13 najlepších srvátkových proteínov – recenzie a skúsenosti

Čo sú to srvátkové proteíny a prečo sú také obľúbené? Ktorý srvátkový proteín je najlepší a ako si ho vybrať? Čo sú to whey proteíny?

TOP  1. miesto

Prom-IN CFM
Pure performance

Orientačná cena: 31 €

Šetrne spracovaný proteín vyrobený metódou CFM (cross flow microfiltration – mikrofiltrácia skríženým tokom cez keramické filtre), ktorá zachováva maximum bio-aktívnych frakcií pôvodnej suroviny.

2. miesto

MyProtein Impact
Whey Isolate

Orientačná cena: 63 €

Táto kvalitná zmes s 23 g bielkovín v jednej porcii predstavuje ideálnu podporu pre všetky tréningové ciele, či už sa snažíte dosiahnuť najlepší osobný výkon, alebo len chcete mať vyrysovanú postavu.

3. miesto

Nutrend 100 %
Whey Protein

Orientačná cena: 64 €

Základ produktu tvorí prémiový ultrafiltrovaný koncentrát mliečnej bielkoviny spolu s najčistejšou formou izolátu srvátkovej bielkoviny. Srvátkové bielkoviny pochádzajú z prvotriedneho organického mlieka.

Trinásť najlepších srvátkových proteínov

Čo je to srvátkový proteín?

Aby sme sa dostali k podstate, musíme si najprv objasniť, čo je srvátka? Zaujímavé je, že anglický preklad slova srvátka je „whey“ a tento názov nájdete u mnohých výrobcov a značiek.

Srvátka pochádza z mlieka, takže ide o živočíšny produkt. Nachádza sa v mlieku všetkých cicavcov, ktoré produkujú mlieko prostredníctvom mliečnych žliaz.

Srvátka je taký malý zázrak, pretože jej zloženie je skutočne zázračné. Aminokyseliny, ktoré obsahuje, sú pre telo nevyhnutné.

A ako pomáha srvátkový profil ľudskému telu? Je skvelým zdrojom aminokyselín BCAA, ktoré majú pozitívny vplyv na budovanie svalov a tkanív, srvátka tiež podporuje imunitu, znižuje zápaly, môže znižovať krvný tlak a pôsobí ako antioxidant.

Zo srvátky sa vyrábajú tri druhy proteínov – koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Aké sú výhody srvátkového proteínu?

V prvom rade je to už spomínané zloženie – dodá vášmu telu dôležité množstvo bielkovín, BCAA a esenciálnych aminokyselín.

Vedecký výskum tiež uvádza, že srvátka môže pomôcť v boji proti rakovine, podporuje správnu funkciu imunitného systému, pomáha pečeni, znižuje krvný tlak alebo má napríklad antioxidačné účinky.

Druhy srvátkových bielkovín

Na trhu s proteínmi sú k dispozícii tri druhy toho srvátkového. Každý z týchto typov má vo svojom zložení iný podiel bielkovín, líšia sa aj podielom cukrov, tukov a laktózy. Ktorý z nich si teda vybrať?

Ide o najčistejšiu formu srvátky, čo znamená, že je najmenej spracovaná. Tento produkt obsahuje až 80 % bielkovín. Ide o základnú formu bielkovín a je cenovo dostupný aj pre začiatočníkov, ktorí nevedia, ktorý výrobok si vybrať.

Tento izolát obsahuje až 90 % bielkovín a takmer žiadnu laktózu, takže je vhodný aj pre alergikov. Pomocou izolátu môžete podporiť zhadzovanie nadbytočných kilogramov, pretože má nízky obsah sacharidov.

Ide o najdrahšiu verziu z tejto trojice, ale zároveň najkvalitnejšiu.

Čo je to proteín?

Bielkoviny, alebo tiež proteín, sú základnou stavebnou jednotkou každej bunky, a teda aj nášho tela. Bez bielkovín by sme jednoducho neexistovali.

Názov proteín pochádza z gréckeho slova „protos“ a znamená „niečo nenahraditeľné“ alebo tiež „prvý, pôvodný“. Význam je vám pravdepodobne jasný už z prekladu. Proteíny sú jednoducho nevyhnutné.

