TOP 13: Najlepšie spaľovače tukov – recenzie, skúsenosti a ako vybrať

Čo sú to spaľovače tukov a aké sú tie najlepšie? Ktorý spaľovač tukov vybrať? Ako spaľovače vôbec fungujú a stojí za to si ich zaobstarať?

TOP  1. miesto

Czech Virus
Synephrine MAX

Orientačná cena: 12 €
Skvelý spaľovač od obľúbenej značky Czech Virus.
2. miesto

Extrifit
Thermogel

Orientačná cena: 1,50 €
Spaľovač vo forme termogélu od značky Extrifit.
3. miesto

Grenade Thermo Detonator

Orientačná cena: 37 €
Spaľovač, ktorý podľa výrobcu pôsobí o 30 % dlhšie ako iné produkty. 

Trinásť najlepších spaľovačov tukov

Čo sú to spaľovače tukov?

Kto by sa nechcel zbaviť prebytočného tuku, že? Mnohokrát sa stáva, že cvičenie a fyzický tréning neprinášajú také ovocie, aké by sme chceli. Spaľovače tukov, pokiaľ sa aplikujú správne tak, ako sa majú, nám môžu dobre pomôcť.

Takže, ako sme už naznačili, práve doplnky stravy, takzvané suplementy, nám pomôžu dosiahnuť naše vysnívané ciele. Na druhej strane však nie sú zázrakom, ktorý všetko zariadi bez nášho úsilia. Musí sa to pekne skombinovať – cieľavedomosť, disciplína a spaľovač. Taká pekná trojka.

V posledných rokoch sa spaľovače tukov stávajú čoraz populárnejšími, a to ako v oblasti profesionálneho športu, tak aj medzi „bežnými smrteľníkmi“, ktorí chcú byť vo forme a cvičiť len rekreačne.

Ako fungujú?

V podstate fungujú na dvoch hlavných princípoch alebo na ich kombinácii:

Termogenéza znamená tvorba tepla. Niektoré spaľovače fungujú tak, že zvyšujú túto produkciu, viac sa potíme, a tak spaľujeme rýchlejšie a efektívnejšie. Ide o energeticky pomerne náročný proces, takže telo sa môže ľahko unaviť. Preto je dôležité, aby ste udržiavali správny kalorický príjem.

Odbúravanie tukov sa môže nazývať aj „lipolýza“. Takže keď niekde uvidíte tento iný názov, je to jedno a to isté. Funguje to tak, že telo uvoľňuje mastné kyseliny do krvného obehu vo väčšom množstve ako zvyčajne počas bežnej činnosti a tu ich môžu využívať iné tkanivá ako primárny zdroj energie. Dostupnosť tukových zásob sa zvyšuje, teda priamo úmerne aj spotrebe energie, a telo chudne.

Aké látky sa v spaľovačoch objavujú?

Tie môžu byť veľmi rôznorodé, my vám však predstavíme tie základné, ktoré sú zvyčajne ich bežnou súčasťou.

Tento názov vám pravdepodobne nie je neznámy. Stretávame sa s ním takmer každý deň a asi najčastejšie v súvislosti s kávou. Kofeín je však len jednou zo základných zložiek spaľovačov tukov.

Túto látku možno získať z prírodných zdrojov (napríklad v čaji) alebo ju možno vyrobiť synteticky v laboratóriu. Nič nie je nijak ojedinelé.

Kofeín spôsobuje bdelosť mozgu, podporuje sústredenie, koncentráciu a môže dokonca zvýšiť výkonnosť. Nie je to však žiadna novinka, pretože ak si napríklad večer dáte kávu, neprekvapí vás, že vás bude trápiť nespavosť.

Ako to teda funguje?

Keď do tela dostanete kofeín, váš organizmus začne uvoľňovať ďalšie dva hormóny – adrenalín a noradrenalín. Tento proces vedie k zvýšeniu krvného tlaku, srdcovej frekvencie a zvýšenej stimulácii organizmu. Jeho skvelou funkciou je aj to, že podporuje vylučovanie tukov, čím vlastne šetrí glykogén vo svaloch a neplytvá energiou.

