TOP 10: Najlepšia vlasová kozmetika – porovnanie a recenzie

Aká je najlepšia vlasová kozmetika? Aké produkty používať a aké máme druhy kozmetiky? Šampóny, masky, balzamy, kondicionéry, alebo zábaly?
TOP  1. miesto

MÁDARA Boost 3-minútové sérum

Orientačná cena: 25 €

Sérum Boost od Mádara vyživuje pokožku hlavy. Stimuluje rast zdravých a silných vlasov a spomaľuje ich vypadávanie.

2. miesto

VOONO Cassia Obovata bezfarebná henna

Orientačná cena: 9 €

Cassia sa stará o namáhané vlasy, posilňuje ich a dodáva im lesk. Posilňuje štruktúru rozštiepených končekov a chráni ich.

3. miesto

URTEKRAM Rhassoul Šampón na objem

Orientačná cena: 8 €

Šampón Rhassoul sa stará hlavne o jemné a mastné vlasy. Upokojuje vlasovú pokožku a stabilizuje funkciu mazových žliaz.

Desať najlepších produktov vlasovej kozmetiky

Aký je symbol vlasov?

Vlasy sú akýmsi symbolom zdravia, vitality, krásy a typu osobnosti. Stačí sa pozrieť okolo seba – červené, čierne, blond, svetlé, rovné, kučeravé a tak ďalej a tak ďalej. Výber je naozaj pestrý. Kedysi bolo samozrejmosťou, že ženy mali dlhé vlasy a muži krátke. Dnes už neexistujú žiadne dogmy ani pravidlá a strihy a farby sa miešajú medzi pohlaviami.

Hovorí sa, že vlasy žien sú nástrojom zvádzania, sú ich pýchou a „zbraňou“. Červenovlásky sú vnímané ako vášnivé, brunetky ako asertívne a blondínky ako submisívne. Dlhé vlasy sú symbolom plodnosti a ženskosti, zatiaľ čo krátke vlasy zdôrazňujú nezávislosť a energiu.

Starostlivosť o vlasy je jednou veľkou kategóriou, ktorú je veľmi ťažké zhrnúť do niekoľkých slov. Starostlivosť o vlasy je zložitá a každý, kto chce mať krásne, zdravé a silné vlasy, by mal vedieť veľa informácií. Preto je dobré o vlasoch čítať, študovať ich a snažiť sa im čo najviac porozumieť.

Preto sme pre vás pripravili zoznam článkov zameraných na vlasovú kozmetiku a starostlivosť o vlasy:

Zaujímavosti o vlasoch

O vlasoch sa toho povedalo a napísalo veľa. Ukázalo sa, že sú oveľa viac ako len estetický doplnok. Sú to energetické centrá, ktoré posilňujú našu intuíciu a senzitivitu.

Aby boli vlasy nielen zdravé, ale aj krásne na pohľad, potrebujú dostatočnú hydratáciu. Samotné vlasy bez ďalšej starostlivosti obsahujú približne 10 % vody. Je dôležité udržiavať tento podiel, aby boli vyživené a hebké. Najvyšší obsah vody je v korienkoch vlasov. Práve tu sa nachádza najväčší počet aminokyselín, ktoré viažu vodu. Od korienkov ku končekom sa obsah vody vo vlasoch znižuje.

Ako vlasy starnú, strácajú schopnosť zadržiavať vodu, a preto je potrebné venovať starostlivosti o vlasy viac pozornosti, aby sa zabezpečilo, že vlasy dostanú to, čo skutočne potrebujú. „Mladé“ vlasy dokážu udržať až 30 % svojej celkovej hmotnosti vody, ale neskôr, ako už bolo spomenuté, strácajú schopnosť zadržiavať vodu. Aminokyseliny a tuky, ktoré sú súčasťou bunkových membrán, sa znižujú. So starnutím kože starnú aj vlasy a pokožka hlavy. Vlasy rastú pomalšie, stenčujú sa a strácajú lesk a farbu. Po 50. roku života sa vlasové cibuľky zmenšujú, posúvajú sa na povrch kože a vytvárajú slabšie vlasy.

