Najlepší kolagén na kĺby – recenzie a diskusia

Aký kolagén na kĺby si vybrať? Prehľad najlepšieho prírodného kolagénu na kĺby, čistého kolagénu na kĺby a tekutého kolagénu na kĺby.

TOP  1. miesto

Collalloc kolagén

Orientačná cena: 25 €

100 % bioaktívny morský kolagén švajčiarskej kvality, ktorý dodá chrupavkám, väzom a šľachám správnu výživu. Odporúča sa užívať spolu s vitamínom C.

2. miesto

Inca Collagen

Orientačná cena: 54 €

Český trojzložkový kolagén s komplexným účinkom, ktorý napomáha obnove buniek, vyživuje a regeneruje pokožku, vlasy, nechty a pohybový aparát.

3. miesto

CONTIPRO Geloren

Orientačná cena: 37 €

Kombinácia hydrolyzovaného kolagénu, kyseliny hyalurónovej, chondroitín sulfátu a vitamínu C vo forme kapsúl. Pôsobí na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu.

Desať najlepších kolagénov na kĺby

Čo je to kolagén a na čo slúži?

Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina v ľudskom tele a skladá sa najmä z aminokyselín glycínu, prolínu a hydroxyprolínu. Kolagén sa nachádza v našich spojivových tkanivách, koži, šľachách, kostiach a chrupavkách. Poskytuje štrukturálnu podporu tkanivám a zohráva dôležitú úlohu aj v bunkových procesoch. Kolagén je v našom tele dôležitý predovšetkým pre:

 • správne fungovanie kĺbov a väzov,
 • regeneráciu tkaniva,
 • pružnosť pokožky.
 • Typ I: nachádza sa najmä v spojivových tkanivách.
 • Typ II: nachádza sa v kĺboch a platničkách.
 • Typ III: ide o kolagén, ktorý je hlavnou zložkou vlákien nachádzajúcich sa v koži a cievach.
 • Typ IV: tento kolagén sa nachádza v obličkách, očiach a vnútornom uchu.

S pribúdajúcim vekom (už od 25 rokov) sa však produkcia kolagénu spomaľuje a jeho celkové množstvo v tele klesá. Po 40. roku života je na úplnom minime. To môže viesť k bolestiam kĺbov, zníženej pevnosti kostí, ochabnutej a suchej pokožke alebo vráskam. Stres, nepravidelné stravovanie a nezdravé stravovacie návyky však majú tiež vplyv na zníženie množstva kolagénu v tele.

Proces úbytku kolagénu sa nedá úplne zvrátiť, ale je možné ho aspoň spomaliť, prirodzene zvýšiť množstvo kolagénu alebo aspoň podporiť jeho produkciu. To sa dá dosiahnuť napríklad zmenou životného štýlu, ako aj užívaním doplnkov stravy s kolagénom.

Všetci máme niečo, čo nás trápi alebo nám znepríjemňuje život. Tieto problémy by sme mohli nazvať. Našťastie na väčšinu problémov existujú riešenia. A v prípade zdravotných problémov sú riešenia zvyčajne vo forme úpravy stravy, pridania vitamínov, prípadne liekov alebo doplnkov. 

Preto vám prinášame zoznam článkov, ktoré odpovedajú na mnohé otázky a pomáhajú nájsť jednoduché riešenia: 

Ako podporiť produkciu kolagénu?

Prvým krokom je určite praktizovane zdravého životného štýlu a zdravé stravovanie. Kolagén môžete svojmu telu dodávať napríklad konzumáciou:

 • kuracieho mäsa (vrátane kože a chrupaviek z kostí),
 • rybieho mäsa, najlepšie z mastných rýb, ako je losos alebo tuniak (vrátane kože),
 • niektorých morských plodov,
 • mäsových vývarov a vývarov z kostí (hovädzích aj bravčových),
 • vaječných bielkov.

Je tiež dobré nezabúdať na konzumáciu potravín s obsahom vitamínu C a zinku, ktoré sú dôležité pre syntézu kolagénu, a na dodržiavanie dostatočného pitného režimu.

Zároveň je dobré pridať k zdravej strave aj vhodnú fyzickú aktivitu alebo si rovno zostaviť tréningový plán, ktorý, samozrejme, prispôsobíte vášmu veku, pohybovým schopnostiam a fyzickej kondícii.

