10 najlepších proteínových nápojov na chudnutie [RECENZIE]

Aké sú najlepšie koktaily na chudnutie? Čo sú proteínové koktaily? Aké koktaily si vybrať? Recenzie, skúsenosti, diskusie a porovnanie.

TOP  1. miesto

Proteínové kokteily Ketomix

Orientačná cena za 1 koktail: 1,50 €
Najlepšie proteínové koktaily. 
2. miesto

Proteínové nápoje KetoDiet

Orientačná cena za 1 koktail: 1,60 €
Dlhoročná kvalitná spoločnosť.
3. miesto

Diétne kokteily Chia Shake

Orientačná cena za 1 koktail: 1,90 €
Firma špecializovaná na koktaily. 

Desať najlepších nápojov na chudnutie

Čo sú to nápoje na chudnutie

Koktaily na chudnutie sú nápoje, ktoré vás zasýtia a dodajú potrebné živiny bez nadbytočných kalórií. Dobrý koktail by mal obsahovať väčšie množstvo bielkovín, aby vás zasýtil, a menej sacharidov. Mal by tiež obsahovať vlákninu na zdravé trávenie. Ak obsahujú aj vitamíny a minerály, máte vyhraté.

Odporúčané výživové hodnoty nápojov na chudnutie sú 200 – 400 kcal s apelom na dostatočné množstvo všetkých uvedených živín.

Čo je ideálna váha

Zveličene by sa dalo povedať, že ideálna hmotnosť v podstate neexistuje. Každý človek je jedinečný, rovnako ako jeho telesná stavba. Preto aj keď dvaja jedinci vážia a merajú rovnako, ich postavy môžu vyzerať úplne inak.

Ďalším dôležitým faktom je, že ľudské telo sa neustále mení a s pribúdajúcim vekom sa naša hmotnosť
zvyšuje. Prečo? Pomer svalovej a tukovej hmoty sa totiž mení celkom fyziologicky.

Ideálna hmotnosť sa často meria podľa takzvaného Brockovho indexu, čo je síce veľmi známa, ale v súčasnosti už pomerne zastaraná a nie celkom optimálna metóda. Podľa tejto miery by sme mali vážiť toľko, koľko meriame, mínus 100. Ženy by si mali od tohto výsledku odpočítať približne 10 percent, zatiaľ čo muži si môžu 10 percent pridať. Žena vysoká 170 cm by teda mala vážiť 63 kg, muž rovnakej výšky 77 kg. Je však jasné, že tento index vôbec nezohľadňuje typ postavy, a preto je veľmi orientačný.

O niečo presnejší je index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je tiež založený na telesnej výške a celkovej hmotnosti (BMI = kg/m²). Optimálne rozpätie BMI pre ženy je 18,5 až 24 a pre mužov 20 až 25. Je známe, že svaly sú ťažšie ako tuk, a preto je normálne, že aktívni ľudia majú viac kilogramov ako pasívnejší jedinci, aj keď často vyzerajú lepšie.

Ideálna hmotnosť závisí tiež od veku. Ako to funguje? Pokúste sa zistiť, aký je pomer svalov a tuku vo vašom tele, a zároveň to aplikujte na svoj telesný typ. Existujú inteligentné váhy, ktoré si môžete kúpiť za prijateľné ceny a prednastaviť si v nich parametre. Ďalšou možnosťou je navštíviť odborníka na výživu, ktorý vám všetko podrobne vysvetlí. Ženy by mali mať 15 až 28 percent telesného tuku a muži 10 až 20 percent.

Čo by mala obsahovať porcia kvalitného nápoja na chudnutie?

  • 15-20 g bielkovín
  • menej ako 10 g cukru
  • aspoň 3 g vlákniny
  • žiadny nasýtený tuk, kukuričný sirup a hydrogenované rastlinné oleje
  • aspoň 30 % dennej dávky základných vitamínov a minerálov

Výhody nápojov na chudnutie

Hlavnou výhodou nápojov na chudnutie je rýchlosť prípravy. Za krátky čas môžete koktailovú zmes rozmiešať vo vode a hneď vypiť. Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie a môžete si ho pripraviť kdekoľvek.

Koktaily sú veľmi chutné a majú mnoho príchutí, ktoré môžete ľubovoľne striedať. Okrem toho sú sladké (vanilkové, banánové, čokoládové atď.) a zaháňajú nežiaduce chute.

Pri správnom používaní vám nápoje pomôžu ľahko schudnúť. To sa rozhodne považuje za výhodu.

Vrecúška so zmesou nápoja môžete mať kdekoľvek v kabelke alebo batohu a pripraviť si ich kedykoľvek počas dňa.

