Vitamín C – recenzie, účinky, skúsenosti a ktorý je najlepší?

Čo je to vitamín C, aké má účinky na náš organizmus a ktorý je najlepší? Ako vybrať vitamín C a prečo ho začať užívať? Aké má benefity?

TOP  1. miesto

Viridian Extra
vitamín C

Orientačná cena: 21 €

550 mg vitamínu C v jednej kapsule od značky Viridian v pH neutrálnej forme, ktorá je šetrná k tráveniu. Sú tu aj citrusové bioflavonoidy, ktoré sú synergicé s vitamínom C.

2. miesto

HealthForce prírodný vitamín C

Orientačná cena: 63 €

Skvelý biologicky dostupný vitamín C v prášku z plodov camu camu a amly spoločne s extraktom z aceroly. Jedna dávka obsahuje 360 mg vitamínu C a bonusom je lahodná ovocná chuť.

3. miesto

NaturLabs lipozomálny vitamín C

Orientačná cena: 21 €

250 mg lipozomálneho vitamínu C v 60 kapsulách od značky NaturLabs. Vďaka revolučnej technológii spracovania LipoCellTech ide o maximálne účinný „immunity booster“.

Desať najlepších vitamínov C

Čo je to vitamín C?

Vitamín C alebo tiež kyselina askorbová je veľmi silný antioxidant a v našom tele sa podieľa na tvorbe a ochrane tkanív, ako sú napríklad kosti, cievy a koža. Podieľa sa tiež na tvorbe hormónov a znižuje hladinu cholesterolu.

Vitamín C je absolútne nevyhnutný pre:

 • Stavbu kostí
 • Funkciu ciev
 • Funkciu svalov a šliach
 • Pružnosť pokožky
 • Činnosť nervového systému
 • Ochranu buniek pred nebezpečnou oxidáciou
 • Zníženie únavy a vyčerpania
 • Zachovanie energetického metabolizmu
 • Ochranu buniek pred poškodením voľnými radikálmi
 • Vstrebávanie železa (najmä z rastlinných zdrojov)
 • Posilnenie imunitného systému


„Céčko“ by sa teda malo dopĺňať priebežne, nielen keď nás trápi viróza alebo nachladnutie. Najlepším liekom je prevencia.

Tento vitamín patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode a nachádza sa v hojnom množstve v ovocí a zelenine.

Ak sa pozrieme na históriu „céčka“, zistíme, že ho prvýkrát izoloval v roku 1928 maďarský biochemik Albert Szent Gyorgyi.

Ako je to s vitamínom C v prírode?

Je to vitamín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v prírode. Väčšina zvierat a rastlín si ho vytvára sama a nepotrebuje žiadnu ďalšiu suplementáciu.

Sú však aj takí, ktorí si ho vytvoriť nedokážu. Medzi nich patrí, samozrejme, človek a niektoré iné druhy primátov, morčatá, kapybara, netopier indický alebo pstruh či losos.

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu C pre dospelé osoby?

Vo všeobecnosti sa dospelým odporúča 80 – 100 mg vitamínu C denne. Niekedy je však potrebné dávku zvýšiť. Je to napríklad pri prechladnutí, infekcii, strese, operácii, fyzickej námahe, nádorových ochoreniach, užívaní určitých druhov liekov, ako sú antibiotiká alebo lieky obsahujúce kortizol, a počas tehotenstva a dojčenia. Pri prechladnutí, veľkej fyzickej námahe a zvýšenom strese sa odporúča krátkodobé zvýšenie dávky až na 500 mg.

Z čoho získavame vitamín C?

Keď sa pozriete na zloženie konkrétnych potravín, hľadajte hodnotu symbolu E300, čo je symbol pre kyselinu L-askorbovú. Vitamín C rozpustný vo vode je citlivý na teplo, preto vždy dbajte na skladovanie zakúpených produktov a tiež na ich prípravu, pretože obsah „céčka“ sa stráca tepelnou úpravou, ako je varenie, sušenie a ohrievanie v mikrovlnnej rúre. Príprava v pare je najšetrnejší spôsob tepelnej úpravy.