Proces šedivenia, ktorý je prirodzenou súčasťou životného cyklu, je spôsobený úbytkom produktívnych melanocytov (buniek produkujúcich farbivo melanín) a stratou kyslíka.

Vývoj vlasov

Najväčšie zmeny vzhľadu vlasov možno pozorovať u detí. Nie je neobvyklé, že úplne svetlé deti majú v puberte tmavohnedé vlasy a z kučier sa stanú rovné vlasy. Takže nič nie je isté. Každopádne najväčšie zmeny vzhľadu a fyzického tvaru vlasov nastávajú do puberty, potom sa už toľko nemenia. Uvádza sa, že na hlave je približne sto tisíc vlasov a denný prírastok dĺžky vlasov je tri až štyri desatiny milimetra.

Obnova vlasov u ľudí je postupná a nepretržitá. Veľmi to závisí od nálady, psychického a zdravotného stavu a ročného obdobia. To znamená, že vlasy nerastú stále ako nechty, ale prechádzajú rastovým cyklom. Toto obdobie je odlišné a veľmi individuálne.

Prirodzené sfarbenie vlasov spôsobuje melanín, čo je vo vode rozpustná makromolekula farbiva, ktorá sa vytvára vo vlasovej cibuľke. Pigment melanín je farebná látka so zložitou chemickou štruktúrou, ktorá sa skladá z farebnej časti a bielkovinového nosiča.

Čo je to vlasová kozmetika

Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Kompletný sortiment vlasovej kozmetiky vám pomôže dosiahnuť zdravý účes. Ak presne neviete, aký typ vlasov máte, nebojte sa poradiť s kaderníkom.

Vo všeobecnosti by vo vašej základnej výbave nemal chýbať kvalitný šampón a kondicionér, ktoré si vždy vyberajte s ohľadom na svoj typ vlasov. Môžete to ďalej podporiť napríklad maskou, peelingom alebo olejmi.

Ako sa správne starať o vlasy?

Umývanie vlasov je základom starostlivosti o vlasy. Najčastejšou chybou pri tomto postupe je použitie nadmerného množstva šampónu. Množstvo veľkosti hrášku by malo stačiť. Ako často si vlasy umývať? Je to veľmi individuálne, ale platí nepísané pravidlo, že čím častejšie si vlasy umývate, tým viac sa mastia.

Pred použitím šampónu je potrebné vlasy dostatočne navlhčiť. Potom naneste primerané množstvo šampónu do dlane a rozotrite ho. V prípade potreby zmiešajte s malým množstvom vody. Potom sa šampón zapracuje do vlasov. Vlasy umývajte v smere rastu vlasov od korienkov ku končekom, pričom najprv krúživými pohybmi na pokožke hlavy jemne umyte dĺžky vlasov. Vlasy vždy udržiavajte v smere rastu, inak sa budú zamotávať.

Vlasy je lepšie umývať v ich prirodzenej polohe a v smere rastu, najlepšie v stoji v sprche.

Po umytí je dôležité jemne vytlačiť vodu z vlasov uterákom a použiť masku alebo kondicionér na uzavretie vlasového vlákna. Odborníci tvrdia, že maska vlasy hĺbkovo vyživuje, ale neuzatvára vlasové vlákno. Kondicionér používajte po každom umytí, a to aj po použití masky. Mal by sa nanášať pramienok po pramienku, ale len od polovice dĺžky vlasov ku končekom, aby sa nemastila pokožka.

Vo všeobecnosti sa neodporúča nechať vlasy prirodzene vyschnúť. Je dôležité pokožku hlavy dôkladne vysušiť, aby sa zabránilo vzniku plesní.

Po ukončení umývania a následnej starostlivosti by malo nasledovať už spomínané sušenie. V ideálnom prípade si vlasy najprv zabaľte do turbanu a nechajte vodu vsiaknuť. Potom ešte jemne stlačte. Sušič vlasov držte ďalej od pokožky hlavy a úplne postačí studený vzduch. Vlasovým korienkom totiž nerobí dobre, ak sú dlhšiu dobu vo vlhku. Pred fénovaním nezabudnite použiť tepelnú ochranu.

