18 najlepších proteínov na trhu – porovnanie a recenzie

Proteín je úplne prirodzená látka – bielkovina. Naše telo ho potrebuje na všetko, čo súvisí s rastom svalov, regeneráciou a celkovo zdravým telom. Čo sú to proteíny, na čo slúžia, aký proteín si vybrať a aké sú druhy?

TOP  1. miesto

Prom-IN CFM
Pure performance

Orientačná cena: 31 €

Srvátkový koncentrát so 70 – 71 % bielkovín v 1 000 g balení.

2. miesto

MyProtein Impact
Whey Isolate

Orientačná cena: 40 €

Polkilové balenie srvátkového izolátu s 90 % obsahom bielkovín.

3. miesto

Nutrend 100 %
Whey Protein

Orientačná cena: 64 €

2 250 g proteínu so 73 % bielkovín sa skladá z koncentrátu a izolátu.

TOP 6 WHEY proteínov

TOP 6 nočných kazeínov

TOP 6 vegánskych proteínov

Čo je to proteín?

Aj keď nepatríte medzi zarytých športovcov, pravdepodobne ste už počuli o proteínoch či proteínových nápojoch. Čo to teda proteíny sú? Jednoducho povedané: proteín je bielkovina (proteín v angličtine znamená bielkovina, takže je to synonymum). Je to jedna z troch makroživín, ktoré tvoria našu potravu (bielkoviny, sacharidy a tuky).

Proteíny alebo bielkoviny sú prírodné látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele. Tie, ktoré sa dajú získať vo forme prášku, sa zvyčajne vyrábajú zdravým spôsobom z mlieka, vajec alebo dokonca zo strukovín a iných potravín, ktoré obsahujú bielkoviny.

Proteíny sú stavebnými prvkami. Sú základom úplne všetkého v tele a sú obzvlášť dôležité pri športe. Keďže bielkoviny sa neukladajú do zásob, je nevyhnutné dodávať ich telu externe a pravidelne v akejkoľvek forme, obzvlášť pokiaľ športujete.

Bielkoviny prijímame každý deň – prostredníctvom stravy. Ak však športujete, musíte ich prijímať viac. A preto si ľudia kupujú proteíny v rôznych formách.

Funkcie proteínu

Proteíny redukujú a ochraňujú svaly, kožu alebo kosti. Ak je vaším cieľom schudnúť alebo nabrať svaly, nehovorte proteínom nie. Bielkoviny sú ochrancom mäsa a svalov, nie tuku. Existuje dokonca mnoho variantov proteínov na rôzne účely. Tejto téme sa budeme venovať o niečo nižšie.

Okrem toho proteín ako bielkovina dodáva telu pocit sýtosti, takže človek nemá z dlhodobého hľadiska tak často hlad a zbytočne sa neprejedá.

Bielkoviny sú absolútne nevyhnutné pre rast svalov. Svalové vlákna sa skladajú z bielkovín, takže ak chceme, aby naše svaly rástli, musíme im dodávať látky, ktoré im umožnia zväčšovať sa a vyživovať ich – bielkoviny.

Je potrebný aj na regeneráciu svalov a celkovú regeneráciu tela, najmä pri športe a silovom tréningu, pri ktorom si vlastne ničíme svalové vlákna – je dôležité, aby sme ich správne zregenerovali a potom boli silnejší a väčší. Práve bielkoviny obsiahnuté vo svaloch a mäse uľahčujú regeneráciu nášho tela. To je proteín. Toto pravidlo platí pre silové aj vytrvalostné športy, ako aj pri každom výdaji energie vo všeobecnosti.

Okrem toho bielkoviny slúžia aj k pocitu nasýtenia – bielkoviny nás veľmi dobre zasýtia, takže potom toľko nechrumkáme a nedojedáme dobroty, na ktoré v skutočnosti nemáme chuť. To, samozrejme, súvisí aj s podporou chudnutia.

A nakoniec, keď už máme svalovú hmotu, bielkoviny slúžia na jej udržanie. Ak by sme nejedli dostatok bielkovín, naše svaly by nemali dostatok výživy a neboli by tak krásne a veľké. Bohužiaľ, naše telo nefunguje tak, že keď raz naberieme svaly, zostanú nám navždy. Musíme sa o ne starať a dodávať im živiny.

Suma sumárum – bielkoviny súvisia takmer so všetkým, čo súvisí so svalovou hmotou, jej rastom, regeneráciou, udržiavaním a podobne. Preto ak chceme mať krásne a silné svaly, veľkú silu, rýchly metabolizmus a výsledky pri športe alebo silovom tréningu, mali by sme do svojho jedálnička zaradiť proteíny.

