12 tipov na najlepšiu vlákninu (& psyllium) – recenzie

Zhrnutie: Trápia vás tráviace problémy, ako je nadúvanie, zápcha alebo hnačka? Pomôcť by vám mohol dostatočný príjem vlákniny. V tomto článku som porovnala 12 doplnkov stravy s vlákninou, ktoré sa oplatí vyskúšať:


Ďalej v článku rozoberám:

Čo je vláknina,[1] na čo slúži a prečo ju konzumovať? Čo je psyllium[3] a ako môže podporiť vaše zdravie?[4]

TOP  1. miesto

Psyllium ADVANCE Nutraceutics

Orientačná cena: 14 €
Prečo 1. miesto?

Pretože ide o 450 g skvelého psyllia zo semien indického skorocelu v BIO kvalite. Ideálne pre správnu funkciu tráviaceho traktu, čriev a normálnu hladinu cholesterolu.

2. miesto

BrainMax Pure Agáve Inulin

Orientačná cena: 13 €
Prečo 2. miesto?

Pretože ide o inulín z agáve, ktorý je v BIO kvalite. Má veľmi príjemnú chuť a ľahko sa rozpúšťa vo vode. Slúži dokonca aj ako prebiotikum, ktoré podporuje tráviaci systém.

3. miesto

NOW Acacia Fiber Organic Powder

Orientačná cena: 19 €
Prečo 3. miesto?

Pretože ide o kvalitnú vlákninu z akácie. Rozpúšťa sa veľmi dobre a okrem toho, že pôsobí ako prebiotikum, podporuje aj črevnú pravidelnosť. 

Dvanásť najlepších produktov vlákniny

Čo je to vláknina?

Slovo vláknina nie je v oblasti zdravej výživy žiadnym novým pojmom. Určite ste zaznamenali jej rôzne podoby na výrobkoch, počuli ste o jej blahodarnom význame a podobne. O čo teda presne ide?

 • Vláknina[1] sú nestráviteľné alebo čiastočne stráviteľné kusy rastlinnej potravy, konkrétne polysacharidov.
 • Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vláknina nie je pre telo potrebná, ale opak je pravdou.
 • Aby naše trávenie a črevá fungovali tak, ako majú, zohráva prítomnosť vlákniny dôležitú úlohu.
 • Vláknina sa v tráviacom trakte ďalej nerozkladá, ale nabaľuje na seba ďalšie prítomné nežiaduce kúsky. Tým sa čistí črevo a vlastne celý tráviaci systém. Môže tiež absorbovať vodu a podporovať aktivitu a peristaltiku čriev.
 • Môže pôsobiť ako dobrá prevencia proti nežiaducim ochoreniam tráviaceho systému.

Ako sa delí?

Vláknina nie je len jedna, ale delí sa na dva typy:

Ide o hmotu, ktorá sa rozpúšťa vďaka baktériám prítomným v črevách. Do tejto skupiny patrí pektín, čo je druh vlákniny, ktorý sa nachádza napríklad v ovocí, strukovinách, jačmeni a sójových výrobkoch.

Aké má funkcie?
 • Dokáže znižovať vysokú hladinu cholesterolu v krvi (HDL alebo LDL).
 • Znižuje nadprodukciu žlče.
 • Znižuje kyslosť žalúdka a spomaľuje jeho vylučovanie. To znamená, že človek je dlhšie sýty a jedlo sa lepšie spracúva a absorbuje. V dôsledku toho sa cukry z potravín dostávajú do čriev pomalšie, čím sa reguluje hladina cukru v krvi.

V porovnaní s rozpustnou vlákninou je nerozpustná vláknina pomerne dosť hrubá a drsná hmota, ktorá sa nerozpúšťa vo vode. Nemajte však obavy, napriek svojej nerozpustnosti ju dokáže veľmi dobre absorbovať. Do tejto skupiny patrí celulóza, ktorá sa nachádza v ovocí, zelenine a šupkách obilnín. Ďalej hemicelulóza, ktorá je súčasťou otrúb a húb, orechov alebo semien.

