TOP 10: Najlepší vitamín B12 – účinky a recenzie

Čo je to vitamín B12 a aké má účinky na naše telo? Ako si vybrať najlepší doplnok s vitamínom B12? Recenzie, skúsenosti, diskusia.

TOP  1. miesto

Vegan B12 + L-Metylfolát

Orientačná cena: 54 €

Organická zmes v tekutej forme z kvalitných biodynamických a divo rastúcich rastlín z rodinných fariem. Obsahuje vysoko vstrebateľnú formu vitamínu B12, ktorá je vhodná pre deti, seniorov aj dospelých.

2. miesto

Viridian B-Complex B12

Orientačná cena: 20 €

Účinný komplex vitamínov skupiny B pozostávajúci z dvoch biologicky najdostupnejších foriem vitamínu B12. Tento produkt ocenia najmä vegáni, vegetariáni a ľudia so zvýšenou fyzickou záťažou.

3. miesto

NOW Methyl B12

Orientačná cena: 10 €

Produkt od značky NOW obsahuje kvalitnú formu vitamínu B12, ktorá sa podieľa na procese delenia buniek a tvorby červených krviniek. Podporuje aj normálnu funkciu imunitného systému.

Desať najlepších vitamínov B12

Čo je to vitamín B12?

Je známe, že vitamíny skupiny B sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité a pri ich nedostatku je určite dôležité ich doplnenie. A vitamín B12 nie je výnimkou.

Tento druh „béčka“, resp. jeho dostatočnú hladinu v tele, by si mali strážiť najmä vegetariáni a vegáni, pretože podľa dostupných štúdií ho má až 73 % z nich nedostatok.

Čo presne je B12? Odborne sa nazýva kobalamín, a preto je súčasťou komplexu B. Je rozpustný vo vode a je dôležité sledovať jeho hladinu, pretože sa v tele neukladá ako iné vitamíny.

Na čo slúži?

Tento vitamín zohráva veľmi dôležitú úlohu v metabolizme. Ďalšou jeho úlohou je „dohliadať“ na tvorbu krvi, správne fungovanie nervového systému, podieľa sa na syntéze našej DNA. Je tiež veľmi dôležitý pri syntéze nukleových kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pre kostnú dreň.

Kde sa B12 prirodzene vyskytuje?

Zaručenými a vynikajúcimi zdrojmi sú mäso, mlieko, vnútornosti, vajcia alebo aj mliečne výrobky a ryby. V rastlinnej strave sú jeho zdroje veľmi neisté, a preto sa vegetariánom a vegánom odporúča jeho doplnenie.

Kto trpí najväčším nedostatkom?

Uvádza sa, že rizikové skupiny z hľadiska nedostatku vitamínu B12 sú:

 • Vegáni
 • Vegetariáni
 • Seniori nad 60 rokov
 • Ľudia s chronickými ochoreniami žalúdka, pankreasu a čriev
 • Pacienti po operácii brucha
 • Tehotné a dojčiace ženy
 • Alkoholici
 • Diabetici

Ako vzniká a ako sa prejavuje jeho nedostatok?

Nedostatok tohto vitamínu môže vzniknúť z viacerých dôvodov. Konkrétne z dvoch – vnútorného a vonkajšieho. Vonkajšia príčina logicky vyplýva zo zlého zloženia stravy, a preto sa vyskytuje prevažne u vegánov.

Vnútorná príčina sa odohráva v tele a môže sa vyskytnúť aj u zarytých mäsožravcov. Je možné, že jeho vstrebávanie v črevách a žalúdku je narušené, takže ak trpíte dlhodobými brušnými problémami, určite si dajte pozor na nedostatok B12.

Medzi najčastejšie prejavy patria:

 • únava,
 • anémia,
 • psychologické problémy,
 • slabá koncentrácia,
 • dýchavičnosť a slabý výkon,
 • zhoršená svalová koordinácia,
 • trasenie,
 • brnenie v končatinách.

Určite suplementáciou, pričom podávané dávky sa samozrejme líšia podľa závažnosti.

Odporúčaná denná dávka pre zdravých ľudí je 2,5 až 7 mikrogramov. U dojčiacich a tehotných žien je to zvyčajne dvojnásobok bežnej dávky. V prípade veľkého nedostatku sa terapeuticky podáva 300 až 400 mikrogramov denne. V skutočne závažných prípadoch sa B12 podáva do svalu.

Ako vybrať ten najlepší produkt?

Ak si nie ste istí, nebojte sa poradiť so svojím lekárom, odborníkom na výživu alebo lekárnikom, ktorí vám s výberom radi pomôžu. Nezabudnite však vziať do úvahy:

 • zloženie,
 • formu,
 • množstvo dennej dávky.

