10 najlepších vitamínov na vlasy – recenzie a skúsenosti

Aké sú najlepšie vitamíny a doplnky stravy pre krásne, zdravé a dlhé vlasy? Aké tabletky kúpiť a ako ich vybrať? Recenzie a diskusie.

TOP  1. miesto

Venira kapsule pre vlasy, nechty a pleť

Orientačná cena: 29 €

40-dňová vlasová kúra pre rast, objem a kvalitu vlasov, zdravé a silné nechty a krásnu pokožku. Čisto prírodný vzorec s 18 zložkami v jednej kapsule.

2. miesto

Bloom Hair Jednorožcové gumíky

Orientačná cena: 28 €

Vegetariánske gumené cukríky v tvare jednorožca s vitamínmi a minerálmi pre zdravé a silné vlasy, ktoré nevypadávajú a rastú rýchlejšie.

3. miesto

Hair Gummies vitamins high biotin

Orientačná cena: 15 €

Výživový doplnok v podobe sladkých žuvacích medvedíkov. Obsahuje najmä biotín, ktorý je dôležitý pre zdravé a krásne vlasy. 

Desať najlepších doplnkov stravy na vlasy

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy. A je naozaj málo žien a mužov, ktorí svoje vlasy neriešia. Na dosiahnutie dokonalej hrivy je potrebná dôkladná starostlivosť. Okrem dostatku spánku, mála stresu a dodržiavania pitného režimu si môžeme pomôcť aj doplnkami a vitamínmi. Ktoré z nich môžu skutočne pomôcť?

Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.

Preto sme pre vás pripravili zoznam článkov zameraných na vlasovú kozmetiku a starostlivosť o vlasy:

Čo u vlasov najčastejšie riešime?

Prirodzene chceme, aby naše vlasy vyzerali na prvý pohľad dobre, teda aby boli lesklé, husté, zdravé, mali krásnu žiarivú farbu a v ideálnom prípade nemali rozštiepené končeky. Na dotyk by mali byť jemné a nemali by vypadávať pri česaní alebo úprave vlasov. Rednutie alebo vypadávanie vlasov je problémom najmä pre mužov, ktorí si príliš nepotrpia na zdĺhavú starostlivosť. Skvelým riešením sú pre nich aj výživové doplnky a vitamíny.

Aké vitamíny a látky sú pre vlasy najdôležitejšie?

Základnou zložkou vlasov je keratín, teda bielkovina. Tú naše telo získava prostredníctvom vyváženej stravy. Ak v strave chýbajú bielkoviny, vlasy sú suché a ich končeky sa strapkajú.

Vitamín A síce pomáha produkovať maz na pokožke hlavy, takže sa vlasy môžu rýchlejšie mastiť, ale na druhej strane týmto mazom pokrýva a chráni korienky, takže zabraňuje vypadávaniu a lámaniu vlasov.

Medzi vitamíny skupiny B patrí niacín, konkrétne vitamín B3. Pomáha vyživovať pokožku hlavy a podporuje silu, lesk a rast vlasov. Vitamín B6 pozitívne ovplyvňuje krvný obeh, ktorý stimuluje rast vlasov. Nezabudnite ani na vitamín B12, ktorého nedostatok spôsobuje vypadávanie vlasov.

Vitamín C podporuje najmä zdravie vlasov. Môžete ho užívať vnútorne, ale môžete sa o svoje vlasy starať aj zvonka. Stačí ho zmiešať s bežným šampónom a pravidelne ho používať.

Ak máte nedostatok vitamínu D, môžete očakávať nadmerné vypadávanie vlasov.

Tento vitamín pôsobí ako silný antioxidant, takže zmierňuje znečistenie a poškodenie pokožky hlavy. To tiež podporuje prekrvenie pokožky hlavy a zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Pri nedostatku železa v tele sa tento minerál začne presúvať z vlasových kanálikov do dôležitejších oblastí. Vlasy tak strácajú svoju silu a vypadávajú.

Zinok je kľúčovým prvkom v cykle rastu vlasov. Jednoducho povedané, aby sa vo folikuloch tvorili nové vlasy, aby boli silné a nevypadávali, je potrebné dodávať telu dostatok zinku.

Chcete to skúsiť prírodnou cestou?

Pri výbere produktov na rast vlasov si môžete vybrať aj prirodzenejší spôsob, napríklad bylinky a iné účinné látky. Ideálne sú prípravky s obsahom žihľavy, prasličky alebo pivovarských kvasníc. Stále však musí byť dostatok vitamínov, ako sú vitamíny A, C a E, kyselina listová a hyalurónová, biotín, zinok a selén.