Aké má funkcie?
 • Slúži ako prevencia črevných problémov – zápchy, hnačky, plynatosti a podobne.
 • Zmäkčuje stolicu.
 • Stimuluje svaly čriev.
 • Zvyšuje priechodnosť potravy tráviacim traktom.
 • Zmierňuje hemoroidy.
 • Zvyšuje pocit sýtosti.
 • Čistí telo od škodlivých látok.

Aké benefity prináša jej užívanie?

Jej hlavným a absolútne zásadným benefitom je, že chráni naše črevá. Môže pôsobiť ako prevencia pred nádorovými ochoreniami, pomáha pri obezite, reguluje zdravé vylučovanie, dodáva telu potrebnú energiu, pôsobí ako prebiotikum, reguluje trávenie živín, detoxikuje organizmus, vyrovnáva hladinu cukru a cholesterolu v krvi a prispieva k dobrej fyzickej kondícii.

Odporúča sa, aby zdravý dospelý človek prijal 30 gramov vlákniny denne.[2]

Čo je to psyllium?

Psyllium je druh rozpustnej vlákniny.[3] Konkrétne ide o rozomleté semená skorocelu indického, ktorý pôvodne pochádza z Indie, ale dnes sa pestuje po celom svete vrátane Európy. Psyllium má nízku kalorickú hodnotu, a preto je užitočné aj pri kúrach na chudnutie.

Aké má psyllium účinky?

Medzi hlavné účinky,[4] ktoré psyllium má, patria:

 • Znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 • Pomáha pri redukcii hmotnosti.
 • Zmäkčuje stolicu.
 • Čistí črevá.
 • Pôsobí ako prevencia proti rakovine hrubého čreva.
 • Reguluje krvný tlak.
 • Podporuje kvalitu pokožky.
 • Prirodzene potláča chuť do jedla.

Ako psyllium funguje?

Psyllium sa väčšinou predáva vo forme hrubého prášku a môžete ho bez problémov pridať do jogurtu, kaše, pripraviť smoothies a podobne. Nemá de facto žiadnu chuť, takže vám nebude vadiť v žiadnom pokrme.

A ako presne psyllium funguje?

V tekutine napučí a vytvorí taký hustý gél. Týmto procesom navyše niekoľkonásobne zväčší svoj objem – uvádza sa, že až 40-krát – a preto je pri jeho konzumácii dôležité prijímať veľké množstvo tekutín.

Psyllium sa odporúča užívať ideálne hneď ráno. Môžete si ho pridať do raňajok – kaše, jogurtu, hustej polievky a podobne. Môžete ho však konzumovať aj pred jedlom – stačí ho rozpustiť vo vlažnej vode.

Aké potraviny sú bohaté na vlákninu?

Ako sme už spomenuli vyššie, je dobré, aby dospelý človek prijal približne 30 g vlákniny denne. Bohužiaľ, to nie je úplne jednoduché. Je potrebné dodržiavať pestrosť a kvalitu stravy.

A aké potraviny obsahujú najviac vlákniny?[5]

 • Obilniny a výrobky z nich (celozrnná múka, kuskus, ryža natural a podobne)
 • Strukoviny
 • Oriešky
 • Ovocie (jablká, avokádo, maliny, slivky, hrozienka, pomaranče, hrušky, figy, banány)
 • Zelenina (artičoky, kel, kaleráb, sladké zemiaky, baklažán, brokolica, zemiaky)

Čo hrozí pri nedostatku vlákniny?

Ak nebudete prijímať dostatočné množstvo vlákniny, môžete sa stretnúť s rôznymi problémami,[6] medzi ktoré patrí napríklad:

Tým, že vláknina na seba viaže vodu (tá rozpustná), dokáže zmäkčiť stolicu, a tým uľahčuje jej vylučovanie z tela von.

Hemoroidy sú najčastejšou kontraindikáciou pri zápche. Tým, že stolica je hrubá a nie je vláčna, dochádza pri vyprázdňovaní k poraneniam. Vláknina slúži ako vynikajúca prevencia, ale aj liečba.