Na čo si dať pozor?

Bezpochyby je to strava. Aj keď nemáte radi živočíšnu stravu, čo je, samozrejme, vaše právo a voľba, určite by ste mali siahnuť po vhodnom prípravku, ktorý do vášho tela dostane vitamín B12. Ak ste vegetarián, občas si dajte domáce vajíčko alebo kvalitný syr. Môžete tiež vyskúšať fermentované potraviny alebo chlorellu.

Ako často ho užívať?

Vždy dbajte na odporúčania výrobcu, pretože sa môžu líšiť kus od kusu a značka od značky. Dôležité sú aj faktory ako vek, pohlavie alebo zdravotný stav.

Navrhuje sa, že na prevenciu stačí užívať 0,1-1 mikrogram B12 denne.

1. miesto

Vegan B12 + L-Metylfolát

Orientačná cena: 54 €

„Béčko“ od spoločnosti Cymbiotika sa líši tým, že bolo vyrobené najmodernejšou technológiou na spracovanie kyseliny listovej vo forme folátu, v jedinej biologicky dostupnej forme (L-metylfolát), pre maximálnu absorpciu a účinnosť tejto živiny. Kyselina listová, ktorá je v ňom obsiahnutá, je nevyhnutným vitamínom nielen pre ženy počas tehotenstva, ale aj po pôrode a v prípade potreby aj pre deti. Okrem toho je táto kyselina spolu s B12 potrebná pri tvorbe krvi. Vitamíny B6 a B12 prispievajú k normálnej funkcii nervového systému, pomáhajú znižovať únavu a podporujú správne fungovanie imunitného systému.

Čo presne tento produkt obsahuje?

 • Vitamín B12
 • Vitamín B6
 • Fulvové minerály
 • Vitamín B9
 • Čistená voda
 • BIO kokosový glycerín
 • BIO slnečnicový olej lisovaný za studena
 • BIO fosfatidylcholín
 • BIO vitamín E
 • Olej z divokých čučoriedok
 • BIO arabská guma
 • Kyselina citrónová bez GMO

 

A ako dávkovať? Je rozdiel, či tento doplnok stravy užíva dieťa alebo dospelý.

 • Dospelí: 14 stlačení denne.
 • Deti od 2 do 12 rokov: 7 stlačení denne.

 

A cena? Necelých 54 eur. 

2. miesto

Viridian B-Complex B12

Orientačná cena: 20 €

Tento komplex vitamínov skupiny B od spoločnosti Viridian obsahuje vysoké dávky metylkobalamínu a kyanokobalamínu, dvoch biologicky najdostupnejších foriem vitamínu B12. Tento komplex je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov.

Tento výrobok svojou čistotou a zložením spĺňa parametre kategórie Kosher a všetky zložky sú 100 % aktívne.

A s čím môže tento doplnok stravy pomôcť?

 • Potláča únavu.
 • Pomáha pri úzkosti a depresii.
 • Podporuje spánok.
 • Podporuje zdravý metabolizmus.
 • Podporuje metabolizmus homocysteínu.
 • Podporuje obranyschopnosť organizmu.

 

A ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne s jedlom alebo podľa odporúčania lekára.

A cena? Približne 20 eur.

3. miesto

NOW Methyl B12

Orientačná cena: 10 €

Tento NOW vitamín B12 Metylkobalamín sa podieľa na procese delenia buniek a tvorby červených krviniek, prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania, k normálnej psychickej činnosti, funkcii imunitného systému a k normálnemu metabolizmu homocysteínu.

Tento produkt obsahuje kvalitnejšiu formu vitamínu B12.

A ako ho dávkovať? Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne.

A cena? Za tento produkt zaplatíte menej ako 10 eur. 

4. miesto

Raw vitamín B12

Orientačná cena: 14 €

Tento raw B12 je vhodný pre správnu tvorbu krvi, energetický metabolizmus a vitalitu. Jedinečnosť tohto produktu spočíva v jeho pôvode a zložení. Použili sa len individuálne pestované, tepelne neupravené rastliny, nedotknuté konvenčným poľnohospodárstvom.

Ide o vegánsky výrobok, a preto je vhodný pre ľudí, ktorí nemajú radi mäso a živočíšne produkty.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne.

A cena? Cca 14 eur.

5. miesto

Jamieson Vitamín B12

Orientačná cena: 12 €

Tento výživový doplnok od spoločnosti Jamieson obsahuje veľmi dôležitý vitamín B12 v 100 tabletách. B12 podporuje optimálny energetický metabolizmus a správnu funkciu nervového systému a znižuje únavu a vyčerpanie.

