TOP 12: Najlepší proteín na chudnutie – recenzie a ako vybrať

Aký je najlepší proteín na chudnutie? Ako môže proteín pomôcť pri chudnutí? Aké očakávania treba mať a na čo sa pripraviť?

TOP  1. miesto

BioTechUSA 100 %
Pure Whey

Orientačná cena: 51 €

100 % srvátkový proteín s vysokým obsahom bielkovín (76 %) a 4 443 mg BCAA v každej dávke. Obsahuje minimálne množstvo tuku a sacharidov bez pridaného cukru a je bez lepku a aspartámu.

2. miesto

MyProtein Impact
Whey Isolate

Orientačná cena: 63 €

Jeden z najčistejších srvátkových doplnkov na trhu s 90 % obsahom bielkovín poskytuje 23 g bielkovín v jednej dávke. Neobsahuje žiadny tuk ani cukor. Pomáha pri raste a udržiavaní dôležitých svalov.

3. miesto

Amix IsoPrime CFM
Whey Protein Isolate

Orientačná cena: 70 €

Skvelý proteín obsahuje 90 % čistých bielkovín vyrobených najšetrnejšou metódou mikrofiltrácie, ktorá zabezpečuje maximálnu čistotu, ľahkú stráviteľnosť a vysokú biologickú hodnotu.

Dvanásť najlepších proteínov na chudnutie

Pomáha proteín chudnúť?

Proteín zohráva úlohu pri chudnutí a áno, môže byť aspektom, ktorý pomáha chudnúť. Ale pozor, tvrdenia typu „ak začnete konzumovať proteínový doplnok, zázračne schudnete“ nie sú pravdivé – bohužiaľ, to nie je také jednoduché.

Ako sme však už povedali, proteín vám môžu pomôcť s redukciou. Ako vieme, bielkoviny sú základným stavebným prvkom pri stavbe ľudského tela, a preto majú veľký vplyv na stav svalov, šliach a väzov. Niektoré druhy bielkovín môžu mať dokonca veľmi pozitívny vplyv na správny vývoj kostí alebo hormonálnu rovnováhu.

Proteíny majú tiež také vlastnosti, že:

 • Znižujú chuť do jedla
 • Pomáhajú udržiavať a urýchľovať zdravý metabolizmus
 • Starajú sa o svalovú hmotu
 • Trávia sa dlhšie, takže vás zasýtia na dlhšiu dobu.
 • Pozitívne ovplyvňujú hormonálny systém a tráviaci trakt
 • Ich spracovanie v tele spaľuje kalórie


Takže ak to zhrnieme, samotným proteínom neschudnete, ale keď okrem konzumácie bielkovín znížite aj množstvo nezdravých sacharidov a tukov, spustí sa spaľovanie tukových zásob, pretože telo potrebuje viac času na trávenie bielkovín – jednoducho povedané, ste dlhšie sýti a nemáte potrebu jesť nevhodné potraviny.

Proteínové koktaily sú jednoducho pohodlným spôsobom, ako zvýšiť denný príjem bielkovín, ak ich nezískavate dostatok prostredníctvom stravy. Bielkoviny sa nachádzajú napríklad v mäse, strukovinách, mlieku alebo obilninách, ale pre bežného človeka je často ťažké skonzumovať ich dostatočnú dennú dávku. Z tohto dôvodu je dobré siahnuť po proteínových doplnkoch, ktoré môžu pomôcť pri tomto deficite.

Čo je to proteín?

Proteín, alebo tiež bielkovina, je základným stavebným prvkom každej bunky, takže aj nás. Bez nich by sme neboli ničím, a to doslova.

Názov proteín pochádza z gréckeho slova „protos“ a znamená „niečo nenahraditeľné“ alebo tiež „prvý, pôvodný“. Už názov teda hovorí za všetko. Proteíny sú jednoducho nevyhnutné.

Každá bielkovina sa skladá z aminokyselín, ktorých počet sa v jednotlivých typoch bielkovín líši. Preto nie je dogmatické povedať, že bielkovina obsahuje toľko a toľko aminokyselín. Bielkoviny sú vysokomolekulárne látky a najdôležitejšie je asi to, že si ich telo nedokáže vytvoriť samo. Preto musí byť zloženie našej stravy vyvážené, aby sme neprijímali ani veľa, ani málo, ale tak akurát.

