14 tipov na najlepší nočný proteín (kazeín) – recenzie a ako vybrať

Čo je to kazeín a ktorý je najlepší? Ako si vybrať čo najlepší nočný proteín práve pre vás? Na čo slúži kazeín a ako ho používať?

TOP  1. miesto

Essential Pure Micellar

Orientačná cena: 38 €

Pure Micellar obsahuje iba čistý micelárny kazeín v natívnej forme. Jeho prvotriedna bioaktivita zaisťuje maximálnu antikatabolickú funkciu a dlhodobo zásobuje svaly všetkými kľúčovými aminokyselinami. Bez nežiaducich zahusťovadiel.

2. miesto

MyProtein Kazeín

Orientačná cena: 45 €

Každá dávka výrobku obsahuje 23 g pomaly vstrebateľných bielkovín, a tým aj potrebnú výživu pre svaly v čase, keď ju najviac potrebujú. Pomôže pri budovaní, udržiavaní a regenerácii svalov. Ideálny koktail na noc.

3. miesto

MAXXWIN kazeín

Orientačná cena: 34 €

Micelárny kazeín ponúka kvalitný systém s postupným uvoľňovaním aminokyselín vďaka micelárnej forme, v ktorej je spracovaný. Okrem toho má tráviace enzýmy zamerané na optimálne vstrebávanie a využitie bielkovín, tukov a sacharidov zo stravy.

Štrnásť najlepších kazeínov

Čo je to kazeín?

Kazeín je mliečna bielkovina, ktorá sa vyskytuje predovšetkým v kravskom mlieku. Kazeín je akoby brat srvátky, pretože obe látky pochádzajú z rovnakého zdroja, teda z mlieka cicavcov. Kazeín je nerozpustná časť, zatiaľ čo srvátka je rozpustná časť. Kazeín je pre telo skvelým zdrojom aminokyselín, najmä esenciálnych, teda pre ľudský organizmus nevyhnutných. Kazeín podporuje rast a následné udržiavanie svalovej hmoty. Je to teda akási barlička, ak chcete vybudovať svoj svalový fond.

Štúdie ukázali, že kazeín je bielkovina s dlhou dobou vstrebávania, čo znamená, že dokáže telo výborne zasýtiť. Preto sa odporúča konzumovať ho ako nízkosacharidovú desiatu, ale pokojne si ho môžete dať aj na večeru alebo ako občerstvenie medzi jedlami. Okrem toho bolo vedecky dokázané, že kazeín podporuje zdravie a funkciu hrubého čreva.

Existujú dva známe druhy kazeínu:

Ide o bielkovinu, ktorá postupne uvoľňuje aminokyseliny vo forme miciel a vyrába sa z čerstvého odstredeného mlieka. Tento typ je skvelý na budovanie svalov, ale môžete ho zaradiť aj vtedy, ak ste v diétnom režime.

Hydrolyzovaný kazeín je enzymaticky natrávená kazeínová bielkovina, ktorá uľahčuje jeho trávenie a vstrebávanie.

Čo je to proteín?

Proteín, alebo tiež bielkovina, je základným stavebným prvkom každej bunky, takže aj nás. Bez nich by sme neboli ničím, a to doslova.

Názov proteín pochádza z gréckeho slova „protos“ a znamená „niečo nenahraditeľné“ alebo tiež „prvý, pôvodný“. Už názov teda hovorí za všetko. Proteíny sú jednoducho nevyhnutné.

Každá bielkovina sa skladá z aminokyselín, ktorých počet sa v jednotlivých typoch bielkovín líši. Preto nie je dogmatické povedať, že bielkovina obsahuje toľko a toľko aminokyselín. Bielkoviny sú vysokomolekulárne látky a najdôležitejšie je asi to, že si ich telo nedokáže vytvoriť samo. Preto musí byť zloženie našej stravy vyvážené, aby sme neprijímali ani príliš veľa, ani príliš málo, ale len toľko, koľko je potrebné.

Na čo proteíny slúžia?

Ako už bolo spomenuté, bielkoviny majú na svojich pomyselných pleciach naozaj veľa.