Ako vybrať kvalitný proteín?

Na úvod vám musíme povedať, že označenie „najlepší proteín“ je trochu zavádzajúce. Existujú proteíny, ktoré sú lepšie, proteíny, ktoré sú horšie, a proteíny, ktoré by sme si mali vybrať. Každý proteín má však iné zloženie vhodné na iný účel. Napríklad „najlepší proteín“ po cvičení by bol srvátkový proteín a proteín najvhodnejší na noc by bol kazeín.

V zásade sa však snažte vyberať kvalitné proteíny so všetkými kompletnými aminokyselinami. Tým sa zabezpečí, že do seba dostanete všetky potrebné látky. Ak netrpíte intoleranciou laktózy alebo sa nevyhýbate živočíšnym produktom, srvátkový proteín môže byť na začiatok rozumnejšou voľbou. Ide o jedny z najkvalitnejších proteínov a existujú desiatky výrobcov.

Môžete si tiež kúpiť dva druhy proteínov, jeden na deň a šport a druhý na noc. V takom prípade je pravdepodobne najlepšou voľbou srvátka na deň a šport a druhý na noc. V takomto prípade je asi najlepšou voľbou na deň srvátkový proteín a na noc kazeín. Viac zistíte nižšie.

Bielkoviny by mali tvoriť aspoň 50 % vašej stravy. To docielite štandardnými športovými jedálničkami. Ak však jete 3 – 5 pravidelných základných jedál denne a k tomu športujete, často sa vám do tela nedostane dostatok bielkovín. Pri budovaní svalov je vhodné pridať do stravy proteínový prášok.

Podľa čoho sa proteín delí?

Väčšina z nich sa delí podľa toho, z akých bielkovín sú vyrobené, a potom podľa toho, aké percento samotných bielkovín sa v zmesi nachádza. Súvisí to s tým, ako je bielkovina vstrebateľná a či obsahuje celé spektrum aminokyselín, alebo jej niektoré zložky chýbajú (samozrejme, celé spektrum je kvalitnejšie).

Ďalšími faktormi pri výbere proteínu môžu byť individuálne požiadavky, ako sú prísady alebo príchute proteínu, veľkosť balenia, cena, značka a podobne.

Typy proteínov

Srvátkové bielkoviny pochádzajú z mlieka. Je to hmota, ktorá sa oddeľuje od tvarohu počas procesu výroby syra. Má vysoký obsah bielkovín, ale obsahuje aj laktózu, mliečny cukor, ktorý mnohí ľudia ťažko trávia.

Zatiaľ čo srvátkový koncentrát obsahuje určité množstvo laktózy, izolát jej obsahuje veľmi málo, pretože väčšina tohto mliečneho cukru sa stratí počas spracovania.

Sú to najvhodnejšie a najkvalitnejšie varianty proteínov, pretože ich vstrebateľnosť je vysoká a čas vstrebávania relatívne krátky. To znamená, že bielkoviny sa dostanú do svalov veľmi skoro po požití, svaly sú čoskoro vyživené a väčšina prijatých bielkovín sa využije. Srvátkový proteín sa preto veľmi odporúča. Srvátka sa rýchlo trávi a je bohatá na aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA). Leucín, jedna z týchto BCAA, napríklad zohráva dôležitú úlohu pri podpore rastu svalov a regenerácii po odporovom a vytrvalostnom cvičení.
Keďže sú z mlieka, obsahujú laktózu. Ide o proteíny, ktoré sú vhodné ráno a pred alebo po tréningu kvôli dĺžke vstrebávania.

Srvátkový proteínový koncentrát (WPC)

Ide o najlacnejšiu mliečny proteín a pravdepodobne najrozšírenejšiu bielkovinu, pretože je účinná a rýchla, ale má aj dobrú chuť. Jeho vstrebávanie trvá približne 2 – 3 hodiny a obsahuje najviac sacharidov a tukov z tejto skupiny, vďaka čomu má sladkú a dobrú chuť.

Tento proteín často nájdete pod označením WPC (whey protein concentrate). Srvátka sa suší pri vysokých teplotách, čím sa odstráni časť laktózy a tukov.

Tento proteín sa často pridáva do rôznych proteínových prípravkov a prísad. Je to najlacnejší zo skupiny srvátkových proteínov a ide o vysoko kvalitný proteín.

Zvyčajne by mal obsahovať približne 70 % bielkovín.

Srvátkový izolát (WPI)

Druhý z tejto skupiny má o niečo kratší čas vstrebávania, približne 1 – 2 hodiny – preto je vhodnejší hneď po športe – vaše telo ho dokáže rýchlejšie vstrebať a spracovať. Chuť je tiež dobrá a cena býva vyššia ako u koncentrátu, ale obsahuje menej sacharidov, tuku a laktózy.

