TOP 12: Najlepšie gainery – recenzie, skúsenosti a ako vybrať

Čo sú to gainery a aké sú tie najlepšie? Ako nám gainery pomáhajú nabrať svalovú hmotu? Čo to presne je a ako s nimi nakladať?

TOP  1. miesto

Reflex One
Stop XTREME

Orientačná cena: 42 €

Patentovaná zmes bielkovín a aminokyselín s postupným uvoľňovaním kombinuje prémiový srvátkový proteín, natívny srvátkový proteín a micelárny kazeín,

2. miesto

Mutant
Mass NEW

Orientačná cena: 70 €

Viaczložkový gainer s 20 % bielkovín na 100 g dávky. Kombinuje veľmi kvalitné zdroje živín v ideálnom pomere pre rast svalov. Vyvinutý v spolupráci s profi športovcami.

3. miesto

MyProtein Advanced Weight Gainer

Orientačná cena: 60 €

Ideálny pre každého, kto sa snaží pribrať. Obsahuje 35 g bielkovín a 61 g sacharidov s celkovým obsahom 446 kalórií na jednu porciu. S prídavkom kreatínu, MCT, vitamínov a minerálov.

Dvanásť najlepších gainerov

Čo je to gainer?

Gainer je suplement, ktorý sa najčastejšie objavuje na športovom poli. Je rovnako bežný ako proteínové doplnky stravy. V regáloch fitnescentier naň môžete celkom bežne naraziť.

A čo to vlastne je? Ide o sacharidovo-proteínový koncentrát, ktorého hlavnou úlohou je zvýšiť telesnú hmotnosť. Zvyčajne sa konzumuje po náročnom tréningu ako najrýchlejšia forma energie. Okrem toho dokáže doplniť glykogén vo svaloch, regenerovať a chrániť svaly po tréningu, ako aj zvýšiť výkonnosť.

Gainery sa môžu líšiť v pomere bielkovín a cukrov, preto je vždy dobré skontrolovať zloženie pred konzumáciou. Môžete si ich zaobstarať buď čisté, alebo s rôznymi príchuťami.

Rozdiel je v tom, že ide o iný prípravok alebo doplnok stravy. Zatiaľ čo proteín je bielkovinový koncentrát a jeho hlavným cieľom je budovanie svalovej hmoty bez nadbytočných kalórií, gainer obsahuje veľa sacharidov a vďaka nemu sa zvyšuje príjem energie, a tým aj nárast svalovej hmoty vrátane hmotnosti.

Proteín je skvelý pre redukčné diéty, gainer nie. Ciele sú jednoducho odlišné.

Ako už bolo spomenuté, tento doplnok stravy sa skladá z bielkovín aj sacharidov. Niektoré môžu obsahovať ešte viac zložiek, ako sú rôzne vitamíny alebo minerály, avšak ide primárne o dve zmienené zložky.

Väčší podiel tu majú sacharidy, pretože cieľom je pribrať na váhe, zvýšiť energetický príjem a tiež nabrať svalovú hmotu. Samozrejme, výsledky závisia aj od stravy a vašej disciplíny.

Kedy gainery brať a kedy sa im naopak vyhnúť?

V podstate sa dá povedať, že sa dá celkom dobre žiť aj bez gainerov, ak sa však dostávate do formy, sú dobrou barličkou. Ak viete, že nie ste schopní skonzumovať dostatok kalórií na dosiahnutie požadovaných výsledkov, určite siahnite po gaineri.

Gainery sú skôr nástrojom pre športovcov a pre profesionálnych alebo extrémnych či rekreačných nadšencov. Pre bežné voľnočasové aktivity asi nie sú úplne nutné. Keď sa rozhodnete pre tento doplnok, nemalo by to byť niečo ako výkrik do tmy, ale vopred naplánovaný krok.

Ide teda o to, aby užívanie gainerov bolo súčasťou celku, ktorý zahŕňa tréningový plán a dobre zostavenú stravu. Cieľom je totiž pribrať, ale do svalov, nie do tuku.

