13 najlepších orechových masiel a krémov – recenzie a aké vybrať

Čo sú to orechové maslá, aké druhy máme a ktoré sú tie najlepšie? Kde kúpiť arašidové, kešu, mandľové alebo iné chutné maslá lacno?

TOP  1. miesto

GRIZLY Mandľový
krém jemný

Orientačná cena: 13 €

Jemné 100 % mandľové maslo  GRIZLY je vyrobené z nasucho pražených mandlí. Ide o skvelú pochúťku bohatú na bielkoviny a zdravé tuky.

2. miesto

GRIZLY Kešu
krém jemný

Orientačná cena: 13 €

Krém z prémiových kešu orieškov, nasucho opražených a mletých na veľmi jemnú konzistenciu. Bohaté na zdravé tuky, bielkoviny, vitamíny E, B1, B3 a ďalšie.

3. miesto

GRIZLY Arašidový
krém jemný

Orientačná cena: 6 €

Jemný arašidový krém sa vyrába zo starostlivo vybraných, nasucho pražených arašidov. Využijete ho na mnoho spôsobov každý deň. Neobsahuje žiadne pridané látky.

Trinásť najlepších orechových krémov

Čo sú to orechové maslá a krémy?

Maslá alebo pasty z rôznych orechov sú veľkým trendom. A úprimne, aby aj nie! Je ich k dispozícii veľmi veľa a sú nielen dobré, ale aj extra výživné a plné zdravých tukov. Konkrétne ide o mononenasýtené tuky. Tieto tuky môžu znižovať hladinu cholesterolu, eliminovať riziko srdcových ochorení a vyrovnávať krvný tlak. Nenechajte sa teda oklamať rôznymi tvrdeniami, že tukom sa treba vyhýbať a že tučné jedlo sa rovná zlému jedlu. Nie je to tak, len je potrebné rozlišovať, o ktoré tuky ide.

Orechové maslá sú k dispozícii nielen v špecializovaných predajniach, ale sú bežne dostupné aj v bežných obchodných reťazcoch. Nie je to žiadny unikát. Skvelé je, že zatiaľ čo kedysi bolo dostupné len arašidové maslo, dnes je výber naozaj bohatý – vlašské orechy, pistácie, kešu, mandle, kokos a, samozrejme, lieskové orechy. Môžete si kúpiť jednodruhové, ale aj rôzne variácie.

Orechy obsahujú veľa horčíka, ktorý je pre naše telo nevyhnutný. Takže orechy áno. Je to správna voľba.

A čo ďalšie ešte obsahujú?

  • Vitamíny skupiny B vrátane riboflavínu, niacínu, tiamínu, kyseliny pantoténovej a vitamínu B6
  • Foláty
  • Minerály
  • Bielkoviny
  • Aminokyseliny
  • Vitamín E

Prečo sú orechové maslá zdravé?

Ako už bolo povedané, orechové maslá sú doslova nabité živinami. Niet divu, že ľudia, ktorí sa stravujú low carb, jedia orechové maslá na dennej báze. Dodávajú telu zdravé tuky, vitamíny, minerály a ešte si aj pochutia.

Vitamín B nie je len jeden, naopak, je ich celá skupina. Spolu je to osemčlenný tím. A aká je ich hlavná funkcia? Predovšetkým udržiavať mozog aktívny a bdelý, podporovať činnosť srdca, prispievať k normálnej funkcii metabolizmu, udržiavať zdravú pokožku, vlasy a nechty. Sú to vitamíny rozpustné vo vode a s výnimkou vitamínu B12 sa neukladajú do zásoby.

Foláty, ako už názov napovedá, obsahujú viacero zlúčenín, približne 100. Môžeme spomenúť napríklad kyselinu listovú. Všeobecne sa radia medzi vitamíny skupiny B, konkrétne B9.

Ľudský organizmus si nedokáže minerály vyrábať sám, preto ich musíme pravidelne dopĺňať, a to buď prostredníctvom pestrej a vyváženej stravy, alebo vo forme výživových doplnkov. Ich obsah je veľmi dôležitý, ale aj ich pomer.

Bielkoviny sú pre ľudský organizmus nepostrádateľné. Je to jedna zo základných zložiek všetkých živých organizmov. Môžeme ich rozdeliť na živočíšne alebo rastlinné. Vo všeobecnosti majú všetky bielkoviny mnoho funkcií, napríklad stavebnú, transportnú, skladovaciu, regulačnú a ochrannú.

