10 najlepších multivitamínov – recenzie a diskusie

Aký je najlepší multivitamín? Ako si vybrať takýto vitamín? Čo sú to multivitamíny a kedy ich užívať? Sú zvlášť pre mužov a pre ženy?

TOP  1. miesto

Reflex Nexgen PRO

Orientačná cena: 20 €

Jeden z najkomplexnejších a najkvalitnejších multivitamínov na našom trhu.

2. miesto

Nexgen PRO + Enzýmy

Orientačná cena: 25 €

Prémiový all-in-one multivitamín s obsahom 38 biologicky aktívnych kvalitných zložiek.

3. miesto

NOW EVE / ADAM

Orientačná cena: 21 – 27 €

EVE pre ženy / ADAM pre mužov

Desať najlepších multivitamínov

Čo sú to multivitamíny

Začnime trochu obšírnejšie. Čo sú vitamíny? Sú to základné látky, ktoré sú absolútne nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského tela. V našom ľudskom organizme fungujú ako katalyzátory biochemických reakcií, čo znamená, že sú zodpovedné za proces absorpcie výmeny látok medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Telo si ich musí v drvivej väčšine prípadov dodať samo vo forme stravy alebo umelých doplnkov. Pri ich nedostatku dochádza v tele k stavu známemu ako hypovitaminóza, ktorý sa môže vyskytnúť aj pri niektorých ochoreniach, keď telo nie je schopné vitamíny vstrebávať.

Na to, aby sme mohli správne fyziologicky fungovať, vitamíny proste potrebujeme.
Multivitamíny sú, laicky povedané, zmesou nepostrádateľných vitamínov. Môžete si ich kúpiť v rôznych formách. Takzvané „šumivé nápoje“ si môžete kúpiť napríklad do vody, no tiež sú dostupné ako kapsule alebo klasické cukríky.

13 základných vitamínov:

 • Vitamín A
 • Vitamín C
 • Vitamín D
 • Vitamín E
 • Vitamín K
 • Vitamín B1 (tiamín)
 • Vitamín B2 (riboflavín)
 • Vitamín B3 (niacín)
 • Vitamín B5 (kyselina pantoténová)
 • Vitamín B6
 • Vitamín B7 (biotín)
 • Vitamín B9 (kyselina listová)
 • Vitamín B12

Prečo sú vitamíny dôležité?

 • Podieľajú sa na metabolizme živín, premene bielkovín, tukov a sacharidov na energiu.
 • Udržiavajú telesné funkcie (zrak, zrážanie krvi atď.)
 • Posilňujú imunitný systém (vitamíny C a E)
 • Fungujú ako prevencia a podporná liečba niektorých ochorení


Prečo užívať multivitamíny?

Ako už bolo spomenuté, zdravé telo sa nezaobíde bez vitamínov. Tak ako ryba nemôže žiť na suchu, ani naše telo nemôže správne fungovať bez nich.

Niekedy sa stáva, že nie je možné poskytnúť telu skutočne pestrú a kvalitnú stravu. Našťastie žijeme v dobe, keď sa dajú vitamíny veľmi dobre dopĺňať. Samozrejme, príjem vitamínov z potravy je najlepšou možnosťou, ale ruku na srdce, je to naozaj možné počas celého života?

Multivitamíny nám ponúkajú praktické riešenie, keď vieme, že naša strava nám nedáva všetko, čo potrebujeme. Zároveň sú skvelou barličkou pre alergikov, ktorí nemôžu konzumovať niektoré potraviny.

Kto by mal multivitamíny užívať?

Občas vlastne každý z nás. Ak sa napríklad cítite nadmerne unavení, máte závraty alebo ste vystresovaní, skúste sa poradiť so svojím lekárom, ktorý vám môže pomocou krvných testov pomôcť zistiť nedostatok niektorých vitamínov alebo dokonca minerálov. Existujú však skupiny ľudí, ktorí potrebujú užívať multivitamíny viac.