Tento proteín sa nazýva WPI (whey protein isolate). Vyrába sa metódou izolácie – preto izolát.

Zvyčajne obsahujú približne 80 – 90 % bielkovín.

Srvátkový hydrolyzát (WPH)

Obsahuje minimálne množstvo tukov a sacharidov. Je najdrahší a nechutí tak dobre ako napríklad koncentrát, ale jeho účinky patria k najlepším. Tento proteín sa často označuje práve ako „najlepší proteín“.

Je ideálny na doplnenie bielkovín po tréningu. Čas vstrebávania je menej ako jedna hodina – je teda najrýchlejší a najvýhodnejší.

Obsah bielkovín sa často pohybuje okolo 90 %. Vyrába sa zo srvátkového izolátu hydrolýzou a označujeme ho WPH (whey protein hydrolysate).

Podobne ako srvátka, aj kazeín je bielkovina obsiahnutá v mlieku a často sa označuje ako nočný proteín. Je to preto, že obsahuje bielkoviny, ktoré sa vstrebávajú dlhšie (približne 6 hodín). Kazeín sa trávi a vstrebáva oveľa pomalšie ako srvátkové bielkoviny. Pri interakcii so žalúdočnou kyselinou má tendenciu vytvárať „gél“, a tak spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka. Spomaľuje tiež vstrebávanie aminokyselín.

Výsledkom je postupné a stabilné vystavenie svalov aminokyselinám, čo znižuje rýchlosť odbúravania svalových bielkovín. Kazeín sa odporúča užívať v noci, pretože umožňuje telu prijímať bielkoviny počas noci počas spánku. Kazeín sa rozkladá na jednotlivé aminokyseliny a postupne ich dodáva telu. Telo je tak počas spánku neustále vyživované a regenerované.

Výskum tiež naznačuje, že kazeín je účinnejší pri zvyšovaní svalovej hmoty a sily ako sójový a pšeničný proteín, ale menej účinný ako srvátkový proteín.

Vajcia sú vynikajúcim zdrojom vysoko kvalitných bielkovín. Spomedzi všetkých bežných potravín majú jedny z najlepších výsledkov, pokiaľ ide o kvalitu a stráviteľnosť bielkovín. Vajcia sú tiež jednou z najlepších potravín, ktoré znižujú chuť do jedla a pomáhajú zasýtiť.

Avšak vaječné proteínové prášky sa zvyčajne vyrábajú z vaječných bielkov, a nie z celých vajec. Hoci kvalita bielkovín zostáva vynikajúca, môžeme zaznamenať miernu zmenu k horšiemu, keďže boli odstránené žĺtky.

Podobne ako väčšina ostatných živočíšnych produktov, sú aj vajcia skvelým zdrojom bielkovín. Poskytujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré si vaše telo nedokáže vytvoriť samo, a navyše vaječné bielkoviny sú hneď po srvátke najvyšším zdrojom leucínu, BCAA, ktorý zohráva najväčšiu úlohu pri udržiavaní svalovej hmoty. Proteíny z vaječného bielka by mohli byť dobrou voľbou pre ľudí s alergiou na mlieko a laktózu.

Hovädzí proteínový izolát má aminokyselinový profil, ktorý je ľahko porovnateľný so štandardným srvátkovým proteínom. Stručne povedané, hovädzí proteín je o niečo „horší“ ako srvátkový proteín. Má dlhší čas vstrebávania, čo môže mierne znížiť účinnosť bielkovín po cvičení, a má tiež nižší obsah leucínu v porovnaní so srvátkovým proteínom.

V neposlednom rade, hoci je toto tvrdenie subjektívne, srvátkový proteín chutí lepšie a podľa mnohých ľudí sa ľahšie rozmiešava. Vo všeobecnosti je však určite skvelou alternatívou srvátkového proteínu, napríklad pre osoby s intoleranciou laktózy.

Hrachový proteínový prášok je obzvlášť obľúbený medzi vegetariánmi, vegánmi a ľuďmi s alergiami alebo citlivosťou na mliečne výrobky alebo vajcia. Vyrába sa zo žltého hrachu, strukoviny s vysokým obsahom vlákniny, ktorá obsahuje takmer všetky esenciálne aminokyseliny (okrem jednej).