Ide o prírodnú látku, ktorá sa získava z kôry pomarančovníka. Tento prírodný zázrak môže podporiť odbúravanie tukov, a tým aj chudnutie.

Z dostupných zdrojov môžeme spomenúť, že dávka 50 mg p-synefrínu môže zvýšiť pokojový výdaj energie o 3,7 % na ďalších minimálne 75 minút.

Táto látka pochádza z ľudského tela, je to jej domovina. Človek si túto látku môže vytvoriť sám bez toho, aby o tom vedel. Ako? Z esenciálnych aminokyselín, konkrétne lyzínu a metionínu vo všetkých bunkách.

Má to však háčik. L-karnitín si môžeme vyrobiť sami, ale nie esenciálne kyseliny. Tie sú pre telo nevyhnutné, ale nedokáže si ich vytvoriť samo. Preto nám nezostáva nič iné, ako ich prijímať z potravy. Žiaľ, zdrojom sú výlučne živočíšne zdroje. To môže predstavovať problém pre vegetariánov, ktorým sa odporúča dopĺňať ho.

Zelený čaj, o ktorom už bolo povedaných toľko úžasných vecí. Je to skrátka niečo, čo doslova poteší naše telo v každom ohľade.

Extrakt EGCG je katechín, ktorých je v zelenom čaji viacero. A aké má EGCG vlastnosti ?

 • Podporuje činnosť srdca
 • Má protirakovinové účinky
 • Dokáže regulovať hmotnosť
 • Pozitívne ovplyvňuje funkciu mozgu
 • Podporuje zdravie ciev

Kedy si spaľovač tukov kupovať?

To je, samozrejme, veľmi individuálne. Kedy a či vôbec. Chudnutie vo všeobecnosti je predovšetkým otázkou kalorického deficitu – v krátkosti to znamená, že prijímate menej, ako vydávate. Spaľovače tukov môžu podporiť chudnutie, ale nie ho uskutočniť bez vášho prispenia.

Spaľovače tukov sú vhodné, ak chcete zlepšiť svoj výkon, spáliť viac kalórií a nebrať energiu z nadobudnutých svalov. Vtedy majú naozaj zmysel a veľké opodstatnenie.

TIP na čítanie: Aký je najlepší proteín na chudnutie →

TIP na čítanie: Viete, čo sú BCAA? Najlepšie BCAA →

Ako vybrať najlepší spaľovač tukov?

V prvom rade asi záleží na tom, čo presne od neho očakávate a aká forma je pre vás najprijateľnejšia – tablety, shoty a podobne. Väčšina z nich funguje tak, že vás skutočne vyburcujú k výkonu. Pred fyzickou aktivitou máte viac energie a elánu, a tak dosiahnete lepšie výsledky.

Je dobré, ak tento doplnok obsahuje aspoň základné uvedené látky, ktoré nájdete vyššie zmienené v texte.

Dávajte si však pozor, nikdy neprekračujte maximálnu odporúčanú dennú dávku, pretože by to okrem iného mohlo ovplyvniť kvalitu vášho spánku.

1. miesto

Czech Virus Synephrine MAX

Orientačná cena: 12 €

Tento kapsulový výrobok obsahuje 10 mg synefrínu v jednej kapsule, čo je najvyššie množstvo povolené legislatívou v Českej republike. Je to prírodný extrakt, ktorý pochádza z kôry horkého pomaranča.

Synefrín psobí termogenicky, takže môže potenciálne zvýšiť výdaj energie.

Ako dávkovať? Jedna kapsula denne pred cvičením s dostatočným množstvom tekutiny.

200 kapsúl stojí približne 12 eur.

2. miesto

Extrifit Thermogel

Orientačná cena: 1,50 €

Čerešňa, kiwi, marhuľa alebo mandarínka? Tieto a mnohé ďalšie príchute môžete vyskúšať, keď siahnete po spaľovači Extrifit.

Ide o termogél, ktorý stačí „vypiť“ pred tréningom a môžete ísť hneď cvičiť. Tento spaľovač tukov je skvelý pre všetkých športovcov, či už profesionálnych, alebo len pre nadšencov pohybu, ktorí chcú vidieť výsledky.

