hormonálna nerovnováha sa nevyskytuje len v tehotenstve alebo v menopauze. Môže prísť kedykoľvek. Stačí malý stres a je to. Môže ísť aj o zmeny spôsobené nasadením alebo vynechaním antikoncepčných tabliet. Hormonálne zmeny tiež urýchľujú životný cyklus vlasov a predlžujú ich telogénnu fázu.

Podľa dermatológov je vypadávanie vlasov spôsobené užívaním alebo vysadením antikoncepčných tabletiek len dočasné a netreba sa obávať trvalého vypadávania vlasov.

Nedostatok vitamínov je rovnaký problém ako ich nadbytok. Príliš veľa vitamínu A môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Jeho odporúčaná denná dávka je 0,8 až 1,0 mg. Dlhodobý nadbytok vitamínu A sa okrem iného prejavuje suchou pokožkou a vypadávaním vlasov.

V extrémnych prípadoch môže byť nedostatok vitamínov skupiny B spojený s vypadávaním vlasov, ekzémami alebo akné. Zamerajte sa na správnu životosprávu a vyváženú stravu. Vitamín B nájdete napríklad v rybách, škrobovej zelenine a orechoch.

Bielkoviny sú jednoducho základným stavebným prvkom nášho tela, preto je dôležité sledovať ich príjem. Ich nedostatočný príjem spomaľuje alebo dokonca zastavuje fázu rastu vlasov. Rast vlasov sa nezastaví okamžite, ale približne za 2 až 3 mesiace po znížení potrebného množstva príjmu bielkovín.

Pravdepodobne nie je žiadnou novinkou, že muži počas života strácajú vlasy. Je ich viac ako 70 %. Dochádza k tomu preto, lebo mužské pohlavné hormóny sa menia. Medzi prvé príznaky patrí ústup vlasov v oblasti spánkov. Dnes sú už na trhu profesionálne vlasové prípravky s prírodnými výťažkami, ktoré zabraňujú premene testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý je spúšťačom mužskej plešatosti.

Áno, gény môžu zohrávať čiastočnú úlohu pri vypadávaní vlasov. U mužov sa tento problém častejšie vyskytuje po 30. roku života.

Stres, stres a ešte raz stres. Ak mu to dovolíte, môže vo vašom tele spôsobiť spúšť. Dočasné nadmerné vypadávanie vlasov môže byť spôsobené stresovými situáciami. V prípade dlhodobého stresu je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Alebo tiež anémia je pomerne častým problémom žien. Uvádza sa, že takmer každá desiata žena vo veku 20 až 49 rokov trpí týmto problémom, ktorý je spôsobený nedostatkom železa.

Náhla strata hmotnosti v dôsledku anorexie alebo bulímie môže byť veľmi silným spúšťačom vypadávania vlasov. Telo nemá dostatok vitamínov a minerálov, čo môže spôsobiť šok a zastaviť ich rast.

Ako zastaviť vypadávanie vlasov?

Ak vám vlasy vypadávajú dlhšie a viac, ako je zdravé, musíte byť ostražitejší. Navštívte svojho lekára a poraďte sa s ním, čo robiť. Ak to však chcete najskôr vyskúšať sami, existujú tipy, ktoré by vám mohli pomôcť.

Hovorí sa, že strava je základ. Ste pánom alebo paňou svojho tela a je len na vás, čo do svojho „chrámu“ vložíte. Vaša strava by mala obsahovať vitamíny skupiny B, A, C a H. Rovnako dôležité pre rast vlasov sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v orechoch a rybách. Nezabudnite na železo, omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny.

Poraďte sa so svojím kaderníkom o tom, aké produkty starostlivosti o vlasy sú pre vás najvhodnejšie. Snažte sa ísť prirodzenou cestou a príliš neexperimentujte. Najčastejšími chybami, ktorých sa môžete dopustiť, je časté striedanie alebo používanie viacerých značiek naraz.

Do B komplexu sa zaraďujú:

  • B1 (tiamín)
  • B2 (riboflavín)
  • B3 (niacín)
  • B5 (kyselina pantoténová)
  • B6
  • B7 (biotín)
  • B9 (kyselina listová)
  • B12 (kobalamín)

Spánok je skrátka liekom na všetko. Aby ste si udržali duševnú a telesnú pohodu, snažte sa cielene si dopriať 7-8 hodín spánku.