Bez aminokyselín by neexistovali žiadne bielkoviny. V skutočnosti sú ich základným stavebným kameňom. Ľudské telo si niektoré z nich dokáže vytvoriť samo, zatiaľ čo iné je potrebné dodať z vonkajších zdrojov.

„Éčko“ je vitamín rozpustný v tukoch a je veľmi dôležitým antioxidantom, ktorý chráni ľudské bunky pred voľnými radikálmi.

Ako sa orechové maslá vyrábajú?

Každý výrobca má pravdepodobne svoj vlastný originálny recept. Ak však začneme od úplných základov, postup je viac-menej totožný.

Prvým krokom je dobrý mixér. Bohužiaľ, nie každý dokáže orechy rozmixovať na úplnú pastu, naopak, výsledný produkt má hrudky. Mixér je preto zásadný. Ak si chcete vyrobiť orieškové maslo doma, nepodceňujte jeho výber.

Veľkovýrobcovia masiel, samozrejme, nepoužívajú mixéry. Ich „pomocníkom“ je tzv. stone grindery, čo v preklade znamená „kamenné mlyny“. Ako si to predstaviť? Veľký hrniec, vo vnútri s kolieskami, ktoré sa pomaly otáčajú a v ktorých sa maslá niekoľko hodín jemne melú. Nedochádza tu k žiadnemu prehrievaniu. Cieľová a požadovaná maximálna teplota je 42 stupňov Celzia.

Vráťme sa však k mixéru. Je dôležité, aby mal výkon aspoň 800 W. Maslo sa môže vyrábať zo surových, namočených alebo pečených orechov. Všetky možnosti vás dovedú k požadovanému výsledku. Chuť sa trochu líši, ale nedá sa povedať, kedy je najlepšia a kedy najhoršia. Vždy záleží na vašich chuťových pohárikoch.

Ak orechy pečiete, stačí ich piecť len mierne dozlatista, približne 10 minút pri 180 °C.

Po vytiahnutí z rúry ich nechajte vychladnúť pri izbovej teplote a potom začnite pomaly mixovať. Môžete pridať čokoľvek, čo máte radi – čokoládu, kokos, soľ, škoricu – skrátka čokoľvek.

Ak sa rozhodnete orechy vopred namočiť, bude stačiť niekoľko hodín. A potom je postup úplne rovnaký.

Aké sú druhy orechových krémov a ktoré sú najlepšie?

Aké je najlepšie? To je otázka! Každý má rád niečo iné. Jeden miluje klasiku, čo je vo svete orechových masiel určite arašidové maslo, iný túži po exotických pistáciách a ďalší miluje hutné kešu oriešky alebo mandle. Je tu naozaj veľa priestoru na skúmanie a testovanie chutí.

Arašidy radíme do sortimentu orieškovým masiel, aj keď v skutočnosti vôbec nie sú orechmi. Arašid je totiž strukovina.

Hustejšia a krémovejšia konzistencia ako u ostatných „kolegov“. Obsahuje vysoké množstvo bielkovín, fosforu, vitamínu E alebo napríklad vápnika a zinku. Chutí výborne a je skvelé napríklad do rannej kaše. 

Kešu oriešky majú síce menej bielkovín ako iné orechové maslá, ale na druhej strane v nich nájdete viac železa, medi a fosforu. Kešu maslo je výborné samotné, len tak na lyžičke alebo napríklad v smoothie.

Kokos zvyčajne delí ľudí na dve skupiny – jedni ho milujú a druhí ho nemôžu ani cítiť. Rovnako je to aj s maslom z tohto exotického orecha. Toto maslo tuhne pri izbovej teplote, takže ho nemusíte dávať do chladničky. Obsahuje veľké množstvo vitamínov skupiny B.

Lieskové oriešky so sebou nesú taký závan detstva, nemyslíte? Okrem toho obsahujú veľké množstvo vitamínu B6, fosforu, kyseliny listovej alebo napríklad draslíka.

Vlašské orechy sú typické pre slovenskú jeseň, tak prečo ich dávať len do koláčov, že? Orechový krém z nich je úplne vynikajúci. Navyše podľa čínskej medicíny posilňujú dráhu obličiek a zahrievajú telo.

Pistácie majú najviac vitamínu B6 zo všetkých uvedených orechov. A čo je skvelé, majú málo kalórií, takže sú vhodné aj pri redukcii hmotnosti.

Kde nakupovať orechové maslá?