Nadváha a obezita sú civilizačnou chorobou dnešnej doby. Je však dobré vedieť, že prísun kvalitnej vlákniny môže pomôcť. Vláknina totiž zmierňuje hlad, zasýti, čistí črevá a znižuje vstrebávanie tukov a cukrov.

Cievne ochorenia nie sú v populácii nič neobvyklého. Väčšinou sú spôsobené zlou životosprávou a stresom. Ako vám s tým môže pomôcť vláknina? Znižuje krvný tlak a cholesterol, čo môže zabrániť napríklad ateroskleróze alebo infarktu.

SIBO alebo tiež syndróm bakteriálneho prerastania je črevný problém, ktorý spôsobuje tráviace problémy. Príznakmi sú bolesti brucha, nadúvanie, neustály pocit ťažoby v žalúdku a dokonca hnačka. SIBO je ochorenie tenkého čreva a často sa vyskytuje napríklad u ľudí s cukrovkou. Vláknina môže byť prevenciou aj pomocou pri liečbe tohto ochorenia.

1. miesto

Psyllium ADVANCE

100 % psyllium v BIO kvalite. Semená indického skorocelu, z ktorého sa získava, sa pestujú v ekologicky kontrolovanom prostredí.

Orientačná cena: 14 €

Prečo je psyllium od Advance nutraceutics na 1. mieste?

Psyllium od spoločnosti Advance nutraceutics som vybrala z toho dôvodu, pretože ide o vysoko kvalitný produkt, ktorý sa k nám dováža z Indie. Tam sa získava zo semien indického skorocelu pestovaného v kontrolovanom prostredí, ktoré spĺňa prísne parametre ekologického poľnohospodárstva. U nás je potom testované v nezávislom laboratóriu (prechádza kontrolou kvality prostredníctvom mikrobiologickej analýzy a analýzy ťažkých kovov). Preto si myslím, že si môžete byť istí, že ide o psyllium prvotriednej kvality.

Užívateľské recenzie

Spokojnosť zákazníkov so značkou Advance nutraceutics potvrdzujú desiatky pozitívnych recenzií, napríklad aj na Heureke. Čo sa týka tohto konkrétneho produktu, hodnotení nie je veľa. Tie na e-shope výrobcu sú ale veľmi kladné a psyllium hodnotia ako skvelý produkt, ktorý je kvalitný a užívajú ho pravidelne. 

Ďalej o produkte

Toto psyllium s vysokým obsahom rozpustnej vlákniny oceníte, ak chcete dostať trávenie a črevá do rovnováhy. Pomáha tiež udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi.

Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 2,5 až 5 gramov (to sú 1 až 2 čajové lyžičky). Pre deti od 6 rokov je to jedna čajová lyžička. Pozorne si prečítajte podrobné pokyny dávkovania na obale produkt.

Balenie so 450 gramami stojí približne 14 eur.

2. miesto

BrainMax Pure Agáve Inulin

Inulín pochádzajúci z Agáve modrej, ktorý je v certifikovanej BIO kvalite a podporuje zdravie celého tráviaceho traktu.

Orientačná cena: 13 €

Prečo je na Pure Agáve Inulin od BrainMax na 2. mieste?

Pre produkt Pure Agáve Inulin som sa rozhodla preto, že so značkou BrainMax mám veľmi dobré skúsenosti a oceňujem kvalitu ich produktov. Aj tento je v certifikovanej BIO kvalite. Ide o vynikajúci zdroj vlákniny s nízkym glykemickým indexom, ktorý je navyše vegánsky a RAW. Taktiež má prebiotický účinok a ovplyvňuje zdravie celého tráviaceho systému. 

Užívateľské recenzie

Žiaľ, veľa recenzií na tento inulín nie je dostupných, ale pár ich je na e-shope Brainmarket. Zákazníci sú s ním spokojní a odporúčajú ho aj ďalej. Chvália tiež to, že je BIO. Na tento obchod sú celkovo veľmi kladné ohlasy, napríklad aj na Heureke, kde ho odporúča až 98 % zákazníkov. Medzi ich komentármi prevláda rýchlosť doručenia, kvalita produktov, výhodné ceny, komunikácia s obchodom a široký výber. 

