TOP 13: Najlepšie BCAA – recenzie, skúsenosti a ako ich vybrať

Čo sú to BCAA aminokyseliny? Na čo BCAA slúžia, aký je rozdiel oproti aminokyselinám či proteínu a ako si BCAA vybrať? Ktoré sú najlepšie?

TOP  1. miesto

PROM-IN Essential
BCAA Synergy

Orientačná cena: 24 €

Kombinácia kľúčových aminokyselín určená na zlepšenie výkonu, ochranu svalovej hmoty pred odbúravaním a ďalšie.

2. miesto

Czech Virus
Nano BCAA®

Orientačná cena: 38 €

Instantná forma, ktorá poskytuje optimálnu stabilitu, rýchlu rozpustnosť, maximálnu absorpciu a najvyššiu biologickú dostupnosť.

3. miesto

Extrifit BCAA
Instant

Orientačná cena: 24 €

Aminokyseliny s voľným vetvením s vhodným pomerom 2:1:1 na zabezpečenie najvyššieho účinku jednotlivých BCAA.

Trinásť najlepších BCAA

Čo sú to aminokyseliny?

Bielkoviny, teda proteíny, sú základnými stavebnými prvkami každej bunky. Vďaka bielkovinám funguje naše svalstvo tak, ako má a tiež množstvo ďalších fyziologických procesov v tele. A aminokyseliny, aby sme sa dostali k jadru veci, sú zasa piliermi všetkých bielkovín. Stručne povedané – keby nebolo aminokyselín, neexistovali by žiadne bielkoviny a ani ľudský organizmus. Všetko súvisí so všetkým. Aminokyseliny, aby to nebolo také jednoduché, sú ešte spojené do reťazcov rôznej dĺžky, ktoré sa nazývajú peptidy. Všetky majú špecifické funkcie a telo by bez nich nemohlo existovať.

Doteraz bolo objavených 21 základných aminokyselín, ktoré sa ďalej rozvetvujú na vyššie uvedené peptidy. Z tohto počtu je 7 esenciálnych aminokyselín, čo znamená, že sú pre telo nevyhnutné, ale telo si ich nedokáže vytvoriť samo. Preto je potrebné prijímať ich z vonkajších zdrojov, čo je predovšetkým správne zložená strava.

Aké sú benefity aminokyselín?

Ako už bolo spomenuté, aminokyseliny sú základnými stavebnými prvkami bielkovín. Majú na náš organizmus mnoho blahodarných  účinkov:

Vďaka správnym aminokyselinám môže byť krvný tlak v rovnováhe a rovnako aj stav ciev a tepien.

Aminokyseliny sú nevyhnutné pre rast svalov. Dokážu ich účinne opravovať, regenerovať a posilňovať.

Konkrétne ide o niekoľko aminokyselín, ako napríklad známy tryptofán, ktoré majú schopnosť dokončovať nervové reakcie. Všetky tieto faktory súvisia so správnou funkciou hormonálneho systému ako u žien, tak aj u mužov.

Dobre fungujúci metabolizmus je základom zdravého tela. Okrem toho môžu ovplyvniť aj energetickú hladinu v organizme.

Ďalšou úlohou, ktorú aminokyseliny v ľudskom tele zohrávajú, je, že dokážu pracovať s naším metabolizmom a energetickými hladinami. 

Telo potrebuje antioxidanty, ktoré ho chránia a čistia od voľných radikálov. To dokážu tri aminokyseliny – kyselina glutámová, cysteín a glycín.

Čo sú to BCAA?

BCAA sú tri zo siedmich esenciálnych aminokyselín, ktoré sú pre človeka nevyhnutné, ale telo si ich nedokáže prirodzene vytvoriť samo. Skratka BCAA pochádza z anglického jazyka a v preklade znamená „kyseliny s rozvetveným reťazcom“. Aké to teda sú?

  • Leucín – buduje a regeneruje svaly
  • Izoleucín – umožňuje ukladať energiu do svalov
  • Valín – zlepšuje funkciu mozgu

Táto trojica sa od ostatných aminokyselín líši najmä tým, že sa nemetabolizujú v pečeni, ale vo svaloch.

Leucín môže „nakopnúť“ svaly k tomu, aby správne rástli a vyvíjali sa. Dokáže regulovať množstvo cukru v krvi a odkláňať ho tam, kde je potrebný, z miesta, kde nutný nie je. Kde hľadať leucín? Kvalitné mäso, mlieko, ryža, tekvica alebo orechy.

