Vegetariánska keto diéta – ako na ňu?

Čo je keto diéta? Je k dispozícii aj pre vegetariánov? Ako začať s keto diétou? Na čo si dať pozor ako vegetarián?

TOP  1. miesto

Keto Mix

Cena za 1 porciu: 1,70 €

Výborná keto diéta, ktorá ponúka vegetariánske jedlá.
Najlepší pomer cena / výkon, rýchly úbytok váhy a skvelá zákaznícka podpora.

2. miesto

Keto Diet

Cena za 1 porciu: 2 €

Najstaršia keto diéta v Českej republike ponúka vegetariánske jedlá, skvelú chuť, vynikajúce služby, rýchle chudnutie a navyše ajvysokú kvalitu stravy.

3. miesto

Chia Shake

Cena za 1 porciu: 1,80 €

Skvelá keto diéta, a to čisto vegetariánska. Ponúka pomerne jednoduché jedlá, ale je to účinná diéta. Plusový bod: majú skvelé chutné koktaily.

Desať najlepších keto diét

Keto diéta je typ nízkosacharidovej diéty. Je to diéta, alebo skôr životný štýl, ktorý vám môže pomôcť dosiahnuť vysnívanú hmotnosť aj lepší zdravotný stav, pretože sa hovorí, že keto diéta znižuje zápal v tele alebo napríklad znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

A aké sú zásady keto diéty? Hlavnou z nich je, že pomerne zásadne znižuje príjem sacharidov z potravy. Uvádza sa, že maximálne množstvo prijatých sacharidov je maximálne 50 g denne. A práve preto zohrávajú tuky alebo zdravé tuky v tejto diéte hlavnú úlohu. Potom bielkoviny a nakoniec sacharidy v stopových množstvách.

Hlavným cieľom keto diéty je dosiahnuť ketózu, čo je metabolický stav, pri ktorom telo nemá dostatok cukru v krvi a čerpá energiu z vlastných tukových zásob. Ketóza je pomerne účinný spôsob, ako schudnúť neželané kilogramy, preto ju mnohí ľudia využívajú na rýchle dosiahnutie svojich cieľov a nedržia ju dlhodobo.

Ketóza je metabolický stav, pri ktorom telo získava väčšinu energie z tukov, a nie zo sacharidov, ako je obvyklé. V ketóze telo spracováva tuky z vlastných zásob. Výsledkom je prirodzené chudnutie. Ďalšou výhodou je zníženie hladiny cukru v krvi, čo môže fungovať aj ako podporná liečba cukrovky.

Aby sa telo dostalo do ketózy, je potrebné dodržiavať pomerne prísny režim – ako už bolo spomenuté, je potrebné prijať menej ako 50 gramov sacharidov denne. Niekedy sa uvádza iba 20 gramov. Vďaka tomu dochádza k zníženiu hladiny hormónu inzulínu v krvi a zvyšuje sa uvoľňovanie mastných kyselín z tukových zásob tela. Prevažná väčšina z nich sa v pečeni spracúva na ketolátky, ktoré potom pokrývajú energetické potreby organizmu.

Benefity keto diéty

 • Spaľovanie tukov a chudnutie – tento typ stravovania vedie k spaľovaniu tukov. Cieľom je, aby ste zhodili nadbytočné kilogramy a možno dokonca dosiahli svoju vysnívanú postavu.
 • Zvyšuje hladinu energie – keto diéta zvyšuje počet mitochondrií a zároveň znižuje oxidačný stres, ktorý na ne pôsobí.
 • Má protizápalový účinok – každý zápal je veľkým nepriateľom pre zdravie človeka. Ketogénna diéta dokáže regulovať zápal a následne ho veľmi výrazne znížiť.
 • Bojuje proti epilepsii – uvádza sa, že keto diéta je veľmi funkčným podporným prostriedkom pri liečbe tohto ochorenia.
 • Chráni mozog – ketóny sú veľmi prospešné pre správnu funkciu mozgu a celého neurologického systému.
 • Zmierňuje príznaky Parkinsonovej choroby.
 • Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.
 • Pomáha pri liečbe cukrovky.
 • Podpora pri liečbe rakoviny.

Typické potraviny pri klasickej keto diéte

Patria sem suroviny, ktoré sa odporúčajú a môžete ich pokojne konzumovať. Platí, že je lepšie jesť kvalitné tuky a, samozrejme, čo najviac eliminovať sacharidy.

