Vitamín D – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorý je najlepší?

Aká forma vitamínu D je najlepšia? Čo je to vitamín D, kedy ho užívať a ako ho doplniť? Aké sú účinky a čo sa deje pri jeho nedostatku?

TOP  1. miesto

Viridian Vitamín D3

Orientačná cena: 15 €

Silný vitamín D3 v tomto doplnku stravy je získaný z vegánskeho zdroja – lišajníka. Keďže má hodnotu 2 000 IU, čo je 1 000 % odporúčanej dennej dávky, stačí užívať len jednu kapsulu obdeň.

2. miesto

NOW Vitamín D3 & K2

Orientačná cena: 11 €

Mimoriadne účinný komplex
vitamínu D3 a K2 od značky NOW je ideálnou kombináciou pre podporu správneho vstrebávania vápnika a zdravie zubov, kostí a kardiovaskulárneho systému.

3. miesto

Swanson Vitamín D3

Orientačná cena: 9 €

Silná receptúra tohto produktu dodáva 2 000 IU vitamínu D3 v každej kapsule, takže ho stačí užívať obdeň. Podporuje zdravé kosti, imunitný systém a správne vstrebávanie vápnika v tele.

Desať najlepších vitamínov D

Čo je to vitamín D?

Vitamín D je síce známy pod menom „vitamín“, ale v skutočnosti je to taký Fantomas. V skutočnosti ide o seco-steroid, ktorý je nevyhnutný pre normálne fungovanie ľudského tela. Niekde sa dokonca môžete dočítať, že ide o hormón. Tento hormón alebo vitamín sa vytvára v koži, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu, prípadne z jedla či rôznych suplementov.

„Déčko“ sa skladá z niekoľkých zlúčenín. Jeho najdôležitejšia a najznámejšia forma sa nazýva vitamín D3 alebo tiež cholekalciferol. Od ostatných zlúčenín sa líši tým, že je živočíšneho pôvodu a telo ho dokáže syntetizovať vďaka slnečnému žiareniu, konkrétne ultrafialovému žiareniu UVB. Jeho nedostatok je najčastejší v zimných mesiacoch, keď sme menej často vonku a sme vystavení umelému svetlu.

Prečo je vitamín D dôležitý?

Nielen dôležitý. Je doslova nepostrádateľný. Potrebujeme ho k tomu, aby naše telo fungovalo tak, ako má. Podporuje funkciu imunitného systému a je súčasťou mnohých metabolických procesov. Podieľa sa najmä na správnom vývoji a regenerácii kostí, svalov a väzov. Je tiež zodpovedný za tvrdosť a pevnosť ľudských kostí a podporuje správne fungovanie mozgu, srdca a ciev.

Najväčší význam tohto vitamínu však spočíva v tom, že reguluje aktivitu stoviek génov. V súčasnosti je vedecky dokázané, že vitamín D sa dokáže viazať na receptory prakticky vo všetkých tkanivách, čo ho robí skutočne veľmi dôležitým. Má obrovský vplyv na komplexné zdravie organizmu, čo vysvetľuje, prečo v zimných mesiacoch tak často trpíme chrípkou a rôznymi vírusmi. Málo slnečného žiarenia a ešte menej času stráveného vonku spôsobuje nedostatok tohto vitamínu a následné zníženie imunity.

Ako už bolo povedané, benefity vitamínu D sú známe v celom tele, a to doslova. Jedna britská štúdia zistila, že vitamín D zvyšuje šancu na prežitie rakoviny hrubého čreva, a nie je jediná. Existujú tvrdenia, že „déčko“ môže mať vplyv na prevenciu nádorových ochorení. Okrem toho niektoré predklinické štúdie uvádzajú protinádorový účinok aj pri leukémii a myelóme.

To, že vitamín D má priaznivý vplyv na funkciu kardiovaskulárneho systému, už nie je žiadnou novinkou. Uvádza sa, že nízka hladina vitamínu D zdvojnásobuje riziko úmrtia na choroby obehovej sústavy.

Možno to nie je liek na nesmrteľnosť alebo večnú mladosť, ale výsledky jednej štúdie z roku 2009 ukázali, že nedostatok vitamínu D u starších ľudí výrazne zvyšuje riziko predčasného úmrtia na akékoľvek ochorenie súvisiace s vekom.

Osteoporóza je ochorenie, ktoré postihuje najmä ženy po šesťdesiatke. Síce nie je smrteľné, ale určite je veľmi nepríjemné. Štúdie ukazujú, že zďaleka najlepší efekt v prevencii má kombinácia vitamínu D s vápnikom vo forme výživových doplnkov.

