Vitamín D – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorý je najlepší?

Aká forma vitamínu D je najlepšia? Čo je to vitamín D, kedy ho užívať a ako ho doplniť? Aké sú účinky a čo sa deje pri jeho nedostatku?

TOP  1. miesto

Viridian Vitamín D3

Orientačná cena: 15 €

Silný vitamín D3 v tomto doplnku stravy je získaný z vegánskeho zdroja – lišajníka. Keďže má hodnotu 2 000 IU, čo je 1 000 % odporúčanej dennej dávky, stačí užívať len jednu kapsulu obdeň.

2. miesto

NOW Vitamín D3 & K2

Orientačná cena: 11 €

Mimoriadne účinný komplex
vitamínu D3 a K2 od značky NOW je ideálnou kombináciou pre podporu správneho vstrebávania vápnika a zdravie zubov, kostí a kardiovaskulárneho systému.

3. miesto

Swanson Vitamín D3

Orientačná cena: 9 €

Silná receptúra tohto produktu dodáva 2 000 IU vitamínu D3 v každej kapsule, takže ho stačí užívať obdeň. Podporuje zdravé kosti, imunitný systém a správne vstrebávanie vápnika v tele.

Desať najlepších vitamínov D

Čo je to vitamín D?

Vitamín D je síce známy pod menom „vitamín“, ale v skutočnosti je to taký Fantomas. V skutočnosti ide o seco-steroid, ktorý je nevyhnutný pre normálne fungovanie ľudského tela. Niekde sa dokonca môžete dočítať, že ide o hormón. Tento hormón alebo vitamín sa vytvára v koži, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu, prípadne z jedla či rôznych suplementov.

„Déčko“ sa skladá z niekoľkých zlúčenín. Jeho najdôležitejšia a najznámejšia forma sa nazýva vitamín D3 alebo tiež cholekalciferol. Od ostatných zlúčenín sa líši tým, že je živočíšneho pôvodu a telo ho dokáže syntetizovať vďaka slnečnému žiareniu, konkrétne ultrafialovému žiareniu UVB. Jeho nedostatok je najčastejší v zimných mesiacoch, keď sme menej často vonku a sme vystavení umelému svetlu.

Prečo je vitamín D dôležitý?

Nielen dôležitý. Je doslova nepostrádateľný. Potrebujeme ho k tomu, aby naše telo fungovalo tak, ako má. Podporuje funkciu imunitného systému a je súčasťou mnohých metabolických procesov. Podieľa sa najmä na správnom vývoji a regenerácii kostí, svalov a väzov. Je tiež zodpovedný za tvrdosť a pevnosť ľudských kostí a podporuje správne fungovanie mozgu, srdca a ciev.

Najväčší význam tohto vitamínu však spočíva v tom, že reguluje aktivitu stoviek génov. V súčasnosti je vedecky dokázané, že vitamín D sa dokáže viazať na receptory prakticky vo všetkých tkanivách, čo ho robí skutočne veľmi dôležitým. Má obrovský vplyv na komplexné zdravie organizmu, čo vysvetľuje, prečo v zimných mesiacoch tak často trpíme chrípkou a rôznymi vírusmi. Málo slnečného žiarenia a ešte menej času stráveného vonku spôsobuje nedostatok tohto vitamínu a následné zníženie imunity.

Ako už bolo povedané, benefity vitamínu D sú známe v celom tele, a to doslova. Jedna britská štúdia zistila, že vitamín D zvyšuje šancu na prežitie rakoviny hrubého čreva, a nie je jediná. Existujú tvrdenia, že „déčko“ môže mať vplyv na prevenciu nádorových ochorení. Okrem toho niektoré predklinické štúdie uvádzajú protinádorový účinok aj pri leukémii a myelóme.

To, že vitamín D má priaznivý vplyv na funkciu kardiovaskulárneho systému, už nie je žiadnou novinkou. Uvádza sa, že nízka hladina vitamínu D zdvojnásobuje riziko úmrtia na choroby obehovej sústavy.

Možno to nie je liek na nesmrteľnosť alebo večnú mladosť, ale výsledky jednej štúdie z roku 2009 ukázali, že nedostatok vitamínu D u starších ľudí výrazne zvyšuje riziko predčasného úmrtia na akékoľvek ochorenie súvisiace s vekom.

