TOP 10: Najlepšie vitamíny na oči a zrak – recenzie

Aké sú najlepšie prírodné vitamíny, doplnky stravy alebo lieky na podporu zdravia očí? Ako ich vybrať? Recenzie, skúsenosti, diskusia.

TOP  1. miesto

LifeExtension MacuGuard

Orientačná cena: 42 €

Kombinuje zložky, ktoré preukázateľne prispievajú k normálnej funkcii očí. Navyše vo forme s veľmi dobrou vstrebateľnosťou.

2. miesto

NOW Lutein & Zeaxanthin

Orientačná cena: 24 €

Karotenoidové pigmenty, ktoré zachytávajú voľné radikály, pôsobia ako filtre modrého svetla a podporujú normálne zdravie zraku.

3. miesto

Tozax Ocutix

Orientačná cena: 23 €

Ako prevencia správnej funkcie očí chránia oči pri dlhodobom pobyte na slnku a pred degeneratívnymi ochoreniami očí.

Desať najlepších vitamínov pre podporu zdravia očí

Čo sú to vitamíny na oči?

Ak sa nad touto témou zamyslíme do hĺbky, prídeme k záveru, že zrak je skutočne prvým zmyslom, ktorý používame. Uľahčuje nám život v každom ohľade. Vďaka zraku môžeme normálne fungovať a vnímať podnety zo všetkých strán.

Bohužiaľ však často svoje oči veľmi zaťažujeme a nenechávame ich takzvane vydýchnuť. Kladieme na ne vysoké nároky a niekedy až s veľkým oneskorením zistíme, že nevidíme tak ostro ako kedysi.

Pre oči sú nesmierne dôležité antioxidanty, ktoré aktívne bojujú proti voľným radikálom, ktoré každý deň útočia na naše telo. Pre oči sú najdôležitejšie vitamíny C, A, B2 a E, zinok a selén.

Vitamíny pre oči sa podieľajú na tvorbe slzného filmu, ktorý zvlhčuje oko a zabraňuje jeho vysychaniu. Podporujú tiež ostrosť zraku a jeho celkové zdravie.

Hovorí sa, že v očiach možno vidieť nielen inteligenciu a rozum človeka, ale aj jeho vitalitu a životnú energiu. Napríklad v ajurvéde sa bežne používa diagnostika z očnej dúhovky. Existuje aj istá symbolika očí na základe ich farby:

Zelené oči

Údajne sú symbolom citlivosti a spoľahlivosti. Podľa tejto symboliky sú zelenookí ľudia jemní, ale často im chýba dostatočný prejav citov.

Modré oči

Hovorí sa, že modré oči sú symbolom silnej vôle a veľkej cieľavedomosti, občas až zásadovosti.

Hnedé oči

Hnedookí ľudia majú podľa symboliky citlivý temperament. Často sa vraj stáva, že nevedia presne, čo chcú a akým smerom sa majú uberať.

Sivé oči

Údajne znamenajú zvedavosť a úspech.

Prečo brať vitamíny na oči?

Vitamíny na oči je dobré užívať aj preventívne a nemusia to byť hneď len výživové doplnky – stačí sa zamerať na potraviny, ktoré ich prirodzene obsahujú, a zvýšiť ich množstvo. Ak nie je dostatok vitamínov na podporu zdravého zraku, zrak sa zhoršuje a časom sa môže ešte zhoršovať.

Aké sú prvé príznaky toho, že sa s vašimi očami niečo deje?

 • Pocit únavy,
 • Pálenie očí,
 • Začervenanie,
 • Nadmerné slzenie,
 • Rozmazané videnie.


Ak ťažkosti pretrvávajú dlhší čas, je vhodné navštíviť lekára.

Pred čím oči chrániť?

Ak je to možné, chráňte si oči po celý život. Starajte sa o ne, venujte im starostlivosť a pozornosť. Venujte viac pozornosti prevencii, najmä ak pracujete za počítačom, s telefónom, často jazdíte autom a podobne.

Mali by sme si uvedomiť, že oči sú každý deň vystavené oxidačnému stresu. A čo to presne je? Spôsobujú ho vonkajšie vplyvy prostredia, ako sú smog, fajčenie, UV žiarenie, nedostatok spánku a ďalšie. Tento stres vedie k tvorbe voľných radikálov, ktoré urýchľujú starnutie buniek a poškodzujú DNA.

Pred čím teda oči chrániť?