Skúste si každý večer pred spaním masírovať hlavu jemnými krúživými pohybmi po dobu 1-3 minút. Pokožka hlavy sa príjemne prekrví, čo zabezpečí, že sa do vlasových folikulov dostanú živiny.

Stres nás skôr či neskôr dobehne. Je jasné, že nie je možné sa ho zbaviť úplne, ale snažte sa ho čo najviac eliminovať. Odborníci tvrdia, že psychické otrasy môžu poškodiť vlasy oveľa viac ako dočasný nedostatok vitamínov a minerálov.

Kolagén tvorí veľkú časť všetkých bielkovín v tele. Obsahuje veľké množstvo aminokyselín, ktoré sú pre telo nevyhnutné na tvorbu vlasových proteínov.

Domáce tipy proti vypadávaniu vlasov

Existuje niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť v boji proti nadmernému vypadávaniu vlasov:

Semená senovky gréckej, známe aj ako grécke seno, vraj dokážu zázraky. Semená namočte na noc do vody a potom ich dôkladne rozomeľte. Zmes naneste na pokožku hlavy a počkajte, kým zaschne. Umyte ich ako zvyčajne. Celý postup sa odporúča opakovať dvakrát týždenne.

Tento olej je ľahko dostupný v každej lekárni a drogérii. Pre zdravú pokožku hlavy je veľmi dôležité jej olejovanie. Neľakajte sa, pretože ricínový olej je hustý a lepkavý a jeho aplikácia nemusí byť úplne príjemná. Zmiešajte dve polievkové lyžice ricínového oleja so základným olejom, ktorým môže byť napríklad kokosový olej, a naneste na pokožku hlavy. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak necháte olej pôsobiť cez noc a ráno si vlasy umyjete.

Aloe vera je známy prírodný kondicionér. Zmiešajte dve polievkové lyžice gélu so šťavou z polovice citróna a naneste na umyté vlasy. Nechajte pôsobiť 5 minút a potom vlasy opláchnite vodou.

1. miesto

Natucain Hair Activator

Orientačná cena: 85 €

Toto 100 % prírodné tonikum od spoločnosti Natucain obsahuje patentovanú a vedecky testovanú revolučnú technológiu MKMS24, ktorá kombinuje blahodarné účinky šošovice, bambusu a tymianu. Kmeňové bunky obsiahnuté vo vnútri stimulujú rast vlasov priamo pri korienkoch. V dôsledku toho predlžujú rastovú fázu vlasov, nazývanú anagénna, a zároveň skracujú fázu nazývanú telogénna, počas ktorej vlasy prirodzene vypadávajú.

Produkt sľubuje viditeľné výsledky už za 8 až 12 týždňov používania. Toto sérum by ste však mali vždy používať vo forme 3-mesačnej kúry. Počas prvého mesiaca používajte prípravok dvakrát denne, ráno a večer, a to tak, že naneste 6 stlačení pumpičky (približne 1 ml prípravku) na miesta na hlave, kde vám vypadávajú vlasy. V druhom mesiaci stačí aplikovať prípravok raz denne a je na vás, či si vyberiete ráno alebo večer. Prebytočný prípravok vyčešte hrebeňom a nepoužívajte ho na iné časti tela.

Produkt je vyrobený v Nemecku z najkvalitnejších surovín a je vhodný aj pre tehotné ženy, nemá žiadne vedľajšie účinky.

100 ml balenie vystačí na celú 3-mesačnú kúru a stojí približne 85 eur.

2. miesto

WoodenSpoon sérum stimulujúce rast vlasov

Orientačná cena: 29 €

Toto sérum na rast vlasov od bulharskej značky Wooden Spoon vyniká čistým zložením bez konzervačných látok, silikónov, syntetickej parfumácie a alkoholu, čo potvrdzuje certifikát britskej organizácie Organic Soil Association. Je ideálny aj pre vegánov. Značka je tiež veľmi hrdá na to, že je zodpovedná k životnému prostrediu a vyrába svoje výrobky eticky.