Na čo proteín slúži?

Ako už bolo povedané vyššie, bielkoviny toho majú na svojich pomyselných pleciach naozaj veľa.

Proteíny sú taký stavebný dozor, bez ktorého sa nezaobíde žiadna úloha. Musia dbať na to, aby sa všetko „vybudovalo“ podľa tých najprísnejších noriem. Vďaka nim máme svalovú hmotu, tkanivá, ale aj orgány. Sme skrátka živí.
Áno, je to tak, proteíny majú vplyv aj na trávenie. Obsahujú totiž enzýmy, ktoré celý tento proces nielen uľahčujú, ale sú preň zároveň aj nevyhnutné.
Proteíny dokážu riadiť a regulovať hladiny hormónov v ľudskom tele.
Bielkoviny dokážu okrem iného prenášať kyslík do svalov, a tým zlepšovať ich funkciu. Svaly potrebujeme aj k miniatúrnemu pohybu. Nezdá sa to, ale ak sa zameriate na svoj denný režim, tak zistíte, že svaly sú pre náš život proste nevyhnutným pilierom.
Bielkoviny vytvárajú krvné protilátky, ktoré podporujú správnu funkciu imunity.
Telo je veľmi vynaliezavé, o tom niet pochýb. Ale ako to vymyslelo v tomto prípade, to je neuveriteľné. Ak prijímate málo sacharidov, a tým pádom trpíte nedostatkom energie, bielkoviny vám podajú pomocnú ruku a poslúžia ako zdroj energie namiesto cukrov.

Aké sú druhy proteínov?

Občas nie sme schopní pokryť bežnú dennú potrebu bielkovín, preto určite nie je na škodu ich dopĺňať. V skutočnosti je to presne naopak – doplnením bielkovín sa telo dostane do rovnováhy a bude pracovať tak, ako má.

Na trhu je veľké množstvo proteínov od rôznych výrobcov a značiek. Môžete si vybrať napríklad z týchto:

Aby sme sa dostali k bližšej  podstate, musíme si najprv objasniť, čo je srvátka? Zaujímavé je, že anglický preklad je „whey“ a s týmto názvom sa stretnete u mnohých výrobcov a značiek. Srvátka pochádza z mlieka, takže ide teda o živočíšny produkt. Nájdeme ju v každom mlieku akýchkoľvek cicavcov, ktoré produkujú mlieko prostredníctvom mliečnych žliaz.

Srvátka je taký malý zázrak, pretože jej zloženie je naozaj zázračné. Aminokyseliny, ktoré obsahuje, sú pre telo nevyhnutné.

A ako pomáha srvátkový profil ľudskému telu? Je skvelým zdrojom aminokyselín BCAA, ktoré majú pozitívny vplyv na budovanie svalov a tkanív, srvátka tiež podporuje imunitu, zmierňuje zápaly, dokáže znižovať krvný tlak a pôsobí ako antioxidant.

Zo srvátky sa vyrábajú tri druhy proteínov – koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Prečo kazeínové? Pretože základnou zložkou týchto proteínov je kazeín, čo je mliečna bielkovina. Väčšinou ju nájdeme v kravskom mlieku, kde je v hojnom zastúpení; je to jeho nerozpustná časť. Je skvelým zdrojom aminokyselín a obsahuje aj vápnik a fosfor v stopových množstvách.

Prečo sa mu hovorí nočný proteín? Ak ho totiž užijete večer pred spaním, zabezpečíte si pokojné vstrebávanie živín, ale nie je to nevyhnutné.

Ide o produkt, ktorý obsahuje bielkoviny z dvoch alebo viacerých zdrojov. Môžete mať teda napríklad kombinovať srvátku a kazeín.

O tomto proteíne sa hovorí, že je všestranný. Aby aj nie, viaceré typy bielkovín sa navzájom dopĺňajú a môžu tvoriť komplexný, ucelený systém. Ďalšou výhodou je aj cena, ktorá sa pohybuje na nižšej hranici, než pri tých jednozložkových. Nevýhodou naopak môže byť, že každá zložka sa vstrebáva v inom čase, čo môže spôsobiť ťažkosti pri trávení.