Ďalej o produkte

Inulín je vláknina, ktorá sa vysktyuje vo viacerých rastlinách a funguje navyše ako prírodné sladidlo. V tomto prípade pochádza z Agáve modrej, ktorá sa pestuje v Mexiku. Celý proces extrakcie inulínu je veľmi šetrný, aby sa zachovali všetky dôležité živiny. Pôsobí aj ako prebiotikum a udržiava symbiózu v zažívacom trakte, čím sa podieľa aj na obranyschopnosti organizmu.

Pure Agáve Inulin je veľmi dobre rozpustný vo vode, je bez zápachu a má jemnú sladkú chuť. Môžete ho pridať do kaše, nápojov alebo len rozpustiť vo vode. Je vhodný aj na pečenie.

500-gramové balenie je dostupné za necelých 13 eur.

3. miesto

NOW Acacia Fiber Organic Powder

Organická vláknina získaná z akácie, ktorá sa ľahko rozpúšťa a podporuje črevnú pravidelnosť.

Orientačná cena: 19 €

Prečo je na Acacia Fiber od značky Now na 3. mieste?

Na tretie miesto som umiestnila organickú vlákninu od značky NOW, ktorej menšia nevýhoda je trochu vyššia cena v porovnaní s predošlými produktmi. Oceňujem ale jej vysokú rozpustnosť a tiež kvalitu, na ktorú som pri značke NOW už zvyknutá. Funguje tiež ako prebiotikum.

Užívateľské recenzie

Na slovenských a českých stránkach nie sú dostupné žiadne recenzie na tento produkt, aj keď celkovo so značkou NOW sú zákazníci veľmi spokojní. Recenzie som objavila ale na Amazone, kde získal 5 hviezdičiek až od 75 % užívateľov. Mnohí si pochvaľujú chuť produktu, dobrú rozpustnosť a aj účinky, napríklad zlepšenie pri nadúvaní. Jeden zo zákazníkov dokonca uviedol, že mu vláknina pomáha pri Crohnovej chorobe 

Ďalej o produkte

Táto organická vláknina sa získava z miazgu stromu Acacia (akácia), ktorý je pôvodom z Afriky, Pakistanu a Indie. Pomáha podporiť črevnú pravidelnosť a udržiavať zdravé prostredie GI.

Odporúčané dávkovanie je 1 lyžica denne s pohárom vody alebo džúsu. Na začiatku užívania môžete začať s malou lyžičkou a postupne dávku zvýšiť na polievkovú lyžicu. Počas užívania je dôležité prijať viac tekutín. 

Balenie obsahuje 340 g vlákniny, ktorá by mala vydržať približne na 52 dávok. Cena je približne 19 eur.

4. miesto

NOW Prebiotic Fiber with Fibersol-2

Orientačná cena: 22 €

Prečo som sem zaradila Prebiotic Fiber od značky Now?

340 g prebiotickej vlákniny Prebiotic Fiber „pohladí“ vaše črevá, zmierni prejavy zápchy a udrží váš tráviaci trakt v rovnováhe. Ide o rozpustnú vlákninu, ktorá sa získava z kukurice. Skvele vás zasýti na dlhšiu dobu, takže nebudete mať potrebu jesť viac, ako je zdravé. Zároveň pomáha udržiavať hladinu glukózy.

A ako užívať? Výrobca odporúča zamiešať 2 polievkové lyžice denne do 240 ml vody alebo iného nápoja na doplnenie jedla.

Cena sa pohybuje okolo 22 eur.

5. miesto

NESTLÉ Optifibre rozpustná vláknina

Orientačná cena: 13 €

Z akého dôvodu tu je Optifibre rozpustná vláknina od Nestlé?

Táto vláknina od značky Nestlé sa predáva vo forme prášku, ktorý sa získava zo semien rastliny guar. Ide o rozpustnú formu vlákniny, ktorá môže zmäkčiť stolicu a zabrániť zápche a hemoroidom. Tento typ vlákniny môžete bez problémov nasypať do teplých alebo studených jedál či akejkoľvek tekutiny. Má neutrálnu chuť, takže ju ani neucítite. Je to 100 % rastlinná vláknina bez lepku, fruktózy a sladidiel.