Popíjanie koktailov uľahčuje odolať pokušeniu dopriať si nezdravé spracované potraviny. Je to preto, že sú sladké a veľmi rýchlo vás zasýtia. Keď sa ponáhľate, je oveľa ľahšie siahnuť po nezdravom jedle, čomu koktail skvele zabraňuje.

Vďaka vyváženému zloženiu môžu nápoje nahradiť aj hlavné jedlo. Nápoj má úplne optimálny pomer makroživín, vitamínov a minerálov.

Nasýtenie je spôsobené zvýšeným obsahom bielkovín, ktorých príjem v každodennom živote veľmi často zanedbávame. A niekedy to môže byť dôvod, prečo sa nám nedarí zhodiť nadbytočné kilogramy.

Nevýhody nápojov na chudnutie

Ak plánujete vyskúšať tieto produkty, bude to niečo stáť. Cena sa líši od výrobcu, zloženia a množstva dávok.

Tieto nápoje nie sú určené na celoživotné užívanie. Majú slúžiť ako akási pomôcka na prechod medzi nezdravým a zdravým životným štýlom.

Nie je dobré piť len a len koktaily. Ideálne je kombinovať ich so zdravým a vyváženým jedlom. Koktail je ideálny napríklad na raňajky.

Na čo si dať pri výbere pozor

Čítajte etikety a pozorne skúmajte zloženie, pretože sa môže v jednotlivých výrobkoch značne líšiť.

Snažte sa vyhnúť názvom ako „diétne nápoje“, pretože môžu byť veľmi chudobné na dôležité živiny a často obsahujú veľké množstvo skrytých sacharidov.

Najdôležitejší je obsah bielkovín a sacharidov. Množstvo bielkovín by malo byť vždy vyššie ako množstvo sacharidov. Sledujte tiež množstvo vlákniny a to, či nápoj obsahuje vitamíny a minerály. Niektorí výrobcovia pridávajú do nápojov aj bonusové zložky, ako je spirulina alebo iné superpotraviny, napríklad karnitín, synefrín, bioaktívny chróm a podobne.

Nápoje by mali byť dobrým zdrojom vápnika, draslíka, železa a vitamínu D, teda látok, ktoré ľuďom často chýbajú. Kvalitné koktaily na chudnutie môžu byť pohodlným spôsobom, ako získať zdravé, nízkokalorické občerstvenie na doma aj na cesty.

Čoho sa pri pití nápojov vyvarovať

Ak ste sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl a postoj k jedlu vo všeobecnosti, s príchodom koktailov by mal prísť aj nový režim. Ani koktaily nie sú všemocné. Ak ich pijete a medzitým chrumkáte priemyselné sacharidy, fast food a podobne, kilá nezhodíte. Ak vás medzi jedlom a kokteilom prepadne hlad, dajte si niekoľko nepražených orechov, kúsok syra alebo zeleniny.

Ak bežné jedlo úplne nahradíte nápojmi a doplnkami, vášmu telu budú čoskoro chýbať dôležité látky. Nezabudnite nápojom nahradiť len jedno alebo niekoľko jedál denne. Vo vašom jedálničku by vždy malo byť nejaké normálne jedlo.

Je dôležité nestratiť zdravý rozum a uvedomiť si, že ani koktaily nie sú všemocné a všetko závisí od vás. Ako sa hovorí, bez práce nie sú koláče. Bez celkovej zmeny stravy a životného štýlu nie je chudnutie zdravé ani trvalé. Preto sa snažte dlhodobo venovať aj ľahkým športom a upravte si stravu tak, aby ste telu dodali všetky potrebné živiny a nemali hlad.

1. miesto

Proteínové koktaily Ketomix

Orientačná cena za 1 koktail: 1,50 €

Celý princíp Ketomixu je založený na optimálnom alebo mierne zvýšenom príjme bielkovín a zníženom príjme sacharidov. Tento model je vhodný pre mužov aj ženy bez ohľadu na vek. Výrobca uvádza, že je skutočne nemožné, aby diéta u niekoho „nefungovala“. Stačí postupovať podľa pokynov a uvidíte výsledky. Telo by malo začať spotrebovávať tukové zásoby už tretí deň po začatí diéty.

Proteínové koktaily majú veľmi jemnú chuť. Môžete si kúpiť buď ochutený, alebo úplne neochutený a doma si ho obohatiť napríklad lesnými plodmi. Môžete si vybrať zo siedmich rôznych príchutí.

Skvelé je, že v proteínových kokteiloch KetoMix nájdete aj vegánsky kokteil s príchuťou čokolády bez laktózy, ktorý je vhodný pre tých, ktorí nemajú radi mliečne výrobky.

Proteínové koktaily si môžete zaobstarať od 23 € za balenie obsahujúce 15 porcií.

