10 najlepších vitamínov pre seniorov – recenzie a skúsenosti

Aké sú najlepšie vitamíny pre seniorov? Ako vybrať tie najlepšie, najdôležitejšie a najkvalitnejšie? Recenzie, porovnanie a skúsenosti.

TOP  1. miesto

Viridian 65+ Multi

Orientačná cena: 23 €

Výživový doplnok vyvinutý špeciálne pre nutričné potreby ľudí nad 65 rokov. Obsahuje komplex dôležitých vitamínov B, B12, C, D, ktoré sú pre telo v tomto veku veľmi potrebné, a množstvo ďalších pozitívne pôsobiacich látok.

2. miesto

Salvia Paradise Ginkgo

Orientačná cena: 15 €

Pomáha zachovať zdravý zrak a sluch. Prispieva k normálnej činnosti mozgu, podporuje kognitívne funkcie a duševnú rovnováhu. Preto je obľúbený u študentov, ľudí s psychicky náročným zamestnaním alebo naopak u starších ľudí.

3. miesto

Swanson Ubiquinol

Orientačná cena: 40 €

Značka Swanson ponúka koenzým Q10, známy aj ako ubichinon, podporuje funkciu srdca a kardiovaskulárne zdravie. Udržiava tiež zdravú hladinu cukru v krvi a zvyšuje produkciu bunkovej energiu a fyzický výkon.

Desať najlepších vitamínov pre seniorov

Aké sú najlepšie vitamíny pre seniorov a aké látky najviac potrebujú?

Každé telo je iné a v určitých fázach života potrebuje iné vitamíny a doplnky. Napríklad mladý človek v puberte potrebuje niečo iné ako muž alebo žena v strednom veku, alebo naopak, senior. Tomu by ste mali prispôsobiť výber produktov a v prípade potreby sa poradiť so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

Zásady zdravej výživy však platia pre všetky vekové kategórie. Čím skôr začnete, tým lepšie. Ľudské telo má pamäť, takže môže v budúcnosti veľmi dobre využiť vaše stravovacie návyky z predchádzajúcich období.

Ako sa teda starať o svoje telo v staršom veku? Najlepšie sú na tom tí seniori, ktorí sa už o svoje zdravie starajú preventívne. Teraz už len žnú plody svojej celoživotnej práce. A tí ostatní, ktorí si na to nedávajú taký pozor, sa musia snažiť o niečo viac.

Čo sa týka jedálnička, odporúča sa, aby seniori vo všeobecnosti každý deň konzumovali sezónne ovocie, zeleninu, kvalitné obilniny a strukoviny, mäso z farmárskych chovov a ryby a naopak, vylúčili cukry, polotovary, údeniny a nezdravé tuky.

To, aké vitamíny a minerály konkrétne dopĺňať, je, samozrejme, individuálne a pred akýmkoľvek záverom je vždy dobré poradiť sa so svojím lekárom. Vo všeobecnosti sa však odporúča sledovať hladinu týchto látok:

 • Bielkoviny,
 • Omega 3 nenasýtené kyseliny,
 • Vláknina,
 • Vápnik,
 • Vitamín K2 a D.

Aké vitamíny prijímať podľa veku?

Je logické, že mladé telo má iné nastavenia, požiadavky a priority ako staršie telo. Bohužiaľ, prírodu nemôžeme oklamať a musíme k tomu tak aj pristupovať.

Telo v staršom veku funguje inak. Dochádza k mnohým fyziologickým a biochemickým zmenám, ktoré je dôležité brať na vedomie.

Čo sa deje s telom seniorov?

 • Svalová hmota ochabuje, čím sa zvyšuje riziko pádov a úrazov.
 • Fyzická zdatnosť a výkonnosť klesajú priamo úmerne.
 • Zásoby bielkovín sa zmenšujú a je potrebné ich doplňovať.
 • Metabolizmus sa spomaľuje a tým aj spaľovanie kalórií, čo môže viesť k obezite.
 • Existuje riziko rednutia kostí, teda osteoporózy.
 • Množstvo podkožného tuku sa zvyšuje.
 • Seniori strácajú pocit smädu, a tak môže dôjsť k dehydratácii.
 • Tvorba vitamínu D sa znižuje.
 • Úbytok vápnika v tele.