Osteoporóza je ochorenie, ktoré postihuje najmä ženy po šesťdesiatke. Síce nie je smrteľné, ale určite je veľmi nepríjemné. Štúdie ukazujú, že zďaleka najlepší efekt v prevencii má kombinácia vitamínu D s vápnikom vo forme výživových doplnkov.

  • Prispieva k normálnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu
  • Prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi
  • Prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí
  • Prispieva k udržaniu normálnej činnosti svalov
  • Prispieva k udržaniu normálneho stavu zubov
  • Prispieva k normálnej funkcii imunitného systému
  • Prispieva k procesu delenia buniek

Kde získať vitamín D?

Ako už bolo spomenuté, hlavne zo slnka, takže pobytu na čerstvom vzduchu nie je nikdy dosť. Odporúča sa minimálne 5 až 30 minút 2 až 3-krát týždenne alebo 5 až 10 minút každý deň medzi 10. a 16. hodinou, a to bez krému s ochranným faktorom. Už faktor 8 bráni tvorbe vitamínu D3.

Pozor však na to, že dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu už nie je zdraviu prospešné a nemá žiadny vplyv na zvýšenú tvorbu vitamínu D. V prehriatej pokožke sa vitamín D3 rozkladá a zvyšuje sa riziko vzniku melanómu.

Spomeňte si na tento článok vždy, keď pôjdete na prechádzku, a budete sa cítiť ešte o niečo lepšie.

Ďalšou možnosťou príjmu vitamínu D je kvalitná a pestrá strava. Bohužiaľ, nie je veľa potravín, ktoré sú bohaté na tento vitamín. Zoznam vhodných produktov je v podstate obmedzený na rybí olej, tučné ryby, ako je losos, makrela alebo tuniak, pečeň, vaječný žĺtok, obohatené oleje či tuky alebo mlieko.

Podľa WHO má až 59 % populácie nedostatok tohto vitamínu a 25 % z nich ho má extrémne málo.

Poslednou možnosťou je kvalitná suplementácia.

Ako zistiť nedostatok vitamínu D?

Najlepším a najrýchlejším spôsobom sú určite krvné testy, o ktoré môžete požiadať svojho lekára alebo si ich zaplatiť v ktoromkoľvek odberovom laboratóriu. 

Má význam pobyt vonku v zimnom období?

Určite áno. Hoci slnko ani zďaleka „nepáli“ tak silno ako v lete, stále sa nám môže dostať takzvane pod kožu. Aj napriek tomu ho však do tela nemusíme dostať dostatok, preto sa v zime odporúča jeho doplnenie.

Aké sú odporúčané dávky vitamínu D?

Odporúčaná denná dávka pre deti, dospievajúcich a dospelých je približne 5 – 15 mikrogramov. U ľudí nad 70 rokov sa toto množstvo zvyšuje na približne 20 mikrogramov denne.

Pri nízkych koncentráciách vitamínu D v krvi sa odporúča príjem približne 20 – 25 mikrogramov. Pre vrcholových športovcov s nízkou koncentráciou vitamínu D až 1 500 – 2 000 mikrogramov denne.

Čo znamenajú čísla s IU pri vitamínoch D?

Ide o jednotku mikrogram. Dávka vitamínu D sa zvyčajne uvádza v mikrogramoch alebo IU (International Unit), pričom 1 μg vitamínu D3 alebo D2 zodpovedá 40 IU.

Nedostatok vitamínu D

Ako ste sa mohli dočítať vyššie, nedostatok tohto vitamínu nie je, bohužiaľ, nič ojedinelé. V skutočnosti je to práve naopak. Tento nedostatok sa spája s autoimunitnými ochoreniami, ako napríklad skleróza multiplex, ďalej tiež s osteoporózou, srdcovými chorobami, neplodnosťou, potratmi, psychickými problémami, obezitou, cukrovkou, nižšou mentálnou výkonnosťou, zníženou obranyschopnosťou organizmu a mnohými druhmi rakoviny.

Prvým impulzom je znížená hladina vápnika v krvi, čo môže viesť k jeho strate alebo nedostatku v kostiach. Neskoršími a zriedkavejšími príznakmi môžu byť krivica alebo osteomalácia, ťažké deformity kostí, poškodenia svalového metabolizmu a poruchy respiračných funkcií.