Môžu ju užívať deti a tehotné ženy alebo diabetici.

Tento produkt vás bude stáť približne 13 eur.

6. miesto

Viridian Fibre Complex

Orientačná cena: 14 €

Prečo je v porovnaní Fibre Complex od značky Viridian?

Táto komplexná vláknina v kapsuliach sa skladá ako z rozpustnej, tak aj nerozpustnej vlákniny. Táto zmes sa skladá z psyllia, jablčného pektínu, ryžových otrúb, kyseliny alginovej, ľanového semienka, antioxidantov a F.O.S. fruktooligosacharidov.

Tento výrobok spĺňa parametre kategórie Kosher a všetky jeho zložky sú 100 % aktívne. Kapsuly sú rastlinného pôvodu, a preto sú vhodné pre vegetariánov aj vegánov. Výrobok neobsahuje konzervačné látky, umelé farbivá, pšeničný lepok, pšenicu, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearan horečnatý ani kyselinu stearovú.

Ako užívať? Hneď niekoľkými spôsobmi:

 • Štandardný spôsob: užívajte 1 – 3 kapsuly priebežne počas dňa, počas jedla a zapite dostatočným množstvom vody.
 • Intenzívna kúra: užívajte 3 kapsuly 3-krát denne, s jedlom a dostatočným množstvom vody. Intenzívna kúra trvá 10 dní, čo zodpovedá jednému baleniu.

Cena za 90 kapsúl je približne 14 eur.

7. miesto

Dr. Popov Psyllium Probio

Orientačná cena: 10 €

Prečo som sa rozhodla pre Psyllium od značky Dr. Popov?

Tieto kapsuly obsahujú 100 % prírodnú rozpustnú formu vlákniny. Dr. Popov dováža psyllium priamo z Indie a potom ho u nás dôkladne laboratórne testuje na kvalitu a mikrobiológiu. Firma Dr. Popov je tiež prvým úspešným českým vývozcom Psyllia do Európskej únie.

Ako dávkovať tieto tabletky? Výrobca odporúča užívať 2 – 3 kapsuly a dostatočne ich zapiť vodou, bylinkovým čajom, ovocnou šťavou alebo džúsom. Najvhodnejšie je užívanie nalačno aspoň 30 minút pred jedlom. Maximálna denná dávka je 9 kapsúl.

A cena? Približne 10 eur.

8. miesto

Lepicol kapsule pre zdravé črevá

Orientačná cena: 9 €

Prečo je v zozname produkt Lepicol?

Kapsuly pre zdravé črevá značky Lepicol obsahujú vlákninu psyllium, ktorá pomáha udržiavať normálne črevné prostredie, podporuje správne a ľahké vyprázdňovanie a predchádza závažným črevným ochoreniam. Obsahuje špecifické živé kultúry, inulín a tráviace enzýmy.

Obsahuje špecifické živé kultúry vyvinuté svetoznámou spoločnosťou Protexin. V 10 gramoch je až 2 miliardy CFU.

A ako dávkovať? Maximálne 8 kapsúl denne pred jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody.

Cena tohto balenia je okolo 9 eur.

9. miesto

Topnatur Psyllium Fit & slim

Orientačná cena: 9 €

Z akého dôvodu som sa rozhodla pre Psyllium od značky Topnatur?

Toto psyllium v práškovej forme sľubuje podporu pri znižovaní hmotnosti a redukčných diétach. Obsahuje glukomanán, ktorý pri dodržiavaní zdravého životného štýlu môže pomôcť pri zhadzovaní kilogramov. Výrobok obsahuje psyllium a glukomanán.

A ako užívať? Zmiešajte 2 kávové lyžičky prípravku v 100 ml vody a ihneď po vypití zapite ešte približne 300 ml tekutiny. Tento nápoj môžete piť až 3-krát denne.

Cena jedného balenia je zruba 9 eur.