Bielkoviny sú taký stavebný dozor, bez ktorého sa nezaobíde žiadna z našich úloh. Musia dbať na to, aby sa všetko „vybudovalo“ podľa tých najprísnejších noriem. Vďaka nim máme svalovú hmotu, tkanivá, ale aj orgány. Jednoducho povedané, vďaka proteínom žijeme.

Áno, je to tak, bielkoviny majú vplyv aj na trávenie. Obsahujú totiž enzýmy, ktoré tento proces nielen uľahčujú, ale sú preň aj nevyhnutné.

Bielkoviny dokážu kontrolovať a regulovať hladiny hormónov v ľudskom tele.

Bielkoviny dokážu okrem iného prenášať kyslík do svalov, a tým zlepšovať ich funkciu. Svaly sú potrebné aj na miniatúrny pohyb. Nezdá sa to, ale ak sa zameriate na svoju každodennú rutinu, zistíte, že svaly sú jednoducho nevyhnutným pilierom nášho života.

Bielkoviny vytvárajú krvné protilátky, ktoré podporujú správnu funkciu imunity.

Telo je veľmi vynaliezavé, to netreba pripomínať. Ale ako to vymyslelo v tomto prípade, je neuveriteľné. Ak prijímate málo sacharidov, a preto trpíte nedostatkom energie, bielkoviny vám podajú pomocnú ruku a poslúžia namiesto cukrov ako energetický zdroj.

Aké druhy proteínov existujú?

Občas nie sme schopní pokryť bežnú dennú potrebu bielkovín, a tak nie je na škodu ich dopĺňať. Je to vlastne presne naopak – doplnením bielkovín sa telo dostane do rovnováhy a bude fungovať tak, ako má.

Na trhu je veľké množstvo proteínov od rôznych výrobcov a značiek. Môžete si napríklad vybrať z nasledujúcich možností:

Aby sme sa dostali k podstate, musíme si najprv objasniť, čo je srvátka? Zaujímavé je, že anglický preklad je „whey“ a s týmto názvom sa môžete stretnúť u mnohých výrobcov, ale aj značiek. Srvátka pochádza z mlieka, takže ide o živočíšny produkt. Nachádza sa v mlieku všetkých cicavcov, ktoré produkujú mlieko prostredníctvom mliečnych žliaz.

Srvátka je taký malý zázrak, pretože má, dá sa povedať, zázračné zloženie. Aminokyseliny, ktoré obsahuje, sú pre telo nevyhnutné.

A ako pomáha srvátkový profil ľudskému telu? Je skvelým zdrojom aminokyselín BCAA, ktoré majú pozitívny vplyv na budovanie svalov a tkanív, srvátka tiež podporuje imunitu, znižuje zápaly, môže znižovať krvný tlak a pôsobí ako antioxidant.

Zo srvátky sa vyrábajú tri druhy bielkovín – koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Prečo kazeínové? Pretože základnou zložkou týchto bielkovín je kazeín, čo je mliečna bielkovina. Väčšinou ho nájdeme v kravskom mlieku, kde ho je dostatok, je to jeho nerozpustná časť. Je skvelým zdrojom aminokyselín a obsahuje tiež vápnik a fosfor v stopových množstvách.

Prečo sa mu hovorí nočný proteín? Pretože ak ho užijete v pokoji, večer pred spaním, zabezpečí pokojné vstrebávanie živín, nie je to však nevyhnutné.

Ide o produkt, ktorý obsahuje bielkoviny z dvoch alebo viacerých zdrojov. Môžete mať teda napríklad kombináciu srvátky a kazeínu.

O tomto proteíne sa hovorí, že je všestranný. Aby aj nie, viac druhov bielkovín sa navzájom dopĺňa a môžu tvoriť komplexný, ucelený systém. Ďalšou výhodou je jeho cena, ktorá je v porovnaní s jednozložkovými produktmi na nižšej hranici než sú tie jednozložkové. Nevýhodou na druhej strane môže byť, že každá zložka sa môže vstrebávať v inom čase, čo môže spôsobiť ťažkosti pri trávení.

Ako už názov napovedá, tieto proteíny sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov. Ide teda o 100 % produkty z rastlín. Rastlinné proteíny pochádzajú napríklad z quinoy, pohánky, sóje, ale aj hrachu či konope.

Rastlinné proteíny majú ale tú nevýhodu, že môžu obsahovať menej aminokyselín ako tie živočíšne.