Kolagén: špeciálny pomocník pre zdravé a krásne vlasy

Dostatok kolagénu môže veľmi účinne a pomerne rýchlo zlepšiť kvalitu vlasov. Vďaka jeho pravidelnému používaniu sa vlasy prestávajú toľko lámať, naopak, začínajú rýchlejšie rásť a silnejú. Kolagén pomáha najmä farbeným a často tepelne upravovaným vlasom.

Kolagén sa nazýva aj „elixírom mladosti“, pretože je typický pre mladý organizmus. Preto je oveľa jednoduchšie udržať si pružnosť a zdravý vzhľad vlasov po dvadsiatke ako po štyridsiatke, pretože skutočná produkcia kolagénu sa s vekom postupne znižuje. Preto je v neskoršom veku takmer nevyhnutné dodávať telu kolagén vo forme výživových doplnkov.

Aké sú výhody vitamínov a potravinových doplnkov?

  • Prvou nespornou výhodou je praktickosť a komplexnosť. V jednej tablete získate optimálnu kombináciu všetkých dôležitých látok, ktoré zabezpečujú presne to, čo krásne vlasy potrebujú.
  • Vitamíny aj výživové doplnky začínajú riešiť problém zvnútra, teda v jadre. Samozrejme, správne šampóny, masky a iné prípravky môžu pomôcť aj zvonku, ale oveľa účinnejšie je riešiť príčinu, a nie následok.
  • Vitamíny alebo doplnky stravy pomáhajú nielen s peknými vlasmi. Mnohé z nich napríklad obsahujú aj antioxidanty, ktoré čistia pokožku hlavy a telo, chránia pred voľnými radikálmi a zabraňujú oxidačnému stresu, ktorý je jednou z príčin vypadávania vlasov.
  • Stimulujú vlasové folikuly, čo prirodzene podporuje rast vlasov. Tu pomáha najmä zinok, ktorý je kľúčovým prvkom v cykle rastu vlasov a folikuly ho potrebujú na tvorbu nových vlasov. Zohráva tiež dôležitú úlohu pri regenerácii vlasového tkaniva. Jeho nedostatok sa prejavuje napríklad lámavosťou vlasov. Pre dokonalý účinok by sa mal zinok dopĺňať aj vápnikom, horčíkom alebo kyselinou pantoténovou.
  • Pravidelné používanie doplnkov na vlasy vám tiež dodá krajší vzhľad. Vaše vlasy budú vyzerať zdravo, budú jemné a hladké na dotyk, budú mať dostatočný objem a zbavia sa rozštiepených končekov.

Pre koho sa vitamíny na vlasy hodia?

V skutočnosti sú vhodné pre každého. Môžu ich používať ženy aj muži a vybrané produkty môžu používať aj tehotné alebo dojčiace ženy, ale vždy po dôkladnej konzultácii s lekárom.
Určite by ste po nich mali siahnuť, ak vám vlasy dlhodobo vypadávajú, lámu sa, ich lesk sa vytratil, sú skôr suché a rozštiepené. Taktiež ak si často farbíte vlasy a tepelne ich upravujete, teda fénujete, žehlíte, kulmujete… Samozrejme, najskôr si premyslite, aký typ vlasov máte, a podľa toho si objednajte správnu starostlivosť.

Zlá kvalita vlasov však môže byť aj prejavom nadmerného stresu, nedostatku spánku a iných psychologických príčin, ktoré je potrebné najprv riešiť, najlepšie s odborníkom.

A ako zistíte účinnosť vybraných či vyhliadnutých produktov ešte predtým, než ich začnete skúšať a testovať? Predovšetkým sledujte účinné látky. Existujú produkty, ktoré obsahujú len 8 účinných látok, ale nájdete aj produkty, ktoré ich majú 18 alebo 19, čo znamená vyššiu kvalitu a silnejšiu účinnosť. Často však, samozrejme, znamená aj vyššiu cenu.

Väčšina vitamínov a doplnkov na vlasy je bežne dostupná v lekárni, drogérii alebo špecializovaných e-shopoch bez lekárskeho predpisu.

1. miesto

Venira kapsule pre vlasy, nechty a pleť

Orientačná cena: 29 €

Venira je značka vitamínových kapsúl, ktoré obsahujú 19 účinných látok a majú veľmi dobrý účinok na spojenie tkanív. Užíva sa dvakrát denne a po 40 dňoch sľubuje posilnenie rastu, objemu a kvality vlasov. Okrem toho podporuje zdravú a žiarivú pokožku a zabraňuje lámaniu nechtov.

