TOP 12: Najlepšie proteínové tyčinky – recenzie a porovnanie

Čo sú to proteínové tyčinky a ktoré sú tie najlepšie? Pomáhajú proteínové tyčinky pri chudnutí? A podľa čoho si vyberať?

TOP  1. miesto

Proteínové tyčinky KetoMix

Orientačná cena za tyčinku: 1,60 €

14 ks výborných tyčiniek KetoMix v balení za približne 22 eur. Hmotnosť jednej tyčinky je 40 gramov.

2. miesto

Proteínové tyčinky KetoDiet

Orientačná cena za tyčinku: 1,30 €

KetoDiet ponúka 14 tyčiniek v balení za približne 18 eur. Hmotnosť jednej tyčinky je 36 gramov.

3. miesto

Proteínové tyčinky MyProtein

Orientačná cena za tyčinku: 2 – 4 €

MyProtein ponúka rôzne typy lahodných tyčiniek. Predávajú sa v baleniach aj po jednom kuse. 

Dvanásť najlepších proteínových tyčiniek

Čo sú to proteínové tyčinky?

Proteínové tyčinky môžu slúžiť ako rýchle a zdravé občerstvenie medzi jedlami, ale ich zloženie je zvyčajne také kvalitné, že nárazovo nahradia aj hlavné jedlo. Ich nespornou výhodou je, že zaženú chuť na sladké, a to bez akýchkoľvek výčitiek. Tieto tyčinky sú totiž kvalitným zdrojom dobre stráviteľných bielkovín a komplexných sacharidov.

Trh je doslova preplnený, a to všetkým, na čo si len spomeniete. Odvetvie zdravej výživy nie je výnimkou. Môžete si vybrať zo širokej ponuky proteínových tyčiniek od rôznych výrobcov, značiek a, samozrejme, s odlišným zložením.

Čo je to proteín (bielkovina) a prečo je pre naše telo dôležitý?

Proteín môžete poznať aj pod známejším názvom „bielkovina“. A práve tieto látky sú základnými stavebnými prvkami každej živej bunky.

Proteín doslova znamená „niečo nenahraditeľné“ alebo tiež „prvý, pôvodný“. Bez kvalitných bielkovín sa jednoducho nezaobídeme.

Okrem toho sa ešte každá bielkovina ďalej delí na aminokyseliny, z ktorých sa skladá. Každá bielkovina obsahuje iné množstvo týchto kyselín. Proteíny sú z chemického hľadiska vysokomolekulárne látky a najdôležitejšie je, že si ich telo nedokáže vytvoriť samo. Z tohto dôvodu je dôležité, aby bola strava vyvážená a kvalitná. Nemali by sme ich jesť ani príliš veľa, ani príliš málo, ale mali by sme zvoliť zlatú strednú cestu.

Na čo bielkoviny slúžia?

Sú to takí stavbyvedúci. Dávajú pozor na to, aby celá stavba buniek prebiehala podľa plánu. Vďaka bielkovinám máme svalovú hmotu, tkanivá, ale aj orgány.

Bielkoviny nefungujú len ako „stavitelia“, ale majú zároveň aj veľký vplyv na trávenie. Obsahujú totiž enzýmy, ktoré celý proces nielen uľahčujú, ale zároveň sú preň aj nevyhnutné.

Bielkoviny dokážu riadiť a regulovať hladiny hormónov v ľudskom tele.

Bielkoviny zabezpečujú prenos kyslíka do svalov, a tým zlepšujú ich funkciu. Je dôležité si uvedomiť, že aj na ten najmenší pohyb potrebujeme svaly.

Bielkoviny vytvárajú krvné protilátky, ktoré podporujú správnu funkciu imunity.

To, že je telo inteligentné, netreba hodnotiť ani spomínať. Dokáže si totiž skvele poradiť, aj keď nie je náš životný štýl úplne ukážkový. Ak prijímate málo sacharidov, a preto trpíte nedostatkom energie, bielkoviny vám podajú pomocnú ruku tak, že poslúžia ako zdroj energie namiesto cukrov.

Ako vybrať kvalitné proteínové tyčinky?

Asi to nie je najdôležitejšie kritérium pri výbere výrobku, ale na druhej strane, kto by si kúpil sušienku, ktorá má síce dobré zloženie, ale nechutí mu. Z toho vyplýva, že chuť môže byť skutočne rozhodujúcim aspektom. V dnešnej dobe môžete zohnať takmer akúkoľvek príchuť – od klasickej vanilkovej alebo čokoládovej až po figovú, kokosovú alebo ananásovú a mnohé ďalšie.