Je veľmi podobný takmer rovnako znejúcemu leucínu, ale jeho výhodou je, že dokáže ovplyvniť metabolizmus. Jeho úlohou je rozvrstvenie energie na správne miesta. Izoleucín obnovuje a regeneruje svalovú hmotu, má hojivé účinky a je nevyhnutný pri tvorbe krvného farbiva, hemoglobínu. Ďalšou z jeho zložitých úloh je udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi. Kde sa toto BCAA nachádza? Najčastejšie napríklad v mäse, vajciach, banánoch alebo avokáde.

Valín podporuje správne fungovanie mozgu a nervového systému. Pomáha tiež regenerovať svaly a podporovať ich správnu funkciu. Kde sa valín nachádza? Hlavnými zdrojmi sú hydina a ryby, šošovica alebo listová zelenina a mladý jačmeň.

Sú zodpovedné za veľa. V ľudskom tele sa naozaj nenudia. Majú na starosti také úlohy, ako sú:

  • Syntéza bielkovín
  • Tvorba energie
  • Formovanie ostatných aminokyselín
  • Budovanie svalov
  • Nakopávanie metabolizmu
  • Podpora činnosti mozgu
  • Regenerácia

BCAA vs. proteín

Ako už bolo spomenuté – bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, a teda aj esenciálnych, vrátane BCAA.

BCAA majú pomerne veľa vetiev a telo ich môže využiť ako veľmi dobrý zdroj energie, aj keď ide takpovediac nadoraz.

Ak vás zaujíma, či proteín alebo BCAA, je dôležité spomenúť, že oba prvky majú veľa výhod, a tak z toho vyplýva jediné – najlepšie je ich kombinovať. Ak si kúpite proteínový prášok, dostanete skrátka komplexnú bielkovinu, buď prírodnú, alebo v kombinácii s nejakou príchuťou. Niekedy sú tiež obohatené o minerály a vitamíny. Ak teda viete, že nie ste schopní pokryť svoj denný príjem bielkovín, určite je vhodné ich doplniť.

BCAA sa väčšinou používajú cielene na podporu rastu svalov. Výživové doplnky s BCAA majú nulovú kalorickú hodnotu, a preto nie sú kalorickými nosičmi energie. To je však aj výhoda, pretože ich môžete užívať bez problémov aj počas redukcie hmotnosti.

Ako vybrať najlepšie BCAA?

Trh je doslova preplnený značkami produktov BCAA. Ako spoznať tú najlepšiu?

Prvým faktorom, podľa ktorého sa budete rozhodovať, by mal byť pomer účinných látok vo výrobku. Ak by sme mali uviesť konkrétny príklad, ideál je: 1 000 mg čistých BCAA v pomere 2:1:1, čo znamená 500 mg leucínu, 250 mg izoleucínu a 250 mg valínu. Rovnaké ukazovatele platia aj pre iné formy BCAA – tekuté, práškové a podobne.

V akej forme môžeme BCAA nájsť?

V podstate existujú štyri typy foriem BCAA, a to:

Uvádza sa, že ide o najlepšiu formu BCAA, pretože ich obsahujú najväčšie množstvo, napríklad v porovnaní s kapsulami. Výhodou instantnej formy je, že ju môžete miešať takmer do všetkého. Asi najčastejšia kombinácia je s džúsom, ale môžete ich pridať aj do kaše.

Ide vlastne o tabletky, na ktoré ste zvyknutí. Zapijete ich a to je všetko, čo urobíte. Tablety sa užívajú najmä po fyzickej aktivite.

Tekutá forma BCAA je komfortná najmä preto, že ju môžete popíjať napríklad počas tréningu. Nemusíte ju miešať, ani sa sústrediť na miešanie, pomery a podobne. Stačí otvoriť a piť.

Ide o klasické kapsuly, ktoré majú vo vnútri účinnú látku, v tomto prípade potrebné esenciálne aminokyseliny. Užívajú sa spolu s nejakou tekutinou a po prehltnutí sa pomaly vstrebávajú do krvného obehu.

1. miesto

PROM-IN Essential BCAA Synergy

Orientačná cena: 24 €

Tento produkt je špecifickou kombináciou aminokyselín, ktorá je špeciálne zameraná na lepší výkon a budovanie svalov. Okrem toho tento produkt obsahuje aj vitamín B6 pre podporu vstrebávania.

