TOP 10: Najlepšia vláknina & psyllium – recenzie

Čo je to vláknina, na čo slúži a prečo ju jesť? Čo je to psyllium a ako môže podporiť naše zdravie? Recenzie a skúsenosti.

TOP  1. miesto

NOW Prebiotic Fiber
with Fibersol-2

Orientačná cena: 19 €

Rozpustná vláknina, ktorá sa získava z kukurice. Pomáha zvládnuť hlad a podporuje pocit sýtosti. Pomáha udržiavať hladinu glukózy. Fibersol®-2 pôsobí aj ako prebiotická vláknina, ktorá môže pomôcť prispieť k udržaniu zdravého prostredia v tráviacom trakte.

2. miesto

NESTLÉ Optifibre rozpustná vláknina

Orientačná cena: 12 €

Vláknina od značky Nestlé je vo forme prášku, ktorý sa získava zo semien guarovej rastliny. Ide o rozpustnú vlákninu, ktorá dokáže zmäkčiť stolicu, čím predchádza zápche a hemoroidom. Neobsahuje lepok, fruktózu ani sladidlá a je vhodná pre diabetikov a tehotné ženy.

3. miesto

Viridian Fibre
Complex

Orientačná cena: 13 €

Fibre Complex od značky Viridian sa skladá z rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny. Nájdete tu psyllium, jablčný pektín, ryžové otruby, ľanové semienka a ďalšie látky. Môžete si vybrať dva spôsoby dávkovania – klasický alebo intenzívna kúra, ktorá trvá 10 dní.

Desať najlepších produktov vlákniny

Čo je to vláknina?

Slovo vláknina nie je v oblasti zdravej výživy žiadnym novým pojmom. Určite ste zaznamenali jej rôzne podoby na výrobkoch, počuli ste o jej blahodarnom význame a podobne. O čo teda presne ide?

Vláknina sú nestráviteľné alebo čiastočne stráviteľné kusy rastlinnej potravy, konkrétne polysacharidov. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vláknina nie je pre telo potrebná, ale opak je pravdou. Aby naše trávenie a črevá fungovali tak, ako majú, zohráva prítomnosť vlákniny dôležitú úlohu. Vláknina sa v tráviacom trakte ďalej nerozkladá, ale nabaľuje na seba ďalšie prítomné nežiaduce kúsky. Tým sa čistí črevo a vlastne celý tráviaci systém. Môže tiež absorbovať vodu a podporovať aktivitu a peristaltiku čriev. Môže pôsobiť ako dobrá prevencia proti nežiaducim ochoreniam tráviaceho systému.

Ako sa delí?

Vláknina nie je len jedna, ale delí sa na dva typy:

 • Rozpustná
 • Nerozpustná

Ide o hmotu, ktorá sa rozpúšťa vďaka baktériám prítomným v črevách. Do tejto skupiny patrí pektín, čo je druh vlákniny, ktorý sa nachádza napríklad v ovocí, strukovinách, jačmeni a sójových výrobkoch.

Aké má funkcie?
 • Dokáže znižovať vysokú hladinu cholesterolu v krvi (HDL alebo LDL).
 • Znižuje nadprodukciu žlče.
 • Znižuje kyslosť žalúdka a spomaľuje jeho vylučovanie. To znamená, že človek je dlhšie sýty a jedlo sa lepšie spracúva a absorbuje. V dôsledku toho sa cukry z potravín dostávajú do čriev pomalšie, čím sa reguluje hladina cukru v krvi.

V porovnaní s rozpustnou vlákninou je nerozpustná vláknina pomerne dosť hrubá a drsná hmota, ktorá sa nerozpúšťa vo vode. Nemajte však obavy, napriek svojej nerozpustnosti ju dokáže veľmi dobre absorbovať. Do tejto skupiny patrí celulóza, ktorá sa nachádza v ovocí, zelenine a šupkách obilnín. Ďalej hemicelulóza, ktorá je súčasťou otrúb a húb, orechov alebo semien.

Aké má funkcie?
 • Slúži ako prevencia črevných problémov – zápchy, hnačky, plynatosti a podobne.
 • Zmäkčuje stolicu.
 • Stimuluje svaly čriev.
 • Zvyšuje priechodnosť potravy tráviacim traktom.
 • Zmierňuje hemoroidy.
 • Zvyšuje pocit sýtosti.
 • Čistí telo od škodlivých látok.

Aké benefity prináša jej užívanie?