Existujú takzvané 3 fázy staroby:

 • Mladá staroba: 60 – 75 rokov
 • Zrelá staroba: 76 – 89 rokov
 • Dlhovekosť: 90 rokov a viac


Od veku 60 rokov sa odporúča zabezpečiť vyšší príjem vlákniny a vápnika.

Nad 70 rokov je vhodné zvýšiť príjem omega 3 mastných kyselín.

Od 80 rokov vitamín D, K a vápnik.

Aké ďalšie vitamíny sú pre seniorov vhodné?

Vitamín D sme spomínali už niekoľkokrát. Je to preto, že jeho vyvážená úroveň je naozaj dôležitá. Najmä v zime, keď sa znižuje pobyt na slnku, sa jeho suplementácia doslova odporúča. Jeho nedostatok môže mať škodlivý vplyv na osteoporózu. Najlepším zdrojom je, ako už bolo spomenuté, slnečné svetlo, ale odporúča sa aj konzumácia kvalitných rýb, domácich vajec alebo húb.

B12 môže okrem iného udržiavať zdravé krvné bunky a nervovú sústavu. Hojne sa vyskytuje napríklad vo vnútornostiach, ako je pečeň, a v sardinkách alebo vajciach.

Tá nie je vhodná len pre tehotné ženy. Táto kyselina totiž pomáha pri produkcii červených krviniek.

Probiotiká sú dôležité pravdepodobne v každom veku. Sú nevyhnutné pre zdravý mikrobióm, ktorý je, ako sa hovorí, naším druhým mozgom.

Ako byť fit v seniorskom veku?

Základom by mala byť, samozrejme, pramenitá voda. Môžete ju ochutiť citrónom alebo mätou. Kvôli tráveniu je lepšie piť vlažnú alebo dokonca teplú vodu. Voda je dôležitá pre správnu funkciu mozgu, dobré trávenie a celý krvný obeh.

Ako sme už spomenuli, s pribúdajúcim vekom sa zásoby bielkovín znižujú, čo znamená, že sa znižuje aj svalová hmota. Preto je dôležité dopĺňať bielkoviny, ale z naozaj kvalitných zdrojov. Snažte sa kombinovať živočíšne aj rastlinné zdroje. Ide napríklad o bio hydinové mäso, morské ryby alebo výrobky z kozieho mlieka. Z rastlinných zdrojov skúste zaradiť prírodné orechy, strukoviny, semená alebo tofu.

Ak je to možné, snažte sa vyberať lokálne a sezónne druhy. Jablká, mrkva, hrušky, slivky a podobne. Ak máte napríklad problémy so zubami, je ideálne zeleninu aj ovocie tepelne upraviť. Napríklad dusené jablká so škoricou, mrkvové pyré a ďalšie.

Často sa hovorí, že tuky sú zlé a treba sa im vyhýbať. To však nie je celkom pravda. Existujú zdravé tuky, ktoré môžu naše telo úžasne obohatiť. Posilňujú celú nervovú sústavu a kardiovaskulárny systém. Medzi tieto tuky patria kvalitné rastlinné oleje, semená, orechy, ryby a podobne.

Nemusíte sa s nimi úplne rozlúčiť, ale pokúste sa ich obmedziť. Cukor môže prispievať k rednutiu kostí a znižovaniu hladiny vitamínov a minerálov.

Zdravé črevá sú veľmi dôležité a vláknina im môže veľmi dobre pomôcť. Obsahuje ju zelenina, strukoviny, obilniny a rôzne semienka.

Ako vybrať najlepšie vitamíny pre seniorov?

Určite je vhodné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom. Vždy berte do úvahy svoje telo, potreby a prípadné zdravotné obmedzenia.

Vo všeobecnosti však platia tieto kritériá:

 • Životný štýl – či ste aktívni a máte dostatok pohybu, či fajčíte a pijete alkohol a aký je váš jedálniček.
 • Podľa zloženia výrobku.
 • Podľa vstrebateľnosti.
 • Podľa dávkovania.
 • Podľa typu – kapsule, kvapky, tinktúry, nápoje a ďalšie.

Aké najčastejšie zdravotné problémy postihujú seniorov?

