TOP 10: Najlepší koenzým Q10 – recenzie a skúsenosti

Čo je to koenzým Q10 a k čomu slúži? Ako si vybrať najlepší produkt s koenzýmom Q10? Recenzie a skúsenosti.

TOP  1. miesto

NOW CoQ10 + Hloh

Orientačná cena: 32 €

NOW CoQ10 má farmaceutickú kvalitu. Obsahuje iba prírodnú formu CoQ10. Poskytuje veľmi čistý trans-izomér (forma Q10, ktorá sa prirodzene vyskytuje v organizme).

2. miesto

Swanson Koenzým Q10

Orientačná cena: 15 €

Koenzým Q10 od americkej značky Swanson je vo forme ubichinónu. Každá kapsula obsahuje až 200 mg COQ10. Tento produkt podporuje zdravie srdca a fyzický výkon. 

3. miesto

Viridian Co-enzyme Q10

Orientačná cena: 25 €

Značka Viridian ponúka koenzým Q10 v kapsulách rastlinného pôvodu, ktoré sú vhodné aj pre vegánov. Tento výrobok potlačí únavu a podporí váš športový výkon.

Desať najlepších koenzýmov Q10

Čo je to koenzým Q10?

Mediálny svet a sociálne siete sú plné reklám a produktov s koenzýmom Q10. A viete čo?Právom. Ide totiž o veľmi dôležitú látku, ktorú naše telo potrebuje. Koenzým Q10 je antioxidant a má pre telo mnoho blahodarných funkcií. Chemické zloženie tejto látky je podobné vitamínom. V ľudskom tele sa nachádza vo väčšine buniek okrem červených krviniek. Koenzým Q10 sa čiastočne fyziologicky syntetizuje priamo v tele, ale prijímame ho aj potravou.

Jeho koncentrácia sa vekom znižuje, preto je dobré ho dopĺňať. Jeho najvyššia koncentrácia je v srdci, pľúcach a pečeni.

A aké sú teda jeho hlavné funkcie?

 1. Tvorí energiu v každej bunke nášho tela.
 2. Slúži ako antioxidant.

Aké benefity má jeho užívanie?

Nie je ich málo a vo vedeckej oblasti sa objavujú ďalšie a ďalšie. Poďme si ich teda spoločne predstaviť:

Ochorenia srdca telo veľmi zaťažujú, čo je logické – organizmus je nadmerne unavený, pretože sa tvorí menej energie. Dôsledkom môže byť až zvýšenie oxidačného stresu alebo napríklad zápal žíl a ciev a následne veľmi vážne komplikácie.

Bohužiaľ, na tento stav nepomáhajú ani niektoré lieky, ktoré môžu radikálne znížiť krvný tlak a zároveň tiež koncentráciu koenzýmu Q10 v krvi. A práve tento koenzým sa môže pri ochoreniach srdca používať ako prostriedok liečby.

Mladé dievčatá majú čoraz častejšie problémy s otehotnením. Kvôli stresu, náročnému životnému štýlu a zlej životospráve strácajú ovuláciu alebo vôbec nemenštruujú. Ďalšou vecou je, že plodnosť prirodzene klesá s vekom. Je dokázané, že koenzým Q10 ovplyvňuje kvalitu ženských vajíčok, preto je dobré ho dopĺňať po 30. roku života.

Kto by nechcel vyzerať mlado čo najdlhšie, že? Koenzým Q10 dokáže proces starnutia minimálne oddialiť.

Je dôležité si uvedomiť, že koža je najväčším orgánom ľudského tela. Bohužiaľ, toto prvenstvo nie je práve výhrou – pokožka je každý deň vystavená škodlivým vplyvom, ktoré spôsobujú jej starnutie. Tieto vplyvy možno rozdeliť na vonkajšie, čo je napríklad UV žiarenie, a vnútorné, ktoré zahŕňajú procesy prebiehajúce vo vnútri tela. Pokožka sa potom môže dehydrovať, vysušiť a jej jednotlivé vrstvy sa stenčia.