Tieto proteíny sú, ako už názov napovedá, vhodné pre vegetariánov aj vegánov. Ide teda o 100 % produkty z rastlín. Rastlinné bielkoviny pochádzajú z quinoy, pohánky, sóje, ale aj hrachu a konope.

Rastlinné proteíny majú ale tú nevýhodu, že môžu obsahovať menej aminokyselín ako tie živočíšne.

Aké proteíny sú najlepšie na chudnutie?

Proteíny vhodné na chudnutie sú ideálne tie, ktoré neobsahujú pridané cukry, konzervačné látky, farbivá a tuky. Ak teda neviete, aký je pre vás ten vhodný, nič nepokazíte, ak si vyberiete rad Natural. Ide o prírodný produkt bez príchute, bez prebytočných cukrov.

Proteínové doplnky zvyčajne dosahujú až 90 % obsahu bielkovín. Čím vyššie percento, tým, samozrejme, lepšie. Sledujte preto zloženie výrobku a rozhodujte sa na základe neho.

Ako proteín konzumovať?

Určite sa riaďte pokynmi výrobcu, ak je však vaším cieľom zhodiť nadbytočné kilogramy alebo nežiaduci tuk, snažte sa proteín zmiešať s vodou, nie s mliekom a podobne. Ak namiesto obyčajnej neperlivej vody použijete napríklad obyčajné plnotučné mlieko, pridáte približne o 9 g tuku viac, čo chudnutiu jednoducho neprospieva.

1. miesto

BioTechUSA 100 % Pure Whey

Orientačná cena: 51 €

Tento srvátkový proteín od spoločnosti BioTechUSA obsahuje až 76 % bielkovín. BioTechUSA je, ako už názov napovedá, americká značka, ktorá sa rozšírila do 44 krajín sveta vrátane Slovenskej republiky.

V každej porcii dostanete okrem 21 g skvelých bielkovín aj tráviaci enzým bromelaín, 4 443 mg BCAA, minimum tukov a sacharidov. Produkt neobsahuje lepok a je vyrobený len z prvotriednych surovín.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča zmiešať 1 odmerku proteínu s 250 ml vody alebo polotučného mlieka či inej obľúbenej tekutiny.

2 270 g stojí približne 51 eur a vyskúšať môžete napríklad tieto príchute:

 • Jahoda
 • Oriešok
 • Malinový cheesecake
 • Sušienky
 • Banán
 • Karamel a mnoho ďalších skvelých príchutí.

2. miesto

MyProtein Impact Whey Isolate

Orientačná cena: 63 €

Ak sa snažíte zhodiť nejaké to kilo navyše, tento proteín by mohol byť skvelým parťákom. Je bez príchutí, takže neobsahuje žiadne skryté cukry. Ide o veľmi kvalitnú zmes, ktorá vám dodá až 23 g bielkovín v jednej porcii.

A skvelé je, že neobsahuje žiadny tuk ani cukor. Na chudnutie je táto značka ideálna.

A kedy si tento proteín dopriať? Keďže sa tento produkt pomerne rýchlo vstrebáva, ideálny čas na jeho užitie je približne 30 – 60 minút po tréningu. 1 odmerku zmiešajte s približne 250 ml vody, mlieka alebo napríklad rastlinného mlieka a vypite.

A aká je cena? Za pol kilogramu výrobku zaplatíte asi 40 eur, 1 kg stojí cca 63 eur a 2,5 kg balenie je dostupné za zhruba 150 eur.

3. miesto

Amix IsoPrime CFM Whey Protein Isolate

Orientačná cena: 70 €

Až 69 porcií skvelého proteínu v jednom balení, ktoré si môžete vychutnať až 3-krát denne. Tento produkt je srvátkový proteínový izolát, ktorý sa vyrába veľmi šetrnou metódou CFM. Proteínový doplnok má výbornú vstrebateľnosť, takže nezaťažuje tráviaci systém a nevytvára pocit „kameňov“ v žalúdku.