Hrachový proteín je tiež mimoriadne bohatý na BCAA. Štúdia zistila, že hrachový proteín sa vstrebáva pomalšie ako srvátkový, ale rýchlejšie ako kazeín. Aj keď sa zdá, že hrachový proteín je sľubnou voľbou, na potvrdenie výsledkov je potrebný lepší výskum. Napriek tomu možno hrachový proteín odporučiť každému, komu nevyhovujú živočíšne proteíny.

Konopný proteínový prášok je ďalším rastlinným doplnkom, ktorý v poslednom čase získava na popularite. Hoci konope súvisí s marihuanou, proteín obsahuje len stopové množstvo psychoaktívnej zložky THC, čo znamená, že sa nemáme čoho obávať.

Konope je bohaté na prospešné omega-3 mastné kyseliny a niekoľko esenciálnych aminokyselín. Nepovažuje sa však za kompletnú bielkovinu, pretože obsahuje veľmi nízky obsah aminokyselín lyzínu a leucínu. Hoci je zatiaľ veľmi málo výskumov o konopnom proteíne, môže sa používať ako alternatíva k vyššie uvedeným.

Existuje veľké množstvo ďalších proteínov rastlinného pôvodu. Tieto proteíny nie sú také účinné ako srvátkové, ale sú lacnejšie a sú to vegánske proteíny. Patrí sem napríklad sójový proteín, ryžový proteín a mnohé ďalšie.

Niektoré proteínové prášky obsahujú aj zmes rastlinných zdrojov, ktoré telu dodávajú všetky esenciálne aminokyseliny. Rastlinné bielkoviny sa niekedy trávia pomalšie ako živočíšne. Aj keď to pre mnohých ľudí nemusí byť problém, môže to obmedziť aminokyseliny, ktoré vaše telo môže spracovať bezprostredne po cvičení. Ak vám teda nevadia živočíšne produkty, je lepšie siahnuť po srvátke alebo vajciach.

Otázky a odpovede

Na mnohých proteínoch môžeme vidieť nápisy 100 % WHEY PROTEIN a podobne. Nejde o žiadnu vedu – WHEY znamená, že ide o srvátkový proteín. „Whey“ znamená v angličtine srvátka. Takže je to vlastne len iné označenie. Okrem iného to súvisí s tým, že WHEY proteín obsahuje celé aminokyselinové spektrum, teda všetkých deväť aminokyselín, ktoré sú charakteristické pre srvátku.

Ak nemáte dostatok peňazí alebo možno práve šetríte, môžete si kúpiť taký proteín, ktorý obsahuje z každého trochu a je lacnejší ako špecializované proteíny. Treba ale počítať s tým, že účinnosť a efektivita nebude stopercentná.

Proteín ráno alebo kedykoľvek počas dňa

Ráno je najvhodnejší viaczložkový proteín (obsahujúci viac ako jeden typ bielkovín), zmiešaný proteín alebo možno srvátkový koncentrát či izolát. Ide o proteíny, ktoré sa nevstrebávajú okamžite, ale ani v priebehu mnohých hodín. Postupne tak naplní telo bielkovinami a svaly aminokyselinami, ale nie zbytočne rýchlo ani pomaly.

Proteín po cvičení

Hneď po skončení cvičenia potrebuje naše telo čo najrýchlejšie doplniť aminokyseliny, aby sa mohlo začať účinne zotavovať. Preto by bolo vhodné čo najskôr po cvičení siahnuť po proteíne, ktorý je čo najlepšie vstrebateľný. Takýmto proteínom je napríklad srvátkový hydrolyzát alebo 100 % whey (označenie proteínov, ktoré obsahujú len mliečne, srvátkové a žiadne iné bielkoviny).

Proteín na noc

Proteín na noc sme už spomenuli vyššie. Micelárny kazeín je najlepšou voľbou na noc. Čas vstrebávania je veľmi dlhý, a tak sa aminokyseliny dostanú do vašich svalov počas celej noci a vy budete regenerovať krásne celú noc.

Ak ste muž, aktívne cvičíte, chcete byť silnejší a získať svalovú hmotu, odporúča sa užívať 2 gramy na 1 kilogram telesnej hmotnosti denne. Takže pre muža, ktorý váži 80 kilogramov, je táto dávka približne 160 gramov.

Ak ste žena a zároveň cvičíte, aby ste nabrali svaly a boli silnejšia, odporúča sa prijímať 1,5 – 1,6 gramu bielkovín na 1 kilogram telesnej hmotnosti denne. Ak teda vážite 65 kilogramov, je to 90 – 110 gramov bielkovín.