Každá bielkovina sa skladá z aminokyselín, ktorých počet sa v jednotlivých typoch bielkovín líši. Preto nie je dogmatické povedať, že bielkovina obsahuje toľko a toľko aminokyselín. Bielkoviny sú vysokomolekulárne látky a najdôležitejšie je asi to, že si ich telo nedokáže vytvoriť samo. Preto musí byť zloženie našej stravy vyvážené, aby sme neprijímali ani príliš veľa, ani príliš málo, ale len toľko, koľko je potrebné.

Na čo proteíny slúžia?

Ako už bolo spomenuté, bielkoviny majú na svojich pomyselných pleciach naozaj veľa.

Bielkoviny sú stavebnými prvkami, bez ktorých sa nezaobíde žiadna z našich úloh. Musia dbať na to, aby sa všetko „vybudovalo“ podľa tých najprísnejších noriem. Vďaka nim máme svalovú hmotu, tkanivá, ale aj orgány. Skrátka, bielkoviny nás udržiavajú pri živote.

Áno, je to tak, bielkoviny majú vplyv aj na trávenie. Obsahujú totiž enzýmy, ktoré tento proces nielen uľahčujú, ale sú preň aj nevyhnutné.

Bielkoviny dokážu kontrolovať a regulovať hladiny hormónov v ľudskom tele.

Bielkoviny dokážu tiež prenášať kyslík do svalov, a tým zlepšovať ich funkciu. Svaly sú potrebné aj na miniatúrny pohyb. Nezdá sa to, ale ak sa zameriate na svoju každodennú rutinu, zistíte, že svaly sú jednoducho nevyhnutným pilierom nášho života.

Bielkoviny vytvárajú krvné protilátky, ktoré podporujú správnu funkciu imunitného systému, ktorý nás chráni pred rôznymi chorobami a škodlivými vplyvmi.

Telo je veľmi vynaliezavé, to netreba pripomínať. Ale ako to vymyslelo v tomto prípade, je neuveriteľné. Ak prijímate málo sacharidov, a preto trpíte nedostatkom energie, bielkoviny vám podajú pomocnú ruku a poslúžia ako zdroj energie namiesto cukrov.

Aké sú druhy proteínov?

Niekedy nie sme schopní pokryť bežnú dennú potrebu bielkovín, preto určite nie je zlé ich dopĺňať. V skutočnosti je to práve naopak – doplnením bielkovín sa telo dostane do rovnováhy a bude fungovať tak, ako má.

Na trhu je veľké množstvo proteínov od rôznych výrobcov a značiek. Môžete si napríklad vybrať z nasledujúcich možností:

Ako už názov napovedá a ako sme už vysvetlili, základom týchto bielkovín je srvátka, ktorá je prirodzenou súčasťou mlieka všetkých cicavcov. Srvátka má jedinečné zloženie. Jeho základom sú esenciálne aminokyseliny, ktoré sú pre telo nevyhnutné, ale ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo.

Prečo kazeínové? Pretože základnou zložkou týchto bielkovín je kazeín, ktorý je mliečnou bielkovinou. Najčastejšie sa nachádza v kravskom mlieku, kde je ho dostatok; je to jeho nerozpustná časť. Je skvelým zdrojom aminokyselín a obsahuje aj vápnik a fosfor v stopových množstvách.

Prečo sa mu hovorí nočný proteín? Ak ho totiž užijete v pokoji, večer pred spaním, zabezpečí pokojné vstrebávanie živín, nie je to však nevyhnutné.

Ide o výrobok, ktorý obsahuje bielkoviny z dvoch alebo viacerých zdrojov. Môžete mať teda napríklad kombináciu srvátky a kazeínu.

O tomto proteíne sa hovorí, že je všestranný. Aby aj nie, viac druhov bielkovín sa navzájom dopĺňa a môžu tvoriť komplexný, ucelený systém. Ďalšou výhodou je jeho cena, ktorá je v porovnaní s jednozložkovými produktmi na nižšej hranici. Na druhej strane, nevýhodou môže byť, že každá zložka sa môže vstrebávať v inom čase, čo môže spôsobiť ťažkosti pri trávení.

Ako už názov napovedá, tieto proteíny sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov. Ide teda o 100 % rastlinné produkty. Rastlinné bielkoviny pochádzajú napríklad z quinoy, pohánky, sóje, ale aj hrachu či konope.

Rastlinné proteíny však majú tú nevýhodu, že môžu obsahovať menej aminokyselín ako tie živočíšne.