Ideálne je, ak tyčinka obsahuje aspoň 10 g bielkovín na porciu. Samozrejme, čím viac, tým lepšie. Každopádne u kvalitnej tyčinky platí, že počet bielkovín prevyšuje množstvo sacharidov.

Obsah cukrov alebo sacharidov by mal byť čo najmenší, a tým pádom by nemali byť v zložení hneď na prvom mieste. 

Dávajte si pozor, pretože niektoré tyčinky majú v názve proteínové, ale pritom sú doslova nabité cukrom a rôznymi sirupmi. A okrem toho sa vyhýbajte tyčinkám, ktoré obsahujú kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy (HFCS).

Vláknina je dôležitá pre správnu funkciu čriev. Črevá sú ako taký druhý mozog nášho tela, preto je veľmi dôležité udržiavať ich v dobrej kondícii. Vláknina nás dokáže dobre zasýtiť a jej množstvo sa zvyčajne pohybuje okolo 6 g.

A aká forma vlákniny sa najčastejšie nachádza v tyčinkách? Pravdepodobne ovsená, kukuričná alebo inulín.

Záleží na tom, či sú proteínové tyčinky súčasťou diétneho alebo redukčného programu. Ak neriešite chudnutie, nemusíte si robiť starosti s počtom kalórií a môžete si tyčinku v pokoji dopriať.

Nie vaša, ale tyčinky. Proteínové tyčinky mávajú hmotnosť od 35 g až do 85 g.

Samozrejme, malo by byť čo najjednoduchšie, bez aditív a s čo najmenším množstvom konzervačných látok. Takým nepísaným pravidlom je, že čím menej ingrediencií, tým lepšie.

Aké pridané ingrediencie sú v poriadku?

Tyčinky by rozhodne mali mať vyvážený pomer makroživín:

 1. Bielkoviny
 2. Tuky
 3. Sacharidy


Pokiaľ si čítate zloženie, malo by vás nasmerovať to, že všetky suroviny poznáte a bežne ich používate. Ak je v zozname viac „šifier“ ako skutočných potravín, radšej si vyberte inú.

Vhodné ingrediencie:

 • Nesírené sušené ovocie
 • Oriešky
 • Vláknina
 • Ovsené, ryžové, pohánkové a iné vločky
 • Kokosová alebo mandľová múka
 • Kvalitná čokoláda
 • Orechové alebo kakaové maslá
 • Srvátka
 • Proteín

Prečo sú proteínové tyčinky také obľúbené?

Tyčinky sú veľmi obľúbené hneď z viacerých dôvodov:

 • Sú chutné
 • Zaháňajú chuť na sladké
 • Zasýtia
 • Dodajú dennú odporúčanú dávku bielkovín
 • Hodia sa do diétnych režimov
 • Fungujú ako rýchle občerstvenie

Na čo si dať s proteínovými tyčinkami pozor?

Myslite na to, že všetkého veľa škodí, a vyberte si zlatú strednú cestu. Ani s proteínovými tyčinkami, ktoré sú vo svojej podstate zdravé, by ste to nemali preháňať. Snažte sa neprekročiť mieru konzumácie 3 až 4-krát za týždeň.

Tip na recept na domácu proteínovú tyčinku

Milovníci čokolády sa potešia!

Čo budete potrebovať?

 • ¼ hrnčeka čokoládového proteínu
 • ½ hrnčeka ovsených vločiek rozomletých na múku
 • 1/8 hrnčeka kokosovej múky
 • 1/8 hrnčeka kakaa
 • ½ hrnčeka mandľového mlieka
 • lyžica nasekaných arašidov alebo iných orechov
 • 50 g vysokopercentnej čokolády

Ako na to?

Všetky suroviny, okrem čokolády, jednoducho rozmixujte dohromady. Z hmoty následne vytvarujte tyčinky, dajte ich na tácku a vložte do mrazničky asi na hodinu. Medzitým rozpustite čokoládu vo vodnom kúpeli. Nakoniec tyčinky polejte čokoládou a nechajte stuhnúť.