1. miesto

Essential Pure Micellar

Orientačná cena: 38 €

Tento výrobok obsahuje iba čistý micelárny kazeín v jeho prirodzenej forme. Obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré sa dostávajú do svalov a spolu s bielkovinami vyživujú a podporujú ich rast. Pure Micellar je vysoko stráviteľný a veľmi účinný pri podpore syntézy svalových bielkovín. Nájdete v ňom extra dávku voľného L-glutamínu.

Zmiešajte dve zarovnané odmerky s 200 – 300 ml vody až trikrát denne a potom už len pošlite svojmu telu to najlepšie.

1 000 g stojí necelých 38 eur a môžete vyskúšať vanilkovú alebo čokoládovú príchuť.

2. miesto

MyProtein Kazeín s pomalým uvoľňovaním

Orientačná cena: 45 €

Tento produkt od spoločnosti MyProtein obsahuje 23 g kvalitných bielkovín v každej dávke. Proteín sa vstrebáva pomaly, a preto je ľahko stráviteľný a nezaťažuje organizmus. Produkt je tiež oficiálne certifikovaný ako produkt bez zakázaných látok Svetovou antidopingovou agentúrou a môžu ho bezpečne používať profesionálni športovci na všetkých úrovniach.

Je skvelé, že jediná dávka tohto proteínu vás zasýti na dlhú dobu, pretože živiny, ktoré obsahuje, sa pomaly vstrebávajú, a tak poskytujú potrebnú energiu. Vďaka tomu nie ste hladní a zároveň dávate svojmu telu to najlepšie.

V tomto produkte nájdete aj celé spektrum aminokyselín, ktoré sa prirodzene nachádzajú v bielkovinách.

Tento produkt sa odporúča rozmiešať vo vode alebo mlieku 30 minút pred spaním.

Aké príchute sú k dispozícii?

 • Čokoláda
 • Vanilka
 • Jahoda


Cena jedného kilového balenia je menej ako 45 eur.

3. miesto

MAXXWIN Micelárny kazeín (vanilkový puding)

Orientačná cena: 34 €

Tento výrobok od spoločnosti MAXXWIN je proteínový koncentrát, ktorý obsahuje viac ako 77 % bielkovín zložených z micelárneho kazeínu. Jeho výhodou je, že je obohatený o tráviace enzýmy OPTI-7-DIGEST 7, ktoré sa starajú o dokonalé vstrebávanie všetkých bielkovín a ďalších živín.

Tento kazeín sa uvoľňuje postupne, konkrétne 7 – 8 hodín, a má veľmi nízky obsah sacharidov aj tukov, takže je vhodný aj pre osoby v režime zhadzovania prebytočných kíl.

Okrem toho vás zaiste zaujme kvalita tohto výrobku, ktorý pochádza z Nemecka a nenájdete v ňom palmový olej ani lepok. Je vhodný aj pre diabetikov.

Ako dávkovať? Odporúča sa užiť jednu odmerku pred spaním, čo je približne 30 g, zmiešanú s 250 – 300 ml vody alebo mlieka.

1 200 g stojí približne 34 eur a okrem nami vybranej príchute vanilkového pudingu sú v ponuke aj ďalšie dve príchute:

 • nugátová čokoláda,
 • jahody a banán.

4. miesto

Extrifit Micelar Casein

Orientačná cena: 32 €

Tento produkt, ktorý je sladený stéviou, obsahuje navyše sedem tráviacich enzýmov, ktoré pozitívne ovplyvnia váš metabolizmus a následné vstrebávanie bielkovín do tela.

Produkt vás dokonale zasýti, preto sa odporúča dať si ho namiesto večere alebo na začiatku dlhého dňa.

Jedna dávka je 28 gramov, čo sú 2 kopcovité lyžice alebo plná odmerka. Zmiešajte s vodou alebo mliekom a konzumujte.

Kilogramové balenie je k dispozícii za približne 32 eur a vyskúšať môžete čokoládovú alebo vanilkovú verziu.

5. miesto

Scitec 100 % Casein Complex

Orientačná cena: 72 €

Tento 100 % kazeínový komplex je zmesou micelárneho kazeínu a kazeinátu vápenatého. Trvá až 7 hodín, kým telo vstrebe a využije tento proteín, preto sa odporúča užívať ho v noci, keď už odpočívate.

