TOP 10: Najlepší vitamín B3 – niacín & recenzie

Čo je to vitamín B3 alebo niacín? Čo je to NMN, nikotínamid, NAD+ a ďalšie podobné pojmy? K čomu tieto látky slúžia? Recenzie a skúsenosti.

TOP  1. miesto

Hansen nikotinamid mononukleotid (NMN)

Orientačná cena: 67 €

NMN je forma vitamínu B3, ktorá dokáže zvýšiť hladinu NAD+, čím pomáha zlepšiť schopnosť nášho tela obnovovať bunky bez ich straty. Pomáha obnovovať DNA a pôsobí proti starnutiu.

2. miesto

Life Extension
Optimized NAD+

Orientačná cena: 58 €

Spojenie nikotínamidu (forma vitamínu B3) a resveratrolu, ktoré podporuje produkciu energie v bunkách, pomáha proti starnutiu na bunkovej úrovni a prináša tiež  ďalšie zdravotné benefity a výhody.

3. miesto

Jamieson Niacín
s inozitolom

Orientačná cena: 14 €

Niacín s inozitolom od kanadskej značky Jamieson prispieva k normálnej psychickej pohode a činnosti nervovej sústavy. Okrem toho má vplyv aj na zmiernenie únavy alebo vyčerpania.

Desať najlepších produktov podporujúcich tvorbu NAD+

Čo je to niacín (vitamín B3)?

Keď sa povie vitamín B, určite vám napadne celý rad výživových doplnkov a ich účinky na ľudský organizmus. Vitamín B však nie je iba jeden. Ide o široký komplex vitamínov, ktoré je potrebné dopĺňať a kontrolovať, aby ich naše telo malo dostatok.

Niacín je vitamín B3, ale môžete ho poznať aj pod názvom kyselina nikotínová. Tento vitamín je rozpustný vo vode a v tele sa ho tvoria veľmi malé zásoby. Nachádza sa v potravinách, ako sú obilniny, strukoviny, kvasnice, mlieko alebo vnútornosti.

Všetky živé organizmy si dokážu vytvoriť B3 z aminokyseliny tryptofánu, ale občas je potrebné ho doplniť, aby sa zabezpečil jeho dostatok.

V potravinových doplnkoch sa niacín vyskytuje v dvoch možných formách:

 • Nikotínamid
 • Kyselina nikotínová

Pod skratkou NMN sa skrýva názov nikotínamid mononukleotid a ide o formu vitamínu B3.

Táto látka dokáže zvýšiť hladinu NAD+ a má anti aging schopnosti. Niektorí túto látku prezývajú aj „symbolom mladosti“. Unikátnosť NMN spočíva v tom, že vstupuje priamo do krvného obehu a aktivuje sa do 15 minút.

NM alebo tiež nikotínamid ribozid je ďalšia forma vitamínu B3 a je to látka, ktorá má priamy vplyv na hladinu enzýmu NAD+, ktorý sme už spomenuli. NM môže spôsobiť, že hladina NAD+ je stála a nemá tendenciu klesať s vekom. Výsledkom jeho pôsobenia je teda spomalenie procesu starnutia.

Čo je to NAD+?

Aby sme lepšie pochopili význam vitamínu B3, poďme si povedať, čo je NAD – látka, ktorá sa tvorí z vitamínu B3.

Ide o koenzým (látka potrebná pre aktivitu a funkciu enzýmov), ktorý je zakotvený v bunkách živých organizmov – teda, samozrejme, vrátane tých ľudských. Existuje v dvoch hlavných formách:

 • NAD+ – alebo niagen je forma NAD, ktorá pomáha premieňať živiny na aktívnu energiu. Je to koenzým, ktorý je absolútne nevyhnutný pre energetické funkcie v tele. NAD+ sa nachádza v každej bunke ľudského tela. V mladosti je jeho hladina zvyčajne dostatočná, ale s vekom sa, bohužiaľ, znižuje. Jeho hlavnou úlohou je premena živín na životne dôležitú energiu a ako takýto „asistent“ sa podieľa na mnohých bunkových funkciách.
 • NADH – táto forma sa využíva najmä pri katabolických reakciách v tele. NADH prenáša elektróny do dýchacieho reťazca.


NAD sa musí v tele tvoriť neustále. V opačnom prípade by bunkové procesy, ktoré sú pre telo absolútne nevyhnutné, nemohli fungovať.

Aký je medzi nimi vzťah?

