Zinok (tablety) – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorý je najlepší?

Čo je to zinok, k čomu nám slúži a prečo ho dopĺňať? Aký je najlepší doplnok stravy so zinkom? Na čo si dať pozor a ako ho dávkovať?

TOP  1. miesto

Immune Charge+®
Zinc Ionophore

Orientačná cena: 57 €

Kvalitný zinok v kombinácii s rastlinnými zlúčeninami kvercetínom, luteolínom a hesperetínom, ktoré zabezpečujú jeho vysokú vstrebateľnosť.

2. miesto

Viridian Balanced
Zinc Complex

Orientačná cena: 17 €

Skvelý zinok vo vysoko využiteľnej forme bisglycinátu v kombinácii s meďou a vitamínom A. Hodí sa na potlačenie akné, ekzémov, psoriázy a iných kožných problémov.

3. miesto

NOW Zinc
Glycinate

Orientačná cena: 13 €

Výborný zinok s chelátovou väzbou prispieva k zdravému stavu kostí, vlasov, nechtov, pokožky, imunitného systému a k normálnym kognitívnym funkciám.

Jedenásť najlepších produktov zinku

Čo je to zinok?

Zinok je stopový prvok, čo znamená, že ho náš organizmus potrebuje k správnemu vývoju len v malom množstve. Podieľa sa na viac ako 300 biochemických reakciách v našom tele, od trávenia až po nervovú činnosť. Zinok tiež podporuje imunitný systém, prispieva k udržaniu správneho stavu kostí, vlasov, nechtov a pokožky a podieľa sa na metabolizme makroživín a mastných kyselín.

V tele sa vyskytujú približne 2 gramy zinku, z ktorých prevažná väčšina je uložená v červených krvinkách. Telo si ho však nedokáže vyrobiť samo, preto ho potrebuje neustále dopĺňať.

Zinok je po železe druhým najrozšírenejším minerálom v tele, pretože je prítomný v každej bunke.

Prečo je zinok dôležitý?

Zinok má toho na pleciach naozaj veľa. Je dôležitý pre správne fungovanie mnohých fyziologických procesov v tele:

 • Enzymatické reakcie, ktorých je viac ako 300.
 • Je nevyhnutný pre funkciu imunitných buniek a jeho nedostatok môže viesť k oslabeniu imunity. Dostatočné množstvo zinku okrem toho výrazne znižuje výskyt infekcií a podporuje imunitný systém u starších ľudí.
 • Zinok je nevyhnutný pre syntézu nukleových kyselín a jeho nedostatok ovplyvňuje rýchlosť delenia, rastu, regenerácie a hojenia buniek.
 • Podieľa sa na mnohých činnostiach tráviaceho traktu, čo znamená, že bez neho naše telo nedokáže stráviť potravu a absorbovať všetky živiny.
 • Má vplyv na správne hojenie rán.
 • Je nenahraditeľný počas obdobia rastu, pretože dlhodobý nedostatok zinku môže spôsobiť jeho spomalenie.
 • Má protizápalové účinky a antioxidačné účinky.
 • Znižuje toxicitu olova a kadmia.
 • Pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.
 • Jeho správna hladina zvyšuje produkciu spermií.
 • Podieľa sa na veľmi zložitom procese, ktorý prispieva k regenerácii pokožky a zvyšuje jej elasticitu.
 • Zinok je dôležitý aj pre správne vnímanie chutí a vôní.

V akých potravinách zinok nájdeme?

Kto by ich nemal rád, však? Môžete ich „zobkať“ len tak, samotné, alebo si ich nasypať na akékoľvek jedlo, pridať ich do chleba a podobne.

Jedna lyžica, asi 10 gramov, obsahuje približne desať percent odporúčanej dennej dávky zinku.

Výhodou ovsených vločiek je, že sú veľmi ľahko dostupné a navyše univerzálne. Obsahujú rozpustnú vlákninu, ktorá zasýti a je spojená aj so zníženým rizikom srdcových ochorení. Pol šálky ovsených vločiek obsahuje 1,3 miligramu zinku, čo je približne desať percent dennej dávky.

Pre milovníkov mäsa je hovädzie mäso vynikajúcim zdrojom zinku. Kilo hovädzieho zadného obsahuje približne 6,5 gramu zinku.

Pre vegetariánov to je ideálne, ale rovnako aj pre „všežravcov“, pretože hovädzie mäso by pochopiteľne nemalo byť na tanieri každý deň. Šálka vareného alebo konzervovaného cíceru má vysoký obsah vlákniny a bielkovín a tiež 2,5 miligramu zinku.