 • Pri práci s počítačom nepozerajte dlho na monitor. Robte si prestávky, choďte na prechádzku, zavrite na chvíľu oči – skrátka, uľavte im.
 • Nenechajte ich zlenivieť – môžete to dosiahnuť každodenným aktívnym cvičením očí. Napríklad čo najviackrát prevráťte oči hore a dole, prevráťte oči, prižmúrte oči a podobne.
 • Chráňte ich pred slnkom kvalitnými okuliarmi.
 • Vo voľnom čase choďte von a neseďte pred televízorom alebo pri telefóne.
 • Jedzte skutočné, kvalitné potraviny bohaté na vitamíny.
 • Pri práci s počítačom alebo s akýmkoľvek displejom či monitorom noste ochranné okuliare proti nežiaducemu svetlu.
 • Eliminujte čas strávený v zadymenom prostredí, v ideálnom prípade sa mu úplne vyhnite.

Ako sa o oči starať, ako im pomôcť?

Jedzte veľa čerstvej, surovej zeleniny, napríklad mrkvu a zelené listy. Ďalšími superpotravinami pre zrak sú lesné čučoriedky, jahody, mandle, losos alebo tuniak.

Kto by ho nemal rád, že? Vyhrievanie na slnku a dobíjanie energie je jednoducho pôžitok. Nie je to však dobré pre vaše oči, preto si ich musíte pred ním chrániť. Silné slnečné lúče totiž môžu spôsobiť zápal očných spojiviek, šedý zákal a v ojedinelých prípadoch aj poškodenie sietnice.

Preto sa poraďte s očným lekárom a nechajte si odporučiť kvalitné slnečné okuliare.

Gymnastika neprebieha len v telocvični na podložke. Pojem „očná gymnastika“ je čoraz známejší, rovnako ako jej výhody. Pamätáte si, aký je jeden z najprirodzenejších pohybov? Je to mihnutie, ktoré si často ani nevšimneme. Žmurkaním sa prirodzené prostredie oka zvlhčuje, a tým sa zlepšuje jeho zdravie. Preto je mrkanie veľmi dôležité. Snažte sa túto činnosť vykonávať niekoľkokrát denne naozaj vedome.

Počítače sú súčasťou nášho každodenného života. A ak nie počítače, tak určite telefóny. Žiarenie, ktoré displeje a monitory vydávajú, očiam síce zásadne neškodí, ale unavuje ich. Studené modré svetlo blokuje vylučovanie melatonínu, hormónu zodpovedného za riadenie denných procesov v tele. To môže mať za následok nekvalitný a prerušovaný spánok.

Je dôležité si uvedomiť, že oči sú o niečo citlivejšie ako iné časti tela. Ich nároky na kvalitnú hygienu sú preto vysoké. V prvom rade si vyberajte kvalitnú kozmetiku, ktorá nebude oči zanášať, a ideálne siahnite po prírodných produktoch alebo produktoch s minimom syntetických zložiek.

Očiam prospieva zelená farba. Ideálne v prirodzenom prostredí, napríklad v lese, na lúke alebo v záhrade.

Snažte sa dodržiavať svoj individuálny spánkový biorytmus. To znamená, že sa snažte vstávať a chodiť spať v rovnakom čase, pred spaním počúvajte relaxačnú hudbu alebo meditujte, nepozerajte sa na žiadne obrazovky a pred spaním poriadne vyvetrajte.

Čo je modré svetlo?

Modré svetlo je jednou z troch zložiek tzv. klasického bieleho svetla, známeho aj ako „denné svetlo“. Vlnová dĺžka modrej časti spektra zodpovedá frekvencii 606 – 668 THz. Táto zložka svetla potláča produkciu melatonínu (spánkového hormónu) v tele. V ideálnom prípade by všetko malo fungovať tak, že akonáhle sa vonku zotmie, v priebehu niekoľkých desiatok minút je v tele toľko melatonínu, že sa telu chce spať. Modré svetlo však tento účel do istej miery ničí.

Typickými zdrojmi modrého svetla sú obrazovky telefónov, monitorov, televízorov alebo LED svetiel. Vo väčšine prípadov sa na tieto obrazovky pozeráme z krátkej vzdialenosti. A ak sa to deje tesne po zotmení, potlačíme nástup melatonínu. Ak sa pozeráme na telefón po tom, čo sme si ľahli do postele a pred zaspaním ho položíme na nočný stolík, neznamená to, že zaspávame pokojným a prirodzeným spôsobom. V tomto prípade melatonín „nastupuje“ až hodinu po tom, čo ste prestali vystavovať oči modrému svetlu. Telo a mozog zaspávajú, ale veľmi často je to spôsobené najmä fyzickým vyčerpaním. Výsledné fázy spánku, ktoré môžete analyzovať pomocou inteligentných hodiniek, vyzerajú inak ako pri zaspávaní po čítaní knihy. Výsledkom je, samozrejme, únava, stres a podráždenosť.