Druhy vlasovej kozmetiky

Šampóny patria k základnej starostlivosti o vlasy. Na trhu sú tisíce typov, takže vybrať si ten správny môže byť zložitá úloha.

Druh šampónu, ktorý používate, má zásadný význam pre stav a vzhľad vašich vlasov. Vyberajte opatrne, nesprávny šampón spôsobí viac škody ako úžitku. Kúpte si taký, ktorý zodpovedá vášmu typu vlasov.

Ak neviete, aký typ vlasov máte, neváhajte sa poradiť so svojím kaderníkom, ktorý vám rád poradí.

Aké sú typy vlasov?

Normálne vlasy
Bývajú pružné a lesklé a ich končeky sú pekné, bez štiepenia. Šampón na normálne vlasy rešpektuje rovnováhu pokožky hlavy a dodáva im potrebnú hydratáciu.

Jemné vlasy
Tento typ vlasov často vyzerá bez života, rýchlo stráca objem a zvyčajne nedokáže dlhšie udržať tvar účesu. Šampóny pre tento typ vlasov zvyčajne obsahujú keratín na ich posilnenie.

Mastné vlasy
Šampóny pre tento typ vlasov pomáhajú zbaviť pokožku hlavy nadmerného mazu. Zvyšujú ich pružnosť. Mastné vlasy sa často spájajú s problémom svrbenia pokožky hlavy a výskytu lupín. Preto majú tieto šampóny upokojujúci účinok a zabraňujú tvorbe lupín.

Suché vlasy
Matné, drsné, ako šmirgľový papier. Takto suché môžu byť vlasy bez dostatočnej hydratácie. Šampóny pre tento typ vlasov špeciálne vyživujú a hydratujú, posilňujú končeky a uľavujú suchej pokožky hlavy.

Farbené vlasy
Keď sú vlasy farbené, oslabujú sa a sú náchylnejšie na poškodenie. Samozrejme, je veľký rozdiel, ako si vlasy farbíte. Je veľký rozdiel, či túto starostlivosť prenecháte profesionálom, alebo či použijete prírodné farby, alebo naopak tie z drogérie, syntetické. Tieto šampóny pomáhajú utesniť štruktúru vlasov, vďaka čomu sú odolnejšie a krásne hebké. Navyše tieto šampóny chránia farebný efekt farby na vlasoch.

Ako už bolo spomenuté vyššie, ak je niečo, čo by vo vašej starostlivosti o vlasy naozaj nemalo chýbať, je to kondicionér. Tento výrobok obsahuje látky, ktoré vlasy hydratujú a zároveň posilňujú. Kondicionéry sú k dispozícii pre všetky typy vlasov. Hovorí sa, že šampóny môžu narušiť vrchnú šupinatú vrstvu vlasov. Preto je potrebný kondicionér, ktorý vlasy následne pokryje a uhladí.

Typy kondicionérov

Základné kondicionéry
Tieto produkty pokrývajú vlasy jemnou vrstvou, ktorá dočasne vyrovnáva kutikulu, dodáva im lesk a uľahčuje ich úpravu. Možno ich použiť na všetky typy vlasov.

Kondicionérové spreje
Používajú sa pred úpravou vlasov a vytvárajú ochrannú bariéru proti škodlivým účinkom tepla.

Oleje
Môžu byť klasifikované ako kondicionéry, ale môžu sa používať aj samostatne. Intenzívne a hĺbkovo ošetrujú vlasy.

Intenzívne kondicionéry
Pomáhajú vlasom udržať si prirodzený obsah vody tým, že ju v prípade potreby dopĺňajú. Tento typ kondicionéru sa odporúča na rozštiepené končeky, suché alebo nepoddajné vlasy.