Dávajte si pozor aj na príjem bielkovín zo stravy. Snáď pre všetkých, ktorí chcú pribrať na svaloch, je vhodné dopĺňať stravu proteínovými suplementmi, avšak bielkoviny prijímate vo veľkom aj v svojej strave, preto uvážte, koľko proteínu vypiť v proteínových nápojoch. Ak sa prejete alebo prepijete proteínov, nič sa vám nestane, nemôžete sa nimi predávkovať, ale nebudete sa cítiť najlepšie. Môže to spôsobiť žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť a podobne.

Jednotlivé dávky proteínových práškov sa pohybujú okolo 15 – 40 gramov. Určite si teda nedávajte napríklad 150 gramov proteínu naraz.

Hneď na začiatok: nie, po proteínoch sa nepriberá. Aspoň nie bežne a nie veľmi.

Prečo je to tak: v podstate je to veľmi jednoduché. Položte si otázku, čo spôsobuje priberanie. Väčšina prírastkov na váhe pochádza zo sacharidov (konkrétne z rýchlych cukrov). Sacharidy sa v tele väčšinou premieňajú na tuk. Potom, samozrejme, z tukov a mastných kyselín, najmä tých nekvalitných, a až v poslednom rade telo priberá z bielkovín.

Dôvodom je, že premena bielkovín na tuk nie je pre telo taká jednoduchá a pohodlná ako premena sacharidov na tuk.

1. miesto

Prom-IN CFM Pure performance

Orientačná cena: 31 €

1 kg skvelého a šetrne spracovaného proteínu. Ide o srvátkový koncentrát, ktorý obsahuje vysoký podiel srvátkových bielkovín.

Tento proteín je spracovaný nechemickou technológiou CFM, ktorá dokáže zachovať prirodzene vysokú biologickú hodnotu srvátky. Aby sa bielkoviny ešte lepšie vstrebávali, pridáva sa do tohto výrobku enzým laktáza.

A ako by sa mal tento proteín dávkovať? Výrobca odporúča užívať 30 – 120 g denne v dvoch až štyroch porciách. Pre ideálnu konzumáciu rozmiešajte produkt v 200 – 300 ml vody, mlieka alebo napríklad vo vaječnej omelete.

Môžete si vybrať z mnohých príchutí – brusnice, vanilka, exotické ovocie, pina colada, pistácie, banán, čokoláda, karamel/med alebo latte macchiato.

Cena sa pohybuje okolo 31 eur.

2. miesto

MyProtein Impact Whey Isolate

Orientačná cena: 40 €

Tento produkt je 100 % srvátkový izolát, ktorý obsahuje viac ako 90 % bielkovín v každej dávke. Tento proteín má navyše nízky obsah tuku a vysoký podiel vápnika.

Má nízky obsah tuku aj laktózy a je bohatým zdrojom vápnika. Príchute môžete ľubovoľne striedať, pretože ich je k dispozícii naozaj veľa:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Jahoda
 • Prírodná čokoláda
 • Banán
 • Prírodná vanilka
 • Čokoládové brownie
 • Slaný karamel
 • Čokoláda / Slaný karamel


Aké je odporúčané dávkovanie? Na produkte sa uvádza užívať 1 odmerku až 3-krát za deň. Ideálne je prášok zmiešať s obľúbeným nápojom alebo ho nasypať napríklad do jogurtu.

K dispozícii sú balenia po 500 g, 1 kg, 2,5 kg alebo 5 kg. najmenšie polkilové balenie stojí približne 40 eur.

3. miesto

Nutrend 100 % Whey Protein

Orientačná cena: 64 €

Značka Nutrend prináša srvátkový proteín, ktorý obsahuje až 73 % bielkovín, a s ním aj 16 rôznych príchutí, takže ak vás jedna omrzí, môžete vyskúšať ďalšiu alebo ich kombinovať.

A aké sú príchute?

 • Banán / jahoda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Biela čokoláda
 • Kokos
 • Jahoda
 • Ľadová káva
 • Čokoláda / Kakao
 • Ananás / Kokos
 • Čokoláda / Kokos
 • Pomaranč
 • Cookies cream
 • Čokoláda / lieskový orech
 • Čokoládové brownies
 • Mango / Vanilka
 • Malina
 • Karamelové latte
 • Kiwi / Banán


Vďaka technológii Cross-Flow Microfiltration (CFM) si bielkoviny zachovajú všetky biologicky účinné zložky. Skvelou vychytávkou je patentovaná surovina Instant Whey, ktorá zabezpečuje dokonalú rozpustnosť proteínu.

Srvátková bielkovina v tomto produkte pochádza z prvotriedneho mlieka, ktoré spĺňa certifikáciu Grass Fed. Výrobok neobsahuje lepok ani umelé farbivá.