Čo ďalšie nájdete v produkte? Samozrejme, esenciálne aminokyseliny BCAA – L-valín, L-izoleucín a L-leucín a tiež glutamín, ktorý patrí medzi neesenciálne bielkovinové aminokyseliny.

Ide o instantnú formu BCAA a výrobca uvádza, že má veľmi dobrú vstrebateľnosť.

Odporúčané dávkovanie je 1 – 3 odmerky denne s 200 – 300 ml vody.

550 g stojí približne 24 eur a môžete ochutnať napríklad príchute malina, broskyňa, melón a ďalšie.

2. miesto

Czech Virus Nano BCAA®

Orientačná cena: 38 €

Ide o instantnú formu BCAA, ktorá je rýchlo rozpustná, a teda vstrebateľná. Obsahuje totiž ultrajemný mikronizovaný prášok s najvyššou biologickou dostupnosťou a v dokonale kalibrovaných dávkach.

Produkty NanoBcaa® sa získavajú fermentáciou z prírodných rastlinných zdrojov, a preto sú vhodné aj pre vegánov.

Ako dávkovať? Zmiešajte 5 g so 150 – 250 ml vody a pite podľa potreby.

500 g balenie si môžete kúpiť za približne 38 eur. 

Vyskúšajte napríklad aj príchuť ananásu, višne alebo kyslého jablka a mnohé ďalšie.

3. miesto

Extrifit BCAA Instant

Orientačná cena: 24 €

Tento produkt s obsahom BCAA je dostupný v rozpustnej forme, takže si ho môžete vychutnať ako veľmi lahodný nápoj kedykoľvek máte chuť, dokonca aj počas tréningu. Obsahuje BCAA v pomere 2:1:1, ktorý zodpovedá fyziologickej potrebe jednotlivých BCAA a zabezpečuje ich najvyšší efekt.

Aké príchute môžete ochutnať? Napríklad citrón, maliny alebo čierne ríbezle a mnohé ďalšie.

Ako dávkovať? Rozmiešajte približne 6,5 g v 200 – 300 ml vody alebo džúsu.

Cena za 300 g je približne 24 eur.

4. miesto

MyProtein Esenciálne BCAA

Orientačná cena: 15 €

Práškový doplnok stravy BCAA, ktorý má jedinečný pomer leucínu, izoleucínu a valínu 2:1:1 a je tiež schválený spoločnosťou Cologne List®.

Výrobca odporúča užívať tento produkt až 4-krát denne, aby sa dosiahli optimálne výsledky.

Ako na to? Zmiešajte 5 g prášku s vodou alebo ho nasypte do svojho obľúbeného pokrmu.

Vyskúšať môžete napríklad príchuť Bitter lemon a mnohé ďalšie. Cena za 250 g je približne 15 eur, za 500 g 25 eur a 1 kg balenie stojí zhruba 44 eur.

5. miesto

Scitec BCAA Xpress

Orientačná cena: 33 €

Táto špeciálne formulovaná zmes obsahuje L-leucín, L-izoleucín a L-valín vo forme prášku.

Výrobca odporúča užívať 5 – 10 g až 3-krát denne pred tréningom alebo počas neho. Keďže ide o prášok, každú dávku rozmiešajte v približne 250 ml obľúbenej tekutiny.

300 g stojí približne 33 eur.

6. miesto

BioTechUSA BCAA ZERO

Orientačná cena: 28 €

Ananás, mango, bazový kvet alebo možno kola? Tieto a ďalšie príchute môžete ochutnať, ak stavíte na BCAA ZERO.

Každá dávka výživového doplnku obsahuje celkovo 6 000 mg aminokyselín BCAA v pomere 2:1:1 L-leucín, L-izoleucín a L-valín a 0,7 g L-glutamínu ako bonus navyše. Výrobok je úplne bez lepku, laktózy, aspartámu, sacharidov, konzervačných látok a pridaného cukru.

Tento výrobok je farmaceuticky čistý aminokyselinový prípravok a je vhodný aj pre profesionálnych športovcov.

Dávkovanie je uvedené na obale výrobku a líši sa podľa individuálnych potrieb a cieľov.

Cena za 360 g je približne 28 eur. 

7. miesto

Extrifit BCAA Instant tablets

Orientačná cena: 43 €

300 tabliet výživového doplnku BCAA s aminokyselinami s rozvetveným reťazcom: L-leucín, L-valín a L-izoleucín vo voľnej forme možno dopriať niekoľkokrát denne.