 • nesprávnymi a nezdravými diétami,
 • nevyváženým jedálničkom a nepravidelným stravovaním,
 • konzumáciou potravín, ako sú rýchle občerstvenie, klobásy, slanina, hranolky, pečené a grilované mäso,
 • fajčením,
 • nadmernou konzumáciou alkoholu,
 • nadmernou konzumáciou kofeínu,
 • nadmerným opaľovaním bez použitia ochranných krémov s SPF.

Prečo je kolagén dôležitý nielen pre zdravie našich kĺbov?

Odpoveď je jednoduchá – kolagén je hlavnou zložkou chrupavky, ktorá obklopuje naše kĺby a poskytuje im správnu podporu a ochranu. Hlavnou úlohou chrupavky je umožniť správny pohyb kĺbov a zároveň ich chrániť pred trením. Preto je veľmi dôležité, aby bol stav chrupaviek v našom tele čo najlepší.

Na základe viacerých štúdií vieme, že užívanie doplnkov stravy s kolagénom má zmysel nielen z hľadiska posilnenia zdravia kĺbov, ale aj v mnohých ďalších oblastiach.

 • Zníženie bolesti a zápalov kĺbov – kolagén môže pomôcť znížiť bolesť kĺbov u niektorých ľudí trpiacich artritídou alebo inou formou zápalového ochorenia.
 • Zlepšenie stavu chrupaviek a pohyblivosti kĺbov.
 • Zvýšenie minerálnej hustoty kostí – napríklad u žien v menopauze, u ktorých hrozí riziko vzniku osteopénie a osteoporózy.
 • Nárast svalovej hmoty.
 • Hydratovanú a pružnú pokožku.
 • Zníženie výskytu vrások.
 • Znížení rizika srdcových ochorení
 • Znížení rizika mozgovej príhody
 • Znížení úzkostných stavov
 • Zlepšení fungovania cievneho systému
 • Zlepšení fungovania tráviaceho systému

Používanie doplnkov stravy s kolagénom

Kľúčom k úspechu u kolagénových doplnkov je pravidelnosť a ich dlhodobé užívanie, minimálne 8 týždňov, najlepšie však 12 mesiacov alebo viac. Prvé viditeľné výsledky by sa mali objaviť približne po troch mesiacoch užívania.

A ako najčastejšie vyzerajú dané kolagénové produkty? Ide najmä o tablety, kapsule, kolagénové nápoje alebo prášok, ktorý si môžete dať do nápoja (teplého alebo studeného), smoothie, jogurtu, raňajkovej kaše, ovsených vločiek a ako prísadu do rôznych zdravých receptov.

Môže mať kolagén nejaké vedľajšie nežiaduce účinky?

Ak si vyberiete doplnok stravy, ktorý obsahuje iba kolagén, pravdepodobne vám žiadne vedľajšie účinky nehrozia.

Môžete sa však stretnúť s výrobkami, ktoré okrem kolagénu obsahujú aj iné zložky (bylinné výťažky, vysoké množstvo vitamínov atď.), ktoré nemusia byť úplne bezpečné v kombinácii s pravidelne užívanými liekmi alebo vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Preto je dobré vopred sa oboznámiť s presným zložením daného výrobku a v prípade potreby sa o jeho užívaní poradiť s lekárom.

Ako sa starať o naše kĺby, aby vydržali čo najdlhšie zdravé?

Okrem užívania doplnkov stravy s kolagénom môžete zdravie a správnu funkciu svojich kĺbov podporiť aj týmto:

Pravidelné cvičenie vám pomôže posilniť kĺby a znížiť bolesť pri pohybe. Medzi vhodnú formu pohybu v tomto smere patria napríklad:

 • Chôdza – bez trekingových palíc alebo s nimi, prípadne aj na bežeckom páse nastavenom na nižšiu rýchlosť vhodnú na cvičnú chôdzu v interiéri.
 • Plávanie – vo vode pekne odľahčíte váhu svojho tela a tým aj kĺby. Na začiatku môžete vo vode len chodiť a postupne pridávať ďalšie pohyby alebo môžete vyskúšať hodiny cvičenia v bazéne, napríklad vodný aerobik.
 • Joga – aj v tomto smere existuje množstvo kurzov zameraných na rôzne vekové skupiny, ako aj na úroveň skúseností s cvičením jogy.


K pohybom, ktoré naopak nie sú vhodné pre kĺby, patrí beh alebo cvičenia s výskokmi a dopadmi (napríklad cvičenie na trampolíne).