Obsah vitamínu C v potravinách sa môže líšiť. Odporúčajú sa však osvedčené zdroje, ako sú šípky, acerola, rakytník a čierne ríbezle, ako aj paprika, petržlen a pažítka, brokolica a ružičkový kel. Po nich nasledujú žihľava, jahody, kivi a karfiol. A čo citrusy? S nimi to paradoxne taká sláva nie je, pretože nepatria medzi zdroje s najvyšším obsahom, hoci chutia kyslo. Okrem rastlín získavame vitamín C aj zo živočíšnych zdrojov. Bohatým zdrojom je pečeň a obličky. Malé množstvo obsahujú aj ryby.

3 základné typy doplnkov vitamínu C

Čistá kyselina L-askorbová môže byť prírodná alebo syntetická, ale nemá žiadny vplyv na vstrebávanie a pôsobenie v tele. Stále ide o ten istý výrobok. Táto forma je najvhodnejšia na jednorazové alebo príležitostné použitie, napríklad keď sa necítite úplne vo svojej koži a snaží sa vás napadnúť nejaký vírus.

Táto forma nie je vhodná na dlhodobé užívanie, pretože je veľmi kyslá a môže dráždiť žalúdok. Ak máte citlivý žalúdok, radšej ju úplne vynechajte.

Ide o minerály, ktoré sa viažu na kyselinu askorbovú. Medzi najznámejšie patrí askorbát sodný, horčíkový alebo vápenatý. Ich výhodou je, že minerál znižuje kyslosť a komplex je potom šetrnejší k tráveniu. Ani tu sa však neodporúča dlhodobé užívanie. Je potrebné vziať do úvahy, že spolu s vitamínom C prijímame aj danú minerálnu látku. Ak máte napríklad vysoký krvný tlak, askorbát sodný pre vás nebude vhodný – sodík zvyšuje krvný tlak.

Uvádza sa, že lipozomálny vitamín C má v porovnaní s inými formami vyššiu vstrebateľnosť. Prečo? Pretože tekuté „céčko“ je obalené fosfolipidovými nanobublinami, inými slovami lipozómami. Táto vrstva chráni vitamín pred degradáciou a umožňuje rýchlejšie a účinnejšie vstrebávanie.

Uvoľňovanie vitamínu C z lipozómu je kontrolované a prebieha postupne v priebehu niekoľkých hodín, čím sa zaručuje vyššia koncentrácia v krvi počas dlhšieho obdobia. Takáto liečba vitamínom C je technologicky veľmi náročná, preto môžu mať lipozomálne prípravky v porovnaní s bežnými tabletami vyššiu cenu.

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu C?

Nedostatok vitamínu C sa môže prejaviť únavou, svalovou slabosťou, bolesťami kĺbov a svalov, krvácaním z ďasien a častejšími infekčnými ochoreniami.

Extrémny nedostatok spôsobuje ochorenie nazývané skorbut, ktoré sa prejavuje chudokrvnosťou, krvácaním, vypadávaním zubov, opuchom kĺbov a ďasien, krehkými kosťami, častými infekciami, oslabením svalov a žalúdočnými vredmi.

Predávkovanie vitamínom C

Predávkovať sa tá v podstate všetkým. Ak nič iné, po nadmernej dávke čohokoľvek vám bude zle. Z tohto dôvodu vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie priamo od výrobcu.

„Céčko“ je vitamín rozpustný vo vode, takže jeho prebytok sa z tela ľahko vylúči. Vitamín C sa neukladá, a preto sa ním nedá oficiálne predávkovať. Avšak pri požití vysokých dávok dochádza k podráždeniu žalúdka a nadmernému zaťaženiu obličiek.

Vysokým dávkam by sa mali vyhnúť osoby so sklonom k tvorbe obličkových kameňov a tiež osoby užívajúce lieky zo skupiny sulfónamidov (kotrimoxazol).

1. miesto

Viridian Extra vitamín C

Orientačná cena: 21 €

Doplnok stravy od značky Viridian s obsahom vitamínu C je doplnený patentovaným komplexom Pure-Way, ktorý obsahuje citrusové bioflavonoidy a špeciálne mastné kyseliny. Prídavok týchto kyselín významne súvisí s biologickou dostupnosťou a vstrebateľnosťou. Priepustnosť vitamínu C organizmom a jeho následné hladiny sú potom oveľa vyššie ako u obyčajného vitamínu. Vitamín C v tomto výrobku sa získava fermentáciou kukurice.