Formy vitamínu D

„Déčko“ má niekoľko foriem. Dve hlavné sú D2 a D3. vitamín D2 je známy od roku 1931 a o štyri roky neskôr bola určená chemická štruktúra vitamínu D3. Ďalšie menej známe formy sú D1, D4 a D5.

V doplnkoch výživy je vitamín D dostupný v dvoch formách, D2 a D3. Vitamín D2 sa vyrába UV žiarením ergosterolu v kvasniciach a vitamín D3 sa vyrába ožarovaním 7-dehydrocholesterolu z lanolínu a chemickou premenou cholesterolu.

Môže sa zdať, že sú vitamín D2 a D3 v nutričných hodnotách rovnaké, ale pri vysokých dávkach je vitamín D2 menej účinný. D3 je živočíšna forma a D2 je rastlinná forma vitamínu D.

Vitamíny D2 a D3 nie sú biologicky aktívne; musia byť upravené v tele, aby spĺňali funkciu, ktorú majú plniť.

1. miesto

Viridian Vitamín D3

Orientačná cena: 15 €

Tento produkt od značky Viridian obsahuje vitamín D3 z vegánskeho zdroja, lišajníka. Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne, najlepšie po jedle s dostatočným množstvom vody.

Cena za 60 kapsúl je približne 15 eur.

2. miesto

NOW Vitamín D3 & K2

Orientačná cena: 11 €

Značka NOW kombinuje dve výživné látky, ktorými sú vitamín D3 a K2. Nedávne štúdie naznačujú, že vitamín D3 môže zohrávať úlohu pri správnom pôsobení inzulínu a metabolizmu glukózy a má dôležitú funkciu v imunitnom systéme. Vitamín K je veľmi dôležitý pre tvorbu zdravej a pevnej kostnej matrice.

Vitamín K2 je ľahko aktívna a biologicky dostupná forma vitamínu K.

120 kapsúl sa dá kúpiť za približne 11 eur.

3. miesto

Swanson Vitamín D3

Orientačná cena: 9 €

Swanson Vitamín D3 2 000 IU s vyššou účinnosťou vitamínu D3 je nevyhnutný pre zdravie našich kostí, podporu imunitného systému a správne vstrebávanie vápnika v tele. Táto silná receptúra dodáva 2 000 IU vitamínu D3 v každej kapsule.

Za 250 kapsúl zaplatíte menej ako 9 eur.

4. miesto

Garden of Life Vitamin Code RAW D3

Orientačná cena: 21 €

Tento vitamín D3 od znaačky Garden of Life sa od ostatných produktov odlišuje tým, že je absolútne nerafinovaný a v organickej raw kvalite. Rastlinné kapsuly neobsahujú žiadne plnidlá, spojivá, lepok ani mliečne výrobky. Zároveň sú obohatené o chlorellu, organické ovocné a zeleninové zložky, probiotiká a enzýmy.

Spoločnosť Garden of Life získala Nobelovu cenu za výrobu výživových doplnkov zo surovín pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva, ktoré majú mnoho certifikátov vrátane certifikátov Non GMO, Organic Bio, Raw, USDA Organic a Informed Choice.

Tento vitamín D sa odporúča užívať v množstve 1 kapsula týždenne alebo podľa odporúčania lekára z dôvodu vysokého obsahu účinnej látky.

Balenie 60 kapsúl stojí zhruba 21 eur.

5. miesto

BrainMax Vitamín D3 & K2

Orientačná cena: 29 €

Vitamín D3 od značky BrainMax sa predáva v kombinácii s patentovanou formou vitamínu K2 od nemeckej spoločnosti Kappa BioSicence, ktorý zvyšuje odolnosť a využitie vitamínu D3 v tele a pôsobí proti odvápňovaniu ciev.

Produkt neobsahuje balastné látky a v porovnaní s bežnými formami vitamínu K2, ktoré majú v tele polčas rozpadu 1,5 hodiny, táto forma vitamínu K2 zostáva v tele 78 hodín.

Funkčná náplň kapsúl obsahuje 288 mg bio kurkumy, ktorá má viac ako 500 potvrdených pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, ako je normálna činnosť kardiovaskulárneho a nervového systému, protizápalové pôsobenie, normálny stav kĺbov, kostí, kože a dýchacieho systému.

Cena za 100 kapsúl je približne 29 eur.