Priama aplikácia koenzýmu Q10 na pokožku môže znížiť jej poškodenie a komplexne ju chrániť. V dermatologickom sektore bol tiež preukázaný jeho účinok na redukciu vrások. Preto je tento oxidant už bežnou zložkou rôznych krémov a sér.

Akákoľvek bolesť hlavy je veľmi nepríjemná a obťažuje náš každodenný život. Ak prerastie do migrény, ide o veľkú nepríjemnosť. Keďže koenzým Q10 sa nachádza najmä v mitochondriách jednotlivých ľudských buniek, môže im dodávať viac energie, čo následne znižuje zápal, ktorý sa vyskytuje pri migréne.

Tvrdí sa, že oxidačný stres priamo ovplyvňuje funkciu svalov a ich následný výkon počas fyzickej aktivity. Koenzým Q10 zvyšuje výkonnosť vďaka svojej schopnosti znižovať úroveň oxidačného stresu.

Uvádza sa, že koenzým Q10 zlepšuje funkciu inzulínových receptorov v bunkách a zvyšuje tak ich citlivosť na tento hormón, čím reguluje hladinu cukru v krvi. Mnohí lekári odporúčajú diabetikom užívať doplnky stravy s týmto konkrétnym antioxidantom.

Keďže mitochondrie sú hlavným zdrojom energie pre mozog, koenzým Q10 je nevyhnutný. S pribúdajúcim vekom sa funkcia mitochondrií zhoršuje a činnosť mozgu sa utlmuje, čo môže viesť k demencii, skleróze a podobne.

Koenzým Q10 môže tento proces potlačiť alebo úplne eliminovať.

Na čo si dať pozor pri užívaní?

Pri užívaní tohto výživového doplnku je vždy dôležité dodržiavať pokyny výrobcu alebo sa poradiť s lekárom o úprave dávky.

Koenzým Q10 môžete zohnať de facto v dvoch formách:

 1. Ubichinol – tvorí až 90 % koenzýmu Q10 v krvi a ľahšie sa vstrebáva.
 2. Ubichinón – tvorí zvyšných 10 % a je výrazne pomalší a ťažšie sa vstrebáva.


Optimálna dávka je 500 mg denne, avšak limit je 1200 mg – nikdy ju neprekračujte. Koenzým Q10 sa rozpúšťa v tukoch a vstrebáva sa veľmi pomaly. Preto sa odporúča užívať doplnky stravy s koenzýmom Q10 vždy s jedlom, aby sa aspoň trochu zvýšila ich miera.

Nežiaduce účinky, ktoré sa môžu objaviť, sú:

 • Nevoľnosť
 • Nechutenstvo
 • Zvracanie
 • Hnačka
 • Pálenie záhy

V akých potravinách sa koenzým Q10 nachádza?

Ako sme už uviedli vyššie, ľudské telo si dokáže vytvoriť časť vlastného koenzýmu Q10. Keďže však jeho hladina s vekom klesá, je dôležité ho buď dopĺňať, alebo zaradiť do stravy potraviny, ktoré ho obsahujú, ideálne oboje. Medzi tieto potraviny patria:

 • Vnútornosti – najmä srdce, pečeň a obličky
 • Mäso – najmä bravčové, hovädzie a hydina
 • Ryby – pstruh, tuniak, makrela a sardinky
 • Zelenina – kukurica, špenát, karfiol, brokolica a ďalšie
 • Ovocie – najmä pomaranče a jahody
 • Strukoviny
 • Orechy a semená
 • Oleje
 • Vajíčka

1. miesto

NOW CoQ10 + Hloh

Orientačná cena: 32 €

Koenzým Q10 od značky NOW si môžete kúpiť vo forme kapsúl a jedno balenie ich obsahuje 90, čo je dávka na tri mesiace. Koenzým Q10 zohráva dôležitú úlohu pri premene energie z potravy na chemickú energiu a chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov.