Okrem potravín, ktoré pomáhajú zvyšovať hladinu kolagénu, zaraďte do svojho jedálnička aj vlákninu a bielkoviny na podporu zdravia kĺbov. Určite nič nepokazíte rybami, mäsom z lokálnych zdrojov a ovocím či  zeleninou.

Pokiaľ máte nadváhu, dochádza k nadmernej záťaži kĺbov, a to predovšetkým kolien, bedier a členkov, čo môže spôsobiť ich zbytočné opotrebovanie.

Či už pri kancelárskej alebo manuálnej práci. Pri dlhodobých aktivitách jednoducho seďte a pohybujte sa tak, aby ste zbytočne nezaťažovali kĺby, alebo ich používajte správnym spôsobom, ktorý ich nebude poškodzovať.

1. miesto

Collalloc kolagén

Orientačná cena: 25 €

Kolagén Collalloc je skvelým pomocníkom na ceste k zdravému životnému štýlu. Ide o 100 % bioaktívny morský kolagén, ktorý sa postará o zvýšenie kvality pohybu, podporu vašej prirodzenej krásy a celkové zdravie. V oblasti zdravých kolien je skvelý najmä v tom, že poskytuje kĺbom, chrupavkám, väzom a šľachám dostatočnú pružnosť a výživu. Pomáha vám tiež rýchlejšie sa zotaviť po záťaži a budovať svalovú hmotu, ako aj udržiavať energiu. A čo znamená, že kolagén Collalloc je bioaktívny? To, že je čistý, kvalitný, bez ďalších prísad, rýchlo sa vstrebáva, ľudské telo s ním pracuje ako s vlastným kolagénom a využíva ho presne tam, kde je najviac potrebný.

Kolagén Collalloc je vo forme prášku bez chuti a vône, takže ho môžete konzumovať rozpustený vo vode, džúse, smoothie alebo si ho pridať do müsli, jogurtu či iných zdravých raňajok alebo desiaty. Odporúča sa zvýšiť účinky kolagénu užívaním vitamínu C, ktorý má až 100-násobne zvýšiť jeho účinky a rýchlosť pôsobenia.

2. miesto

Inca Collagen

Orientačná cena: 54 €

Prémiový 100 % rybí kolagén z overených zdrojov, ktorý pozitívne ovplyvňuje pohybový aparát, obnovu buniek, ako aj výživu a regeneráciu pleti, nechtov, vlasov a pokožky. Tento český výrobok je dlhodobo lídrom na slovenskom a českom trhu, o čom svedčí viac ako 150-tisíc spokojných zákazníkov, ktorí mali možnosť ho vyskúšať.

Inca Collagen obsahuje až tri typy kolagénu (I, II a III), ktoré sú v ľudskom tele najviac zastúpené. To z neho robí skvelý doplnok stravy s všestrannými účinkami pre ľudský organizmus, ktorý dokáže spomaliť aj postupné starnutie a prirodzenú stratu kolagénu v organizme.

V oblasti pohybového aparátu vyniká najmä celkovým posilnením, znížením rizika poranení kĺbov, šliach a svalov, urýchlením regenerácie a ako prevencia rôznych ochorení pohybového aparátu.

Inca Collagen je dostupný vo forme prášku, bez prídavných látok, aróm, dochucovadiel a je tiež veľmi dobre rozpustný. Oceníte jeho jednoduché používanie a vynikajúcu vstrebateľnosť. Môžete si ho vychutnať vo vode, džúse, smoothie alebo ako súčasť zdravých raňajok či desiaty.

3. miesto

CONTIPRO Geloren

Orientačná cena: 37 €

Výživový doplnok Geloren je kĺbovou výživou určenou na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu. Vyvinuli ho českí vedci a je určený predovšetkým ľuďom, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl a to, čo konzumujú.

Obsahuje až štyri účinné látky, konkrétne kyselinu hyalurónovú, chondroitín sulfát, hydrolyzovaný kolagén a vitamín C. Je vo vysokej biologickej dostupnosti, vďaka ktorej sa aktívne látky rýchlo uvoľňujú do tela. Neobsahuje žiadne konzervanty, plnidlá alebo cukry.

Odporúčaná dávka je 2 kapsuly denne. Výrobca odporúča užívať tento produkt aspoň po dobu 3 mesiacov, potom si dať 2 mesiace prestávku a následne cyklus opakovať. No v prípade potreby môžete užívať aj trvalo.