Vhodné pre vegetariánov a vegánov.

A ako ho treba užívať? Výrobca odporúča užívať 1 tabletu denne s jedlom.

A cena? Asi 12 eur. 

6. miesto

Ekolife Natura Liposomal Vitamín B12

Orientačná cena: 20 €

Tento výživový doplnok obsahuje lipozomálnu formu vitamínu B12. Produkt preto ponúka ideálne vstrebávanie a účinok. Vitamín B12 je bezpečne zapuzdrený a chránený vo forme lipozómových nanočastíc, ktoré aktívne prenikajú cez stenu tenkého čreva a vstrebávajú sa lymfatickým systémom priamo do krvného obehu.

A ako dávkovať? Odporúča sa užívať 2 ml denne priamo do úst alebo pridať do pohára vody.

A cena? Menej ako 20 eur. 

7. miesto

Nupreme Liposomal Vitamín B12

Orientačná cena: 13 €

Tento lipozomálny vitamín B12 v kapsuliach pochádza od českej značky Nupreme.

Výrobca uvádza, že prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu, normálnej funkcii nervového systému, podporuje metabolizmus homocysteínu a fyziologickú duševnú činnosť, prispieva k normálnej tvorbe červených krviniek a normálnej funkcii imunitného systému.

B12 Nupreme má vynikajúcu biologickú dostupnosť, nedráždi tráviaci systém, nezaťažuje pečeň ani obličky.

Vhodné pre vegetariánov a vegánov.

A aké je dávkovanie? Odporúča sa užívať 2-3 kapsule týždenne na preventívne užívanie, 1 kapsulu denne v prípade akútnej potreby. Nikdy nezabudnite kapsuly zapiť vodou. Neužívajte spolu s vitamínom C, ktorý bráni vstrebávaniu vitamínu B12.

A cena? Približne 13 eur. 

8. miesto

Hillvital Vitamín B12 - Kyanokobalamín

Orientačná cena: 9 €

Tento vitamín B12 je vo forme kapsúl, ktoré sa môžu užívať počas tehotenstva a majú priaznivý vplyv na zdravie plodu.

Dopĺňanie vitamínu B12 môže byť životnou vzpruhou, aj keď trpíte jeho nedostatkom. V tomto prípade bude veľkým zdrojom energie a novej sily.

Výrobok je vhodný pre vegetariánov a vegánov.

A ako dávkovať? Užívajte 1 kapsulu denne počas jedla.

A cena? Necelých 9 eur. 

9. miesto

Cytoplan Vitamín B12

Orientačná cena: 12 €

Vitamín B12 značky Cytoplan obsahuje univerzálnu formu vitamínu B12 vo vysokej koncentrácii. Tento produkt je vhodný pre ľudí, ktorým nerobí dobre verzia metylkobalamín. Je tiež určený pre vegánov, pretože neobsahuje živočíšne zložky.

Výrobca udáva, že táto forma B12 prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy a imunitného systému. Podieľa sa na procese delenia buniek.

Pre čo najlepšiu vstrebateľnosť sa tablety vkladajú pod jazyk, kde sa rozpustia. Užívajte jednu tabletu denne. Nechajte ju pod jazykom dobre rozpustiť a po 2 minútach môžete zvyšky zapiť vodou. 

Cena 60-tabletového balenia je menej ako 12 eur.

10. miesto

Nutricius Vitamín B12 extra

Orientačná cena: 9 €

Značka Nutricius ponúka vyššiu koncentráciu vitamínu B12 vo forme tabliet. Tento vitamín je dôležitý pre správnu činnosť nervovej sústavy. Okrem toho podporuje psychickú činnosť a znižuje mieru vyčerpania a únavy. 

Odporúčané dávkovanie je jedna tableta denne a toto dávkovanie by ste nemali prekročiť. Tabletu stačí zapiť dostatočným množstvom vody.

V jednom balení sa nachádza 90 tablet a cena sa pohybuje okolo 9 eur.

Záver

Nízke hladiny vitamínu B12 nie sú žartom. Dávajte si preto pozor na to, čo jete, a uistite sa, že prijímate dostatok potravín, ktoré sú zdrojom tohto vitamínu. Ak viete, že ho vaša bežná strava nedokáže obsiahnuť, určite sa nebojte siahnuť po kvalitnom doplnku.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vitamín B12

[2] Wikiskripta (CZ): Vitamin B12

[3] Healthline (ENG): 9 Signs and Symptoms of Vitamin B12 Deficiency

[4] PubMed Central (ENG): Vitamin B12 and health

[5] PubMed Central (ENG): Utilization of B12 for the treatment of chronic migraine

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».