1. miesto

Proteínové tyčinky KetoMix

Orientačná cena za tyčinku: 1,60 €

Proteínové tyčinky od značky KetoMix sú ideálne pre každého, kto sa zaujíma o to, čo dáva do svojho tela. Sú ideálne ako rýchle občerstvenie alebo na „mlsanie“ počas dňa. Tieto tyčinky zaženú chuť na sladké a dodajú kvalitné komplexné bielkoviny, vlákninu a vitamíny. Môžete si vybrať z troch dostupných príchutí:

 • Čokoláda
 • Vanilka
 • Jahoda


Tieto tyčinky sú zdrojom kvalitných srvátkových a sójových bielkovín a obsahujú len malé množstvo cukrov a tukov. Produkt je vyrobený bez použitia geneticky modifikovanej sóje, lepku a glutamátov.

Tyčinky si môžete kúpiť v balení po 14 kusoch za približne 22 eur.

2. miesto

Proteínové tyčinky KetoDiet

Orientačná cena za tyčinku: 1,30 €

Tieto tyčinky s vysokým obsahom bielkovín a zároveň nízkym obsahom cukov a tukov sú skvelé ako rýchla svačinka alebo dezert. Proteínové „keksy“ obsahujú navyše aj vitamíny a minerály. Môžete si vybrať z rôznych príchutí a balení. K dispozícii je napríklad box so 14 kusmi za približne 18 eur alebo krabička troch kusov za cca 5 eur.

Vyskúšajte tieto príchute:

 • Oriešok
 • Jahoda
 • Red fruits
 • Hrozienka a mandle
 • Kokos v čokoláde
 • Kokos a banán
 • Figy a ďalšie

3. miesto

Proteínové tyčinky MyProtein

Orientačná cena za tyčinku: 2 – 4 €

MyProtein ponúka širokú škálu druhov a príchutí proteínových tyčiniek, ktoré zaženú váš hlad, chuť na sladké a dodajú vám potrebnú energiu.

Vyskúšajte napríklad tyčinku Carb Crusher, ktorá obsahuje až 21 g kvalitných bielkovín a 20 základných vitamínov.

Viac informácií o tejto tyčinke nájdete tu.

Pre fajnšmekrov máme tip na Crispy Layered Bar, ktorý vás zaujme na prvé zahryznutie. Má chrumkavú vrstvu, ktorá je pokrytá proteínovou hmotou a karamelom.

Viac o tejto tyčinke nájdete tu.

Môžete si vybrať z desiatok rôznych variantov tyčiniek!

4. miesto

Proteínové tyčinky Chia Shake

Orientačná cena za tyčinku: 2 €

Spoločnosť Chia Shake chce docieliť to, aby bola budúcnosť našej planéty čo najzelenšia a najkrajšia pre nás všetkých. Chce, aby sa jej zákazníci cítili skvele a aby planéta prosperovala.

 • Výrobky Chia Shake sa vyrábajú za využitia obnoviteľnej zelenej energie.
 • Väčšina výrobkov nepotrebuje na výrobu žiadnu elektrickú energiu.
 • Vyberajú si len suroviny, ktoré neznečisťujú planétu a podporujú českých poľnohospodárov.


Značka ponúka rôzne tyčinky, ktoré sú energeticky vyvážené, bez zbytočných prísad, lepku, GMO a pridaného cukru.

Môžete vyskúšať napríklad:

 • Oriešok
 • Banán v čokoláde
 • Tropické ovocie
 • Arašidové maslo


Cena tyčiniek je približne 2 eurá.

5. miesto

Barebells Protein Bar

Orientačná cena za tyčinku: 2,60 €

Na stránke grizly.sk môžete nájsť rôzne proteínové tyčinky, ktoré sú vhodné ako rýchla a zdravá desiata. Proteínové tyčinky sú najvyššej kvality a môžete si vybrať od domácich aj zahraničných výrobcov, ako sú Nutrend, Prom-in, Lifefood, Barebells alebo Mixit.

Barabells je švédska značka, ktorej sa podarilo vymyslieť geniálne zdravé kópie nezdravých čokoládových tyčiniek zo supermarketu.

Najpredávanejšou tyčinkou je Barebells Protein Bar karamel/kešu, ktorá obsahuje až 20 g bielkovín a môžete si vybrať z troch príchutí. Cena za kus je približne 2,60 eur.

6. miesto

Bombus Raw Protein

Orientačná cena za tyčinku: 1 €

Bombus sú zdravé ovocné tyčinky, ktoré na výrobu používajú minimálny počet surovín v tej najvyššej kvalite. Neobsahujú pridaný cukor, konzervačné látky, lepok ani laktózu.