Nezmývateľné kondicionéry
Tieto typy kondicionérov dokážu zachovať vláčnosť a zároveň znižujú statickú elektrinu. Sú vhodné pre jemné vlasy, pretože pri nadmernom používaní nespôsobujú spľasnutie. Ich použitie je veľmi jednoduché – odporúča sa ich aplikovať ihneď po umytí hlavy šampónom a neoplachovať. Nasleduje len styling.

Výživná maska na vlasy je v podstate koncentrovanejšia forma kondicionéru. Maska je však o niečo intenzívnejším pomocníkom. Preniká hlbšie a úplne vyživuje vlasové vlákno. Aby tento výrobok prenikol tam, kam má, je potrebné mu dopriať viac času. Množstvo je vždy uvedené na konkrétnom výrobku – môže sa líšiť podľa výrobcu.

Ako používať masku?

  1. Umyte si vlasy.
  2. Zbavte vlasy prebytočnej vody a potom naneste masku na vlhké vlasy.
  3. Rozdeľte vlasy na pramene, aby sa maska dostala ku každému vlasovému vláknu.
  4. Aplikujte masku – rozotrite ju po vlasoch od polovice dĺžky až po končeky. Jemne vmasírujte do vlasov po dobu 30 sekúnd.
  5. Vlasy si zabaľte do uteráka alebo fólie.
  6. Masku nechajte pôsobiť.
  7. Dôkladne si umyte a upravte si vlasy tak, ako ste zvyknutí.

Séra na vlasy sa používajú na intenzívnu výživu vlasových korienkov a celého vlasu. Pri pravidelnom používaní posilňujú a vyživujú vlasy.

Vo všeobecnosti možno rozlišovať dva postupy. Zábaly môžu byť vyrobené z olejov – napríklad kokosového alebo olivového – alebo z masiek. Postup je podobný, líši sa len moment, kedy sa vlasy umyjú. Kým olejové zábaly sa používajú pred umytím vlasov, zábaly pomocou masky sa robia po umytí vlasov a vlasy sa potom len opláchnu bez použitia šampónu.

Vlasové oleje dokážu hĺbkovo regenerovať, chrániť farbu a dodať vlasom lesk. Okrem toho, že vlasy vyživujú a posilňujú, pomáhajú predchádzať krepovaniu a štiepeniu končekov.

Ak chcete zabrániť masteniu vlasov, skúste olej nanášať len na končeky, nie viac ako na stredné dĺžky. Na aplikáciu stačí niekoľko kvapiek.

1. miesto

MÁDARA Boost 3-minútové sérum pre rast vlasov

Orientačná cena: 25 €

Sérum na rast vlasov od lotyšskej značky Mádara vyživuje pokožku hlavy a dodáva jej potrebnú energiu. To všetko najmä vďaka výťažku z huby kuriatko. Sérum obsahuje aj osviežujúci kofeín a zinok spolu s aminokyselinami.

Extrakt z kuriatka obsahuje vysoké množstvo vitamínov skupiny B a polysacharidov, ktoré vyživujú pokožku hlavy a korienky, zatiaľ čo beta-glukány posilňujú vlasové vlákna. Žihľava pôsobí proti padaniu vlasov a zároveň zmierňuje svrbenie pokožky hlavy a tvorbu lupín. Zinok pomáha vyrovnávať tvorbu kožného mazu a pôsobí antibakteriálne. Kofeín tiež podporuje rýchlejší rast nových vlasov.

Sérum si môžete kúpiť za približne 25 eur. 

2. miesto

VOONO Cassia Obovata bezfarebná henna

Orientačná cena: 9 €

Tento výrobok je prírodná bezfarebná henna, ktorá sa stará o namáhané vlasy, posilňuje ich a dodáva im lesk. Upevňuje štruktúru rozštiepených vlasov a chráni ich. Pôsobí proti lupinám a nadmernému masteniu vlasov.

Henna pokrýva jednotlivé kadere ochrannou vrstvou, ktorá znižuje škodlivé účinky slnečného žiarenia a iných vonkajších vplyvov. Výživa je vhodná pre všetky typy a farby vlasov.