Výrobca uvádza, že každá tableta obsahuje až 1 800 mg BCAA. Výrobok neobsahuje cukor ani tuk, takže je ideálny pri redukčnej diéte.

Ako dávkovať? Ideálne 2 – 4 tablety denne medzi jedlami.

300 tabliet stojí cca 43 eur a 150 tabliet asi 24 eur.

8. miesto

Czech Virus BCAA

Orientačná cena: 25 €

Tablety s esenciálnymi aminokyselinami a každá obsahuje 1 800 mg BCAA.

Potrebujete iba 2 – 4 tablety tohto produktu, aby ste do tela dostali plnú dávku. Tento výrobok obsahuje minimum nestráviteľných spojív vo forme stearanu horečnatého.

150 tabliet stojí približne 25 eur.

9. miesto

Amix BCAA Micro Instant Juice

Orientačná cena: 31 €

Grapefruit, lesné plody, mango alebo citrón? Vyskúšajte jednu z príchutí tohto instantného prípravku BCAA. Ide o vysoko koncentrovanú formu uvedených aminokyselín. Prášok môžete zmiešať s vodou aj džúsom a pripraviť si osviežujúci nápoj s benefitmi.

Ako dávkovať? Zmiešajte 2 odmerky s 250 ml vody a vypite ihneď po fyzickej aktivite.

300 g stojí približne 31 eur.

10. miesto

Nutrend BCAA Mega strong powder

Orientačná cena: 28 €

BCAA v prášku je vhodná forma instantného nápoja esenciálnych aminokyselín s rozvetveným reťazcom v pomere 4:1:1 (L-leucín, L-izoleucín, L-valín).

Produkt obsahuje až 6 000 mg BCAA v jednej dávke a je dokonale rozpustný vo vode.

Výrobok neobsahuje cukor, ale ako bonus v ňom nájdete L-glutamín.

Odporúča sa rozmiešať 10 g v 200 ml vody asi 15 minút pred fyzickým výkonom.

Cena za 500 g je približne 28 eur.

11. miesto

BSN Amino X

Orientačná cena: 37 €

Amino-X je novinka v oblasti doplnkov na podporu rastu, regenerácie a udržania svalovej hmoty. Ide o instantný prášok, ktorý môžete ochutnať napríklad v príchuti punču a niekoľkých ďalších.

Výrobca odporúča zmiešať 1 odmerku s 225 ml studenej vody. Užívajte pred, počas alebo po tréningu.

Cena za 1 015 g je približne 37 eur.

12. miesto

Extrifit AminoFree Peptides

Orientačná cena: 33 €

Tento produkt je kombináciou výlučne voľných aminokyselín v plnom aminospektre s revolučnou formou značkových peptidov PepForm. Tieto patentované peptidy sú: arginín PepForm®, glutamín PepForm®, leucín PepForm®, izoleucín PepForm®, valín PepForm®.

Denná dávka obsahuje až 15 886 mg aminokyselín.

Môžete ochutnať napríklad príchute malina, broskyňa alebo ďalšie.

Cena za 400 g je zhruba 33 eur.

13. miesto

Reflex Nutrition BCAA Intra Fusion

Orientačná cena: 25 €

Ide o intra-tréningový nápoj v inovatívnej forme, prvýkrát so ZMA a väčším množstvom BCAA a L-glutamínu. Produkt teda obsahuje BCAA, L-glutamín, ZMA a dôležité elektrolyty, ako je sodík, draslík, mangán a selén.

Ako dávkovať? Zmiešajte 20 g so 400 ml vody, kým sa prášok úplne nerozpustí. Konzumujte počas tréningu.

Cena za 400 g je približne 25 eur.

Záver

BCAA kyseliny môžu byť vynikajúcou podporou pre tvorbu svalovej pamäte. Ak si nie ste istí, poraďte sa napríklad so svojím trénerom, ktorý vám určite rád poradí, aká forma je pre vás najlepšia.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Aminokyselina

[2] Wikiskripta (CZ): Aminokyseliny

[3] Healthline (ENG): BCAA Benefits: A Review of Branched-Chain Amino Acids

[4] PubMed Central (ENG): Effect of Branched-Chain Amino Acid Supplementation on Recovery Following Acute Eccentric Exercise

[5] PubMed Central (ENG): Effects of Oral Branched‐Chain Amino Acids (BCAAs) Intake on Muscular and Central Fatigue During an Incremental Exercise

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».