2. miesto

Proteínové nápoje KetoDiet

Orientačná cena za 1 koktail: 1,60 €

KetoDiet je česká značka, ktorá bola založená v roku 2011. Klientom ponúka prémiové proteínové nápoje a jedlá českej výroby z kvalitných surovín, ako aj podporu pri diétnych plánoch a špecializované výživové poradenstvo.

Proteínové jedlá KetoDiet majú znížený obsah cukrov a zvýšený obsah bielkovín. Výsledkom je zmena metabolizmu tela a úplne prirodzené spaľovanie uloženého tuku.

97 % všetkých zákazníkov odporúča KetoDiet. Balenie na 1 týždeň si môžete kúpiť už od 55 eur.

3. miesto

Koktejly Chia Shake

Orientačná cena za 1 koktail: 1,90 €

Spoločnosť kladie na prvé miesto udržateľnosť našej planéty. Preto spájajú ciele zdravého tela a zdravej planéty. Je to veľmi užívateľsky a ľudsky príjemné, že darujú 1 % z ceny vášho nákupu neziskovým organizáciám podporujúcim našu planétu.

Chia Shake obsahuje všetky živiny, ktoré telo potrebuje. Koktaily sú navrhnuté tak, aby optimálne nahradili jedlo. Jeden nápoj zaženie hlad na 3 až 5 hodín.

Nápoj obsahuje kvalitné srvátkové bielkoviny WPC, pomalé sacharidy z ryže a pohánky, zdravé omega 3 z chia semienok, vitamíny a minerály. Chia Shake si môžete vychutnať v týchto príchutiach: banán, jahoda a čokoláda.

300 g balenie vydrží na 10 porcií a vyjde vás od 19 eur. 

4. miesto

Nápoje DailyMix

Orientačná cena za 1 koktail: 1,40 €

Tieto koktaily sú chuťovo neutrálne. Stačí ich zmiešať s vodou a jednou zo siedmich príchutí podľa toho, na čo máte práve chuť. Prípadne si môžete vybrať aj ochutené verzie.

DailyMix neobsahuje škodlivé chemikálie, geneticky modifikovanú sóju ani pridané glutamáty a vďaka svojmu zloženiu ľahko a rýchlo doplní telu všetky živiny. Obsahuje čakankovú vlákninu, ktorá zabezpečuje správnu funkciu tráviaceho traktu. DailyMix je ideálny pre vegetariánov, športovcov a starších ľudí, ktorí potrebujú zabezpečiť dostatok bielkovín a ďalších živín.

5. miesto

Prodietix Nápoje a koktaily

Orientačná cena za 1 koktail: 1,90 – 2,40 €

Prodietix prináša francúzsku keto diétu, ktorá spočíva v konzumácii veľkého množstva bielkovín na budovanie svalovej hmoty, pretože svaly zohrávajú hlavnú úlohu pri spaľovaní tukov, t. j. pri chudnutí. Počas keto diéty je dôležité dodržiavať pravidelnosť medzi jedlami, dostatočný pitný režim, dostatočnú konzumáciu zeleniny a už spomínanú konzumáciu kvalitných bielkovín. Pomôžu vám s tým špeciálne nízkokalorické proteínové koktaily alebo smoothies od Prodietixu.

V ponuke sú rôzne príchute týchto koktailov. Oba typy nápojov sa môžu používať ako raňajky alebo desiata počas fázy chudnutia alebo ako doplnok stravy počas udržiavania hmotnosti.

Smoothies sa predávajú v jednotlivých vrecúškach, ktoré obsahujú 25 g porciu. Vrecúško stačí rozpustiť v 150 – 200 ml studenej vody a odporúča sa pretrepať v šejkri, aby bol nápoj dokonale hladký a bez hrudiek.

6. miesto

Ketolinea keto diéta

Orientačná cena za 1 koktail: 1,35 €

Princíp diétneho programu Ketolinea pozostáva z dvoch fáz. Prvá je o chudnutí a druhá o udržiavaní hmotnosti. V oboch prípadoch je však dôležité popíjať proteínový nápoj Ketolinea, ktorý obsahuje všetky dôležité bielkoviny, takže sa nemusíte obávať pocitu hladu. Nápoj obsahuje aj veľa vitamínov a minerálov, takže vaše telo nebude počas diéty hladovať.

Proteínový nápoj Ketolinea, ktorý neobsahuje žiadne geneticky modifikované organizmy, si môžete dať v mnohých príchutiach: čokoláda, maslové sušienky, jahoda, vanilka alebo čučoriedkový cheesecake. Pripravuje sa jednoduchým rozmiešaním prášku v 200-300 ml mlieka alebo vody. Balenie obsahuje odmerku, takže si nápoj môžete ľahko pripraviť.

Balenie s hmotnosťou 500 g, ktoré vystačí na 15 porcií, stojí približne 20 eur.