  • Prispieva k normálnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu
  • Prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi
  • Prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí
  • Prispieva k udržaniu normálnej činnosti svalov
  • Prispieva k udržaniu normálneho stavu zubov
  • Prispieva k normálnej funkcii imunitného systému
  • Prispieva k procesu delenia buniek

Kde získať vitamín D?

Ako už bolo spomenuté, hlavne zo slnka, takže pobytu na čerstvom vzduchu nie je nikdy dosť. Odporúča sa minimálne 5 až 30 minút 2 až 3-krát týždenne alebo 5 až 10 minút každý deň medzi 10. a 16. hodinou, a to bez krému s ochranným faktorom. Už faktor 8 bráni tvorbe vitamínu D3.

Pozor však na to, že dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu už nie je zdraviu prospešné a nemá žiadny vplyv na zvýšenú tvorbu vitamínu D. V prehriatej pokožke sa vitamín D3 rozkladá a zvyšuje sa riziko vzniku melanómu.

Spomeňte si na tento článok vždy, keď pôjdete na prechádzku, a budete sa cítiť ešte o niečo lepšie.

Ďalšou možnosťou príjmu vitamínu D je kvalitná a pestrá strava. Bohužiaľ, nie je veľa potravín, ktoré sú bohaté na tento vitamín. Zoznam vhodných produktov je v podstate obmedzený na rybí olej, tučné ryby, ako je losos, makrela alebo tuniak, pečeň, vaječný žĺtok, obohatené oleje či tuky alebo mlieko.

Podľa WHO má až 59 % populácie nedostatok tohto vitamínu a 25 % z nich ho má extrémne málo.

Poslednou možnosťou je kvalitná suplementácia.

Ako zistiť nedostatok vitamínu D?

Najlepším a najrýchlejším spôsobom sú určite krvné testy, o ktoré môžete požiadať svojho lekára alebo si ich zaplatiť v ktoromkoľvek odberovom laboratóriu. 

Má význam pobyt vonku v zimnom období?

Určite áno. Hoci slnko ani zďaleka „nepáli“ tak silno ako v lete, stále sa nám môže dostať takzvane pod kožu. Aj napriek tomu ho však do tela nemusíme dostať dostatok, preto sa v zime odporúča jeho doplnenie.

Aké sú odporúčané dávky vitamínu D?

Odporúčaná denná dávka pre deti, dospievajúcich a dospelých je približne 5 – 15 mikrogramov. U ľudí nad 70 rokov sa toto množstvo zvyšuje na približne 20 mikrogramov denne.

Pri nízkych koncentráciách vitamínu D v krvi sa odporúča príjem približne 20 – 25 mikrogramov. Pre vrcholových športovcov s nízkou koncentráciou vitamínu D až 1 500 – 2 000 mikrogramov denne.

Čo znamenajú čísla s IU pri vitamínoch D?

Ide o jednotku mikrogram. Dávka vitamínu D sa zvyčajne uvádza v mikrogramoch alebo IU (International Unit), pričom 1 μg vitamínu D3 alebo D2 zodpovedá 40 IU.

Nedostatok vitamínu D

Ako ste sa mohli dočítať vyššie, nedostatok tohto vitamínu nie je, bohužiaľ, nič ojedinelé. V skutočnosti je to práve naopak. Tento nedostatok sa spája s autoimunitnými ochoreniami, ako napríklad skleróza multiplex, ďalej tiež s osteoporózou, srdcovými chorobami, neplodnosťou, potratmi, psychickými problémami, obezitou, cukrovkou, nižšou mentálnou výkonnosťou, zníženou obranyschopnosťou organizmu a mnohými druhmi rakoviny.

Prvým impulzom je znížená hladina vápnika v krvi, čo môže viesť k jeho strate alebo nedostatku v kostiach. Neskoršími a zriedkavejšími príznakmi môžu byť krivica alebo osteomalácia, ťažké deformity kostí, poškodenia svalového metabolizmu a poruchy respiračných funkcií.

Formy vitamínu D

„Déčko“ má niekoľko foriem. Dve hlavné sú D2 a D3. vitamín D2 je známy od roku 1931 a o štyri roky neskôr bola určená chemická štruktúra vitamínu D3. Ďalšie menej známe formy sú D1, D4 a D5.

V doplnkoch výživy je vitamín D dostupný v dvoch formách, D2 a D3. Vitamín D2 sa vyrába UV žiarením ergosterolu v kvasniciach a vitamín D3 sa vyrába ožarovaním 7-dehydrocholesterolu z lanolínu a chemickou premenou cholesterolu.