Okrem probiotík, bielkovín, sodíka a vápnika obsahuje táto mliečna pochúťka aj zinok v množstve približne 1,4 mg na jeden kelímok.

Orechy sú nielen veľmi chutné, ale aj veľmi prospešné. Ideálna dávka je približne pol šálky, v ktorej získate 3,8 mg zinku.

Ustrice sú jedným z najväčších zásobníkov zinku. Sú tiež významným zdrojom vitamínu B12, ktorý je nevyhnutný pre nervový systém, metabolizmus a zdravé krvinky.

Dávkovanie zinku

Odporúčaná denná dávka sa pohybuje od 8 do 15 mg v závislosti od pohlavia a veku. Ak si kúpite akýkoľvek doplnok stravy obsahujúci tento minerál, určite sa riaďte pokynmi výrobcu.

U osôb, ktoré majú stresujúce zamestnanie alebo intenzívne cvičia, sa všeobecne odporúča dávka medzi 15 až 30 mg.

Spotreba zinku sa zvyšuje počas dospievania, tehotenstva a tiež počas dojčenia.

Najlepšie využiteľná forma zinku

To, do akej miery sa dokáže zinok vstrebávať, sa odvíja od stavu tráviaceho traktu každého jednotlivca. Je to teda veľmi individuálne.

Odporúča sa napríklad bisglycinát zinočnatý, pretože ide o vysoko vstrebateľnú formu zinku a zároveň nespôsobuje nevoľnosť. Táto forma obsahuje až 25 % zinku.

Najčastejšími skupinami ľudí, ktorí trpia nedostatkom zinku, sú ľudia s ochorením tráviaceho traktu (Crohnova choroba), chronickým ochorením obličiek a pečene (cirhóza), vegetariáni a vegáni, tehotné a dojčiace ženy, ľudia s poruchami príjmu potravy a ľudia, ktorí nadmerne konzumujú alkohol.

Ďalšie formy zinku sú:

 • Citrát zinočnatý (zinc citrate), obsahuje 34 % elementárneho zinku.
 • Síran zinočnatý (zinc sulphate), obsahuje približne 22 % zinku.
 • Glukonát zinočnatý (zinc gluconate), obsahuje približne 13 % zinku.
 • Monometionín zinku (zinc monomethionine), obsahuje približne 21 % zinku.
 • Pikolinát zinočnatý (zinc picolinate), obsahuje približne 19 % zinku.
 • Askorbát zinočnatý (zinc ascorbate), obsahuje približne 15 % zinku.
 • Chlorid zinočnatý.

Prejavy nedostatočného príjmu zinku

Nedostatok zinku sa môže prejavovať mnohými spôsobmi a je to veľmi individuálny proces. Zbystriť by ste ale mali v týchto prípadoch:

 • Hnačka
 • Znížená imunita
 • Rednutie vlasov
 • Znížená chuť do jedla
 • Poruchy nálady
 • Suchá pokožka
 • Poruchy zraku
 • Znížené libido, potencia a plodnosť
 • Bolesti
 • Nepravidelná menštruácia
 • Depresia
 • Anémia
 • Akné
 • Únava
 • Zhoršené hojenie rán
 • Úbytok hmotnosti

Prebytok zinku

Nielen nedostatok, ale ani nadbytok zinku nie je v poriadku. Za bezpečnú hranicu sa považuje 25 miligramov zinku denne. Ak túto dávku prekročíte, môže to spôsobiť problémy. Stáva sa to najmä z dôvodu konzumácie veľkého množstva výživových doplnkov.

Môže nastať závažné vracanie a iné tráviace problémy, poruchy funkcie obličiek, hnačka, vypadávanie vlasov a anémia – nedostatok železa. Prebytok zinku zabraňuje vstrebávaniu železa.

Nadbytok zinku tiež znižuje hladinu HDL cholesterolu, ktorý sa považuje za zdravý cholesterol. HDL cholesterol opravuje poškodené bunkové membrány a odstraňuje škodlivý LDL cholesterol, ktorý spôsobuje arteriosklerózu.

Takže si zapamätajte, že nič sa nemá preháňať a všetko s mierou.

1. miesto

Immune Charge+® Zinc Ionophore

Orientačná cena: 57 €

Tento produkt od americkej značky Quicksilver Scientific obsahuje výnimočne biologicky dostupnú kombináciu zinku s rastlinnými zlúčeninami luteolínom, hesperetínom a kvercetínom, ktoré pomáhajú zlepšovať vstrebávanie zinku.