Jej hlavným a absolútne zásadným benefitom je, že chráni naše črevá. Môže pôsobiť ako prevencia pred nádorovými ochoreniami, pomáha pri obezite, reguluje zdravé vylučovanie, dodáva telu potrebnú energiu, pôsobí ako prebiotikum, reguluje trávenie živín, detoxikuje organizmus, vyrovnáva hladinu cukru a cholesterolu v krvi a prispieva k dobrej fyzickej kondícii.

Odporúča sa, aby zdravý dospelý človek prijal 30 gramov vlákniny denne.

Čo je to psyllium?

Psyllium je druh rozpustnej vlákniny. Konkrétne ide o rozomleté semená skorocelu indického, ktorý pôvodne pochádza z Indie, ale dnes sa pestuje po celom svete vrátane Európy. Psyllium má nízku kalorickú hodnotu, a preto je užitočné aj pri kúrach na chudnutie.

Aké má psyllium účinky?

Medzi hlavné účinky, ktoré psyllium má, patria:

 • Znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 • Pomáha pri redukcii hmotnosti.
 • Zmäkčuje stolicu.
 • Čistí črevá.
 • Pôsobí ako prevencia proti rakovine hrubého čreva.
 • Reguluje krvný tlak.
 • Podporuje kvalitu pokožky.
 • Prirodzene potláča chuť do jedla.

Ako psyllium funguje?

Psyllium sa väčšinou predáva vo forme hrubého prášku a môžete ho bez problémov pridať do jogurtu, kaše, pripraviť smoothies a podobne. Nemá de facto žiadnu chuť, takže vám nebude vadiť v žiadnom pokrme.

A ako presne psyllium funguje?

V tekutine napučí a vytvorí taký hustý gél. Týmto procesom navyše niekoľkonásobne zväčší svoj objem – uvádza sa, že až 40-krát – a preto je pri jeho konzumácii dôležité prijímať veľké množstvo tekutín.

Psyllium sa odporúča užívať ideálne hneď ráno. Môžete si ho pridať do raňajok – kaše, jogurtu, hustej polievky a podobne. Môžete ho však konzumovať aj pred jedlom – stačí ho rozpustiť vo vlažnej vode.

Aké potraviny sú bohaté na vlákninu?

Ako sme už spomenuli vyššie, je dobré, aby dospelý človek prijal približne 30 g vlákniny denne. Bohužiaľ, to nie je úplne jednoduché. Je potrebné dodržiavať pestrosť a kvalitu stravy.

A aké potraviny obsahujú najviac vlákniny?

 • Obilniny a výrobky z nich (celozrnná múka, kuskus, ryža natural a podobne)
 • Strukoviny
 • Oriešky
 • Ovocie (jablká, avokádo, maliny, slivky, hrozienka, pomaranče, hrušky, figy, banány)
 • Zelenina (artičoky, kel, kaleráb, sladké zemiaky, baklažán, brokolica, zemiaky)

Čo hrozí pri nedostatku vlákniny?

Ak nebudete prijímať dostatočné množstvo vlákniny, môžete sa stretnúť s rôznymi problémami, medzi ktoré patrí napríklad:

Tým, že vláknina na seba viaže vodu (tá rozpustná), dokáže zmäkčiť stolicu, a tým uľahčuje jej vylučovanie z tela von.

Hemoroidy sú najčastejšou kontraindikáciou pri zápche. Tým, že stolica je hrubá a nie je vláčna, dochádza pri vyprázdňovaní k poraneniam. Vláknina slúži ako vynikajúca prevencia, ale aj liečba.

Nadváha a obezita sú civilizačnou chorobou dnešnej doby. Je však dobré vedieť, že prísun kvalitnej vlákniny môže pomôcť. Vláknina totiž zmierňuje hlad, zasýti, čistí črevá a znižuje vstrebávanie tukov a cukrov.

Cievne ochorenia nie sú v populácii nič neobvyklého. Väčšinou sú spôsobené zlou životosprávou a stresom. Ako vám s tým môže pomôcť vláknina? Znižuje krvný tlak a cholesterol, čo môže zabrániť napríklad ateroskleróze alebo infarktu.

SIBO alebo tiež syndróm bakteriálneho prerastania je črevný problém, ktorý spôsobuje tráviace problémy. Príznakmi sú bolesti brucha, nadúvanie, neustály pocit ťažoby v žalúdku a dokonca hnačka. SIBO je ochorenie tenkého čreva a často sa vyskytuje napríklad u ľudí s cukrovkou. Vláknina môže byť prevenciou aj pomocou pri liečbe tohto ochorenia.