Môže sa zdať, že sú vitamín D2 a D3 v nutričných hodnotách rovnaké, ale pri vysokých dávkach je vitamín D2 menej účinný. D3 je živočíšna forma a D2 je rastlinná forma vitamínu D.

Vitamíny D2 a D3 nie sú biologicky aktívne; musia byť upravené v tele, aby spĺňali funkciu, ktorú majú plniť.

1. miesto

Viridian Vitamín D3

Orientačná cena: 15 €

Tento produkt od značky Viridian obsahuje vitamín D3 z vegánskeho zdroja, lišajníka. Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne, najlepšie po jedle s dostatočným množstvom vody.

Cena za 60 kapsúl je približne 15 eur.

2. miesto

NOW Vitamín D3 & K2

Orientačná cena: 11 €

Značka NOW kombinuje dve výživné látky, ktorými sú vitamín D3 a K2. Nedávne štúdie naznačujú, že vitamín D3 môže zohrávať úlohu pri správnom pôsobení inzulínu a metabolizmu glukózy a má dôležitú funkciu v imunitnom systéme. Vitamín K je veľmi dôležitý pre tvorbu zdravej a pevnej kostnej matrice.

Vitamín K2 je ľahko aktívna a biologicky dostupná forma vitamínu K.

120 kapsúl sa dá kúpiť za približne 11 eur.

3. miesto

Swanson Vitamín D3

Orientačná cena: 9 €

Swanson Vitamín D3 2 000 IU s vyššou účinnosťou vitamínu D3 je nevyhnutný pre zdravie našich kostí, podporu imunitného systému a správne vstrebávanie vápnika v tele. Táto silná receptúra dodáva 2 000 IU vitamínu D3 v každej kapsule.

Za 250 kapsúl zaplatíte menej ako 9 eur.

4. miesto

Garden of Life Vitamin Code RAW D3

Orientačná cena: 21 €

Tento vitamín D3 od znaačky Garden of Life sa od ostatných produktov odlišuje tým, že je absolútne nerafinovaný a v organickej raw kvalite. Rastlinné kapsuly neobsahujú žiadne plnidlá, spojivá, lepok ani mliečne výrobky. Zároveň sú obohatené o chlorellu, organické ovocné a zeleninové zložky, probiotiká a enzýmy.

Spoločnosť Garden of Life získala Nobelovu cenu za výrobu výživových doplnkov zo surovín pochádzajúcich z ekologického poľnohospodárstva, ktoré majú mnoho certifikátov vrátane certifikátov Non GMO, Organic Bio, Raw, USDA Organic a Informed Choice.

Tento vitamín D sa odporúča užívať v množstve 1 kapsula týždenne alebo podľa odporúčania lekára z dôvodu vysokého obsahu účinnej látky.

Balenie 60 kapsúl stojí zhruba 21 eur.

5. miesto

BrainMax Vitamín D3 & K2

Orientačná cena: 29 €

Vitamín D3 od značky BrainMax sa predáva v kombinácii s patentovanou formou vitamínu K2 od nemeckej spoločnosti Kappa BioSicence, ktorý zvyšuje odolnosť a využitie vitamínu D3 v tele a pôsobí proti odvápňovaniu ciev.

Produkt neobsahuje balastné látky a v porovnaní s bežnými formami vitamínu K2, ktoré majú v tele polčas rozpadu 1,5 hodiny, táto forma vitamínu K2 zostáva v tele 78 hodín.

Funkčná náplň kapsúl obsahuje 288 mg bio kurkumy, ktorá má viac ako 500 potvrdených pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, ako je normálna činnosť kardiovaskulárneho a nervového systému, protizápalové pôsobenie, normálny stav kĺbov, kostí, kože a dýchacieho systému.

Cena za 100 kapsúl je približne 29 eur.

6. miesto

NaturLabs Lipozomálny vitamín D3 + K2

Orientačná cena: 25 €

Tento produkt je perfektným zdrojom synergicky pôsobiacich vitamínov D3 a K2 v lipozomálnej forme s vysokou biologickou dostupnosťou. Vitamíny D3 a K2 sú dôležité najmä pre zdravie kostí a zubov a samotný vitamín D je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému.

30 kapsúl sa dá kúpiť za cca 25 eur.