Tento produkt má farmaceutickú kvalitu a obsahuje iba prírodnú formu CoQ10 vyrobenú fermentáciou v japonských továrňach.

Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne s mastným jedlom.

Cena je približne 32 eur.

2. miesto

Swanson Koenzým Q10

Orientačná cena: 15 €

Koenzým Q10 od americkej značky wellness produktov Swanson je vo forme ubichinónu a každá kapsula obsahuje až 200 mg CoQ10. Tento výrobok zvyšuje produkciu bunkovej energie a fyzický výkon, podporuje kardiovaskulárne zdravie, zvyšuje antioxidačnú aktivitu a pomáha udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi.

Ako dávkovať? Ideálna je jedna kapsula denne v kombinácii s jedlom.

Cena je približne 15 eur.

3. miesto

Viridian Co-enzyme Q10 s MCT

Orientačná cena: 25 €

Koenzým Q10 v kapsulách podporí váš športový výkon, potlačí únavu a pôsobí ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení. Všetky zložky tohto produktu sú 100 % aktívne a sú úplne rastlinného pôvodu, takže je vhodný aj pre vegetariánov alebo vegánov. Všetky zložky výrobku pochádzajú z rastlín od malých lokálnych producentov.

Balenie obsahuje 30 kapsúl a odporúča sa užívať 1 kapsulu denne s jedlom.

Cena sa pohybuje okolo 25 eur.

4. miesto

K2 Anti Age Day & Night

Orientačná cena: 50 €

Tento produkt od slovenskej značky Kompava obsahuje prírodné extrakty, ktoré podporujú tvorbu bunkovej energie v mitochondriách. Ide o kúru, ktorá sa delí na dve fázy – dennú a nočnú.

Denná fáza kombinuje antioxidant koenzým Q10 s účinkami adaptogénov cordycepsu a ženšenu pravého, ktoré zahŕňajú zvýšenie fyzickej a duševnej odolnosti, okysličenie organizmu, zlepšenie pamäti, učenia a koncentrácie, ako aj zníženie starnutia a opotrebovania mozgových buniek. Po nej nasleduje nočná fáza, ktorá sa zameriava na očistu mitochondrií. Obsahuje napríklad extrakt z brokolice, ktorý je zdrojom sulforafánu, spúšťača detoxikačných a antioxidačných procesov v tele.

Ako dávkovať?

Denná fáza – užívajte 4 kapsule ráno nalačno s dostatočným množstvom vody.
Nočná fáza – užite 2 kapsuly večer pred spaním a opäť zapite dostatočným množstvom vody.

Cena za túto kúru je cca 50 eur.

5. miesto

Jamieson Koenzým Q10

Orientačná cena: 16 €

Tento produkt vo forme kapsúl od kanadskej značky Jamieson sa vyrába fermentačným procesom zo 100 % bio fermentovaných kvasníc z prírodného zdroja. Je dobré vedieť, že spoločnosť Jamieson Laboratories je najstarším a najväčším kanadským výrobcom a distribútorom prírodných vitamínov, minerálov, koncentrovaných výživových doplnkov, byliniek a rastlinných liekov.

Ako dávkovať tento produkt? Výrobca odporúča 1 kapsulu denne súčasne s jedlom.

A cena? Približne 16 eur.

6. miesto

GS Koenzým Q10

Orientačná cena: 11 €

Tento koenzým Q10 v tabletách obsahuje optimálnu dávku, ktorá je 60 mg a má vysokú mieru vstrebávania.

Prípravok je obohatený o biotín, ktorý podporuje získavanie energie, psychickú a nervovú činnosť. Obsahuje aj hloh, ktorý podporuje činnosť srdca.

Ako dávkovať? Výrobca odporúča 1 kapsulu denne s mastným jedlom a dostatočným množstvom vody.

Cena je približne 11 eur.