 • Tehotné a dojčiace ženy (kyselina listová a iné)
 • Dojčené deti
 • Starší ľudia (najmä vitamín B12, vápnik a vitamín D)
 • Vegetariáni a vegáni (vitamín D, železo, zinok, vápnik, prípadne omega-3 mastné kyseliny)
 • Športovci
 • Ľudia so zlou absorpciou živín
 • Ľudia s obmedzeným prístupom k potravinám
 • Ľudia, ktorí podstúpili operáciu žalúdočného bypassu

Benefity multivitamínov

Prínos multivitamínov je, samozrejme, veľmi individuálny. Nemožno povedať, že by ich mal užívať každý človek, alebo naopak, že nie sú vhodné pre nikoho. Vždy je dobré poradiť sa s lekárom alebo výživovým poradcom.

 1. Pomáhajú vývoju plodu a zabraňujú deformáciám
 2. Môžu zlepšiť psychický stav
 3. Dodávajú telu chýbajúce vitamíny
 4. Sú prospešné pre zrak
 5. Sú komplexné
 6. Zvyšujú imunitu
 7. Udržiavajú naše zdravie

Nevýhody multivitamínov – keď to s nimi preháňame

Všetko, čo má výhody, má často aj nevýhody. A to je aj v prípade (multi)vitamínov. Multivitamíny sú vo všeobecnosti bezpečné, ale existuje niekoľko vitamínových rizík, najmä ak to preháňame a užívame ich viac, ako je odporúčané množstvo.

 1. Zvýšený príjem vitamínu D a vápnika môže spôsobiť obličkové kamene.
 2. Vysoké dávky vitamínu B6 počas dlhšieho obdobia (rok alebo viac) bývajú spojené s poškodením nervov.
 3. Nadmerné dávky vitamínu E môžu viesť k mŕtvici.
 4. Vitamín K ovplyvňuje antikoagulačný účinok liekov na riedenie krvi.
 5. Minerálne železo je pre človeka dôležité, ale malo by sa užívať pri jeho nedostatku alebo definovanej potrebe.
 6. Veľmi nízke aj vysoké dávky selénu môžu byť nebezpečné. Zvýšené dávky sú napríklad spojené s viacerými ochoreniami – cukrovkou, rakovinou prostaty alebo amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS).
 7. Minerál meď sa neodporúča dopĺňať, pretože nadbytok medi sa spája so zvýšeným rizikom Alzheimerovej choroby.

Avitaminóza

Avitaminóza je chorobný stav, ktorý bol vyvolaný nedostatkom určitého vitamínu. Dôvodov môže byť niekoľko, napríklad nedostatočný príjem počas dlhého obdobia, tráviace ťažkosti, poškodenie črevnej mikroflóry, endokrinné poruchy a iné.

Hypervitaminóza

Hypervitaminóza alebo tiež predávkovanie vitamínmi je ochorenie spôsobené nadmerným hromadením vitamínov v tele.

Čo obsahujú multivitamíny?

Ako už bolo spomenuté, multivitamíny sú doplnky stravy, ktoré obsahujú niekoľko rôznych vitamínov a minerálov buď samostatne, alebo v kombinácii s inými zložkami.

Ak chceme byť konkrétnejší, je dôležité spomenúť, že neexistujú žiadne normy pre to, čo by mal multivitamín obsahovať, takže zložky sa môžu značne líšiť. Všetko v podstate závisí od výrobcu a typu výrobku.

Väčšina multivitamínov sa užíva raz alebo dvakrát denne, ale nikdy si nezabudnite prečítať príbalový leták, ktorý obsahuje tieto informácie.

Je známych 13 druhov vitamínov a približne 16 minerálov, ktoré sú pre ľudský organizmus nevyhnutné. Multivitamínové prípravky obsahujú kombinácie týchto látok. Okrem iného obsahujú aj ďalšie zložky, ako sú rastlinné výťažky, aminokyseliny alebo mastné kyseliny.

Podľa čoho vyberať multivitamíny?

Je dôležité, aby kvalita zvíťazila nad kvantitou. Koniec koncov, ide o doplnok stravy, ktorý budeme prijímať do nášho tela a mali by sme mu dopriať to najlepšie.

Určite je dôležité zistiť, aké vitamíny a minerály doplnok obsahuje, ale aj v akej dávke. Ďalším kritériom je forma, pretože práve tá veľmi zásadne ovplyvňuje vstrebávanie jednotlivých živín. V prípade minerálov by sme mali uprednostniť chelátovú formu a potom organickú formu. Snažte sa vylúčiť anorganické minerály, ako sú oxidy, chloridy, sírany a iné.