4. miesto

KolagenDrink FlexiRep kĺbová výživa

Orientačná cena: 27 €

CollagenDrink FlexiRep vám pomôže zmierniť bolesť a opuch kĺbov, zvýšiť ich pružnosť a zmierniť nepríjemné zápaly. Celkovo podporuje prevenciu a liečbu reumatoidnej artritídy, osteoartritídy a okrem toho zmierňuje aj príznaky osteoporózy, ktorá trápi najmä ženy prechádzajúce menopauzou.

Tento výrobok dosahuje svoje vynikajúce účinky najmä vďaka špeciálnemu zloženiu s vysokou dávkou kolagénu typu I, II a III, ktorý je doplnený glukosamín sulfátom, chondroitín sulfátom, extraktom z kurkumovníka a vitamínmi C, D3 a B12. Jeho pravidelným užívaním môžete ľahko zlepšiť kvalitu svojho života, aby vám bežné každodenné činnosti, ako napríklad chôdza po schodoch, nespôsobovali žiadne problémy.

Doplnok stravy CollagenDrink FlexiRep si môžete dopriať ako sirup bez cukru s príchuťou lesného ovocia, pričom jedno balenie obsahuje celkovo 30 dávok.

5. miesto

KolagenDrink PEPT-OHYB

Orientačná cena: 23 €

Potrebujete dodať svojim kĺbom všetky zložky, ktoré sú dôležité pre zdravé chrupavky? Siahnite po výžive PEPT-OHYB, ktorá je špeciálne navrhnutá na podporu pohybového aparátu, kĺbov a kostí.

Hlavnou zložkou produktu je extrakt z prírodných zdrojov – Peptan® II matrix. Je to jedinečná hydrolyzovaná matrica z chrupavky s bioaktívnymi kolagénovými peptidmi typu II a glykozaminoglykánmi. Prípravok obsahuje aj chondroitín sulfát, kyselinu hyalurónovú a vitamín C. Vďaka tomuto zloženiu vám kĺbová výživa PEPT-OHYB pomôže chrániť chrupavky a kĺby pred degeneráciou.

Výrobok je vhodný pre mužov a ženy, športovcov a ľudí s nadváhou. Neodporúča sa len deťom, tehotným a dojčiacim ženám.

6. miesto

HillVital Kĺbová výživa Kolagén

Orientačná cena: 30 €

Pri pravidelnom používaní kĺbovej výživy od HillVital si budete môcť dopriať bezbolestný a ľahký pohyb. Jeho bioaktívne zloženie ponúka niekoľko výhod, ktoré ocenia hlavne vaše kĺby, kosti, šľachy a chrupavky.

Výrobok obsahuje nielen kolagén, ale aj glukosamín, MSM, chondroitín, extrakt zo zeleného čaju a spektrum vitamínov (C, B12 a D3), ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kĺbov. Vďaka tomuto zloženiu kĺbovú výživu ocenia nielen športovci, ale všetci, ktorí trpia reumou, artritídou alebo osteoporózou.

Ak chcete dosiahnuť viditeľné výsledky, absolvujte aspoň 3-mesačnú kúru, po ktorej si dáte krátku prestávku a potom budete pokračovať v užívaní kĺbovej výživy ďalej. Výrobok však nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

7. miesto

Collagen Jointcare

Orientačná cena: 18 €

Chcete zlepšiť pohyblivosť svojich kĺbov a ochrániť ich pred poškodením? Vyskúšajte tento 100 % prírodný výrobok s hydrolyzovaným kolagénom v prášku COLLAGEN JOINTCARE s optimálnym vstrebávaním. Obsahuje patentovanú formu kolagénových peptidov Fortigel®, MSM a ďalšie vysokokvalitné zložky (napríklad šípky, ktoré sú známe vysokým obsahom vitamínu C).

Produkt je vhodný najmä pre tých, ktorí si chcú udržať zdravé a pohyblivé kĺby alebo naopak začali pociťovať menšiu pohyblivosť a chcú tento stav zmeniť. Oceníte ho aj pri podpore zdravia chrupaviek a celkovom zlepšení fyzickej výkonnosti. Podľa výrobcu môžete prvé výsledky zaregistrovať po 14 dňoch užívania a na najoptimálnejšie výsledky sa môžete tešiť po 2 mesiacoch pravidelnej konzumácie.

