TOP 12: Najlepší proteín pre ženy – recenzie a ako vybrať

Čo je to proteín a ktorý je najlepší pre ženy? Je nejaký rozdiel medzi proteínom pre ženy a proteínom pre mužov? Aký si vybrať?

TOP  1. miesto

BioTechUSA
Iso Whey Zero

Orientačná cena: 77 €

Extrémne vysoká biologická hodnota a extra vysoká schopnosť vstrebávania radia tento proteínový prípravok medzi absolútnu špičku na trhu. Ideálny pre športovcov, ktorí chcú zvýšiť svalovú hmotu.

2. miesto

MyProtein Impact
Whey Isolate

Orientačná cena: 63 €

Jeden z najčistejších srvátkových doplnkov na trhu s 90 % obsahom bielkovín. V jednej dávke obsahuje 23 g bielkovín a nenájdete v ňom žiadny tuk, žiadny cukor a menej ako 1 g sacharidov.

3. miesto

BioTechUSA
100 % Pure Whey

Orientačná cena: 60 €

100 % Pure Whey je vyváženou kombináciou kvalitných surovín a nových výrobných technológií. Vďaka tomu sa zachováva ideálne spektrum aminokyselín s vysokou biologickou hodnotou.

Dvanásť najlepších proteínov pre ženy

Najprv sa pozrime na túto tému všeobecnejšie. Proteín je druh výživového doplnku, ktorý je obľúbený nielen medzi športovcami alebo ľuďmi, ktorí chcú budovať svaly. Proteín je jedným z najpoužívanejších doplnkov vôbec. A niet divu. Bielkoviny sú pre živý organizmus jednoducho nevyhnutné. Keď ich v strave nemáme dostatok, je potrebné ich dopĺňať z toho dôvodu, aby okrem svalov fungovali aj fyziologické procesy v tele.

Čo je to proteín?

Proteín alebo tiež bielkovina je základným stavebným prvkom každej bunky, takže aj nás. Bez nich by sme neboli ničím, a to doslova.

Názov proteín pochádza z gréckeho slova „protos“ a znamená „niečo nenahraditeľné“ alebo tiež „prvý, pôvodný“. Už názov teda hovorí za všetko. Proteíny sú jednoducho nevyhnutné.

Každá bielkovina sa skladá z aminokyselín, ktorých počet sa v jednotlivých typoch bielkovín líši. Preto nie je dogmatické povedať, že bielkovina obsahuje toľko a toľko aminokyselín. Bielkoviny sú vysokomolekulárne látky a najdôležitejšie je pravdepodobne to, že si ich telo nedokáže vytvoriť samo. Preto musí byť zloženie našej stravy vyvážené, aby sme neprijímali ani veľa, ani málo, ale tak akurát.

Je rozdiel pri proteínoch pre ženy a proteínoch pre mužov?

Medzi proteínmi pre ženy a proteínmi pre mužov nie je až tak veľa zásadných rozdielov. Pokiaľ ide o výrobky, v proteínoch „pre mužov“ nie je žiadna látka, ktorá by bola nevhodná pre ženy a podobne (pokiaľ ide o čisté proteíny). Preto môžu ženy prijímať viac-menej rovnaké proteíny ako muži a naopak.

Je však jasné, že mužské a ženské telo je úplne iná liga. Hlavné rozdiely sa začínajú prejavovať v „tínedžerskom veku“, teda v puberte. Chlapcom stúpa testosterón, zatiaľ čo dievčatám stúpa percento telesného tuku a majú menej svalovej hmoty, a teda logicky aj nižšiu hmotnosť, pretože tuk je ľahší ako svaly. Žiaľ, z toho vyplýva len jedno – ženy to majú v tomto smere ťažšie.