 • Tučnejšie mäso, ako je bravčové pliecko, rib eye steak, mleté mäso a podobne
 • Mastné ryby, ako je losos alebo makrela
 • Vajíčka
 • Mastné syry
 • Maslo
 • Orechy, najmä lieskové orechy a makadamové orechy, pretože majú vysoký obsah tuku
 • Konopné semienka
 • Listová zelenina
 • Uhorka
 • Cuketa
 • Zeler
 • Reďkovka
 • Kapusta

Tieto potraviny sú prijateľné, ale nie sú vhodné na každodennú konzumáciu.

 • Bobuľové ovocie – jahody, černice a čučoriedky
 • Sladidlá – čím menej, tým lepšie
 • Káva a čaj – ideálne bez mlieka a cukru

Je možné držať vegetariánsku keto diétu?

Ak hovoríme len o obmedzení sacharidov, potom áno, samozrejme, zvládne to aj vegetarián. Problém nastáva pri otázke mäsa, ktoré je jednou z hlavných zložiek keto stravy. Nič však nie je nemožné. A pozor, nízkosacharidovú diétu môžu celkom pohodlne praktizovať nielen vegetariáni, ale aj vegáni.

Väčšina vegetariánov bežne konzumuje syr a vajcia, takže môžu tvoriť bezmäsitý základ ich stravy. Tieto výrobky majú nízky obsah sacharidov a vysoký obsah bielkovín a tukov.

Čerstvá aj varená zelenina dokáže uspokojiť vaše chute a potreby. Prednosť by ste mali dať listovej zelenine, potom reďkovke, kalerábu, cukete alebo baklažánu.

Tu sa objavujú obmedzenia. Povolené je len „bobuľové ovocie“, teda napríklad maliny, černice, čučoriedky a príležitostne jahody v malom množstve. Ovocie však jedzte veľmi striedmo, pretože väčšie množstvo by mohlo narušiť ketózu.

Preferujte najmä lieskové orechy, makadamové orechy a v menšej miere vlašské orechy. Ostatné orechy by sa mali konzumovať len v stopových množstvách. Povolené sú však aj kokosové orechy a výrobky z nich.

Semienka sú zahrnuté v zozname povolených potravín, ale opäť len niektoré z nich. Napríklad ľanové semienka nie sú úplne vhodné, ale konopné alebo tekvicové semienka sú v poriadku.

Pokiaľ to nepreháňate, môžete si dopriať potraviny ako tofu a tempeh, ktoré majú vysoký obsah bielkovín a tukov, ale nízky obsah sacharidov.

Vyberte si tie, ktoré obsahujú najmenej sacharidov. Patrí sem napríklad zelená fazuľka alebo cícer. Ale nepreháňajte to.

Používajte extra panenský olivový olej, avokádový olej a kokosový olej.

Samozrejme, nemali by ste zjesť celú tabuľku, ale dve kocky vám neuškodia. Je však dôležité, aby čokoláda mala vysoký obsah kakaa (70-90 %), pretože aj malý kúsok vás rýchlo zasýti a zaženie chuť na maškrtenie.

Je možné držať vegánsku keto diétu?

Ako sme už uviedli vyššie, áno, je to možné. Dokonca sa predpokladá, že môže byť veľmi prospešná pre vegánov a môže ovplyvniť kvalitu trávenia, pôsobiť ako prevencia niektorých chorôb a navodiť psychickú pohodu. Kombináciou dvoch „diét“, vegánskej a keto, sa vylúčia pomerne veľké množstvá potravín, ktoré možno konzumovať. Medzi zakázané ingrediencie patrí, samozrejme, všetko z mäsovej a živočíšnej ríše vrátane vajec a syra.

Oblasť tukov by mala byť v poriadku – rastlinné oleje ako olivový, kokosový, tekvicový, orechový a rastlinné maslá ako arašidové, slnečnicové, kešu a mandľové sú povolené. Odporúča sa aj konzumácia orechov a semienok alebo avokáda.

Bielkoviny by mohli byť miernym problémom, nie však neriešiteľným. Príležitostne môžete vyskúšať prírodné náhrady sójového mäsa, ako je tofu alebo tempeh. Mliečne výrobky môžete nahradiť rastlinnými mliekami, ako je sójové alebo dokonca mandľové či kokosové mlieko.