8. miesto

Great Lakes Kolagénové peptidy

Orientačná cena: 27 €

Výrobok s obsahom kolagénových peptidov, ktoré vám pomôžu v boji proti chronickým ochoreniam, bolesti kĺbov a starnutiu pokožky. Ak k tomu pridáte lahodnú chuť vanilky, získate produkt, ktorý si jednoducho zamilujete.

Kolagénové peptidy Great Lakes sú vhodné pre športovcov, osoby trpiace chronickými ochoreniami, artritídou, osteoporózou, ako aj pre tých, ktorí chcú začať so zdravým životným štýlom. Keďže výrobcovia dbajú na vysokú kvalitu tohto výrobku, kolagén a želatína pochádzajú z argentínskeho a brazílskeho dobytka, ktorý má zaručené veľmi dobré životné podmienky.

Na dosiahnutie primeraných výsledkov si doprajte 2 odmerky prášku denne. Môžete ho pridať napríklad do jogurtu, müsli, smoothies alebo raňajkovej kaše. Môžete si ho vychutnať aj v džúse alebo vo vode.

9. miesto

Coloxio Complex

Orientačná cena: 30 €

Výživový doplnok Coloxio Complex obsahuje hydrolyzovaný kolagén, kyselinu hyalurónovú, vitamín C, zinok, selén, chondroitín a MSM. Obsah kolagénových peptidov je až 5 000 miligramov na jednu dávku, čo je naozaj veľa v porovnaní s inými kolagénovými doplnkami na trhu.

Tento produkt je určený predovšetkým pre pacientov s problémami s pohybovým aparátom, ale tiež pre pacientov s kožnými problémami a športovcov. Je určený na vyživenie kostí, chrupaviek, šliach a väzov, hojenie a spevňovanie svalstva či regeneráciu pleti, nechtov a vlasov.

V jednom balení nájdete 30 praktických vreciek, pričom jeden sáčok predstavuje jednu dennú dávku. Výhodou je, že si tento výrobok môžete zobrať kamkoľvek aj na cesty. Na prípravu stačí zmiešať obsah jedného vrecka s 250 ml vody alebo inej obľúbenej tekutiny.

10. miesto

GELO-3 Complex

Orientačná cena: 24 €

Komplexná kĺbová výživa Gelo-3 complex od slovenskej značky Kompava podporuje regeneráciu šliach, úponov a celkovo kĺbového aparátu. Je vo forme prášku, ktorý obsahuje kombináciu troch dôležitých látok pre kĺby – kolagénové peptidy, glukozamín sulfát a chondroitín sulfát. Doplnený je aj vitamínom C, vápnikom a horčíkom v organickej forme.

Tento produkt je určený pre seniorov, ťažko fyzicky pracujúcich ľudí alebo športovcov. Je vhodný už pre deti od 7 rokov.

Odporúčanú dennú dávku v podobe 2 odmeriek prášku (13 g) rozmiešajte v 200 – 300 ml vody a vypite, ideálne nalačno. Deti od 7 do 11 rokov by mali užívať len polovičnú dávku, teda jednu odmerku prášku denne.

Záver

Kolagén je pre naše telo veľmi dôležitý, a to nielen v oblasti zdravých kĺbov. Preto je dobré dodávať ho telu nielen prostredníctvom vhodných potravín, ale aj vo forme výživových doplnkov, ktoré nám môžu účinne pomôcť zvýšiť obsah kolagénu v tele.

Užitočné odkazy ✓dôveryhodné:

[1] Wikipédia (SK): Kolagén

[2] Wikiskripta (CZ): Chrupavka

[3] Healthline (ENG): Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements

[4] Healthline (ENG): What Is Collagen, and What Is It Good For?

[5] PubMed Central (ENG): [An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen intake on joint and bone health and on skin ageing]

[6] PubMed Central (ENG): Collagen hydrolysate for the treatment of osteoarthritis and other joint disorders: a review of the literature

4.9/5 - (19 votes)

Autor článku:

Autor článku:

Viac o autoroch, prípadne o webe nájdete v sekcii o nás. Chcete vidieť, ako vyrábame produkty?

Kam ďalej?

Vyberanie produktov a zostavovanie rebríčkov je pre nás dôležitý proces, ktorý robíme kvalitne. Produkty prechádzajú niekoľkými kontrolami, dôkladným prieskumom a na každom porovnaní sa podieľajú minimálne 2 ľudia. Môžete si tak vždy byť istí nezávislosťou a kvalitou porovnania. Zaujíma vás viac? Prečítajte si detailný popis toho, ako produkty vyberáme ».