A aké sú dôležité benefity tohto produktu? Zinok zohráva dôležitú úlohu v našom imunitnom systéme, pretože ho chráni pred vonkajšími škodlivými vplyvmi. Posilňuje dýchací systém, črevá, hormonálnu rovnováhu, vlasy, pokožku, kosti a pôsobí proti zápalom. Spolu s kvercetínom podporuje prirodzenú integritu črevnej bariéry a pomáha chrániť organizmus pred vonkajšími environmentálnymi stresovými faktormi.

Zinok je tu vo forme octanu zinočnatého a odporúča sa užívať 2 kapsuly denne s vodou.

Balenie 60 kapsúl stojí približne 57 eur.

2. miesto

Viridian Balanced Zinc Complex

Orientačná cena: 17 €

Tento produkt obsahuje vysoko využiteľnú chelátovú formu zinku v synergickej kombinácii s meďou a vitamínom A. Zinok má mnohostranné účinky na organizmus.

Čistota a zloženie tohto výrobku spĺňa parametre kategórie Kosher a výrobok neobsahuje geneticky modifikované ani ožiarené zložky. Zároveň neobsahuje žiadne konzervačné látky, umelé farbivá, pšeničný lepok, pšenicu, laktózu, pridané cukry, kvasnice, stearan horečnatý ani kyselinu stearovú.

90 kapsúl stojí približne 17 eur.

3. miesto

NOW Zinc Glycinate

Orientačná cena: 13 €

Zinok od značky NOW obsahuje chelátovú väzbu, ktorá zlepšuje vstrebávanie a biologickú dostupnosť zinku v organizme.

Zinok je esenciálny, teda nenahraditeľný minerál, ktorý je potrebný pre normálnu funkciu mnohých orgánov a systémov v tele. Prispieva najmä k udržaniu normálneho stavu kostí, vlasov, nechtov a pokožky, k normálnej funkcii imunitného systému a kognitívnych funkcií.

Napomáha tiež k udržaniu fyziologickej hladiny testosterónu v krvi, plodnosti a reprodukcie.

Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne s jedlom.

Cena za 120 kapsúl je cca 13 eur.

4. miesto

Swanson Chelated Zinc

Orientačná cena: 6 €

Swanson Albion Chelated Zinc podporuje imunitný systém, zdravie prostaty a je nevyhnutný pre dobrý zrak. Chelátová väzba je pre ľudské telo najlepšie vstrebateľná forma tohto minerálu.

Tento produkt podporuje imunitný systém a zdravie prostaty, zdravý zrak a má vysokú biologickú dostupnosť.

Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne s jedlom.

90 kapsúl stojí menej ako 6 eur.

5. miesto

BrainMax Zinc Complex

Orientačná cena: 16 €

BrainMax Zinc Complex je synergická kombinácia vysoko biodostupnej formy zinku, selénu a medi. Každá kapsula obsahuje 15 mg elementárneho zinku, 1 mg medi a 490 mg organickej kurkumy. Zinok vo forme bisglycinátu zinočnatého je pre telo najlepšie vstrebateľnou formou.

Výrobok neobsahuje žiadne balastné látky a vďaka rastlinným kapsulám je vhodný aj pre vegánov.

Cena za 100 kapsúl je približne 16 eur.

6. miesto

Viridian G.T.F. Chromium Complex

Orientačná cena: 25 €

G.T.F. Chromium Complex je komplexný doplnok stravy zameraný na podporu kontroly krvného cukru, hladiny cholesterolu, hmotnosti, citlivosti na inzulín, chuti do jedla, spomalenie starnutia a problémy s akné.

Čistota a zloženie výrobku spĺňa parametre kategórie Kosher a všetky zložky sú 100 % aktívne.

Odporúča sa užívať 1 – 3 kapsuly denne s jedlom alebo podľa odporúčania lekára.

90 kapsúl stojí cca 25 eur.

7. miesto

Reflex Zinc Matrix

Orientačná cena: 13 €

Zinok od značky Reflex obsahuje unikátnu synergickú kombináciu minerálov viazaných vo vybraných formách v chelátoch na aminokyseliny a organické kyseliny.

Hlavnou filozofiou všetkých výrobkov tejto značky je maximálna kvalita a čistota použitých surovín.

Cena za 100 kapsúl je necelých 13 eur.