Existuje štúdia, ktorá uvádza, že krehké pohlavie má približne 2/3 sily muža. Pre porovnanie – ženy majú väčšiu silu v dolnej časti tela, ktorá je vzhľadom na telesnú konštitúciu aj ťažšia ako mužská, zatiaľ čo muži majú silnejšiu hornú časť tela. Stručne povedané, muži majú väčšie svalové vlákna ako ženy. Ale nezúfajte, pretože doplnením správneho množstva bielkovín môžu ženy aspoň trochu dobehnúť mužov.

Jedným z mála rozdielov pri proteínoch pre ženy je, koľko by ich mali prijímať. Uvádza sa, že by ženy mali počas dňa prijať 1,4 – 1,6 g kvalitných bielkovín na kilogram aktívnej hmoty, čo je vaša celková váha (to znamená, že ak vážite napríklad 75 kg, mali by ste denne prijať 105 – 120 g bielkovín). Mužom sa zasa odporúča prijímať približne 2 g na 1 kg ich hmotnosti.

Nezabúdajte však, že množstvo prijatých bielkovín sa líši aj od vášho veku, hmotnosti, životného štýlu a aj podľa toho, aký je váš cieľ. Ak chcete nabrať svaly, potrebujete veľa bielkovín. Ak si len udržujete zdravé telo, hodnota bude nižšia.

Vyššie hodnoty bielkovín sú vhodné pre aktívne športovkyne, kulturistky alebo pri inej nadmernej fyzickej aktivite. Je dokázané, že ak sa snažíme znížiť hmotnosť, je dobré zaradiť viac bielkovín a obmedziť sacharidy. Zvýšením obsahu bielkovín podporujeme odbúravanie prebytočného tuku. Ako je to možné? Pretože spracovanie bielkovín stojí telo viac energie ako spracovanie tukov a cukrov. Bielkoviny dokážu telo zasýtiť na dlhší čas a zahnať nežiaduce chute.

Pomôže proteín pri chudnutí?

Áno, proteín môže pomôcť pri chudnutí. Ale pozor – nie je to zázračný prášok, po ktorom zmizne váš tuk.

Proteín môže pomôcť komplexne a postupne. Ak jednoducho zaradíte do svojho jedálnička viac bielkovín a vyradíte nezdravé jedlá, rýchle cukry a sacharidy, nezdravé tuky a podobne a budete sa takto stravovať dlhší čas, výsledky sa dostavia.

V praxi by ste mohli vymeniť nezdravé občerstvenie, ako sú šišky alebo čipsy, za proteínový kokteil. Alebo si na večeru namiesto cestovín v smotanovej omáčke dajte prírodný kurací plátok (bielkoviny sú v mäse) so zeleninou. Alebo si po tréningu môžete dať proteínový kokteil, aby ste neboli okamžite hladní a nejedli nezdravé jedlo, čo tiež veľmi pomáha pri chudnutí.

Aké sú najlepšie proteíny pre ženy?

Určite nie sú nutné obavy typu – som žena, po zvýšenom príjme bielkovín priberiem. To sa nestane. Samozrejme, ak sa snažíte získať svalovú hmotu a stratiť prebytočný tuk, musíte komplexne upraviť svoj jedálniček a zároveň zaradiť i dostatok pohybu.

Platí tu všeobecná pravda, že ženy zvyčajne neprodukujú dostatok testosterónu, takže ani s bielkovinami nedosiahnete svalové prírastky, že by ste sa nespoznali. Všetko pôjde pekne pomaly a prirodzene.

Je veľmi ťažké povedať, aký proteín je pre ženy najlepší, pretože každý človek je jedinečný, a to platí aj pri výbere doplnkov. Čo funguje a chutí jednému, nemusí platiť pre iného.

Rovnako aj výber proteínov sa líši v závislosti od toho, aký je váš fitness cieľ. Na získanie svalovej hmoty sú vhodné vysokokvalitné whey proteíny. Pre nočnú regeneráciu zase kazeín a podobne. 