Potom klasická zelenina ako u vegetariánov a občas bobuľové ovocie.

 • Raňajky: kaša z plnotučného kokosového mlieka, mletého ľanového semienka, chia semienok, nesladeného strúhaného kokosu a čučoriedok.
 • Obed: špenátová polievka. Cuketové „špagety“ a paradajková omáčka s cibuľou a duseným tempehom/tofu.
 • Olovrant: Grilovaný baklažán s olivovým olejom.
  Večera: Hummus so zeleninou a avokádom.

1. miesto

Keto Mix

KetoMix ponúka veľa vegetariánskych jedál, takže si od nich môžete zaobstarať vegetariánsku keto stravu. Vždy by ste si však mali prečítať zloženie, pretože niektoré výrobky môžu sem-tam obsahovať mäsové výrobky (veľmi zriedkavo, napríklad hovädzia polievka atď.)

KetoMix je založený na princípe mierneho zvyšovania obsahu bielkovín a tukov a v priamej úmere k opačnému znižovaniu sacharidov. Ide o špeciálny postup, ktorý je vhodný pre mužov aj ženy.

Je skvelé, že Keto Mix má poradňu, ktorá sa snaží odpovedať na všetky vaše otázky, na ktoré odpovedajú skúsení odborníci na výživu.

A aké diétne plány tu môžete získať?

 1. Ľahká nadváha
 2. Stredná nadváha
 3. Vyššia nadváha
 4. Veľmi vysoká nadváha

 

Každý plán je podrobne opísaný, pre koho, kedy a prečo je vhodný. Nemusíte sa teda obávať, že nebudete vedieť, čo si vybrať.

V Ketomixe si môžete zakúpiť výhodné balíčky, ale aj zostaviť jednotlivé jedlá podľa vlastného uváženia.

2. miesto

Keto Diet

Keto diéta ponúka vegetariánske balíčky. Niektorým jedlám by ste si mali dať pozor, prípadne sa im vyhnúť. Napríklad polievky obsahujú extrakt (kurací, hovädzí), rovnako ako omeleta so slaninou (opäť obsah slaninovej príchuti), ale mäso ako také v nich nie je. Mäsový výrobok je len sušené mäso Jerky a je to doplnkový výrobok, ktorý nie je súčasťou balíčka. Môžete si teda vybrať vhodný balík podľa požadovanej redukcie – Basic, Medium alebo Intense. Vždy je možné vybrať si buď iba nápojový, alebo kombinovaný balík.

Keto Diet je čisto česká značka, ktorá je na trhu od roku 2011. Ponúka klientom prémiové proteínové nápoje a jedlá, ktoré sa vyrábajú priamo v Českej republike, ale aj maximálnu podporu pri diétnych plánoch spolu s odborným výživovým poradenstvom.

A z ktorých diétnych plánov si môžete vybrať?

 1. BASIC – trvanie 3 x 2 týždne a bezplatné výživové poradenstvo a prehľadná brožúra. Cena je približne 139 eur za dvojtýždňový balíček.
 2. MEDIUM – trvanie 3 x 3 týždne plus bezplatné výživové poradenstvo a opäť brožúra. Cena je približne 200 eur za 3-týždňový balíček.
 3. INTENZÍVNE – trvanie 3 x 4 týždne, plus bezplatné výživové poradenstvo a brožúra. Cena je približne 250 eur za 4-týždňový balíček.

3. miesto

Chia Shake

Chia Shake ponúka vegetariánsku keto stravu, pretože žiadny z ich výrobkov neobsahuje mäso ani mäsové výrobky.

Spoločnosť Chia Shake sa veľmi stará o životné prostredie a celkový stav našej planéty. Môžete si u nich zakúpiť nielen keto diétu, ale aj mnoho ďalších výživových smerov, ako je Dukanova diéta a podobne.

Môžete si vybrať z rôznych kokteilov, šejkov, jednotlivých jedál alebo dokonca kompletných diét. Záleží na vás, čomu dáte prednosť. Diétne balíčky obsahujú od 35 do 280 jedál, pričom ich cena sa pohybuje od približne 64 eur do 379 eur. 

V Chia Shake sa môžu „vyblázniť“ aj vegáni a vegetariáni a ponuka je naozaj pestrá.