V prípade vlasov pomáha najmä pri pomalom raste, zlej kvalite, vypadávaní vlasov, štiepení končekov, mastných korienkoch a celkovo suchých alebo poškodených vlasoch.

Ide o prírodný produkt, ktorý sa vyrába priamo v Českej republike. Neobsahuje silikóny ani parabény a je sladený prírodnými sladidlami.

2. miesto

Bloom Hair Jednorožcové gumíky

Orientačná cena: 28 €

Tieto roztomilé ružové jednorožce naozaj nie sú len cukríkom, po ktorom siahnete, keď máte chuť na niečo sladké. Sú doplnkom stravy, ktorý si zamilujú vaše chuťové poháriky, ale najmä vaše vlasy. Jedinečná kombinácia účinných látok v gumených cukríkoch podporuje zdravie vašich vlasov a pokožky hlavy. Používaním tohto výrobku vlasy rastú rýchlejšie, sú silnejšie, lesklejšie, menej sa lámu, vypadávajú a rednú. A prestanete sa obávať rozštiepených končekov.

Túto komplexnú starostlivosť podporuje 26 prvotriednych zložiek. Za zmienku stojí biotín, selén, zinok, horčík, kyselina listová a vitamíny A, B, C, D a E.

Výrobok je vegetariánsky, neobsahuje lepok ani laktózu a nie je testovaný na zvieratách. Je vhodný pre všetky typy vlasov a odporúča sa užívať 2 cukríky denne.

Balenie 60 gumíkov vám vystačí na mesiac a stojí približne 28 eur. Balenia na viac mesiacov sú cenovo výhodnejšie.

3. miesto

Hair Gummies vitamins high biotin

Orientačná cena: 15 €

Tento doplnok stravy sa dodáva vo forme sladkých žuvacích medvedíkov, na ktorých si pochutnáte. Ide o základné vitamíny s vysokým obsahom hlavnej zložky, ktorou je biotín 4000 μg. Je to ten, ktorý je šetrný nielen k vašim vlasom, ale aj k vášmu žalúdku.

Jedno balenie obsahuje 60 medvedíkov, takže máte kúru na dva mesiace. Pre viditeľné a trvalé výsledky sa odporúča užívať vitamíny aspoň 4 mesiace v kuse. Potom by ste si mali všimnúť výrazne predĺžené vlasy, zvýšenú vitalitu, lepšiu výživu po celej dĺžke vlasov a celkové zlepšenie vášho celkového zdravotného stavu.

4. miesto

Viridian Ultimate Beauty Complex

Orientačná cena: 18 €

Tento beauty komplex spája kombináciu vitamínov, minerálov a fytonutrientov rastlinného pôvodu, ktoré okrem podpory pokožky a nechtov zlepšujú kvalitu vlasov.

Všetky obsiahnuté zložky sú 100 % aktívne a rastlinného pôvodu, takže výrobok je vhodný aj pre vegánov. Okrem toho neobsahuje geneticky modifikované zložky, konzervačné látky, umelé farbivá, pšeničný lepok, pšenicu, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearan horečnatý ani kyselinu stearovú.

Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl, odporúča sa užívať 2 denne. 30-dňová kúra vás vyjde na približne 18 eur.

5. miesto

Solgar formula pre zdravú pleť, nechty a vlasy

Orientačná cena: 20 €

Formula pre zdravú pokožku, nechty a vlasy od americkej značky Solgar je prírodným produktom, ktorý spĺňa parametre kategórie Kosher výrobkov a je vhodný pre vegetariánov.

Je to zmes účinných látok, ktoré prispievajú k zdravým a silným vlasom. Konkrétne síra, ktorá ako antioxidant chráni vlasy pred poškodením a podporuje ich rast. Ďalším dôležitým prvkom pre vlasy je meď, ktorá sa stará o stálosť prirodzeného odtieňa vlasov a zabraňuje ich šediveniu. Prípravok obsahuje aj červenú riasu L. corallioides, zinok, L-lyzín, L-prolín a vitamín C.

Ak vám lekár neodporučí iné dávkovanie, odporúča sa užívať 2 kapsuly denne s jedlom.

120 kapsúl stojí približne 20 eur.

6. miesto

Inca Collagen

Orientačná cena: 54 €

Hydrolyzovaný kolagén Inca má vynikajúcu kvalitu, rovnako ako kolagén v ľudskom tele. Vďaka tomu sa ľahko vstrebáva. Jedna dávka obsahuje 3 000 miligramov kolagénu.

Tento výživový doplnok obsahujúci 100 % čistý morský kolagén dostanete vo forme prášku rozpustného v tekutine. Vďaka tomu je užívanie veľmi jednoduché a pohodlné.