NAD+ je látka, ktorá sa tvorí z vitamínu B3 a je pre telo veľmi prospešná. Jej tvorbu podporujú aj látky nazývané NMN (nicotinamide mononucleotide) a NM (nicotinamide riboside), ktoré sú určitými formami vitamínu B3.

Ak teda suplementujeme vitamín B3 alebo jeho formy NMN alebo NM, podporíme tým tvorbu NAD+ v tele, čo má veľmi blahodarné účinky na náš organizmus.

Aké sa prejavuje nedostatok vitamínu B3?

Existujú príznaky, ktoré sú typické pre nedostatok tohto vitamínu. Patria medzi ne:

 • Kožné problémy
 • Depresia a úzkosť
 • Starecká demencia a problémy s pamäťou
 • Vyčerpanie a únava
 • Hnačka a nesúlad v črevnej mikroflóre
 • Bolesti hlavy
 • Nechutenstvo
 • Nespavosť

Aké majú tieto látky účinky a benefity?

Počuli ste už pojem krvný tuk? Ak nie, je dobré vedieť, že tuk je úplne normálnou a hlavne nevyhnutnou súčasťou našej krvi. Dôležité je len množstvo, ktoré by nemalo prekročiť odporúčanú hranicu. Ide o takzvaný „dobrý cholesterol“ HDL a „zlý cholesterol“ LDL. B3 dokáže tieto tuky regulovať úplne prirodzene – HDL sa zvyšuje a LDL znižuje. Ak máme dostatok tohto vitamínu, a tým pádom plní tieto funkcie, môžeme celkom dobre predchádzať srdcovým ochoreniam, mozgovým príhodám a podobne.

Vitamín B3 a jeho formy pomáhajú zvyšovať hladinu NAD+ v tele. V reakcii na to NAD+ aktivuje určité enzýmy, ktoré môžu zlepšiť dĺžku života a celkové zdravie. Štúdie ukazujú, že niektoré z týchto enzýmov môžu opravovať poškodenú DNA, zvyšovať odolnosť voči stresu, znižovať zápal a ďalšie.

S tým sa spája aj potenciálne zníženie rizika vzniku rakoviny, pretože vysoké hladiny NAD+ pomáhajú chrániť DNA pred poškodením a oxidačným stresom, ktoré sú spojené s rozvojom rakoviny.

Tieto informácie je potrebné overiť ďalšími štúdiami.

Niacín dokáže uvoľňovať hormón prostaglandín, a tým rozširovať krvné cievy. To spôsobuje lepší prietok krvi a zníženie krvného tlaku. Môže teda pomôcť pri liečbe hypertenzie.

Uvádza sa, že niacín by mohol chrániť bunky pred vznikom tohto nepríjemného ochorenia.

A čo presne je cukrovka 1. typu? Niekedy sa označuje aj ako „ochorenie mladých“. Najčastejšie sa totiž vyskytuje u tínedžerov vo veku okolo 15 rokov. Nie je to však pravidlo. Ochorenie môže postihnúť aj deti alebo starších ľudí. Tento typ si, bohužiaľ, vždy vyžaduje liečbu inzulínom.

Diabetici 1. typu tvoria približne 7 % z celkového počtu takýchto pacientov v našej krajine. Diabetes alebo cukrovka je závažné ochorenie, a preto je každý podnet na zlepšenie kvality života úžasný.

Niacín dodáva mozgu potrebnú energiu, ktorú potrebuje na svoju fyziologickú činnosť. Lekári uvádzajú, že niektoré typy schizofrénie možno liečiť niacínom alebo že funguje ako prevencia Alzheimerovej choroby.

Niacín dokáže chrániť kožné bunky pred slnečným žiarením. Zároveň bolo dokázané, že môže pôsobiť ako prevencia niektorých typov rakoviny kože.

V akých potravinách ich nájdeme?

Vitamín B3 je prirodzene obsiahnutý v týchto potravinách:

 • Chudé mäso
 • Hydina
 • Strukoviny
 • Tuniak
 • Orechy
 • Slnečnica
 • Kvalitné mlieko
 • Vajíčka
 • Lahôdkové droždie
 • Vnútornosti

Kedy je vhodné ich brať?

Okrem toho, že vitamíny tejto skupiny B3 môžete užívať ako prevenciu, stále existujú prípady, keď sa odporúča ich suplementácia:

 • Pri horúčkach a infekciách
 • V tehotenstve
 • Pri kojení
 • Pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe
 • Vo vyššom veku
 • Pri kožných problémoch

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu B3?

Vždy sa najprv radšej poraďte so svojím lekárom, pretože dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od problému. Nižšie vychádzame zo všeobecných odporúčaní podľa smernice Európskej únie z roku 1990.