Samozrejme, aj to je individuálne, ale najčastejšie seniorov postihujú tieto problémy:

 • Inkontinencia,
 • Obezita,
 • Osteoporóza,
 • Anémia,
 • Cukrovka,
 • Znížená funkcia štítnej žľazy,
 • Demencia a iné problémy s pamäťou,
 • Degeneratívne ochorenie kĺbov,
 • Zhoršené hojenie, zlomeniny,
 • Choroby tráviaceho traktu,
 • Žilové problémy,
 • Problémy so zrakom.

Na čo si dať pozor?

Produkty si vždy vyberajte dôkladne a premyslene. Poraďte sa radšej so svojím ošetrujúcim lekárom. Ak užívate nejaké lieky, overte si, či ich môžete kombinovať s výživovými doplnkami.

1. miesto

Viridian 65+ Multi

Orientačná cena: 23 €

Ide o výživový doplnok vo forme kapsúl, ktorý bol špeciálne vyvinutý pre potreby ľudí starších ako 65 rokov. Obsahuje komplex dôležitých vitamínov ako B, B12, C alebo D.

Tieto kapsule sú vhodné aj pre vegetariánov.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča 1 kapsulu 2-krát denne s jedlom a dostatočným množstvom vody. Jedno balenie vám vystačí na mesiac.

A aká je cena? Približne 23 eur.

2. miesto

Salvia Paradise Ginkgo biloba

Orientačná cena: 15 €

Tento výživový doplnok od českej značky Salvia Paradise, Ginkgo biloba, je veľmi účinný antioxidant a má pozitívny vplyv na mikrocirkuláciu krvi a funkciu periférneho obehového systému. Okrem toho, že podporuje funkciu mozgu a nervového systému, zachováva aj zdravý zrak a sluch.

A ako dávkovať? Výrobca odporúča užívať 2 kapsuly 3-krát denne, približne 20 minút pred jedlom. Dávajte si pozor, pretože môže znížiť zrážanlivosť krvi – preto sa pri jeho užívaní radšej poraďte s lekárom.

A koľko tento produkt stojí? Okolo 15 eur.

3. miesto

Swanson Ubiquinol CoQ10

Orientačná cena: 40 €

Swanson Ultra Coenzyme Q10, tiež známy ako ubichinon, je výživový doplnok vo forme kapsúl, ktorý sa vyrába z CoQ10 procesom biologickej fermentácie, čím sa dosahuje vyššie zvýšenie cirkulujúceho CoQ10 v krvnom obehu Tento produkt podporuje zdravie srdca a kardiovaskulárneho systému, zvyšuje produkciu energie a fyzický výkon.

Ako dávkovať tento produkt? Užívajte jednu kapsulu denne s jedlom a vodou.

A cena? Približne 40 eur.

4. miesto

GreenFood Nutrition Senior Immunity Forte

Orientačná cena: 22 €

Komplexný prípravok pre seniorov vo forme kapsúl obsahuje nielen dôležité vitamíny a minerály, ale aj množstvo veľmi potrebných látok pre každodennú vitalitu seniorov.

Tento výrobok neobsahuje lepok, GMO, palmový olej a laktózu. Je vhodný aj pre diabetikov, vegetariánov a vegánov.

Ako dávkovať?

 • SeniorVit – 2 kapsule 1-krát denne.
 • Vegan omega 3, 6, 9 – 2 kapsule denne. Zapite dostatočným množstvom vody.


A cena? Menej ako 22 eur.

5. miesto

TEREZIA B15 Memory

Orientačná cena: 11 €

Tento doplnok stravy je priamo zameraný na duševnú kondíciu a pohodu. Obsahuje napríklad Ginkgo, ktoré prispieva k lepšej mikrocirkulácii krvi vo všetkých častiach mozgu a podporuje duševnú rovnováhu. Potom Bakopu, ktorá podporuje koncentráciu, pamäť a schopnosť učiť sa. Rhodiola zasa podporuje vnímanie a zaháňa únavu.

Ako užívať tento produkt? Výrobca odporúča 1 kapsulu 2-krát denne pred jedlom.

A cena? Necelých 11 eur.

6. miesto

BrainMax Pure MSM BIO prášok

Orientačná cena: 11 €

MSM je organická forma síry, ktorá sa bežne nachádza v ľudskom tele. Je to najlepšie vstrebateľná forma síry. V prírode sa vyskytuje v oceáne, kde sa síra uvoľňuje z mikroskopického planktónu. Tento čistý prášok neobsahuje pridané látky a je v BIO kvalite. Má mierne horkú chuť, je dobre rozpustný a možno ho pridať do vody alebo džúsu.