1. miesto

Prom-IN CFM Pure performance

Orientačná cena: 31 €

1 kg skvelého a šetrného proteínového koncentrátu, ktorý obsahuje vysoký podiel srvátkových bielkovín, konkrétne 76 %.

Tento proteín je spracovaný nechemickou technológiou CFM, ktorá dokáže zachovať prirodzene vysokú biologickú hodnotu srvátky. Aby sa bielkoviny ešte lepšie vstrebávali, pridáva sa do tohto výrobku enzým laktáza.

A ako by sa mal tento proteín dávkovať? Výrobca odporúča užívať 40 – 120 g denne v jednej až troch dávkach. Na ideálnu konzumáciu rozmiešajte výrobok v 200 – 300 ml vody, mlieka alebo napríklad vo vaječnej omelete.

Môžete si vybrať z mnohých príchutí – brusnice, vanilka, exotické ovocie, pina colada, pistácie, banán, čokoláda, med, latte macchiato alebo slaný karamel.

Cena sa pohybuje okolo 31 eur.

2. miesto

MyProtein Impact Whey Isolate

Orientačná cena: 63 €

Tento výrobok je 100 % srvátkový izolát, ktorý obsahuje viac ako 90 % bielkovín v každej dávke. Tento proteín má tiež nízky obsah tuku a vysoký obsah vápnika.

Má nízky obsah tuku aj laktózy a je bohatým zdrojom vápnika. Príchute môžete ľubovoľne meniť, pretože ich je k dispozícii naozaj veľa:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Jahoda
 • Prírodná čokoláda
 • Banán
 • Prírodná vanilka
 • Čokoládové brownie
 • Slaný karamel
 • Čokoláda / Slaný karamel


Aké je odporúčané dávkovanie? Na produkte sa uvádza užívať 1 odmerku až 3-krát denne. Ideálne je prášok zmiešať s obľúbeným nápojom alebo ho nasypať napríklad do jogurtu.

K dispozícii sú balenia po 500 g, 1 kg, 2,5 kg alebo 5 kg. Obľúbené kilové balenie stojí približne 63 eur.

3. miesto

Nutrend 100 % Whey Protein

Orientačná cena: 64 €

Značka Nutrend prináša srvátkový proteín, ktorý obsahuje až 73 % bielkovín, a s ním aj 16 rôznych príchutí, takže keď vás jedna omrzí, môžete vyskúšať inú alebo ich kombinovať.

A aké sú príchute?

 • Banán / jahoda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Biela čokoláda
 • Kokos
 • Jahoda
 • Ľadová káva
 • Čokoláda / Kakao
 • Ananás / Kokos
 • Čokoláda / Kokos
 • Pomaranč
 • Cookies cream
 • Čokoláda / lieskový orech
 • Čokoládové brownies
 • Mango / Vanilka
 • Malina
 • Karamelové latte
 • Kiwi / Banán


Vďaka technológii CFM (Cross-Flow Microfiltration) si proteín zachováva všetky biologicky účinné zložky. Skvelou vlastnosťou je patentovaná surovina Instant Whey, ktorá zabezpečuje dokonalú rozpustnosť proteínu.

Srvátkové bielkoviny v tomto výrobku pochádzajú z prvotriedneho mlieka, ktoré spĺňa certifikáciu Grass Fed. Výrobok neobsahuje lepok ani umelé farbivá.

Aké je odporúčané dávkovanie? 30 g maximálne 3-krát denne. Prášok môžete rozmiešať vo svojom obľúbenom nápoji alebo v čistej neperlivej vode.

2 250 g, čo je 75 dávok, stojí približne 64 eur.

4. miesto

Scitec 100 % Whey Protein Professional

Orientačná cena: 69 €

Tento proteín pozostáva z kombinácie srvátkového koncentrátu a izolátu. Obsahuje aj pridané aminokyseliny a tráviace enzýmy.

Produkt je možné zakúpiť v týchto príchutiach:

 • Jahoda / biela čokoláda
 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Karamel
 • Jahoda
 • Kiwi / Banán
 • Banán
 • Čokoláda / Kokos
 • Vanilka / Lesné plody
 • Čokoláda / lieskový orech
 • Citrónový cheesecake
 • Kokos


Ako dávkovať výrobok? Podľa odporúčania rozmiešajte jednu odmerku, čo je približne 30 g proteínu, v 250 ml tekutiny podľa vlastného výberu.

2 350 g stojí približne 69 eur.