Najpredávanejšou tyčinkou je Bombus Raw ENERGY Slaný karamel a arašidy, ktorá obsahuje 60 % datlí, 38,2 % arašidov, 0,8 % karamelovej arómy a 0,1 % soli.

Cena tejto tyčinky je približne 1 euro.

7. miesto

Nutrend Excelent Protein bar

Orientačná cena za tyčinku: 2 €

Proteínové tyčinky Excelent majú ideálny pomer živín, ktoré dokážu suplovať bežnú stravu. Vďaka vysokému obsahu bielkovín, až 24 %, poskytujú rýchly pocit sýtosti a sú ideálne pre aktívnych ľudí, napríklad športovcov.

Tieto druhy môžete vyskúšať v 9-kusovom balení:

 • Čierne ríbezle s brusnicami
 • Ananás s kokosom
 • Marcipán s mandľami
 • Limetka s papájou
 • Vanilka s ananásom
 • Čokoláda s orechmi
 • Čokoláda + nugát s brusnicami
 • Mandle s pistáciami
 • Citrón + tvaroh + maliny s brusnicami


Cena za 9 kusov je približne 18 eur.

8. miesto

Lifefood Lifebar Protein Jahodová

Orientačná cena za tyčinku: 1,70 €

Proteínová tyčinka z českej kotliny má ideálny pomer všetkých živín a môže tak nahradiť bežnú stravu. Obsahuje tiež vysoký podiel jablčnej vlákniny, a preto je veľmi dobre stráviteľná. Je sladená len datľami a ich chuť zvýrazňuje škorica, ktorá dokáže naštartovať metabolizmus.

Tyčinky od Lifefood sa vyrábajú ručne z tých najlepších tepelne nespracovaných bio surovín. Obsahujú len prémiové suroviny v raw a bio kvalite, ako sú orechy, semená a sušené ovocie.

Cena tejto jahodovej tyčinky je zhruba 1,70 eur.

9. miesto

Nupreme Proteínová tyčinka s kolagénom

Orientačná cena za tyčinku: 1,60 €

Táto tyčinka v sebe spája naozaj lahodnú chuť karamelu a kokosu. Jedna tyčinka obsahuje až 18 g bielkovín, z toho viac ako 6 g kolagénových peptidov pre zdravú pokožku, vlasy a nechty. Okrem toho obsahuje minimum cukrov, 2,5 g.

Cena za kus je približne 1,60 eur.

10. miesto

Cerea Proteínová tyčinka arašidové maslo

Orientačná cena za tyčinku: 1,10 €

Proteínová tyčinka s príchuťou arašidového masla je vyrobená len z čisto prírodných surovín, bez použitia prebytočných cukrov, lepku a sóje.

Základ tyčinky tvoria ryžový a hrachový proteín, ďalej pražené arašidy a agávový sirup.

Cena za jeden kus je približne 1,10 eur.

11. miesto

SENS Serious Protein

Orientačná cena za tyčinku: 2,80 €

Horké kakao v kombinácii so sezamom a cvrčkovou múkou je zárukou exkluzívnej kombinácie. Obsahuje cvrčkový proteín, ktorý je rovnako kvalitný ako proteín z hovädzieho mäsa alebo rýb a okrem toho je tyčinka plná vitamínov B12, železa a vápnika.

Cena za tyčinku je približne 2,80 eur.

12. miesto

Proteinella Bar

Orientačná cena za tyčinku: 1,40 €

Proteinella Bar s príchuťou čokolády a lieskových orieškov je tyčinka bez pridaného cukru, ktorá doplní bielkoviny kedykoľvek počas dňa. Je to zdravá alternatíva sladkostí.

Cena tejto tyčinky je približne 1,40 eur.

Záver

Proteínových tyčiniek je naozaj veľké množstvo. Vyskúšajte rôzne značky a príchute a vyberte si tú najlepšiu.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Proteinová tyčinka

[2] Diplomová práce (CZ): Proteinové tyčinky z pohledu nutričního terapeuta

[3] Healthline (ENG): Are Protein Bars Good for You?

[4] PubMed Central (ENG): Understanding How High-Protein Bar Formulations Impact Their Mechanical and Wear Behaviors Using Response Surface Analysis

[5] PubMed Central (ENG): High-Protein Bar as a Meal Replacement in Elite Sports Nutrition: A Pilot Study

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».