 • Chróm, ktorý sa zvyčajne nachádza približne v polovici multivitamínových prípravkov.
 • Vitamín A je dôležitý vo forme, ktorú prijímame. Najlepší príjem a netoxické vylučovanie zabezpečuje najmä betakarotén.
 • Vitamín K, ktorý sa nachádza vo veľmi malom percente dnešných multivitamínov, hoci je jednou z najprospešnejších látok. Prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí a normálnej zrážanlivosti krvi. Správne by mal dobrý multivitamín obsahovať K1, ale najmä K2, najlepšie vo forme (K2-MK7).
 • Jód ovplyvňuje správnu funkciu štítnej žľazy a rozhodne by nemal chýbať v multivitamíne.
 • Meď, dôležitý prvok ovplyvňujúci tvorbu červených krviniek a metabolizmus tukov.

 

Ďalšie vitamíny, ktoré by v produkte nemali chýbať: vitamín C, vitamín B1-12, vitamín E, vitamín D3, kyselina listová, koenzým Q10, biotín, mangán, železo, selén, molybdén.

1. miesto

Reflex Nexgen PRO Multivitamín

Orientačná cena: 20 €

Tento výživový doplnok obsahuje bioaktívne formy vitamínov, organicky viazané minerály, živé probiotické kultúry a rastlinné extrakty. Ide o 33 biologicky aktívnych zložiek v osvedčenom a vyváženom pomere.
V prípravku nájdete napríklad vitamín D3, vitamín C, vitamín K2-MK7, B-komplex, vitamín B12, vitamín A, vitamín E, koenzým Q10, kvercetín a ďalšie.

Z minerálov stojí za zmienku vyvážená kombinácia v organickej/chelátovej forme: horčík, zinok, meď, chróm, mangán, selén a ďalšie. Doplnok obsahuje aj zmes živých kultúr Bacilus coagulans, Bifidobacterium bifidum, Lactobacilus rhamnosus a Lactobacilus acidophilus. V neposlednom rade sú tu rastlinné extrakty – extrakt zo zeleného čaju, extrakt z hroznových jadierok, extrakt z koreňa Maca, extrakt z kôry škorice a extrakt z čierneho korenia.

Produkt je vyrobený zo 100 % ekologických a obnoviteľných zdrojov v recyklovanom obale a spĺňa normy ISO 9001 a ISO 17025.

2. miesto

Reflex Nexgen PRO Multivitamín + Bioaktívne enzýmy

Orientačná cena: 25 €

Tento doplnkový multivitamín obsahuje bioaktívne formy vitamínov, organicky viazané minerály, bioaktívne enzýmy, živé probiotické kultúry a rastlinné extrakty. Ide o celkovo 38 biologicky aktívnych zložiek v osvedčenom a vyváženom pomere. Produkt je založený na prírodnom modeli, kde sa jednotlivé vitamíny a minerály zvyčajne nenachádzajú samostatne, ale vždy v kombinácii s dôležitými organickými nosičmi a ďalšími bioaktívnymi faktormi.

Obsahuje vyváženú kombináciu všetkých dôležitých vitamínov v bioaktívnej forme. Ide najmä o vitamín D3, vitamín C, vitamín K2-MK7, B-komplex, vitamín B12, vitamín A, vitamín E, koenzým Q10, kvercetín a ďalšie vitamíny.

Minerály zastúpené v tomto doplnku sú v organickej alebo chelátovej forme. Nájdete tu napríklad horčík, zinok, meď, chróm, mangán, selén a ďalšie.
Bioaktívne enzýmy sú ďalšie látky, ktoré multivitamín obsahuje. Je to proteáza, laktáza, alfa-amyláza, lipáza, celuláza.

Obsahuje tiež zmes živých probiotických kultúr a rastlinných extraktov.

3. miesto

NOW Multi Vitamins Eve/Adam

EVE

Multi Vitamins Eve, Women's Superior je jedinečná zmes mikroživín navrhnutá s ohľadom na špecifické potreby ženského organizmu. Výsledné bylinné kapsuly obsahujú celkovo 34 vitamínov, minerálov a ďalších živín a sú vhodné pre vegetariánov a vegánov. Multi Vitamins Eve, Women's Superior multivitamínový a multiminerálový komplex má za cieľ zabezpečiť, aby telu nechýbali žiadne dôležité mikroživiny.