Orieškové maslá si dnes môžete kúpiť takmer kdekoľvek – niekedy dokonca aj v lekárni. Ide o klasický sortiment obchodov so zdravou výživou, ale aj e-shopy praskajú vo švíkoch.

Za zmienku stojí napríklad spoločnosť Grizly, pretože jej orechové maslá získavajú od konzumentov úžasné recenzie.

1. miesto

GRIZLY Mandľový krém jemný

Orientačná cena: 13 €

Vyskúšajte pol kila stopercentného mandľového krému od značky Grizly. Toto maslo z mandlí je krásne hutné, našľahané a má veľmi jemnú konzistenciu. Tieto maslá sa vyrábajú vo veľmi malých sériách, vďaka čomu je zaručená naozaj vysoká kvalita a hlavne čerstvosť každého kusu.

Toto maslo obsahuje v 100 g 21 g sacharidov a 53 g zdravých tukov. Obsahuje tiež vysoký podiel vitamínu E a horčíka.

Toto maslo je skvelé do smoothies, na obilné kaše, do proteínových kokteilov alebo len tak samotné.

500 g stojí okolo 13 eur.

2. miesto

GRIZLY Kešu krém jemný

Orientačná cena: 13 €

Pol kila kešu masla od značky Grizly z prémiových, nasucho opražených kešu orieškov.

Ide o 100 % kešu pastu, ktorá obsahuje horčík, ktorý znižuje únavu a vyčerpanie, udržiava normálnu funkciu bielkovín a podporuje správnu funkciu svalov. Ďalej sú tu aj zdravé tuky, ktoré sú pre telo veľmi prospešné. Kešu maslo je tiež vynikajúcim zdrojom bielkovín, vitamínov E, B1 a B3, koenzýmu Q10, kyseliny listovej, horčíka a fosforu.

Kešu maslo môžete pridať do smoothies, kaší, koláčov alebo dokonca do ovsených vločiek.

Cena za 500 g je približne 13 eur.

3. miesto

GRIZLY Arašidový krém jemný

Orientačná cena: 6 €

Jemné arašidové maslo od českej značky Grizly, to je zlatá klasika. Vyrába sa z nasucho pražených arašidov, ktoré sa pomelú na jemnú konzistenciu. Hoci arašid patrí medzi strukoviny a nie medzi orechy, chutí ako orech. A práve preto sú tieto maslá také obľúbené. Zasýtia vás a zaženú nežiaduce chute.

Arašidy sú veľmi bohaté na nenasýtené rastlinné tuky, bielkoviny, vlákninu, vitamíny B, A, E, horčík, draslík a fluór.

Toto maslo sa výborne hodí ako prísada na pečenie, napríklad do sušienok.

Cena za 500 g je približne 6 eur.

4. miesto

BIG BOY Slaný karamel

Orientačná cena: 8 €

Značka BIG BOY® vymyslela v spolupráci s Mama blogerkou roka 2018 Mama Domisha jednu z najobľúbenejších príchutí poslednej doby – slaný karamel.

A čo presne toto maslo obsahuje? Arašidy 64,5 %, karamelová čokoláda 30 %, kokosový cukor, himalájska soľ.

Tento krém neobsahuje konzervačné látky a lepok.

Koľko zaplatíte za 250 g? Asi 8 eur.

5. miesto

LifeLike Mandľový krém

Orientačná cena: 17 €

Kilogramové balenie mandľového krému od českej značky LifeLike zaručuje skutočne jemnú a delikátnu chuť. Len 100 % mandlí, pražených nasucho. Žiadne ďalšie pridané zložky, ako je cukor alebo lepok.

Výrobca odporúča toto maslo napríklad na kašu, ovocie alebo len tak na lyžičku.

A koľko toto balenie stojí? Menej ako 17 eur. 

6. miesto

BIG BOY White Brownie

Orientačná cena: 9 €

Značka BIG BOY sa opäť spojila s blogerkou Mama Domisha a vytvorili ďalšiu príchuť arašidového krému. Tentoraz ide o hladký lieskovo orieškový krém s kešu orieškami a bielou čokoládou. Lieskové oriešky v tomto výrobku pochádzajú z talianskej oblasti Mortarelle a kešu z Indie. Biela belgická čokoláda tvorí skvostnú chuť. Do krému je pridané prepustené maslo, ktoré zvýrazňuje chuť kešu orieškov.

Toto maslo by sa výborne hodilo do kaše, jogurtu alebo ako poleva na dezert.

250 g stojí približne 9 eur.