Prípravok obsahuje prírodné oleje, ktoré využívajú jeho hrejivé účinky. Sérum sa aplikuje tak, že sa nastrieka do dlaní, starostlivo vmasíruje do pokožky hlavy a nechá sa pôsobiť 20 minút. Rozmarínový olej a olej z čierneho korenia obsiahnuté v sére zahrievajú vlasové korienky, a tým urýchľujú prekrvenie pokožky hlavy, čo vedie k rýchlejšiemu a bohatšiemu rastu vlasov. Ďalšie zložky v podobe mätového esenciálneho oleja, arganového, nimbového, jojobového, ricínového a baobabového oleja ďalej bojujú proti nadmernému padaniu vlasov. Po 20 minútach sérum dôkladne opláchnite vlažnou vodou a umyte šampónom. Prípravok sa neodporúča nanášať na čerstvo umytú pokožku hlavy.

Sklenená fľaštička s 30 ml séra s čiernym korením stojí približne 29 eur. 

3. miesto

MÁDARA Boost 3-Minútové sérum pre rast vlasov

Orientačná cena: 25 €

Sérum na podporu rastu vlasov od známej lotyšskej značky prírodnej kozmetiky Mádara sa môže pochváliť nezávislým certifikátom Ecocert Cosmos a bohatým obsahom účinných látok, ktoré pôsobia proti vypadávaniu vlasov, stimulujú, prekrvujú a vyživujú pokožku hlavy, čím podporujú vyšší rast zdravých, silných a lesklých vlasov. V sére nájdete výťažok z huby kuriatko (chantharellus cibarius), ktorý obsahuje výživné beta-glukány a vitamíny skupiny B, zinok, kofeín a žihľavu, ktorá tiež bojuje proti lupinám.

Sérum sa používa tak, že sa vmasíruje do pokožky hlavy pred umytím vlasov a nechá sa pôsobiť 3 minúty. Potom sa opláchne vodou a vlasy sa umyjú šampónom ako zvyčajne. Odporúča sa používať šampón a kondicionér na objem a rast z rovnakého radu Grow, ktoré sa dajú zakúpiť aj ako kompletná sada so sérom.

A aká je cena tohto séra? 100 ml stojí približne 25 eur. 

4. miesto

Kvitok Posilňujúce vlasové sérum

Orientačná cena: 12 €

Posilňujúce sérum na vlasy od slovenskej značky Kvitok zabraňuje vypadávaniu vlasov a posilňuje vlasové vlákno. Podporuje tiež mikrocirkuláciu pokožky, reguluje tvorbu kožného mazu a hydratuje.

Prípravok obsahuje arganový olej, ktorý zabraňuje tvorbe lupín, zlepšuje kvalitu vlasov a regeneruje pokožku hlavy. Avokádový olej pôsobí ako prevencia proti vypadávaniu vlasov, dodáva im lesk a silu. Extrakt z koreňa MACA stimuluje rast vlasov a znižuje ich nadmerné vypadávanie.

Cena séra je menej ako 12 eur za 30 ml.

5. miesto

Tierra Verde Gaštanový šampón pre posilnenie vlasov

Orientačná cena: 7 €

Tento šampón od Tierra Verde s vôňou pomaranča Tierra Verde je určený pre tých, ktorí trpia nadmerným vypadávaním vlasov. Obsahuje jemné tenzidy na báze kokosového oleja, ktoré majú skvelý umývací účinok. Zbavuje vlasy aj prebytočného mazu a nečistôt a navracia im sviežosť a lesk.

Extrakt z gaštanu obsahuje látky, ktoré priaznivo pôsobia na obehový systém, zlepšujú prekrvenie pokožky hlavy, a tým zabraňujú padaniu vlasov a podporujú ich rast.

Cena šampónu je približne 7 eur za 230 ml balenie. 

6. miesto

Záhir Cosmetics Sérum pro posilnenie vlasov

Orientačná cena: 12 €

Sérum na posilnenie vlasov od českej spoločnosti Zahir Cosmetics sa stará o všetky typy vlasov. Obsahuje rastlinné oleje, ktoré bohato vyživujú pokožku hlavy, podporujú zdravý rast a zároveň vyhladzujú štruktúru vlasov. Sérum sa odporúča najmä na suché a poškodené vlasy alebo vlasy, ktoré nadmerne vypadávajú. Opravuje rozštiepené končeky a vyhladzuje štruktúru vlasov po celej ich dĺžke. Zmes arganového, sezamového, kokosového a ďalších olejov dodáva vlasom zdravý lesk a hebkosť a uľahčuje ich rozčesávanie.

Cena séra je necelých 12 eur za 55 ml.