Každá dávka obsahuje až 77 % bielkovín, ako aj tráviace enzýmy a esenciálne aminokyseliny.

Odporúča sa rozmiešať 1 odmerku v 300 – 400 ml vody alebo mlieka a vypiť ju namiesto večere alebo ráno na raňajky.

2 350 g je 78 dávok a stojí približne 72 eur.

Vyskúšajte tieto príchute:

 • Belgická čokoláda
 • Maracuja / Biela čokoláda
 • Ananásový melón / biela čokoláda

6. miesto

WEIDER Protein 80 plus (čokoláda)

Orientačná cena: 28 €

Tento proteín je viaczložkový, takže okrem kazeínu v ňom nájdete aj srvátkový koncentrát, mliečny izolát a vaječný albumín. Vďaka komplexnému zloženiu s vitamínom B6 a vápnikom je produkt priamo určený pre fyzicky aktívnych jedincov, ktorí chcú zvýšiť a udržať si svalovú hmotu.

So zníženým obsahom cukrov, tukov a sladidiel.

Ako dávkovať? Zmiešajte jednu odmerku proteínu s 300 ml vody alebo polotučného mlieka. Výrobca odporúča vypiť 1 dávku počas dňa počas dlhšej prestávky medzi jedlami alebo 1 dávku pred spaním. Je na vás, ktorý z týchto dvoch časov si vyberiete, ale odporúča sa konzumovať len jednu porciu, teda 30 g, denne.

Okrem čokoládovej príchute môžete ochutnať aj:

 • lieskový oriešok a nugát,
 • lesné plody a jogurt,
 • vanilka,
 • jahoda,
 • pistácie,
 • maliny a smotana,
 • citrón a tvaroh.


Cena za 500 g výrobku je približne 28 eur.

7. miesto

MyProtein PeptoPro® Kazeín

Orientačná cena: 123 €

Výrobok MyProtein ponúka 16 g bielkovín v jednej dávke a esenciálne aminokyseliny. Výhodou je, že obsahuje len 0,1 g sacharidov aj tukov, čo je ideálne pre chudnúcich.

Ako produkt užívať? Zmiešajte 30 g so 150 – 250 ml vody alebo mlieka a konzumujte asi 30 minút pred alebo po cvičení.

Za 1 kg zaplatíte približne 123 eur.

8. miesto

Nutrend Micellar Casein

Orientačná cena: 80 €

Tento produkt sa skladá z kvalitného micelárneho kazeínu s dlhšou vstrebateľnosťou. Nespornou výhodou je vysoký obsah vápnika, ktorý je dôležitý nielen pre zdravé a silné kosti, ale tiež pomáha telu bojovať proti prekysleniu. Proteín je obohatený o zmes probiotík a prebiotík – LactoWise®.

Ako dávkovať? Rozmiešajte 45 g v približne 450 ml vody a konzumujte, najlepšie pol hodiny pred spaním.

K dispozícii sú príchute:

 • Jahoda
 • Vanilka
 • Čokoláda / Kakao


Cena za 2250 g je približne 80 eur.

9. miesto

MPC 85 Micellar Casein

Orientačná cena: 39 €

MPC85 od Natural Nutrition obsahuje 80 % micelárneho kazeínu a zvyšných 20 % je srvátkový proteín. Vzhľadom na pomalé vstrebávanie sa odporúča konzumovať ho pred spaním alebo počas pokojnejšieho režimu.

MPC85 je vhodný najmä na prípravu proteínového nápoja, ale môžete si ho nasypať aj do raňajkovej kaše alebo omelety.

Aké príchute ponúka?

 • Natural – čistá verzia bez akýchkoľvek prídavných látok
 • Čokoláda
 • Banoffee – čo je karamelovo-banánový dezert, ktorý pochádza z Anglicka.
 • Čučoriedkový cheesecake


Bežná jednorazová dávka je 30 g s cca 300 ml vody. Cena za 1 kg je približne 20 eur a dvojkilové balenie vás vyjde na zhruba 39 eur.