7. miesto

GRIZLY Lieskovo orieškový krém jemný

Orientačná cena: 12 €

Česká značka Grizly prináša jemný lieskovo-orieškový krém v polkilovom balení. Lieskové maslo je bohatým zdrojom vlákniny, bielkovín a zdravých tukov. Predtým, ako sa z týchto orechov stane maslo, Grizly ich praží v ich prirodzenej hnedej šupke.

Toto maslo je skvelé na pečivo, do smoothies, ako prísada do dezertov alebo aj do tvarohu.

Cena za 500 g je cca 12 eur.

8. miesto

GRIZLY Mandľový krém chrumkavý

Orientačná cena: 13 €

Chrumkavé mandľové maslo od českej značky Grizly. Toto maslo je krásne chrumkavé vďaka tomu, že po suchom opražení orechov sa všetky nerozomelú, ale zostanú tu aj lahodné kúsky.

A k čomu sa toto maslo hodí? Určite samostatne, na lyžičke ako zdravý snack. Je výborné aj do kaší, smoothies alebo dezertov.

A cena? Za 500 g zaplatíte približne 300 korún.

9. miesto

NATU Mandľový krém pražený

Orientačná cena: 5 €

140 g mandľového krému od spoločnosti NATU je stávkou na kvalitu. Toto maslo bolo vyrobené tým najšetrnejším spôsobom z najkvalitnejších jemne pražených mandlí, čo zaručuje, že všetky živiny zostanú kompletné.

Natu je česká značka, ktorá dbá na 100 % čistotu všetkých zložiek a zakladá si na nekompromisnej kvalite.

140 g tohto masla stojí približne 5 eur.

10. miesto

GRIZLY Pistáciový krém

Orientačná cena: 27 €

500 g lahodných pistácií vo forme masla. Je to delikatesa. Tento krém sa vyrába z pistácií pražených nasucho, aby sa zachovala ich špecifická a príjemná chuť.

Pistáciové maslo nám zaručuje dobrý príjem horčíka, zdravých tukov, vitamínov E, B1 a B3, koenzýmu Q10, kyseliny listovej, horčíka a fosforu.

Môžete ho jesť samostatne, ako prísadu do koktejlov, s ovocím alebo tvarohom.

A cena za 500 g? Približne 27 eur.

11. miesto

LifeLike Proteín oriešok a čokoláda

Orientačná cena: 8 €

Tento lieskovo-orieškový krém s kakaom a vysokokvalitným srvátkovým proteínom je ideálnou voľbou pre športovcov alebo fyzicky vyťažených ľudí, pretože dodáva dávku kvalitnej energie v jednej svačinke. Obsahuje tiež MCT oleje, kokosový olej, erytritol a glykozid. Neobsahuje žiadny pridaný cukor, palmový olej, emulgátory ani konzervačné látky.

300 gramov stojí necelých 8 eur.

12. miesto

LuckyAlvin CUKRFREE

Orientačná cena: 9 €

Hoci tento krém skutočne neobsahuje cukor, omotá si okolo prstov aj milovníkov sladkého. Bez cukru, bez sladidiel, bez palmového oleja, ale s obrovskou dávkou kvalitných lieskových orieškov, bio kakaa zo Santa Dominga a voňavej vanilky z Maurícia.

200 g stojí približne 9 eur.

13. miesto

Nutiva Arašidový krém jemný

Orientačná cena: 8 €

Český produkt, arašidový krém s hmotnosťou 790 g. Krém sa vyrába zo 100 % pražených arašidov. Bez pridaného cukru, palmového oleja a konzervačných látok. Toto maslo si môžete vďaka veľkosti balenia vychutnávať naozaj dlho a pridávať ho do svojich obľúbených pokrmov.

Vyskúšajte toto maslo do raňajkovej kaše, müsli, jogurtu, koláčov alebo RAW dezertov.

A cena? Menej ako 8 eur.

Záver

Orechové krémy sú skvelou alternatívou nezdravého mlsania. Sú prirodzene sladké a vďaka svojej hutnej konzistencii vás dokonale zasýtia. Zdravé, chutné a multifunkčné.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Orech

[2] Diplomová práce (CZ): Srovnání jednotlivých druhů a skupin ovoce z hlediska obsahu a vlastností výživově cenných složek

[3] Diplomová práce (CZ): Suché skořápkové plody ve výživě člověka

[4] Healthline (ENG): 8 Health Benefits of Nuts

[5] PubMed Central (ENG): Nut and Peanut Butter Consumption and Mortality in the National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study

[6] PubMed Central (ENG): Health Benefits of Nut Consumption

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».