8. miesto

Garden of Life Vitamin Code RAW Zinc

Orientačná cena: 15 €

Tento zinok značky Garden of Life sa nevyrába pri vysokých teplotách a nepridávajú sa doň žiadne syntetické plnidlá, farbivá ani konzervačné látky, takže si zachováva maximum účinných látok a je v 100 % raw kvalite.

Každá kapsula obsahuje 30 mg elementárneho zinku v najvstrebateľnejšej chelátovej forme, ktorý je doplnený 60 mg vitamínu C. Okrem toho výrobok obsahuje zmes probiotík a tráviacich enzýmov, vďaka ktorým sa ešte ľahšie vstrebáva a priaznivo pôsobí na tráviaci trakt a imunitu.

Odporúčané dávkovanie sú 2 kapsuly denne s jedlom alebo bez jedla. Čisto rastlinné kapsuly sa dajú otvoriť a rozpustiť vo vode, ovocnej alebo zeleninovej šťave a vypiť.

60 kapsúl sa dá kúpiť za približne 15 eur.

9. miesto

Naturlabs Zinok a selén + meď

Orientačná cena: 18 €

Česká značka NaturLabs vyvíja produkty na základe najnovších biochemických poznatkov a dbá na absolútne čisté zložky bez syntetických prísad.

Tento produkt je účinnou kombináciou zinku so selénom a meďou, ktoré sa navzájom veľmi dobre dopĺňajú a pôsobia synergicky. Najmä meď uľahčuje vstrebávanie zinku v našom tele. Všetky tieto minerály sú navyše v chelátovej forme, ktorú ľudský organizmus považuje za najprirodzenejšiu a skvele ju prijíma.

Tento multifunkčný produkt pôsobí blahodárne na mnohé procesy v tele. Prispieva napríklad k zdravým kostiam, nechtom, vlasom, pokožke, posilňuje imunitu, psychiku, chráni bunky pred oxidačným stresom a harmonizuje hladinu testosterónu v krvi.

Odporúčaná dávka je jedna kapsula počas dňa, ktorá by sa mala dostatočne zapiť vodou.

60 vegánskych kapsúl stojí menej ako 18 eur.

10. miesto

Jamieson Zinok

Orientačná cena: 6 €

Tento zinok od osvedčenej kanadskej značky Jamieson, ktorá pôsobí na trhu od roku 1922, je vo forme glukonátu zinočnatého a jedna tableta obsahuje 25 mg zinku. Prípravok pomáha správnemu metabolizmu sacharidov, bielkovín a tukov v tele a prispieva k zdravému fungovaniu imunitných funkcií človeka.

Odporúča sa užívať 1 tabletu každý druhý deň a je potrebné ju brať s dostatočným časovým odstupom po užití alebo pred užitím iných produktov alebo liekov. O vhodnom dávkovaní sa môžete poradiť aj so svojím lekárom.

Balenie obsahuje 100 tabliet, ktoré sú bez lepku, laktózy, pridaného cukru, umelých farbív, aróm a konzervačných látok.

Jedno balenie tohto výrobku stojí zhruba 6 eur.

11. miesto

Nordbo Vegan D3, C a Zinok

Orientačná cena: 23 €

Tento výrobok je od švédskej značky Nordbo, ktorá si zakladá na kvalitných surovinách z overených zdrojov a ich inovatívnym spracovaním do klinicky overených funkčných produktov. Pri výrobe sa zohľadňuje udržateľnosť, ekológia a etika, čo dokazuje certifikát GMP (Good Manufacturing Practices).

Je to účinná zmes vitamínu D3 vo forme cholekalciferolu, vitamínu C a, samozrejme, zinku v najlepšie vstrebateľnej chelátovej forme ako pikolinát zinočnatý. Pre ešte lepšiu absorpciu sú minerály doplnené kokosovým MCT olejom.

Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu denne, ale podľa slovenskej legislatívy sa dávkovanie znižuje na 1 kapsulu každý druhý deň.

Balenie 90 vegánskych kapsúl vás vyjde približne 23 eur.

Záver

Zinok je základný stopový minerál a už vieme, že telo si ho nedokáže samo vyrobiť, ani si ho nevie vytvoriť do zásoby. Preto je dôležité prijímať ho v strave alebo užívať rôzne doplnky podľa odporúčania.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Zinok

[2] Wikiskripta (CZ): Zinek

[3] Healthline (ENG): Zinc Supplements: Benefits, Dosage, and Side Effects

[4] PubMed Central (ENG): Antioxidant and anti-inflammatory effects of zinc. Zinc-dependent NF-κB signaling

[5] PubMed Central (ENG): Zinc: an essential micronutrient

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».