10. miesto

WEIDER Day & night casein (vanilka)

Orientačná cena: 79 €

Lahodný vanilkový kazeín s názvom „Deň a noc“ od spoločnosti Weider obsahuje vysokokvalitný čistý kazeín a je vhodný najmä pre fyzicky aktívnych jedincov, ktorí sa venujú silovým športom alebo majú fyzicky náročné zamestnanie.

Tento produkt je ideálne konzumovať večer pred spaním alebo ak máte počas dňa dlhú prestávku medzi jedlami. Proteín má vynikajúce sýtiace vlastnosti, takže nehrozí, že by ste po ňom mali pocit hladu, práve naopak. Okrem toho má veľmi nízky obsah tuku a cukru.

Odporúča sa užívať najlepšie večer, a to jednu odmerku alebo polievkovú lyžicu, čo je 25 gramov výrobku, ktorý rozmiešate v polotučnom mlieku alebo vode. 

Okrem vanilkovej príchute je dostupná aj čokoládová verzia. 

1 800 gramov stojí približne 79 eur.

11. miesto

Optimum Nutrition 100 % Casein Protein

Orientačná cena: 77 €

Okrem 100 % micelárneho kazeínu obsahuje tento produkt aj tráviace enzýmy, BCAA a glutamín.

Užívajte jednu plnú odmerku, čo je 33 g, zmiešanú s 250 ml vody 1 – 3x denne podľa potreby.

Môžete ochutnať tieto príchute:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Jahoda
 • Banán


Balenie 1 800 g, obsahujúce 55 dávok stojí približne 77 eur.

12. miesto

Reflex Nutrition Micellar Casein

Orientačná cena: 37 €

Micelárny kazeín od značky Reflex Nutrition je instantný proteín s postupným uvoľňovaním aminokyselín vo forme miciel, ktorý sa vyrába z čerstvého odstredeného mlieka. Bielkoviny v tomto výrobku obsahujú v priemere 80 % micelárneho kazeínu a 20 % srvátkových bielkovín.

Ako dávkovať? Zmiešajte 3 odmerky so 450 ml vody, mlieka alebo inej tekutiny a konzumujte až 3-krát denne.

Aké príchute výrobok ponúka?

 • Čokoláda
 • Vanilka


909 g stojí približne 37 eur.

13. miesto

MCC85 koncentrát micelárneho kazeínu

Orientačná cena: 20 €

Výhodou tohto micelárneho kazeínu od spoločnosti Natural Nutrition je jeho vynikajúca rozpustnosť, tepelná stabilita, obsah fosforu a vápnika a nízky obsah tuku. Navyše má aj veľmi lahodnú chuť. Vďaka svojim vlastnostiam sa hodí nielen ako prísada do nápojov, ale bez problémov sa môže pridávať aj do rôznych polievok, omáčok a kaší.

Obsahuje 80 % kazeínových miciel, ktoré sú bohatým zdrojom fosforu a vápnika.

Typická jednorazová dávka by nemala presiahnuť 30 g.

Cena za 1 kg je cca 20 eur.

14. miesto

Hydrolyzovaný kazeín PeptoPro®

Orientačná cena: 30 €

Tento doplnok stravy výrobca odporúča užívať po športovom výkone. Obsahuje čistý hydrolyzovaný kazeín PeptoPro®, ktorý je najlepšie a najrýchlejšie vstrebateľný proteín.

Dávkovanie tohto produktu závisí od telesnej hmotnosti, športovej aktivity a zloženia stravy. Vo všeobecnosti sa však odporúča rozmiešať 20 gramov v približne 300 ml vody a vypiť po tréningu.

100 gramov stojí približne 11 eur a 300 gramov sa dá kúpiť za cca 30 eur.

Záver

Podľa štúdií je kazeínový proteín vhodné užívať na noc, pretože dĺžka vstrebávania tohto proteínu je vyššia a trvá až 7 hodín. Na druhej strane však veľmi dobre zasýti a možno ho preto konzumovať ráno namiesto raňajok. Ak je vaším cieľom budovanie svalovej hmoty, kazeín je určite správna voľba.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Bielkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): How Protein Before Bed Can Promote Muscle Growth

[4] PubMed Central (ENG): Pre-Sleep Protein Ingestion to Improve the Skeletal Muscle Adaptive Response to Exercise Training

[5] PubMed Central (ENG): Casein Protein Supplementation in Trained Men and Women: Morning versus Evening

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».