Aké je odporúčané dávkovanie? 30 g maximálne 3-krát za deň. Prášok môžete rozmiešať vo svojom obľúbenom nápoji alebo v čistej neperlivej vode.

2 250 g, čo je 75 dávok, stojí približne 64 eur.

4. miesto

Scitec 100 % Whey Protein Professional

Orientačná cena: 69 €

Tento proteín sa skladá z kombinácie srvátkového koncentrátu a izolátu. Ďalej obsahuje pridané aminokyseliny a tráviace enzýmy.

Produkt si môžete zakúpiť v týchto príchutiach:

 • Jahoda / biela čokoláda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Karamel
 • Jahoda
 • Kiwi / Banán
 • Banán
 • Čokoláda / Kokos
 • Vanilka / Lesné plody
 • Čokoláda / Oriešok
 • Citrónový cheesecake
 • Kokos


Ako tento produkt dávkovať? Podľa odporúčania zmiešajte jednu odmerku, čo je približne 30 g proteínu, a rozmiešajte v 250 ml tekutiny podľa vlastného výberu.

2 350 g stojí približne 69 eur.

5. miesto

Reflex Instant Whey Pro

Orientačná cena: 67 €

Instant Whey™ PRO je zmes výberových proteínových frakcií, ďalej komplexu potrebných esenciálnych enzýmov a biokultúr. Výrobca uvádza, že v 100 g sa nachádzajú až 2 miliardy probiotických kultúr a 200 mg tráviacich enzýmov, ktoré pozitívne ovplyvňujú celý náš metabolizmus a proces trávenia.

V 100 g výrobku nájdete aj 80 g bielkovín, ktoré vášmu telu urobia veľmi dobre.

Podľa odporúčania zmiešajte 25 g, čo sú cca 3 zarovnané odmerky, so 150 ml tekutiny a rozmixujte v šejkri alebo mixéri do hladka. Konzumujte 2 – 3 porcie denne. Odporúča sa produkt konzumovať ihneď po zamiešaní a nenechávať odstáť pri izbovej teplote.

2,2 kg, čo je 88 dávok, sa dá kúpiť za približne 67 eur a môžete si vybrať z nasledujúcich príchutí:

 • Čokoláda
 • Slaný arašidový karamel
 • Jahoda / Malina
 • Vanilka
 • Banán

6. miesto

Czech Virus Pure Elite CFM

Orientačná cena: 92 €

Tento produkt je 100 % srvátkový proteín kompletne spracovaný krížovou mikrofiltráciou (CFM). V jednej odporúčanej dávke dostane vaše telo až 23 g bielkovín, vysoký obsah BCAA, esenciálne aminokyseliny, tráviace enzýmy a zmes probiotík a prebiotík.

Ide o čistý produkt bez akýchkoľvek stabilizátorov a protihrudkujúcich látok. Ak si vyberiete nejakú príchuť, bude obsahovať sladidlo vo forme steviol-glykozidov a sukralózy.

Odporúča sa rozmiešať 30 g napríklad v 250 ml vody alebo mlieka a rozmixovať.

2 250 g stojí približne 92 eur a k dispozícii sú rôzne príchute:

 • Kokos
 • Čokoláda
 • Vanilka

7. miesto

BiotechUSA Micellar Casein

Orientačná cena: 70 €

Tento produkt od spoločnosti BiotechUSA je micelárny kazeín, ktorý v sebe ukrýva vysokokvalitný systém aminokyselín, ktoré sa postupne uvoľňujú do tela, a tak sa vstrebávajú presne tam, kde a kedy majú. To všetko sa deje vďaka micelám, čo je forma, v ktorej je spracovaný. Výsledný produkt obsahuje až 85 % bielkovín.

Ako už názov napovedá, výrobok obsahuje mliečnu bielkovinu kazeín, ďalej aj pridaný L-glutamín, nízke množstvo cukru a tuku a žiadne konzervačné látky.

Ako dávkovať? Odporúča sa užívať jednu odmerku pred spaním, čo je približne 30 g, zmiešanú s 300 ml vody.

2 270 g stojí približne 70 eur a môžete si vybrať z nasledujúcich príchutí:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Cookies & Cream
 • Jahoda

8. miesto

MyProtein Kasein

Orientačná cena: 45 €

Tento produkt od značky MyProtein obsahuje 23 g kvalitných bielkovín v každej dávke. Proteín sa vstrebáva pomaly, a preto je pre telo ľahko stráviteľný a nezaťažuje ho. Produkt je tiež oficiálne certifikovaný ako produkt bez zakázaných látok Svetovou antidopingovou agentúrou a môžu ho bezpečne používať profesionálni športovci na všetkých úrovniach.