Cena za 90 kapsúl je približne 21 eur.

2. miesto

HealthForce prírodný vitamín C

Orientačná cena: 63 €

Americká značka HealthForce ponúka tento inovovaný, čiste prírodný vitamín C, ktorý pochádza z plodov amla (indický egreš), amazonského ovocia camu camu a je obohatený o výťažok z divokej barbadoskej čerešne alebo aceroly, ktorá má 30-krát viac „céčka“ ako citrón. Vďaka týmto prírodným zdrojom má produkt vysokú biologickú dostupnosť. Zároveň je vegánsky, bezlepkový, bez pesticídov, bez GMO, bez plnidiel a spĺňa všetky aspekty kategórie Kosher.

Výhodná je aj prášková forma, vďaka ktorej môžete doplnok stravy dávkovať podľa aktuálneho zdravotného stavu. Všeobecne sa odporúča užívať 6 g denne, teda asi 2 lyžičky produktu. Rovnako ako všetky produkty spoločnosti HealthForce má certifikát TruGanic, ktorý potvrdzuje jeho výnimočnú čistotu a organickú kvalitu.

400 g prírodného vitamínu C v prášku, ktorý je balený v recyklovateľnej fľaši z jantárového skla, stojí približne 63 eur.

3. miesto

NaturLabs lipozomálny vitamín C

Orientačná cena: 21 €

Ide o čistý lipozomálny vitamín C, ktorý je obohatený o prírodnú patentovanú fosfolipidovú štruktúru.

Lipozomálny obal chráni účinnú látku, a tým zabezpečuje skutočne vysokú vstrebateľnosť vitamínu. Lipozómy sú molekuly, ktorých vonkajší obal je tvorený zdravými tukmi, ktoré obaľujú vitamín C. Počas vstrebávania z čreva poskytuje tento tukový obal ochranný obal pre vitamín C. Lipozomálne vrecko sa prirodzene vstrebáva cez stenu čreva do krvného obehu a spolu s ním aj neporušená molekula vitamínu C.

Cena za 60 kapsúl je zhruba 21 eur.

4. miesto

NOW Vitamín C so šípkami

Orientačná cena: 12 €

Každá tableta, ktorá je vďaka svojmu zloženiu vhodná aj pre vegetariánov a vegánov, obsahuje okrem 1 000 mg kyseliny askorbovej aj 25 mg prášku z plodov šípky.

100 tabliet stojí necelých 12 eur.

5. miesto

BrainMax Liposomal Vitamin C

Orientačná cena: 25 €

Produkt BrainMax LipoComplex Vitamín C je kombináciou bioaktívnej formy vitamínu C spolu s výťažkom zo šípok a citrusovými bioflavonoidmi, čo vedie k deklarovanej absorpcii „céčka“ až 95 %.

Vitamín C je zapuzdrený v nanočasticiach nazývaných lipozómy, ktoré mu umožňujú prechádzať cez stenu tenkého čreva do krvného obehu. Bežné formy vitamínu C prechádzajú cez črevnú bariéru len veľmi ťažko, a preto sa do krvnej plazmy vstrebáva len 8 % vitamínu C.

Lipozómy sa skladajú z prírodných fosfolipidov, ktoré sú základnými stavebnými prvkami všetkých buniek, a preto bez problémov prechádzajú ich stenami. Prirodzene sa vyskytujúce lipozómy sa nachádzajú napríklad v kolostre a materskom mlieku, kde je maximálna absorpcia a využiteľnosť absolútne nevyhnutné.

Cena za 60 rastlinných kapsúl je približne 25 eur.

6. miesto

Ekolife Natura Citro Max Organic

Orientačná cena: 19 €

Nie je to tak známe, ale extrakt z grapefruitových jadierok má široké spektrum účinkov. Môžete ho užívať vnútorne na posilnenie imunity alebo ho použiť ako podporu pri kožných problémoch, ako sú pigmentové škvrny, afty, opary, vyrážky, dermatitída, psoriáza, pásový opar, žihľavka, bradavice či plesne.

Grepové semienka obsahujú proantokyanidíny, prokyanidíny, esenciálne mastné kyseliny, vitamín E a ďalšie látky, ktorých vlastnosti súvisia so zachovaním kolagénových štruktúr v tkanivách. Výskum ukázal, že látky z grapefruitových jadierok majú veľmi silné účinky súvisiace s kolagénom. Veľmi dobre spolupracujú aj s ďalšími antioxidantmi, ako je vitamín C alebo A.