Vždy je dobré poradiť sa s trénerom, či tieto suplementy zaradiť alebo nie.

Ako gainer dávkovať?

To sa, samozrejme, môže líšiť od produktu k produktu a od výrobcu k výrobcovi. Platí však niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré je dobré dodržiavať.

Hovorí sa, že tieto doplnky stravy môžete konzumovať prakticky kedykoľvek počas dňa. Dokonca aj ako náhradu desiaty alebo olovrantu. V každú dennú dobu však zohrávajú trochu inú úlohu. Ak si dáte gainer pred tréningom, dodá vám okamžitú dávku energie. Častejšie sa však užívajú po tréningu, pretože obsahujú sacharidy, ktoré príjemne doplnia glykogén a zregenerujú unavené svaly.

V každom prípade vždy prispôsobte dávkovanie svojim cieľom a nechajte si poradiť od odborníkov. Majte totiž na pamäti, že keď chcete začať konzumovať gainer, prebytočná energia sa môže veľmi ľahko uložiť do tuku.

Ako vybrať najlepší gainer?

Je tu veľký výber. Koniec koncov, ako pri všetkom. Našťastie žijeme v dobe, keď si môžeme vybrať zo všetkého a gainery nie sú výnimkou. Existujú klasické, vegánske, s vyšším obsahom bielkovín, bezlepkové, bezlaktózové a mnohé ďalšie.

Ako si teda vybrať ten najvhodnejší? Pri nákupe sa určite poraďte so svojím trénerom, aby mohol výber prispôsobiť vašim potrebám a cieľom. V prvom rade sa však zamerajte na obsah cukru a bielkovín vrátane ich zdrojov. Uvádza sa, že kvalitný výrobok by mal obsahovať 15 – 30 g srvátkových alebo mliečnych bielkovín. Vegánske gainery zvyčajne obsahujú bielkoviny zo sóje, hrachu, ale aj konope. Čítajte recenzie, pýtajte sa a neváhajte i vyskúšať, pretože čo je viac ako osobná skúsenosť?

Ako rozpoznať menej kvalitný výrobok? Tak, že obsahuje sušené mlieko, sušené vaječné bielky a iné spracované suroviny.

1. miesto

Reflex One Stop XTREME

Orientačná cena: 42 €

Vanilka, jahoda alebo čokoláda? Nerozmýšľajte príliš dlho a vyberte si jednu príchuť, ktorú táto značka gainerov ponúka.

Tento produkt je veľmi silnou verziou doplnku a jeho cieľ je jediný – silný nárast svalovej hmoty. Je vhodný pre všetkých športovcov alebo aktívnych ľudí, ktorí sa snažia získať svalovú hmotu.

Základom tohto produktu je patentovaná zmes proteínov s postupným uvoľňovaním.

Výrobok obsahuje komplexnú zmes aminokyselín, prémiový srvátkový proteín, natívny srvátkový proteín a micelárny kazeín. Obsahuje tiež 10 320 mg BCAA v každej dávke, 3 000 mg mTOR L-leucínu, 1 800 mg beta-alanínu, plnú dávku vitamínov a enzýmový komplex Digezyme®.

Ako dávkovať? Približne 70 g prípravku dôkladne rozmiešajte v 400 ml vody.

Cena za 2,03 kg je približne 42 eur.

2. miesto

Mutant Mass NEW

Orientačná cena: 70 €

Táto nová verzia gaineru obsahuje menej cukru a viac bielkovín, až 20 % v 100 g porcii. Tento produkt je kombináciou vysokokvalitných živín, ako je hydrolyzát srvátkového proteínu, zmes sacharidov, BCAA, EAA a glutamínov.

Môžete si vybrať zo šiestich príchutí:

 • Čokoládové brownie
 • Jahoda/Banán
 • Cookies and Cream
 • Vanilková zmrzlina
 • Kokos
 • Trojitá čokoláda

 

Cena za 6800 g je približne 70 eur.