5. miesto

Reflex Instant Whey Pro

Orientačná cena: 67 €

Instant Whey™ PRO je zmes vybraných bielkovinových frakcií, ako aj komplexu potrebných esenciálnych enzýmov a biokultúr. Výrobca uvádza, že v 100 g sa nachádzajú až 2 miliardy probiotických kultúr a 200 mg tráviacich enzýmov, ktoré pozitívne ovplyvňujú celý náš metabolizmus a proces trávenia.

V 100 g výrobku nájdete aj 80 g bielkovín, ktoré vášmu telu urobia veľmi dobre.

Podľa odporúčania zmiešajte 25 g, čo sú približne 3 zarovnané odmerky, so 150 ml tekutiny a rozmixujte v šejkri alebo mixéri do hladka. Konzumujte 2 – 3 porcie denne. Odporúča sa, aby sa výrobok konzumoval ihneď po zamiešaní a nenechával odstáť pri izbovej teplote.

2,2 kg, čo je 88 dávok, sa dá kúpiť za približne 67 eur a môžete si vybrať z nasledujúcich príchutí:

 • Čokoláda
 • Slaný arašidový karamel
 • Jahoda / Malina
 • Vanilka
 • Banán

6. miesto

Czech Virus Pure Elite CFM

Orientačná cena: 92 €

Tento produkt je 100 % srvátkový proteín kompletne spracovaný krížovou mikrofiltráciou (CFM). V jednej odporúčanej dávke vaše telo získa až 23 g bielkovín, vysoký obsah BCAA, esenciálne aminokyseliny, tráviace enzýmy a zmes probiotík a prebiotík.

Ide o čistý produkt bez akýchkoľvek stabilizátorov a protihrudkujúcich látok. Ak si vyberiete akúkoľvek príchuť, bude obsahovať sladidlo vo forme glykozidov steviolu a sukralózy.

Odporúča sa rozmiešať 30 g napríklad v 250 ml vody alebo mlieka a rozmixovať.

2 250 g stojí približne 92 eur a k dispozícii sú rôzne príchute:

 • Kokos
 • Čokoláda
 • Vanilka

7. miesto

Extrifit 100 % Whey Protein

Orientačná cena: 58 €

Ide o 100 % srvátkový proteín s 23 g najkvalitnejších bielkovín v každej dávke. Tento proteín je veľmi dobre stráviteľný a rozpustný, takže sa nemusíte obávať, že stratíte niekoľko minút mixovaním – ide len o sekundy. Okrem kvalitných bielkovín obsahuje jedna dávka aj 4 818 mg BCAA.

K dispozícii sú tieto príchute:

 • Vanilka
 • Čokoláda
 • Čučoriedky
 • Čokoláda / Kokos
 • Jahoda
 • Kokos
 • Ovocný shake
 • Tiramisu
 • Pistácie
 • Banán
 • Slaný karamel


Ako produkt dávkovať? Jednoducho rozmiešajte 30 g proteínu v 220 ml vody, rozmixujte a konzumujte.

2 000 g stojí približne 58 eur.

8. miesto

Amix Whey Pure Fusion Protein

Orientačná cena: 59 €

Tento výrobok obsahuje 75 % čistých bielkovín zo srvátkového proteínového koncentrátu (WPC) a srvátkového izolátu (WPI).

Okrem kvalitných bielkovín sú v ňom zastúpené aj aminokyseliny BCAA a tráviace enzýmy.

Odporúčaná dávka je maximálne 35 g proteínu 3-krát denne. Túto dávku zrieďte 200 – 300 ml studenej vody alebo nízkotučného mlieka.

Môžete si vybrať z týchto príchutí:

 • Jahoda
 • Pinacolada
 • Vanilka
 • Banán
 • Lesné ovocie
 • Biela čokoláda
 • Čokoláda
 • Pistácie
 • Mocha-choco-coffee
 • Cookies cream
 • Čokoláda / Kokos


2 300 g stojí cca 59 eur.

9. miesto

Extrifit High Whey 80

Orientačná cena: 61 €

Ide o 100 % srvátkový proteínový koncentrát a proteínový izolát CFM. Všetky bielkoviny obsiahnuté v High Whey 80 sú doplnené enzýmami Papain a Tolerase.

Odporúčaná denná dávka je maximálne 30 g 3-krát denne, ideálne rozmiešať v 300 ml nízkotučného mlieka alebo inej tekutiny podľa výberu.