Okrem vysokokvalitných bielkovín obsahuje tento produkt prirodzene vysoké množstvo aminokyselín BCAA, L-arginínu a L-glutamínu a pre ešte lepšiu stráviteľnosť je každá dávka bielkovín obohatená o enzýmový komplex DigeZyme®. Tento výrobok je sladený iba sukralózou Splenda®, inak v ňom nenájdete žiadne nadbytočné cukry.

Ako dávkovať? Zmiešajte jednu odmerku s akoukoľvek tekutinou a konzumujte.

2 000 g stojí približne70 eur a okrem prírodného variantu sú k dispozícii aj príchute čokoláda, lesné plody, pistácie a ďalšie.

4. miesto

MyProtein PeptoPro® Kazeín

Orientačná cena: 123 €

Tento produkt, kazeín PeptoPro®, je vysokokvalitne natrávená bielkovina, ktorá má navyše veľmi nízky obsah tuku a cukrov. V jednej dávke dostanete s týmto produktom do tela 16 gramov bielkovín na podporu rastu a udržiavania svalovej hmoty.

Tento produkt je unikátny v tom, že natrávený kazeín sa vstrebáva do tela rýchlejšie ako iné bielkoviny, takže veľmi jednoducho povedané, do svalov sa dostane oveľa rýchlejšie. Navyše produkt obsahuje všetkých 20 aminokyselín, ktoré pomáhajú správnemu fungovaniu organizmu.

Výrobca odporúča zmiešať 30 g s približne 200 ml vody alebo mlieka napríklad 30 minút pred alebo po cvičení.

Kilogram tohto výrobku stojí približne 123 eur.

5. miesto

Alavis Maxima Whey Protein Concentrate 80 %

Orientačná cena: 52 €

Tento prírodný proteín bez príchuti neobsahuje žiadne pridané cukry a minimum tuku. Tento proteín sa veľmi dobre vstrebáva a mieri cielene presne tam, kam potrebuje. Okrem kvalitných bielkovín v ňom nájdete aj vápnik, ktorý prispieva k fyziologickej funkcii metabolizmu a udržiava normálne zdravie kostí.

Ako dávkovať? Zmiešajte 3 odmerky prášku s vodou a vypite. Pre lepšiu chuť pridajte kocky ľadu. Výrobca odporúča piť tento proteínový nápoj približne 0 – 60 minút po cvičení.

1 500 g stojí približne 52 eur.

6. miesto

Micelárny kazeín MPC 86

Orientačná cena: 20 €

Tento doplnok stravy je druh micelárneho kazeínu a niekedy sa klasifikuje ako tzv. „nočný proteín“. Prečo? Pretože má dlhší čas vstrebávania a živiny sa môžu vstrebávať až 7 hodín. Z tohto dôvodu je lepšie užiť ho napríklad hodinu pred spaním a nechať ho aktívne pôsobiť cez noc.

MPC 86 reaguje s kyslým obsahom žalúdka, kde vytvára gélovú konzistenciu, ktorá zabezpečuje pomalé a postupné uvoľňovanie živín.

Ako užívať tento proteín? Ako bolo uvedené vyššie, ideálne na noc alebo hneď po tréningu. Rozmiešajte 30 gramov v približne 300 ml vody a vypite.

Koľko stojí tento výrobok? 1 kg kúpite za cca 20 eur.

7. miesto

Hydro Isolate 90

Orientačná cena: 35 €

Tento hydrolyzát srvátkového proteínu je skvelým parťákom pri chudnutí. Viete, ako sa hovorí – „ve dvou sa to lépe táhne“. Tento proteín je naštiepený a predtrávený na peptidy, čím sa zabezpečí jeho okamžitá vstrebateľnosť. Obsahuje takmer 0 % laktózy, tuku a cukru, čo ho radí do kategórie proteínov, ktoré vám pomôžu pri chudnutí.

Ako dávkovať tento doplnok stravy? Bežná jednorazová dávka je 30 g prášku, ktorý sa zmieša s približne 300 ml vody.

1 kg proteínu stojí zhruba 35 eur.

8. miesto

Amix Gold Whey Protein Isolate

Orientačná cena: 80 €

Proteín Gold Whey je srvátkový izolát tej najvyššej kvality. Veľkou výhodou je, že sa tento proteín ľahko a rýchlo vstrebáva, a tak nezaťažuje tráviaci systém.