3. miesto

MyProtein Advanced Weight Gainer

Orientačná cena: 60 €

Výrobok od spoločnosti MyProtein obsahuje 35 g bielkovín a 61 g sacharidov. Ide o produkt vhodný pre vegetariánov a naviac obsahuje aj kreatín, MCT, vitamíny a minerály.

Môžete si vybrať z niekoľkých príchutí:

 • Čokoláda
 • Jemná čokoláda
 • Jahoda
 • Mentolová čokoláda
 • Vanilka
 • Cookies and Cream

 

Cena za 2,5 kg je približne 60 eur.

4. miesto

Extrifit Go Pro 30

Orientačná cena: 41 €

Vanilka, jahoda alebo čokoláda? Môžete si vybrať jednu z týchto troch príchutí alebo vyskúšať všetky naraz.

Gainer v praktickom balení obsahuje celkom 6 zdrojov bielkovín, vrátane: srvátkového proteínového koncentrátu CFM, srvátkového proteínového izolátu CFM, enzymaticky hydrolyzovaného srvátkového proteínu s najvyšším stupňom hydrolýzy DH32, micelárneho kazeínu, hovädzieho proteínového izolátu a vaječného albumínu. Okrem toho v ňom nájdete aj vysokú dávku L-glutamínu.

Výrobca odporúča rozdeliť dennú dávku až do 3 dávok medzi jedlami.

3 kg stojí približne 41 eur.

5. miesto

Nutrend Mass Gain

Orientačná cena: 31 €

Produkt MASS GAIN obsahuje 20 % bielkovín, plnohodnotný komplex sacharidov, vitamíny C, B3, E, B5, B6, B1, B12, biotín a kyselinu listovú. Okrem toho BCAA, L-glutamín a L-AAKG.

Ako dávkovať? Zmiešajte 70 g s 300 ml vody, najlepšie asi 20 minút po tréningu.

Môžete si vybrať z niekoľkých príchutí, napríklad pistáciovej alebo vanilkovej a ďalších.

2 250 g stojí približne 31 eur.

6. miesto

Kevin Levrone Anabolic Mass

Orientačná cena: 45 €

Tento anabolický gainer obsahuje až 48 % bielkovín, ktoré pomáhajú budovať svalovú hmotu. Produkt obsahuje aj DAA, HMB, taurín, L-arginín, kreatín a senovku grécku. Produkt podporuje regeneráciu svalov, obnovuje svalové tkanivo a zvyšuje hladinu testosterónu.

Môžete vyskúšať príchute ako snickers, vanilka, čokoláda a mnohé ďalšie.

Cena za 3 kg je zhruba 45 eur. 

7. miesto

BioTechUSA Hyper Mass

Orientačná cena: 57 €

Produkt obsahujúci komplexné aminokyseliny, dostatočné množstvo kvalitných bielkovín a sacharidov. Tento gainer podporuje regeneráciu organizmu, najmä po silovom a kardio tréningu.

Ako dávkovať? Zmiešajte 1 kopcovitú odmerku so 450 ml vody alebo inej tekutiny a vypite.

Môžete ochutnať napríklad príchute karamel, čokoládu a iné.

4 000 g sa dá kúpiť za približne 57 eur.

8. miesto

Weider Mega Mass

Orientačná cena: 54 €

Tento produkt obsahuje vysokokvalitné bielkoviny na budovanie svalového tkaniva a veľa BCAA, ktoré sú nevyhnutné na regeneráciu po tréningu.

Výrobok obsahuje až 1 500 kcal denne navyše vo forme najkvalitnejších sacharidov. Okrem toho obsahuje aj prídavok dôležitých vitamínov a minerálov.

Ako dávkovať? Odporúča sa rozmiešať 4 – 5 polievkových lyžíc v približne 350 ml vody alebo napríklad mlieka. Užívajte 1 – 3 dávky denne, ideálne po tréningu.