7. miesto

Delibutus Olejové sérum Opravár vlasov

Orientačná cena: 13 €

Opravár vlasov, krásny a výstižný názov pre výrobok českej značky Delibutus. Je to zmes ľanových, kokosových, jojobových, konopných a rozmarínových esenciálnych olejov, ktorá sa postará o poškodené vlasové vlákna, ale aj o pokožku hlavy.

Konopný a ľanový olej sú výživné a hĺbkovo regeneračné. Jojobový olej regeneruje a chráni vlasovú pokožku, dokonale zaceľuje vlasy, vypĺňa praskliny a porézne časti. Kokosový olej je tradičným prostriedkom v starostlivosti o vlasy, je skvelý na podporu rastu nových vlasov a má protiplesňové vlastnosti.

Rozmarínový esenciálny olej dodáva chuť do života, dodáva energiu, zlepšuje krvný obeh a prísun mikroživín.

Cena výrobku je približne 13 eur za 30 ml.

8. miesto

Natura siberica Šampón pre mužov na rast vlasov

Orientačná cena: 5 €

Šampón proti padaniu vlasov obsahuje byliny a bobule z divokej sibírskej prírody. Okrem toho extrakt z kaviáru Beluga, ktorý je určený špeciálne pre mužov. Okrem extraktu obsahuje napríklad divoký chmeľ, lopúchový olej, vitamíny skupiny B a taurín, ktoré majú priaznivý vplyv na stav vlasov. Šampón účinne stimuluje, posilňuje korienky a celkovú štruktúru vlasov, čím zlepšuje ich rast.

Cena šampónu je necelých 5 eur za 250 ml.

9. miesto

Hillvital Arganový set proti vypadávaniu vlasov

Orientačná cena: 30 €

Doprajte svojim vlasom výživu a hydratáciu v podobe od arganového setu značky Hillvital. Set obsahuje šampón, balzam na vlasy a arganovú vlasovú vodu. Používaním všetkých troch výrobkov svoje vlasy zregenerujete, obnovíte ich vitalitu a hydratujete pokožku vlasov.

Set týchto troch výrobkov obsahuje predovšetkým BIO arganový olej, ktorý má na vlasy veľmi priaznivé účinky. Vyživuje vlasové vlákno, pomáha pri lupinách, prekrvuje vlasové korienky, dodáva vlasom lesk, hĺbkovo ich hydratuje a pomáha aj pri problematickej pokožke hlavy.

Najskôr si umyte vlasy arganový šampónom. Následne naneste balzam, nechajte ho pôsobiť 2 – 3 minúty a opláchnite. Arganovú vlasovú vodu môžete použiť na mokré aj suché vlasy. Stačí ju vmasírovať do pokožky hlavy. Nie je potrebné opláchnuť. 

Jednotlivé produkty si môžete zakúpiť aj samostatne, ale set je cenovo výhodnejší a stojí len 30 eur.

10. miesto

VENIRA zahusťujúce vlasové sérum

Orientačná cena: 37 €

Unikátne zahusťujúce vlasové sérum značky Venira dokáže účinne znižovať vypadávanie vlasov a skvele podporuje a obnovuje rast nových vlasov. Je vhodné pre všetky typy vlasov a dokonca aj pri androgénnej alopécii.

Zloženie je nabité účinnými látkami ako kyselina hylurónová, morský kolegén, peptidy a ďatelina lúčna. Ich kombinácia nielen že eliminuje padanie vlasov, ale tiež upokojuje pokožku hlavu, posilňuje ju a predchádza jej svrbeniu.

Sérum zanecháva vlasy silné a lesklé. Pred použitím ho nezabudnite pretrepať. Aplikujte ho po umytí vlasov a ich mierom presušení uterákom priamo na pokožku hlavu. Začnite od čela a postupujte až k šiji, pričom vykonávajte jemnú masáž vlasovej pokožky, aby sa sérum dostalo až ku korienkom. Odporúča sa používať ho 2 – 3x týždenne.

Cena 100 ml séra je menej ako 37 eur.

Záver

Padanie vlasov je síce prirodzeným životným cyklom, ale je fyziologické len do určitej miery. Ak máte pocit, že vám vlasy vypadávajú viac, ako je obvyklé, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vlas (hlava)

[2] Wikiskripta (CZ): Chlupy a vlasy

[3] Healthline (ENG): Hair Loss Prevention: 22 Tips to Help Save Your Hair

[4] PubMed Central (ENG): Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use

[5] PubMed Central (ENG): Medicinal Plants for the Treatment of Hair Loss and the Suggested Mechanisms

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».