Cena za 50 ml je okolo 19 eur.

7. miesto

Life Extension Vitamín C a Bio-Quercetin

Orientačná cena: 12 €

Vitamín C a ultra-vstrebateľný kvercetín od značky Life Extension dodávajú telu plnohodnotnú dávku vitamínu C. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť chrániť telo pred oxidačným stresom, podporovať tvorbu kolagénu, zdravý imunitný systém a vstrebávanie železa.

Cena za 60 tabliet je približne 12 eur.

8. miesto

LIPO C ASKOR Forte vitamín C

Orientačná cena: 34 €

Vitamín C od značky Lipo C Askor sa vďaka lipozomálnej technológii vstrebáva najúčinnejšie. Vitamín C je totiž obklopený vrstvou tukov, ktoré tvoria aj ľudské bunky. Vďaka tomu sa vitamín C ľahšie a účinnejšie vstrebáva do našich buniek a šetrí aj naše trávenie. Okrem prírodného vitamínu C obsahuje tento produkt aj extrakt zo šípok a bioflavonoidy z citrusových plodov. Všetky tieto látky úžasne podporujú imunitu, psychickú rovnováhu a celkovú odolnosť organizmu voči stresu a záťaži.

Súčasťou výrobku sú aj testovacie prúžky URO C KONTROL, ktoré vám pomôžu zistiť, či váš organizmus trpí nedostatkom vitamínu C.

Balenie 120 kapsúl sa dá kúpiť za necelých 34 eur.

9. miesto

JAMIESON Vitamín C Premium

Orientačná cena: 14 €

Rokmi osvedčená kanadská značka Jamieson ponúka širokú škálu kvalitných prírodných výživových doplnkov vrátane tohto prémiového vitamínu C s bioflavonoidmi, konkrétne rutínom, kvercetínom, rutínom, resveratrolom, ako aj rastlinnými extraktmi z aloe a čierneho korenia.

Okrem úžasnej podpory imunitného systému pôsobí tento produkt ako vynikajúci antioxidant, takže chráni vaše bunky pred oxidačným stresom a pôsobí proti predčasnému starnutiu.

Tento výrobok neobsahuje konzervačné látky, umelé farbivá, lepok, GMO a je vhodný pre vegetariánov.

Odporúča sa užívať 1 kapsulu denne vždy 2 hodiny pred alebo po užití iných výživových doplnkov.

V balení nájdete 120 kapsúl a vyjde vás na cca 14 eur.

10. miesto

VitaCé

Orientačná cena: 14 €

Produkt VitaCé od značky Advance Nutraceutics je unikátnym výživovým doplnkom, pretože obsahuje najviac prírodného vitamínu C v jednej kapsule na trhu v Slovenskej republike. Konkrétne ide o 80 mg, čo pokrýva odporúčaný denný príjem.

Vitamín C v tomto produkte pochádza z extraktov z aceroly, šípky a rakytníka. Vitamín C je čisto prírodný, nie je umelý alebo synteticky vyrobený. Vďaka tomu sa lepšie vstrebáva a je lepšie využiteľný.

VitaCé prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom, zníženiu miery únavy a vyčerpania. Zároveň posilňuje imunitný systém a obranyschopnosť. Neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.

Odporúčaná denná dávka je 1 až 2 kapsuly denne, ktoré môžete užiť aj naraz. Nezabudnite zapiť dostatočným množstvom vody.

Balenie 60 kapsúl môžete zohnať za menej ako 14 eur.

Záver

Vitamín C je pre naše telo taká vlajková loď. Sledujte si jeho príjem počas celého roka, nielen v zimných mesiacoch, počas vírusovej sezóny. Môžete ho získať ako z potravín, tak aj z rôznych doplnkov stravy.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kyselina askorbová

[2] Wikiskripta (CZ): Kyselina askorbová

[3] Healthline (ENG): 7 Impressive Ways Vitamin C Benefits Your Body

[4] PubMed Central (ENG): Vitamin C controls neuronal necroptosis under oxidative stress

[5] PubMed Central (ENG): Effects of vitamin C supplementation on blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials

Ohodnoťte post

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».