Na čo sú okuliare proti modrému svetlu?

Dokážu chrániť oči pred modrým svetlom. Majú špeciálny filter, ktorý obmedzuje vstup modrých lúčov do oka. Môžu byť v dioptrickej aj nedioptrickej verzii.

Vďaka nim je obrazovka jasnejšia a ostrejšia, čo môže pomôcť znížiť bolesti hlavy a únavu.

Počítačové okuliare zvyčajne korigujú aj astigmatizmus (do určitej úrovne), typ refrakčnej chyby, ktorá spôsobuje rozmazané videnie.

Výhody používania počítačových okuliarov sú:

 • Môžu zabrániť bolestiam hlavy spôsobeným častým pozeraním do počítača.
 • Zlepšujú kontrast farieb.
 • Objekty na obrazovke vyzerajú väčšie.
 • Zabraňujú suchým očiam a únave očí.
 • Zabraňujú syndrómu počítačového videnia.

Ako podporiť zdravie zraku?

 • Zaradenie kvalitných vitamínov,
 • Skutočná strava,
 • Dostatočná hygiena,
 • Dostatočný pobyt v prírode.

Aké vitamíny zdravie očí ovplyvňujú?

 • Vitamín A – je veľmi dôležitý pre kvalitné videnie, najmä za šera alebo v tme. Jeho hlavným zdrojom je najmä pečeň.
 • Karotenoidy – patria sem betakarotén, lykopén, luteín, zeaxantín. Všetky tieto látky aktívne podporujú zdravie očí a nachádzajú sa napríklad v mrkve, kapuste, špenáte, šípkach, citrusových plodoch, listovej zelenine, vaječných žĺtkoch, morských a sladkovodných riasach a podobne.
 • Vitamín C.
 • Vitamín E – je to silný antioxidant, ktorý chráni tkanivá pred oxidačným stresom.
 • Zinok – je zásadný pre zdravú sietnicu.
 • Horčík – je nevyhnutný pre produkciu sĺz.
 • Viacnenasýtené mastné kyseliny – sú nevyhnutné pre vývoj očí.

1. miesto

Life Extension MacuGuard

Orientačná cena: 42 €

MacuGuard Ocular Support sú kapsuly, ktoré vydržia 1 mesiac a podporujú zdravie vašich očí. Okrem iného obsahujú astaxantín, ktorý je silným antioxidantom a aktívne pôsobí proti poškodeniu voľnými radikálmi, podporuje zdravie ciev v očiach a môže prispievať k ochrane pred ich únavou.

Tento výživový doplnok obsahuje optimálnu dávku šafranu spolu s C3G (kyanidín-3-glukozid) na podporu zdravého zraku.

Ako dávkovať? Odporúča sa 1 kapsula denne s dostatočným množstvom vody.

A cena? Približne 42 eur.

2. miesto

NOW Lutein & Zeaxanthin

Orientačná cena: 24 €

Tieto kapsule obsahujú známe prospešné karotenoidy luteín a zeaxantín, ktoré sa nachádzajú len v rastlinách, ako je púpava alebo listová zelenina. Luteín a zeaxantín sa v ľudskom tele hromadia najmä v sietnici, zeaxantín navyše konkrétne v žltej škvrne. Ich úlohou je vytvárať ochranu proti voľným radikálom.

A ako dávkovať? Užívajte 1 kapsulu raz denne s jedlom obsahujúcim tuk alebo sa riaďte pokynmi kvalifikovaného lekára.

A cena? Približne 24 eur.

3. miesto

Tozax Ocutix

Orientačná cena: 23 €

Ocutix sú kapsuly, ktoré obsahujú výťažok z čučoriedok a vňate očianky, ktoré pomáhajú udržiavať kvalitné a funkčné videnie vrátane sietnice. Obsahuje aj vitamín A, zinok, luteín a zeaxantín. Ide o látky, ktoré podporujú celkové zdravie očí.

Ako dávkovať tieto kapsuly? Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne a zapiť ju pohárom tekutiny, ideálne vody.

A cena? Zhruba 23 eur.

4. miesto

OCUTEIN Brillant

Orientačná cena: 25 €

Ide o produkt vo forme toboliek, ktoré obsahujú aktívne karotenoidy, ktoré sa veľmi účinne starajú o kvalitu zraku. Ide najmä o luteín, zeaxantín a vitamín A, ktoré sú prirodzenou súčasťou očného pigmentu sietnice. Jedna tableta obsahuje až 25 mg luteínu.