7. miesto

NOW Hair, Skin & Nails

Orientačná cena: 24 €

Hair, Skin & Nails je doplnok stravy na starostlivosť o vlasy, ale aj o pokožku a nechty. Tento výrobok obsahuje Cynatine® HNS, revolučnú patentovanú a biologicky dostupnú formu rozpusteného keratínu, ktorý pomáha udržiavať vlasy silné, lesklé a jemné.

Jedno balenie obsahuje 90 kapsúl a užívajú sa 3 kapsuly denne – počas jedla, takže jedna kúra vám vystačí na mesiac.

8. miesto

Advance Renovix

Orientačná cena: 14 €

Prírodné účinné látky v prípravku Renovix pomáhajú komplexne sa starať o vlasy, najmä podporujú ich rast a prispievajú k udržaniu krásnych a zdravých dĺžok. To všetko vďaka svojmu jedinečnému zloženiu.

Obsahuje prírodné látky metionín, prasličku, pivovarské kvasnice, rakytník, žihľavu, aloe, koenzým Q10, biotín, niacín, vitamín E a zinok, vďaka čomu zabezpečuje maximálny synergický účinok. Stará sa tak o pokožku hlavy aj o samotné vlasy.

Balenie obsahuje 60 kapsúl, pričom odporúčaná dávka je 1-2 kapsuly denne, najlepšie počas jedla. Požadovaný účinok by sa mal dostaviť do jedného mesiaca.

9. miesto

Nordbo - Double Hair

Orientačná cena: 33 €

Švédska značka Nordbo sa pýši kvalitnými a klinicky testovanými zložkami, ako aj udržateľnou a etickou výrobou. Doplnok stravy Double Hair je toho dôkazom. Ide o výrobok obsahujúci patentovanú zložku AnaGain, ktorá kombinuje vysoký obsah biotínu a organický výťažok z klíčkov hrachu na podporu zdravia a hustoty vlasov a proti ich vypadávaniu. Táto účinná látka dokonca získala ocenenie v súťaži Paris Beauty Challenger Awards v kategórii Advanced Ingredient. Okrem toho bol AnaGain súčasťou klinickej štúdie, v ktorej mali účastníci problémy s vypadávaním vlasov a po 2 mesiacoch používania sa miera vypadávania vlasov znížila o 37 %.

Produkt je vďaka certifikátu I'm Vegan 100 % rastlinného pôvodu, takže ho môžu užívať aj vegáni. Pôsobí tiež len na vlasy, takže sa nemusíte obávať, že by jeho užívanie zvýšilo rýchlosť rastu vlasov na iných miestach vášho tela. Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne.

Balenie 60 kapsúl stojí okolo 33 eur.

10. miesto

Natrol NuHair Hair Rejuvenation for Women

Orientačná cena: 37 €

Americká značka Natrol vyvinula tento doplnok stravy, ktorý vám pomôže, ak vás trápi padanie vlasov a ak si želáte ich rýchlejší rast. Je špeciálne vyvinutý pre ženy a pomocou prírodných účinných látok sa snaží vyrovnať hormonálnu nerovnováhu, ktorá často vedie k vypadávaniu vlasov. Obsahuje patentovanú bylinnú zmes NuHair, výťažky z čierneho korenia, kudzu a kokoríka mnohokvetého, ako aj rybí kolagén v hydrolyzovanej forme na podporu zdravých vlasov, vitamíny B3, B6, biotín, kyselinu pantoténovú a vitamín A, ktorý zvyšuje tvorbu kožného mazu na výživu vlasových korienkov.

Dávkovanie konzultujte so svojím lekárom. Všeobecne sa však odporúča užívať produkt minimálne 3 – 4 mesiace, a to 1 tabletu dvakrát denne.

60 tabliet stojí menej ako 37 eur.

Záver

Bez ohľadu na to, aké vitamíny alebo doplnky výživy si pre svoje vlasy vyberiete, nezabúdajte na potrebu dlhodobého a pravidelného užívania. Ideálne je doplniť ich vhodnou starostlivosťou o vlasy „zvonka“, teda dopriať si pravidelnú masku na vlasy, používať výživný kondicionér, olej na suché končeky alebo sérum na oživenie pokožky hlavy. Táto kombinácia vás odmení krásnymi a zdravými vlasmi, o akých ste už dlho snívali.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vlas (hlava)

[2] Healthline (ENG): The 5 Best Vitamins for Hair Growth (+3 Other Nutrients)

[3] Healthline (ENG): 5 Evidence-Based Ways Collagen May Improve Your Hair

[4] PubMed Central (ENG): The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review

[5] PubMed Central (ENG): Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».