Je skvelé, že jediná dávka tohto proteínu vás zasýti na dlhú dobu, pretože živiny, ktoré obsahuje, sa pomaly vstrebávajú, a tak poskytujú potrebnú energiu. Vďaka tomu nie ste hladní a zároveň dávate svojmu telu to najlepšie.

V tomto výrobku nájdete aj celé spektrum aminokyselín, ktoré sa v bielkovinách prirodzene nachádzajú.

Tento produkt sa odporúča rozmiešať vo vode alebo mlieku 30 minút pred spaním.

Aké príchute sú k dispozícii?

 • Čokoláda
 • Vanilka
 • Jahoda


Cena jedného kilového balenia je menej ako 45 eur.

9. miesto

Prom-in Essential Pure Micellar

Orientačná cena: 38 €

Tento produkt obsahuje iba čistý micelárny kazeín vo svojej prirodzenej forme. Obsahuje potrebné aminokyseliny, ktoré sa dostanú do svalov a spolu s bielkovinami vyživujú a podporujú ich rast. Pure Micellar je skvelo stráviteľný a veľmi účinne podporuje syntézu svalových bielkovín. Nájdete v ňom extra dávku voľného L-glutamínu.

Až trikrát denne zmiešajte dve zarovnané odmerky s 200 – 300 ml vody a potom už len pošlite svojmu telu to najlepšie.

1 000 g, čo je približne 56 dávok, stojí necelých 38 eur a môžete vyskúšať vanilkovú alebo čokoládovú príchuť.

10. miesto

MAXXWIN Micelárny kazeín

Orientačná cena: 34 €

Tento produkt od spoločnosti MAXXWIN je proteínový koncentrát, ktorý obsahuje viac ako 77 % bielkovín zložených z micelárneho kazeínu. Navyše je obohatený o tráviace enzýmy OPTI-7-DIGEST 7, ktoré sa starajú o dokonalé vstrebávanie všetkých bielkovín a ďalších dôležitých živín.

Tento kazeín sa uvoľňuje postupne, konkrétne 7 – 8 hodín, a má veľmi nízky obsah sacharidov aj tukov, takže je vhodný aj pre osoby v režime zhadzovania prebytočných kíl.

Okrem toho vás zaiste zaujme kvalita tohto výrobku, ktorý pochádza z Nemecka a nenájdete v ňom palmový olej ani lepok. Je vhodný aj pre diabetikov.

Ako tento produkt dávkovať? Odporúča sa užiť jednu odmerku pred spaním, čo je približne 30 g, zmiešanú s 250 – 300 ml vody alebo mlieka.

1 200 g stojí približne 34 eur a okrem príchute vanilkového pudingu sú v ponuke aj ďalšie dve príchute:

 • nugátová čokoláda,
 • jahody a banán.

11. miesto

Extrifit Micelar Casein

Orientačná cena: 32 €

Tento produkt, ktorý je dosladený stéviou, obsahuje navyše sedem tráviacich enzýmov, ktoré pozitívne ovplyvnia váš metabolizmus a následné vstrebávanie proteínu do tela.

Výrobok vás výborne zasýti, takže sa odporúča dať si ho namiesto večere alebo na začiatku dlhého dňa.

Jedna dávka je 28 gramov, čo sú 2 kopcovité lyžice alebo plná odmerka. Zmiešajte s vodou alebo mliekom a konzumujte.

Kilogramové balenie je k dispozícii za približne 32 eur a vyskúšať môžete čokoládovú alebo vanilkovú verziu.

12. miesto

Scitec 100 % Casein Complex

Orientačná cena: 72 €

Tento 100 % Casein Complex je zmesou micelárneho kazeínu a kazeinátu vápenatého. Vstrebávanie a využívanie tohto proteínu v organizme trvá až 7 hodín, takže sa odporúča dať si ho na noc, keď už odpočívate.

Každá dávka obsahuje až 77 % bielkovín, ako aj tráviace enzýmy a esenciálne aminokyseliny.

Odporúča sa rozmiešať 1 odmerku v 300 – 400 ml vody alebo mlieka a vypiť ju namiesto večere alebo ráno na raňajky.

2 350 g je 78 dávok a stojí približne 72 eur.

Vyskúšajte tieto príchute:

 • Belgická čokoláda
 • Maracuja / Biela čokoláda
 • Ananásový melón / Biela čokoláda

13. miesto

BiotechUSA Vegan Proteín

Orientačná cena: 60 €

Tento vegánsky proteínový komplex sa skladá z kombinácie ryže a hrachu, ktoré sú plodinami s vysokým obsahom bielkovín. Výrobok obsahuje aj pridané esenciálne aminokyseliny, aby na telo pôsobil celistvo. Obsahuje aj múku z quinoy, ktorá je vynikajúcim zdrojom minerálov. Ďalej prášok Acai, ktorý je superpotravinou, a prášok Goji, ktorý obsahuje 8 esenciálnych aminokyselín a veľkú dávku vitamínu C.