7. miesto

Naturevia Koenzým Q10 Cardio

Orientačná cena: 14 €

Tento výživový doplnok s koenzýmom Q10 od značky Naturevia obsahuje až 100 mg tohto antioxidantu v jednej dávke.

Ide o výživový doplnok vo forme kapsúl, ktorý okrem spomínaného koenzýmu Q10 obsahuje aj vitamíny B1, E a selén.

Vitamín B1 podporuje činnosť srdca, nervovej sústavy a tvorbu energie.

Vitamín E a selén sú silné antioxidanty.

Ako užívať? Maximálne dve kapsuly denne s dostatočným množstvom tekutín.

Cena je zhruba 14 eur.

8. miesto

MedPharma Koenzým Q10 + vitamín E

Orientačná cena: 13 €

Výživový doplnok Koenzým Q10 od značky MedPharma je obohatený o vitamín E, ktorý chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Podporuje tvorbu energie v bunkách.

MedPharma je rýdzo česká rodinná spoločnosť, ktorá je na trhu od roku 2000. Vyrábajú doplnky stravy, kozmetické prípravky a zdravotnícke pomôcky, ktoré sú navrhnuté tak, aby zdraviu prinášali čo najväčší prospech.

Výrobca odporúča užívať jednu kapsulu denne. Počas tehotenstva a kojenia určí dávkovanie váš lekár.

Balenie obsahuje 67 kapsúl a jeho cena je necelých 13 eur.

9. miesto

BioTechUSA Koenzým Q10

Orientačná cena: 15 €

Koenzým Q10 od známej značky BioTechUSA je rozpustný vo vode a okrem toho je obohatený o vitamín C, vitamín E, betakarotén a selén. Jedna kapsula obsahuje až 100 mg koenzýmu Q10.

Tento produkt sa odporúča užívať osobám starším ako 30 rokov, pretože v tomto veku tvorba koenzýmu Q10 v organizme rapídne klesá. Rovnako sa odporúča športovcom počas intenzívnych tréningov. Podporuje totiž nervový systém, svalstvo a srdcovo-cievny systém. 

Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula, ktorú je potrebné zapiť pohárom vody.

Balenie 60 kapsúl vás vyjde na cca 15 eur.

10. miesto

Lipolife Lipozomálny Q10

Orientačná cena: 58 €

Britská spoločnosť Lipolife prináša novú triedu biologicky dostupných výživových doplnkov. Vďaka ich technológii výroby mikročastíc sa zaisťuje vyššia absorpcia. Antioxidant koenzým Q10 v lipozomálnej forme je pre telo lepšie stráviteľný a využiteľný.

Tento produkt dodáva energiu bunkám a chráni organizmus pred oxidatívnym stresom.

Jedno 240 ml balenie obsahuje 48 dávok, pričom jedna dávka je 5 ml (1 čajová lyžička). Pred použitím pretrepte a uvedené množstvo môžete zriediť d vodou alebo džúsom a následne vypiť.

Cena tohto výrobku je menej ako 58 eur.

Záver

Koenzým Q10 je veľmi dôležitá látka, ktorá je pre ľudské telo absolútne nevyhnutná. Do určitého veku ho telo dokáže produkovať dostatok, ale od 30. roku života jeho produkcia, bohužiaľ, klesá, preto je dobré prispôsobiť svoj jedálniček a dopĺňať ho. Ak si nie ste istí, kedy a ktorý doplnok máte užívať, nebojte sa poradiť so svojím praktickým lekárom, ktorý by vám mal vedieť poradiť. Koenzým Q10 je tiež skvelou voľbou pre seniorov, ktorí chcú viesť aktívny a plnohodnotný život. Podporuje totiž činnosť mozgu a obnovuje energiu.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Koenzym Q10

[2] Wikiskripta (CZ): Koenzym Q

[3] Healthline (ENG): 9 Benefits of Coenzyme Q10 (CoQ10)

[4] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10

[5] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10: The essential nutrient

[6] PubMed Central (ENG): Coenzyme Q10 Supplementation in Aging and Disease

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».