Môžete si vybrať z týchto druhov proteínov:

Aby sme sa dostali k bližšej  podstate, musíme si najprv objasniť, čo je srvátka? Ide o vedľajší produkt pri spracovaní mlieka. Je to takmer superpotravina, pretože je plná esenciálnych mastných kyselín, ktoré si človek nedokáže vytvoriť sám, ale zároveň sú pre neho nevyhnutné. Zaujímavé je, že anglický preklad je „whey“ a tento názov nájdete u mnohých výrobcov a značiek. Srvátka pochádza z mlieka, takže ide o živočíšny produkt. Nachádza sa v mlieku všetkých cicavcov, ktoré produkujú mlieko prostredníctvom mliečnych žliaz.

Je to taký malý zázrak, pretože jej zloženie je naozaj zázračné. Aminokyseliny, ktoré obsahuje, sú pre telo nevyhnutné.

A ako pomáha srvátkový profil ľudskému telu? Je skvelým zdrojom aminokyselín BCAA, ktoré majú pozitívny vplyv na budovanie svalov a tkanív, srvátka tiež podporuje imunitu, znižuje zápaly, môže znižovať krvný tlak a pôsobí ako antioxidant.

Zo srvátky sa vyrábajú tri druhy proteínov – koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Prečo kazeínové? Pretože základnou zložkou týchto proteínov je kazeín, čo je mliečna bielkovina, ktorá je rovnako ako srvátka súčasťou mlieka cicavcov. Najčastejšie sa nachádza v kravskom mlieku, kde je ho dostatok; je to jeho nerozpustná časť. Je skvelým zdrojom aminokyselín a obsahuje aj vápnik a fosfor v stopových množstvách.

Kazeín sa nazýva nočný proteín z jedného jednoduchého dôvodu – má dlhý čas vstrebávania, až 7 hodín, takže je dobré, aby bolo telo v pokoji a živiny sa pomaly dostávali do tela. Tento druh bielkovín si však môžete dať aj ráno namiesto raňajok a príjemne vás zasýti.

Ide o produkt, ktorý obsahuje bielkoviny z dvoch alebo viacerých zdrojov. Takže môžete napríklad kombinovať srvátku a kazeín.

O tomto proteíne sa hovorí, že je univerzálny. Aby aj nie, viaceré typy bielkovín sa navzájom dopĺňajú a môžu tvoriť komplexný, ucelený systém. Ďalšou výhodou je jeho cena, ktorá je v porovnaní s jednozložkovými produktmi na nižšej hranici. Na druhej strane, nevýhodou môže byť, že každá zložka sa vstrebáva v inom čase, čo môže spôsobiť ťažkosti pri trávení.

Ako už názov napovedá, tieto proteíny sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov. Ide teda o 100 % rastlinné produkty. Rastlinné bielkoviny pochádzajú z quinoy, pohánky, sóje, ale aj hrachu a konope.

Rastlinné proteíny však majú tú nevýhodu, že môžu obsahovať menej aminokyselín ako tie živočíšne.

Na čo proteíny slúžia?

Ako už bolo spomenuté vyššie, bielkoviny toho majú na svojich pomyselných pleciach naozaj veľa.

Bielkoviny sú takým stavebným dozorom, bez ktorého sa nezaobíde žiadna úloha. Musia dbať na to, aby sa všetko „vybudovalo“ podľa tých najprísnejších noriem. Vďaka nim máme svalovú hmotu, tkanivá, ale aj orgány. Sme skrátka nažive.

Áno, je to tak, proteíny majú vplyv aj na trávenie. Obsahujú totiž enzýmy, ktoré celý tento proces nielen uľahčujú, ale sú preň zároveň aj nevyhnutné.

Proteíny dokážu riadiť a regulovať hladiny hormónov v ľudskom tele.

Bielkoviny dokážu okrem iného prenášať kyslík do svalov, a tým zlepšovať ich funkciu. Svaly potrebujeme aj na miniatúrny pohyb. Nezdá sa to, ale ak sa zameriate na svoju každodennú rutinu, zistíte, že svaly sú jednoducho nevyhnutným pilierom nášho života.