Aká je teda odporúčaná denná dávka? Zdroje uvádzajú 18 mg/deň.

1. miesto

Hansen NMN

Orientačná cena: 67 €

Tento produkt NMN od značky Hansen vo forme prášku sa prirodzene vyrába z vitamínov skupiny B v tele. Ide o molekulu, ktorá sa nachádza vo všetkých živých organizmoch. V ľudskom tele sú prítomné enzýmy, ktoré vďaka NMN vytvárajú NAD+, ktorý má dokonalú schopnosť – opravuje poškodené bunky a obnovuje informácie DNA. Takto obnovené bunky sú po tejto obnove stabilné a nemali by sa ďalej zhoršovať. Tento výrobok je stabilná a čistá forma NMN, ktorá sa pravidelne testuje.

A ako tento produkt dávkovať? Výrobca odporúča užívať 1 gram denne. A ako konzumovať?

Jednu dávku vložte pod jazyk na približne dve minúty.

Cena za 20 gramov je menej ako 67 eur.

2. miesto

Life Extension Optimized NAD+

Orientačná cena: 58 €

Bylinné kapsuly s látkou nikotínamid ribozid a resveratrolom pomáhajú proti starnutiu buniek a podporujú tvorbu bunkovej energie. Pomáhajú tiež udržiavať normálne kognitívne funkcie a zdravú hladinu cukru v krvi.

Nikotínamid ribozid pozitívne ovplyvňuje hladinu enzýmu NAD+, ktorý sa nachádza v každej bunke tela a je tiež spoluzodpovedný za zdravie bunkového metabolizmu. S pribúdajúcim vekom sa hladina tohto enzýmu znižuje a starší ľudia pociťujú únavu a psychické výkyvy, preto je dobré užívať ho aj preventívne.

Resveratrol je látka, ktorú produkuje rastlina Vitis vinifera, keď ju napadnú plesne. Táto látka sa zvyčajne nachádza aj v červenom víne.

A ako tento produkt dávkovať? Výrobca odporúča užívať jednu kapsulu denne, najlepšie s jedlom alebo podľa odporúčania lekára.

Cena za 30 kapsúl je približne 58 eur.

3. miesto

Jamieson Niacín s inozitolom

Orientačná cena: 14 €

60 tabliet niacínu od kanadskej značky Jamieson prispieva k normálnej duševnej pohode a činnosti nervovej sústavy. Udržujú tiež normálny stav slizníc, pokožky a prispievajú k zníženiu miery únavy a vyčerpania.

A ako dávkovať tieto pilulky? Odporúča sa užívať 1 tabletu denne po raňajkách alebo po obede. Ak si nie ste istí dávkovaním, poraďte sa so svojím lekárom.

Cena jedného balenia je zhruba 14 eur.

4. miesto

Solgar Niacín

Orientačná cena: 11 €

Tento niacín v tabletách vám dodá energiu, podporuje normálne funkcie metabolizmu a prispieva k normálnej činnosti mozgu. 100 tabliet pokryje až trojmesačnú dávku.

A čo ešte obsahujú tieto tablety? Plnidlo fosforečnan vápenatý, niacín 100 mg, mikrokryštalická celulóza, rastlinná kyselina stearová, rastlinný stearan horečnatý a celulózová guma.

Ako dávkovať? Ideálne 1 tabletu denne.

Cena je približne 11 eur.

5. miesto

NOW Niacín

Orientačná cena: 19 €

90 kusov rastlinných kapsúl s niacínom pomáhajú ničiť voľné radikály v tele, podporovať zdravý metabolizmus, mozgovú činnosť a udržiavať zdravý vzhľad pokožky. Je užitočný napríklad aj pri problémoch s akné.

Tieto kapsuly neobsahujú pšenicu, lepok, mlieko, vajcia, ryby ani morské plody, arašidy ani orechy.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne s jedlom.

Cena jedného balenia je približne 19 eur.

6. miesto

Aditiva Niacín

Orientačná cena: 14 €

500 výživových tabliet obsahuje až 18 mg niacínu v jednej dávke. Niacín podporuje zdravý stav organizmu a vzhľad pokožky, priaznivo pôsobí na mozgové funkcie a vitalitu.

Výrobca odporúča užívať maximálne 3 tablety denne, nie viac. Prípravok sa zvyčajne užíva po jedle a zapíja sa dostatočným množstvom tekutiny. Nie je určený pre deti ani ako náhrada pestrej stravy.

Cena tohto výrobku je približne 14 eur.