2 270 g stojí približne 61 eur a k dispozícii sú tieto príchute:

 • Nugát
 • Ovocný jogurt
 • Lieskový orech
 • Čučoriedky
 • Cookies & Cream
 • Čokoláda / Kokos
 • Čokoláda
 • Vanilka
 • Jahoda
 • Jablkový závin
 • Pistácie
 • Banán

10. miesto

BiotechUSA 100 % Pure Whey

Orientačná cena: 51 €

Ide o 100 % srvátkový proteín s vysokým obsahom bielkovín, až 76 % a 4 443 mg BCAA v každej dávke. Tento výrobok obsahuje minimálne množstvo tukov a cukrov. Neobsahuje lepok ani aspartám.

Ako dávkovať výrobok? Užívajte 28 g s 250 ml vody alebo inej tekutiny, a to maximálne 3-krát denne.

Aké príchute ponúka tento produkt?

 • Jahoda
 • Čokoláda / Arašidové maslo
 • Oriešok
 • Malinový cheesecake
 • Sušienky
 • Cookies & Cream
 • Banán
 • Karamel / Cappuccino
 • Čokoláda / Kokos
 • Slaný karamel
 • Mliečna ryža
 • Vanilka bourbon
 • Višňa/ Jogurt
 • Čokoláda


Cena za 2 270 g je približne 51 eur.

11. miesto

Namaximum WPC 80 CFM

Orientačná cena: 32 €

Ide o srvátkový proteínový koncentrát, ktorý sa vyrába z čerstvej srvátky technológiou CFM.

Tento výrobok neobsahuje prídavné látky, umelé sladidlá ani farbivá. WPC 80 sa po konzumácii rýchlo vstrebáva a je ideálnou voľbou napríklad po tréningu.

100 % WPC 80 je k dispozícii úplne prírodný, ale aj v rôznych príchutiach:

 • Mocca Chocolate
 • Butter Cookies
 • Choco Milk
 • Caramel Coffee


Bežná dávka je 30 g proteínu s 300 ml vody, približne dvakrát denne.

Cena za 2 kg je približne 32 eur.

12. miesto

Optimum Nutrition 100 % Whey Gold Standard

Orientačná cena: 80 €

Tento produkt, ocenený americkými spotrebiteľmi ako výrobok roka, sa skladá len zo 100 % srvátkových bielkovín. Obsahuje vysoké množstvo esenciálnych aminokyselín a tráviacich enzýmov.

Ako dávkovať? Odporúča sa rozmiešať 1 odmerku v približne 200 ml tekutiny a užívať maximálne tri dávky denne.

Aké príchute môžete vyskúšať?

 • Francúzska vanilka
 • Biela čokoláda / Malina
 • Vanilková zmrzlina
 • Karamel / Toffee
 • Jahoda
 • Cookies & Cream
 • Banán
 • Dvojitá čokoláda
 • Čokoláda / arašidové maslo
 • Mliečna čokoláda
 • Čokoláda / Oriešok
 • Škorica
 • Rocky road
 • Biela čokoláda


2 270 g stojí zhruba 80 eur.

13. miesto

WPC 80 srvátkový whey protein

Orientačná cena: 40 €

Tento produkt sa veľmi rýchlo rozpúšťa a po pretrepaní je málo penivý. Obsahuje nízky podiel tuku a naopak vysoké množstvo bielkovín, takže je ideálny na budovanie svalovej hmoty. K dispozícii je mnoho príchutí. Patria medzi ne: Banán v čokoláde, Stevia Dark Chocolate, Čučoriedkový cheesecake a mnoho ďalších netypických príchutí.

K dispozícii sú 400 g, kilové alebo dvojkilové balenia. Cena za 2 kg je cca 40 eur.

Záver

Srvátkový proteín je skvelou voľbou na získanie komplexných bielkovín vrátane esenciálnych mastných kyselín a tráviacich enzýmov. Môžete si vybrať z mnohých príchutí a vybrať si tú, ktorá vám najviac chutí.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Bielkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): Whey Protein 101: The Ultimate Beginner's Guide

[4] PubMed Central (ENG): Whey protein supplementation and its potentially adverse effects on health: a systematic review

[5] PubMed Central (ENG): Whey Protein Supplementation Enhances Whole Body Protein Metabolism and Performance Recovery after Resistance Exercise: A Double-Blind Crossover Study

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».