Tento e-shop má aj blog, kde sa často snažia publikovať príspevky na tému diéty, chudnutia a podobne.

4. miesto

Prodietix

Všetky programy Prodietix fungujú na princípe keto diéty. Ich cieľom je dostať telo do ketózy. Niektoré jedlá obsahuje aj živočíšne produkty, ale tie môžete zo svojho balíčka a jedálnička jednoducho odstrániť.

Diétne programy Prodietix sú rozdelené do 3 fáz. V prvej fáze dochádza k najvýznamnejším zmenám v stravovaní, na tele a na duši. Tu zvyčajne dochádza k veľmi výraznému zníženiu hmotnosti. V druhej fáze sa začnú do stravy pomaly pridávať sacharidy a zdravé tuky. Tým sa stabilizuje úbytok hmotnosti. V tretej fáze sa telo postupne pripravuje na čiastočný návrat k normálnej strave. Táto fáza je kľúčová, pretože zabraňuje jojo efektu.

Môžete si kúpiť jednotlivé jedlá aj kompletné balíčky. Balíčky si môžete dokonca účelovo vymyslieť a operatívne vypočítať výslednú cenu.

5. miesto

MyKeto

Rodinná firma GOLDIM bola založená pred viac ako 29 rokmi. A z čoho presne pozostáva redukčný plán MyKETO? Princíp sofistikovaného diétneho plánu MyKETO spočíva v intenzívnom pocite sýtosti, ktorý pretrváva vďaka vysokému obsahu bielkovín a pridanej vlákniny. Žiadne hladovanie a žiadny jojo efekt. Spoločnosť ponúka široký výber proteínových jedál a kokteilov, ktoré dobre chutia a výborne fungujú. MyKETO sa pýši kvalitnými zložkami. Vyrába sa bez konzervačných látok, palmového oleja, syntetických farbív a aróm.

V obchode nájdete jednotlivé výrobky, ako aj výhodné balíčky a ponuky priamo na mieru. Balíčky sa pohybujú v rozsahu od 7 do 21 dní, takže si môžete vybrať, čo vám najviac vyhovuje. Niektoré balíčky obsahuje aj živočíšne produkty, preto bude asi lepšie, ak si vyskladáte jedlá na mieru podľa svojich preferencií.

6. miesto

Express Diet

Ide o päťdňovú diétu, ktorá funguje na princípe ketózy. Počas týchto piatich dní sa výrazne zníži príjem sacharidov a hlavným zdrojom energie sa stane uložený tuk. Expresná diéta naštartuje telo a udržiava ho v ketóze, kým sa nedosiahne požadovaná hmotnosť. Jedinou nevýhodou je, že jedna z polievok obsahuje kuraciu príchuť, inak si však môžete túto diétu dopriať bez problémov.

Päťdňová ketónová diéta Express Diet obsahuje 20 hyperproteínových jedál:

 • kuracia polievka, 2 ks,
 • syrová polievka, 2 kusy,
 • sladká zemiaková polievka, 2 kusy,
 • paradajková bazalková polievka, 2 kusy,
 • hubová polievka, 2 ks.
 • jablkovo-škoricová kaša, 2 ks,
 • vanilkovo-malinová kaša, 2 ks,
 • vanilkové palacinky, 2 ks,
 • čokoládovo-malinový koktail, 2 kusy,
 • jahodový koktail, 2 ks.

A cena? Približne 50 eur.

7. miesto

Daily Mix

DailyMix je strava s nízkym obsahom sacharidov, ktorá je vhodná práve počas keto diéty. Môžete si vybrať z viacerých balíčkov, v ktorých nájdete chutné raňajkové jedlá, ale tiež porcie na obed alebo večeru. Spoločnosť uvádza, že Daily Mix je skvelým riešením aj pre tých ľudí, ktorí práve ukončili ketónovú diétu KetoMix a chcú aj naďalej pokračovať v nízkosacharidovom stravovaní. 

Ochutnávkový balíček, v ktorom máte 35 porcií, sa pohybuje okolo 50 eur. Môžete vyskúšať, ktoré jedlá vám budú chutiť najviac a či je tento spôsob stravovania vhodný aj práve pre vás. Jedno jedlo, konkrétne cestoviny Bolognese, obsahuje sušené hovädzie mäso. Inak je pre vás balíček vhodný.