ADAM

Multi Vitamins Adam, Men's Superior je jedinečná zmes mikroživín navrhnutá s ohľadom na špecifické potreby mužského organizmu. Bylinné kapsule obsahujú celkovo 33 vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré sú vhodné aj pre vegetariánov a vegánov.

4. miesto

Life Extension Two Per Day multivitamín

Orientačná cena: 35 €

Life Extension Two Per Day poskytuje kvalitné vitamíny, minerály a ďalšie živiny, ako sú karotenoidy, kvercetín, 5-MTHF. Tento produkt sa užíva vo forme kapsúl a odporúčaná denná dávka je 2-krát denne. Jedno balenie obsahuje 60 kapsúl a vydrží vám približne jeden mesiac.

5. miesto

Reflex Nexgen multivitamín

Orientačná cena: 20 €

Opäť ide o prémiový multivitamín obsahujúci bioaktívne formy vitamínov, organicky viazané minerály, živé probiotické kultúry a ďalšie dôležité kofaktory, celkom 28 biologicky aktívnych zložiek v osvedčenom a vyváženom pomere. Balenie obsahuje 60 kapsúl a odporúčaná dávka sú 2 kapsuly denne súčasne s jedlom.

6. miesto

Nuzest - Good Green Vitality

Orientačná cena: 77 €

Good Green Vitality je komplexný prírodný doplnok stravy, ktorý dodáva energiu a harmonizuje organizmus ako celok. Obsahuje 75 zložiek, medzi ktoré patria vitamíny, minerály, extrakty, ovocie, zelenina, riasy, probiotiká a mnohé ďalšie. Tento produkt nie je vo forme kapsúl, ale užíva sa ako sypký prášok, ktorý sa klasicky zmieša s vodou alebo obľúbeným nápojom.

7. miesto

NaturLabs - Lipozomálny multivitamín

Orientačná cena: 14 €

Tento doplnok obsahuje vyvážené spektrum prospešných látok vo vysoko vstrebateľnej a biologicky dostupnej lipozomálnej forme. Výsledkom je, že každá bunka využije tento doplnok stravy naplno. NaturLabs ocenia ľudia v strese, ľudia s fyzickým oslabením, seniori alebo všetci, ktorí sa stravujú výlučne rastlinnou stravou. Dostatočne pokrýva požiadavky na príjem vitamínov B12 a D3.

8. miesto

Viridian High Five Multivitamín

Orientačná cena: 20 €

Prípravok obsahuje vysokokvalitnú zmes vitamínov, minerálov a rastlinných extraktov s vysokým obsahom vitamínov B1, B2, B3, B5, B12 a D3, ako aj kompletné spektrum všetkých dôležitých vitamínov v najúčinnejších formách a pomeroch. Celá zmes je doplnená o silné antioxidanty, ako sú betakarotén, kryptoxantín, alfakarotén, zeaxantín a luteín. Vybrané minerály sú v exkluzívnej chelátovej forme.

9. miesto

MycoMedica Multicell

Orientačná cena: 8 €

MULTIcell je založený na komplexe prírodných produktov, ako sú echinacea, acerola, extrakt z hroznových jadierok a zeleného čaju, ktoré výrazne posilňujú imunitný systém ľudského tela. Obsahuje tiež komplex základných vitamínov a minerálov.

10. miesto

Klas multivitamíny, minerály a enzýmy

Orientačná cena: 18 €

Ide o tablety, ktoré predstavujú jedinečnú a vyváženú škálu najprospešnejších vitamínov, minerálov a stopových prvkov s vysokou vstrebateľnosťou. Okrem toho je produkt obohatený o bioflavonoidy, bromelaín, papaín a betakarotén.

Záver

Ak má naše telo správne fungovať, je nevyhnutné, aby malo všetko, čo potrebuje. Vitamíny a minerály sú nevyhnutné. Skúste sa o otázke multivitamínov poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu, ktorý vás môže správne usmerniť.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vitamín

[2] Wikiskripta (CZ): Vitaminy v dietě

[3] Healthline (ENG): Do Multivitamins Work? The Surprising Truth

[4] PubMed Central (ENG): The Effect of Multivitamin/Mineral Supplements on Age-Related Cataracts: A Systematic Review and Meta-Analysis

[5] National Institutes of Health (ENG): Multivitamin/mineral Supplements

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».