Bielkoviny vytvárajú krvné protilátky, ktoré podporujú správnu funkciu imunity.

Telo je veľmi vynaliezavé, o tom niet pochýb. Ale ako to vymyslelo v tomto prípade, je neuveriteľné. Ak prijímate málo sacharidov, a tým pádom trpíte nedostatkom energie, bielkoviny vám podajú pomocnú ruku a poslúžia ako zdroj energie namiesto cukrov.

1. miesto

BioTechUSA Iso Whey Zero

Orientačná cena: 77 €

Tento produkt je najčistejší možný srvátkový izolát vyrobený metódou CFM. Proteín sa veľmi dobre vstrebáva, a tak nezaťažuje organizmus ani tráviaci trakt.

Proteín od spoločnosti BioTechUSA neobsahuje tuk, cukor, laktózu, lepok ani aspartám. V jednej dávke dodáte telu 21 g bielkovín. Proteín ponúka aj vysoký obsah BCAA, L-glutamínu a EAA.

Ako dávkovať výrobok? Môžete ho konzumovať 1 – 3-krát počas dňa tak, že 25 g rozpustíte v 200 ml vody, mlieka či inej tekutine a vypijete. Tento nápoj je ideálne piť pred tréningom alebo tesne po ňom.

Aké príchute môžete vyskúšať?

 • Ananás / Mango
 • Vanilla Cinnamon Roll
 • Tiramisu
 • Slaný karamel
 • Berry brownie
 • Citrónový cheesecake
 • Jahoda
 • Vanilka
 • Oriešok
 • Cookies and Cream
 • Pistácie
 • Kokos
 • Cafe latte
 • Čokoláda
 • Čokoláda / Toffee
 • Biela čokoláda
 • Banán
 • Oreo
 • Malina


2 270 g stojí približne 77 eur.

2. miesto

MyProtein Impact Whey Isolate

Orientačná cena: 63 €

Tento proteín zo srvátkového izolátu obsahuje až 90 % bielkovín a 23 g proteínov v jednej dávke. Môžete si vybrať z veľkého množstva príchutí, napríklad:

 • Banán
 • Biela čokoláda
 • Čučoriedky
 • Čokoláda a arašidové maslo
 • Čokoláda a banán
 • Čokoláda a karamel
 • Čokoláda a pomaranč a mnoho ďalších


Môže si kúpiť tri druhy balenia – 500 g za približne 40 eur, 1 kg za cca 63 eur alebo 2,5 kg za zhruba 150 eur.

3. miesto

BioTechUSA 100 % Pure Whey

Orientačná cena: 60 €

Tento proteín bez cukru a lepku obsahuje 21 g bielkovín a 4,4 g BCAA v každej dávke, pridaný L-glutamín a L-arginín. Ide o 100 % srvátkový proteín s minimálnym obsahom tuku.

Základom tohto proteínu od spoločnosti BioTechUSA je ultrafiltrovaný mliečny srvátkový koncentrát a najčistejšia forma srvátkového proteínového izolátu vyrobená metódou CFM.

Odporúčaná denná dávka je 1 odmerka s 250 ml vody alebo polotučného mlieka.

A aké príchute výrobca ponúka?

 • Jahoda
 • Oriešok
 • Malinový cheesecake
 • Sušienky
 • Cookies and Cream
 • Banán
 • Karamel
 • Cappuccino
 • Čokoláda / Kokos
 • Čokoláda / Arašidové maslo
 • Slaný karamel
 • Mliečna ryža
 • Vanilka bourbon
 • Škoricová rolka
 • Višňa / Jogurt
 • Čokoláda


2 270 g stojí približne 60 eur.

4. miesto

MyProtein Kazeín s pomalým uvoľňovaním

Orientačná cena: 45 €

Kazeínový proteín obsahuje 23 g pomaly vstrebateľných bielkovín v každej porcii. Môžete vyskúšať dve príchute – jahoda alebo čokoláda.