Môžete vyskúšať jahodovú, vanilkovú alebo čokoládovú príchuť.

3 kg stojí okolo 54 eur.

9. miesto

MyProtein Weight Gainer

Orientačná cena: 59 €

Vegetariánsky výrobok, ktorý obsahuje až 31 g bielkovín a 50 g sacharidov v jednej porcii. Vyskúšajte Gainer v čokoládovej, vanilkovej alebo jahodovej verzii.

Tento výrobok je k dispozícii v troch hmotnostiach. 1 kg za približne 20 eur, 2,5 kg za približne 59 eur alebo 5 kg za cca 110 eur.

10. miesto

Amix OptiMass Beef Gainer

Orientačná cena: 35 €

Tento doplnok je vystavaný na značkovom hovädzom proteínovom izoláte HydroBEEF a vysokokvalitnom sacharidovom matrixe. Výrobok má navyše veľmi nízky obsah tuku a neobsahuje laktózu.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča zmiešať 50 g gaineru s 250 – 300 ml vody. Odporúčaná denná dávka je 1 – 3x v závislosti od fyzickej aktivity a stravy.

2 500 g stojí približne 35 eur.

11. miesto

Extrifit Hardcore Gain 21

Orientačná cena: 35 €

Tento produkt obsahuje 21 % bielkovín CFM, ktoré prispievajú k budovaniu svalovej hmoty a výkonnosti. Sacharidová zložka Hardcore Gain 21 sa skladá z maltodextrínu a dextrózy.

Môžete ochutnať príchute, ako sú čučoriedky, jahody a ďalšie lahodné chute.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča rozložiť dennú dávku na 2 až 3 porcie, ktoré je vhodné konzumovať ako svačinku medzi jedlami.

Cena za 3 kg je približne 35 eur.

12. miesto

Nutrend Compress B.I.G.

Orientačná cena: 39 €

Banán, čokoláda alebo vanilka? Od tejto značky si môžete vychutnať všetky tri príchute. Tento sacharidovo-proteínový doplnok sa skladá zo špeciálnej zmesi NitroPeptide Protein Blend a sacharidu izomaltulózy (Palatinose™). Okrem toho je obohatený o vitamíny, inulín a kolostrum. V jednej dávke je až 6 000 mg BCAA a 3 000 mg L-glutamínu.

Ako dávkovať? Zmiešajte 70 g výrobku s približne 450 ml vody. Nápoj by sa mal v ideálnom prípade vypiť približne 90 minút pred začiatkom tréningu.

2 100 g stojí približne 39 eur. 

Záver

Ak je vaším cieľom naberať  svalovú hmotu, ideálnou voľbou sú gainery. Ak si nie ste istí, ako zostaviť tréningový plán, aby ste dosiahli svoje vysnívané výsledky, poraďte sa so svojím trénerom alebo odborníkom na výživu. Vždy je dobré mať cieľ a plán. Ak máte tieto dva body a navyše pridáte do tímu sústredenie a disciplínu, máte takmer vyhraté. Neoplatí sa brať gainer len tak, pre nič za nič. Len preto, že ho niekto vo fitku pije. Nie, to nie je správna cesta.

Smer by mal byť úplne cielený, pretože len tak bude gainer fungovať tak, ako má. Choďte za svojimi snami a nevzdávajte sa v polovici cesty. Tí, ktorí sa nevzdávajú, žnú odmeny a v tomto prípade skutočne získavajú svaly.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Gainer

[2] Wikiskripta (CZ): Muskulární dysmorfie

[3] Healthline (ENG): The 10 Best Weight and Mass Gainer Supplements

[4] PubMed Central (ENG): The effects of protein supplements on muscle mass, strength, and aerobic and anaerobic power in healthy adults: a systematic review

[5] PubMed Central (ENG): Gaining weight: the scientific basis of increasing skeletal muscle mass

5/5 - (1 vote)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».