6. miesto

NaturLabs Lipozomálny vitamín D3 + K2

Orientačná cena: 25 €

Tento produkt je perfektným zdrojom synergicky pôsobiacich vitamínov D3 a K2 v lipozomálnej forme s vysokou biologickou dostupnosťou. Vitamíny D3 a K2 sú dôležité najmä pre zdravie kostí a zubov a samotný vitamín D je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému.

30 kapsúl sa dá kúpiť za cca 25 eur.

7. miesto

BrainMax Vitamín D3

Orientačná cena: 13 €

Jedna kapsula tohto produktu obsahuje 5 000 IU vitamínu D3 a 550 mg organickej kurkumy, ktorá má viac ako 500 potvrdených pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Vitamín D od značky BrainMax je bez pridaných balastných látok.

Cena za 120 kapsúl je okolo 13 eur.

8. miesto

Golden Nature Vitamín D3 + K2 + MK-7 + Omega 3

Orientačná cena: 26 €

Okrem vysoko vstrebateľných foriem vitamínu D3 a vitamínu K2 MK-7 obsahuje tento produkt aj ďalšie účinné látky, konkrétne omega 3 s vysokým podielom kyseliny eikosapentaenovej (EPA) a kyseliny dokosahexaenovej (DHA) a vitamín E, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom.

Účinná kombinácia týchto látok prispieva k zdraviu kostí, svalov, zubov, imunity, zraku, srdca a mozgu.

Golden Nature je česká značka založená v roku 2018, ktorá ponúka prémiové výživové doplnky, ktorých zložky pochádzajú od overených dodávateľov z celého sveta. Ich výrobky majú tiež vysoký obsah účinných látok v kapsuliach a sú pravidelne testované.

A koľko stojí táto zmes vitamínov D, K, E a omega 3? Za balenie 100 tabliet zaplatíte menej ako 26 eur.

9. miesto

Tozax Vitamín D

Orientačná cena: 6 €

Tento vitamín D je vo forme žuvacích tabliet a v jednom balení, ktoré stojí zhruba 6 eur, je ich 120 kusov, pričom stačí brať jednu tabletu denne. Užívaním vitamínu D podporíte zdravie zubov, kostí a imunitného systému. A ak trpíte častým prechladnutím alebo chrípkou, s týmto výživovým doplnkom sa vám to už nestane.

Slovenská značka Tozax vyrába vlastné výživové doplnky, ktoré sú vyvíjané v spolupráci s certifikovanými laboratóriami. Všetky ich produkty sú vyrobené z prvotriednych prírodných surovín bez umelých farbív, lepku, pridaných cukrov a nie sú testované na zvieratách. Benefitom je, že táto značka ponúka zaujímavé zľavy pri kúpe viacerých kusov jednotlivých produktov.

10. miesto

K2D3 Advance

Orientačná cena: 14 €

Spoločnosť Advance Nutraceutics je na trhu už viac ako 11 rokov, pričom vyrába prípravky na podporu zdravia v prírodnej kvalite. Na výrobu používajú certifikované kvalitné suroviny a všetky produkty prechádzajú dôslednou vstupnou a výstupnou kontrolou.

Výživový doplnok K2D3 obsahuje kombináciu vitamínu K2 vo forme MK7, vitamínu D3, vápnika a rybieho oleja s omega-3,, aby sa dosiahol maximálny synergický účinok.

K2D3 Advance podporuje zdravie kostí, imunitný systém, normálnu zrážanlivosť krvi a udržanie normálneho stavu zubov a svalov. Neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.

Odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne zapitá dostatočným množstvom vody.

Balenie 60 tabliet vás vyjde na menej ako 14 eur.

Záver

Je dobré myslieť na to, že naše telo vitamín D bez preháňania skutočne potrebuje, preto je dôležité sledovať jeho hladinu a z času na čas si ju nechať skontrolovať. Nezabudnite tiež, že zimné mesiace sú ideálne k tomu, aby vznikol jeho deficit, preto je dobré myslieť na jeho doplnenie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vitamín D

[2] Wikiskripta (CZ): Vitamin D

[3] Healthline (ENG): 6 Good Sources of Vitamin D for Vegetarians

[4] PubMed Central (ENG): The vitamin D questions: how much do you need and how should you get it?

[5] PubMed Central (ENG): Natural vitamin D content in animal products

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».