V každej dávke vaše telo dostane 26 g bielkovín, kyseliny BCAA a tráviace enzýmy.

Ak si chcete vychutnať tento proteín, zmiešajte 30 g s 300 ml vody. Konzumujte 1 – 3x denne.

Okrem verzie Natural môžete vyskúšať aj príchute ako banán, čokoláda, vanilka a ďalšie.

2 280 g stojí približne 80 eur.

9. miesto

WPC 80 srvátkový whey proteín

Orientačná cena: 20 €

Tento srvátkový proteín sa veľmi dobre rozpúšťa a rýchlo sa vstrebáva do tela, kde aktívne pôsobí na rast svalov. Okrem kvalitných bielkovín ponúka produkt aj vysoký podiel bioaktívnych zlúčenín a aminokyselín.

Výrobok ponúka naozaj širokú škálu príchutí. Za zmienku stoja napríklad:

 • Kokos
 • Biela čokoláda
 • Pistácie
 • Vanilka
 • Banofee a ďalší


Okrem príchutí môžete experimentovať aj s veľkosťou balenia – 1 kg proteínu stojí približne 20 eur, zatiaľ čo 2 kg stojí necelých 40 eur.

10. miesto

Protein & Co. 100 % Virgin Whey

Orientačná cena: 20 €

Virgin Whey, doslova „panenský srvátkový proteín“. Tento druh proteínového doplnku má jemne mliečnu chuť, čo mu dáva punc univerzálneho pomocníka – môžete ho pridať nielen do nápojov, ale aj do akéhokoľvek jedla a koláčov. Výrobok neobsahuje žiadne sladidlá, konzervanty, arómy ani farbivá.

Virgin Whey podporuje rast a následné udržanie svalovej hmoty, a tým pomáha redukovať nadbytočný tuk.

Ako ho dávkovať? Rozmiešajte jednu odmerku, čo je 30 g, v 200 ml vody alebo, ako už bolo spomenuté, vysypte toto množstvo do cesta, zmesi alebo iného pokrmu. Konzumujte 1 – 3 porcie denne.

Kilogram výrobku stojí okolo 20 eur.

11. miesto

MyProtein Sójový proteínový izolát

Orientačná cena: 16 €

Ideálny variant proteínu pre vegetariánov, ale aj vegánov, alebo len pre milovníkov rastlinných produktov. Sójový izolát obsahuje až 27 g bielkovín v jednej porcii, čo dokopy dáva 90 % bielkovín v celkovom objeme.

Tento produkt je vyrobený z odtučnených sójových bôbov bez pridaného tuku alebo cukru, takže sa zbytočne nezaťažujete neželanými kalóriami.

500 g balenie stojí menej ako 16 eur.

12. miesto

MyoTec 100 % Grass Fed Whey

Orientačná cena: 50 €

Tento produkt je srvátkový proteínový izolát a obsahuje v celkovom objeme až 87 % bielkovín. Môžete si vybrať z dvoch príchutí – mliečny natural alebo čokoláda.

Okrem prvotriednych bielkovín dodáte svojmu telu aj vysoký obsah esenciálnych aminokyselín BCAA + EAA.

Navyše je skvelé, že značka myslí na životné prostredie a výrobok má 100 % recyklovateľný obal.

Ako si pripraviť proteín? Zmiešajte 30 g s 200 ml studenej vody alebo mlieka v mixéri a mixujte asi 30 sekúnd. Dávkujte 2 – 3 porcie denne.

900 g vás bude stáť približne 50 eur.

Záver

Chudnutie a proteín, to je kombinácia, ktorá funguje. K dostatočnému pohybu pridajte konzumáciu proteínu, vynechajte priemyselne spracované cukry a výsledky sa nepochybne dostavia.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Bielkovina

[2] Wikiskripta (CZ): Bílkoviny (1. LF UK, NT)

[3] Healthline (ENG): How Protein Can Help You Lose Weight Naturally

[4] PubMed Central (ENG): The role of protein in weight loss and maintenance

[5] PubMed Central (ENG): Clinical Evidence and Mechanisms of High-Protein Diet-Induced Weight Loss

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».