7. miesto

BrainMax Vitamín D3

Orientačná cena: 13 €

Jedna kapsula tohto produktu obsahuje 5 000 IU vitamínu D3 a 550 mg organickej kurkumy, ktorá má viac ako 500 potvrdených pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Vitamín D od značky BrainMax je bez pridaných balastných látok.

Cena za 120 kapsúl je okolo 13 eur.

8. miesto

Golden Nature Vitamín D3 + K2 + MK-7 + Omega 3

Orientačná cena: 26 €

Okrem vysoko vstrebateľných foriem vitamínu D3 a vitamínu K2 MK-7 obsahuje tento produkt aj ďalšie účinné látky, konkrétne omega 3 s vysokým podielom kyseliny eikosapentaenovej (EPA) a kyseliny dokosahexaenovej (DHA) a vitamín E, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom.

Účinná kombinácia týchto látok prispieva k zdraviu kostí, svalov, zubov, imunity, zraku, srdca a mozgu.

Golden Nature je česká značka založená v roku 2018, ktorá ponúka prémiové výživové doplnky, ktorých zložky pochádzajú od overených dodávateľov z celého sveta. Ich výrobky majú tiež vysoký obsah účinných látok v kapsuliach a sú pravidelne testované.

A koľko stojí táto zmes vitamínov D, K, E a omega 3? Za balenie 100 tabliet zaplatíte menej ako 26 eur.

9. miesto

Tozax Vitamín D

Orientačná cena: 6 €

Tento vitamín D je vo forme žuvacích tabliet a v jednom balení, ktoré stojí zhruba 6 eur, je ich 120 kusov, pričom stačí brať jednu tabletu denne. Užívaním vitamínu D podporíte zdravie zubov, kostí a imunitného systému. A ak trpíte častým prechladnutím alebo chrípkou, s týmto výživovým doplnkom sa vám to už nestane.

Slovenská značka Tozax vyrába vlastné výživové doplnky, ktoré sú vyvíjané v spolupráci s certifikovanými laboratóriami. Všetky ich produkty sú vyrobené z prvotriednych prírodných surovín bez umelých farbív, lepku, pridaných cukrov a nie sú testované na zvieratách. Benefitom je, že táto značka ponúka zaujímavé zľavy pri kúpe viacerých kusov jednotlivých produktov.

10. miesto

K2D3 Advance

Orientačná cena: 14 €

Spoločnosť Advance Nutraceutics je na trhu už viac ako 11 rokov, pričom vyrába prípravky na podporu zdravia v prírodnej kvalite. Na výrobu používajú certifikované kvalitné suroviny a všetky produkty prechádzajú dôslednou vstupnou a výstupnou kontrolou.

Výživový doplnok K2D3 obsahuje kombináciu vitamínu K2 vo forme MK7, vitamínu D3, vápnika a rybieho oleja s omega-3,, aby sa dosiahol maximálny synergický účinok.

K2D3 Advance podporuje zdravie kostí, imunitný systém, normálnu zrážanlivosť krvi a udržanie normálneho stavu zubov a svalov. Neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.

Odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne zapitá dostatočným množstvom vody.

Balenie 60 tabliet vás vyjde na menej ako 14 eur.

Záver

Je dobré myslieť na to, že naše telo vitamín D bez preháňania skutočne potrebuje, preto je dôležité sledovať jeho hladinu a z času na čas si ju nechať skontrolovať. Nezabudnite tiež, že zimné mesiace sú ideálne k tomu, aby vznikol jeho deficit, preto je dobré myslieť na jeho doplnenie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vitamín D

[2] Wikiskripta (CZ): Vitamin D

[3] Healthline (ENG): 6 Good Sources of Vitamin D for Vegetarians

[4] PubMed Central (ENG): The vitamin D questions: how much do you need and how should you get it?

[5] PubMed Central (ENG): Natural vitamin D content in animal products

Ohodnoťte post

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Autor článku:

Radka Sezimová
Radka Sezimová
Volám sa Radka, práve prežívam Kristove roky a mám dvoch malých chlapcov. Študujem Ayurvedu, som vegetarián a milujem prírodnú kozmetiku. Už roky sa venujem joge, kde vediem aj svoje lekcie. Momentálne pôsobím ako copywriter na voľnej nohe (aj keď mi na nej neustále visí jedno či druhé dieťa, alebo poprípade pes). Milujem písané slovo! Napísala som aj dve knihy a tretia je na ceste. Vo svojej pracovni mám mraky rôznych blokov, pier a pasteliek. Písanie je pre mňa jednoducho všetko v jednom – kus života, relax, poslanie a aj zdroj obživy.

Kam ďalej?