Tento produkt od značky MyProtein bol testovaný špičkovým športovým laboratóriom LGC v rámci programu Informed-Sport a získal certifikát, že neobsahuje látky zakázané Svetovou antidopingovou agentúrou.

Ako proteín užívať? Rozmiešajte jednu veľkú odmerku vo vode alebo mlieku a konzumujte najlepšie pol hodiny pred spaním.

Kilogram tohto proteínu stojí menej ako 45 eur.

5. miesto

Prom-in Essential CFM Evolution

Orientačná cena: 31 €

Tento vysokoprocentný proteínový doplnok sa vyrába zo srvátkového koncentrátu pomocou nechemickej technológie CFM. Produkt navyše obsahuje aj zmes proteolytických enzýmov a extra dávku vetvených aminokyselín a glutamínu.

Denne si môžete dopriať až 4 porcie tohto proteínu. A ako ho dávkovať? Rozmiešajte približne 30 g proteínu v 200 – 300 ml studenej vody alebo mlieka.

Ochutnajte napríklad tieto príchute:

 • Pistácie
 • Banán
 • Brusnice
 • Exotic
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Karamel / Med
 • Latte macchiato
 • Pina colada


1 000 g stojí približne 31 eur.

6. miesto

Nutrend 100 % Whey Protein

Orientačná cena: 64 €

Ide o viaczložkový preparát, ktorý sa skladá z prémiového ultrafiltrovaného koncentrátu mliečnej srvátky a izolátu srvátkovej bielkoviny. Výrobok obsahuje aj patentovanú surovinu Instant Whey, ktorá zabezpečuje vynikajúcu rozpustnosť bielkovín bez zbytočného penenia.

Tento proteín pochádza z prémiového mlieka, ktoré spĺňa certifikáciu Grass Fed.

S týmto produktom dostanete až 22 g bielkovín a 5 g BCAAv jednej dávke, ďalej značkovú zmes tráviacich enzýmov DigeZyme™, a okrem toho je bez lepku a umelých farbív.

Ako dávkovať? Zmiešajte 30 g prášku v 250 ml vody alebo vašej obľúbenej tekutiny. Počas dňa môžete užiť až 3 porcie.

2 250 g stojí približne64 eur a môžete vyskúšať tieto príchute:

 • Banán / Jahoda
 • Vanilka
 • Biela čokoláda / Kokos
 • Jahoda
 • Ľadová káva
 • Čokoláda / Kakao
 • Čokoláda / Kokos
 • Pomaranč
 • Čokoláda / Lieskový orech
 • Čokoládové brownies
 • Mango / Vanilka
 • Karamelové latte
 • Kiwi / Banán

7. miesto

Extrifit 100 % Whey Protein

Orientačná cena: 58 €

Tento 100 % srvátkový proteín dodá vášmu telu až 23 g a 4 818 mg BCAA v jednej dennej dávke, ktoré si môžete dopriať až tri.

Proteín je výborne rozpustný, nepení a veľmi ľahko sa pripravuje.

Ak chcete získať požadovanú dávku živín, rozmiešajte 30 g v 220 ml vody.

Dvojkilogramové balenie stojí približne 58 eur.

K dispozícii sú tieto príchute:

 • Vanilka
 • Čučoriedky
 • Čokoláda / Kokos
 • Banán
 • Jahoda
 • Kokos
 • Ovocný shake
 • Tiramisu
 • Pistácie
 • Čokoláda
 • Slaný karamel

8. miesto

Scitec 100 % Whey Protein Professional

Orientačná cena: 69 €

Ide o produkt, ktorý je kombináciou srvátkového koncentrátu a srvátkového izolátu s prídavkom dôležitých aminokyselín a enzýmov.