Obsahuje napríklad synefrín, extrakt zo zeleného čaju, kofeín, taurín, HCA, karnitín, chróm a ďalšie. Tieto látky zvyšujú výkonnosť, znižujú vyčerpanie a podporujú normálne duševné zdravie.

Ako užívať? Dajte si jeden sáčok asi pol hodiny pred tréningom. Ak vám nevyhovuje samotný, môžete ho zriediť v 100 – 200 ml vody.

Jedna porcia stojí okolo 1,50 eur.

3. miesto

Grenade Thermo Detonator

Orientačná cena: 37 €

Tento produkt je termogénny predtréningový stimulant. Je vhodný pre mužov aj ženy a výrobca uvádza, že funguje o 30 % dlhšie ako iné porovnateľné produkty.

Výrobok obsahuje iba zložky najvyššej farmaceutickej kvality.

Aké je odporúčané dávkovanie? Ideálna je 1 kapsula pred fyzickou aktivitou s dostatočným množstvom vody.

100 kapsúl vás vyjde približne na 37 eur.

4. miesto

GreenFood Fat Burner

Orientačná cena: 9 €

Ide o doplnok stravy s L-karnitín tartrátom, synefrínom, kofeínom a salicínom, čo je extrakt z kôry vŕby bielej a extrakt zo zeleného čaju. Výrobok je skvelou voľbou na chudnutie a, samozrejme, pri fyzickej aktivite.

Odporúča sa užívať jednu kapsulu dvakrát denne, najlepšie asi 30 minút pred raňajkami a obedom.

60 kapsúl stojí cca 9 eur.

5. miesto

Extrifit Fatall ® Ultimate Fat Burner

Orientačná cena: 31 €

Tento produkt je veľmi silný a účinný spaľovač tukov, ktorý obsahuje až 18 účinných zložiek, ako sú: extrakt z garcínie kambodžskej, extrakt z kôry vŕby bielej, extrakt z rozchodnice ružovej, extrakt z koreňa púpavy lekárskej 5 %, extrakt z morských rias, kurkumy, extrakt z čierneho korenia, extrakt z guarany, extrakt zo zeleného čaju, extrakt z koreňa zázvoru, extrakt z Citrus aurantium, pikolinát chromitý a, samozrejme, kofeín.

Ako dávkovať? Odporúča sa užiť 1 kapsulu pred tréningom s dostatočným množstvom tekutiny.

Cena jedného balenia je približne 31 eur.

6. miesto

MyProtein Spaľovač Thermopure

Orientačná cena: 19 €

Ide o spaľovač tukov v kapsuliach, ktorý obsahuje silnú dávku 150 mg kofeínu v každej dávke. Nájdete tu aj veľmi prospešné vitamíny B6 a B12.

Prípravok užívajte ideálne pol hodiny pred fyzickou aktivitou s najmenej 200 ml vody alebo inej tekutiny.

Môžete si kúpiť dve rôzne balenia – 90 kapsúl za približne 19 eur alebo 180 kapsúl za cca 33 eur.

7. miesto

Prom-in Lean Solution

Orientačná cena: 19 €

Ide o trojfázový spaľovač tukov, ktorý môže veľmi účinne pôsobiť tam, kde je to potrebné.

Obsahuje vysoké množstvo účinných látok, ako je acetyl-L-karnitín HCl, extrakt zo zeleného čaju, L-tyrozín, kofeín, kajenské korenie a synefrín.

Výrobca odporúča užívať 3 kapsuly denne, najlepšie ráno alebo pred tréningom.

180 kapsúl stojí približne 19 eur.

8. miesto

Amix XFat 2 in 1 shot

Orientačná cena: 22 €

Nie je shot ako shot, že?

Ide o skvelý predtréningový produkt, ktorý obsahuje GlyceroMax, Sinetrol Xpur, L-karnitín, CarnoSyn – beta alanínu a kofeínu.

Kedy a ako užívať tento doplnok? 1 ampulku, ak vaša telesná hmotnosť nepresahuje 85 kg a 2 ampulky, ak vaša telesná hmotnosť presahuje túto hodnotu. Konzumujte približne 15 minút pred fyzickou námahou.