MSM podporuje zdravie kĺbov a spojivového tkaniva a má pozitívny vplyv na regeneráciu svalov.

A ako dávkovať? Zmiešajte 1 čajovú lyžičku s vodou alebo džúsom.

A cena? Menej ako 11 eur.

7. miesto

Nature´s finest Ginkgo Biloba

Orientačná cena: 8 €

Tento prášok z Ginkgo Biloba zlepšuje krvný obeh a zásobuje mozog kyslíkom a glukózou. Okrem zlepšenia prietoku krvi pôsobí aj ako antioxidant a pomáha predchádzať poškodeniu ciev. Môže teda slúžiť ako dobrá prevencia neurodegeneratívnych ochorení.

Výrobok neobsahuje syntetické plnidlá ani cukry.

Ako dávkovať? Odporúčaná denná dávka je 0,5 – 1,5 g. Rozmiešajte vo vode, džúse alebo čaji.

A cena? Okolo 8 eur.

8. miesto

GS Vápnik Horčík Zinok s vitamínom D

Orientačná cena: 8 €

Tento komplexný produkt na podporu zdravia vo forme tabliet s vápnikom a horčíkom, vitamínom D a K1 dokonale pomáha zlepšovať vstrebávanie a využitie vápnika v ľudskom tele.

Okrem toho je prípravok obohatený o biotín, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravia pokožky a vlasov.

Ako dávkovať? Odporúča sa užívať 1 – 2 tablety denne počas jedla.

A cena? Približne 8 eur.

9. miesto

Naturlabs Lipozomálny Multivitamín

Orientačná cena: 22 €

Lipozomálny multivitamín od značky Naturlabs predstavuje vyvážený komplex vitamínov, minerálov a fosfolipidov. Výborne sa vstrebávajú do tela a podporujú zdravie kostí, svalov a zubov. Rovnako slúžia na správne fungovanie imunitného systému a zníženiu stresu či únavy.

Tento produkt dostatočne pokryje nároky na príjem vitamínov B12 a D3. Okrem seniorov ho určite ocenia aj ľudia pri záťaži, s fyzickým oslabením alebo vegáni či vegetariáni, ktorí sú výhradne na rastlinnej strave.

Odporúčané dávkovanie je jedna kapsula denne, ideálne spolu s jedlom a zapiť vodou.

Balenie 30 tabliet vám vystačí na jeden mesiac a jeho cena je cca 22 eur.

10. miesto

Pharmaton Geriavit Vitality

Orientačná cena: 27 €

Výživový doplnok Geriavit Vitality vo forme tabliet od značky Pharmaton je určený predovšetkým pre ľudí nad 50 rokov. Podporuje duševný stav, koncentráciu, normálnu činnosť nervovej sústavy, svalov a prispieva tiež k ochrane pred oxidatívnym stresom.

Tento produkt obsahuje komplex vitamínov a minerálom, pričom najviac sú zastúpené vitamíny skupiny B, ženšen vitamín D, horčík, mangán, meď, selén a vitamín E. Okrem toho nechýbajú ani vitamíny A, , biotín, kyselina listová a ďalšie významné a potrebné zložky.

Výrobca odporúča užívať jednu tabletu denne a zapiť vodou. Najlepšie je užívať ráno pri raňajkách.

Balenie 100 tabliet vás vyjde na zhruba 27 eur.

Záver

Telo treba rozmaznávať a prevencia je vždy lepšia ako riešenie už vzniknutých problémov. Dbajte na vyváženú stravu, dobrý pitný režim a prirodzený pohyb. Ak si chcete vybrať akýkoľvek doplnok stravy, vždy je lepšie prediskutovať svoje rozhodnutie s lekárom a spoločne vybrať vhodné riešenie.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Vitamín

[2] Wikiskripta (CZ): Vitaminy

[3] Healthline (ENG): 10 of the Best Supplements for Healthy Aging

[4] Healthline (ENG): Why So Many Seniors Take Vitamins That Don’t Really Help Them

[5] PubMed Central (ENG): Vitamins in Aging, Health, and Longevity

[6] PubMed Central (ENG): Vitamin Supplementation in the Elderly

[7] National Institute of Health (ENG): Dietary Supplements for Older Adults

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».