7. miesto

GymBeam vitamín B3

Orientačná cena: 6 €

Vitamín B3 od značky GymBeam je vo forme vegánskych kapsúl s obsahom 500 mg nikotínamidu (NAM). Prispieva k látkovej premene, pomáha znižovať únavu, vplýva na nervovú sústavu a podporuje zdravie pokožky a slizníc. Jeho nedostatok môže spôsobovať pocity únavy a vyčerpania.

Dávkovanie tohto niacínu je veľmi pohodlné vďaka malým kapsulám, ktoré sa ľahko prehĺtajú. Odporúčaná denná dávka je jedna kapsula, ktorú môžete užiť kedykoľvek počas dňa.

Balenie 90 kapsúl vás vyjde na cca 6 eur.

8. miesto

Adelle Davis Vitamín B3

Orientačná cena: 10 €

Značka Adelle Davis ponúka výživový doplnok s vitamínom B, ktorý je vo forme nikotínamidu. Jedna kapsula obsahuje 400 mg tejto látky. Produkt prispieva k tvorbe energie, zníženiu miery únavy či vyčerpania. Ďalej je účinný na správnu funkciu psychiky a k udržaniu zdravej pokožky.

Kapsule neobsahujú žiadne zložky živočíšneho pôvodu, sú bez lepku, mlieka, vajec, orechov, geneticky upravených látok a sú vhodné aj pre vegánov.

Odporúčaná denná dávka je jedna kapsula denne.

Balenie obsahuje 60 kapsúl, takže vám vystačí na dva mesiace užívania. Jeho cena je necelých 10 eur.

9. miesto

Warrior vitamín B3

Orientačná cena: 6 €

Na podporu a správne fungovanie energetického metabolizmu môžete vyskúšať aj tablety s vitamínom B od značky Warrior. Nielen, že prispievajú k normálnej funkcii psychiky a nervového systému, ale dokážu znižovať aj mieru únavy a vyčerpania. Niacín je prospešný aj pre zdravie pokožky a slizníc.

Tento produkt obsahuje 500 mg vitamínu B3 v jednej tablete, ktorá zároveň predstavuje odporúčanú dennú dávku. Tabletu by ste mali zapiť dostatočným množstvom vody.

Výrobok nie je vhodný pre deti, osoby do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy.

Balenie 100 tabliet si môžete kúpiť za približne 6 eur.

10. miesto

Natural Niacinamid

Orientačná cena: 14 €

Ak trpíte nespavosťou, nervozitou, výbušnosťou, stavmi úzkosti, bolesťami hlavy či tráviacimi ťažkosťami, môžete mať v tele nedostatok vitamínu B3, ktorý je známy aj pod názvom niacín.

Na jeho doplnenie môžete použiť výrobok od značky Natural, ktorý obsahuje 500 mg vitamínu B3 v jednej kapsule. Pravidelné užívanie podporuje činnosť nervového systému, pomáha pri výkyvoch nálad, znižuje únavu, cholesterol a cukor v krvi. Okrem toho udržuje mentálnu a nervovú rovnováhu.

Odporúčaná denná dávka je jedna kapsula, ktorú je potrebné užiť spolu s jedlom a táto dávka by sa nemala prekračovať.

Balenie 100 kapsúl vás vyjde na zhruba 14 eur.

Záver

Vitamíny B3 sú pre telo nevyhnutné. V určitom veku, ktorý sa uvádza po 45. roku života, by sa mali dopĺňať, aby sa zabránilo starnutiu a podporili sa aktívne mozgové funkcie. Odporúča sa tiež užívať ich nárazovo ako podporu pri vírusových ochoreniach alebo kožných problémoch, ako je akné alebo psoriáza.

Ak si nie ste istí, poraďte sa so svojím lekárom alebo v lekárni. Odborníci vám radi odporučia, akú formu B3 môžete užívať. Na trhu ich existuje veľa, preto je dôležité výber neunáhliť. Každému „sadne“ niečo iné, a to by sa malo zohľadniť. Môžete si vybrať z kapsúl, tabliet alebo rôznych práškov. Prečítajte si recenzie a opýtajte sa na skúsenosti iných.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Niacín

[2] Wikiskripta (CZ): Niacin

[3] Healthline (ENG): 5 Science-Based Benefits of Niacin (Vitamin B3)

[4] PubMed Central (ENG): Niacin

[5] PubMed Central (ENG): Vitamin B3

[6] PubMed Central (ENG): Vitamin B3 in Health and Disease: Toward the Second Century of Discovery

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».