1. miesto

NOW Prebiotic Fiber with Fibersol-2

Orientačná cena: 19 €

340 g prebiotickej vlákniny Prebiotic Fiber „pohladí“ vaše črevá, zmierni prejavy zápchy a udrží váš tráviaci trakt v rovnováhe. Ide o rozpustnú vlákninu, ktorá sa získava z kukurice. Skvele vás zasýti na dlhšiu dobu, takže nebudete mať potrebu jesť viac, ako je zdravé. Zároveň pomáha udržiavať hladinu glukózy.

A ako užívať? Výrobca odporúča zamiešať 2 polievkové lyžice denne do 240 ml vody alebo iného nápoja na doplnenie jedla.

Cena sa pohybuje okolo 19 eur.

2. miesto

NESTLÉ Optifibre rozpustná vláknina

Orientačná cena: 12 €

Táto vláknina od značky Nestlé sa predáva vo forme prášku, ktorý sa získava zo semien rastliny guar. Ide o rozpustnú formu vlákniny, ktorá môže zmäkčiť stolicu a zabrániť zápche a hemoroidom. Tento typ vlákniny môžete bez problémov nasypať do teplých alebo studených jedál či akejkoľvek tekutiny. Má neutrálnu chuť, takže ju ani neucítite. Je to 100 % rastlinná vláknina bez lepku, fruktózy a sladidiel.

Môžu ju užívať deti a tehotné ženy alebo diabetici.

Tento produkt vás bude stáť približne 12 eur.

3. miesto

Viridian Fibre Complex

Orientačná cena: 13 €

Táto komplexná vláknina v kapsuliach sa skladá ako z rozpustnej, tak aj nerozpustnej vlákniny. Táto zmes sa skladá z psyllia, jablčného pektínu, ryžových otrúb, kyseliny alginovej, ľanového semienka, antioxidantov a fruktooligosacharidov F.O.S.

Tento výrobok spĺňa parametre kategórie Kosher a všetky jeho zložky sú 100 % aktívne. Kapsuly sú rastlinného pôvodu, a preto sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov. Výrobok neobsahuje konzervačné látky, umelé farbivá, pšeničný lepok, pšenicu, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearan horečnatý ani kyselinu stearovú.

Ako užívať? Hneď niekoľkými spôsobmi:

Štandardný spôsob: užívajte 1 – 3 kapsuly priebežne počas dňa, počas jedla a zapite dostatočným množstvom vody.

Intenzívna kúra: užívajte 3 kapsuly 3-krát denne, s jedlom a dostatočným množstvom vody. Intenzívna kúra trvá 10 dní, čo zodpovedá jednému baleniu.

Cena za 90 kapsúl je približne 13 eur.

4. miesto

Dr. Popov Psyllium Probio

Orientačná cena: 10 €

Tieto kapsuly obsahujú 100 % prírodnú rozpustnú formu vlákniny. Dr. Popov dováža psyllium priamo z Indie a potom ho u nás dôkladne laboratórne testuje na kvalitu a mikrobiológiu. Firma Dr. Popov je tiež prvým úspešným českým vývozcom Psyllia do Európskej únie.

Ako dávkovať tieto tabletky? Výrobca odporúča užívať 2 – 3 kapsuly a dostatočne ich zapiť vodou, bylinkovým čajom, ovocnou šťavou alebo džúsom. Najvhodnejšie je užívanie nalačno aspoň 30 minút pred jedlom. Maximálna denná dávka je 9 kapsúl.

A cena? Približne 10 eur.

5. miesto

Lepicol kapsule pre zdravé črevá

Orientačná cena: 15 €

Kapsuly pre zdravé črevá značky Lepicol obsahujú vlákninu psyllium, ktorá pomáha udržiavať normálne črevné prostredie, podporuje správne a ľahké vyprázdňovanie a predchádza závažným črevným ochoreniam. Obsahuje špecifické živé kultúry, inulín a tráviace enzýmy.

Obsahuje špecifické živé kultúry vyvinuté svetoznámou spoločnosťou Protexin. V 10 gramoch je až 2 miliardy CFU.

A ako dávkovať? Maximálne 8 kapsúl denne pred jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody.

Cena tohto balenia je menej ako 15 eur.

6. miesto

Topnatur Psyllium Fit & slim

Orientačná cena: 10 €

Toto psyllium v práškovej forme sľubuje podporu pri znižovaní hmotnosti a redukčných diétach. Obsahuje glukomanán, ktorý pri dodržiavaní zdravého životného štýlu môže pomôcť pri zhadzovaní kilogramov. Výrobok obsahuje psyllium a glukomanán.