10. miesto

GreenFood Nutrition Vláknina Psyllium

Orientačná cena: 7 €

Prečo som sem vybrala vlákninu Psyllium od GreenFood Nutrition?

Tieto kapsuly plné psyllia pomáhajú udržiavať zdravé črevá a celý tráviaci trakt. Ide o rozpustnú vlákninu, ktorá pri kontakte s vodou zväčšuje svoj objem, čo následne spomaľuje pohyb potravy tráviacim systémom. Zmäkčuje stolicu, podporuje zdravé vylučovanie, predchádza zápche a môže pomôcť pri redukčných diétach.

Ako dávkovať? Užívajte 2 kapsuly 2-krát denne, najlepšie s jedlom.

Cena je približne 7 eur.

11. miesto

Natura Biotika aktívna vláknina

Orientačná cena: 20 €

Prečo som sem zaradila aktívnu vlákninu od Natura Biotika?

Značka Natura Biotika vo svojom produkte využíva silu až piatich druhov vlákniny. Konkrétne ide o akáciovú vlákninu, psyllium, ibiš lekársky, brest červený a smrekovcovú vlákninu. Tento komplex má navyše prebiotické účinky, ktoré nespôsobujú nežiaduce účinky.

Užívaním špeciálnych druhov vlákniny dokážete aktívne pôsobiť na svoju imunitu, cholesterol a na celkové zdravie tráviaceho traktu. Natura Biotika sa odporúča užívať aj pri liečbe antibiotikami.

Ako túto vlákninu užívať? Jednu odmerku zmiešajte v 200 ml vlažnej vody a vypite, ideálne hodinu pred jedlom alebo medzi jedlami. Môžete ju pridať aj do jedla, napríklad do kaše či smoothie. Ak beriete iné lieky, užívajte vlákninu minimálne s 30-minútovým odstupom.

Tento produkt nie je vhodný pre tehotné ženy. Jedno balenie vás vyjde na cca 20 eur.

12. miesto

BrainMax Prebiotic Complex

Orientačná cena: 16 €

Z akého dôvodu tu je Prebiotic Complex od BrainMaxu?

Prebiotic Complex od značky BrainMax je zmesou dvoch prebiotických vláknin, konkrétne psyllia a inulínu z modrej agáve. Ich spojenie prospieva tráviacemu traktu, pohybu čriev a správnemu tráveniu, ale aj prospešným baktériám. Tento typ vlákniny pôsobí veľmi rýchlo.

Odporúčaná denná dávka je 6 g, čo je približne jedna lyžička prášku. Zmiešajte ju s 50 až 100 ml vody alebo džúsu, prípadne pridajte do jogurtu alebo smoothie. Pri užívaní tohto produktu dbajte na dostatočný pitný režim.

Výrobok nie je vhodný pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Balenie s hmotnosťou 300 g vás vyjde na zhruba 16 eur.

Záver

Vláknina by mala byť neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Pomáha nám udržiavať v dobrej kondícii náš druhý mozog, čo je črevný mikrobióm. Vláknina je skvelá na prevenciu tráviacich problémov a závažných črevných ochorení, ale používa sa aj ako prostriedok liečby, keď už problémy vznikli.

Na základe môjho prieskumu kvalitnej vlákniny by som vám odporučila Psyllium ADVANCE v BIO kvalite, ktoré má aj výbornú cenu. Ďalej odporúčam BrainMax Agáve Inulin, ktorý má príjemnú chuť a ľahko sa rozpúšťa. Určite vyskúšajte aj rozpustnú vlákninu z akácie NOW Acacia Fiber pôsobí aj ako prebiotikum. Vždy sa však poraďte so svojím lekárom, aby ste zistili, aká forma vlákniny je pre vás najvhodnejšia.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[7] Wikipedie (CZ): Vláknina

[8] Wikiskripta (CZ): Vláknina

[9] Healthline (ENG): Why Is Fiber Good for You? The Crunchy Truth

[10] PubMed Central (ENG): The Health Benefits of Dietary Fibre

[11] PubMed Central (ENG): High Fiber Diet

[12] PubMed Central (ENG): Health benefits of dietary fiber

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».