Zakúpiť si môžete tieto príchute:

 • Jahoda / Biela čokoláda
 • Čokoláda / Oriešok
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Karamel
 • Jahoda
 • Kiwi / Banán
 • Kokos
 • Čokoláda / Kokos
 • Vanilka / Lesné plody
 • Citrónový cheesecake
 • Banán
 • Arašidové maslo
 • Slaný karamel


2 350 g stojí cca 69 eur.

9. miesto

Optimum Nutrition 100 % Whey Gold Standard

Orientačná cena: 73 €

Tento proteín sa skladá zo srvátkového izolátu, srvátkového proteínového koncentrátu a hydrolyzovaného izolátu. Obsahuje vysoké množstvo nevyhnutných esenciálnych aminokyselín a tráviacich enzýmov, ktoré podporujú naše trávenie.

Okrem toho výrobok obsahuje aj 4 000 mg glutamínu a prekurzorov glutamínu a viac ako 5 000 mg BCAA v jednej dávke.

Dávkujte tak, že zmiešate 30 g v 150 – 250 ml vody až 3-krát za deň.

Vyskúšajte príchute, ako je francúzska vanilka, vanilková zmrzlina alebo mnohé ďalšie.

Cena za 2270 g je približne 73 eur.

10. miesto

BiotechUSA Micellar Casein

Orientačná cena: 70 €

Tento micelárny kazeín je skvelý v tom, že sa pomaly vstrebáva do tela a s ním aj všetky živiny, ktoré obsahuje, vrátane aminokyselín. Produkt sa vyrába ultrafiltráciou mliečnej bielkoviny a konečný produkt obsahuje až 85 % bielkovín.

Proteín obsahuje L-glutamín a je bez lepku, palmového oleja, tuku a konzervantov.

Odporúča sa užívať 1 odmerku s 300 ml tekutiny tesne pred spaním.

2 270 g zakúpite za cca 70 eur a vyberať si môžete z príchutí: Vanilka, jahoda, čokoláda alebo Cookies and Cream.

11. miesto

Extrifit Micelar Casein

Orientačná cena: 32 €

Čokoláda alebo vanilka? Značka ponúka obe príchute, ktoré si môžete s radosťou dopriať. Ide o kazeínový proteín v kilovom balení.

Tento výrobok obsahuje micelárny kazeín a je sladený stéviou. Ďalej v ňom nájdete aj sedem tráviacich enzýmov na lepšie vstrebávanie v tráviacom trakte.

Tento proteín môžete konzumovať pokojne aj trikrát denne. Jedna dávka je jedna odmerka zmiešaná s 250 ml tekutiny.

1 000 g stojí okolo 32 eur.

12. miesto

Reflex Instant Whey PRO

Orientačná cena: 66 €

Vanilka, banán, čokoláda, slaný karamel, jahoda/malina alebo arašidový slaný karamelový? Všetky tieto príchute si môžete vychutnať spolu s kvalitným proteínom od značky Reflex.

Výrobok obsahuje skvelý mix vybraných bielkovinových frakcií, komplex dôležitých enzýmov Digezyme a nepostrádateľné biokultúry. V 100 g je až 2 miliardy probiotických kultúr, 80 g bielkovín a 200 mg tráviacich enzýmov.

Zmiešajte 25 g proteínu so 150 ml vody alebo mlieka až trikrát denne.

Cena za 2 200 g je približne 66 eur.

Záver

Dalo by sa povedať, že konzumáciou proteínu nič nepokazíte. Skúste upraviť svoj jedálniček, obmedzte sacharidy a uvidíte, ako sa vaša postava začne meniť pred očami. Ak sa okrem naberania svalovej hmoty snažíte aj spaľovať tuk, vyberajte si výrobky bez príchute, pretože v ostatných je vždy nejaké sladidlo alebo ochucovadlo.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Bielkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): 8 of the Best Protein Powders for Women

[4] PubMed Central (ENG): Dietary protein intake and human health

[5] PubMed Central (ENG): Protein for Life: Review of Optimal Protein Intake, Sustainable Dietary Sources and the Effect on Appetite in Ageing Adults

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».