8. miesto

Profidiet

Profidiet je proteínová redukčná diéta, ktorá funguje na zvýšenom príjme kvalitných bielkovín a zníženom príjme cukrov a tukov. Vďaka tomu sa vaše telo dostane do ketózy. Pozostáva zo 4 fáz, pričom na webovej stránke máte zverejnený aj kompletný zoznam potravín, ktoré môžete počas daného obdobia konzumovať. 

Táto diéta nie je vhodná pre osoby mladšie ako 18 rokov, pre tehotné ženy, ľudí trpiacich cukrovkou, rakovinou alebo iným vážnym ochorením. 

Môžete si zakúpiť rôzne cenovo výhodné balíčky, ktoré sú navyše rozdelené aj podľa fázy, v ktorej sa nachádzate. Ich cena sa pohybuje približne od 60 do 300 eur, v závislosti od počtu porcií. Niektoré jedlá v balíčkoch obsahujú aj živočíšne zložky, preto si môžete zakúpiť len jednotllivé produkty podľa toho, ktoré vás oslovia najviac. Ak vám ale príchute neprekážajú, môžete si ich dopriať aj napriek vegetariánstvu.

9. miesto

NutriFood

Spoločnosť NutriFood sa špecializuje na špeciálne diétne jedálničky. Rozdelené sú na dva druhy:

 • Proteínová diéta je vhodná pre ľudí nad 80 kg a tiež pre športovcov. Môžete si vybrať balíčky určené na 14 až 84 dní, podľa toho, ako dlho sa takejto strave chcete venovať.
 • Jedálniček na chudnutie je určený pre ľudí do 80 kg a tiež je vhodný aj pre športovcov. 

 

Na stránke NutriFood nájdete aj online kalkulačku, do ktorej môžete zadať svoje údaje a zistiť, ktorý diétny jedálniček je pre vás najvhodnejší. Čo sa týka ceny balíčkov, tá sa pohybuje od počtu dní, ktorý si vyberiete. Hodnota diétneho plánu začína na 100 eurách a končí na tisícke. Najdrahší balíček ale obsahuje až 383 porcií.

Aj napriek tomu, že niektoré jedlá majú v názve mäsové produkty (kuracia polievka, cestoviny bolognese), v zložení ich nenájdete. Zväčša sú nahradené rastlinnou sójovou alebo hrachovou bielkovinou, takže si ich budete môcť dopriať.

10. miesto

Protein & Co.

Protein & Co. je český výrobca športovej výživy, no nájdete u nich aj produkty určené na keto diétu. Vo svojej ponuke sa zameriavajú na 5 rôznych produktov:

 • Ketoshake – komplexná náhrada jedla, ktorá obsahuje všetko potrebné živiny.
 • Keto mash – kaša, ktorá obsahuje tri kvalitné živočíšne zdroje bielkovín, ktoré sa do tela vstrebávajú postupne.
 • Keto proteínový puding – základom sú plnohodnotné bielkoviny. Má krémovú konzistenciu a je dostupný v príchutiach čokoláda, vanilka a banán.
 • Keto proteínová polievka – doprajte si teplú polievku v príchutiach kuracia, gulášová alebo paradajková. 
 • Keto proteínová palacinka – dostupné sú ochutené, ale aj v natural verzii, ktorú si môžete pripraviť aj na slano. 

 

Balíček na 7 dní obsahuje 35 porcií jedla, šejker zadarmo a jeho cena je 69 eur. Obsah živočíšnych produktov je len v polievkach, kde nájdete kurací a hovädzí vývar. Jednotlivé produkty si ale môžete zakúpiť aj samostatne, takže polievky môžete pokojne vynechať.

Záver

Keto diéta je vhodná ako pre milovníkov mäsa, tak aj pre vegetariánov alebo vegánov. Predtým, ako sa do toho pustíte, sa vždy poraďte so svojím nutričným terapeutom alebo si urobte vlastný prieskum.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Proteínová diéta

[2] Wikipedie (CZ): Hubnutí

[3] Healthline (ENG): The Ketogenic Diet: A Detailed Beginner’s Guide to Keto

[4] Healthline (ENG): 20 Foods to Eat on the Keto Diet

[5] PubMed Central (ENG): Advantages and Disadvantages of the Ketogenic Diet: A Review Article

[6] PubMed Central (ENG): Low Carbohydrate Diet

[7] PubMed Central (ENG): Ketogenic Diet

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».