Balenie 20 kusov vás vyjde zhruba 22 eur.

9. miesto

Universal Animal Cuts

Orientačná cena: 60 €

Ak sa chcete zbaviť tuku a zároveň zlepšiť svoju fyzickú výkonnosť, použite týchto 42 vrecúšok doplnku na redukciu tuku od značky Universal Animal Cuts.

Prípravok podporuje metabolizmus, termogenézu, koncentráciu počas tréningu a zároveň podporuje funkciu štítnej žľazy, spaľovanie tukov a zlepšuje náladu.

Ako dávkovať? Užívajte 1 vrecúško, čo zodpovedá jednej dávke, raz denne pred tréningom.

Cena za 42 vrecúšok je približne 60 eur.

10. miesto

Survival Thermogenic Extreme Fair Power

Orientačná cena: 26 €

120 kapsúl vám pomôže efektívne spaľovať tuk po fyzickej aktivite. Obsahuje jedinečnú kombináciu 12 účinných látok, ktoré podporujú odbúravanie tukového tkaniva a zároveň zvyšujú výkonnosť. Nájdete tu napríklad kofeín, extrakt zo zeleného čaju, vitamíny skupiny B a mnohé ďalšie.

Výrobca odporúča užívať dve kapsuly denne. Jednu po raňajkách a jednu pred tréningom.

Cena jedného balenia je približne 26 eur.

11. miesto

Nutrend Fat Direct Shot

Orientačná cena: 34 €

Ide o taký drink s benefitmi. Ďalšou veľkou výhodou je praktické balenie. Ide o efektívnu kombináciu účinných látok na podporu chudnutia a výkonu. Je to jednorazový shot, ktorý nemusíte s ničím miešať. Dáte si ho do batohu a idete.

A čo obsahuje?

 • 1 000 mg beta-alanínu
 • 2 000 mg L-karnitínu
 • 1 500 mg L-arginínu
 • 100 mg kofeínu
 • 200 mg cholínu
 • Vitamíny B2, B3, B5, B6, biotín

 

Ide o pohodlné balenie po jednej dávke, ktoré je navyše bez cukru. Výrobca odporúča vypiť 1 fľaštičku približne 15 minút pred cvičením.

Balenie 20 kusov vás vyjde na cca 34 eur.

12. miesto

BioTechUSA Super Fat Burner

Orientačná cena: 23 €

Tieto tablety obsahujú celkom 14 dôležitých látok, ako je zinok, chróm, biotín, HCA, CLA, extrakt zo zeleného čaju a mnoho ďalších. Nájdete tu aj L-karnitín, látky pôsobiace na inzulín, prírodné energizujúce látky a tuk rozpustné a lipotropné látky.

Výrobca odporúča užívať 2 tablety ráno a 2 tablety večer, v tréningové dni užite druhú dávku asi pol hodiny pred tréningom.

120 tabliet stojí približne 23 eur.

13. miesto

Nutrex Lipo 6 Black Weight Loss Support

Orientačná cena: 23 €

Tento komplex účinných látok dokáže podporiť chudnutie a zároveň zvýšiť výdaj energie. Obsahuje napríklad extrakt zo zeleného čaju, čierne korenie, kofeín a iné.

Výrobca odporúča užívať 3 kapsuly denne a zapiť ich dostatočným množstvom vody.

120 kapsúl stojí približne 23 eur.

Záver

Spaľovače tukov môžu byť dobrými pomocníkmi, ale pozor, nedávajte im celkovú zodpovednosť, tá patrí len vám.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Karnitín

[2] Diplomová práce (CZ): Spalovače Tuků

[3] Healthline (ENG): What You Need to Know About Fat-Burning Supplements and Creams

[4] PubMed Central (ENG): Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism

[5] PubMed Central (ENG): Comparing effectiveness of fat burners and thermogenic supplements to diet and exercise for weight loss and cardiometabolic health: Systematic review and meta-analysis

[6] PubMed Central (ENG): The effects of a fat loss supplement on resting metabolic rate and hemodynamic variables in resistance trained males: a randomized, double-blind, placebo-controlled, cross-over trial

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».