„Bezfarebná henna“ sa používa už tisíce rokov ako prostriedok na celkovú regeneráciu vlasov. Intenzívne vyživuje a posilňuje suché, slabé alebo poškodené vlasy. Vlasy získajú zdravý vzhľad a väčší objem. Henna sa stará aj o pokožku hlavy, vyživuje ju a znižuje nadmernú mastnotu a lupiny.

Cena je približne 9 eur.

3. miesto

URTEKRAM Rhassoul Šampón na objem

Orientačná cena: 8 €

Šampón Rhassoul od dánskej značky Urtekram sa stará o všetky typy vlasov, najmä o mastné a jemné vlasy. Obsahuje vysoký podiel marockého ílu a výťažok z aloe vera. Kombinácia účinných látok upokojuje pokožku hlavy, stabilizuje funkciu mazových žliaz a zároveň dodáva vlasom krásny prirodzený objem a lesk.

Esenciálne oleje z mäty osviežujú vlasy a odstraňujú mastnotu, ale tiež zlepšujú prekrvenie pokožky hlavy, čo vedie k lepšiemu a ľahšiemu vstrebávaniu živín do vlasových korienkov. Vlasy tak získajú krásny objem a lesk, menej sa mastia a zároveň nie sú zbytočne zaťažené a nemajú tendenciu sa štiepiť.

Cena šampónu je menej ako 8 eur. 

4. miesto

MÁDARA Grow Šampón pre objem a rast vlasov

Orientačná cena: 20 €

Výrobky lotyšskej spoločnosti MÁDARA obsahujú rastlinné zložky, ktorých čistotu zaručuje medzinárodný nezávislý certifikát Ecocert Cosmos. Výrobky obsahujú bio certifikované rastlinné výťažky, ktoré sú výnimočné vysokým obsahom účinných látok.

Šampón pre objem a rast vlasov zanecháva vlasy jemné, hladké a posilnené. Dodáva vlasom objem a bohato ich vyživuje. Jemné zloženie nevysušuje vlasy a je vhodné aj pre farbené vlasy.

Cena šampónu je približne 20 eur. 

5. miesto

MÁDARA Grow Kondicionér pre objem a rast vlasov

Orientačná cena: 20 €

Výrobky lotyšskej spoločnosti MÁDARA obsahujú rastlinné zložky, ktorých čistotu zaručuje medzinárodný nezávislý certifikát Ecocert Cosmos. Výrobky obsahujú bio certifikované rastlinné výťažky, ktoré sú výnimočné vysokým obsahom účinných látok.

Kondicionér pre objem a rast vlasov je určený pre všetky typy vlasov. Výrobok vlasy krásne vyživuje a posilňuje bez zaťaženia. Uľahčuje rozčesávanie a zanecháva vlasy hodvábne hladké a lesklé. Kondicionér obsahuje fosfolipidy, ktorých prítomnosť zvyšuje lesk vlasov, a výťažok z kuriatka zároveň zabraňuje štiepeniu končekov a posilňuje odolnosť vlasov voči mechanickému poškodeniu. Výťažky zo žihľavy posilňujú vlasové vlákna, dodávajú vlasom jemnosť a hodvábny lesk.

Kondicionér vás vyjde tiež na cca 20 eur.

6. miesto

VOONO Hydratačný šampón pre poškodené vlasy

Orientačná cena: 15 €

Šampón značky VOONO obsahuje výťažok z rastliny aloe vera, ktorý vlasy krásne zaceľuje a hydratuje.

Šampón VOONO pomáha obnoviť vlasy a pokožku hlavy potrebnou hydratáciou a vďaka levanduľovému oleju a grapefruitovej esencii príjemne vonia. Vďaka jemným tenzidom šetrne odstraňuje kožný maz, odumreté kožné bunky a nečistoty zanesené zvonku bez podráždenia pokožky. Vďaka prídavku šťavy z aloe vera a arganového oleja podporuje hydratáciu a chráni pred začervenaním. Arganový olej zároveň ošetruje suché a poškodené vlasy a pomáha ich revitalizovať.

Cena šampónu je necelých 15 eur.