7. miesto

Whey´mo Proteín shake

Orientačná cena za 1 koktail: 0,65 €

Whey'mo je mladá fínska značka funkčných produktov, ktoré spájajú vysokokvalitné ingrediencie, úžasnú chuť a hravý dizajn obalov, a ich proteínový koktail nie je výnimkou. Tento proteínový nápoj je ideálny na chudnutie, pretože obsahuje absolútne čistý srvátkový proteín, ktorý vás zasýti na dlhú dobu, a namiesto cukru používa sukralózu, takže sa nemusíte obávať zbytočných sacharidov. Tento produkt je vynikajúci, ak podporujete chudnutie aj fyzickou aktivitou, pretože podporuje rast svalov a pomáha svalom zotaviť sa.

Odporúča sa piť jeden až trikrát denne a jedna porcia predstavuje 30 g prášku rozmiešaného v studenej vode.

Balenie obsahujúce 1 kg proteínového nápoja sa dá kúpiť za približne 21 eur.

8. miesto

Profidiet Hotové nápoje

Orientačná cena za 1 koktail: 2,50 €

Profidiet je redukčná diéta, ktoré vsádza na kvalitné produkty z Francúzska a Talianska. Vo svojej ponuke má aj hotové bezlepkové nápoje v dvoch verziách – ako proteínový hotový drink alebo ako smoothie. Všetky nápoje majú vysoký obsah bielkovín a nízky obsah cukrov a tukov. Sú dostupné vo viacerých príchutiach, napríklad čokoláda, vanilka alebo banán.

Hotové nápoje môžu byť súčasťou diéty na regulovanie telesnej hmotnosti. Sú určené na priamu konzumáciu. Môžu sa podávať aj chladené, pred vypitím treba pretrepať. Po otvorení skladujte v chladničke a spotrebujte do 24 hodín. Jedno balenie predstavuje jednu porciu. 

9. miesto

NutriFood Proteínové koktaily

Orientačná cena za 1 koktail: 1,50 – 1,90 €

Proteínové nápoje značky NutriFood sú obľúbené kvôli svojej jemnej chuti a rýchlej príprave. Obsahujú kvalitnú zmes mliečnej, sójovej a hráškovej bielkoviny európskeho pôvodu. Nápoje sú tiež obohatené vitamínmi, minerálmi a aminokyselinami. Obsahujú len prírodné farbivá a sú vhodné aj pre vegetariánov. 

Dostupné sú v štyroch príchutiach, konkrétne káva, lieskový oriešok, banán a lesné ovocie. Jedno balenie zodpovedá jednej porcii. Obsah vrecka stačí vysypať do 250 ml vody alebo nízkotučného mlieka a dobre zamiešať. Môžete na to použiť šejker, vďaka ktorému sa nápoj vymieša dohladka. Hotový koktail si môžete dopriať kedykoľvek počas dňa, napríklad namiesto raňajok, desiaty alebo olovrantu. 

10. miesto

MyKETO Proteínové koktaily

Orientačná cena za 1 koktail: 2 €

Proteínové koktaily MyKETO sú vyvinuté a vyrobené v Českej republike. Slúžia ako náhrada stravy pre účely regulácie hmotnosti. Majú vysoký obsah bielkovín a vlákniny a nízky obsah cukrov. Doplnené sú tiež viacerými vitamínmi a minerálnymi látkami. 

Na výber máte širokú ponuku príchutí, napríklad mango, pinacolada, višňa, lesné ovocie, banán, jahoda alebo čokoláda. Jedno balenie zodpovedá jednej porcii. Na prípravu nalejte do šejkra 230 až 250 ml vody, vysypte obsah vrecka a dobre pretrepte. Hotový nápoj vypite do 15 minút od prípravy. 

Ak nahradíte MyKETO nápojmi 1 alebo 2 jedlá denne, konzultácia s lekárom nie je potrebná, no ak by ste chceli užívať viac nízkoenergetických porcií, radšej sa s ním poraďte. 

Záver

Ak chcete nastaviť svojmu telu pravidelný režim a prijímať vyvážené množstvo živín, určite koktaily vyskúšajte. Ako sa hovorí, za skúšku nič nedáte, a potom sa môžete rozhodnúť, či budete pokračovať alebo nie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Chudnutie

[2] Wikiskripta (CZ): Redukční dieta

[3] Healthline (ENG): 10 Low-Carb Smoothies You Can Make at Home

[4] PubMed Central (ENG): What Matters in Weight Loss? An In-Depth Analysis of Self-Monitoring 

[5] PubMed Central (ENG): Effectiveness of a Total Meal Replacement Program (OPTIFAST Program) on Weight Loss: Results from the OPTIWIN Study

4.2/5 - (5 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».