A ako užíaťí? Zmiešajte 2 kávové lyžičky prípravku v 100 ml vody a ihneď po vypití zapite ešte približne 300 ml tekutiny. Tento nápoj môžete piť až 3-krát denne.

Cena jedného balenia je zruba 10 eur.

7. miesto

GreenFood Nutrition Vláknina Psyllium

Orientačná cena: 7 €

Tieto kapsuly plné psyllia pomáhajú udržiavať zdravé črevá a celý tráviaci trakt. Ide o rozpustnú vlákninu, ktorá pri kontakte s vodou zväčšuje svoj objem, čo následne spomaľuje pohyb potravy tráviacim systémom. Zmäkčuje stolicu, podporuje zdravé vylučovanie, predchádza zápche a môže pomôcť pri redukčných diétach.

Ako dávkovať? Užívajte 2 kapsuly 2-krát denne, najlepšie s jedlom.

Cena je približne 7 eur.

8. miesto

Psyllium ADVANCE

Orientačná cena: 14 €

Psyllium v práškovej forme od spoločnosti Advance Nutraceutics je vysokej kvality a okrem toho spĺňa aj BIO certifikáciu AbCert. Má príjemnú chuť a neobsahuje nič iné okrem 100 % psyllia.

Tento produkt podporuje správnu funkciu trráviaceho traktu a čriev a pomáha s udržiavaním hladiny cholesterolu v krvi.

Čo sa týka užívania, odporúča sa 1 až 2 čajové lyžičky psyllia rozmiešať v 250 ml vody. Nechajte asi 5 minút napučať a vypite. Ideálne je užívať ráno alebo večer polhodinu až hodinu pred jedlom. Ak užívate nejaké lieky, psyllium užívajte 2 – 3 hodiny po ich užití.

450 g balenie vás vyjde na menej ako 14 eur.

9. miesto

Natura Biotika aktívna vláknina

Orientačná cena: 20 €

Značka Natura Biotika vo svojom produkte využíva silu až piatich druhov vlákniny. Konkrétne ide o akáciovú vlákninu, psyllium, ibiš lekársky, brest červený a smrekovcovú vlákninu. Tento komplex má navyše prebiotické účinky, ktoré nespôsobujú nežiaduce účinky.

Užívaním špeciálnych druhov vlákniny dokážete aktívne pôsobiť na svoju imunitu, cholesterol a na celkové zdravie tráviaceho traktu. Natura Biotika sa odporúča užívať aj pri liečbe antibiotikami.

Ako túto vlákninu užívať? Jednu odmerku zmiešajte v 200 ml vlažnej vody a vypite, ideálne hodinu pred jedlom alebo medzi jedlami. Môžete ju pridať aj do jedla, napríklad do kaše či smoothie. Ak beriete iné lieky, užívajte vlákninu minimálne s 30-minútovým odstupom.

Tento produkt nie je vhodný pre tehotné ženy. Jedno balenie vás vyjde na cca 20 eur.

10. miesto

BrainMax Prebiotic Complex

Orientačná cena: 11 €

Prebiotic Complex od značky BrainMax je zmesou dvoch prebiotických vláknin, konkrétne psyllia a inulínu z modrej agáve. Ich spojenie prospieva tráviacemu traktu, pohybu čriev a správnemu tráveniu, ale aj prospešným baktériám. Tento typ vlákniny pôsobí veľmi rýchlo.

Odporúčaná denná dávka je 6 g, čo je približne jedna lyžička prášku. Zmiešajte ju s 50 až 100 ml vody alebo džúsu, prípadne pridajte do jogurtu alebo smoothie. Pri užívaní tohto produktu dbajte na dostatočný pitný režim.

Výrobok nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Balenie s hmotnosťou 300 g vás vyjde na zhruba 11 eur.

Záver

Vláknina by mala byť neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Pomáha nám udržiavať v dobrej kondícii náš druhý mozog, teda črevný mikrobióm. Vláknina je skvelou prevenciou tráviacich problémov a závažných črevných ochorení, ale používa sa aj ako liečba, keď sa už problémy vyskytnú. Vždy je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom, aká forma vlákniny je pre vás najvhodnejšia.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipedie (CZ): Vláknina

[2] Wikiskripta (CZ): Vláknina

[3] Healthline (ENG): Why Is Fiber Good for You? The Crunchy Truth

[4] PubMed Central (ENG): The Health Benefits of Dietary Fibre

[5] PubMed Central (ENG): High Fiber Diet

[6] PubMed Central (ENG): Health benefits of dietary fiber

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».