7. miesto

VOONO Hydratačný kondicionér pre poškodené vlasy

Orientačná cena: 17 €

Aj kondicionér značky VOONO obsahuje výťažok z rastliny aloe vera, ktorý vlasy krásne zaceľuje a hydratuje.

Okrem aloe obsahuje kondicionér aj panthenol, rastlinné oleje a výťažky. Odporúča sa pre suché a poškodené vlasy. Je vhodný aj na vlasy farbené henou, ktorá ich trochu vysušuje. Po použití kondicionéru zostanú vlasy krásne prevoňané citrusmi, príjemne poddajné a získajú prirodzený lesk. Ľahšie sa vďaka tomu rozčesávajú, čím sa znižuje riziko ich lámania a štiepenia.

Kondicionér nás vyjde približne na 17 eur.

8. miesto

Wooden Spoon Sérum stimulujúce rast vlasov

Orientačná cena: 25 €

Sérum na rast vlasov s čiernym korením od bulharskej značky Wooden Spoon obsahuje rastlinné oleje z certifikovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré sú vybrané tak, aby stimulovali rast vlasov a vyživovali pokožku hlavy. Sú vhodné pre všetky typy vlasov.

Vďaka kombinácii oleja z korenia a rozmarínu sa zahrievajú korienky vlasov, čím sa urýchľuje prekrvenie pokožky hlavy a vlasy rastú rýchlejšie a vo väčšom množstve. Zároveň sa vlasy stávajú silnejšími a odolnejšími voči vonkajším vplyvom. Sérum obsahuje ricínový, jojobový, nimbový, baobabový, arganový a mätový esenciálny olej.

Za toto sérum zaplatíte menej ako 25 eur. 

9. miesto

Natura siberica Šampón pre mastné vlasy

Orientačná cena: 8 €

Ruská značka Natura Siberica ponúka vlasové produkty s obsahom bylín zo Sibíru.

Šampón na mastné vlasy dodáva objem ochabnutým mastným vlasom, stará sa o pokožku hlavy a reguluje funkciu mazových žliaz. Vďaka výťažkom z borovice trpasličej a arktickej maliny sa stará o vlasy aj pokožku hlavy.

Obsiahnuté aminokyseliny obnovujú štruktúru vlasov, vyhladzujú ich a dodávajú im objem. Výťažky z arktických malín sú bohaté na vitamín C, ktorý obnovuje prirodzenú rovnováhu pokožky hlavy a reguluje funkciu mazových žliaz.

Cena šampónu je okolo 8 eur. 

10. miesto

Natura siberica Copenhagen Regeneračný kondicionér

Orientačná cena: 7 €

Ruská značka Natura Siberica ponúka vlasové produkty s obsahom bylín zo Sibíri.

Regeneračný kondicionér Copenhagen je vhodný pre všetky typy vlasov, ale predovšetkým pre suché a poškodené. Vďaka obsahu ruže, arktickej maliny a ryžového proteínu im poskytne regeneračnú starostlivosť, aby vyzerali zdravo a získali prirodzený lesk.

Nájdete tu aj aminokyseliny, vitamíny skupiny B, E, K či minerály, ktoré spevňujú vlasy a chránia ich pred lámavosťou a rozštiepenými končekmi. 

Cena tohto kondicionéru je približne 7 eur. 

Záver

Vlasy sú klenotom, o ktorý sa treba starať a venovať mu priestor a dôležitosť. Nie sú len symbolom krásy a zdravia, ale aj naším kanálom, ktorý absorbuje všetko okolo nás.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kozmetika

[2] Healthline (ENG): 9 Tricks for Healthier, Fuller-Looking Hair

[3] Healthline (ENG): How to Establish the Right Hair Care Routine for You

[4] PubMed Central (ENG): Hair Cosmetics: An Overview

[5] PubMed Central (ENG): Cosmetic Trichology: Hair Cosmetics, Styling, and their Effect on the Hair Fiber!

[6] PubMed Central (ENG): Essentials of Hair Care often Neglected: Hair Cleansing

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».