A ako dávkovať?

Odporúča sa užívať 1 tobolku súbežne s jedlom.

A cena? Asi 25 eur.

5. miesto

Solgar Vitamín A

Orientačná cena: 20 €

Tento doplnok stravy obsahuje kvalitný a veľmi dôležitý vitamín A, ktorý podporuje kvalitu zraku.

Obsahuje vitamín A (5 000 IU) ako retinyl palmitát 1502 µg (t. j. 188 %DDD*) a je vhodný pre vegetariánov aj vegánov. Výrobok je Kosher.

Ako dávkovať? Odporúča sa užívať 1 tabletu denne počas jedla.

Výrobok stojí cca 20 eur.

6. miesto

Doctor’s Best Lutein & Zeaxanthin

Orientačná cena: 22 €

Ide o výživový doplnok vo forme chutných cukríkov, ktoré obsahujú zložky, ako je baza čierna, vitamín C alebo zinok. Všetky tri zložky majú silné antioxidačné účinky a pozitívny vplyv na imunitný systém. Cukríky sú vyrobené z prírodnej ovocnej pektínovej gumy, bez GMO, lepku a želatíny. Sú vhodné aj pre vegetariánov a vegánov.

A ako dávkovať? Žujte dva gumové medvedíky denne.

A cena? Menej ako 22 eur.

7. miesto

Viridian Beta-karoten Complex

Orientačná cena: 25 €

Tento produkt vo forme kapsúl je betakarotén, ktorý pôsobí ako silný antioxidant a pozitívne ovplyvňuje stav zraku aj pokožky. Tento výrobok spĺňa parametre kategórie Kosher a všetky zložky sú 100 % aktívne. Viridian Beta Carotene je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov.

A ako sa užíva? Odporúča sa konzumovať 1 kapsulu denne s jedlom.

90 kapsúl vás bude stáť približne 25 eur.

8. miesto

Swanson Synergistic Eye Health

Orientačná cena: 15 €

Produkt od značky Swanson obsahuje karotenoidy luteín a zeaxantín, ktoré sú veľmi silnými antioxidantmi chrániacimi oči. Nachádzajú sa napríklad v niektorých farebných druhoch ovocia, zeleniny a mäkkýšov. Tieto dve látky slúžia na filtrovanie modrého slnečného svetla blízkeho UV žiareniu, ktoré je potenciálne najškodlivejšou vlnovou dĺžkou viditeľného svetla, v makulárnych bunkách sietnice citlivých na svetlo.

Ako dávkovať tento produkt? Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne s jedlom a vodou.

A cena? Približne 15 eur.

9. miesto

MyProtein Luteín+

Orientačná cena: 12 €

Ide o doplnok stravy, ktorý ponúka zmes antioxidantov a vitamínov na podporu zdravia vašich očí. Obsahuje riboflavín a zinok, vitamín A a ďalšie karotenoidy. Každá tableta obsahuje inovatívnu zmes vitamínov, ktoré pomáhajú udržať vaše oči zdravé.

Ako dávkovať tieto tablety? Ideálne 1 tabletu denne s vodou.

Cena za 30 tabliet je približne 12 eur.

10. miesto

Advance Ocu26

Orientačná cena: 15 €

Výživový doplnok Ocu26 od značky Advance Nutraceutics podporuje zdravie vašich očí. Unikátny komplex 10 aktívnych prírodných látok udržiava dobrý zrak. Najviac je tu zastúpený luteín, konkrétne 26 mg, čo je najvyšší obsah luteínu v jednej kapsule na slovenskom trhu.

V produkte sú ďalej obsiahnuté nasledovné látky: extrakt z čučoriedok, zeaxantín, koenzým Q10, zinok, betakarotén, vitamíny B2, B6, C a E. Ide o silné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidatívnym stresom.

Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula denne, je potrebné zapiť ju dostatočným množstvom vody.

Balenie 60 kapsúl kúpite za necelých 15 eur.

Záver

Zdravé oči sú nevyhnutné pre kvalitu nášho života. Je dôležité postarať sa o ne skôr ako neskôr. Starajte sa o ne a uvidíte, že sa vám odvďačia.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Oko

[2] Wikipedie (CZ): Oftalmologie

[3] Wikiskripta (CZ): Oko (biofyzika)

[4] Healthline (ENG): 8 Nutrients That Will Optimize Your Eye Health

[5] PubMed Central (ENG): Making Eye Health a Population Health Imperative: Vision for Tomorrow.

[6] PubMed Central (ENG): Nutrition and Eye Health

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».