Ako dávkovať tento proteín? Výrobca odporúča zmiešať 1 odmerku prášku s 250 ml vody alebo inej tekutiny a vypiť.

2 000 g stojí približne 60 eur a môžete vyskúšať tieto príchute:

 • Lesné plody
 • Čokoláda / Škorica
 • Vanilkové cookie
 • Banán

14. miesto

MyProtein Hrachový proteínový izolát

Orientačná cena: 27 €

Tento vegánsky proteín je vyrobený z hrachu a dodáva telu až 23 g bielkovín v jednej porcii. Výrobok je úplne prírodný a bez pridaného cukru. Okrem toho je vhodný pri redukčných alebo iných diétach, pretože má len 107 kalórií na porciu.

Vyskúšajte tieto príchute:

 • Jahoda
 • Čokoláda
 • Coffee and Walnut


Môžete si vybrať z dvoch veľkostí – 1 kg a 2,5 kg. Kilové balenie vás vyjde na cca 27 eur.

15. miesto

Extrifit Vegan 80

Orientačná cena: 47 €

Proteín Extrifit Vegan 80 je rastlinný izolát, ktorý poskytuje až 75 % bielkovín a 5 000 mg BCAA v jednej dávke.

Produkt sa skladá z dvoch rastlinných bielkovinových zdrojov, ktorými sú ryžový a hrachový proteínový izolát v pomere 1:1, a obsahuje aj prírodné enzýmy bromelaín a papaín.

Výrobok neobsahuje farbivá, zahusťovadlá ani iné prísady.

Ako dávkovať tento proteín? Výrobca uvádza, že dávkovanie závisí od telesnej hmotnosti, športovej aktivity a zloženia stravy, vo všeobecnosti však odporúča rozmiešať 1 odmerku v 200 – 300 ml vody.

2 000 g stojí približne 47 eur a je možné zakúpiť nasledujúce príchute:

 • Čokoláda
 • Ľadová káva
 • Oriešok
 • Karamel

16. miesto

Sunwarrior Protein Warrior Blend

Orientačná cena: 47 €

Tento Slnečný Bojovník sa vyrába z hrachu, ktorý sa považuje za jedinečný zdroj prírodných bielkovín a aminokyselín zároveň. Bielkoviny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v hrachu, sa nachádzajú v neaktívnej forme a musia byť aktivované špeciálnymi enzýmami, aby sa mohli vstrebať. Je teda rozdiel, či hrášok konzumujete čerstvý alebo vo forme proteínového doplnku stravy.

Ako dávkovať? Zmiešajte 1 odmerku s 300 ml vody, džúsu alebo mlieka a spotrebujte. Vyskúšajte príchute Moka, Natural, Vanilla, Berry alebo Chocolate.

Cena za 750 g je približne 47 eur.

17. miesto

MyProtein 100 % Konopný proteín

Orientačná cena: 25 €

Značka MyProtein prináša 100 % konopný proteín, ktorý pochádza z nespracovaných konopných semien. Jedna dávka dodáva telu 15 g bielkovín. Výrobok neobsahuje lepok ani laktózu, takže je vhodný aj pre vegánov.

Ako dávkovať? Zmiešajte 30 g proteínu so 150 – 250 ml vody alebo rastlinného mlieka.

Kilogramové balenie je k dispozícii za približne 25 eur a 2,5 kg za cca 67 eur.

18. miesto

Weider Vegan Proteín

Orientačná cena: 22 €

Tento produkt je sladený stéviou a je vyrobený z hrachového izolátu a ryžového proteínu. Proteín je ľahko stráviteľný a chutný.

Aké príchute môžete ochutnať?

 • Pina colada
 • Ľadové cappuccino
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Mango / Matcha čaj
 • Berry mix


Výrobca odporúča konzumovať bielkoviny maximálne 3-krát denne. Rozpustite 30 g prášku v 300 ml vody a vypite.

540 g balenie stojí približne 22 eur.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Bielkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): Protein Intake — How Much Protein Should You Eat per Day?

[4] PubMed Central (ENG): The effects of protein supplements on muscle mass, strength, and aerobic and anaerobic power in healthy adults: a systematic review

[5] PubMed Central (ENG): Dietary Protein and Muscle Mass: Translating Science to Application and Health Benefit

1/5 - (1 vote)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».